Gemengde berichten. Predikbeurten. Laatste Berichten. Zondag 10 September 1911. Hoek* Door het eten van braarobessen uit weiden, welke besmet zjjn door het mond- en klauwzeer, hebben te Serooskerke eenige kinderen het mond- zeer gekregen. Een nog zeer jeudige Goesche schoone had, ondanks haar nog zoo gering jarental, haar zinnen gezet op een mannelijk inwoner dier stad, maar ach, haar liefde bleef onbeantwoord. Dat was te veel voor bet arme kind. Zonder ,hem" kon zij niet leven en toen zij „hem" dan Dinsdagavond met een ander lid der schoone sekse zag flaneeren, nam zij ras een besluit en sprong pardoes in de Groote Kade. Gelukkig, dat hulpvaardige handen haar heel spoedig weer op het droge brachten. Misschien is haar liefdevuur door de aanraking met het heerlijke kaaiwater wel gebluscht ook. (Midd. Ct.) Te Venlo is Woensdagnacht te drie uur de beeldjesfabriek van den heer Van Erp geheel atgebrand. Ongeveer 150 tot 180 werklieden zijn door de ramp werkloos. Alle gebouwen zijn verzekerd. Het geweten. Yoor enkele weken is in het abattoir te Amsterdam uit een jas van den stalknecht K. een portefeuille met 375 ge- stolen. Het onderzoek in deze zaak leverde geen resultaat op. Woensdag ontving K. tot zijn niet geringe verbazing een aangeteekenden brief uit Delft met 357, zoodat 18 aau het gestolen geld ontbreken. De naam van den afzender van den brief is niet bekend. Terwijl Woensdagmiddag te Dokkum eenige kinderen bezig waren met het verrollen van een ring van een cementbak op het terrein van de oude steenfabriek aan de Streek aldaar, brak deze ring plotseling, met het gevolg dat een 2ysjarig meisje er met verbrijzelden schedel onder vandaan werd gehaald en eenige oogen- blikken daarna bezweek. Van twee andere meisjes, zustertjes van 8 en 12 jaar bekwam de jongste een beenbreuk, terwijl de oudste een arm brak. De commissaris van politie te Goes waar- schuwt belanghebbenaen voorzichtig te zijn met het aanknoopen van relatien met een persoon die zich uitgeeft voor een zoon van den aan- nemer Volker uit Sliedrecht, maar vermoedelijk Willem Noordland heet. Bij tracht o.a. werk lieden te werven voor den aanleg der Z. B. waterleiding, waartoe hij niet bevoegd is. luktwerpers. De heer J. Hendrik van Balen, te Brummen, schrijft aan het N. v. d. D. Dezer dagen 's morgens in den tuin komend, zag ik tot mijn verbazing, de lichtgroen ge- schilderde tuinstoelen van onder tot boven met inktvlekken bedekt. Er werden veel woorden ffden hals gebroken" over deze onverklaarbare zaak, zonder dat de dader bekend werd. Den volgenden dag in den tuin zittend, verwrjderden wij »ns even en vonden terugkeerend, weer eenige vlekken op de stoelen en een op een boek. Nu begon ik mijn aandacht te wijden aan de zware kastanjeboom boven ons en het duurde niet lang of een bezoeker kreeg een inkt- vlek op zijn jas. Het werd mij nu duidelijk, dat die inktregen afkomstig was van vogels. Het was mij vroeger elders al opgevallen, dat wielewalen en spreeuwen, in den tijd dat de kersen rijp worden, een bosch in mijn buurt zoo verontseinigden met hun op inkt geljjkende uitwerpselen, dat het wandelen er ondoenlijk vrerd en thans bevond ik dat in mijn omtrek rijkelijk rijpende vlierbessen voorhanden waren, welke door spreeuwen, lijsters enz. gaarne wor- gegeten. Herhaaldelijk zagen wij nu, terwijl de spreeuwen boven ons een concert hielden, irinkt" vallen. De zaak was dus opgelost, en daarmede rjjst vanzelf de vraag of zij ook in verband kan staan met de geheimzinnige quaestie van het inkt- werpen in verschillende plaatsen. Ook in die gevallen werd de misdadiger menigmaal nooit ontdekt, terwijl de dames, wier lichte kleedjes bezoedeld waren, niet begrepen hoe ze er aan kwamen, daar zij niemand hadden gezien, die zoo iets kon gedaan hebben. Of door de cou- rantenberichten sommige personen zijn opge- wekt werkelijk met inkt te gaan werpen, is natuurlijk een andere vraag; mogelijk is ook dat. De omgeving van de Blasiustraat te Amsterdam wordt des avonds door een paar individuen onveilig gemaakt. Aan verschillende bovenhuizen in die straat werd aangescheld en gevraagd of daar ook een nieuwe sleutel besteld was, waarna zij zich op het ontkennend antwoord verwijderden, de straatdeur echter openlatende, vermoedelijk om indien zij de kans schoon zagen een bezoek aan een der bovenwoningen te brengen. Ook een familie in de Blasiustraat werd met een bezoek vereerd. Toen een der zoontjes van den bewoner dien avond thuis kwam, hoorde hij van de buren dat een paar mannen naar boven waren gegaan om een bestelden sleutel af te leveren. Daar het knaapje echter wist dat er geen sleutel besteld was, waarschuwde hij een passeerenden politieagent, die zich met hem naar boven begaf en een onderzoek instelde. Er werd evenwel niets verdachts gevonden. Naar gemeld wordt is de komeet 1911c. of komeet van Brooks, momenteel reeds met het ongewapende oog zichtbaar. Ze staat in 't sterrenrijke sterrenbeeld ffde Zwaan" als een heldere, ronde, intensief witte vlek, en is daar- door gemakkeljjk te herkennen. Een staart is voorloopig nog niet te ontdekken. De komeet beweegt zich buitengewoon snel en neemt dage- lijkseh aan helderheid toe. Daar ze circumpo- lair is en dus den ganschen nacht aan den hemel staat, mag men verwachten, dat ze de eerstkomende maanden een schitterend hemel- verschijnsel zal vormen. Eind October, wanneer 't perihelium doorloopen wordt, zal de komeet haar maximum van helderheid bereikt hebben. Vijf onderwijzeressen van een gesticht te Perpignan zijn dezer dagen plotseling, onder hevige pijnen in de ingewanden gestorven. Een onmiddellijk ingesteldonderzoek heeftuitgewezen, dat de ongelukkigen slecht afgewasschen druiven gegeten hadden, zoodat de arsenicum-oplossing, door de wijnboeren aangewend tot bestrijding der bladluis enz., nog in voldoende mate aan- wezig was om den dood te veroorzaken. De directeur van de beruchte Russische gevangenis Serentoei in de nabijheid van Nersjinsk is door een onbekende man vermoord. De man liet zich aandienen en loste twee schoten op den directeur, toen deze zijn kaartje las. De aanvaller werd gearresteerd. De gevange nis van Serentoei waar o. a. de moordenaar van Minister Plehwe gevangen zit, is bekend om de onmenschelijke behandeling van de gevangenen. In het begin van dit jaar vergiftigden zich verscheidene gevangenen, omdat ze de door den directeur voorgeschreven wreedheden niet konden verdragen. De vorige week werd een badgast van Ostende onderweg naar Brussel beroofd van zijn portefeuille met 62.000 francs. Thans heeft een Katholiek geestelijke de portefeuille terug- gebrachtde dief had ze hem berouwvol in den biechtstoel overhandigd. Natuurlijk weigerde de geestelijke den naam van den dief te noemen. In een ijzerfabriek te Haspe in Duitschland was een 15jarige jongen bezig een gloeiende staaf door een wals te drijven. Zonder dat de jongen het merkte, werd achter hem een tweede gloeiende staaf aangedreven en op een oogen- blik werd de knaap, tusschen beide staven be- kneld, door de een letterlijk doorboord. Onder ontzettende pijnen bezweek de jongen. Twee vliegers gedood. De eerste-luite- nant Neumann, die den vlieger Leconte als passagier bij zich had, was Donderdagochtend te Mulhuizen opgevlogen voor een tocht naar Straatsburg. Bij Bilzheim zijn zij gevallen. Beiden waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde tusschen zessen en half zeven. Volgens de mededeeling van een oogge- tuige, moet aan het ongeluk een ontploffing voorafgegaan zijn. Get toestel viel van een hoogte van ongeveer 20 M. De tunnel onder de Elbe door, die een vaste verbinding vormt tusschen de stad Ham burg en den linker Elbe-oever (Steinwarder), is gisterochtend voor bet verkeer opengesteld. Men heeft er vier jaar aan gebouwd. De jtunuel is 428 M. lang en heeft 10,750,000 mk. gekost. De Amerikaansche wereld is in groote opschudding gebracht door den moord op miss Catherine van Wyck, door den jongen William Childs, die dadelijk na zijn daad zelfmoord pleegde. De vermoorde is de 19jarige, heel bekoorlijke en in de New-Yorksche wereld zeer bekende dochter van rijke ouders. De tragedie speelde zich af in Patchoque op Long Island, in een van de eerste badplaatsen, waar het jonge paar sedert eenigen tijd woonde. Als oorzaak wordt opgegeven, dat het meisje weigerde den jongen man te huwen. Het paar was sedert de kinaerjaren bevriend en dejonge 1 Childs hield veel van het meisje. In den tra- gischen nacht stelde hij haar voor een laatste wandeling te doen, daar hij naar zijn vader in California terugkeeren moest. Toen ze op een eenigszins eenzame plek aangekomen waren, bleef hij plotseling staan, trok een revolver en schoot het meisje een kogel in de borst. Menschen, die het schot hoorden schooten toe en gingen den moordenaar aehterna. Maar die sprong over een hek en joeg zich een kogel door het hoofd die hem onmiddellijk doodde. Een vorstelijke gift. De Oostenrijksch- Hongaarsche pers maakt zich vroolijk over een waarlijk vorstelijke gift van koning Peter van Servie die, zooals wij dezer dagen meldden, over Boedapest naar St. Petersburg reisde om tegen- woordig te zijn bij het huwelijk van zijn dochter, prinses Helene. De koninklijke trein had te Boedapest een kort oponthoud. Het was een heete dag, en nadat op de gebruikelijke wijze de buitenlandsche consuls aan den Koning waren voorgesteld, vroeg Z. M. om een glas bier. Het bier werd ge bracht, de Koning ledigde het glas, en sprak ver- volgens eenige oogenblikken fluisterend met den hofmaarsckalk. Deze liet den kellner, die het bier had gebracht, bij zich roepen, vroeg naar den prys, betaalde en drukte den gelukkige een geldstuk in de hand. Kellner zoowel als de om- standers meenden, dat de hofmaarschalk in op- dracht van Koning Peter een vorstelijk drink- geld had gegeven. Wie beschrijft echter de ontgoocheling van den kellner, die terug keerend naar de wachtkamer, tot de ontdekking kwam, dat de hofmaarschalk hem een vier-heller- stuk (ongeveer twee-en-een-halve cent) in de hand had gestopt. Te Zele in Belgie werden in een fabriek deharen gegrepen van een 17jarig meisje door een riem om 'n draaiende as. Het meisje werd mee- gesleurd aan het haar, dat ten slotte met een groot stuk van de schedelhuid werd afgerukt van het hoofd. Zij verkeerd in levensgevaar. Ten einde eens na te gaan, in hoeveel tijd een handelstelegram per draad rondom de wereld kan worden gestuurd, verzond de //New- York Times" een telegram, dat zij 16 minuten en 30 seconden later weder in handen kreeg. nadat het een reis om de wereld had gemaakt ter lengte van 28.613 mijlen. In aanmerking genomen, da ter 16 tusschen- stations waren, heeft het telegram gereisd met de wonderbaarlijke snelheid van 29 mijlen per seconde. Naar wij vernemen zullen de bataljons infanterie, in garnizoen te Middelburg en Vlis- singen, niet deelnemen aan de regiments-oefenin- gen te Bergen op Zoom, maar zal een gedeelte gezonden worden naar het fort te Ellewoutsdijk. Amsterdam. Heden stonden de belhamels uit den woeligen nacht op Kattenburg tijdens de zeeliedenstaking terecht. Bij afwezigheid vac belangrijke getuigen werd de zaak geschorst en de beklaagden op vrije voeten gesteld. Goes, 8 Sept. Onder voorzitterschap van den beer J. H. O. Dominicus werd heden te Goes de jaarvergadering gehouden der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij. In zijne openingsrede weeslde voorzitter op het betreurenswaardige van het woeden van het mond- en klauwzeer, wat de reden was van het niet doorgaan der provinciate tentoonstelling te Middelburg. Spreker heette inzonderheid het dagelijksch bestuur der ge meente welkom en sprak de beste wenschen uit voor den bloei der gemeente. Hij herinnerde aan de door de maatschappij geleden verliezen door het overlijden van enkele eereleden en leden. De paardenfokkerij is vooruitgaande. Vele paarden op Zuid-Beveland werden aangetast door borstziekte. Gelukkig is deze ziekte thans als geweken te beschouwen en de veehouderij gaf in 1910 financieel gunstige uitkomsten de prijzen van het vee waren hoog, zoo ook de boterprijzen. De rationeele fokkerij breidt zich steeds uit. Het aantal geitenfokvereenigingen steeg van 25 tot 43. De akkerbouw leverde in 1910 niet die resul- taten op die men verwacht had, al maakten hooge prijzen de kleine hoeveelheid goed. Spreker herinnerde aan de oprichting van cursussen voor landbouwhuishoudonderwijs. Het drooge weer is oorzaak dat niet veel te zeggen is over de in 1911 te verwachten resul- taten van den akkerbouw. Sprekende over de verhooging der contributie, wees spreker op het vele nuttige dat de Maat schappij doet en wekte hjj tot algemeene aan- sluiting op. Na deze rede, die luide werd toegejuicht, werd de rekening over 1910 vastgesteld in uitgaaf op 21,206,59s, in ontvang op 21,136,39s. Hierna bield de zuivelconsulent de heer Zwagerman, eene lezing over doelmatige vee- voeding in Zeeland, ook in verband met den verbouw van suikerbieten in deze provincie. Bjj het streven naar verbeteren van het land- bouwbedrijf moet men niet trachten de luxe te verlagen of sociale verzekeringen tegen te houden. Noodzakelijk isdoelmatige veevoeding en verder, dat kennis van theorie en praktijk satnengaan. Spreker behandelde hierna de voedingswaarde van verschillende als voeding gebruikte artikelen, de wijze van behandeling dier artikelen en de wijze van toediening ervan. Vervolgens hield de heer U. G. Schilthuis uit Groningen eene inleiding over de aanhangige tariefwe't. De kwestie van tarief is geen politieke doch eene economische. Ook het tarief dat tot nu toe gelde is beschermend. Dit bewees spreker uit de histone van het tarief welke hij uitvoerig behandelde. Te half een werd de vergadering geschorst en te een uur de tentoonstelling van veldvruchten geopend. Op de Tentoonstelling waren ingezonden 16 monsters wilbelminatarwe, waarvan 8 goedge- keurd 10 witte monarch, waarvan 8 goedge- keurd, 3 ruwarige Essex, alle goedgekeurd. De Jury wees respeetievelijk als beste aan die van de maatschappij Wilhelminapolder, D. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke, en H. Romeiju te Ouwerkerk. De medaille van H. M. de Koningin, eenige prijs, werd bij loting toe- gekend aan den heer Lindenbergh. Na hervatting der vergadering heeft de heer Schilthuis zijne rede voortgezet. Toen was ook aanwezig de Commissaris der Koningin. Nice. Het Eldorado Theater is hedenmiddag ingestort. Vijftig werklieden zijn bedolven terwijl reeds zeven dooden en 14 gewonden zijn van onder het puin gehaald. Men vreest voor meerdere slachtoffers. Gemeenteraad van Hoek. Bervorm.de Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u.y Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 n. en 2 n., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. (in gebruikneming v. d. verbouwde kerk). Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. r St. 9 u., Ds. Chr. Bruins, H. Avondm. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, Dankzegging. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, van Zaamslag. Gereformeerde Gemeente (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eo 5J u., leeskerk. Oud-Gereforrneerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeger(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., dhr. J. J. Kense. Vergadering van Dinsdag 5 Sept. 1911. Voorzitter de heer A. Wolfert, burgeineester. Aanwezig de heeren Geelhoedt, Kaan, Jurrij, Platteeuw, Van Drongelen en Dekker. Afwezig de heer De Feijter. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde 1. Installatie herkozen raadsleden. De heeren Platteeuw en Van Drongelen, bij de periodieke verkiezingen herkozen als raadslid, leggen in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenseht hen gelukmet hunne herbenoeming, het vertrouwen uitsprekende dat zij, evenals tot hiertoe, met al hun vermogen zullen willen werkzaam zijn in het belang der gemeente, De heeren Platteeuw en Van Drongelen danken voor dezen gelukwenseh en nemen zitting. 3. Lezen notulen. Daarna geschiedt lezing van de notulen der voorgaande vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. a Een adres van I. R. de Fouw en andere bewoners van den Noorddijk, waarin ter voorziening aan de behoefte aan drinkwater gevraagd wordt het plaatsen van een wel met pomp daarop. De bewoners dier buurt hebben thans anders geen water dan uit den put van den landbouwer K. Dieleman hetwelk toch steeds slecht en brak is. Voorts wonen er alien onbemiddelde menschen, aan wie het niet mogelijk is een regenbak te laten maken, terwijl het te verwachten is dat er nog jaren overheen zullen gaan eer er van regeeringswege in de behoefte aan drinkwater zal worden voorzien. b. Een adres van gelijke strekking van H. van Doeselaar en andere bewoners van den Driedijk. Besloten wordt deze verzoekschriften te renvoyeeren naar Burg, en Weth. om advies en adressanten van het eerste adres, dat ongezegeld is, te verzoeken dit op zegel over te schrijven. c. Een schrijven van den voorzitter der Gezondheids- commissie, waarin bericht wordt dat de vergadering waarin Dr. Jenny Weijerman mededeelingen zal doen omtrent het maken eener waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zal plaats hebben op Dinsdag 12 Sept. te Ter Neuzen, in het geineentehuis, des namiddags 4 uur. De Voorzitter noodigt de leden nogmaals dringend uit die vergadering te gaan bijwonen. U. Proces-verbaal van de door Burg, en Weth. op 5 Sept. 1911 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge houden kasopnemiug, waarbij alles in orde bleek te zijn. Er was in kas f 1942,68£. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Dekker komt nog terug op de verzoeken in zake watervoorziening door het plaatsen van een pomp. Als die nu nog eerst naar Burg, en Weth. worden verzonden, zal het dan niet te lang duren eer er iets van komt? De Voorzitter meent dat ze nu toch moeilijk afgehandeld kunnen worden. Er was voor Burg, en Weth. nog geen gelegenheid om ze voor te bereiden, daar ze laat zijn in- gediend. Hij zou het ook gewenscht achten om eerst de vergadering te Ter Neuzen eens af te wachten. De heer Van Drongelen wijst op het bezwaar dat zulke dingen, door het afwachten eener volgende vergadering, altijd zoolang duren. En het is wel waar dat men elken dag een dag nader bij den regen komt, maai dat is al zoo lang gezegd, en de behoefte wordt groot. De Voorzitter meent dat er hier toch altijd nog gelegen heid voor de menschen is geweest om zich te kunnen helpen was dat niet meer het geval dan zou men genood- zaakt worden water te laten komen uit een of andere leiding, maar dat zou veel kosten. Spreker merkt nog op dat de put aan Van tHoff vol doende opwelt. De heer Geelhoedt deelt mede, dat die put gekuischt zou behooren te worden, maar er wordt ook gezegd dat, als men er aan zou beginnen die van modder enz. te zuiveren, het water dan niet meer deugen zou. De heer Dekker vraagt of het met mogelijk zou zyn een pomp te zetten zooals de verzoekers dat vrageu. De VoorzitterEr kan wel een pomp gezet worden, maar wat heb je daaraan als je geen water hebt? De heer Van Drongelen Water heb je De heer Kaan liet is maar de vraag of het deugt. Dfi heer Platteeuw waarschuwt dat, als men begmt met te voldoen aan deze twee verzoeken, men nog met klaar is, want dan zullen ze natuurlijk van alle straten ofbuurten komen, die zullen dan alien wel een pomp by hunne woningen willen hebben. De heer Kaan is van meemng dat de Raad tot het plaatsen van pompen zou moeten overga&n, als daarmede kon voorzien "worden in den waternood, maar hij vreest dat er met het plaatsen van pompen geen goede resultaten zullen verkregen worden en de inwoners er dus met mede gebaat zullen zijn. Er is hier moeilijk goed water te krijgen De heer Van Drongelen deelt mede dat hij nu al drie pompen heeft geplaatst maar nog geen goed water heeft kunnen krijgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6