Buitenland. Binnenland. 5le Jaargang. HERHALIHGS-ONDERWIJS. Het optimistische bericht van enkele Parij- sche sensafcie-bladen, dat Duitschland de Fran- sche Marokko-voorstellen had aangenomen, blijkt al te voorbarig. Een Beiiijnsch blad, de ,/Pos^", bracht Woens- dagavond bet vetgedrukte nieuwtje afkomstig van een //hoog staatsambtenaar", dat de voor- stellen van Oambon geweigerd zouden zijn. Hoewel 't bericht in de „Post" op 't depar- tement van Buitenlandsche Zaken in de Wil- helmstrasse werd tegen gesproken, bewijzen die elkaar tegensprekende krantenberichten, dat men met stelligheid niets afweet van de nieuw aan- geknoopte onderhandelingen. Wat achter de diplomatieke coulissen te Parijs en Berlin gebeurt, biijft een diep ge- heirn, zelfs voor de kranten-menschen, wier informatie over Marokko ditmaal bijzonder on- zeker en verward is. Gisteren waren de Parijsche kranten weer eens optimistisch. De //Temps die steeds be- weerde te gelooven aan een voor beide betrok- ken landen bevredigende eindschikking, zegt z/Yolgens vertrouwbare inlichtingen, afkom stig noch van Franschen, noch van Duitschen kant, maar uit het officieuse milieu eener derde mogendbeid, zijn de kansen op een schikking nog beduidend toegenomen. Duitschland, zegt het blad, zal geneigd zijn, Frankrijk in Marokko de politieke macht toe te staan, die het verlangt en die werkelijk ge- lijk zal staar. met een protectoraat, met hand- having evenwel van de rechten van den sultan en de onaantastbaarheid van zijn rijk. De on derhandelingen zouden van nu af in hoofdzaak voor doel hebben, Duitschland de noodige waar- borgen te« geven, dat het in Marokko op voet van volkomen economishe gelijkheid met Fran- rijk zal worden gesteld en behandeld. Wat de compensaties in den Kongo aangaat, zal Frankrijk zoo inschikkelijk mogelijk zijn". Nog belangrijker dan de besprekingen te Berlijn was het onderhoud van den rykskanse- lier met Keizer Wilhelm, aan boord van de „Hohenzollern" te Kiel. De Duitsche Minister Kiderlen moge veel diplomatieke slimheid ten toon spreiden, ten slotte is het de Keizer, die de beslissing aangeeft. Is die beslissing reeds gevallen Het is mogelyk, en met groote spanning wordt de huidige samenkomst verbeid van Minister Ki derlin met den gezant Cambon. De „Kolnische" zegt nog 't volgende van de kwestie//Aan de onderhandelingen heeft van den aanvang af de gedachte ten grondslag ge- legen, dat Duitschland voor zijn economische werkzaamheid in Marokko zekere waarborgen zou krijgen, en dat Frankrijk voor de vrijheid van beweging in Marokko Duitschland zou moeten schadeloos stellen. Ter vervulling van deze Duitsche wenschen heeft Frankrijk Maan- dag door Cambon een schriftelijk ontwerp van een verdrag laten overhandigen. Het onderzoek van de Fransche voorstellen geeft. aaDleiding tot Duitsche tegen-voorstellen. Er moeten her- haaldelijk deskundigen geraadpleegd en uitge- breide rapporten genfaakt worden, maar bij goeden wil aan weerskanten, mag een spoedig resultaat van de onderhandelingen verwacht worden. De verwachte tegen-omwenteling in Portugal die door de monarchisteu op touvv gezet heette> laat nog steeds op zich wachten. Te Lissabon gingen Woensdag geruchten, dat kapitein Couceiro, die aan de Spaansche grens koningsgeziude troepen had verzameld, het noorden- van Portugal was binnengedrongen, en dat het vechten was begonnen. Sommigen verwachten dat het Couceiro zou gelukken om in het noorden een opstand uit te lokken. Yolgens de regeering zou hij over 1000 man bescbikken, maar gebrek aan geld hebben. De poging van Couceiro heeft weinig kaus van slagen, omdat de regeering den tijd benutte om een groote troepenmacht in het noorden samen te trekken. Aardschokken zijn Woensdag in Belgie en Zuid-Duitschland waargenomen. Te Namen werd twee seconden lang een aardschok gevoeld, die enkele huizen op hun grondvesten deed schokken. Te Eghese werden de daken van enkele huizen dientengevolge beschadigd. In Ebingen (Wurtemberg) werden 0 seconden lang sterke aardschokken met onderaardsch ge- rommel waargenomen. Hetzelfde had in Tubin gen plaats. Schade van beteekenis werd niet aangericht, maar onder de bevolking ontstond een paniek. Te Diiren (Rijnprovincie), en ook te Aken, Eschweiler en andere plaatsen in den omtrek zijn gistermiddag tamelijk heftige aardschokken waar te nemen geweest. De geweldige overstrooming in China woiut aevestigd. Zeven proviucies zijn doordeJang- tsekiang, China's grootste rivier, overstroomd. Te Woehoe moet het water 2 meters hoog staan. Te Sjanghai wordt t aantal omge- komenen op 50.000, de schade op 30 millioen geschat. De rijst is sterk in prijs gestegen, hetgeen hier en daar oproer veroorzaakte. De rivier is thans aan 't zakken, zoodat de oogst niet geheel zal verloren zyn. Omtrent de dezer dagen gemelde nieuwe uitvinding van Jhr. De Muralt, ingenieur te Zierikzee, meldt het „Hbl." de volgende bijzonderheden. Het toestel bestaat uit een ijzeren bak of schuit waaraan twee zwaarden of wanden. Eigenlijk loopen de zijwauden van den ijzeren bak door. De twee wanden zijn met koppelijzer verbonden ten einde te veel zwabberen te voor- komen. Yast aan de schuit en aan de twee zwaarden is verbonden een waterdicht zeil. De zwaarden en ook de wand der schuit loopen 20 a 25 c. M. onder het zeil door en vormen daaronder messen. De schuit wordt nu met de vooruitstekende zwaarden tegen het talud gevaren, dat men droog wil leggen, waarna de ruimte tusschen die zwaarden leeggepomt wordt. Om nu te zorgen dat de messen zich goed op het talud vast zetten wordt eerst zelf de bak volgepompt. De kolossale overdrnk maakt dat de messen in het talud dringen, vooral omdat het toestel niet af kan schuiven doordat het met oogen aan palen aan den oever wordt verbonden. Is de ruimte voor den balj, de ruimte dus tusschen de vooruitstekende wanden,leeggepompt, dan kan het werk aanvangen. By steenachtige oevers waar de messen niet gemakkelijk indringen en dus vele lekken onder de messen blijven, gebruikt men dubbele of spouwwanden. Eerst worden met een steek of schuingeheiden balk de steenen eenigszins op- geruimd. Daarna plaatst men het toestel tegen het talud. Eenmaal gesteld wordt tusschen den spouw- wand klei stevig ingestampt. Deze klei vult de grove openingen onder de messen eenigszins op. Dan pompt men en verkrijgt peilverlaging, zoodat men in den droge op watertalud kan werken. Aan Jhr. De Muralt is toegezegd, dat in het a. s. voorjaar zijn uitvinding, die groote kosten aan kistingen enz. besparen kan, in Belgie toe- gepast zal worden. De resultaten van de proef- nerningen aan het eiland Schouwen, waren naar de uitvinder mededeelt, verrassend. In het groot moet het echter nog beter gaan. Wij gelooven zeker, dat De MuralCs uit vinding, eenvoudig en practisch als zij den leek toesehijnt, in ons land vooral op hooge waarde gesteld zal worden. merair der registratie en domeinen, in 1863 tot ontvanger dier middelen te Tesel, in 1864 te Lemmer, 1865 te Beetsterzwaag, 1871 te Winschoten en in 1872 tot inspecteur dier middelen 3e klasse te Groningen. In 1874 volgde zijn benoeming tot inspecteur der 2e klasse en in 1881 tot inspecteur der le klasse met stand- plaats 's Gravenhage, waar de overledene in de gelegenheid was zich door zyn flink optreden een zeer goeden naam te verwerven. 1 November 1885 werd hij benoemd tot directeur der registratie en Domeinen voor Zeeland en Westelyk Noord- Brabant, welke betrekking hij tot 1 Augustus 1908 bekleedde. De in Oostelijk Zeeuwsch-Flaanderen gelegen Van Dunnepolder kwam onder zijn directie tot stand. De overledene was een voorstander van de wapenbeoefening en o. a. van 1875 tpt 1881 kapitein-eommandant van het corps koninklyke sbherpschutters te Groningen. Den 26en Juli 1889 werd hij te Middelburg als raadslid gei'n- stalleerd en was als zoodanig langen tijd lid van verschillende commissieso. a. was hij voor- zitter van de commissie van fabricage en finantien. De overledene was bestuurslid van de ;/Gustaaf Adolf vereeniging", president-commissaris der ,/Zeeuwsche hypotheekbank" en kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente. Hij was een man die onomwonden voor zijn denkbeelden uitkwam, een yverig man met een goed hart, die met zijn fortuin hij was, een groot grondeigenaar in Friesland zeer veel hulp verleende en goed deed. De overledene was ridder in de orde van den z/Nederlandschen Leeuw" en commandeur in de „Oranje Nassau-orde", waartoe hij benoemd werd ter gelegenheid van zijn 50jarige ambtsver- vulling in 1908, bij welke gelegenheid bleek hoezeer hij gewaardeerd werd. De gemeente lijdt door zijn dood een groot verlies. Hij maakte zich tegenover haar zeer verdienstelijk. (M-. Ct.) TER NEUZEN, 8 September 1911. Voor de hoofdacte zijn geslaagd de heeren A. C. de Pauw en T. Versloot te Ter Neuzen, P. N. G. de Rijk te Stoppeldijk en J. P. Anthonisse te Hontenisse. Tot de H. B. S. te Vlissingen zijn nog toegelaten W. D. Dekker tot de eerste klasse en D. J. Dees tot de tweede klasse, beiden van hier. Teneinde de bezorging van brieven en telegrammen te vergeruakkelijken en meer zeker- heid te hebben dat zij hunne bestemming zullen bereiken, moeten deze, voor zoover zij militairen betreffen die aan de aanstaande najaarsoefeningeh deelnemen, volgens onderstaand model-adres voorzien zijn. In het tijdvak van 815 September 1911 z/Legerplaats Kijk in de Pot" Bergen-op-Zoom". (Dan volgt de naam van den geadresseerde met vermelding van comp. bat. en reg. waarby hij dient). In het tijdvak van 16 26 September„Veld- leger llle divisie", en voorts op dezelfde wijze als boven is aangegeven. Op de linkeradreszijde van de briefkaart of op de achterzijde van den brief moet de naam van den afzender worden vermeld. Woensdagnacht is te Middelburg overleden de beer J. F. van Dunne, oud-directeur der registratie en domeinen. Johannes Franciscus van Dunne werd 10 Augustus 1837 te Beneden Knijpe, waar zijn vader ontvanger was, geboren en in 1858 benoemd tot surnu- Over deafgebrande St. Jacobskerkmettoren te Vlissingen worden nog de volgende bijzon derheden ontleend aan het werk De VVestpoort te Vlissingen door C. P. 1. Dommisse, vroeger gemeente-archivaris. De St. Jacobskerk was een ruim en fraai gebouw in vroeg Gothischen stijl. Het was een kruiskerk en had vijf beuken, waarvan de buitenste de kapellenkrans vormde. Deze kapel- len waren tien in getal, vyf aan de eene en vijf aan de andere zijde, zij grensden aan de zij beuken van het Groote Schip of Middenschip der kerk en begonnen beneden het Dwarsschip of Transsept. De geheele kerk was in gemengden bak- en bergsteen opgetrokken. De kolommen hadden geprofileerde basementen en rijk met gestyleerde koolbladeren versierde kapiteelen. De omlijstingen der lichtopnemingen waren uitgevoerd in afwisselende bak- en bergsteen. Het houten gewelf in de kerk was aangebracht in 1824. Wat de kerkmeubelen betreft, verdiende de predikstoel in de allereerste plaats de aan- dacht. Deze was van eikenhout en had, evenals de daarboven zich bevindende hemel, een acht- kantigen vorm. Men beklom den kansel langs een trap van acht treden, die voorzien was van een sierlijk gebeeldho-uwde leuning. Een koperen pelikaan' met uitgeslagen vleugelen, haar jongen voedende met bloed uit haar borst vormde voor het meerendeeel den lezenaar. De koperen lezenaar, die door den voorlezer gebruikt werd, was versierd met het wapen der stad en vier engelenkopjes voorts droeg hij 't jaartal 1652. Onder den preekstoel bevond zich een koperen arm, om bet doopbekken te dragen. De tegenwoordige preekstoel werd in het jaar 1626 gezet tegen den tweeden pilaav aan de linkerzijde by het orgel. De tuin werd gevormd door een fraai gebeeld- houwde schutting van eikenhout en dateert waar schijnlijk van 1587. De beide ingangen van den tuin waren ver sierd met gegoten koperen bogen, waarvan de boveneinden twee engelen voocstellen, die het wapen der stad, zijnde een koperen flesch, staande op een bijbel, vasthouden. (Deze koperen bogen zyn behouden kunnen blijven). Aan de linkerzijde van het orgel bevond zich de z.g. 12 Apostelenbank. Dit gestoelte met zijn twaalf stallekens, is vroeger door een ge- hemelte overhuifd geweest, waarschynlijk in den trant van de z.g. regeeringsbank, met hooge ruggen achter de zittingen en door beeldhouwwerk versierd. In de zeventiende eeuw werd tegen de noorder kapel (later de Engelsche kerk) de z.g. regeerings bank gezet. Deze fraai gebeeldhouwde bank droeg dien naam omdat daar weleer boven aan den rechter- of westkant de zitplaatsen waren van de officieren, den burgemeester en de gecom- mitteerden in collegien, en aan den linker- of oostkant die van den secretaris, den pensionnaris en van de schepenen der wet; voor de burge- meesters zaten de oud- en buiten regeering zijnde schepenen, en aan de linkerzijde voor de schepen- bank zat de vroedschap. In 1829 besloot de gemeenteraad om een nieuwe regeeringsbank in de nabijheid van den toren te plaatsen, doch de kerkeraad en de kerk- vooo-dij achtten de plaatsing ervan aldaar zeer ongewenscht, aangezien. hierdoor met alleen de militairen en vele geringe lieden zouden ver- stoken zijn van geschikte plaatsen, maar vooral omdat men vreesde dat daardoor, de predikant minder goed zou worden verstaan. Door de predikanten was toch verklaafd dat, sinds de bekoepeling in 1824, de kerk minder gemakkelijk te bespreken was. Tengevolge van deze bezwaren werd van de plaatsing eener nieuwe regeeringsbank afgezien, doch voor de leden van den raad met derzel- ver minister, mitsgaders voor de leden der Provinciale Staten, het bovenste deel der oude regeeringsbank bestemd. De onderste bank werd aangewezen voor de rijks- en stedelijke controleurs, ontvangers en officieren der schutterij, terwijl een bank in het zgn. ,/Jeruzalem" zou worden gemaakt voor de ambtenaren der marine en de officieren van land- en zeemacht. Boven den hoofdingang der kerk stond net front van het oude orgel dat het jaartal 1690 droeg. In 1765 werd besloten een nieuw en fraai orgel te stellen in het koor van de Groote Kerk. Hetgeen van het oude kon gebruikt worden benuttigde men ervoor. De heer Taude de Chuv, Raad en Oud-burgemeester der stad, schonk voor dit doel 600 pd. \laamsch. Yoorts droegen ertoe bij de overheden, de Ned. kerkeraad, de Burger krijgsraad, ver- scheidene Gilden en een groot getal burgers waaronder Lutherschen en Doopsgezinden. Ook verkreeg men uit Zeelands hoofd- en hofstad vrij aanzienlijke giften. Zooals bekend, werd het vervaardigen van het nieuwe orgel opgedragen aan den li>>sing- schen orgelmaker Albertus van Os. Het orgel verkreeg 44 registers en werd na volbrachten arbeid, opgenomen doorden vermaardenGromng- schen organist Jacob Wilhelm Lustig. Volgens accoord werd aan Van Os voor het vervaardigen enz. uitbetaald 5400. Voor het orgel werd een fraaie balustrade tremaakt voorzien in het midden van eengioot schild, waarop het wapen der stad prijkte en voorts van kleine schilden met de wapens van de heeren kerkmeesters en commissanssen. Deze wapens werden op het laatst der 18e eeuw, tengevolge der omwenteling overschilderd, doch in 1856 heeft men de wapenborden er weer mede versierd. Aan de westzijde der kerk verhief zich de toren die gerekend werd, zoo oud te zyn als de kerk. Vierkant van onder was hij ter hoogte van ongeveer 43 M. van steen opgetrokken. Daar bevond zicb de eerste gaanderij, die acht- kantig was en met eene houten balustrade om- creven Vervolgens rees de toren in achtkantigen vorm omhoog. Een tweede gaanderij vond men hooger. Tusschen deze gaandenjen bevonden zich"aan vier zijden de wijzerplaten der torenklok. Boven de tweede gaanderij hingen, in de openingen tusschen de acht zware pilasters, de klokken van uurwerk en carillon. Nog- hooger bevonden zich weer plasters en klokken en daarboven verhief zich een met leien wedekte bal in den vorm van een peer, waarop een vergulde bal met ijzeren kruis en koperen weerhaan waren aangebracht. De toren had bij de stichting slechts de hoocrte van 43 M. Boven het metselwerk bevond zich toen een kap, doch in 1501 werd deze afwebroken en de toren opgetrokken in den vo°rm zooals hij tot voor den brand gebleven is. Sluiskil. Als tegenstelling van het land- bouwbericht in de courant van 2 September, kan o-emeld worden, dat door een alhier woneni veekoopman vet slachtvee kan geleverd worden voor 90 centimes per levend KG. De verbruikers behoeven zich daarom nog niet te ongerust te maken, dat de vleeschpryzen enorm zullen sty gen. lndien die landbouvver onder Zaamslag, wien voor vette runderen, 2 francs per KG. levend gebodVn werd, een groote weide heeft om het vee daarin te weiden, dan kan hij een goed jaar maken, wijl hij van dien veekoopman vette runderen zooveel hij wil, kan koopen tegen JO centimes per KG. levend. Ook verdient die koopman er dan nog wat aan. Hoek, 8 Sept. De 16jarige P. F., afkomstig uit Noord-Brabant, alhier in dienst^bij den aannemer Bourgraaf. bij de bedijkingswerken van den nieuwen polder, had hedenmorgen het ongeluk met den rechtervoet onder een kipkar te "geraken, waardoor vier teeneu werden plat gedrukt. De heer Deijer, arts alhier, verleende den jongen, die veel pijn leed, geneeskundige hulp, waarna hij in een der keeten weia op genomen. Hontenisse. De heer A. D. de Waal, on- derwijzer aan de O. L. school in de Molenstraat, is benoemd tot hoofd der openbare school te Ovezande. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalings-onderwijs voor jongens, aanvangende 1 November a.s. wenschen deel te Demen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden vodr 1 October a. s., voor de kom der gemeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen omtrent het herhalings-onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 8 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. V1SSER, L° Burgemeester. A. P. DE VOS, L* Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5