- A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad yoor Zeeuwsch-Vlaaidere No. 5656. Dinsdag 5 September 1911. 51e Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADTERTEKTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De onderhandelingen over Marokko staan gereed weer geopend te worden. Het eerste onderhoud tusschen Cambon en von Kiderlen- Wachter zou Zaterdag hebben plaats gehad, maar daar Cambon weer ziek geworden was, zal dit nog wel eenige dagen duren. De Duitsche rijkskanselier en von Kiderlen- Wachter hebben besloten de onderhandeling in ieder geval voort te zetten, ook wanneer de door Frankrijk aan- geboden compensaties onvoldoende zouden zijn. Voor een afbreken der onderhandelingen hoeft men dus niet beducht te zijn. Onaangenaam doet 't aan te lezen, hoe in Duitschland de pers voortgaat stemming te wekken tegen Engeland. Zoo heeft de //Lokal- Anzeiger", die tot de hoogere politieke kringen in relatie staat, en als het orgaan van den keizer beschouwd kan worden, een zeer scherp artikel tegen Engeland. Engeland, schrijft het blad, liet zich altijd verdedigen door huurlingen en stuurde nooit zijn eigen zonen in 't gevecht. Daarom ontbreekt 't Engeland aan de groote macht van het volksleger. Dat Engeland zoo sterk is, is niets anders dan grootspraak het te bewijzen, daartoe heeft 't nog nooit gelegenheid gebad, omdat 't nog nimmer een ernstig tegen- stauder tegenover zich had. De marine is ook zonder oorlogservaring. Nelson stond aan't hoofd van houten vloten. Het Engelsche leger han- delde steeds tegen de eerste eischen van de taktiek, overal waar het in 't gevecht was. De ,/Vorwarts" komt op tegeh deze pogingen om stemming te wekken tegen Engeland, en acht een oorlog^net Engeland in elk opzicht een ramp. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat er binnenkort een wijziging zal plaats hebben op het gebied der binnenlandsche politiek in Hon- garije. De parlementaire toestand, die tenge- volge van de zoogenaamde technische dwars- drijverij in den laatsten tijd treurig was, zal mogelijk een verbetering ondergaan. De dwars- _drijvers vinden geen steun in den lande. De openbare meening begint zich steed meer tegen hen te verklaren. Ook in de oppositie gaan steeds meer stemmen op om de dwarsdrijverij, die het parlementaire leven verlamt, te staken. Daarbij komt nog, dat de verhouding tusschen de beide fracties der onafhankelijkheidspartij, die tot dusver hebben samengewerkt, nl. de Justh-partij en de Kossutb-partij, allengs ge- spannen wordt. De Justh-partij is bereid haar verzet tegen het leger-ontwerp te lateu varen, in ruil voor de toezegging van algemeen, gelijk en geheim kiesrecht. Het grootste deel der Kossuth-partij is echter beslist tegen een radi- cale kiesrechthervorming, terwijl Kossuth zelf, zooals we vroeger reeds opmerkten, de onvoor- waardelijke suprematie der Hongaren eischt. Er worden nu pogingen in 't werk gesteld om een breuk tusschen de beide fracties der onaf hankelijkheidspartij, zoo mogelijk te voorkomen. Te Lissabon houdt men zich nog altijd druk bezig met de kwestie van de schulden, die de koninklijke familie bij den Portugeeschen staat heeft. Men herinnert zich, dat Koning Manuel bij zijn troonsbestijging de voile verantwoorde- lijkheid op zich nam voor de schulden, die zijn familie ten opzicbte vau den staat had, speciaal wat betreft de voorschotten, die ziin vader, ko ning Carlos, van den staat ontvangen had. De Minister van Financien heeft nu meegedeeld, dat 't totaal bedrag der schulden op 14 millioen gulden becijferd is. In deze som zijn echter niet de kosten begrepen van verbouwingen van het koninklijke paleis, die op 9 millioen gulden berekend zijn. Wel daarentegen uitgaven, die bij officieele bezoeken van Koning Carlos in het buitenland en bij de ontvangst van buitenlandsche monarchen in Portugal gedaan zijn, zoodat de staat toch wel een deel van de schulden voor zijn rekening dient te nemen. Niet alleen in Noorwegen muiten de troepen, ook in Turkije laten zij zich niet onbetuigd. Troepen, die voor Sivri Burnu, een quarantaine- station aan den Bosporus, in quarantaine liggen, sloegen aan 't muiten. omdat zij langen tijd zonder water waren geweest. Zij verzetten zich tegen de bevelen der oflieieren, doorbraken met geweld van wapenen het quarantaine-kordon en liepen naar 't nabijliggende dorp, waar zij water vonden. De kooplieden persten den muiters ooft at. Een gestreng onderzoek is ingesteld. Door de sociaal-democratische groep van leden der Tweede Kamer is ter indiening in gereedheid gebracht een wetsvoorstel tot wijzi ging van de Leerplichtwet, in den zin van uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar en zulks in verband met de in- voering van een arbeidsverbod tot hetzelfde 14de jaar. TER NEUZEN, 4 September 1911. Naar wij vernemen is thans vanwege het gemeentebestuur het initiatief genomen om eene lading drinkwater te betrekken van de water- leiding te Middelburg. De waterschuit van de chemische wasscherij De Vlijt" alhier is daarvoor gratis aan de ge- meente afgestaan. fledenavond wordt de geladen schuit hier terug verwacht. Door het college van brandmeesters en onderbrandmeesters zijn op de aanbeveling voor de benoeming van een opperbrandmeester ge- plaatst de heeren S. van Rees, commissaris der brandweer en J. J. Verjaal, adjunct opper brandmeester. Naar men ons meldt zullen de werkzaam- heden voor den bouw der fabrieken van de Association Cooperatieve Zelandaise de Carboni sation te Sluiskil zoodanig worden doorgezet dat zij omstreeks het eind van het volgend jaar kunnen werken. De cocesovens zullen over eene groote hoeveelneid gas kunnen beschikken, dat voor verschillende industrieele doeleinden kan worden aangewend, wat dus een uitmuntende gelegen heid biedt voor industrieelen, die in de om- geving andere inrichtingen zouden willen stichten. Het tuinconcert. Rijk, schat-rijk is 't leven aan vraagstukken, die heel het menschdom kunnen verroeren, soms zelfs beroerd maken. Om eens een paar op te noemen, die ons thans zoo bezighouden //Komt er oorlog tusschen Frank rijk en Duitschland ffZou het binnen enkele dagen niet regenen //Waarom was er zoo bitter weinig publiek op het ruooie concert z/Zou Ad. altijd zoo luchtig schrijven Niemand, zelfs geen krantenpapier beschrij- vend wezen, zal op die vragen 'n afdoend ant- woord kunnen geven en we zullen onze uieuws- gierigheid opkroppen en geduldig afwachten. De tijd zal 't later doen, misschien. Maar ik, die geen gewoon krantenmannetje ben, stel me daarmee niet tevreden. De vraag b.v. ,/Hoe was het concert mag en kan ik niet verzuimen op te lossen, allerminst ik, wiens grootsche roeping het is, me speciaal te be- moeien met dingen die me absoluut niet aan- gaan, wegens mijn geschrijf, maar ik wil het doen tot meerdere glorie van het bestuur der z/Buiten-Societeit", tot weetgierigheidsstilling (een prachtwoord van me) van mijzelf en tot voorlichting voor U dierbare lezers, meer nog voor U, allerlieftallige lezeressen Voor onze 3 pop van lidmaatschap genieten we toch heel wat, het is het eenige wat we hier hebbenin den loop van eene week een reuzen Oranjeavond en een waar kunstconcert. Yroolijk en gezellig is het in den tuin geweest op Koninginnedag, we zijn geen geelonthouders maar Oranje-onthouders geworden, daar we dien dag niet spoedig zullen vergeten, van wege de hulde, die gebracht is aan enkele bestuurs- leden. Het was gelukkig dat gisteren velen uit Exaarde waren meegekomen, anders hadden slechts enkele stoelen bezet geweest, alhoewel de muziek goed was de directeur had de man- netjes in zijn macht. We hopen Exaarde dan ook eens te zien spelen in een vollen tuin. Vau een rondedans werd vooral door de jolige Belgen een druk gebruik gemaakt. Ad. Zaterdag slaagde te Breda voor de hoofd- akte de heer F. Th. van de Putte van Sas van Gent. Tot ridder in de orde van //Oranje-Nassau" is benoemd de heer Chr. Verhaak, burgemeester van Beek en Donk, vroeger te Sas van Gent woonachtig. Bij Kon. besluit is benoemd in den mili- tieraad van de provincie Zeeland tot voorzitter de heer J. H. Ch. Heijse, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsvervanger de heer D. van der Vliet, lid der Prov. Staten, tot burgerlijk lid de heer Jhr. P. J. Boogaert, en tot zijn plaats vervanger Mr. E. J. Sprenger, beiden lid van den gemeenteraad van Middelburg. De ingenieur van het waterschap Schouwen jhr. De Muralt te Zierikzee, reeds bekenddoor ver schillende vindingen op het gebied van zee- weringen, heeft een nieuw toestel bedacht en in toepassing gebracht om het waterbeloop van een dijk zonder afdamming droog te leggen. Het toestel bestaat uit een op eigenaardige wij/.e geconstrueerd schip, dat tegen den oever wordt gevaren. Het toestel is in Belgie bij een kanaalwerk met succes in toepassing gebracht. Zaamslag. Zaterdag bemerkte een voorbij- ganger dat de mestput bij de landbouwschuur van M. D. in brand stond. De vlammen sloegen reeds hoog op, de omheining brandde reeds. De voorbijganger waarschuwde de be- wouers. die terstond aan het blusschen togen, waardoor erger werd voorkomeD. Het schijnt zoo goed als zeker dat kinderen van D. spelende met luciters, den brand veroorzaakten. Zaterdagavond mishandelden 2 koewaeh- ters een rund met een knuppel, het voortge- jaagde dier aan den staart vasthoudend. Toen een der jongens viel keerde het getergde dier zich om en wierp zich op dien plaaggeest, hem aan een zijner dijbeenen zoo ernstig ver- wondende dat geneeskundige hulp moest worden verleend. Axel. Tot fitter bij de gasfabriek is benoemd J. Avot, wonende alhier. Hulst. Toen Dr. Van Rompu in den nacht vaD Donderdag op Vrijdag huiswaarts keerde van een patient te Boschkapellle, reed hij onder Stoppeldijk met zijne automobiel op een twee- jarig paard van den landbouwer J. Hamelink, dat uit de weide was geloopen, doordat de hekkendam open stond. De automobiel kwam langs den weg terecht, en was maar weinig beschadigdde dokter bracht het er gelukkig met den schrik af. Het paard had twee pooten gebroken en is afgemaakthet beest was verzekerd. Hulst. De tentoonstelling van allerlei leer- middeleu, georganiseerd door de verschillende onderwijzersvereenigingen, belooft luisterrijk te worden. De voornaamste uitgevers van Nederland zullen er hunne beste uitgaven heenzenden en zelf medekomen om de noodige inlichtingen te verschatfeu. Alleen de afdeeling platen en natuurkundige instrumenten zal een bezoek overwaard zijn. Ook zullen er de nieuwste borden en school- banken tentoongesteld worden. De tentoonstelling zal plaats hebben in de lokalen der Ambachtsschool, daarvoor door het Bestuur welwillend afgestaan, en zal drie dagen duren. Koewaeht. Zondagavond omstreeks half tien brak er eensklaps brand uit in de landbouwschuur van A. Pijl op St. Andries. Door de groote droogte viel er aan blusscheu niet te denken. Alleen het paard kon gered worden. Twee koeien, twee kalveren en eenige kippen kwamen in de vlammen om. In de schuur was ook wat vlas geborgen. De brand moet ontstaan zijn door het om- stooten van een lantaarn bij het voederen van het paard. Alles is verzekerd. Koewaeht. Zaterdagmorgen brak door on- bekende oorzaak brand uit in Nieuwdorp, in de onmiddelljjke nabijheid dezer gemeente. Het voor een paar jaar nieuw gebouwde huisje van den landbouwer August Smet, alsmede de schuur met alles wat er in was, werd een prooi der vlammen. Het vee kon gered worden. Ook verbrandde het stalletje van E. Schrijver. Alles was verzekerd. Getneentelyke JLeuringsdienst te Middelburg. Reeds meermalen is te Middelburg de wen- schelijkheid van de oprichting van een gemeente- lijke keuriegsdienst van levensmiddelen betoogd en ook de gemeenteraad behandelde deze kwestie verleden jaar. De groote kosten stonden echter de oprich ting van zulk een dienst in den weg. Thans is echter een weg gevonden die vermoedelijk tot een min kostbare wijze van oprichting zal leiden. De laatste jaren was aan de apotheek van de Godshuizen geen vaste apotheker verbonden, de werkzaamheden waren aan een apotheker, die hier zelf een apotheek heeft opgedragen. Het bestuur van de Godshuizen heeft nu het plan weder een vaste apotheker aan te stellen en dezen ook te belasten met het doen van scheikundige onderzoekingen. Zoowel het bedoeld bestuur als B. en W. voelen veel voor een overeenkomst tusschen de gemeente en de Godshuizen om bedoelden apotheker het onderzoek van de levensmiddelen op te dragen. De kosten worden voor de gemeente voorloopig geraamd op f 1000. B. en W. zullen ter gelegener tijd een voorstel in dezen geest aan den raad doen. Donderdagmiddag is te Amsterdam het 4jarig dochtertje van een schipper, wiens schip aan de Leithsteiger (De Ruyterkade) ligt, over boord gevallen en verdronken. De vader sprong zijn dochtertje na, doch toen hij het kind bovenbracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Smulpartijen bij Raadsverkiezingen. Dezer dagen maakte het Rotterd. Nieuwsblad een paar rekeningen openbaar van hetgeen te Rot terdam in een stembureau bij de verkiezingen ver- orberd werd. Men dronk er wijn van 3.— de fleseh, rookte sigaren van een dubbeltje per stuk en versmaadde ook niet broodjes met zalm enz. enz. Het socialistisch Raadslid, de heer Spiekman heeft zich die zaak aangetrokken en heeft van den Rotterd. Burgemeester gelegen heid gekregen om Dinsdag aan het einde der zitting over die verteringen een interpellate te houden. De Rotterd. Ontwerp begrooting sluit dit jaar in ontvangsten en uitgaven met bijna 34 millioen gulden. Een aardig cijfer. Men meldt uit Haarlem Vrijdagmiddag vervoegde zich te Heemstede een Duitscher in een fietsenwinkel, om een fiets te verkoopen. Men rook lont in den winkel en waarschuwde de politie. Maar voor deze kwam, was de vogel reeds gevlogen. Drie veldwachters met twee politiehonden gingen hem achterna. Hij vluehtte over de terreinen van de firma Krelagen naar de buitenplaats „Boscb en Hoven". Daar trachtten de tuinbaas en een knecht hem te pakken. Hij trok toen een revolver en schoot beide mannen eenige malen in de beenen. De veldwachters waren intusschen met hun honden naderbij gekomen. De hond van den veldwachter Schotvanger vloog op hem af, doch de man schoot den hond dood. Hij loste toen nog eenige schoten op zijn ach- SEUZEISCHE COURAIT Oit blad verachljnt nxHni]HV-, WuenadaK- aitgei* nderd op FeeatdaKen blj de Firinx P. J. OS OK liSHK. te Wee Semen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1