Landbouwberichten. Predikbeurten. Gemengde berichten. Laatste berichten. Invloed van het weder op de melkkoeien. Zondag 3 September 19!I. lets nieuws. Gemeenteraad wan Westdorpe. gebrachtterwijl de heer M. H. van 't Kruis een en ander op muziek zette. Gisterenmiddag werd ongeveer op dezelfde plaats waar in 1572 het volk samenschoolde en waar Jan van Kuytt aan wal kwara, dit zangspel onder leiding van den componist opge- voerd. De opvoering werd door honderden bijgewoond. Na afloop had een optocht plaats, waarvan Prins Willem van Oranje met zijn gemalin Charlotte van Bourbon en gevolg het middelpunt uitmaakte. Des avonds werden zangspel en optocht herhaald. De tweede opvoering van het openlucht Zangspel werd gisteravond bijgewoond door den Commissaris der Koningin in Zeeland met zijne familie. Na afloop hield de voorzitter van den Vlissingschen Oranjebond, de heer J. van Niftrik een toespraak, waarin hy dank bracht aan den ontwerper, den heer Bretschneider, den dichter den heer Landsman, en den componist den heer Van 't Kruis voor hetgeen zij gemaakt hebben. Verder bracht hij dank aan alien, die verder, op welke wijze ook, aan het welslagen medewerkten. Zich tot den Commissaris der Koningin wendende zeide de voorzitter, dat zijn tegen- woordigheid op hoogen prijs werd gesteld, orndat men dit beschouwt, als een nieuw bewijs van de groote belangstelling, die hp steeds blijk geeft te gevoelen voor Vlissingen. Hierna bood de heer Van Niftrik den heeren Bretschneider, Landsman en Van 't Kruis ieder een lauwerkrans aan. Vervolgens werd de optocht van 's middags herhaald, waarbp de turners langs den Com missaris der Koningin trokken. Algemeen zijn de veehouders van gevoelen, dat een stoornis in de luchtgesteldheid, een onweder, een invallende koude en dergelijke, van invloed is op de melkgift eener koe wat de hoeveelheid en ook wat de hoedauigheid aangaat en beide doet afnemen. Opmerkelijk nu is het, dat expresse onder- zoekingen daaromtrent hebben geleerd, dat een onweder nu eens de melkgave doet verminderen, dan weder verhoogt. Wei verschillende resultaten alzoo die er op wijzen dat het niet van dezelfde oorzaak alleen kan afhangen, maar ook in nauw verband staat met de hoeveelheid en hoedanigheid van het voeder alsmede van de hevigheid des onwedersenz. Zoo is door nauwkeurige onderzoekingen be- vestigd, dat eene koe, die gedurende de zomer- maanden op de weide een uitstekend voer heeft kunnen afgrazen geen nadeeligen invloed onder- vindt bij een sterk onweder, plotseling invallende koude enzwat echter wel het geval is bij een koe, die met onvoldoend of minderwaardig rantsoen zich moet tevreden stellen. Het dier toch trekt uit het voeder eerst alles wat noodig is om haar lichaamswarmte te onderhouden en den gang harer levensfuncties te verzekeren. Wat er overschiet dient voor de melkproductie. Komt er nu slecht weer waarbij zij grootere eischen aan haar organisme moet stellen en is zij verplicht meerte verbruiken, dan kan zij volgens de hoedanigheid en hoeveel heid van het voeder, minder, meer of evenveel melk geven als gewoonlijk. Is de meening, dat na een onweder de hoe danigheid der melk vermindert, veel verspreid, door feiten wordt ze echter niet gestaafd. Alleen is bewezen, dat over het algemeen de hoedanigheid der melk verschilt in omge- keerden zin der luchtgesteldheid of m. a. w. klimt de warmtegesteldheid des weders, dan verbetert de hoedanigheid der melk. Daarom trent zijn in de Ver. Staten van N.-Amerika verschillende proeven genomen. Tn de landbouwinrichting van Nebraska zijn door de heeren Duncanson en Ingerfall, waar- nemingen gedaan op een lOtal koeien, die ge- danig haar be wondering op, dat zij //miss Cal- ders," zei in plaats van //Eduarda." Telkens als ze dat deed, hief mijn nicht op haar eigen- aardige manier, lachend en dreigend tegelpk, den vinger op. Toen het avondmaal afgeloopen en zij naar bed gegaan was, bleven we nog een oogenblik over haar praten en moest mjjn moeder nog eens haar verbazing luchten over Eduarda's kleeding en manieren. z/Maar," zei mijn vader, „het schijnt mij toe, dat ze zich deu dood van mijn broeder niet erg aan trekt." Eu toen viel het mij voor het eerst in, dat zij daarover ook tegen mij nog met geen enkel woord had gesproken. Het duurde niet lang of nicht Eduarda was de koningin ,van het huis, en wij alien, met mijn vader te beginnen, waren haar zeer gewil- lige dienaren. Hoeveel geld zij bezat, wisten wij niet, maar dat zij meer dan genoeg had, bleek uit al haar handelingen. Toen mijn moeder haar kostgeld op vier shillings in de week wilde stellen, bepaalde zij zelf het bed rag durende 30 dagen tien plotselinge onweders met strenge koude gepaard gaande, hadden te doorstaan. De uitslag der onderzoekingen was, dat zeven koeien minder melk gavenbp de drie overige werd geen verandering vastgesteld. Bp vijf koeien nam het vetgehalte afbij vier bleef het onveranderd, bij een nam het toe. In het landbouwinstituut van Vermont deed de heer Hills waarnemingen in verband met den invloed der veranderingen in de warmte gesteldheid op het vetgehalte der melk en op de vaste stoffen. En wel gedurende het tijdvak ran half September tot begin November. Bij 55 procent der gevallen waren de ver anderingen in het gehalte en omgekeerde ver- houding van die des thermometers. Maar voor de koudere perioden van langer dan een dag was deze omkeering in de hoedanigheid minder kenmerkend. En toen in 't begin van November de koude toenam, werd ook de vermindering in de hoe veelheid belangrijker. Andere waarnemingen werden nog op een zevental koeien gedaan die zich bevonden in een slecht gebouwden stal langs een berghelling gelegen. Tot veertigmaal toe daalde de ther mometer beneden de 5 graden Celsius, waarbp herhaaldelijk werd geconstateerd dat de veran deringen in melkgehalte in omgekeerde verhou- ding staan met de verandering in de warmte gesteldheid der lucbt. Hooge of langdurige warmte, onweders e. a. natuurverschijnselen zijn van geen of zeer onbe- langrijken invloed op de melkgift en gehalte, komt evenwel temperatuursverandering plotseling en is zij hevig dan is zij van nadeeligen invloed op het dier, wat zich in de melkopbrengst laat merken. Hervormde Kerlc. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timtnerman. Donderdag 7 September, nam. 3} uur, Huwelijksinzegening. Sluiskil. 9 u., Da. E. Raams Jr., van Hoek. Axel. 9 u. en 2 u.. Ds. J. B. T. Hugenhoitz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. Geen dienst. Sas van Gent. 9j u., Us. H. Akersloot van Houten Roos. Hnlst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. (in het lokaal .Bethel".) Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. H. 9 u., Ds. Chr. Bruins, voorbereiding H. Avondm. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. t Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente Vlooswij kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. R. Hamming, van Zaamslag. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben- Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. T i Men sehrijft uit Vlissingen De 53jarige J. K., die aangemonsterd was voor het gouvernementsvaartuig //de Zwaluw", is gedeserteerd. Bij onderzoek te Middelburg bleek, dat hp zijn kosthuis aldaar Dinsdag ver- laten had, in beschonken toestand en men na dien tpd niets meer van hem vernam. Lieve Lezeressen en vriendelijke Lezers t Ter voorlichting voor den enkele onder U, die misschien het nog niet goed weet, diene het volgende //In Parijs is uit het museum een schilderij gestolen van den beroemden schilder Leonardo da Vinci, welke schilderij een waarde vertegen- woordigt van enkele millioenen guldens." Alles is enkele dagen in draf geweesti Overal heeft men gespeurd en gezocht om den dief te ontdekken, maar tevergeefs, men heeft nog niets gevonden. Nu is er een man opgestaan, 'n groot man, 'n geleerde man, 'n practische man, 'n moderne op zeven. De mooiste kamer in het huis was de hare. Het venster lag op het zuiden en was geheel met kamperfoelie begroeid. Allerlei kostbare dingen tot versiering van het vertrek bracht zij uit Berwick mede. Tweemaal in de week giog zij daarheeu, en onze wagen was haar lang niet mooi genoeg; daarom hnurde zij een sjees van den pachter August White head, die kort bp ons woonde. Zelden kwam ze thuis, zonder iets voor ons mede te brengen. Nu eens was het een fraaie pijp voor vader, dan een Schotsche deken voor moeder, een boek voor rap of een halsband voor Rob, onzen hond. Geen vrouw, die zoo royaal was als zij. (Wordt vervolgd). Salomo. Hij zegt //geeft den dief 500,000 gulden en geen straf." We krijgen een geheele omwenteling in het strafrecht. 'n Pracht idee Maar nu de moreele voordeelen. Arme drommel. Geen geld. Veel schuld. Gaat naar museum. Neemt een dure schilderij. Wacht 8 dagen. Krijgt 40,000 gulden. Geen straf. Af. Arme man. Geen brood. Veel honger. Gaat in een winkel. Neemt een brood. Wacht niet. Wordt gepakt. In de nor gebracht. Moraal, als ge steelt, steel dan iets kost- baars of veel. O tpd, o zeden 1 Ad. Woensdag vervoegde zich bij den officier van Justitie te Haarlem de moeder en de broeder vande overladen vrouw Van Exter. Hun rechtsgevoel was geschokt door de vrijspraak van Van Exter en vrouw Hoogenhout, zeiden zij en zij konden het niet duldeu dat die twee nu weer vrij rond- liepen, terwijl zij en velen met hen in de Nieuwe LVleer nog steeds van hun schuld over- tuigd zijn. Vooral de moeder was zeer gebeten op vrouw Hoogenhout, die zij de schuld van alies noemde. Zij drongen er bij den officier op aan dat deze appel zou aaDteekenen van het vonnis van de rechtbank. De officier heeft geenerlei toezegging gedaan. De metselaar H. heeft zeer zeker tot z'n spijt Woensdag jl. kennis gemaakt met de activiteit der Enschedesche politie. Hij werd in 1897 door de rechtbank te Arnhem, wegens verzet in vereeniging gepleegd, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Om deze straf te ontgaan week bp uit naar Duitschland en verbleef aldaar 8 jaar, in de meening dat de straf thans verjaard zou zijn. In deze meening versterkt door het feit, dat, toen hij te Arnhem in 't huwelijk trad, hij door de politie niet werd lastig gevallen en ook na dien tpd aldaar rustig bleef thet-te begrijpen, dat onze vriend, toen hem te Enschede (alwaar hij vertoefde) door de politie werd medegedeeld, dat deze verjaring eerst na 16 jaar geschiedde, perplex stond. De man gaat nu 3 maanden de gevangenis in. Maandagavond heeft op den Leidschen Weg een auto-ongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een familie uit Brussel begaf zich per auto naar Den Haag. Voor een naderend rptuig moest de chauffeur uitwijken. Deze schijnt echter het stuur te zijn kwpt geraakt ten minste de auto geraakte in een zich naast den weg be- vindende sloot. De personen in het voertuig konden er niet uit komen doordien de wagen gekanteld was, en ruim een half uur zaten zij in deze netelige positie. Toen kwam er eindelijk hulp opdagen en werden de menschen bevrijd. En dit was juist bptpds. Nog geen minuut later geraakte de auto in brand en sloegen aan weerskanten over een lengte van ruim 3 meter de vlammen er uit. Met aarde en water wist men ontploffing tegen te gaan. De chauffeur, die veel bloedverlies heeft gehad, doch wonder niet ernstig verwond is, werd per auto ffaSF fief zueuennuis vervoerd. Van de beide inzittenden kwam de dame metdenschrik vrij, terwijl de heer een lichte verwonding aan den linkerarm bekwam. De totaal vernielde auto is uit de sloot gehaald en naar een garage gebracht. Het „N. v. N" vertelt een staaltje van Hollandschen sleepersdurf Bij Schellingwoude, buiten de Oranjesluizen wordt een dok voor Soerabaja gebouwd, dat nog even grooter is dan het laatst klaargekomen Julian adok. Terzelfder tpd dat dit dok gereed komt en naar Indie gesleept moet wordeu, loopen in Engeland een kleiner dok en een schip van stapel, beide eveneens bestemd voor Oost-IndiS. Om nu in plaats van 3 sleepen er slechts e'en ta behoeven in elkaar zetten, heeft men het volgende bedacht. Het kleine Engelsche dok neemt op de ge- wone wijze het schip op. Dit wordt gestut en het dok weer leeggepompt, zoodat de heele zaak gelicht wordt. Terzelfdertijd komt uit Nederland het groote voor Soerabaja bestemde dok aan, dat over de Zuiderzee en tusschen de eilanden door, haar Engeland is gesleept. Dit wordt nu op zijn beurt volgepompt, zoodat het zinkt, het kieine dok met het schip vaart er in, het groote wordt vervolgens weer naar boven'gebracht en zoo zal het geheele zaakje naar Indie gesleept worden. Inderdaad een stout stukje Op den Loosduinschen weg heeft Woens- dagmiddag een treurig ongeval plaats gehad. Een Sjarige jongen klom op de treeplank van een der wagens van de Westlandsche Stoomtram. Hij viel en kwam onder de rijdende tram met het noodlottig gevolg, dat de knaap korten tijd daarna stierf. Het hoofd was geheel ver- brijzeld. De kat van W. v. Meide, te Sommelsdijk, was weg en bleef weg. Na 24 dagen liet ze haar benauwde kreten hooren uit den tas met graan, toen deze door het dorschen begon te minderen. Het dier had daar haar jongen ge- worpen en was zonder dat het iemand wist, tijdens het inzamelen van den oogst onder het graan bedolven geraakt. Tijdens haar gevangen- sehap had ze bet graan in de rondte stuk ge- vreten en zich zoodoende een kleine ruimte verschaft. Haar jongen heeft ze van den honger opgegeten. Bij haar bevrijding vloog ze wild overal op en tegen. Thans is het dier weer in goeden staat. Zooals we reeds medegedeeld hebben heeft de journalist Andre Jager-Schmidt een, op last van het bureau //Excelsior" ondernomen, wereld- reis in nog geen veertig dagen volbracht. Hij heeft daarmee het record van zijn collega Gaston Thiegler, die voor zijn reis om de wereld 63 dagen noodig had, met glans geslagen, waarbp hem echter de omstandigheid te hulp kwam, dat hij een voordeel boven zijn voorganger voor had, n.l. gebruik te kunnen maken van de Trans- Siberische lijn. De reisroute van Jager-Schmidt omvatte de volgende etappen Parijs, Moskou, Wladiwostok Tsoeroega (Japan), Jokohama, Vancouver, Mon treal, New-York, Cherbourg, Parijs. Op die reis heeft de Parijzenaar in 't geheel slechts vier nachten onder het dak van een stationair gebouw geslapenin Jokohama, Vancouver, Montreal en New-York. Het langste verblijf op een plaats had hij in Jokohama, waar hij 's avonds om 8 uur aankwam en den volgenden morgen om 9 uur per schip verder toog. De kosten van de reis zijn al zeer mild. Met een betrekkelijk hoogen post staan op het reisbud- get de fooien. De grootste fooi ontving een veerman te Tsoeroega, die den reiziger voor de andere passagiers over een rivier zette. De kleinste verdiende een krantenjongen, die hem het blad bracht met het bericht over de staking te Liverpool, een bericht dat Jager-Schmidt deed besluiten, niet, zooals hp aanvankelijk van plan was, over Londen terug te keeren, doch op een voor Cherbourg bestemde boot de terug- reis aan te vangen. De beweging tegen de duurte wint in het Noorden van Frankrijk veld. Uit Douai wordt gemeld, dat een paar honderd menschen met een roode vlag door de streek zijn getrokken en vele boeren gedwongen hebben de prijzen van boter, melk en eieren te verlagen. Een aantal slagers trokken naar Douai en ver- langden daar op de beestenmarkt, onder het zingen van de internationale verlagingvan de veeprijzen. Een troep vrouwen hielden een dergelijke betooging in de stad en lieten een verzoekschrift aan den burgemeeter teekenon, waarin zij verlangen dat de prps van de melk op 20 centimes den liter en van de boter op 1 fr. 50 het pond gezet wordt. Vjjftienhonderd arbeiders uit de weefgetouwen te Saint Quentin zijn doorgedrongen in de over- dekte raarkt van een buitenwijk en bebben er alles stuk geslagen, omdat de boter er meer dan I fr. 30 kostte. Omtrent de bruginstorting in het Beneden- Engadin wordt nader gemeld, dat bij Brail, 10 minuten voorbp St. Moritz, een 40 meter hooge brug wordt gebouwd, waaraan ongeveer 30 man, voor het meerendeel Italianen, aan het werk waren. Plotseling stortte de steiger in en werden de arbeiders begraven onder de brokstukken van het gewelf van de brug, dat reeds voor een vijfde gereed was. lot nu toe heeft men 11 dooden en 3 ernstig gewonden te voorschpn gehaald. Het instorten van de brug wordt aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden toegeschreven. 's Gravenhage. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der registratie te Sittard de heer J. H. L. Stassen, thans te Oostburg. Amsterdam. In de gisteravond gehouden vergadering van stakers der diamantsfirma Van Dam, werd besloten de staking voort te zetten. Ook de werklieden der firma's Kaas en Bessie hebben het werk neergelegd, zoodat thans 23 werklieden staken. Gisteravond had op de Martelaarsgracht een relletje plaats tusschen matrozen en burgers. Een 12tal agenteu moesten met de blanke sabel ruim baan maken. Een 4jarig dochtertje van een schipper, liggende in de De Ruyterkade, is overboord gevallen en verdronken. Parijs. Een Exchange-telegram uit Berlijn meldt dat Vorst Bethman-Hollman en Kiderlen- Wachter besloten de bespreking te aanvaarden en tegenover de Fransche voorstellen geen non-possumus te stellen wanneer de compensates door Frankrijk aan te bieden onvoldoende worden geacht. Vergadering van Donderdag 31 Aug. 1911. Tegenwoordig de heer Voorzitter, alle leden, met den 8eUetanotulen van de vorige vergadering worden ge- lef Medge0geeSUwerden de navolgende ingekomen stukken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6