A I g e m e e n N i e u w s- en Advertentieblad Z e e u w s c v h-Vlaandere No. 5655. Zaterdag 2 September 1911. 51e Jaarganp;. Buitenland, Landbouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bp aile Boekhande- laars, Postdirecteur'en en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte oerekend. de BEH;STB SLAD. Trekhondenwet. Onlangs heeft een burgemeester, naar aan- leiding van de beslissing van den Minister van Financien, dat de nummerbewijzen voor houders van hondenkarren op zegel moesten zijn, en wegens de bepaling, dat deze nummerbewpzen aan belaughebbenden kosteloos moeten worden afgegeven, de vraag aan den Minister voor- gelegd voor wiens rekening deze zegelkosten moesten komen. Thans heeft de Minister in antwoord hierop bericht, dat eene nadere over- weging van de desbetreffende wetsbepalingen hem in strijd met zijne aanvankelijke zienswijze tot het besluit heeft gebracht, dat de nummer bewpzen geacht mogen worden van zegelrecht te zijn vrpgesteld. Waar toch schrijft de Minister bp art. 5 der wet is bepaald, dat 0.a. de aangifte van de nummerbewpzen bp al- gemeenen maatregel van bestuur zal worden geregeld, kan worden aangenomen, dat ingevolge deze delegatie bp dien maatregel ook ontheffing van zegelrecht kon worden verleend en dat hieraan uitvoering is gegeven bij art. 10 van het Koninklijk besluit van den Gen Februari 1911 (Stbl. no. 45) tot uitvoering van de artt. 1, 4 en 5 der gemelde wet door de bepaling, dat de afgifte dier nummerbewijzen kosteloos geschiedt. van zullen aan de grenzen belast zijn met het voort- zenden der coliis. Ten andere zullen de liefhebbers in de uitge- strekte zalen van het casino alle gemakken vinden en zullen er niet alleen de allerbeste maar ook het grootste getal dieren kunnen zenden. Een overgroot getal prijzen, tot eene waarde van 15000 franken zullen aan de overwinnaars uitgereikt worden. De eereprjjzen en giften zullen door den algemeenen secretaris den heer Ach. Heyndrickx te Gendbrugge, ontvangen worden. Het reglement-programma zal den 15 October verschpnen en aan ieder die het aan den alge meenen secretaris zal vragen gezonden worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rpkspostspaarbank breDgt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bp hem worden ingewachf. Voor de toezending daarvan kan gebruik ge- maakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen ver- krijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. TER NEUZEN, 1 September 1911. In de week van 23 tot en met 29 Augustus kwamen in Zeeland vier gevallen van besmet- telijke ziekte voor, nl. twee gevallen van typhus en febris typhoidea, een te Bruinisse en een te Rilland-Bath, een geval van roodvonk te l£ou- dekerke en een geval van diphtheritis te Noord- gouwe. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten tot wederopzegging ontheffing te ver- leenen van het verbod van 1 van art. 34 van het reglement op de wegen en voetpaden voorzoover betreft de wegen in het voormalig 5e district van Zeeland, zoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander gekop- pelde voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkander verbonden zijn. Op verzoek is eervol ontslagen, de heer J.Ver- poorte te Zaamslag als dijkgraaf van den Van Lijndenpolder. Ingetrokken is het verbod van veevervoer naar Driewegen en Ellewoutsdijk omvattende den polder //Ooudorpe". Boschkapelle. Dezer dagen legde de zoon den heer Th. Kint, Mr. smid alhier, met unstig gevolg het examen af van hoefsmid. it is op zich zelf geen groote bijzonderheid, maar wel is het vermeldingswaard, dat nu alle zes de zoons van den heer Kint, die smid zijn ook alle zes zijn gediplomeerd. De pas geslaagde, de jongste der zes, is thuis in de zaak werkzaam de vijt oudere zijn in verschillende gemeenten als baas gevestigd. Gent. Het Bestuur van de vogelteeltmaat- schappij vHet Neerbof" doet zjjn jaarlijksch beroep aan al de kweekers en liefhebbers ten einde hunne welwillende medewerking te ver- krijgen voor het welslagen der le groote internationale tentoonstelling, welke het in de ruime en prachtige lokalen van het Casino op 25, 26 en 27 November aanstaande inricht. De moeite welke zich deze ondernemende maatschappij gegeven heeft en de opofferingen welke zij gedaan heeft in het belang der vogel- teelt hebben haar den roem doen verwerven van al de vogelteelt inrichtingen. Het komiteit heeft van nu af reeds de beste schikkingen genomen voor de zekerheid in het verzenden der dieren bjjzondere commissarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt in het voorjaar door talrijke landbouwers veel jong vee in de weide gelegd om het in het najaar vet te verkoopen. Voor deze landbouwers zal 1911 langen tijd met zwart krijt staan aangeteekend. Door de langdurige, geweldige droogte vonden de dieren niet alleen zeer onvoldoend voedsel, maar leden ook door gebrek aan geschikt drink- water, zoodat bijna alle beesten minder waard zijn, dan toen ze de weide ingingen, waardoor minstens de pacht, het gestrooide kunstmest, de moeiten enz. wordt toegegeven. Dat het vette slachtvee buitengewoon duur is, moet dan ook niet verwonderen. We ver- namen van een landbouwer onder Zaamslag, wien voor twee vette runderen niet minder dan 2 francs per levend K. G. werd geboden, doch die ze voor dien prijs nog niet wilde afstaan, omdat hij verwachtte, dat de prijs nog zou stijgen Een mooi vooruitzicht voor de verbruikers. Dezer dagen lazen we in de bladen, dat de bruine boontjes tot den zeer hoogen prijs van f 18 per 100 K.G. werden verkocht. Sinds dien is dan de prijs nog belangrijk ge- stegen want een onzer landbouwers verkocht deze week voor f 19,50, en een andere zelfs voor f 20. RECHTSZAKEK. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittiug van 1 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken J. F. M., oud 58 j., schipper te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. F. D., oud 31 j., werkman te Zaamslag, is wegens vernieliug veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf. I. S., oud 47 j., werkman te Wachtebeke, is wegens strooperij veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf. P. M., oud 56 j., koopman te Molenbeek- St. Jean, is wegens beleediging ambtenaar ver oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. P. A. S., oud 44 j., schipper te Clinge beklaagd van diefstal, vrijgesproken. In zake J. D., oud 27 j., landbouwer geboren en wonende te Biervliet, gedetineerc te Middelburg, beklaagd van bedreiging, is de gevangenhouding met 30 dagen verlengd. Door J. C., oud 34 j., kleermaker, ge boren te Groede, wonende te Biervliet, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 18 Aug. j.l. waarbij hij ter zake van mishandeling begaan tegen zijn echtgenoote, is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Voor de vacantie-kamer der rechtbank te Amsterdam stond terecht een 35jarig zadel- maker uit Hilversum, beklaagd 30 Juli in een boschje nabij Huizen een juffiouw van haar taschje en portemonnaie te hebben beroofd, waarin een bankbiljet van 10 en 2, nalathij haar aangegrepen en half geworgd had om haar bet om hulp roepen te beletten. Het O. M. eischte 8 jaar. In ons nummer van heden komt een adver tentie voor der Hollandsche Credietbank, die 10 origineele Premie-Loten aanbiedt tegen maan- delijksche afiossing van 1,2,3,— en hooger. Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bjj die loten bijna elke maand een of eenige trekkingen met vele hooge prijzen plaats. De eerstvolgende trekking met 2034 prijzen, waaronder een boofdprijs van frs. 75,000, heeft reeds op 14 September a. s. plaats. In verband met het in onze vorige nummers vermeldde betreffende het knaapjete Arnemuiden, dat na het nuttigen van eenig snoepgoed onge- steld was geworden en dientengevolge zou zijn overleden, deelt de Midd. Ct. het volgende mede Het snoepgoed werd te Arnemuiden verkocht door zekeren D. uit Middelburg, die geregeld in die gemeente een kleinen handel drijft. Hij kocht dit snoepgoed eenige weken geleden op een openbare verkooping te Vlissingen, waar het wegens een faillissement aldaar werd geveild. Bij die gelegenheid kochten een zevental Vlis- singsche winkeliers en ook kooplieden uit Westkapelle van hetzelfde snoepgoed. Waar in dien tusschentijd hiervan in al deze gemeenten groote hoeveelheden aan kiuderen zijn verkocht, zonder dat eenig ziektegeval zich voor deed, ligt het voor de hand dat de samen- stelling ervan niet gevaarlijk voor de gezond- heid is geweest. Dit klemt te meer daar Zaterdag jl. tal van Arnemuidsehe kinderen van dit snoepgoed heb ben gegeten. Zoover de verkooper D^zich kan herinneren, heeft het bewuste knaapje niets bij hem gekocht en het is bekend dat hem van thuis ook geen geld daarvoor was meegegeven. Bet ventje heeft een groot gedeelte van dien dag op den spoordijk. doorgebracht en daar bramen gezocht en gegeten. Niet onwaarschijnlijk is het dus, dat wanneer zich bij hem werkelpk vergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan, de oorzaak daarvan gezocht moet worden in het gebruik van schadelijke bessen of vruchten. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door militairen uit Bergen op Zoom een nachtelijke oefening gehouden te Oud-Vossemeer, waarbij ook 2 machinegeweren werden gebruikt. Zooals te begrijpen is bracht die verrichting de geheele bevolking op de been en ten slotte waren een paar ongevallen er het gevolg van Bij de salvo's en het snelvuren werd natuurlijk gebruik gemaakt van zoogenaamde losse patronen en tusschen de honderden weggeworpen ledige huizen werden ook nog een groot aantal niet afgeschotene aangetroffen, die natuurlijk door het publiek werden opgezocht. Een schipper moest eens tusschen een schroef beproeven zoo'n patroon vaf te slaan", met het gevolg dat de koperen huls uit elkander barstte en hem een zeer ernstige wonde aan de hand bezorgde. Een paar uren later nam een jongen van 14 jaar precies dezelfde proef en met gelijb resul- taat. De verwondingen waren van dien aard dat geneeskundige hulp zeer noodig was. Te Meerle had Dinsdag een treurig ongeluk plaats. Het 4jarig zoontje van den landbouwer F. Jacobs geraakte in een onbewaakt oogenblik tusschen de raderen der dorschmachine. Op het hulpgeroep kwamen de ouders toesnellen, doch ze vonden nog slechts een verminkt lijkje. Te Heerlen trokken eenige lotelingen, ver- gezeld van een troepje belangstellenden, cafe in cafe uit, totdat zij aan den Sittarder weg kwamen. In een cafe aldaar kregen de lotelingen om een stokje ter waarde van 20 cent ruzie. J oen zij de herberg verlieten viel een hunner met een geopend mes op een kameraad aan, en gaf hem een diepe steek in de linkerzijdeverder een snij wonde aan het hoofd, een steek tusschen de schouderbladen en een zestal steken in de schouders enz. De gestokene verloor enorm veel bloed en geheel uitgeput werd hij naar het hospitaal gebracht. Te Amsterdam is in zijn woning aan de Grensstraat een diamantbewerker aangehouden, onder verdenking op zijn fabriek in de St. An- thoniusbreestraat uit de jas van een loopknecht een portefeuille, inhoudende J 4000 aan bank- papier, te hebben ontvreemd. Het was zijn me- de-werklieden opgevalien, dat hp de laatste dagen veel geld uitgaf. Slechts een betrekkelijk ge- ring gedeelte van het groote bedrag moet over- gebleven zijn. Zaterdagavond liep op den strandboulevard te Scheveningen een jonge dame te huilen. Een politieagent vroeg haar wat er aan haperde en eindelijk kwam 't er heel langzaam uitzij had zoo'n ,/ontzettend" mooi concert in het Kurhaus gehoord Sinds eenigen tijd was te Durgerdam een schildersknecht werkzaam, zich noemende Arie Snebels uit Utrecht. Na zijn vertrek vertoefde hij eenige dagen. te Uitgeest, van waar hij, zonder kostgeld te betaleti, vertrok, met mede- neming van schoenen en pantoffels van een medecommensaal. Vervolgens nam hij, onder den naam Jansen, monteur, zijn intrek te Schellingwoude, waar hij insgelijks verdween met een broek, een paar vesten en een horioge- ketting. Daarna ging hij een week te Bloemendaal inwonen, waar hij de plaat poetste met een jas en twee vesten. Deze man, die pas wegens diefstal een jaar en vier maanden gevangenisstraf had ondergaan, is te Hoorn gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De ont- vreemde voorwerpen waren te Amsterdam in de bank van leening gebracht. In den omtrek van Verdun worden dit jaar de militaire luchtvaart-oefeningen gehouden, die thans in vollen gang zijn. De oefeningen schijnen een groot succes te zijn voor de vlieg- machines, die als verkenners dienst doen. Zoo was dezer dagen aan drie vliegers opgedragen te Toul, dat verondersteld werd vpandelijk gebied te zijn, te gaan verkennen hoever men in de vesting met de verdedigingswerken was opgeschoten. Alle troepen van het garnizoen te Toul hadden zich in gevechtspositie opgesteld en een ballon captif moest aan den commandant van de vesting melden of er soms vliegmachines naderden. Maar veel hooger dan de ballon scheerden de vliegers met hun machines over de vesting van Toul en boven de plaatsen, die zij moesten verkennen, zoo hoog, dat geen vijandelijk schot hen bereiken kon, echter niet zoo hoog of ze brachten allerlei belangrijke mededeelingen in Verdun terug. Zelfs heeft kapitein Lebeau, die als passagier den verken- ningstocht in de machine van luitenant Blard meemaakte, van uit een hoogte van duizend tot elfhonderd meter fotografieen weten te maken, wier bezit van zeer groote waarde is voor dengene, die een vesting wil aanvallen. De geestdrift over het volkomen slagen van deze militaire luchtvaart-oefeningen, de eerste van deze soort, die er gehouden zijn, heeft te Verdun en Toul bij militairen en burgers groote geestdrift gewekt. De kunde en de moed der militaire vliegers vinden algemeen bewondering. Woensdag zouden er schietproeven genomen worden van vliegmachines uit. De Minister van oorlog zal er getuige van zijn. seezeasche coeraat. en Vrijdavavond, ul<«eaeoiiileri1 op *»ij do •",lrnn» »it blad verschijnt IHaandM«-, WiiensiUg- J. IMC »*Wnafi. »o Tc Aouxon-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1