Handelsberichten. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. maatregelen zijn getrofiFen om op voorplecht en achtersteven een kanon te plaatsen ook is het schip van een inrichting voor radiotelegrafie voorzien. Op een paar man na is de oude be- manning afgedankt. Waar de bestemming was, wist men niet te zeggen. Een van de beman- ning meende naar Mexico, een ander sprak van Buenos-Aires. Deze zei, dat het sehip by het vertrek de Engelsche vlag zou voeren, maar welke vlhg op zee zou geheschen worden, kon hij niet'zeggen. Men kan dus vermoeden wat men wil. Een schip voor Castro Of ziet het ontstelde brein in Engeland er een Duitschen hulpkruiser in, die Engelands koopvaarders in den grond gaat boren Zohdagnacht verscheen op het politie- bureau te Antwerpen de markthandelaar Busch, die kwam mededeelen, dat men hem op reis van Parijs naar Antwerpen zijn portefeuille met 210.000 francs ;had ontfutseld, volgens zjjn iet of wat vage verklaringen, zouden er in Brussel twee elegant gekleede heeren in zijn coupe zijn ge- komen, die dadelijk een gesprek met hem hadden aangeknoopt. Een hunner had in den loop van het gesprek een sigaret aangeboden, waarvan het gebruik een slaapwekkende invloed bleek te hebben. Toen Busch in Antwerpen ont- waakte, zat hij alleen in de coupe en bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat zijn kostbaren porte feuille verdwenen was. Het dubbelleven van een smidspatroon. Onder beschuldiging van zwaren diefstal stonden Donderdag de smidsbaas Zdunek en de stnids- gezel Weigert voor de rechtbank te Berlijn terecht. De beklaagde Zdunek had een goedbeklante smederij, afgescheiden van zijn woning. Hij gold in de buurt waar hij werkte en woonde als een achtenswaardig en vlijtig werkman. Maar niemand bevroedde, dat Zdunek, de smid, 's nachts tot een gevaarlijk inbreker werd, die met zijn knechts op roof uitging. Eenigen tijd geleden werden uit een fabriek 28 toestelleu gestolen, dienende voor de z.g. autogene soldeering. Deze toestelleu, waarmee door middel van een acetyleen-zuurstoflamp een buitengewoon hooge temperatuur kan worden verkregen, worden door inbrekers van beroep vaak gebruikt om gaten in brandkasten te smelten. Zooals later bleek, werd een dergelijke sol- deerlamp in het bezit van een smidsgezel gevonden, die vroeger by Zdunek werkzaam was geweest, toen deze bij het plegen van een brandkast-inbraak verrast en gearresteerd werd. Rechercheurs kwamen er achter, dat de beide terechtstaanden niet alleen betrokken waren bij een pas gepleegde inbraak, maar dat zij nog veel meer inbraken en diefstallen op hun geweten hadden. De dubbelmensch Zdunek kreeg 4 jaren tuchthuis. De staking der huismoeders in Frankrijk. De merkwaardige ^staking" der huismoeders in sommige deelen van Frankrjjk, gepaard gaande met sabotage, blijft nog maar steeds voortduren. Op de markt te Denain hadden Donderdag betoogingen plaats, die den vorm van een wezenlijken veldslag aannamen, en die gericht waren tegen de duurte van melk, boter en eieren. De zuinige huismoeders betaalden vroeger zoo en zooveel en verkiezen nu niet meer te betalen, geen centime. En anders zullen ze, zeggen zij, „er op slaan", hetgeen zij dan ook hier en daar reeds met groote volharding deden. De boeren in de omstrekeu van Denain hadden den plaatselijken melk'nandelaren slechts 150 liter melk kunnen verkoopen, in plaats van, zooals gewoonlijk 4000 liter. Alle kooplieden uit de omstreken zagen zich genoodzaakt, zoo spoedig mogelijk, rechtsomkeer te maken wegens de beslist-vijandige houding der De- nainsche huisvrouwen. Zij wilden slechts 1,50 francs voor het pond boter betalen, in plaats van 1,90 francs, en voor melk 25 in plaats van 30 centimes per liter. Twee of drie kooplui waren er in geslaagd, hun gewone plaats op het marktplein in°te nemen, maar lang zaten zij er niet, want de vrouwen kwamen in dichte gelederen aanrukken, smeten hun vaten, tonnen, emmers, bakken, tafels onderst boven, en keerden boven het hoofd van een der ongelukkigen zijn ganschen voorraad witte kaas om. De anderen lieten door agenten t treurig overschot van hun koopwaar bijeen zamelen en verlieten ten spoedigste de ongast- vrije stad, ieder met een orae-bewaker in den wagen. Te Nuits-Saint-Georges ging het niet veel beter. De melkverkoopsters bleven met haar duurder geprijsde melk zitten, dank zjj de een- drachtige vasthoudendheid der huismoeders, die liever geen melk dan dure melk dronken. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft een verordening tegen het overmatig gebruik van automobielhoorns uitgevaardigd. De voornaamste plicht van elk auto-bestuur- der is zegt de minister om voorzichtig te rijden. Vooral is dit noodzakeljjk na het invallen van de duisternis op wegen waar het uitzicht belemmerd wordt, op kruispunten enz. De vervulling van dien plicht is door buiten- sporig getoeter niet te vervangen. Dehoorn is alleen bestemd om voetgangers, voertuigen, ruiters en fietsers, die uit de andere richting komen. voor- bijgereden moeten worden of den weg over- steken, te waarschuwen. Noodelooze seinen moeten vermeden worden en evenzeer onnoodig luide en langgerekte seinen. De overtreding van bovenstaande voorschriften zal voortaan als grove onhebbelijkheid gestraft worden. 's Nachts, waaronder men te verstaan heeft den tijd, in welken de bevolking gewoon is om te slapen, zullen noodelooze, onnoodig luide of langgerekte hoornsignalen als buren- gerucht beschouwd worden. De zakdoek, het nieuwste middel ter zelf- verdediging. Een Japansch professor, Osaka, die zijn ten- ten tijdelijk te Londen opgeslagen heeft, ver rast de wereld met een nieuw wapen, een nieuw middel tot zelfverdediging den zakdoek. Na dzjioe dzitsoe, dat ook van de Japanners af- komstig is, de zakdoek. En, wanneer men de Londensche kranten mag gelooven, het nieuwe wapen is een gevaarlijk wapen ook, in de han- den van iemand die het weet te gebruiken, tenminste de Japanners kunnen met de punt van een in elkaar gedraaide zakdoek slagen toe- brengen, die hun tegenstanders, tijdelijk buiten gevecht stellen, voornamelijk op hoofd, armen en beenen gemunt. Osaka gebruikt den zakdoek ook om er eenvoudige, maar onbreekbare boeien van te maken, die, om bepaalde lichaamsdeelen gewonden een pijn veroorzaken die niemand kan verdragen. Maar daarvoor inoet men, evenals de professor, alle zwakke plaatsen in het spier- stelsel kennen. Wie had er ooit gedacbt, dat de bevallige en zoo dikwijls kokette zakdoek, zooveel zwarte streken in zijn geparfumeerde vouwen verbergt Andre Jager-Schmidt, een redacteur van het Parijsche blad Exelsior, die op zich ge- nomen had, om in veertig dagen een reis om de wereld te doen, werd Vrijdag te Cherbourg en Zaterdag te Parijs terugverwacht. Jager-Schmidt is den 17den Juli van Parijs vertrokken. Hij is uit Amerika teruggekomen aan boord van het stoomschip Olympic van de White Star, dat Cherbourg aandoet. Zijne confraters zouden hem feestelijk inhalen. Het laatste stuk CherbourgParijs zou hij in een auto afleggen. In een stad in den staat Ohio (Amerika) stierf onlangs onder zeer geheimzinnige om- standigheden een echtpaar, dat een tweetal kin- deren verliet. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in en nu bleek, dat de beide kinderen een jongen van 12 en een meisje van 9 jaar, de ouders hadden vergiftigd met rattekruid. De kinderen hadden bet thuis zeer slecht en nu was de jongen op het denkbeeld gekomen, vader en moeder uit den weg te ruimen om zoodoende in een weeshuis te kunnen worden opgenomen. Biervliet. Onder begunstiging van prachtig weder had gisteren alhier het festival plaats ter gelegenheid van het 70jarig bestaan van de *harmonie." Hieraan werd deelgenomen door 13 muziek- en 2 zanggezelschappen. Op het gemeentehuis werden de besturen der gezelschappeu door de feestvierende vereeniging ontvangen en door den burgemeester den beer Van Maarleveld, toegesproken. Vervolgens werd een rondgang door de ge- meente geraaakt en had op de kiosken de uit- voering der verschillende muzieknummers plaats. Ylissingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier ingebroken in een villa aan den strandboulevard. Eene groote hoeveelheid tafelzilver is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Middelburg. Gisteren stelde de Justitie te Groede een onderzoek in naar aanleiding van een vermoedelijk geval van kindermoord. De 31jarige ongehuwde moeder H. M. F., were, hiervan verdacht en na verhoor bekende zij ten huize van haar moeder te zijn bevallen en het kindje, nadat zij het van het leven had beroofd, in den welput tc hebben gewOrpen. De ver- dachte is weder op vrije voeten gesteld. Arnemuiden. Alhier had een sterfgeval plaats onder zeer verdachte verschijnselen na het eten van snoepgoed. Gemeenteraad van Hoek, de?CfoUlrSmgenen !Ltb|h Rulst, 28 Aug. 1911. Rotterdam, 28 Augustus. Binnenl. Graneu. NieuweTarweruim ter markt. Jarige bijna opgeruimd. lxleine aanvoer van nieuwe Rogge, Gerst en Haver. De vaste stemming voor Meel bleef aanhouden. Verleden week werden nog al zaken gedaan. Roegebloem vast in prijs. Men noteertJarige Tarwe per hectol. puike 8,50 a 9 goede 7,50 a 7,75 Nieuwe 7,50 a 8,- Nieuwe Essex per 100 kilo 10,- a 11,25 ovenge soorten 9,50 a 9,90 Rogge per hectol. f a f 6,— en per 100 kilo 7,50 a 7,to Wintergerst per hectol. 5,25 a Zomergerst 5,25 a 5,50 Chevalier 6,— a 6,50 Gerst per 100 kilo Winter 8,75 a V 9,25Zomer 8,50 a 9,— Chevalier f 9,50 a 10,50 en extra daarboven. Bajer per hectol. 3,85 a 4,25 dikke 5,50 lange per 100 kilo nieuwe 7,50 a Paardenboonen 7,50 a 8,- Witte Boonen goede 17,a 18,—Brume Boonen f 15 a 17,Kroonerwten 14,— a f i7fVoedererwten 6,50 Kananezaad 6,50 a 7,50 per hectol. en per 100 kilo 12,50 a 13,—. Buiten 1. Granen. Tarwe aan vankelijk vrij vast, later iets lager. Rogge prijshoudend. Gerst iets lager, sluit weder vaster met vraag. Mais onveranderd. Tarwe per 2400 kilo 210 a /240 Rogge per 2100 kilo /161 a/168; Gerst Zwarte Zee f 148 a 154; Amerik. Mais mixed 153 I 154 Grove Donau 145 per 2000 kilo; Haver 7,25 a 7,50 per 100 kilo. Grutten 235 per 2100 kilo. Meel. Prima inlandsch en prima Belgisch 12,50 a /13,le soort inl. en le soort Belg. /12,a /12,50 Zeeuwsche Tarwebloem prima /13,-; ongebuild 11,75; Prima Duitsch 12,50 a 13,extra puik Hongaarsch 20, a 21, prima Amerik. patent 13,50 a 14,25 le soort 12,50 a 13,25 2e soort Bakers 11,25 a 11,75 Roggebloem 9,50 a 10,50 per 100 kilo. Runderprijzen 72 a 82; Ossen 12a 80; Stieren 60 a 68; Kalveren 95 a 110; Schapen 45 a 50; Varkens 44 a 48 cent per kilo. M e 1 k k o e i e n 160 a 280 Kalfkoeien 175 a 295Stieren /llO a 280 Vaarzen 115a/150; Pinken 85 a HO; vette kalveren 65 a 95; fokkalveren a 20 nuchtere 10 a 12 Biggen 12 a 15 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche goede /2,/5 a 3,- bonte 2,25 a 2,50 Geldersche 2,10 a 2,30; Eigenheimers 2,20 a 2,40 Westl. 2,80 a 8,— per mud. Boterprijzen in vaten 62 a Oo. Stukken van 1/z kilo 80 a 85 cent. Zoetemelksche kaas 26 a 34 per 50 kilo. Leidsche kaas 75,a 97,50 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 4,75 a 4,.0; Belegen en buitenl. 4,10 per 100 stuks. Lijnzaad stijgend 18,a 20, Koolzaad willig 17,a 18,— Karwijzaad 12,a 12,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 10,50 a 11,50, Antwerpen 19s/* fr. Per kan 71'2 a 8 cent. J a v a - k"o f f i e in balen gewone soorten 47 cents en dito Santos 371/s cents per half kilo. Beetwortel-suiker 1772, Oct./Dec. 161/h- Geraffineerd 22,50. Ter Neuzen, 28 Aug. Boter per x/2 K.G. 0,80. Eieren u 26 stuks 1 20. Axel, 26 Aug. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer 1800 stuks. Verkocht 5,30 per 100. Antwerpen, 26 Aug. Chilisalpeter vastloco fr. 23,50 Aug. fr. 23,50, per Sept./Oct. fr per Febr./Maart fr. 24,50. per 23,80 Vergadering van Vrijdag 25 Aug. 1911. Voorzitter de heer A. Wolfert. Aanwezig alle leden. Ha opening der vergadering worden de notulen der voorgaande gelezen en goedgekeurd. Een schrijven van Gedep. Staten bericktende dat het college berust in de subsidie ad 787,41, voor het jaar 1912 aan het Burg. Armbestuur toegekend, wordt aan- genomen voor kennisgeving. Een adres van de wed. Blok om verhooging harer jaarwedde als beambte bij de straatverlichting, zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebe- grooting voor 1912. Door den Voorzitter wordt namens Burg, en Weth. de gemeentebegrooting voor 1912 aangeboden op een eindcijfer van f 16322,Olj, met een post van ouvoor- ziene uitgaven ad 187,831- De hoofdelijke omslag is geraamd op /4500. Deze begrooting zal in een volgende vergadering worden behandeld. Alsnu wordt mededeeling gedaan van den bekenden brief der Gezondheidscommissie inzake het aanleggen eener watcrleiding, waarbij de raadsleden worden uit- genoodigd eene op 12 September a.s. te der Neuzente houden vergadering b\j te wonen, waarin de heer Dr, J. W. Jenny Weijerman, secretaris der Staatscommissie voor drinkwatervoorziening deze zaak zal uiteenzetten. De heer Dekker vraagt hoe Burg, en Weth. daarover denken. De Voorzitter antwoordt dat die er moeihjk wat van kunnen zeggen. Er wordt gezegd dat het niemendal aan de gemeente zal kosten, dat zal wel zoo zijn als veel ingezetenen aansluiten, maar als dat niet zoo is, zou het wel een ander geval worden. De heer Dekker wijst er op dat de behoefte aan drinkwater dit jaar ontzettend groot is. Hij meent evenwel dat wanneer van gemeentewegeop verschillende plaatsen putten ter voorziening in die behoefte werden gegraven, de gemeente voordeeliger uit zou zijn dan met eene waterleiding en dan was men bij brand ook van water voorzien. De Voorzitter merkt op dat er bij gelegenheid van brand water genoeg is. Met de slangen die de brand- weer bezit kunnen bijna alle perceelen bereikt woyden van plaatsen waar ruimschoots water is: hier uit de Kreek, uit den put bij den heer Jurrij, uit dien bij het kerkhof en dan hebben veie ingezetenen welputten, waarover, als 't noodig is, ook kan beschikt worden, daarvoor is dus geen bezwaar. Wat nn de waterleiding aangaat heett spreker eens eene berekening gemaakt. Er staan in de gemeente 594 gebouwen. Als die alien aansloten De heer Jurrij: Daar mag je er wel 500 van af- trek ken 1 De beer PlatteeuwDe werkmenschen zullen het niet doen, die hebben water genoeg. Er mag nu wel gezegd worden dat bet niets zal kosten, maar jawel, dat komt later, zonder kosten kan bet natuurlijk niet. De heer Dekker acht bet ook een bezwaar dat een gegoede, die een klein buisje bewoont en niet veel water noodig heeft, weinig moet betalen, terwijl b.v. een slacbter, die voor zijn bedrijf veel noodig heeft, en daarmede zijn brood moet verdienen, veel zal moeten betalen. De beer Platteeuw Ja, dat is bet nog niet, maar je moet van zelf bet water dat gebruikt wordt per ku- bieke meter betalen en de aansluiting kost ook geld, dat zal voor de werkmenschen te bezwarend zijn. De beer Jurrij: Het moet betaald worden, dat spreekt van zelf; ik zie er niet veel in. De beer Platteeuw: Ik denk dat bet hier niet noodig, en er water genoeg is. De beer Dekker: Ik zou bet geld dat de waterleiding ons kan kosten maar liever in petto houden voor bet sticbten van bakken voor drinkwater. De Voorzitter merkt op dat in gewone tijden de meeste gezinnen voldoende van regenwater zijn voor zien, bijna alle huizen hebben nu regenbakken met minstens 2 kubieke meters inboud maar als de ge meente nu regenbakken ging stichten, van waar zouden die het water moeten ontvangen De heer Van DrongelenIk geloof dat de beer Dekker bedoelt bet maken van welputten. De VoorzitterDie geven geen goed drinkwater. De beer Van Drongelen is bet daarmede eens, bet water uit de welputten wordt nu gebruikt omdat er niets anders is. D« Voorzitter nteent dat in den Koudepolder de wel putten vrij goed water geven. De beer Van Drongelen: Overal ook niet. Op de waterleiding terugkomende zegt de Voorzitter te hebben berekend, wanneer de gemeente daarvoor b.v. 60,000 zou moeten leenen, tegen eene rente van 4 proceni, dit, met een alios berekend op J 1500, ge- middeld jaarlijks een uitgaaf zou vorderen van 2*00. Wanneer nu eens 300 perceelen aansloten, zou die uit gaaf, wanneer elk f 10 betaalde, al gedekt zijn en is bet ook uitvoerbaar. Spreker weet niet of men met bet door hem genoemde bedrag zou toekomen, maar bij heeft daarvoor een bedrag genomen evenredig aan dat 't welk een gemeente van ongeveer gelijken omvang in Zuid-Beveland vour de daar te maken leiding moet bijdragen. Nu berekent bij /10's jaars gemiddeld, maar dat zou voor de mingegoeden wel kunnen teruggebracht worden tot een gulden of vijf, dat is dan maar een dubbeltje per week. De beer Platteeuw Ja, als 't niet meer kostte zou het wel gaan, dan, is een leiding veel gemakkelijker* dan beboeft men zelfs niet te putten. De Voorzitter moet daarom de leden bepaald uit- noodigen de vergadering te Ter Neuzen te gaan bijwonen, om te hooren wat Dr. Weijerman te vertellen heett. De beer Jurrij: Ja, dat zal wel goed in elkaar zitten, die zal het wel mooi voorstellen. De heer Dekker: Maar veronderstelt dat er eens een waterleiding kwam, hoe zou dat dan gaan b.v. op 't Boeregat en op onze bofstedenkunnen die ook aan sluiten De Voorzitter Zeker, overal, De beer Dekker: Maar dan zou de leiding toebzeer veel moeten kosten. De Voorzitter: 60,000 is ook een groote som. De beer Kaan acbt bet bepaald goed eens naar de vergadering te gaan, dan kan men van 't een en ander op de boogte komen. De Voorzitter: Er kunnen dan ook vragen gesteld worden. De beer Dekker acbt dat niet zoo gemakkelijk tegen- over zoo'n groot mijnbeer is men niet zoo vrij. Hij zou zou ook willen weten, als men nu eens een jaar geen water noodig heeft, of men dan toch moet betalen. De Voorzitter meent van niet, men betaalt nu wat men gebruikt. Maar als men eenmaal aangesloten is zal bet zoo bevallen dat men niets anders meer ge bruiken wil. De heer Dekker weet dat nietverleden week boorde hij in Gent dat het leidingwater daar niet te best meer was en in Vlissingen scbijnt dat ook al bet geval te zijn. Ten slotte wordt besloten te berichten dat de Raad de vergadering zal bijwonen. De Voorzitter zal weder opgaaf doen van plaats en uur, zoodra hem die bekend zijn. Bij de omvraag vraagt de heer Jurrij naar een dam, door het gemeentebestuur gelegd door een geul in den bedijkten polder, waarin nu weer een gat gemaakt is en de beer Van Drongelen vraagt of al een overeen- komst is getroffen aangaande het werk dat van gemeente wege aan de haven moet gescbieden. Omtrent bet eerste zegt de Voorzitter een onderzoek toe en wat het tweede betreft dat de overeenkomst nog niet kan gesloten worden omdat nog niet is te bepalen hoe bet werk zal worden gemaakt. Daarna slnit de Voorzitter de vergadering. 26 j., jd. Jan van Houten, oud 30 J., jm. en jonanna Suzanna Hamelink, oud 21 j., ja. w,ih_im1iS z Tan Geboorten. 20 Aug. Johannes WJhelm«s z. van Franciscus Augustaaf van Meiren ™n fesaha Hor ens Bos 24 Aug. Dina Johanna Pieternella d. vani uaniei Cornells deVgt en van Cornelia de Fouw.M Aug. Adriana d. van Cornelia de Ridder en z van Overlijden. 22 Aug. Franco* Faas, oud 9 Francois Jacobus en van Jacoba Beibel AJ A g Catharina Kijssen, oud 77 J., wed, van Anthome leums Ter Semen. Huwelijka-aangiften. 23 Aug. Wil- helm Arnold Liebeton, oud 22j.,jm.en HelenaScheerders, oud 25 j., jd. 25 Aug. Maarten de Vos oud 21 j., jm. en Cornelia Donze, oud 20 j., jd. Steven Roelof ten Cate, oud 22 j., jm. en Rosalia Marie Doppegieter, oud 21 j., jd. Francois Louis Rijnberg, oud 32 j., jm. en Laurence Gijsberta Donze, oun 28 j., jd. Middeuprijs per 100 K. G. Tan™ 9 50, Rogge 7,25, WiTitergerst f 9,Zomergerst D I 19,—, Witte boonen Brume boon n /19 Duivenboonen Paardenboonen/ *f0(* 3^5 Lijnzaad Koohaad Aardappela 3,75- Boter per kilo 1,55. Eieren per 26 stuks f 1,05. en Ter weekmarkt waren aangevoerd 2 stuk1 m 24 varkena waarvan verkoch; 2 stuks rundvee en IS varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 3