ontboden rijtuig bracbt den heer S. naar zijn zijn woning, waar dr. Weijl de eerste huip verleende. Na een paar dagen op stap geweest te zijn kwam een kolenwerker S., te Amsterdam Dinsdag weder aanzetten bp moeder de vrouw, van wie hp evenwel een minder vriendelijke ontvangst genoot. De twist, die zich ontspon, iiep zelfs zoo hoog, dat de man op een gegeven oogenblik een flescb met scherp vocht klaar- blijkelijkheid zoutzuur, aan den mond zette. Zoo echter was het sermoen nu niet bedoeld. Dadelijk schoot de vrouw toe om hem de flesch uit de handen te slaan, waarbij ze zich deerlijk aan handen en gezicht verbrandde. Tocb scheen de man nog een hoeveelheid vocht te hebben binnengekregen. Door de dadelpk te hulp geroepen politie werd hp in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis gebracht. Zijn toestand was vrij ernstig. In de Nieuwe Maas voor Vlaardingen is een Katwijksche motorschuit, gpladen met stuk- goederen en komende van Maassluis, door een uitgaande zeeboot (vermoed wordt de Herman Menzell) aangevaren. De schipper en de knecht van de motorschuit sloegen overboord de schip per werd door een sloep van de zeeboot gered de 23jarige ongehuwde knecht C. de W. ver- dronk. De motorschuit, die eenigen tijd op zijn waterdichte scbotten drijven bleef, is door de sleepboot Hit in de Nieuwe Haven te Vlaar dingen aan den grond gezet. Sommige automobiellisten, die Staphorst passeeren, houden bp de geplaatste bus voor de in de asch gelegde perceelen stil en werpen door de gleuf een munt- of bankbiljet heen. Twee heeren, in verschillende auto's gezeten, wierpen, zonder iets van elkander af te weten, de een een bankbiljet van 200, en de ander een van f 100 in de bus. Zonderlinge demonstrate. Het harmonie- gezelschap te Wierden (Overijsel) nam deel aan een concours te Krommenie. De directeur was niet zoo gelukkig zijn executanten ter overwinning te voeren en ongelauwerd, zonder eeremetaal, keerden de zonen der muzen naar hunne haardsteden terug. De dorpelingen waren zoo verstoord over de //smadelijke nederlaag", dat ze aan het station het gezelschap bij zijn terugkomst met ketelmuziek verwelkomden en geschreeuw begroetten. Een 14jarige zoon van de familie L. te Vlissingen is te Blyth in een droogdok gevallen en aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren overleden. Donderdagmiddag liep in de Koepoort- straat te Middelburg een takshondje rond, dat blijkbaar aan niemand toebehoorde. Bp den concierge der Werkmansvereeniging binneu- gebracht, vertoonde het verschillende ziekte- verschpnselen. De vrouw liet de politie roepen, waarna een inspecteur het met zpn revolver doodschoot. Te Zandvoort had een badgast, die op het strand een tentje had staan, opgemerkt, dat daarvan wel eens door anderen werd gebruik gemaakt. Toen hij Donderdagavond weer eens aan het strand kwam, zag hij in zijn tentje een persoon liggen. Terstond telephoneerde hij de politie en kwamen twee agenten op onderzoek. Zij raakten den onbekenden persoon aan en schudden hem heen en weder, doch er was geen leven in te krijgen. Bij nader onder zoek bleek, dat het een aangekleede pop was, die andere badgasten daarin hadden gelegd. Onder groote vroolijkheid van de vele omstan- ders werd nu de pop ontkleed en onttakeld en vervolgens medegenomen naar het politiebureau. 't Was in het jaar 1908. milicien K. had zijn tijd gediend en ver- trok met groot verlof naar Groningen. Gevoelde zich zoo vrij als een vogel in de lucht. Ging met andere kameraden een glaasje koopen en nam plaats op een hekje voor een huis aldaar. Sergeant passeert. Kijkt naar K en K kijkt naar sergeant, maarblijft zitten en groet niet. K wordt onderhouden door sergeant, maar is hiervan niet gediend en heeft er maling aan. Hij heeft immers groot verlof. Sergeant noteert het wapennummer van Ken schrijft rapport naar Assen, dat aldaar zorgvuldig be- waard wordt. Augustus 1911. K komt terug van groot verlof voor 26 daagjes. Is alles vergeten, doch wordt door voorlezing van rapport 1908 weer aan een en ander herinnerd. Veertien dagen provoost en veertien dagen nadienen. K gevoelt zich niet meer zoo vrij als een vogel in de lucht. Als een zeer groote zeldzaamheid meldt men ons, dat een zeug van den landbouwer A. Verdonk te Heesbeen in den tijd van 11 maanden 54 jongen ter wereld heeft gebracht. le Avereest a/d Reest is een droevigon- geluk gebeurd. De heer Prent trok met paard en wagen huiswaarts en had mede den land bouwer B. ten Hartog op den wagen. Bij het passeeren van een anderen wagen, sprong laatst- genoemde, eenig gevaar ziende, van het voertuig en kwam daarbij met het hoofd op de steenen te vallen. Het bloed spoot hem daarop uit de ooren en kort daarop is de ongelukkige over leden, nalatende vrouw en drie kinderen. De ontboden geneesheer constateerde schedelbreuk. Ten Hartog stond als een oppassend man bekend. Bij de politie te Amsterdam heeft zich aangemeld de heer E. C. L. R. van Ellinck- huysen, gewezen directeur van de Generale Credietbank, die in het begin van dit jaar verdwenen is met een groot bedrag aan geld, ongeveer 30,000, dat hij ten nadeele van die instelling verduisterd had. Hij is onmiddellijk ter beschikking van de justitie gesteld. Ontploffing in het Jeamp van Zeist. Ongeveer 9 uur Zaterdagmorgen is in het spoorwegkamp in de legerplaats te Zeist een hulpmunitiemagazijn van de vestingartillerie, gelegen noord-oostelijk van het dynamiet- magazijn van het regiment genietroepen ont- ploft. Het munitiemagazijn is geheel, het dynamiet-magazijn gedeeltelijk vernield. Aan de, in de onmiddellijke nabijheid gelegen ge- bouwen, de timmerloods, de smederp en het machinegebouw is groote materieele schade toegebracht. Op de plaats, waar het hulpmagazijn gestaan heeft is een gat in den grond geslagen van 3 Meter diepte en 10 Meter middellijn. De inhoud van het dynamiet-magazijn van de genie is uit elkander geslagen en alleen door het handig en kordate optreden van den sergeant der genie Bogaert is grooter onheil voorkomen daar een lichtkogel uit het hulpmagazijn was geslingerd op nog geen halven meter van het dynamiet-magazijn. De sergeant heeft, ondanks het gevaar, dat hij daarbij zelf liep, den lichtkogel gedootd. De gebouwen van de spoorwegafdeeling zijn in brand geraakt, evenals de heide, waar op verschil lende plaatsen, lichtkogels waren neergeslingerd. Naar wij vernemen waren in het magazpn der artillerie opgeborgen 500 Kg. kruit benevens 20 lichtkogels; in het dynamiet-magazijn een 20 Kg. dynamiet, pikrine-zuur, zuurkoord en andere lichtontplofbare stoffen. Het vaste personeel van het spoorwegkamp heeft door spoedig en krachtig ingrijpen dadelpk alle branden gebluscht, zoodat toen de vesting artillerie uit de legerplaats aanrukte, het gevaar geweken was. Een sergeant en 2 soldaten zijn door glas- scherven licht gewoud, de milicien Ling heeft eenige lichte brandwonden opgeloopen. Het ongeval heeft als volgt plaats gehad. De sergeant-vuurwerker was met een tweetal soldaten werkzaam in het hulpmunitiemagazijn. Plotseling ontwaart men brand, vermoedelijk door het in vlam raken van zwavel, waarmede de lichtkogels gevuld zpn. Onmiddellijk daarop verwijderden zij zich en even daarna heeft de explosie plaats. Het ontplofte buskruit, circa 500 Kg. was geborgen in koperen kisten, die meters ver in den omtrek zpn teruggevonden, evenals de vele brandende lichtkogels, die op verschillende plaatsen de heide in brand staken. Zooals reeds is medegedeeld, was een der lichtkogels op nog geen 0,5 M. terecht ge- komen van de dooreengeworpen springstoffen der genietroepen, waarvan pikrinezuur in vasten vorm het hoofdbestanddeel uitmaakte. Ditout- ploft alleen bp krachtigen schok en waren beide gebouwtjes niet door wallen omgeven geweest, dan was het zeer zeker mede ontploft. Nu werd de schok allereerst opgenomen door de omringende aarden wallen. De licht gekwetsten maken het goed en doen weer dienst. Te Hengeloo (Ov.) ziet men sedert een paar avonden een zonderling man op de markt wandelen. Hij is naar schatting ongeveer 30 jaar en is netjes gekleed. De man spreekt geen woord, antwoord op geen enkele vraag, wandelt op en neer, rookt zpn sigaar en trekt door zijn zonderling doen de aandacht van het publiek. Onverstoorbaar kalm blijft hij bij alles wat er gebeurt. Trekt een deugniet hem aan zijn jas of gooit een straatbengel hem zijn hoed af, hij kijkt of er niets is gebeurd en rookt en wandelt verder. Hij verkoopt een zoogenaamde krant een vel papier, aan een kant bedrukt met de allerzotste dingen. De titel is ^Dagblad van Gekkenburg" Dezer dagen was men bezig in de straf- gevangenis aan de Wilhelminastraat te Arnhem de gevangenen te luchten. Een hunner, die op een open plaats liep, scheen verbazend goed te kunnen klimmen, want op een gegeven oogen blik zat hij op het dak van het voorgebouw. Het alarmsignaal weerklonk en de vluchteling werd uitgenoodigd van het dak te komen, doch in plaats van aan dit verzoek te voldoen, wierp hij met dakpannen naar de bewakers. Ten slotte begaven drie bewaarders zich op het dak en overmanden den vluchteling. Te Winschoten, oostereinde, is 2 M onder den straatweg in een diepen sloot in den veen- laag brand ontstaan, zoodat onder den straat weg de veenmassa brandt over een lengte van vpftig meter. De brandweer is het blusschingswerk be- gonnen met een sproeiwagen. Men vreest voor inzakking van den weg, omdat het vuur reeds groote afmetingen aanneemt. In het »Utr. Dbl." vertelt dr. P. Tempel- man v. d. Hoeven, bestuurslid van het Utrechtsche Roode Kruis comite een en ander omtrent den tolbaas van Oud Loosdrecht, die, zonder handen met twee aan zijn armstompen verbonden haken het hek openmaakt, met dezelfde haken zijn pet van het hoofd weet te nemen en op te houden voor den halven stuiver tol, en die daarbij de vriendelijkheid zelven weet te blijven. z/Melis v. d. Akker was als militair-kanonnier op 23 November 1872 mede belast met den arbeid aan granaten op het fort Honswijk. Een vreeselijke slag, daar springt een grauaat, ver- brijzelt de onderarmen van den man, verwondt hem verder aan borst en oogen. Terstond wordt de ongelukkige overgebracht naar het militair hospitaal alhier en moeten de beide voorarmen tot boven het elleboogsgewricht worden geam- puteerd. Aldaar werd ik tot de invalide toege- laten als secretaris van het Utrechtsch comite van het Roode Kruis. Vreeselijk was de aanblik van den jongen, vroeger zoo krachtigen man, ganschelijk hulpbehoevend en droef gestemd over zpn toekomst. ffToen was het dat ons Roode Kruis optrad en het bestuur besloot den invalide te voorzien van kunstarmen, met welk besluit de militaire autoriteiten ons hare groote ingenomenheid- betuigden. ffVan den Akker heeft zich met groote en geduldige inspanning geoefend in het gebruik van de kunstbanden en haken. Zijn goed hu- meur, zijn gezond verstand en intelligence hebben daartoe niet weinig bijgedragen. Ver schillende werkzaamheden, voor zpn toestand geschikt, werden hem in Oud Loosdrecht, op- gedragen, onder meer dat van tolbaas. ^Het is verwonderlijk hoe handig zou men allicht bij vergissing zeggen Van den Akker allengs geworden is. Hij gaat roeien, visschen, knoopt netten, heeft een model turf- vlet vervaardigd. En een kjein scheepje met zeil. Natuurlijk is er wel veel slijterij onder al dat werk aan het lederwerk der armhaken en der metalen stukken daaraan verbonden maar dit veroorzaakt aan den invalide geen onkosten. z/Geruimen tijd reeds is Van den Akker ge lukkig gehuwd. Zijne kinderen zijn reeds vol- wassen en tot op dezen dag is het nip een genoegen den braven invalide te kunnen ont- vangen als hij machtiging komt verzoeken om herstelling aan de kunstarmen, een duidelijk bewps, hoe werkzaam hij is. Staking aleepbootbedrijf. In den Vrijdagmorgen met hunne respectieve- lijke machinisten gehouden besprekingen, hand- haafden de directien der sleepdienstondernemin- gen haar staudpunt, ingenomen van het begin der werkstaking af. De directien verklaarden zich bereid, om, na wederopname van het werk, de grieven van het eigen personeel te zullen hooren, te onder- zoeken en naar gegeven mogelijkheid te zullen verbeteren, doch tusschenkomst of bemiddeling van vakvereenigingen beslist te weigeren. Den werklieden werd verzocht, hunne grieven gedurende de maand September a.s. schriftelijk aan hunne directien mede te deelen. Toezegging werd gedaan, dat alsdan uiterlpk op 1 Jauuari a.s. een nieuw arbeiderscontract en nieuwe dienstregeling aan den werknemers ter onderteekening zal worden voorgelegd, waar- in naar mogelijkheid met hunne voor te bren- gen grieven rekening gehouden zal worden. In afwachting daarvan verklaarden alle staken- de werklieden, het werk op de vroegere voor- waarden te willen bervatten, waarop alien die niet reeds aan boord hunner sleepbooten waren vervangen, weder in dienst werden genomen. Werklieden te Groningen, bezig met het leggen der buizen voor de gemeente-waterleiding, hebben Donderdagmorgeu een buitenkansje ge had. In de Bergstraat bp de Grachtstraat, werd, vrij diep in den grond, een bronzen kanon, niet heelemaal gaaf, gevonden. Het kanon was spoedig voor een bedrag van 30 in handen overgegaan van een koopman. Bij den Minister van Waterstaat is, naar men uit Kerkerade meldt een eisch ingediend om langs minnelijken weg een schade te ver- goeden aan iemand te Eygelshoven (L.) aan wien door een Duitsche ongevallenverzekermg een enveloppe gezonden was, in houden de een zoogenaamde „Schein" of bewijs om 512,65 R M. in Herzogenrath te ontvangen, welke enveloppe met inhoud door een brievenbesteller ad-interim, oud 16 jaren, verkeerd bezorgd was. De kostganger van den //ontvanger heeft met valsche handteekeningen en zelfs valsch gemeentestempel kans gezien het geld in handen te krijgen en is daarop verdwenen. Vreeselijk ongeluk bij het baden. In de kleine badplaats aan de Oostzee, Deep, ongeveer drie mplen van Kolberg gelegen, had Donderdag een noodlottig ongeluk plaats waar bij drie personen van hetzelfde gezin om het leven kwamen. De weduwe van den pas kort geleden ge- storven geestelijke Herold, die met haar drie kinderen sinds eenige dagen in het badplaatsje vertoefde, begaf zich 's ochtends als gewoon- lijk naar het strand, om te gaan baden. Met haar 20jarige dochter ging zij naar het dames- bad, ter wij I haar volwassen zoon de heeren- afdeeling opzocht. De tweede zoon, een jongen van 12 jaar, bleef in het hotel, daar hp zich niet lekker gevoelde. De zee was tamelp rustig. Terwijl de oudste zoon aan het naden was, hoorde hij plotseling zpn moeder in het dames- bad luid schreeuwen. Hij hechtte liier eerst niet veel beteekenis aan, daar hij meende, dat zijn moeder gekheid maakte met de andere badgasten. Ook zag hij zpn zuster niet meei in de buurt, die toch stellig te hulp zou zpn geschoten, indien haar moeder werkelijk in^ge vaar verkeerde. De jonge dame bad echter haar bad reeds beeindigd en stond half aangekleed in haar kleedkamertje. Toen de zoon echter opnieuw om hulp boorde roepen, zwom hij zoo snel hij kon naar lie damesbad en kwam juist aan op t oogen i i dat zijn moeder in de golven verzonk. Hij' dook onder water om zijn moeder te redden en nu moet zich onder water een ver- schrikkelijk tooneel hebben afgespeeld. De moeder heeft ongetwijfeld in haar doodsangst zich zoo krampachtig aan haar redder vastge- klampt, dat iedere beweging hem onmogelpk was. Beiden verdronken jammerlijk. Dit alles had de doodelijk onstelde dochter van het strand af waargenomen. Met een schreeuw stortte zij zich in zee, om broeder en moeder te redden. Maar ook bet jonge meisje keerde niet levend naar het strand terug. van schrik had zij waarschijnlpk een hartverlam- ming gekregen. Het lpkt onbegrijpelijk, dat geen der talrpke heeren, die aan 't strand stonden, den moed had, in 't water te springen en de verdrinken- den te redden. De kleine jongen, eenige overgeblevene der familie, is door den hotelhouder in bescher- ming genomen. Overstroomingen in W. Italic. Ontzettende onweren en geweldige stortbuien en cycloons teisteren Noord-ltalie. Geheele dorpen staan rondom in het water, de bewoners zijn van de buitenwereld afgesloten. In de Masino-vallei zijn huizen ingestortin een badhotel zit een honderdtal gasten o. w. de president van de Kamer, Marcora opgesloten. Te Talamone is een gedeelte van het kerkhof door het water omgewoeld de Adda voert tal- rijke in staat van ontbinding verkeerende liiken en halfvergane doodkisten met zich mede. De schade, aangericht in de omstreken van het Comomeer, is zeer groot. De labrieken zijn door het binnendringende water stopgezet. De tot geweldige berg- stroomen gezwollen riviertjes sleureu de brug- gen mede. De telegrafisch en telefonische ver- bindingen zijn verbroken. De electrische cen- trale van Morbequo is vernield. le Porlezza heeft het water den spoorbaan ondermijnd. Het water in het Luganomeer is een meter gestegen. De .eerste verdiepingen der buizen staan alle onder water. Werkplaatsen, boeide- rijen, alles is ondergeloopen. In de straatwegen worden gaten geslagen van vele meters breed en diep. In de provincie Breseia heeft de blik- sem vele slachtoffers gemaakt. De velden staan blank, de oogst is vernield. Talrijke menschen zijn verdronken. De angst der bevolking tusschen de meren, die tegelijk het water uit de lucht, uit de meren en rivieren een vernielmg ziet aanrichten, zoo als nimmer in deze streken is aanschouwd, grenst aan krankzinnigheid. Uit Aprica wordt gemeld, dat het Valtinella- dal «eheel door de zware regens is ovevstroomd. De wegen zijn over kilometers weggespoeld of gescheurd. De rotsdam bij Sondrio is door de Malero weggespoeld, zes huizen zpn volkomen meegesleurd. Verschillende personen zpn ge- dood, of verdwenen. Overal ziet men slechts steenen, zand en slpk. Een aantal rotsen zpn door de watermassa ondermijnd en ingestort. Post- en spoorwegverkeer tusschen Milaan en de passen van Oostenrijk en Oost-Zwitserland zijn verbroken. £et plaatsje Sondrio is zonder licht, drinkwater en onder water. -- Een Londensch blad bevat een verhaal over een geheimzinnig scbip, de Foam Queen, voorheen de Boreas, een klein stoomschip van 518 ton, in 1906 hier ten lande gebouwd bp van Vliet en Co. te Hardinxveld. Tot een paar maanden geleden behoorde de Foam Queen aan aan de London and Channel Islands Steams lp Company. Deze verkocht het schip aan de Shipping Agency Ltd. en deze weer aan een on- genoemde Londensche reederp. En nu het gebeimzinnige van de zaak. Het schip dat te Erith bij Londen lag en deze week zou vertrekken, is in beslag genomen en ligt te Gravesend vast. Wat de reden is, weet het publiek met, maar men zegt, dat er onlangs aan boord

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2