A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaaderen. o o r No. 5653. Dinsdag 29 Augustus 1911. 51e Jaargang. Gemengde berichten. FEUILLETON. IN DEN D0GD VEREENIGD. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TER NEUZEN, 28 Augustus 1911. Op de aanbevelingslijst voor gemeente- secretaris alhier zijn door Burg, en Weth. ge- plaatst de heeren L. C. Wabeke, secretaris te Arnemuiden en H. Deelstra, commies ter secretarie te Leiden. Zaterdagavond speelde alhier /Sparta 11" een voetbalwedstrijd tegen ,/Pro Patria" van Axel. Reeds van den aanvang af toonde //Sparta II" een overwicht. Wij hadden van //Pro Patria" meer verwacht, misschien is te weinig oefening hiervan de schuld, althans samenspel ontbrak by haar geheel. Juist het samenspel is de machtigste factor bij het voetballen, want alleen doet men weinig of niets. Bi) de rust was de stand 21 in het voor- deel van //Sparta 11" en in de tweede helft wist zij dit op te voeren tot 51. Den volgenden namiddag had op hetzelfde terrein de wedstrijd plaats tusschen //Flandria van St. Nicolaas en //Sparta 1" van hier. Voor dezen wedstrijd was door het wielercomite alhier, een zilveren medaille uitgeloofd. Reeds een half uur voor den aanvang stroom- den de toeschouwers naar het sportterrein en toen de scheidsrechter het sein van aanvang gaf, was het een vroolijk gezicht die menschen- massa te zien, die gerust op 2000 kon worden gesehat, wachtende op de dingen die komen zouden, vol ongeduld om den kampstrijd te zien. Toen de gasten op het veld verschenen, alien flink en stevig gebouwd, waren er reeds velan die //Sparta" een nederlaag toedachten. uirect wordt vlug en goed berekend samen spel gevoerd en weldra moet de doelverdediger van //Flandria" handelend optreden, dan brengen zij een tegenbezoek, en uit alles kan men zien dat de partijen goed tegen elkaar opwegen. Mooie verrichtingen op voetbalgebied worden uitgevoerd en telkens beloont het zeer onpartijdig publiek den speler die op een moment uitblinkt met een applaus. Zoowel het spel van //Flandria" als dat van //Sparta" wekt menigmaal be- wondering. Zoo gaat het steeds door, totdat plots een vroolijk handgeklap weerklinkt, //Sparta" heeft een doelpunt gemaakt. Weer wordt stevig aangepakt en menigmaal trachten de voorspelers van //Flandria" de achterhoede van //Sparta" te verschalken, doch zij doen hun werk verdienstelijk. Een opdringen van //Sparta" bezorgt de achterhoede van //Flandria" weer werk en de doelverdediger geeft niet thuis, doch zijn weg- werking is te zacht en de voorhoede zet nummer 2. Wegens buitenspel staan wordt dit punt niet toegekend. Nog steeds durft niemand met zekerheid den uitslag voorspellen, want het spant van beide zijden het publiek geniet van een vlug, stevig en vooral volkomeu eeriijk voetbalspel, dat gunstig afsteekt bij dat van vele andere clubs. Er wordt kracht tegen kracht getoond, vlug- heid tegen vlugheid gezet, het is een lust om te zien. Uit een samenspel brengt //Sparta" den bal naar voren, de doelverdediger rekent te licht over den naar het doel gezetten bal en //Sparta' vergroot haar voorsprong. Thans sc'nijnt //Flandria" het welletjes te vinden en dringt zij zeer gevaarlijk opde doelver dediger van //Sparta" redt prachtig, doch nog steeds bestoken de voorwaartsen zijn doel. Evenwel dit gevaar wijkt om direct weer te keeren en weldra komt een der spelers alleen tegenover den doelverdediger te staan die zijn doel weldra met een voor hem onboudbaar schot ziet doorboren. Algemeen handgeklap weerklinkt over het veld. De stand is 12. Voor de rust komt hierin geen verandering meer. In de pauze hoort men het publiek vragen hoe er gehandeld wordt als de stand bij het einde gelijk is. Wei een bewijs van volkomen gelijkwaardigheid der elf'tallen. Bij het hervatten van het spel gaat het weer hetzelfde gangetje, zonder bepaald overwicht treedt //Sparta" meer op den voorgrond. De doelverdediger van //Flandria" die in het begin wat weifelend was, wordt steeds beter, en driemaal achter elkaar keert hij een schot van een der Spartanen, waarvoor een welverdiend applaus hem beloont. Nogmaals weet „Sparta" te doelpunten zoo- dat de stand 13 wordt. "Wegens het aanraken van den bal binnen het strafschopgebied wordt //Sparta" een straf- schop toegekend, dat naastgezet wordt, omreden z/Sparta" deze overtreding meer als een ongeluk dan wel als moedwil beschouwde, en daarvan geen gebruik wilde maken. In dezen stand komt, hoe ook beide partijen werken, geen verandering meer zoodat na afloop de voorzitter van het wielercomite de zilveren medaille aan den voorzitter van //Sparta" met eenige woorden uitgereikt, waarvoor deze namens de vereeniging dank zegt. Aan //Flandria" zal namens het wielercomite een herinneringsmedaille worden uitgereikt. welke mededeeling met hoera's werd begroet Zoo eindigde deze mooie wedstrijd. Na afloop hadden wij nog even gelegenheid Ik kan niet over mijn jongensjaren spreken zonder dit geval even aan te roeren want het was 't meest belangrijke, dat mij in mijn jeugd overkwam. Maar ik zal in het vervolg van myn verhaal zoo min mogelijk zijwegen inslaan, want ik heb nog veel te vertellen, voor ik aan het eind ben niet alleen van mij zelven, maar ook van de groote gebeurtenissen, waarin ik betrokken ben geweest< Mijn geheugen is echter, Goddank nog goed en ik hoop mijn werk geregeld te kunnen vol brengen. De geschiedenis met dien inbreker was oorzaak van mijn vriendschap met Jacob Horsecroft, de zoon van den dokter. Van den eersten dag af, dat hij op school kwam was hij ons alien de baas en eer er een uur verloopen was, had hij Frederik Barton over het groote zwarte bord tusscben de banken der school geworpen. Jacob had geen andere argumenten dan zijn gespierde vuisten en ofschoon nog maar een jongen, was hij toen reeds breed en sterk. Redeneeren deed hy niet veel, ban- met een der gasten te spreken, deze roemde t samenspel van //Sparta" hoewel het soms wel wat te lang werd doorgedreven, en dan, zeide hij, breng ik een warm woord van hulde aan het sympathieke publiek bij dezen wedstrijd, dat het goede van beide partijen met zoo'n vol komen onpartijdigheid wist te waardeeren en daarvan steeds op waardige wijze blijk gaf. Des avonds werden de gasten door velen uitgeleid en aan het station klonk menigmaal hoera's voor beide clubs. Hoewel „Sparta" eerst naar St. Nicolaas zal moeten vertrekken, hopen wij dat //Flandria" spoedig nogmaals alhier zal komen spelen. De spoorwegonderneming Mechelen-N euzen ontving van de maand Maart 1911 j 79815.25, tegen 82,570.03 over Maart 1910. Vanaf 1 Januari tot en met uit. Maart 1911 bedroegen de ontvangsten f 242.904.58 tegen f 228.521.43 over dat tijdvak in 1910. De onvangsten per dagkilometer bedroegen in dat tijdvak over 1911 39.69 en over 1910 37.34. De stoomtram //HulstWalsoorden" ont ving over de maand Maart 1911 f 2,533,86 en totaal van af 1 Januari tot en met ultimo Maart 1911 6,572,085. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen over de maand Maart 1911 6,05 tegen 5,10 over die maand in 1910. Van 1 Januari tot ultimo Maart 1911 bedroegen de ontvangsten per dagkilometer 5,41 tegen 5,23 over die maanden in 1910. In de maand Juli 1911 kwamen in Zeeland in de volgende plaatsen het achter iedere plaats genoemde aantal gevallen van mond- en klauw- zeer voor. Aardenburg 14, Biervliet 8, Biggekerke 15, Breskens 3, Cadz^nd 1, Colijnsplaat 1, Drie- wegen 9, Eede 3, Grijpskerke 19, Groede 3, 's Heer-Abskerke 9, 's Heerenhoek 4, Hoek 3, Kattendijke 1, Kapelle 1, Koudekerke 8, Krab- bendijke 2, Kruiningen 7, Laurens (St.) 2, Maartensdijk (St.) 1, Middelburg 2, Nieuwer- kerk 4, Oosterland 2, Oostkapelle 3, Oost- en West-Souburg 5, Oudvosmeer 1, Ovezande 4, Retranchement 5, Rilland-Bath 1, Schoondijke 2, Serooskerke (W.) 1, Sluis 3, Ter Neuzen 3, Tholen 1, Veere 1, Wemeldinge 3, Ierseke 1, l.Jzendijke 6, Zuidzande 2, Zierikzee 1. Van vlekziekte der varkens kwamen 2 gevallen voor te Driewegen, een te 's Gravenpolder, een te Baarland, twee te Haamstede, zes te Honte- nisse en een te Tholen. Voor de acte FYansche taal l.o. slaagde Vrijdag de heer W. H. Crijns van Stoppeldijk. Voor de hoofdakte slaagde Zaterdag de heer J. van Gijsel te Hulst. De heer H. Willems, geboren te Oostburg laatst onderwijzer aan de chr. bijz. school aldaar, slaagde Vrijdag voor hand- en rechtljjnig teekenen M.O. De correspondent van de M. 't. te Bier vliet schrijft het verrassende nieuws, dat het in den naeht van Vrijdag op Zaterdag in Zeeuwsch Vlaanderen W.D. heeft gevroren 1 Weiden en boomgaarden waren's morgens totaal wit gerijpt. Het is een zomer om zich nergens meer over te verbazen. Maar dit is toch wel bijzonder merkwaardig. Eene week geleden werd aan 't strand Cadzand, in het droge, mulle zand van een dameshorloge verlorentevergeefs werd naar het verlorene gezocht. Precies een week later, toen t zellde clubje daar weer een vacantiedag doorbracht en nadat honderden aldaar vertoefd hadden werd het kleinood in ongeschonden staat toevallig weer gevonden. Zaamslag, 28 Aug. Zaterdag 1.1. werd alhier in het logement bij de wed. J. 1'Iatteeuw, een vergadering gehouden van de geitenvereeniging. Haar ledental is thans gestegen tot 64. Een bok van echt Sahneras is thans aangekocht. Volgens inlichtingen door het bestuur gegeven is het met het oog, op het mond en klauwzeer niet mogelijk om eene bezending dezer dieren te gaan aankoopen, terwijl het vele oponthoud gedurende de reis zeer nadeelige uitkomsten oplevert. De vraag naar deze diersoort is echter groot, terwijl nog maar enkele echte geiten in de gemeente aanwezig zijn. Eerstdaags zal door het bestuur een keuring worden ge houden. Axel. Op 31 Augustus a.s. zal het 30 jaren geleden zijn dat onze gemeente-veldwachter A. Olijslager bij het politiekorps kwam. Het zal den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Lamswaarde. De groote warmte der laatste weken heeft een nadeeligen invloed doen gelden op het prachtige orgel onzer kerk. Het moet gerestaureerd worden. Mej. de wed. Lensen heeft haar krachtig har monium tijdelijk aan het kerkbestuur in bruik- leen gegeven. delen des te meer. Het liefst stond hij met zijn rug tegen een muur of schutting geleund, met de handen in zijn zakken. Nog zie ik hem zoo voor me staan, met een strootje in den hoek van zijn mond, juist waar hij later zijn pijp had. Altijd is hij voor mij dezelfde gebleven, zooveel in voorspoed als in tegenspoed. Hoe hoog zagen wij alien tegen hem op wij, een kleine bende wilden, die nergens eerbied of ontzag voor hadden dan voor macht en kracht Daar had je Thomas Oarndale, uit Appelty, die kon verzen maken, zoo mooi en lang, dat de meesters er zich over verwonderden maar geen onzer gaf iets om hem. Dan had je Willem Tarchaw die keude alle jaartallen uit het hoofd van Abel's dood af, zoodat de meesters hem soms te hulp riepen als zij over een jaartal in twijfel waren. Maar hij was een magere, uit zijn kracht gegroeide jongen, met ingevallen borst, en wat had hij aan al zijn geleerdheid, als Johan Simons uit de derde klasse hem met zijn lederen riem achterna zat Maar niemand zou het ooit hebben durven wagen Jacob Horsecroft aan te vallen. Tal van verhalen waren in omloop over zijn kracht en behendigheid. Zoo had hij met zijn vuist het eikenhouten paneel van de deur der speelkamer stuk geslagen. Zoo had hij bij het balspel, toen de lange Merriden het eerst den en bal opraapte, dezen met den bal en al opge- nomen en, alle anderen voorbij rennende, het eerst den eindpaal bereikt. Dat zoo'n jongen zijn hoofd niet met alle geleerdheden kon bezig- hduden, vonden wij de natuurlijkste zaak van de wereld. 4 Door die geschiedenis met den inbreker werd ik; met hem bevriend. Hij tikte mij op het hoofd en zei, dat ik een drommels bij de band ventje was waarop ik niet weinig trotsch was. Twee jaar lang waren wij de trouwste vrienden, want ofschoon hij veel ouder was dan ik en dikwijls streken uithaalde, die ik niet goed kon keuren, hield ik toch zooveel van hem als van een broeder en ik schreide bittere tranen, toen hij naar de hoogeschool te Edinburg ver trok om voor dokter te studeeren. Nog vijf jaar was ik bij meester Birthwistel op school, en toen ik deze eindelijk verliet, was ik zelf de belhamel gewordenwant ik was sterk en buigzaam als balein, al kon ik, wat grootte en spierkracht betreft, mijn grooten voorganger ook niet evenaren. Drie jaren bleef ik daarna te huis om my op de hoogte te stellen van alles wat landbouw en veeteelt betreft. Gedurende al dien tijd werd maar steeds te water en te land gevochteri, en Napoleons machtige schaduw verduisterde de halve wereld. Weinig kon ik toen vermoeden, Vrijdagnamiddag zou de heer S., rijwiel- handelaar te Middelburg, een motorrijwiel pro- beerden dat naar de fabriek was geweest. Hij bevestigde daartoe een wagentje achter den motor en nam daarin plaats. Gereden werd naar Koudekerke. Bij //Steenhove raakte het wagentje los, waardoor de heer S. meer- malen tegen de steenen werd geslagen en be- wusteloos bleef liggen. Toen hij werd opge- nomen bleek hij aan de knie en schouder te zijn verwond en twee bloedende wonden aan het hoofd te hebben bekomen. Een inmiddels dat ik ook het mijne zou bijdragen, om die schaduw voor goed te verjagen. Een jaar of wat geleden, toen ik nog slechts twaalf jaar oud was, kwam de eenige dochter van mijn oom een week of vijf zes bij ons logeeren. Willem Calders, de broeder van mijn vader, was fabrikant van vischnetten en scheen meer geld uit hennep te kunnen slaan dan wij uit de zandgronden en het vee van West-Inch, wat het best bleek uit de wijze, waarop nicht Eduarda voor den dag kwam. Zij had een prachtige roode jurk aan, een hoed op, die wel minstens drie gulden had gekost, en een koffer met kleederen medegenomen, waarover mijn goede moeder, van verbazing de handen ineen- sloeg. Niet minder verbaasd waren we, toen we zagen hoe dat kleine ding met het geld omsprong niet alleen gaf zij den koetsier zonder knibbelen het geld dat hij vroeg, maar boven- dien nog een dubbeltje als fooi, waarop hij toch niet het minste recht had. Zij dronk gemberbier als water en wilde suiker in haar thee en boter op haar brood hebben, net alsof zij een Engelsche dame was. (Wordt vervolgd). TER imS(HE COIRAIT. .A A »ii blad veriehynt VBnandng-, Woenadag- en Veijdatfavonil, uttgeznnderd op Feeatdagen l»i| «te KJrina VAS OK IAXBE. te fer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1