Ter Neuzeflsche Ccsurant. - Zaterdag 26 Augustus 1911. 51' Jagging. DRANKWET. Genie gde bericiiten. No. 5652. GtMEENTEBEGROOTING. Predikbeurten, T™WZElHiZDE] JBXj.AJD. TER NEUZEN. 25 Augustus 1911. Langs de straai. RESHTSZAKEB. Zcndstg 27 Augustus i'dis. I)e bevrijdiny van JUchter. De Duitsche ingenieur Richter, die door Grieksche roovers in Turkije gevangen werd genomen, blijkt aan de Grieksche grens te zijn opgevangen, en toen aan de iurkscbe oveiheid van Elassone te zijn overhandigd. Qe staking in Engelantd. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drapkwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcohollioudenden drank anderen dan sterken drank van CHARLES HOIJAUX van beroep timraerman, wonende te Uccle (Belgie), voor een tijdelijk lo'kaal plaatselijk ongenummerd en gelegen in den Coegorspolder Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schiedt kan ieder tegen het verleenen van bet verlof schriftelijk bij Bargeraeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 22 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER. L°. Burgemeester. A. P. DE VOS, L°. Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter Neuzen. Gelet op art. 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de Begrooting vein de plaatseUjke utkomsten en uitgav&n dezer gemeente, voor het jaar 1912, op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente. alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 24 Aug. 1911. r A. VISSER, L°. Burgemeester. A. P. DE VOS, L". Secretaris. Gelijk gemeld, is Zaterdag alhier iemand v^it 's Gravenhage herkomstig, aangehoudt-n, verdaeht van het toedienen van vergif aan een meisje, dat dientengevolge een ernstige operatie heeft raoeten ondergaan. Het bedoeide meisje is thans in het zieken- hnis te 's Gravenhage overleden haar lijk is ter gerechtelijke schouwing in beslag genomen. Zacht schijnt het zilverwitte maantje op den daardoor blaiiw verlichte uitgedroogde aardbol of liever stofbol. Het weerspiegelt de lange straat in het wiegelende kanaal. Sas is in ruste. Een' tweetal personeu staan bevig gesticuleerend op den hardsteenen kanaalkant. Zij snikkend, kijvend. Hij luid pratend. Zij aanhalend. Hij afwijzend. Louter ruzie, van 't begin tot 't end. Het is een //Spel van ruzie" in een idyllischen zomernachf. Laid klinkt over bet water zijn harde ,/nooit, nooit". De echo herhaalt dit nooit-gezeg en, alsof dejonkman bang was voor een „drama a grand spectacle", loopt bij weg. Zij achterop, handen wringend, smee- kend. Hij steeds vlugger. //Lieveling," klinkt het door de stilte, „Lieveling, boor nog een- maal, toe, zeg nog eens een zoet, lief woordje tegen roij." Hij keert zicb om en roept „Stroop". Ad. Woensdag slaagde voor deakte floogduitsch 1. o. de heer L. B. A. Rolff Jz. te Weesp, vroeger te Axel. In den nacbt van Dinsdag op Woensdag omstreeks 11 uur brak te Hulst brand uit in de keuken, van het huis bewoond door den heer J. F. de Moor aldaar. Door de groote droogte van den laatsten tijd, dreigde de brand eerst een gevaarlijken omvang te krijgen, docb dank zij het krachtdadig optredeu van de brandweer kon men den brand tot dit gebouw alleen beperken en was men dezen reeds te 121/. uur meester. Oorzaak onbekend. De scbade wordt door verzekering gedekt. Geslaagd voor Fransch, akte A middelbaar, de heer M. J. Membre te Sluis voor Fransch, 1. o., de heer H. A. Croin te Sluis. Bij het dorschen van erwten op't veld van den landbouwer PI. te Retranchement gebeurde gistermorgen bijna een zeer ernstig ongelnk, waarbij het verwondering baren rnoet, dat geen menschenleveus zijn te betreuren. Op een gegeven oogenblik toen de beer H. uit Aardenburg op het terrein kwam om den eigenaar van den benzinemotor, den heer De Smidt van Cadzaud te spreken, sprong de motor uit elkaar. De beer H. kreeg een stuk in het gelaat en sloeg achterover met eene lichte kwetsuur aan den neus en hevig daaruit bloedende kwam hij er at terwijl de heer De S. een diepe niet gevaarlijke wonde aan een zijner armen bekwam. Zaamslag, 15 Aug. Bij den landbouwer A. P. d. M., vond men gisternamiddag, twee kalvereu dood in de wei. Bij het Vmderzoek van een der doode dieren bleek dat zij hadden gegeten van een vermoede- lijk vergiftige plant, die aldaar in een haag L stond. in de rnaag werden daarvan duidelpke sporen gevondeu. Koewacht. Het vorige jaar werd bier opge- merkt, dat de nieuwe aardappelsoort //De Industrie" niet onderhevig was aan de hier voor- komende aardappelziekten. Dezen zomer is echter gebleken, dat deze ingevoerde aardappel soort op enkele plaatsen was aangetast dooi de krul, op andere door de bekende plaag. Daar- om wordt bet raadzaain geacbt steeds plantgoed aan te koopen in streken, waar deze aardappel ziekten niet beerschen. Koewacht. Donderdag werd alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad ge- houden, die door alle leden werd bijgewoond. Op verzoek van den voorzitter gaf de secretaris lezing van de volgende ingekomen stukken a° Brief van Ged. Staten met terugzending wijziging der verordering op den Hoofdelijken omstagwelke verordening was goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van de Gezondheidscommissie van Hulst over watervoorzieuing in Zeeuwsch- V laan- deren. Het waterleidings-comite in Zeeuwsch- Ylaauderen 0. D. heeft na de mislukking tot opsporing eener bron voor drinkwatervooi- ziening in dit gewest met de staatscommissie voor driukwatervoorziening een plan outworpen om geheel Z.-Vlaanderen van goed drinkwater te voorzien zonder dat dit groote kosten ten laste der gemeenteu zal medebrengen. Aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandsefiie zaken heeft de commissie gevraagd van regeeringswege in onder- handeling te treden met Belgie over bet leggen van eene buisleiding door de Schelde ten einde bet in Noord-Brabant stellig te verkrijgen water te brengen in Z.-Vlaanderen. De Minister is geneigd dit te doen, ais de betrokken gemeeuten zicb in beginsel bereid verklaren de waterleiding tot stand te brengen, als het verzoek wordt toegestaan en het werk fmantieel uitvoerbaar is. De beer Dr. J. W. Jenny Weijerman heeft zich bereid verklaard in eene vergadering van Burgemeesters, Wethouders en Raadsleden en andere belangstellenden .de mogelijkheid en bet nut dezer waterleiding uiteen te zetten. Deze vergadering zal gebouden worden te Hulst op Maandag 11 September a.s. in de zaal van den heer Neelemans. Met algemeene stemmen wordt besloten deze vergadering bij te wonen en daar- na een besluit te nemen. c. Brief van de Gezondheidscommissie te Hulst verzoekende over te gaan tot onbewoon- baarverklaring van woning 0 101 (wed. Her- wegh). De Gezondheidscommissie is van oordeel dat dit huisje geheel onbewoonbaar is en niet zoo kan hersteld worden, dat de woning scbikt wordt om bewoond te worden. Met algemeene stemmen wordt besloten ge- noemde woning onbewoonbaar te verklaren en van dit besluit afschrift te zendeti aan de erven wed. Herwegb en de Gezondheidscommissie Door B. en W. wordt aangeboden de ge meenterekeniiig over i9T0. Deze wordt ter onderzoek in handen gesteld van de heeren Th. Persijn en E. de Vleeschouwer. Deze heeren zullen in een volgende vergadering ver- slag uitbrengen. De rekening van het Burgerlijk Armbestnur wordt oriderzocht en in orde bevondeu. Be sloten wordt over 1912 aan dat Armbestuur een subsidie te verleenen van 600 gulden. Door B. en W. wordt overgelegd de begrooting voor bet jaar 1912 sluitende in inkomsten en uit- gaven op 17453,53. Deze begrooting zal voor de leden ter inzage liggen en zal in een volgende vergadering besproken worden. De Voorzitter deelde mede, dat op 20 Sep tember a.s. de heer August Ysebaert gemeente- ontvanger, 50 jaar in dienst der gemeente is, bij meent dat zulk een zeldzaam feest niet onopgemerkt mag voorbij gaan. Besloten wordt met eenige ingezetenen een feestcommissie te vormen om dit feest op een waardige wijze te kunnen vieren. Men schrijft ons uit Middelburg De //Midd. Ct." heeft in haar nummer van Donderdagavond een bericht over wat zij noemt z/Een inval" in een sigarenwinkel in de Graven- straat alhier. Van de best ingelichte zijde wordt ons mede- gedeeld, dat er van een //inval" door een drie- tal agenten geen sprake is. Waar is, dat een hier met verlof vertoevende insjiecteur van politic uit Enschede, die ook reeds een bezoek bracht aan een ander ver dacht huis, in o'verleg met de politie alhier in dien uwinkel" een kijkje ging nemen en die, toen hij bemerkte, dat er drankwetovertreding plaats had, beide Middelburgscbe collega's waar- scbuwde, die toen een hoeveelheid drank in beslag namen. Er is ook geen sprake van dat de politie de vrouw des huizes uit huis „haalde", maar deze is op een beleefd daartoe gedaau verzoek even mede gegaan naar de nabijzijnde wachtpost op de Markt. Ter Neuzen. Axel A. R. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. (in de Affuitloods). 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. eu 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming, v. Zaamslag. Ocreformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Ond~Ger efor meer de 'gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 54 u., dhr. Hubregtse, van 'a Gravenpolder. Lolcaal Bethel'9 (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Loliaal Bben-Ua'ezer" (Kerkboflaan). Ter Neuzen. 54 u., dhr. J. J. Kense. Door de arrondissements-rechtbank te Middel- burg is buiten vervolging gesteld P. H., oud 48 j., varensgezel, geboreu en wonende te Ter N izen, thans gedetiueerd, bek'aagd van diefstal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 11., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 n., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u.. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Te Rozendaal ging bet bij de loting voor de Nationale Militie zeer rumoerig toe. In den merge.n waren Woensdag de herbergen reeds op la i van den burgemesster gesloten gehouden, om vechtpartijen en dronkemanstooneelen te voorkomen. Niettemin kwam het tot wan- ordelijkheden. In een berberg, die 's middags geopend was, is een loteling met een mes levens- gevaarlijk verwond. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn, is hij per brancard naar het gasthuis overgebracht. De eigenlijke dader is nog onbekend, doch door de marechaussee zijn reeds vier jongelieden in bechtenis genomen. Duur water 1 Men meldt uit Stavenisse, ter illustreering van het nijpende watergebrek dat daar voor een ton water van 10 emmers tevergeefs 75 cent werd geboden. De bekende handelaar in edelgesteecten, Hopton, die met zijn broeder, als deeigenoot, ook te Antwerpep en Amsterdam groote zaken drijft, is gisteren op klaarlichten dag in den omtrek van zijn woning in Noord-Londen losse diamanten, robynen en een paar sieraden, tot een gezamenlijke waarde van 5000 pond sterling, ontroofd door een paar mannen, die onmiddellijk daarnain een gereedgehouden motorcab sprongen, waarvan de bestuurder als bondgenoot meedecd. De drie schurken reden ijlings weg en zijn sroorloos verdwenen. Hopton, die bijna ge- wovgd was, verklaarde naderband, dat de roovers ziin gouden horloge, zijn borlogeketting en zijn zakgeld onaangeroerd bebben gelaten. Eenige omstanders woonden de berooving bij, maar waren zoo onder den indruk, dat zij niets konden doen, om Hopton bij te staan bij bet achter- halen van de brutale dieven. De Belgische kolonel Van den Bogaerde, die onlangs bij een oefening van bet regiment carabiniers door een zonnesteek getroffen werd, van bet paard viel en dadelijk nadien overleed, werd enkele dagen geleden voorloopig begraven. Het Hbl. van Antwerpen meldt nu, dat de ordonnans van den kolonel is aangehouden. Deze soldaat, Van S., zou het lijk van den overste geplunderd hebben, toen bet reeds in de kist lag. Hij had de lijkkist geopend, den doode beroofd van zijn deeoratien en gespoorde laarzen en vervolgens bet deksel weer op de kist geschroefd. Toen de weduwe den wensch te kennen gaf, voor de definitieve bijzetting, nog eenmaal den doode te willen zien, werd de diefstal ontdekt. Het daarop ingestelde onderzoek leidde tot de ge- melde arrestatie. In het gehucbt Ond-Leuze in Belgie groeven werklieden een put in de nabijheid van een anderen reeds bestaanden put. Toen zij tot een diepte van twaalf meters gekomen waren, stortte eensklaps een gedeelte van een muur in. Het puin vormde als het ware een gewelf, en een der arbeiders, Dumor- tier genaamd, werd er levend onder begraven. Uit den aanpalenden put liep het water in den nieuwen put. De kameraden van het slachtoffer, door ge- buren geholpen, deden het onmogelijke om hem te redden. Een uur lang hoorde meD den onge- lukkige om hulp roepen en angstig zeggen, dat bet water steeds grooter hoogte bereikte. Spoedt u, riep de werkman tot zijn redders, want het water staat reeds tot aan mijn moud. Weldra hoorde men niets meerTwee uren later kon men den ongelukkigen putmaker bevrijden, doch hij bad reeds opgeboudec te leven. Dumortier, die te Pipaix woonde, was 38 jaar oud bij laat een weduwe en twee kinderen achter. Voor de Armley-gevaugenis te Leeds waren Maandag j.l. een groot aantal stakers samengestroomd. Plotseling verschijnt op het dak een gevan- gene, die uit zijn eel gebroken was en hij begon de stakers aldus toe te spreken//Kameraden, ook ik staak. De gevangenisuren duren te lang. Ik eisch een dag van Toen legde zicb plotseling tot groot vermaak van de omstanders de stevige band van een be- waarder op den schouder van den spreker en met diens kortstondige vrijheid was het weder gedaan. Een Parijsche dame, die sedert eenige dacen op bezoek was bij een tabrikant te V ille, Elzas, is met haar 3jarig kind het slachtoffer geworden van een vreeselijk ongeluk. He meid was in de keuken bezig en beging de groote onvoorzichtigheid om wat terpentijn op bet vuur te gieteu. Er volgde een ontploiffng en op 't zelfde oogenblik was bet kind, dat dicht bij de meid sUmd, geheel door vlammen omringd. Op de kreten van bet kind snelde de moeder toe, die juist bezig was aan haar toilet. Maar haar lichte kleeren stonden ook spoedig in brand. Vol scbrik vlucbtte de meid, om bulp roepend, de straat op. Toen men de vlammen kon blusscben hadden moeder en kind zoo erge brandwonden, dat zij eenige uren later stierven. De meid, die door haar onvoorzichtigheid bet ongeluk veroorzaakte, is gevlucbt en men weet niet waar zij zich bevindt. In de Portugeescbe hoofdstad is groot opzieu verwekt door een aanval, gedaan op de Limoeiro gevangeuis, met het doel om 400 politieke gevangenen, die daar opgesloten zaten, te bevrijden. De aanvallers overrompelden de bij de gevangenispoort geposteerden schildwaeht. Toen zjj op het punt stonden, de ijzeren poort met geweld open te breken, kwamen militaire versterkingen aanrukken, die de aanvallers op de vlucht joegen. De bewaking van de ge- vangenis is thans opgedragen aan een groote troepenafdeeling. De Portugeesche regeering. is ook min of meer verontrust door de gedragingen van een groot deel der onder-officieren in bet leger. Voornamelijk onder de sergeanten is de stem ming al zeer onvriendelijk, daar zij met de behandeling, die zq van de zijde der regeering deelacbtig worden, niet tevreden zijn, en steeds nieuwe eischen stellen. jT Het dagblad ,/Novidader" meldt, dat een der laatste nacbten 77 sergeanten, behoorende tot verschillende regimenten tfan het Lissabousche garnizoen, in het twee mijlen van de hoofdstad gelegen stadje Belern een gebeime vergadering hielden, teneinde teberaadslagen over de houding, tegenover de regeering in acht te nemen. De Minister van Oorlog, die van dit complot kennis kreeg, zond een afdeeling cavalerie met twee mitrailleurs naar Belem en liet tegen middernacht bet gebouw, wuar;tJ de s rgcanten vergaderden, omsingelen. Het mocbt echter niet gelnkken, de oproerige sergeanten te arresteeren. daar zq, toen de cavaleristen het gebouw binnen drongen, alien, op vijf na, langs een geheimen uitweg konden ontsnappen. De 5 gearresteerde sergeanten werden in de gevangenis geworpen. Nader meldt men aan de //Koln. Ztg.' :at de vrijlating gescbiedde tegen een losprijs van 4000 Turkscbe ponden 45,000) eu vier gouden horloges met kettingen. De roovers bebben sedert verscbeidene dagen door een vertrouwde, achter den rug van de Turkscbe overheid om, met het Duitsche consulaat in Saloniki onder- handeid, maar de strengste geheimhouding moest worden betracbt, om de zaak met te benerven. De roovers gaven een kwitantie van het geld, en leverden Richter af in de buurt van de Meluna-pas, waar hij op een Turkscbe wacht stuitte, die hem naar Elassone bracht. Richter zelf meldde den Duitschen consul in Saloniki zijn aankomst in Elassone, eu verzocht zijn familie bericht te zenden. Hij werd gister- avond in Saloniki verwacht. Een afvaardiging van bet Liverpoolscbe stakingscomite is Woensdagavond te London aangekomen, teneinde te beraadslagen met de bestuarders van de vakvereenigingen van spoor- wegpersoneel en met het bestuur van het Nationale Verbond van Transportarbeiders over een staking door het heele laud, wanneer het stakende Liverpoolscbe trampersoneel niet weer in dienst wordt genomen. Op de bijeenkomst, is het volgende besluit aangenomen: Aan den Lord Mayor van Livei- pool, den Minister van handel en den eersten- Minister wordt geseind, dat dit vereenigde comite van spoorwegpersoneel antwoord ver- zoekt op de vraag of het te Liverpool stakende of uitgesloten trampersoneel voor Donderdag- middag 12 uur weer in dienst zal worden gesteld. Naar diging Londen de Times verneemt, heeft de afvaar- van bet stakingscomite te Liverpool te weinig succes gebad. Een van de voormannen van bet spoorwegpersoneel heeft gezegd, dat hem bet lot van dat stakende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5