A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaidere No. 5652. Zaterda^ 26 Augustus 1911. 51e Jaargang. Binnenland. Landbouwberichten. (*emengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,B21/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENt Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTB ELA Door het hoofdbestuur van de ffNeder- landscbe Vereeniging tot Afschaffing van Al- coholhoudende Dranken" is in verband met het aanhangige wetsontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inhoudende het verzoek het heffen van invoerrechten op alle versche vruchten te verwerpen. Adressant grondt zijn verzoek op het feit dat toeneming van het gebruik van versche vruchten een van de beste middelen is tot be striding van het alcoholgebruik, dat het steeds zoo uiterst moeilijk is geschikte vervangraiddelen voor de alcoholische dranken te vinden, maar dat juist in de laatste jaren met behulp van vruchten, in 't bijzonder van citroenen, met 3ucces in deze richting gewerkt wordt, terwijl door de vereeniging en hare onderdeelen een actieve propaganda wordt gevoerd om het ge bruik van vruchten in 't algemeen en in de cafe's in't bijzonder meer ingang te doen vinden. TER NEUZEN, 25 Augustus 1911. In de week van 16 tot en met 22 Augustus kwamen in Zeeland drie gevallen van besmette- lijke ziekten voor, nml. twee gevallen van diphtheritis, een te Clinge en een te Vlissingeu en een geval van roodvonk te Yerseke. -Zondag jl. kwamen de kinderen van den ar- beider J. van de Lijke te Cadzand thuis en vertoonden aan hun vader een door hen in de duinen gevonden portemonnaie met een bankbiljet van honderd franc en een zilveren franc. De vader was zoo eerlijk beurs en geld in handen te stellen van den burgemeester. bij wien de verliezer ze terug kan krijgen. Men schrijft aan de N. R. Ot. Een eigenaardig oud gebruik heerscht nog te lJzendijke. Wordt daar een ongetrouwde man dertig jaar, dan krijgt hij in den loop van den morgen een houten sleutel van ongeveer een meter lengte thuisbezorgd. De joelende en straatliederen zingende jeugd draagt dezen sleutel, waarop een als dame aangekleede pop vast- gebonden is, in triomf rond de Markt, opdat de burgerjj zal weten, dat er een dertigjarige on- gehuwde man in de gemeente is. Daarna krijgt de jarige den sleutel in huis en deelt aan op- geschoten jongens, die hem b'rengen, centen en /halve kluten" (twee en halvecentstukken) uit. De bedoelde sleutel is bekend als „de sleutel van de ossenwei", waar de jarige nu zijn entree kan maken. Daarna komen vrienden en bekenden elukwenschen. De gelukkige bezitter tracht op te sporen, wie de man is, die na hem .anspraak kan maken op den sleutel. Tot diens jaardag blijft het ding bij hem in huis, daarna geeft hij hem weer aan de jeugd en dezelfde geschiedenis wordt bij een ander afgespeeld. Wordt een vrijgezel veertig jaar, dan krijgt hp met meer den sleutel, maar een geheel als vrouw aangekleede pop. Soms wordt deze heel deftig door de vrienden met hooge hoeden op in een gesloten rijtuig naar den feestvierende gebracht. Een kleine herinnering dat het nu waarlijk tijd voor hem wordt. Bovenstaand gebruik heerscht alleen bp den burgerstand. Boeren en arbeiders vallen er eigenaardig genoeg geheel buiten. Boschkapelle. In 't begin van Juli zat een onzer ingezetenen te piekeren op het zoeken van het grootst mogelijk aautal woorden uit de letters van het woord Vliegdemonstratie" twas voor een woordenwedstrijd, geannonceerd in verschillende bladen, waarvan de deelname nets kostte. en waarbjj, voor de reclame,prachtige Ptijzen te winnen waren. Een vriend hielp wat woordjes zoeken, en zoo »n men er ruim 400 opzenden naar Rotterdam, de plaats, waar de wedstrijd-uitschrjjvende firma naar zetel had. Reeds enkele dagen later kwam bericbt, dat de inzender, omdat hij een der eersten was, twee prijzen kon kiezen uit eene bijgesloten lijst. Deze, erg in zijn nopjes, koos voor zich zelf een Schwarzwalderhangklokje ter opgegeven waarde van f 4,50, en voor zijn bebulpzamen vriend een vulpenhouder, eveneens ter waarde van /4,50. De firma berichtte nu, dat ter betaling der solide verpakking en ter betaling van de ver- zendingskosten 2 X 0,83 moest worden op- gezonden. Omstreeks half Juli ging er een postwissel van f 1,66 naar Rotterdam, en onze woorden- kunstenaars waren nu in spanning naar de schoone dingen, die komen zouden. Maar zjj wachtten drie weken te vergeefs, en berichtten toen de firma, dat ze eens goed zouden laten informeeren, of de afgezonden postwissel te bestemder plaatse was gearriveerd. Waarschijnlijk als gevolg dezer mededeeling ontvingen zij deze week een pakket van een omvang, dat men een reuzen Schwarzwalder hangklok en een vulpenhouder voor een reuzen hand vermoedde het was bezwaard met f 0,70 onkosten voor //remboursverschil". De f 0,70 werden betaald en het pakket ge- opend er kwam uiteeu massa gewone krullen, genoeg om twee kachels aan te maken, een miniatuur-klokje van misschien 40 cent waarde, en een imitatie-vulpenhouder dien men van den gelukkigen winner gaarne voor 10 cent kon krijgen Zoo bedot men goedgeloovigen in de 20e eeuw. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ziet men op de akkers reeds de bekende boonenstapels staan. De oogst der boonen is zoo goed als geeindigd, dus wel ongeveer een maaud vroeger dan in gewone jaren. De opbrengst blijft verre beneden het mid- delmatige. Door de warmte en de droogte in den bloeitijd zijn vele bloesems verdord, en door dezelfde redeneu is later de flinke groei der gezette vrucht zeer belemmerd. In plaats van 6 of 7 volwassen boontjes in een peul vindt men dan ook dit jaar gewoonlijk er maar 2 tot 4 in, die daarbij dikwijls nog klein van stuk zijn. De prijzen zijn dan ook zeer hoog. Er wordt tot f 18 voor de bruine en tot f 20 voor de witte per 100 K.G. besteed naar verwacht wordt zullen die prijzen nog stijgen. ontving 3000 De weesinriehting te Neerbosch in de afgeloopen week een gift vai van N. N. voor reservekapitaal. De landbouwer H. Holkenborg, te Lichten- voorde, welke zich de vorige week bp het roggemaaien met een zeis de voet afsneed, is aan de gevolgen overleden. Op den Klarendalschen weg bij Arnhem wilde een jongen door een hek kruipen. Toen lip met zijn hoofd er door was, kon hij dit er niet meer uit krijgen, zoodat een herbergier die het toevallig zag, genoodzaakt was een der tralies door te vijien. Droevig. Maandagmiddag kwam te Hillegom met den trein van half drie uit de richting Haarlem een vrouw uit Beverwijk aan, die met een ziek kindje naar een dokter in Haarlem was geweest en op laatstgenoemd station in een verkeerden trein was gestapt. Op het traject HaarlemHillegom was de kleine patient in de armen der moeder over leden. Tot kwart voor 4 bleef ze in het kantoor der Hollandsche Spoor met haar overleden kindje wachten, waarop ze den terugtocht naar Bever wijk kon aanvaarden. Men begrijpt den toestand dezer ongelukkice moedern Maandagmiddag werden een dame en twee heeren de slachtoffers van een bende geraffi- neerde zakkenrollers, die in den laatsten tijd de perrons van de Hollandsche Spoor in Den Haag onveilig maken. De dame droeg een gewoon handtaschje, zoo- als er zoovele gedragen wordende handige dief liet het taschje in 't bezit van de dame, doch opeude eenvoudig het knipslot en stal op die wijze geheel den inhoud, o. a. geld en kost- baarheden. Aan een der heeren werd uit den achterzak de welgevulde portemonnaie geroofd, terwijl de andere heer een portefeuille uit den gesloten borstzak miste. Reeds sedert eenigen tijd bestond er on- eenigheid tusschen den arbeider J. van den Bos, te Enschede, en de familie zijner vrouw, die in de laatste dagen zoo hoog liep, dat B. een revolver kocht. Dinsdagavond bevond hij zich in de Allee te Lonneker, nabij de woning zijner schoonouders, en loste eenige schoten, zonder evenwel iemand te treffen. Zijn zwager J. K., woneude te Enschede, bij de schoonouders ver- toevende, greep een oude sabel, begaf zich hier- mede naar buiten en sloeg naar een persoon, meenende v. d. Bos voor zich te hebben. Hij trof echter den 29jarigen gehuwden winkelier H. W. Roskamp op het hoofd, en wel met zooveel kracbt, dat de hersenpan gespleten werd. De getroffer.e, die onmiddellijk naar het zieken- huis werd overgebracht, verkeert in levensge- vat r. De dader bevindt zich in arrest en heeft reeds bekend. Dinsdagnacht werd door een der bewakers van den Gecontroleerden Particulieren Nacht- veiligheidsdienst te Amsterdam een diefstal ont- dekt, die niet van gebeimzinnigheid ontbloot sehijnt te zijn. In perceel Spuistraat 157 heeft de firma Schalekaujp, Van de Grampel Bakker haar kantoor gevestigd. Hoe wel deze firma zelf niet bij den bovengenoemden veiligheidsdienst aan- gesloten is, laten de bewakers bij hun ronde bun alziend oog toch over nummero 157 gaan, omdat, wanneer ongenoode gasten eenmaal den drempel van dit huis overschredeu hebbeu, an dere woningen, die wel aangesloten zijn, door inklimming langs den achterkant gemakkelijk te bereiken zouden zijn. Om half elf, bij zijn eerste ronde, probeerde de bewaker, gelijk zulks hem is voorgeschreven, of de deur der heeren Schalekamp, v. d. Grampel Bakker behoorlijk gesloten was. Dit bleek bet geval te zijn, zoowel om half ell als om half drie. Bij zijn derde ronde, twee uur later, merkte de bewaker echter tot zijn groote ver- bazing, dat de kruk eenvoudig omgedraaid kon worden en de deur dan openging. Van een bewijs, dat men zich door middel van geweld toegang had versehaft, viel niets te bespeuren. De bewaker ging onmiddellijk den concierge van 't gebouw waarschuwen en samen gingen ze een kijkje nemen in het kantoor. Daar heerschte groote wanorde. Alles lag door elkaar. De brandkast stond open en in bet slot stak nog een stuk van een sleutel. Twee geldkistjes, die in de kast stonden, bleken geforceerd te zijn. De inhoud was verdwenen. 't Eigenaardige van de zaak is echter, dat de mannen op tafel nog twee bankjes van f 100, eenig zilvergeld, een postzegelboek, dat een vrij groote waarde ver- tegenwoordigde en een eindje sigaar vonden. Natuurlijk werd de politie onmiddellijk op de boogte van de zaak gebracht. Naar ons werd medegedeeld, heeft eenige jaren geleden bij genoemde firma een gelijk- soortige diefstal plaats gehad. Bij het lie regiment infanterie heeft zich, naar men aan de „k. Ct." schrijft, het navolgende merkwaardige geval voorgedaan. Een vaandrig van het reservekader, dus iemand die zonder nader examen benoembaar is tot reserveofficier, wenscht vrijwillig officier te worden en legt daartoe examen af voor den cursus en slaagt. Slechts aan een eisch moet nog worden voldaan, n.l. aan het examen voor vrijwillig sergeant. De vaandrig doet examen voor sergeant en zakt op practisch velddienst en tbeoretisch velddienst, inwendigen dienst, wapen- en schiet- oefening, gymuastiek en pionieren. Indien hij geslaagd was, zou hij in October a.s. zijn terug- gesteld tot sergeant en in opleiding komen voor den hoofdcursus om vervolgens tot officier te worden opgeleid. Nu bij gezakt is voor sergeant, blijft hij vaandrig en wordt naar traditie binnen eenigen tijd benoemd tot reserve 2e luitenant. Alsdan zijn de sergeantmajoor instructeur, sergeanten le klasse en sergeanten zijn ondergeschikten. Tojnaten en aardappelen. Men schrijft aan de //Prov. Gr. Ct." We leven in den komkommertijd. In dien tijd worden soms allerlei vreemde zaken opge- discht. Soms zijn ze zoo ongelooflijk, dat men er niet veel waarde aan kan hechten, maar soms ook hecht men er niet veel waarde aan en toch zijn ze waar. Zoo werd ons dezer dagen toegezonden een plant van een tomaat, die men met wortei en al uit den grond heeft opgetrokken. Aan de bovenaardsche deelen dezer plant zitten volgroeide en onvolgroeide, ja zelfs rijpe tomatenvruchten en aan de onderaardsche deelen komen flink uitgegroeide aardappels voor. Hier heeft men dus een wonderplant, die tege- lijkertijd aardappels en tomaten voortbrengt, een dubbele opbrengst dus, die velen te stade zou komen, in dezen tijd nu men uit den grond meer dan het gewone wil trekken. Leest men nu zulk een bericht van een plant die aardappels en tomaten tegelijk voortbrengt, dan is men zoo gauw geneigd dit als een be- richtje uit den komkommertijd te gelooven en toch is niets meer waar en duidelijker, dan dit. Wat is nl. bet geval. Men heeft in dit voorjaar op een aardappelplant een tak van een tomaat geent. Zooals onze plant dit duidelijk laat zien, geschiedde dit door middel van de zadelenting. Tomaat en aardappel zijn nl. na aan elkaar verwant en zoo was de vergroeiing vrij goed gelukt. De wortels van de aardappels hebben de ruwe voedselstoffen uit den grond opgenomen, ze naar boven gezonden en door de tomatenbla- deren laten verwerken. Voor een deel is dit bewerkte voedsel algestaan aan tomatenvruchten en voor een ander deel naar de reserveplaats, in dit geval de aardappel, ter opberging ge zonden. Of nu de aardappel ook anders van smaak zal zijn, nu haar zetmeelkorreltjes door 'n tomatenblad zijn bewerkt, dat hebben we niet onderzocht. Ons doel was de vreemde geschie denis van aardappel en tomaat aan een plant hier mede te deelen. Te Westrauderfehn, in Oost Friesland, is Dinsdag de landbouwer M., een 74jarige man, door een koe in de weide aangevallen en tegen den grond geworpen. Spoedig daarop is hij overleden. De koe van den president. Te Milwaukee werd een vee-rentoonstelling geopend en men kan er //Pauline" bewonderen, de koe van het Witte Huis van Washington, welke melk levert aan de familie van den president. De melk van //Pauline" zal worden verkocht, tijdens heel den duur der tentoonstelling in bijzondere flesschen tegen hoogen prijs. De opbrengst van dezen verkoop zal besteed worden aan allerlei lief— dadigheidswerken. Bij het station Blage bij Bordeaux heeft een aangrijpend ongeluk plaats gebad. Een rangeerende locomotief stortte in het kanaal. Tevergeefs trachtte men den machinist, wiens hoofd en armen boven het water uit staken, te redden, daar het onmogelijk bleek zijn beenen, welke in de machine bekneld geraakt waren, te bevrijden. De talrijke menigte heeft daarop, daar het water in het kanaal stijgende was, den ongelukkige voor haar oogen worstelend, lang- zaam zien omkomen. De vrouw zonder ziel. Het Perzische parlement behandelde nnlangs een wetsvoorstel voor de volgende verkiezingen. Een der bepalingen daarvan luidde, dat de TER IEIIZEASCHE COERAIT. Wit Mad verachijnt Slaamlwg., Wnenmlag. en VriJduVnvontl, nltKezondecil o|i Fee«tilnsen hij de •firm* I". J. V1X UK HANHK. te *ei Xrmrn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1