L. J. F. VAN DALEN, Oproeping Schul&eischers. SLUISKIL. Groote Gaaibolling op Zondag 11 Augustus, Alle Beroepsvisschers Dokter C. DE DECKER. H oogwatergetij te Ter Neuzefl. Advertentien. Tandarts MEIER (Mijnheer enMeyroui) Laatste Berichten. bij H. J. G0L8EN en P. J. MEERT. Tandarts, De schuitenvoerders Bakker en Vlaming ver- dwenen in de diepte. Men wist, dat Vlaming zwemmen kon, doch van Bakker was men op dit punt niet zeker, waarom aan hem het eerst de reddingsboei werd toegeworpen. Het mocht echter niet baten, en Ylaming, die vermoedelijk in een net verward geraakte, kon ook niet meer gered worden. Bakker is gehuwd en vader van twee kinderen. Vlaming is ongehuwd. Beiden zijn te lJmuiden woonachtig. De lijken van de twee zoo noodlottig om het leven gekomen mannen zijn met de sleep- boot daarheen vervoerd. De oorzaak van het kantelen der schuiten is onbekend. In perceel Oostenburger Middenstraat 49 te Amsterdam, dat onbewoonbaar is verklaard en gesloopt wordt, is Maandag een bezoeker, die naar eenige oude tegeltjes kwam zien, met den vloer in den kelder gestort. Hij kreeg bovendien een binnenmuurtje, dat mede ineen- viel, op het lijf en werd met een gebroken arm naar het Israelietisch ziekenhuis vervoerd. De 17jarige v. d. Liest, in dienst bij den landbouwer Leenaarts te Teteringen bij Breda, liaalde een paard uit de weide, dat hij aan een lang touw hield. Het dier werd dartel, sloeg achteruit en trot v. d. Liest tegen het hoofd. Hoewel spoedig geneeskundige hulp verleend werd, overleed hij reeds na enkele uren. Zooals wij in ons vorig nummer meldden heeft de Haarlemsche rechtbank Maandag bij vervroeging uitspraak gedaau in de zaken van den bakker Van Exster en vrouw Hogenhout, die de vorige week terecht stonden wegens moord met voorbedachten rade. De officier van justitie had tegen beide beklaagden levenslange gevan- genisstraf geeischt. De rechtbank heeft Yan Exter en vrouw Hogenhout vrygesproken, wegens gebrek aan bewijs. Kort na elkander werden Maandag, nadat 't vrijsprekend vonnis hun bekend was gemaakt, vrouw Hogenhout en Van Exter in vrijheid gesteld. Te Exaarde (0. Vlaanderen) zjjn drie hof- steden totaal in asch gelegd. Yan twee anderen zijn de stallingen vernield, zoodat alleen nog de zeer gehavende huizen overeind staan. De schade is natuurlijk zeer aanzienljjk. Twee paarden en een aanmerkelijk aantal hoornvee en varkens, met oogst, alles is in den brand gebleven. Bovendien is een boer verongelukt. Hij wilde een niet verzekerd paard uit een brandende schuur redden, maar het schichtig geworden dier weigerde en de man bleef zoo lang binnen dat hij half verstikt en door brandwonden overdekt was toen hij eindelijk weer naar buiten kwam. Den volgenden nacht is hij aan de gevolgen overleden. Spelende met een revolver heeft Maandag- tnorgen een 11- a 12jarige jongen te Warga een anderen jongen in het hoofd geschoten, met het gevolg, dat deze des middags aan de verwonding is overleden. Maandagnamiddag heeft bij Tilburg een bevige bosch- en heidebrand gewoed. Groote dennenbosschen, toebehoorende aan de gemeente lilburg en aan verschillende eigenaren, over het geheel meer dan 25 hectare^ werden ver- woest. Oorzaak onbekend. De grond voor de arrestatie van den heer H. van Eyk is, verneemt de Courant, dat hij verdacht wordt, zich als lid der firtna Wed. H. van Eyk en Zonen aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Naar gelang het gerechtelijk onderzoek in de zaak-Van Evk vordert, breidt het dossier zich voortdurend uit. Reeds moeten verschillende gevallen van oplichting en verduistering zijn gebleken. en telkens komen er nieuwe feiten aan het licht. Een typisch geval van verduistering is dat, waarvan de beer P. v. S., oud-predikant bij de Gereformeerde gemeente, te Amsterdam, het slachtoffer is geworden. Deze stond reeds lang met de firma in relatie, en op grond daarvan vroeg men hem een paar jaar geleden een aantal stukken te lenen, ter gezamenlijke waarde van 35,000. De firma zoo heette het had deze stukken alleen noodig, om ze even te toonen, en ze had op dat oogenblik zelf geen stukken van die soort. De heer Van S. gaf zijn stukken uit handen, maar kreeg een paar dagen later in plaats daarvan andere stukken terug, nlaaudeelen in de door de firma an Eyk gefinanceerde maatschappjjen. Hij nam daarmee echter geen genoegen en zond de aandeelen terug met het verzoek, zijn eigen stukken te mogen terug ontvangen. Aan dit verzoek werd echter nooit voldaan. Zaterdag kwam weer een Amsterdamsche koopman aangifte bij de politie doen van een Oostenrijksch lot, dat hij bp de firma in be waring heeft gegeven en nooit terug heeft ont vangen. Tegen de beide firmanten, D. en C. J. van Eyk, die zich, naar men weet, uit de voeten hebben gemaakt, zijn nog geen verdere stappen gedaan. Volgens de laatste berichten zouden beiden thans in Amerika zijn, altbans is 0. J. van Eyk kortgeleden door een oud-Amsterdammer te Boston gezien. Over droogte. Maandag en gisteren regende heten nu wjj op den kalender zien, dat het pas 23 Aug. is, moeten wij het ge- looven dat wij geen reden tot klagen hadden. Immers de kronieken wijzen aan dat in 1471 de oogst voor Augustus binnen was en men den len September in Holland en Zeeland overal nieuwen Rijnschen wijn dronk bij gebrek aan wateren twee jaar later regende het niet van Mei tot October. In het jaar 1435 was het bijzonder droog. Luistert hoe dit in de testamentische taal dier dagen gezegd wordt ,/De wind was omtrent half Februari veel Oost en Noord-Oost, en 's nachts was het klaar weder tot 'a morgens zes of zeven uur toe, des daags was het donker grauw weder tot's avonds toe, en zeer koud. Het regende niet, het douwde niet in de maanden Maart, April, noch in Mei. En op St. Pancrasdag den 12en Mei, oude steil, had het hard ijs gemaakt, dat er een kraai op staan konde en daar wies loover, noch gras, noch koren de pruimenboomen bloeiden niet, noch de kersen, noch de appelen, noch peren, noch geen wijngaard was beladen. En daar waren menschen die geen vertrouwen op God haddeD, en keerden hun land anderwerf om, en die hadden geen vruchten. En anderen zeiden met JobGod gaf God nam, en daar zij anders een hoed tarwe van plegen ce hebben, daar hadden zij dien zomer vier hoed. En St. Jan Baptistdag 24 Juni konden ze zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het begon warmer te worden, daags na St. Pieter, den 30 Juni. Des daags scheen de zon helder, en des nachts regende het zoetelijk, zoodat al de vruchten op het veld wiezen. En men kocht na dien tijd een achtste tarwe om 8 groot, een achtste rogge om 6 groot, een achtste gerst om 4 groot en een achtste haver om 10 duiten." De droogte en de vogels. Men schrijft uit Ruurlo aan de Zutph. Ct. 't Is wel eentonig te schrijven over de droogte maar bij mijn weten heeft nog niemand er op gewezen, hoe onze vogels moeten lijden onder deze plaag. Er zijn verschijnselen die ons zeg- gen, dat hun nood njjpend wordt. Al voor meer dan een week bliezen onze zwaluwen verzamelen elken avond kwamen een paar honderd op een schuur achter mijn huis samen om de plannen voor den trek te bespreken en nu zijn ze nagenoeg alle verdwenen. Dat is ongehoord, een zwalu wtrek in midden Augustus. Daar onze beken en laken zijn uitgedroogd. zoeken de scbuwe bewoners der lage broek- landen de door menschen bewoonde plekken. Elken dag komt een zwerm kieviten hun dorst lesschen aan de drinkplaats in een wei, vlak bij 't dorpgisteren zag ik er een dertigtal. Bij de Witte brug zaten een zevental water- boeutjes aan de kolk. Lpsters en meerlen komen geregeld bp de kippenhokken om aan den drinkbak hun dorst te lesschen. Allerlei bruin- en geelgetind kleingoed, zoo als roodborstjes, roodstaartjes, bastaardnachte- galen, grasmusscben, fluiters, spotvogels en tjifjafs, ziet men als dol op de pomp losgaan als de zwengel in beweging wordt gebracht. Het ongelukkigst er aan toe zijn de musschen. Deze stand vogels schijnen zoo gehecht aan hun woonstee, dat ze er niet toe kunnen komen, elders water te zoeken. Op vele plaatsen in Broek vind men in grooten getale verdorste musschen langs de wegen liggen. Laten we voor den wildzang drinkbakjes buiten zetten, als er geen stroomend of ander water in de buurt is Landelijke verkiezingen. De ffEindh. Ct." vertelt 't Was een regenachtige marktdag. Hoewel in 't drukke jaargetpde, was de boerenstand goed v.ertegenwoordigd, want van hooien kon bij zulk een weer geen sprake zijn. 'tWas er dus druk op het marktveld, maar nog meer volk had zich in de /,ko£he"-huizen ffteruggetrokken", om zich een veilige schuil- plaats voor de neerstortende regenbuien te ver- zekeren. Gaan wij even zoo'n koffiehuis binnen. 't Is er waarlijk druk, het ecbte marktgewoel. Maar spoedig toch trekt een troepje, wegge- doken in een der meest afgelegen hoekjes der herbergkamer, onze bijzondere aandacht. Beschouwen wij de ,/verzameling" wat nader dan valt het ons niet moeilijk een en ander stilzwijgend op te merken. Een corpulente boer zit breed voor de tafel, de armen op een //ik-ben-de-baas"-manier wijd over de tafel uitgespreid. Een tiental meest buitendorpsche personen vormt een grappigen kring om onzen dikken voorzitter, en het wil ons voorkomen, dat met zekere bijbedoeling de vriendschappelijke kring besloten werd. Uit een gesprek vangen wij het volgende op Paulus, worum hebben ze jou nie veur kandidaot gesteld Jao, zegt Paulus, ze motten de beste nie hebben. Schiet er ok een gleske over, als wellie oeuw voor kandidaot opgeven hooren wij een ander uit den kring zeggen, en gretig hapt de z/kandidaat-in-waterverf" hier toe. De oogen puilden uit hun kassen, de knoopen van zijn vest dreigen door de spanning er af te vliegen. Of er een gleske overschiet, zinde ant- woordt Paulus op de vraag van den laatsten spreker, of er een gleske overschiet Nou, zo veul als ge wilt allemol 1 Spoedig is er een stuk papier ter tafel ge bracht en in misselijke hanepooten gaat het er overheen, naam onder naam van het buiten- dorpsch publiek. Eejen, tweeje, dr vjertien. 't Is genog, vjertien is genog. En menig glaasje wordt gedronken op de gezondheid van den nieuwen //kandidaot". Nou motte de zelf na de burgemeester brengen, Paulushooren wij aanvoeren. /,De sa'k wel, zegt Paulus, en meent, dat hem het stuk papier reeds in den zak is ge- stopt. Maar een der biertafel-„vrienden" heeft de /,leukheid" bedacht om het stuk papier op den rug van Paulus te spelden, en deze strom- pelt naar het raadhuis, maar wordt nog een oogenblik tegengehouden. Zeg, Paulus, als ge new bij den burge meester bent dan motte niet te veul mi oew gezicht na hum gaon staon, want dan ben de direct verlegen, merkt iemand hem deelnemend op. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een dikke, sterke, en toch maar zwakke man sleept zich met moeite door een hevige stortbui voort naar de trappen van het raadhuis. Een slordig beklad stuk papier hangt aan een speld op zijn rug. Zoo gaat de /kandidaot" naar den burgemeester toe, en komt daar aan. Een standje een bevel tot opsluiting een aangenaam verblijf in de Rooische nor." Voorwaar een treurig lot voor den volks- ve rt egen woo rdiger. En deze feiten gebeurden in den jare negen- tien-honderd-en-elf op den zeven-en-twintigsten der maand Juni in 'tons welbekende dorpje St. 0. Te St. Nikolaas zijn Zaterdagnacht te een uur twee gemaskerde bandieten doorgedrongen in het huis van een gendarm, die op wacht was. Zijn vrouw werd vastgebonden, en de dieven onderzochten de kasten, en namen 35 franc mee. Toen zij weg waren durfde de vrouw om hulp te roepen. Maar de buren, die haar kwamen verlossen, konden de brutale indringers niet meer vinden. In den avond van Vrjjdag op Zaterdag kwam luitenant Zimdars uit Graudenz, in West-Pruisen, met zijn jongevrouw in een auto van hun bruiloft. In de buurt van Thorn reed de auto tegen een boom, tengevolge waarvan de vier menschen, die er in zaten, eruit geslingerd werden. De luitenant werd levensgevaarlijk, de jongevrouw, de chauffeur en een bediende lichter gekwetst. In vele streken van Engeland heeft het Zaterdag en Zondag geonweerd, waarop het is gaan regenen. Op sommige plaatsen heeft het den heelen nacht van Zondag op Maandag en tot laat in den voormiddag geregend. Of die regen nog verandering zal brengen in het besluit van het legerbestuur om geen veld- oefeningen te laten houden Maandagochtend bevatte de Times de mededeeling, dat vervoer- middelen en leveranciers voor de manoeuvres afbesteld waren. Naar het heette, was niet de staking, maar de aanhoudende droogte de reden. Bovendien groeit er op het terrein, dat voor de oefeningen was uitgekozen behalve dat er abnormaal weinig water te krijgen is veel beetwortelen die juist nu het gras zoo schaarsch is als voeder voor paarden en vee groote waarde heeft. Als die velden door de troepen bedorven werden, zou het het land heel wat geld kosten. Vroeg in den morgen vond een politieagent op het trottoir in Wilmington Square in het Londensche district Clerkenwell een goed ge- kleede jonge vrouw, die een aantal wonden in de borsthad. Zij leefde nog, doch kon niet spreken. Op een ambulance naar een hospitaal in de nabijzjjnde Gray's Inns Road gebracht was zij bij aankomst overleden. Het bleek dat zij door een aantal messteken en sneden in de borst op beestachtige wijs om het leven was gebracht. Het lijk werd kort daarna herkend door den vader. Het meisje, Rosa Bender geheeten, woonde met haar vader samen in de nabijheid der plaats, waar zij door den politieagent was gevonden. Ylissingen. Op vordering van den schipper- eigenaar van het visschersvaartuig Arnemuiden 27, is beslag gelegd op de Fransche stoomloods- boot Duinkerken 5, die Maandagmorgen met eerstgenoemd vaartuig voor Vlissingen in aan- varing kwam, waarop de hoogaars onmiddellijk zonk. VERBETERING. In ons nummer van jl. Zaterdag staat ver- meld dat de heer K. Dieleman te Zaamslag voor den bouw der openbare school te Zaamslag had ingeschreven voor f 7950. Dit moet zijn f 7250. Red. ZEETIJD1NGEN. Yan 21 tot en met 22 Aug. Van 21 tot en met 22 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 33 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschut; door de Westsl. 29 op- en 22 afgeschut. Positie der btoomschepen. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 24 Augustus Vrijdag 25 n Zaterdag 26 n Zondag 27 Maandag 28 n Dinsdag 29 n Woensdag 30 1.45 2.27 3.9 3.46 4.22 4.58 5.32 2.6 2.49 3.28 4.4 4.40 5.15 5.51 Voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, worden de schuldeischers van wijlen W. S. J. DIELEMAN, in leven gemeente-secretaris te Ter Neuzen, wiensnalatenschap is aanvaard onder voorrecht van boedelbeschrijving, verzocbt om opgave te doen van hunne vorderingen aan ondergeteekende voor 1 September 1011. Ter Neuzen, 22 Augustus 1911. Namens de moeder-voogd over den eenigen erfgenaam, YAN DER MOER, Notaris. Gediploraeerde specialisten voor Mond- en Tand- ziekten. Dagelijks te raadplegen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bagattenstraat 345, GENT. (2 minuten van de Zuidstatie). met extra prijzen, zal van Zaterdag tot Woensdag mid dag 2 uur niet te consulteeren zijn. die belangstellen in het vormen eener ver- eeniging, worden daartoe ter vergadering uit- genoodigd op Zondag 27 dezer, des namiddags half drie tirein het cafe bij dhr. Hijp. de Mook, Station, Axel. Ter Neuzen, 21 Aug. 1911. F. D. DE VOS. Specialist Tandmeester, Ottogracht 17 (bij de Yrijdagmarkt) GENT. Raadplegingenvan 8 tot 5 tire, behalve des Donderdagsmorgens. BehandeliDg zonder pjjn. Alle soorten van Kunsttanden. a U VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. Vnar Ter ieaien I Jl 21 22 Eng. s.s. Ned. s.s. Cedarwood Magdalena 1815 6157 Middleebro St. Petersb. ijzer hoot Van Ter NeuzenI 21 Eng. s.s. River Lagan Voor 2272 |Londen Kent l stukg. 21 22 Belg. s.s. Deen. s.s. Duitsch s.s Eng. sch. Deen. s.s. Spaan. s.s. La Flandre Paris Greta Cords Advance Bryssel Orozeo 1980 3373 2474 322 3762 7611 Vegesack St. Petersb. Sornaes Par St. Petersb. Huelva ledig hout idem pijpaarde hout erts Van (rent s 22 Eng. s.s. Middleh. Castlej 12831 |Galveston ledig 8.8. HARALD vertrok 19 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen. s.s. JENNY wordt heden te London verwacht. s.s. RICHARD van St. Petersburg naar New-Castle on Tyne passeerde 22 dezer Elseneur. s.s. ELISABETH in lossing te Ter Neuzen. s.s. HELENA in lading te St. Petersburg voor New- Castle on Tyne. e.s. MAGDALEN A in lossing te Ter Neuzen. (i -r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 3