Landbouwberichten. Gemengde berichten. staande een nauwkeurig ingesteld onderzoek. was geen bepaald spoor van ongewenschte bezoekers (waaraan men terstond dacht) te ont- dekken. fl. C. v. d. V., uit Den Haag, die alhier Zaterdagavond bij aankomst der prov. boot werd gearresteerd, op grond dat hij Donderdags te voren aan eene 24jarige vrouw vergilt (sublimaat) zou hebben toegediend, tengevolge waarvan zij Zaterdag in het ziekenhuis moest worden opgenomen om eene ernstige opera tie te ondergaan, is voorloopig weer in vryheid gesteld. Naar gemeld wordt heeft hij wel erkend de vrouw het vergif te hebben verschait, maar beweert hij dat zij het zichzelf heeft toegediend. Maandag is door de Belgische aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd P. H., oud 43 jaar, geboren en wonende alhier, door de rechtbauk te Middelburg veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Een nat avond-tafereel in een drogen tijd. Dat we in een drogen tiid leven op regen- of drinkwatergebied 't is ongelukkigerwijze oud nieuws. Vele pogingen worden aangewend om aan het, nu pas op den waren prijs gesteld wordende, nat te geraken. Moeite, veel moeite wordt er gedaan om aan het voor ons bestaan en voor het hooghouden der spreekwoordelijke Eollandsche zindelijkheid noodige water te geraken. Sommigen, die nog niet op een heelemaal drogen bodem van hunne voorraadbakken kijken, doen al het mogelyke om het noodige aan te schaffen en hun eigen voorraad tot het aller laatste, het meest dringende oogenblik te be- waren. Zoo doet ook de gemeente. Het bestuur, ten voile bewust van zijne verantwoordelijkheid om voor het welzijn van de gemeentenaren te zorgen, ziet met genoegen de pogingen die worden aangewend om aan het dringend noodige water te geraken en bevordert, waar het kan, die pogingen. Maarvoor het uiterste geval bezit het gemeentebestuur ook nog een spaarpot pardon bak, met het heerlijke vocht, waarvan het zich voorneemt dit in het uiterste geval en dan spaarzaam rantsoensgewijze, voor de bevolking ter beschikking te stellen, om dan nog een werkkracht voor het oppompen op den koop toe te geven. Echterde nood dringt. Die spaarzame bedeeling is lang niet toereikend voor aller behoeften. De pomp staat daar open en de behoefte is groot. Men hunkert De drukte in de Noordstraat vermindert, de bood- schappende dienstmeisjes met begeleiders of andere passanten verminderen steeds zijn ten slotte alien verdwenen. Daar boven zweeft de veel belovende, donker bewolkte lucht, waarop men niet meer durft vertrouwen, maar daar op den hoek van het stadhuis staat de zekerheid verschaflende pomp En die pomp is niet op slot Als men kort bij 't vuur zit De verleiding is stork. Eerst schoorvoetend, dan wat meer vrijmoedig, een bezoek aan de pomp gebracht. Eens geprobeerd. Ja de zwengel gaat. Dat baat echter nog niets, de pomp is afgeloopen, geeft geen water. Een buurman die reeds meermalen het op zicht over watergevende gemeente-eigendommen heeft waargenomen, en daardoor met water weet om te springen, stelt zich weldra als op- perpomper-waterdrager-opzichter aan en ge dachtig aan het gezegde dat men een spierinkje moet wagen om een kabeljauw te vangen gooit hij water in de pomp en waarlijk de zuigm brengt bij nieuwe pogingen glinsterend water m™. Stiekem in het bewustzijn dat men iets doet dat geen daglicht mag zien daarom koos men er den avond voor en uitkijken- de of er ook geen dienaar van den H. Herman- dad nadert haast men zich om te halen wat er te halen valt. Een enkele laat op pad zynde huismoeder niet uit de onmiddellijke buurt kreeg ook nog gelegenheid mee te profiteeren van de gelegen heid wat weer de aandacht trok van verder af wonenden die zich afvroegen wat die water- verschaffing op zoo'n nachtelijk uur beteekende. Nog een poosje zou het gaan want, na 11 uur meende men, zou die waterverschaffing als nachtelijk burengeruchtworden gekwalifi- ceerd. Doch zoolang mocht de pret niet ten voile duren Een vaste pas werd in de verte gehoord en bij het heldere schijnsel van de elec- trische nachtlantaarns bespeurden de een ont- rustgeweten hebbende waterliefhebbers de nade- ring van den baas zelf de baas van de gemeentelijke Hermandad wel te verstaan. Alle teekens van het bedrijf verdwenen. Niet mogelijk was het de gemorste droppels van de straat te doen verdwijnen. De gevreesde mau was op de hoogte gesteld of had terstond de l'icht van het afgespeelde talereel. Met den daarvoor noodigen waardigheidsklank in de stem het gelaat werd toen juist niet verlicht waarom niet te constateeren viel of het ook den noodigen ernst bed werden vragen gesteld, hoe men er toe gekomen was, het water, bestemd om druppelsgtwijze te worden uitgedeeld, zich met voile teugen toe te eigenen, een verwijt klinkt daaruit aan het vergaande egoi'sme. Of de gedachten van den waker voor ons aller water in overeenstemming waren met zijr.e woorden en vermoedelijk ook zijne blik- ken....¥ 't Ontbrak aan lichtom dat op te lossen... Misschien ook dacht hij inwendigffde natuur is sterker dan de leer" en ook *de gelegenheid maakt den diet." Aan het waterballet werd echter een eind gemaakt en nog voor het ,,burengerucht-uur" was aangebroken, was volledige rust ingetreden. In de vacature ontstaan door het over- lijden van den heer J. Yogelvanger te Hulstis benoemd tot waarnemend oatvanger-griffier van den Catharinapolder de heer G. Yogelvanger. Het mond- en klauwzeer doet zich thans ook voor bij het vee van de landbouwers P. E. Schieman en P. van de Walle, beiden in den Mosselpolder, en bij Anth. Tollenaar, in den Stellepolder, gemeente Hoek. Onder de kudde schapen van de landbouwers gebroeders Maris te Geersdijk is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Dat is voor zoover bekend, het eerste geval in Noord-Beveland. Onder IJzendijke kwamen nieuwe gevallen voor bij de landbouwers J. Scheele, M. Quaak, Van den Hevele, Deveneijns en in een groote weide met koeien van verschillende eigenaars in den #Clara"polder. Voorts werden gevallen aangegeven bij De BruijneKouwe te Sluis en bij I. Poissonnier te Retranchement. In de afgeloopen week deden te Biervliet M. Verplanke, Quist, Boerjan en Oocgint aan gifte van mond- en klauwzeer. Bepaald is dat de gewone Rijksnajaars- keuringen voor Zeeland van tot dekking be- stemde hengsten in 1911 gehouden zullen worden op 12 September te Oostburgop 13 Sept. te Hulst; op 14 Sept. v.m. te Middelburg en n.m. te Kattendijkeop 15 Sept. te Bergen op Zoom, en op 16 Sept. te Zierikzee. Voor deze September-keuringen zijn aange geven 196 hengsten, waarvan 59 van Belgische eigenaars. Van de 196 moeten er 78 te Hulst en 73 te Oostburg gekeurd worden. In de Maandag gehouden openbare raads- vergadering te IJzendijke waren alle leden aanwezig. Ingekomen was een adres van den onderwijzer I. J. van Roosevelt met verzoek aan den raad het besluit van 27 Mei, waarbij hem voor het waarnemen van het hoofdschap gedurende 7 maanden een gratificatie van f 50 was toege- kend te vernietigen. Op verschillende gronden achtte adressant zich in dezen achtergesteld bij andere gemeente- ambtenaren, die in een zelfde geval verkeerden. In verband met bovenstaande was van Ged. Staten een schrijven ingekomen, waarin zij aan- drongen voor het waarnemen van het hoofdschap minstens 100 uit te trekken. De raad, de billijkheid erkennende van het „gelijke monniken, gelijke kappen", liet het aan Burg, en Weth. over, daarover met een nader voorstel aan te komen. De lJzendijksche Stoomtramwegmaatschappij geniet een jaarlijksche subsidie van 800 uit de gemeentekas. Het Zeeuwsch-Vlaamsche tramcomite vroeg overdracht dier subsidie, omdat eerstgenoemde maatschappij overgaat in de laatste. De heer Hendrikse vroeg hierover het woord. Uit de statuten van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij blijkt hem. dat er niet gesprokeo wordt van het traject Pontenbrug Grens. Wordt dat eind niet geexploiteerd, dan zou voor IJzendijke de directe verbinding met Belgie verbroken zijn. En juist die verbin ding achtte spreker van meer dadelijk belang dan de nieuwe aanleg, hoe nuttig en noodig die op zichzell ook is. Hij verklaarde onom wonden, dat het toestaan van subsidie afhan kelijk zou zijn, voor wat hem betreft, van het voortbestaan van den huidigen toestand. De heer H. had zich bereids gewend tot den secre- taris van het tramcomite om inlichtingen. \oor 5 Sept. aanstaande wilde hij de meest mogelijke zekerheid, dat die exploitatie niet zou onder- broken worden. Hij zou de zaak aanhangig maken bij ver schillende polderbesturen, bij wie eveneens om subsidie gevraagd wordt De raad was het hiermee eens en besloot eerst af te wachten, wat het comite in dezen doen zal. Ten slotte wordt de gemeente-rekening over 1910 aangeboden, die na enkele aanmerkingen van de commissie goedgekeurd wordt door den raad, in outvang f 20510,06, uitgaaf 19544,11, dus met goed slot van 965,95. De begrooting voor 1912 wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf a f 20468,44''. (Midd. Ct.) Clinge. Uit deze gemeente trekken talrijke polderjongens naar Duitschland, sommigen naar Engeland, zelfs naar Amerika om daar hun brood te verdienen. Ook in Frankrijk zoeken ze werk en schijnen daarin goed te slagen. Dezer dagen zijn weer enkelen naar Havre vertrokken, waar groote grondwerken worden uitgevoerd en een fliuk loon wordt uitbetaald. Ter navolging. Dezer dagen snuffelde ik zoo voor de afwis- seling eens in het Verslag van den Rijkstuin- bouwleeraar in Zuid-Holland, over 1910. Het trok mijne aandacht, dat door aanwending van kunstmest zulke aanmerkelijke voordeelen kun- nen behaald worden in den tuinbouw. Ik meen menig lezer geen ondienst te doen, wan- neer ik hier uit dit verslag iets meedeel. Als een tvpiscb voorbeeld neem ik het verslag voor proefneming oy tuin, had ik alleen nog maar over een vjjf voet hoogen muur te springen dan was ik vrij. Ik greep den tak vast en stond juist op punt om uit het venster te springen, toen ik plotseling onbeweeglijk bleef staan alsof ik in een steenen beeld was veranderd. Ik zag een menscheljjk gelaat over den muur in den tuin staren. De oogen bewogen zich langzaam naar alle zyden en keken ook naar mij, ofschoon ik achter de bladeren was ver- borgen. Langzaam kwam het bleeke gezicht al hooger en hooger boven den muur uit, totdat de schouders, de borst en eindelijk de knieen van een.iman zichtbaar werden. Hij ging schrijlings op den muur zitten en trok een kleinen jongen, ongeveer van mijn grootte, naar boven. De jongen scheen hem met weerzin te volgen, want van tijd tot tijd hoorde ik zyn gesmoord snikken. Dan gaf de man hem een stomp, vergezeld van dreigende woorden. Beiden lieten zich van den muur in den tuin glijden. Ik stond met een voet op den tak en met den anderen in de vensterbank, zonder mij te durven verroeren, uit angst dat zij mij zouden bemerken. Duidelyk zag ik hen in de schaduw van het huis sluipen, tot vlak onder my. Plotseling hoorde ik het geluid van een vallend glas. z/Zie zoo, dat is klaar", sprak de man, »nu kun je er gemakkelijk door." *Maar er zitten overal nog stukken glas," klaagde de knaap op angstigen toon. De kerel begon te vloeken, dat het mij koud over den rug liep. ,,Er in, lafbek snauwde hij met irigehouden woede, n of anders Ik kon niet zien, wat hij deed, maar wel hoorde ik een gil van pijn. ,/lk ga al, ik ga alriep de kleine knaap. Meer hoorde ik, niet, want alles begon met mij in het rond te draaien. Mijn voet gleed uit, ik slaakte een kreet en viel met mijn vijf en negentig pond gewicht boven op den rug van den inbreker, die voorovergebogen voor het kelderraam stond, terwijl hij bezig was het kind naar binnen te duwen. Hij tuimelde met een luideD schreeuw voorover en rolde wel driemaal in het rond. Zijne kleine metgezel maakte zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten en was in een ommezien over den muur verdwenen. Ik lag op den grond en schreeuwde even hard als den inbreker. Opstaan was mij niet mogelijk. ik had een gevoel in mijn- been alsof er een gloeiende ring omheen werd gesmeed. Spoedig was de heele huisbouding op de been, van den hoofdonderwjjzer af tot den knecht toe, alien kwamen met lantaarns in de hand, om te eene den heer J. Staat, te IJselmonde. De°bedoeling dezer proef was na te gaan, of kunstmest als toegift bij stalmest noa voordeel opleverde. Het proefveld, groot 2 aren, werd verdeeld in 2 gelijke deelen, beide perceelen kregen de gewone hoeveelheid stal mest, terwijl het eene perceel nog A chilisalpeter, 3 K. G. patentkali en superphosphaat er bij kreeg. Als P1®® 8® wassen dienden kropsla, uien en knolseldery. De sla schoot op beide vakken door en was onverkoopbaar, verder bracht het perceel met enkel stalmest op 260 K.G. uien en 340 knol en seldery en het andere perceel, stalmest plus kunstmest: 320 K.G. uien en selderij. Deze laatste dus van perceel 11, werden door den proefnemer geschat op knol meer waarde dan die op enkel stalmest. De uien op het kunstmestperceel leverden 60 K.G. meer op dan die op enkel stalmest, Deze meeropbrengst had eene geldswaarde van 2, zoodat het perceel met kunstmest meer op- bracht 5,40 en na aftrek der bemestings- kosten a 0,84 een zuivere winst leverde van 4,54 per are, d. i. per H. A. de kolossale som van 454. Wij vinden deze cijfers te welsprekend dan dat wij er nog een woord aan toe zouden voegen. leder bezitter van een tuin zal nu wel inzien, dat het gebruik van kunstmest in den tuinbouw zeer loonend kan zyn, al ver- krijgt men niet altijd zulke schitterende uit- komsten als op bovengenoemd proefveld. Men kan nu nog heel geschikt gebruik maken van den kunstmest voor herfst- en wintergroenten, als daar zyn koolen, andijvie, seldery, veldsla enz. Het patentkali brenge men voor het zaaien of poten in den grond, het chilisalpetei gebruike men als overbemesting. Per are neme men, naar gelang van de mestkracht des bodems 3— 5 K.G. patentkali en 34 K. G. chili salpeter. Daar de oppervlakten voor de teelt der genoemde groenten doorgaans niet groot zijn. loopen de kosten der bemesting niet zoo hoog. Het chilisalpeter kan men ook eerst oplossen daarna met deze oplossing flink gieten. Om te voorkomen, dat er chili op de bladeren blijft, giet men daarna nog eens met gewoon water over. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan den veldwachter te Stellendam, die in zijn fuuetie als veldwachter op 7 Mei 1910 fooien heeft aangenomen en deswege veroordeeld was tot veertien dagen gevangenisstraf. Wijl de Protestantsche kerk te Egmond aan Zee vergroot wordt, heeft de pastoor der oud-Katholieke gemeente in dat dorpje het kerkgebouw zijner gemeente voor Zondagavond oefeningen in bruikleen afgestaan. Bij den eersten dienst was Zondagavond het vrij groote kerkgebouw geheel bezet. Yoor de vierde maal in betrekkelyk korten tijd is Dinsdagochtend omstreeks half negen brand ontstaan in kreupelhout op het terrein van Zorgvliet te 's Gravenhage, ditmaal achter den berm, op 10 a 12 meter afstand van den openbaren weg tusschen btatenlaan en Scheveningschen weg. Te Zieuwent, in de gemeente Lichten- voorde, is een brief van den bisschop van Dtrecht bekend gemaakt aan de parochie, waarin het sluiten van huwelijken tusschen familieleden zeer wordt afgekeurd. Slechts in byzondere omstandigheden zal voortaan op verzoek van den pastoor de kerkelijke goedkeuring worden geschonken. Zaterdagvoormiddag vergaderden in het Notanshuis te Rotterdam de tijdens de staking gecombineerde sleepdiensten en werden de statuten vastgesteld voor de nieuw opgenchte vereeniging van sleepdienstonderneraers voor Rotterdam. Ook werd besloten, als die staking op „o Augustus a.s nog niet geeindigd is de kapiteins, die niet varende zijn, op wachtgeld te stellen. Dit wachtgeld zal de eerste van het weekloon bedragen. De gecombineerde sleepdiensten bij hun besluit om in geen gev boqd van machinisten en stokers onderhande lingen aan te knoopen. Alleen schen, die in hun dienst zyn besptekingeu te houden, als werk hervat hebben. In de Maandag door de stakingsle.ders in het Vereenigingsgebouw belegde vergadering werd evenwel medegedeeld zien wat er gaande was. Het geval was spoedig opgehelderd de man werd op een breede plank weggedragen en ik werd naar de ziekenkamer gebracht, waar mijn gebroken been door docter Purdie werd gezet. Wat de inbreker betreft, zijn beide beenen waren verlamdde doctoren twijfelden of hij die wel ooit weer zoude kunnen gebruiken. De rechter benam hun echter de gelegenheid om dat na te gaan, want de man werd zes weken later opgehangen. Het bleek onderzoek, dat bij een berucht inbreker die verscheiden moorden op zyn geweten had bij was week tweederden volharden met den met de men- wen schen zij deze lieden het delingen gaande zyn om goed einde te brengen. dat er onderban- den strijd tot een Zondagmorgen werd in het Arnhemsche 1 cent per °P onbekend gebleven mai aangerand en beroofd van lhaar horloge. Hy zette bet daarna met een loopen, maar bood het meisje het horloge waaraan door het (Wordt vervolgd). Toen j. 0»tru« 2 had gegeven, was de aanrander zo8 „eerlyk om haar het horloge terug te geven. Maandagavond werden te Amsterdam, na»t de Tel. meldt, twee dekschuiten van den Vefeenigden Steenkolenhandel gesleept van de IZZL met bestemming naar Jmuiden Ze werden gesleept door de sleepboot Luser Fritz kapitein Wildeboer. ;Ter hoogte van de Petroleumhaven begon eeu van de schuiten te kantelen. De kapitein, di e dit bemerkte, wierp den tros los eni sloeg ^riollnk teraff doch kon het kantelen met JSmSS "wV ae —nde -chui. 0.k de andere deed omslaan. J i i ir to Het eigenlijke Zorgvliet-bosch is niet aangetast. De brandweer was spoedig met veel blusschings- materieel ter plaatse aanwezig, en de brand was in drie kwartier tijds gebluscht. yj i j* -i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2