A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Z e e U voor s c h - VI a a d e r e n. No. 5650. Dinsda^ 22 Augustus 1911. 51e Jaargang. SIME11TBRAAD. Buitenland. FEU1LLET0N. IN DEN D00D VEREENIGD. ABONNEMENT: Per lrie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32% en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. -r JJe gezondJieidstoestand van den JJau$. Daaromtrent deden de laatste weken minder goede berichten de rondte. ThaDS wordt van Zaterdag uit Rome gemeld dat de Paus geheel hersteld is en de mis weer bijwoonde. Z. H. kan loopen, zonder dat het hem in 't minst ppn doet. TER NEUZEN, 21 Augustus 1911. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in bebandeling lngekomen stukkenvaststelling gemeente- rekening, dienstjaar 1910; aanbieding gemeente- begrooting, dienstjaar 1912. Zooals wij reeds meldden is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot hoofd der R.-E. school alhier de beer J. van Well, onderwijzer te Roosendaal, terwijl met ingang van 1 Jan. (tijdstip van opening der school) zijn benoemd tot onderwijzer de heer J. Hoornick, te's He^ren- hoek, en tot onderwijzeres mej. Th. van Nuenen, thans te Axel. Naar wij vernemen zal het gunstig bekende harmomegezelschap van het weeshuis te St. Nico- laas morgen, na aankomst van den trein van 1,20 uur een bezoek brengen aan de R. K. pastorie albier. In den tuin zal een concert worden gegevende tuin zal dan voor volwassenen toegankelijk zijn. Ons plaatselijk muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Eeekhout, beijvert zich steeds om aan verzoeken tot het geven eener uitvoering, opluistering van feesten enz. gehoor te geven. Nu was het gezelschap gisteren weer in //De Buiten-Societeit" op haar post om "aldaar een avond-eoncert te geven. Als ik zoo uit het raam van mijn zolder- kamertje mijn oog over de bloeiende velden laat gaan, kan ik, rechts ziende, op den weg naar Berwick de kleine witte rookwolkjes onder- scheiden yan het stoompaard dat met steen- kolen gevoed, aanhoudend heen en weder over de grenzen rent. Op een helderen zonnigen dag kan ik zelfs het koperwerk zien glinsteren als het de bocht bij Corriemuir omslaat. En wend ik mijn oogen links, dan zie ik van die- zelfde stoomdieren over bet meer glijden, in de lucht een zwart, over het water een wit spoor Dalatende en de golven doorklievetide met een gemal^ als de zalm in de Tweed. Zulk eeu tooneel moest mijn goede vader gezien kebben. Yerbazing en verontwaardiging zouden hem sprakeloos hebben gemaakt. Uij kende geen sneller vervoermiddel clan het ge/.adelde paard, en schepen zonder zeilen waarmee toen reeds proeven werden genomen schenen hem be- paald uit den booze. Maar nog meer verwonaerd zou hij zijn ^e- weest, indien hij het tijdperk van vrede had beleefd, dat er na den val van Napoleon aan- brak een tijdperk van rust en verademing, alsof er nooit weer oorlog zou worden gevoerd. Toen mijn vader overleed, waren wij meer dan Dit werd door mooi weer beguustigd eu viel blijkbaar ook zeer in den smaak der leden, die in grooten getale waren opgekomen om te profiteeren vau een aangenaam zitje in den tuin en van de uitvoering van het programma door //De Vereenigde Werklieden", die daarmede veel bij val inoogstten. Zaterdag speelde het elftal van de uit jonge krachten bestaande club //E. M. M." van bier te Axel een wedstrijd tegen een elftal van //Hercules" aldaar. z/E. M. M." wist ook dezen wedstrijd weer te winnen, en wel met 4— 0, waardoor tevens een door een ingezetene van Axel uitgeloofde bronzen medaille in haar bezit kwam. Het Stbl. bevat de statuten der N. V. Zee- motorschip //Angelina", te Ter Neuzen. Doel het exploiteeren van zeeinotorschepen en het te dien einde aanschaffen en in de vaart brengen, huren en verhuren, bevrachten en vervrachten, koopen en verkoopen van zeemotorsehepen, het verricbten van alle verdere tot de exploitatie van zoodanige schepen behoorende werkzaam- beden en het verkrijgen en vervreemden van alle zaken welke met zoodanige exploitatie in verband staan met dien verstande echtev, dat de vennootschap nimmer meer dan een schip te gelijk in eigendom zal hebben. Yoor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten en reeder, te Ter Neuzen. Toen Zaterdagavond zekere H. C. van de V., uit Den Haag, alhier met zijn verloofde per Provinciale stoomboot arriveerde, werd bij op de ponton door den inspecteur van politie gearresteerd. Deze aanhouding geschiedde op verzoek der Haagsche politie, naar het schijnt in verband met een zedenmisdrijf. Gisterenmorgen is V. naar den Haag over- gebracht. Even na aankomst van de stoomboot Telegraaf VII uit Rotterdam, deed een der op- varenden bij de politie aangifte dat hem tijdens de reis van Rotterdam naar bier uit zijn bed een portemonnaie met een beduidend bedrag was ontstolen. Daar een der andere opvarenden na de aankomst terstond aan wal was gegaan, ver- moedde men dat deze den dader kon zijn. Aan- stonds stelde de politie pogingen in bet werk om hem op te sporen. Door den inspecteur vijf en twintig jaren aan het vechten geweest Denk daar eens over na, mannen en vrouwen van den tegenwoordigeu tijd, zoo ge tenminste het groote verscbil van toen met nu kunt be- grijpen. Kinderen, gedurende den oorlog ge- boren, waren volwassen mensc'nen en badden zelf reeds kleinen, alvoreas die oorlog ten einde was. Zij, die als jongelingen en mannen badden medegevochten, waren stijf en gebogen, en nog was men te water eu te lande met dezelfde vijanden aan het worstelen. Geen wonder dat men er ten slotte aan gewoon raakte en niemand zich kon voorstellen, dat er ooit een tijd van rust en vrede weer zou aanbreken. Gedurende al die jaren van strijd vochten wij, Schotten, met de Engelschen tegen de Hollanders en de Denen, de Spanjaarden, de lurken, en de Amerikanen, zoodat bet wel scheen of er geen volk op aarde bestond, dat ons te na verwant of te ver verwijderd was om niet in het geschil te worden betrokken. Maar het meest vochten wij tegen de Franschen, en de man, dien wij boven alien vreesden, verwenschten en bewonderden, was de machtige bevelhebber, die over hen heerschte Napoleon Bonaparte. Wel werden er liedjes op hem gezongen, wel werden er spotprenten van hem gemaakt, wel noemde men hem een avonturier en bedrieger, maar tocb kan ik u verzekeren, dat de vrees voor dien man als een zware schaduw over Europa hing. Ik heb een tijd gekend, dat enkel het ge- zicht van een vuur op de kust elke vrouw op haar knieen deed zinken en elken man naar zijn geweer grijpen. Want iijj was altijd over- w»rd hij in het station aangetroffen gereed om met den trein van 8,30 uur naar Gent te vertrek- ken. De inspecteur nam hem mee naar het bureau. De aangeboudene ontkende iets van den diefstal te weten en daar bij onderzoek cok niets op hem gevonden werd, is hij weer vrijgelaten. De vlieger die Zaterdag 12 dezer in den vroegen morgen boven Zeeuwsch-Vlaanderen werd waargenomen was de heer Parisot. Door een gebrek aan zijne machine had bij zijne deelneming aan de Belgische rondvlucht moeten staken. Met zijn te Antwerpen hersteld toestel is bij Zaterdagochtend van daar vertrokken den Schel- destroom volgende tot aan de duinen der Noord- zee, en vervolgens naar Blankenberghe om den volgenden dag aan de vlucht Blankenberghe Antwerpen en verder AntwerpenBrussel te kunnen deelnemen. Reeds 's morgens om 6.47 uur (Greenwich- tijd) is bij te Blankenberghe behouden neer- gedaald. Te Breda slaagde bij het examen voor de hoofdakte o. m. de heer C. Steijn te Hoek. Yoor bet examen Fransche taal is o.m. geslaagd de heer J. G. Bosschaart, van St. Laurens, laatst te Biervliet. Donderdagmorgen reed een zekere P. uit Clinge met zijn kind voor op de fiets door de dorpsstraat. Opeens had het kind het ongeluk te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat het met zijn beentje in het voorwiel terecht kwam. Ernstig gewond werd het uit zijn neteligen toestand verlost en terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. Mond- en klauwzeer doet zich thans ook voor bij de landbouwers M. Dees en Em. Maijens te IJzendijke. Bovendien wordt het vee van een viertal andere landbouwers van de ziekte veraacht. Onder de varkens doen zich enkele gevallen van vlekziekte voor, meest met doodeliiken af- loop. Te Cadzand is het mond- en klauwzeer ge- constateerd bij A. en C. Cappon en J. Risseeuw. Het heerscht nu in die gemeente op acht plaatsen. winnaar dat was juist het beangstigende. Het was of de schikgodinnen altijd achter hem stonden om hem te beveiligen. Wij wisten, dat hij zich met honderd-vijftig-duizend man, benevens de noodige schepen voor den overtocht, op de noordelyke kust bevond, gereed om ieder oogenblik over te steken. Maar het is een oude geschiedenis, en ieder is het bekend, hoe een derde gedeelte van ons volk naar de wapens graep en hoe onze eenarmige, eenoogige kleine admiraal de Fransche vloot bestookte. Er was tenminste nog een land in Europa, waar men niet voor de macht vau den dwingeland bukte. Op den berg bij Tweedmouth was eeu reus- acbtig seinvuur opgericht, van boomstammen en teertonnen samengesteld, dat ontstoken zou worden, zoodra de Fransche troepen den voet aan wal hadden gezet. Ik herinner mij nog levendig hoe ik avond aan avond stond te turen, of het ook was aangestoken. Ik was toen maar acht jaar oud, maar op dien leeftijd schijnt ons alles zoo gewichtig, en ik had een gevoel alsof het behoud van het vaderland alleen van mijn waakzaamheid afhing. Eens op een avond, toen ik weder stond uit te kijken, meende ik plotseling op den heuvel een kleine hefdere vlam te ontwaren een enkele roode hoog opgaande tong. Ik wreef mijn oogen en kneep mij in den arm, om mij te overtuigen, dat ik niet droomde. maar wer- kelijk wakker was. Maar opeens breidde het vuur zich uit en verlichtte den ganschen omtrek. Toen vloog ik de kamer in, waar mijn vader zat, hem toeroepende, dat de Franschen er waren want dat het seinvuur brandde. Hij was in Koewacht Vrijdag was het een genoeglijke dag voor de schoolkinderen van den Ouden-Molen. Het hoofd der school had de kleinen een feest bereid ter eere van zijn zilveren ambtsjubile. De school was voor die gelegenheid door de on- derwijzers en de dames uit de buurt met vlaggen, bloemen en guirlandes prachtig versierd en de kleinen werden onthaald op ehoeolademelk en krentenkoeken. Dat alien zich daaraan te goed deden, kan men begrijpen. 20 September a.s. hoopt de heer August Ysebaert den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar als gemeente-ontvanger alhier werd aangesteld. Dit zeldzame gouden feest zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Zondag n.m. werd ten huize van A. van Hove alhier eene buitengewone algemeene ver gadering gehouden van de Cooperatieve Boeren- leenbank ter voorziening in de vacature van een lid van het bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer A. de Dauw. Tot be- stuurslid werd gekozen de heer J. Kips. De kassier gaf een overzicht van de werking der bank gedurende het eerste halfjaar. Daaruit bleek, dat de bank sterk in bloei vooruitgaat. Het totaal der spaargelden op 1 Juli bedroeg f 81220,76, terugbetaald werd 20849,48. In het le halfjaar hadden plaats 60 inlagen en 31 terugbetalingen. Er kwamen bij 18 nieuwe iuleggers, die te zamen aan de bank toevertrouwden f 9770,75. Het bedrag der voorschotten bedroeg op 1 Juli f 53176,22 terugbetaald werd f 7692,22. Bet bedrag der loopende rekeuing steeg tot 51812.95. Zuiddorpe. Zaterdag ontstond door onbe- kende oorzaak brand in de scbuur van den bakker OngenaeFreijser. Begrijpelijkerwijze greep het vuur snel om zich heen, zoodat de emmers water, die men er in wierp, weinig baatten, terwijl er geen water was om de brandspuit te doen werken. Doortastende personen trokken daarom maar zoo gauw mogelijk het gebouw tegen den grond, en zoo kon men het vuur meester worden, dat zich niet te gemakkelijk aan de aangrenzende huizen kon mededeelen, omdat de naaste gevels geheel van steen waren. Was de braod niet zoo spoedig ontdekt, en was men niet zoo kordaat opgetreden, dan zou hoogstwaarschijnlijk een groot gedeelte der kom, waarin de schuur stond, een prooi der vlammen zijn gewordenalles toch is kurkdroog, en het water om te blus- gesprek met den heer Mitchel, een rechtsgeleerde uit Edinburg. Nog zie ik, hoe hij zijn pijp uitklopte en over zijn bril naar mij keek. //Zijt gij er zeker van Johan vroeg hij. //Zoo zeker als van mijn Ieven bijgde ik. Hij strekte zijn hand uit naar den Bijbel, die in zijn nabijheid stond en legde die geopend op zijn knie, alsof hij ons voor wilde lezen. Maar hij bedacht zich weder, sloot hem dicht en snelde de deur uit. De rechtsgeleerde en ik volgden hem naar het hek, dat op den straat- weg uitkomt. Yandaar zagen wij duidelijk het roode licht van het groote seinvuur en verderop de vlam van een kleiner vuur. Mijn moeder kwam ook kijken. Zij bracht twee mantels mee om ons voor kouvatten te bewaren. Ge- ruimen tijd bleven wij bij elkander staan, ang- stig en beklemd, zonder bijna een woord te spreken. Op den weg bevonden zich meer menschen dan gewoonlijk. Want vele boeren- zoons hadden zich als vrijwilligers bij de regi- menten van Berwick laten inschrijven en reden nu zoo snel mogelijk daarheen om bij de wapen- schouwing tegenwoordig te zijn. Sommigen van hen hadden voor hun vertrek duchtig tot afscheid de flesch aangesproken en waren tamelijk luidruchtig. 'k Herinner mij, dat er een voorbijreed, op een wit paard ge- zeten, zonderling gekleed en met een groot scherp zwaard zwaaiende dat in de maneschijn flikkerde. Jn bet voorbijgaan riepen zij ons toe, dat het seinvuur van Berwick brandde en dat naar men geloofde, het alarm van het kasteel Edinburg was uitgegaan. Er waren ook ruiters, die in tegenovergestelde richting TER 5EUZEKSCHE (MRA1T. Hit blsd *erBChlJmt W«pnml«K- en Vrijdn^-avonil, ■itgeionderd op Feeitilaceil bij de F'rma I". J. BASIiE. te Sfer Senn-a. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Op enb are Vergadering van den Gemeenteraad i9 belegd tegen Donderdftg den £4 Augustus IOII, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Augustus 1911. De Bnrgemeester voornoemd, A. VISSER, L° B. i.mmm.i.ii ..hi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1