aanmaning, om zich bij hun kapiteins of de directie te melden. Op zes sleepbooten zijn de stakers door ander personeel vervangen. In een vergadering van het stakende sleep- boofcpersoneel is besloten, de contracten, die de Bond van Machinisten en Stokers in Neder- land en de afdeeling dekpersoneel van den Centralen Bond van Transportarbeiders met 23 eigenaars van sleepbooten hadden gesloten, te verbreken. Bet bestuur van den Bond van Machinisten en Stokers heeft alle machinisten en stokers aangemaand, de booten, waarvoor het contract al was geteekend, te verlaten. Dit geschiedde, omdat deze sleepbooten het werk doen van de artdere kantoren, waarvoor de staking voortduurt. Donderdagmorgen viel in het Smidswater te 's Gravenhage, een jongetje. Er was geen hulp in den omtrek en ongetwijfeld zou het ventje verdronken zijn. Op de fiets kwam een dame aangereden. Geen oogenblik bedacht ze zich. Ze wierp de fiets neer, sprong te water en smaakte het genoegen het kind te redden. Een woord van lof aan deze kranige zwemster. Te Hattem overleed dezer dagen de emerituspredikant der Geref. kerken Ds. Zahn. Het huis, door de weduwe bewoond, lag in de nabijheid van een terrein, waar zich bij gelegenheid der kermis een aantal menschen met woonwagens bevonden. Enkele van hen schjjnen 's nachts op roof uitgegaan te zijn, tenminste inbrekers brachten eerst 's nachts een bezoek aan een nabij zijnde villa en toen aan die van de weduwe Z. Het stoffelijk over- schot van haar man was nog niet ter aarde besteld de kist was geplaatst in de kamer aan de straat en het raam was een weinig openge- schoven. Dit laatste bemerkten de inbrekers ook en ze vonden het erg gemakkelijk ora binnen te komen en de kamer te doorsnuffelen. Maar wie zal hun schrik beschrijven, toen ze daar op dien lijkkist stuitten Een van de heeren was zoo geschrikt, dat hij door het raam in een bloemperk enkele meters verder sprong. Wonderlijke wijze, waarop men bewaard werd voor inbraak, zegt het vArnh. Dagbl." Woensdagnacht had op de rivier voor Papendrecht een droevig ongeval plaats, waarbij twee menschen 't leven verloren. Yoor de scheepswerf van den heer Arnold 0. van Duyvendijk, aan den Veerdam, ongeveer 30 meter uit den wal, lag voor anker het praamscheepje //Vertrouwen", schipper Jacob van der Linden, uit Hasselt (Overgsel). Behalve de schipper bevonden zich aan boord een zoontje van 16 jaar en twee dochters 12 en 19 jaren oud. 's Nachts omstreeks kwart voor drie is het scheepje gezonken de schipper en zijn jongen konden zich nog bijtijds redden, doch de meisjes gingen mee naar de diepte en verdronken. Van den zoo diep getroffen schipper ver- nemen wij nog, dat het niet verzekerde houten vaartuig, een praamaak, 30 jaar oud was. De schuit was geladen met 34000 metsel- steenen, komende van Ngmegen en bestemd voor den heer De Boo, te Vrgenban. Het schip lekte niet noemenswaardig. Dinsdagavond voordat de man zich met zijn kinderen ter ruste begaf, had hij nog even gepompt. Tegen 3 uur is de man, die met de kinderen in het vooronder sliep, wakker geworden, 't was of zijn schip kantelde. Gevolgd door zijn zoontje liep hij snel naar 't dek en kon nog bijtijds worden gered door Lieve, beste oom Eduard U bent zoo gelukkig, dat u zich wel in mijn toestand zult kunnen verplaatsen u en Hetty moeten de eersten zijn, die mijn groot geluk vernemen. Ik ben nu sinds een week in Lausanne ik trof hier mevrouw Van Elderen en Louise aan. Eerlijk bekend het was geen toeval. Ik stond reeds lang in briefwisseling met mevrouw Van Elderen reeds spoedig na Louise's ver- jaardag ontving ik eenige eigenhandige regelen in antwoord op mijne felicitatie. Sinds dien tijd schreven we elkaar af en toe als goede vrienden. Ten slotte gaf Louise me verlof te komen en we zagen elkaar weer. Wij konden niet droomen dat uit het vroegere puin een nieuw geluk zou verrijzen en toch het is gekomen sedert gisteren is Louise, mijn geliefde Louise, met mij verloofd Louise schreef zelf hieronder Groet je geliefden man, beste Hetty, en zeg hem dat hij mij, dwaas kind, hartelijk mag uitlachen. Als ik bedenk, wat ik voor een half jaar zei en dat ik nu zoo onbeschrijfelijk gelukkig ben met Frans, moet ik wel om mij zelf lachen, lachen van vreugde en geluk. Wij willen meester zijn over onze harten, maar zij zijn ons veelal de baas. Gelukkig dat het zoo over ons is beschikt. Wij dragen het hoogste geluk in ons, als wij het maar leeren begrijpen, en dat iseen hart vol liefde en vertrouwen E I N D E. den schipper van ffDe Rival", die naast zijn vaartuig lag. Van zijn twee meisjes zag hij niets meer. De geredde knaap vertelde dat hij zijn oudste zuster nog naar beneden heeft zien gaan om zijn zusje te redden. Als 't ventje zich niet vergist, heeft zij haar zusterliefde met den dood moeten bekoopen. De schipper van //De Rival", die getuige was van 't drama, dat zich binnen 'n paar minuten afspeelde, heeft echter niets van deze poging tot redding gezien. zoodat 't meest waarschijnlijk is, dat de beide zusters op haar bed zgn verdronken, onbewust van hetgeen er plaats had. De arme schipper, die behalve zijn beide kinderen ook zijn huisraad en kleeren verloor, werd met zgn zoontje door //De Rival" liefde- rijk opgenomen. De boeienkoning in de praktijk. 't Is de recherche gelukt de hand te leggen op den vermoedelijken dader der inbraak in de infanterie- kazerne te Haarlem, waarbij o. a. medailles der Onderofficieren Scherm- en Gymnastiek-Vereeni- ging tfMars" verloren gingen. Men had reeds vermoeden op een ontslagen soldaat, doch deze werd wegens gebrek aan bewijs los gelaten. Inmiddels waren te Amsterdam een paar medailles in beslag genomen en de beschrijving van dengeen, die ze verkocht had, kwam overeen met het signalement van dien soldaat. Deze werd op de kermis opgespoord en geboeid mee- genomen. Onderweg vroeg hij zijn geleiders of hij, die beweerde bij een //boeienkoning" in dienst te zijn geweest, mocht vertoonen, dat hij zijn boeien kon verbreken. Ongeloovig stond men hem dit toe en zonder moeite gelukte den man het kunststukje. Natuurljjk werd hij toen beter geboeid. De man bekende medailles verkocht te hebben, doch beweerde, dat hij die voor de kazerne had gevonden. Te Zwijndrecht is Woensdagmiddag te ruim half twee een ernstig ongeluk gebeurd. Op de werf van de scheepsslooperg der firma Sunder- man en Zoon was men bezig de masten te lichten van een ijzeren bark, welke daar gesloopt wordt. Daarbij was behulpzaam de bok//Hercules" van de drijvende bokmaatschappij Hercules". De machinist van de//Hercules" was voor het verricbten van eenige werkzaamheden, in het kraaiennest van een der masten geklommen. Plotseling viel hij van zijn hooge standplaats naar beneden, onder in het schip, waarvan het dek reeds was weggebroken. Zgn maat3 snelden onmiddellijk toe en vonden hem in deerniswekken- den toestand liggen. Een dokter was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Na een voorloopig verband te hebben aangelegd werd de ongelukkige in hopeloozen toestand per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een 7jarig meisje te Rotterdam kwam Woensdagmorgen de Kei'zerstraat uitgeloopen in de richting van de Posthoornsteeg. Bij het oversteken van de tramrails ontweek het kind een juist passeerende tram, doch werd gegrepen door een tramwagen, die van tegenovergestelde richting kwam. Het meisje verdween onder den tramwagen en geraakte bekneld onder den baanschuiver. Door het snelle remmen van den wagenbe- stuurder werd verder onheil voorkomen. Om- standers tilden den tramwagen op en haalden het meisje te voorschijn. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek het hoegenaamd geen letsel te hebben bekomen. De staking in Engeland. Omtrent de staking in Engeland, waarvan ook alhier de nadeelen worden ondervonden, door de stremming in de afvaart van verschil- lende stoomschepen, werd ons gisteren geseind dat de algeraeene staking aan de spoorwegen was afgekondigd. Hieronder laten wij daaromtrent nog ver- schillende berichten volgen Londen, 17 Augustus. Op de bijeenkomst aan het ministerie van handel heeft Minister Buxton de vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel een aantal vragen gesteld. Daarop antwoorddfen zij dat de directies in letter en geest de pver- eenkomst van 1907, waarbij verzoeningsraden zijn ingesteld, hebben gebroken en dat het hun onmogelijk was herstel van grieven te verkrggen. Minister Asquith stelde daarop voor, een koninklijke commissie te benoemen ten einde te onderzoeken, welke wijzigingen in de over- eenkomst wenschelijk zouden zijn. De vertegenwoordigers der directies namen dat voorstel aan, die van het personeel weigerden echter. Asquith zei toen aan de vertegenwoordigers van het personeel, dat de Regeering onpartijdig bleef, maar niet kon toelaten, dat het geheele spoorverkeer wordt stilgezet en zij dus de noo- dige stappen moet nemen om dat te beletten. Londen, 17 Augustus. In het Lagerhuis heeft Minister Churchill gezegd, dat in den toestand te Liverpool het ernstigste is, dat het stakingscomite de werklieden vkta de electrici- teitsfabriek opgeroepen heeft om te staken. Daardoor zou de stad en de omtrek van tram- rerkeer en licht verstoken worden. Liverpool, 17 Augustus. De fabriek, die de stad van het grootste deel van haar electrisch licht voorziet, heeft opgehouden te werken. Daardoor wordt veel last veroorzaakt. De kran- ten verkleinen hun uitgaven. Manchester, 17 Augustus. De toestand is hier heden verergerd. Met de grootste moeite zijn er nog enkele treinen afgereden. Londen. 17 Augustus. Het stakingscomite alhier heeft vanmiddag een besluit aangenomen, waarin alle lichtersmannen wordt aangezegd, dadelijk weer aan het werk te gaan. Liverpool, 17 Augustus. De reeders hier hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij aanbieden op zekere voorwaarden de uitsluiting in te trekken. Dit manifest is gevolgd op een besluit van het uitvoerend bewind van de vakvereenigingen der spoorwegwerkers, heden genomen en in- houdende, dat deze hun strijd niet zouden op- geven, zoolang niet de uitsluiting, die tegen hun medearbeiders gericht is, omdat deze het spoorwegpersoneel te Liverpool en elders steunen, is ingetrokken en zij weer in dienst zgn genomen. Londen, 17 Augustus. Lloyd George beeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van het behandelde in de conferenties. Hij legde er den nadruk op, dat de door de regeering voorge- stelde commissie van onderzoek zou bestaan uit drie leden, een de arbeiders vertegenwoor- digende, de twee anderen de werkgevers. Er was niet bedoeld, dat de commissie de zaak op de lange baan zou scbuiven, maar om te handelen. Hij moest wel denken, dat de werknemers het voorstel in geest, bedoeling en uitwerking niet ten voile begrepen hadden. Hij was verheugd te kunnen zeggen, dat de onderhandelingen heropend waren. De minister deed een beroep op de leden en de pers om een zeer groote beperking in het kritieke uur der onderhandelingen te oefe- nen. Er is een misverstand geweest ten aan- zien van het voorstel der regeering en bij zeide vol vertrouwen te zgn op een bevredigende regeling, als de arbeiders het doel der com missie begrepen indien zij niet tevreden waren met haar adviezen dan konden zij nog altijd gebruik maken van het machtige wapen der staking. Ramsy Macdonaild zeide, dat er in alle op- zichten misverstand was geweest en hij hoopte dat de heropening der zaak tot een oplossing zou leiden. Londen, 17 Augustus. Het hoofd van de politie te Londen heeft vrijwilligers opgeroepen om dienst te doen als bijzondere politieambte- naren iugeval de toestand erger wordt. Telegrammen uit verschillende Jdeelen van het land melden plaatstelijke spoorwegstakingen en tengevolge daarvan plaatselijke ontwrichting van het zakenleven. Te Blackburn hebben duizend man het werk neergelegd. Londen, 17 Augustus. De mededeeling van Lloyd George in het Lagerhuis betreffende de heropening van de onderhandelingen veroor- zaakte een algemeene opluchting, daar zij be- teekent, dat het gevaar voor een algemeene staking tijdelijk is afgewend, als het niet heele- maal uit den weg geruimd is. De plaatselijke spoorwegstakingen zullen waarschijnlijk nog eenigen tijd aanhouden, maar de beweging zal waarschgnlgk gaandeweg uit- sterven, wanneer de arbeiders ervan overtuigd worden, dat ernstige pogingen gedaan worden om aan hun grieven tegemoet te komen. Londen, 17 Augustus. Niettegenstaande de verklaring van Lloyd George zijn de militaire toebereidselen niet ingetrokken en nog meer troepen zullen gedurende den nacht Londen binnentrekken. Er zijn ook troepen naar andere plaatsen gezonden. Aan het hedenmiddag uit- gegeven stakingsmanifest is op de Londensche stations slechts matig gevolg geven. 500 goe- derendragers aan het St. Pancrasstation, staken, maar de witkielen weigeren zich bij hen aan te sluiten. Niemand staakt er aan Euston- station en slechts 25 aan het Kings Crossstation. Londen, 17 Augustus. De vertegenwoordigers weigerden aanvankelijk het onderzoek van de koninklijke commissie, nadat zij daarover met de parlementaire arbeiderspartij had beraadslaagd. Een paar secretarissen van het groote verbond van spoorwegpersoneel hebben hier meegedeeld, dat vanavond aan alle spoorwegwerkers gelast zal worden 'te staken. Een manifest zal de redenen uiteenzetten. Inmiddels heeft op verscheiden plaatseu in Noord- en Midden-Engeland het personeel het werk al neergelegd, bijvoorbeeld te Leeds, Bradford, Nortwich, Blackburn en Sheffield, waar de stakers een seinhuis vernielden. Het nieuws uit Liverpool klinkt ten deele gunstig, omdat de reeders aangeboden hebben de uit sluiting in te trekken, maar zulks niet onvoor- waardelijkde uitgeslotenen moeten bereid zgn het werk te hervatten op de overeengekomen voorwaarden. De reeders zullen afgevaardigden van de arbeiders ontvangen, teneinde zulks samen te bedisselen. De aankomst van den kruiser Antrim met 800 matrozen, die desnoods aan wal zullen gaan, teneinde de orde in de haven te Liverpool te helpen handhaven, wekt algemeene tevreden- heid onder de burgerij, te meer omdat de ad- miraliteit nog twee andere oorlogschepen, de Bristol en de Triton, naar Liverpool beeft ge zonden. Londen, 17 Augustus. Nadat de spoorweg- arbeiders de 5 vragen van Minister Buxton beantwoord hadden, o.a. in dien zin, dat een samenkomst met de spoorwegbesturen hun de eenige uitweg toescheen, daar anders alleen de algemeene staking zou overblijven, heeft Mi nister Asquith, hen toesprekende, gezegd dat de regeering bereid is een onpartijdige konink lijke commissie te benoemen, teneinde de te berde gebrachte grieven der mannen te onder zoeken en zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. De eerste Minister ried den spoor- wegarbeiders dringend aan het bovengenoemde voorstel aan te nemen, om daardoor een alge meene staking op de spoorwegen te vermijden. De onpartijdige regeering wil geen dreigende taal bezigen en geen pressie oefenen, maar mochten de mannen het voorstel afwjjzen, dan zullen zij een ernstige verantwoordelijkheid op zich nemen tegenover het publiek, welks be- laugen de regeering gehouden is uitsluitend te behartigen. Daarom kan de regeering geen verlamming van het algemeene verkeer op de spoorwegen door een algemeene staking ge- doogen. De maatregelen, die de regeering genomen heeft zullen de beraamde belemmering van het verkeer verijdelen. Ondanks deze ernstige vermaning hebben de spoorwegarbeiders besloten de algemeene staking door te zetten. Het bondsbestuur van het spoorwegpersoneel verzond voor vanavoDd zes uur vijftienhonderd stakingsberichten overal heen. Een begin van de staking ging te Londen al vooraf. O. a. omsingelde een geweldige menigte het eindstation van de Great Northern- spoorweg, waar plakkaten de reizigers, ervan verwittigden, dat bij alle verkoop van plaats- bewijzen naar het noorden niet gegarandeerd kan worden van den kant der spoorwegmaat- schappij, dat de reizigers hun reis zullen kunnen maken. De afsnijding van het electrische licht te Liverpool geschiedde op bevel van de stakings- commissie. Plotselinge uitbarstingen van den Asama- vulkaan op het Japansche eiland Kondo, heeft aan 34 menschen het leven gekost. Uit Tokio wordt thans bericht, dat twee gezelschappen plezierreizigers door de gloeiende lava zgn be- dolven. Een troepje van 17 vreemdelingen en een Japansche gids vond een afsehuwelijken dood, en bovendien een afdeeling van 16 Japan sche schoolkinderen, die te ver naar boven waren geklauterd. Schoolkameraadjes van de ongelukkige kleinen, die een anderen weg waren ingeslagen, konden zich, onder leiding van hun onderwijzers, nog tydig in veiligheid brengen. Volgens een telegram uit Forsyth (Georgiej ontdekte men een gouden uurwerk met ketting in de maag van een krokodil, die thans is gestorven. Deze ontdekking helderde het geheim op, dat de verdwijning omgaf van Janet Thorton, uit de woning harer ouders te Island Grove in Flonche. De krokodil werd te dien ty de te Island-Grove aangetroffen en naar Forsyth over- gebracht. De naamletters op het uurwerk zijn dezelfde als die van het verdwenen meisje. Te Christiania is men in den laatsten tyd ijverig doende, het bezoeken door kinderen van kinematograaf-voorstellingeD, die geen voor de jeugd passeud program vertoonen tegen te gaan. Dezer dagen hebben drie kinematograaf- theaters slechts concessie verkregen nadat zij zich verplicht hadden, de films voor de ver- tooning aan het oordeel van een commissie te onderwerpen, welke uit paedagogen is samen- gesteld. De beul Eugelhardt uit Maagdenburg heeft Donderdag te Frankfort het doodvonnis vol- trokken aan den onderofficier Miiller, die zijn meisje had vermoord. Mullei* had, toen een ver- zoek om gratie van zgn vader en zijn geestelijke verworpen was, eerst geweigerd zelf gratie te vragen, maar op den laatsten dag voor zjjn terechtstelliug was hij van gedachten veranderd. Daardoor was het vonnis indertijd uitgesteld, maar ook zijn eigen verzoek is niet ingewilligd. Gisterenmorgen om 6 uur is hij in de straf- gevangenis te Preungesheim ter dood ge bracht. Een 60jarige man, die sinds drie maanden op zichzelf woont in een kleine straat te Ber- lijn, werd gisteren door een inbraak in zijn woning tot zelfmoord gedreven. De arme oude zag, toen hij van een boodschap huiswaarts keerde, dat er inbrekers bij hem aan het werk waren ge weest, en al zijn hebben en houden kalmweg hadden uitgedragen en hadden weggebracht. Wanhopig klaagde de oude man bij zijn buren, dat hij nu niet meer wist, wat hg moest be- ginnen en zich van 't leven wilde berooven. Dadelijk daarop verraste men hem by een poging, zich de polsaderen open te smjden, en ontrukte men hem nog op't oogenblik het mes. Nu ver- schafte zich de stakker lysol, dronk ervan en verbrandde zich zoo zwaar, dat hg naar een ziekenhuis moest worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6