A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaaHderen. No. 5648. Donderdaa; 17 Augustus 1911. 51e Jaargang. EEN 00M BUITEN. Binnentand. FKU1LLETOH. Internationaal Wielrijdersfeest ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/, en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zicb bp alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Gisteren had op //Oud Eik en Duinen" de teraardebestelling plaats van den Oud-Minister De Marez Oyens. Bebalve een vertegenwoordiger der Koningin waren in den lijkstoet naast de treurende weduwe aanwezig eenige Ministers uit het Kabinet-Kuyper, n.l. de heeren Loeff, Harte en Ellisuit het tegenwoordig Kabinet de heeren Kolkman, De Waal Malefijt en de secretarissen-generaal van Binnenlandsche Zaken en Oorlog als vertegenwoordigers hunner depar- tementshoofden. Verder waren aanwezig vele leden der Eerste Earner, en van hooge collegien, en ambtenaars- deputaties. Bij de groeve las Ds. Karres een bijbeltekst, gevolgd door een lied. De zoon van den overledene, voor de fleelneming dankend, zeide dat zijn vader naar krachten God, Koningin en Vaderland heeft gediend. Een krans der familie en een der Koningin dekten de kist. TER NEUZEN, lft Augustus 1911. De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft o. to. de volgende subsidie's toegekend Waterlandkerkje 100, Hoofdplaat /100; ler Neuzen voor een godsdienstonderwijzer Uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften werd toegekend aan Ter Neuzen (voor Sluiskil) f 100. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening van dejacht op klein wild bepaald als volgt a. in de „Dames-", //Anna Maria-" en ,/Volcker"-polders op Zaterdag 2 September 1911, met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen- en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 30 September d. a. v. met zonsopgang b. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Vrijdag 1 September 1911 met zonsopgang, met uit zondering van de jacht op fazanten, welke Maandag 2 October d. a. v. met zonsopgang wordt geopend c. in het overige deel der provincie op Vrijdag 1 Septemoer 1911 met zonsopgang met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Maandag 2 October 1911 met zons- °pgang wordt geopend *U hebt gelijk, duizendmaal gelijk, miss Hetty", zei Van Houtheim levendig. „ik wil uw vraag geheel openhartig beantwoorden. Frans was van-plan ontslag te neraen als officier en aller- lei andere dwaze dingen meer had hij in het hoofd geheel hieruit voorkomend, zich in de oogen van Louise te rehabiliteeren. Frans heeft een betrekking, die al de kracht en kennis van een man eischt en als hij deze goed vervult kan niemand, ook Louise niet, hem alle acbting ontzeggen. Ik heb hem nu voorgeslagen over- plaatsing te vragen naar een kleiner garnizoen. Hij heeft dit goedgevonden en nu hoop ik, dat er voor hem een nieuw leven zal beginnen. Hetty luisterde opmerkzaam toe. Toen hij geeindigd had, zaten ze geruimen tijd zwijaend tegenover elkaar. Beiden gevoelden, dat zij elkander nog veel te zeggen hadden, maar het goed onder woorden breugen, dit konden zi] niet. Hij was druk met zijn pijp bezig, of- schoon deze uitmuntend brandde eii zij speelde zenuwachtig met de breikous, die mevrouw Alers op tafel had laten liggen. Ten slotte stond ze langzaam op. //Ik dank u nogmaals zeer hartelijk voor al uw goedheid en voor uwe vriendelijke gast- vrpheid, mijnheer Van Houtheim" zei ze ver- legen. z/Maar, miss Hetty", riep hij opspringend, dat voor de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Te Breskens viel Maandagmorgen een eenjarig kind in een zinkput, waaruit het door den vader schijnbaar dood werd opgehaald. Nadat door den gemeente-veldwachter P. Ocke een uur de bekende middelen waren toe- gepast, kwam de kleine weer bij. Te Nieuwvliet komt het mond- en klauwzeer voor onder de melkkoeien van den landbouwer J. J. Provoost. Nadat de marechaussee uit Vlissingen langen tijd tevergeefs hadden gezocht naar de daders van herhaaldelijk onder Koudekerke voorgekomen diefstallen van telegraafdraden, is het thans mede door de hulp der Middeiburgsche politie gelukt de daders, de 16jarige L. K. en de 17jarige J. K. aan te houden, die het draad bij vier verschillende opkoopers hadden verkocht. De jeugdige dieven werden na het afleggen van een volledige bekentenis, voor de Middei burgsche potitie, naar Vlissingen overgebracht, en worden heden Woensdag voor den officier van Justitie geleid. Een der jongens, L. K., had juist het plan om gisteren naar Amerika te vertrekken Sedert den Augustus werd te Gent vermist de 50jarige apotheker L. G. Zijn 18- jarige zoon was op onderzoek uitgetrokken en had het spoor van zijn vader kunnen volgen tot Blankenberghe. Vandaar was hij op goed geluk verder gereisd en kwam nu Dinsdag- morgen te Middelburg, waar hi] zich met de politie in verbinding stelde. In gezelschap van een inspecteur werd een onderzoek ingesteld en ontdekte de jongeman in het register van het hotel //Du Commerce" het handschrift van zijn vader die bleek aldaar onder een valschen naam te vertoeven. Even later kwam een heer naar het hotel en toen de inspecteur afgaande op het siguale- ment vroeg, of dat de gezochte was, antwoordde de zoon Ah C est mon papa I" Het bleek, dat de apotheker geld naar de bank had moeten brengen en dit verloren hadhierop was hij, zonder adres achter te laten, vertrokken. De zoon zou trachten zijn vader te bewegen met hem naar Gent terug te keeren. z/wat klinkt dat vreeselijk plechtig. Als een van ons te bedanken heeft zal ik het wel zijn. AHeen kan ik moeilijk uitdrukken hoezeer mij uw vertrouwen beeft verheugd en wat de gast- vrijheid aangaat, hoop ik, dat ge u hier nog lang thuis zult gevoelen of het moest zijn dat Den nen rode u niet goed bevallen mocht zjjn." Zij hield zich weer met de breinaalden on- ledig. z/Zooals u zelf wel zult inzien, kan ik hier niet langer blijven. Ikik heb ook besloten Nederland te verlaten en weer naar Amerika te vertrekken", zei ze langzaam, maar beslist. Hjj stond eenige oogenblikken als versteend. De oogen wijdgeopend, de handen krampachtig toegeknepen, zag hij haar als wezenloos aan. Daarna rimpelde zich het voorhoofd, terwijl hij eenige malen het hoofd schudde en de rechter- hand over de kin streek. z/U wilt weggaan, ons verlaten" riep hij na eeii poos uit. „En u meent, dat ik u, onbe- schermd meisje, nadat ge eenmaal onder mijn dak zijt gevlucht, weer zoo de wijde wereld zal laten intrekken. U vergist zich zeer u ver- gist zich, zoowaar als mijn naam Eduard van Houtheim is." De hartstocht, waarmee deze woorden werden geuit, verschrikten haar en deden haar sterk blozend een schrede achteruit gaantoch vervulde haar een zalig gevoel. Hij, niet gewoon in meisjesharten te lezen, legde haar bedeesde, onwillekeurige beweging geheel verkeerd uit. Hij rneende, dat zij zijne uit het diepst van het hart komende woorden afwees. Het werd hem wazig voor de oogen. Axel, 15 Aug. In den jongst verloopen nacht is het den waehtmeester, den heer Versluis en den marechaussee Jansen alhier gelukt, twee personen te betrappen terwijl deze jagende waren met den lichtbak. Een geweer, de lichtbak en een haas werden door hen buit gemaakt. De twee bekeurden zijn voor politie en justitie geen onbekenden. Axel, 16 Aug. Gisteren werd door de katho- lieken alhier dubbel feest gevierd. In de eerste plaats herdacht men het 50jarig bestaan der parochie en tevens droeg de YVelEerw. heer H. M. van de Pieterman zijne eerste plechtige H. Mis op. Reeds vroeg in den morgen wap- perde hier en daar de vlag, terwijl in en om het kerkgebouw alsook aan de school eenige versieringen met toepasselijke opschriften waren aangebracht. Het feest, dat 's avonds te voren en 's morgens vroeg reeds door klokgelui en kanonschoten was aangekondigd, begon met eene H. Mis, gevolgd door uitdeeling van brood aan de R. K. armen. Tegen 10 uur werd de WelEerw. heer H. M. van de Pieterman door de Eerw. heeren geestelijken, de familie, de feestcommissie en bruidjes van de pastorie naar de kerk geleid, waar de celebrant zijne eerste plechtige H. Mis opdroeg. De ZeerEerw. heer A. v. d. Bilt pastoor te Delcambre (Amerika) sprak bij deze plechtigheid eene feestrede uit. Half 12 begaf de feestcommissie zich naar de pastorie om hare gelukwenschen aan te bieden. Ook de gemeentelijke autoriteiten gaven bij dit dubbele feest blijken van belang- stelling. Na den middag gingen van uit de school, de leerlingen, het onderwijzerspersoneel, de feestcommissie, de familie en de bruidjes, ge volgd door de Eerw. heeren Geestelijken in optocht naar de kerk, waar de kinderen der St. Antoniusschool onder leiding van den heer 0. W. Bouwmans een feestlied zongen. Ver- volgens bood een der commissieleden met een toepasselijk woord den ZeerEerw. heer pastoor het geschenk der parochianen aan. De ZeerEerw. heer J. Buisrogge dankte nu alien, die op eenige wijze hadden meegewerkt om het feest luister bij te zetten. Na een plechtig lof met een danklied door de kinderen, ging de optocht terug naar de school, waar de kleinen ruim onthaald werden. 's Avonds was de kerk in den voorgevel eenvoudig, doch schoon verlicht. Met genoegen Een rilling beving hem. Maar hij kwam spoedig tot bezinning. Hoe kon hij zoo dom zijn er aan te denken, hij en een bloeiend jeugdig frisch mei3je, hjj kon haar vader wel zijn. Hoe kon hij toch ook denken in haar een liefhebbende vrouw te zullen krijgen. Wat kan de liefde een mensch toch blind maken Het woelde en kookte in zijn borst, maar hij bedwong zijne ontroering met geweld. //Werkelijk, miss Green," begon hij nu geheel van toon veranderd, „ik zie niet in, waarom u ons land wilt verlaten en naar Amerika terugkperen Weer zag zij hem verschrikt aan, maar nu om de opvallende verandering van toon, welke haar diep smartelijk aandeed hoeveel duizend maal liever was haar zijn onstuimige harts- toehtelijkheid. Wat scheelde hem Wat was er in zijn binnenste omgegaan Zij zocht naar woorden en daarom bracht zij stotterend uit: z/lk wilik moet welHet beheer van mijn vermogen noodzaakt mij er toe Hij klemde de tanden opeen en leunde zwaar op het blad van de eikenhouten tafel. Uitvluch- ten niets dan ellendige uitvluehtenZij wilde hem uit den weg helpen, dat was alles. Nu, dan Van Houtheim wilde niemand tegen zijn zin vasthouden zij mocht dus heengaan maar het deed hem zeer smartelijk aan. #En wanneer denkt u van ons te gaan miss Green vroeg hij schijnbaar kalm. Hetty had moeite haar tranen te bedwingen, die haar zacht over de wangen rolden. //Zou ik u om een rijtuig mogen verzoeken kunnen Axel's katholieken op dit feest terug- Middelburg, 16 Aug. Op de algemeene begraafplaats alhier werd hedenmiddag een monument onthuld, dat geplaatst is op het graf van wijlen Ds. L. H. Wagenaar, in leven predi- kant bij de gereformeerde gemeente aldaar en bekend geschiedkundige. Op den opstaanden steen staan de woorden //Ter gedac-htenis van Ds, L. H. Wagenaar", en op de verhoogde zerk ligt een opengeslagen bijbel, waarop de woorden van ps. 84 12a, zijn gegraveerd, naar aanleiding waarvan de overledene leeraar het laatst zijne gemeente toesprak. Verder staat nog op de zerkGeboren te Heerenveen 15 Maart 1855, overleden te Mid delburg 19 October 1910". Het monument werd aan de familie overge- dragen en door deze aanvaard. te Ter Neuzen. Zooals ook door ons is aangekondigd werd alhier gisteren weder een internationaal wiel rijdersfeest gehouden, georganiseerd door de wielrijdersclub Ter Neuzen", met medewerking van het Bestuur van den Algemeenen Belgischen Wielrijdersbond. Dit feest werd door fraai weer begunstigd, want, al is dat ook gekomen zonder den zoozeer verlangden regen, de temperatuur was heel wat frisscher en dat kwam zeer te stade aan alien die bij het feest betrokken waren, zoowel deel- nemers als belangstellende kijkers. In den voormiddag kregen de voornaamste straten reeds een feestelijk aanzien door de vroolijk wapperende vlaggen die door vele in- gezetenen, als blijk van belangstelling in het feest, waren uitgestoken. De eerste club die arriveerde was de Vlis- singsche Damesclub //Wilhelmina", waarna ook met tusschenpoozen de Belgische clubs langs de Sassche poort binnenkwamen. Deze hadden veel hinder ondervonden van den sterken tegen- wind, welke vermoedelijk ook oorzaak was dat eenige clubs uit veraf gelegen plaatsen niet zijn opgekomen. Ondertusschen arriveerde per stoomboot de velo-fanfare //De Zwaluw" die, musiceerende door de stad trok en er een feestelijke stemming in bracht. naar den trein van 10 uur om naar Amsterdam te vertrekken Zwijgend boog hij. Wat had zij grooten haast hem te ontvluchten. Zij waagden het niet elkaar aan te zien. z/Ik dank u nogmaals hartelijk voor al uw vriendelijkheid bracht zij eindelijk met moeite uit. z/Daar is in het geheel geen reden voor, miss Green." Zijne woorden klonken zonderling bitter, maar met aandoening liet hij er plotse- ling op volgen: //Moge het u steeds goed gaan. Hetty, God zij met u En met deze woorden bevond hij zich reeds buiten de deur. Voor het eerst in zijn leven vergat Eduard van Houtheim de plichten der gastvrijheid. Eenige oogenblikken later trad mevrouw Alers eenigs- zins verlegen binnen met een briefje in de hand. Van Houtheim had hierop eene verontschuldiging geschreven en verzocht mevrouw Alers miss Hetty naar het station te brengen en haar siijn excuses aan te bieden. z/Maar Hetty, wat is er toch voorgevallen vroeg de oude dame, toen zij Hetty bevend en met roodgeweende oogen aan de ontbijttafel zag zitten. Miss Green liet echter niets uit en trachtte zich zoo goed mogelijk te beheerschen. Een uurtje later zat Hetty in den trein. Te vergeefs had mevrouw Alers getracht haar tot Janger blijven te bewegen, of haar eenige ophel- dering te laten geven. Nu, nu zij alleen in den trein was, kwamen de waterlanders. (Slot volgt.) TER VEimsniE COVRAIT. G ^n»J»l«d^ergchyn« Waanilag., Wwenmlag. en l>ijdni;ntonil, nll«eion(lerd op feemdasen liij de P. jr. VAST »E lAIBK, te fer Kenien. zien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1