x Tsr Heuzsnsche Courant Dinsdag 15 Augustus 1911. No. 5647. x1 VsT"hs"nm l- - Gemeenteraad van Zaamslag. 1S"» w.a. de ingelicht te worden. Ook spreker acht dat nuttig, VAN aanwezig de heeren De Jonge, De Mul, De Scheele, De Klerk, A. de 1' eijter, te Vergadering van Vrijdag 11 Aug. 1911. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burgemeester-raadslid Verder Ruijter, De Putter, Faas en Wisse. Afwezig de heer Dees. t Na opening der vergadering worden gelezen denotulen der voorgaande, die worden goedgekeurd.- liaarna stelt de Voorzitter aan de orde 1Ingekomen slukken. h. Het in de vorige vergadering aangehouden adres van de bewoners der buurt Val, waarin verzocht wordt om plaatsing van 3 lantaarns. De Voorzitter vraagt of de leden al plaatse ijk een onderzoek hebben ingesteld en met de behandeling van het verzoekschrift wenschen door te gaan. Verschillende leden verklaren nog geen gelegenheid untkennendde' zich voldoende op de hoogte gesteld en handhaaft zijn vnorstel lie heer De Ruijter zou de behandeling nog maar eens willen aanhouden. De Voorzitter merkt op dat het winterseizoen nadert en het nu tiid wordt om inaatregelen te nemen als men tot verlichting wil overgaaner is nn geen vergadering meer voor 1 Sept. De heer De Ruijter meent dat er toch zoo geen haast bii is; men heeft het daar nu al zoo lang zonder licht gedaan zoodat het er op eenige weken met zal aankomen. Z. h. s. wordt besloten deze zaak nog aan te houden. It. Een schrijven van den distnctschoolopziener waarin deze de goedkeuring bericht van het bestek en de teekening voor het bouwen eener nieuwe school in de tiootdkom. De Voorzitter merkt op dat de leden wel zulleu bemerkt hebben dat de aanbesteding gepubliceerd is, waaruit dus blijkt dat met de voorbereiding van den bouw wordt doorgegaan. Aangenomen voor kennisgeving. c Een schrijven van de Gezondheidscommissie, zetel Ter Neuzen, waarin er aan wordt herinnerd dat de boringen tot opsporing eener bron voor drinkwatervoorziening in i it gewest, geen succes hadden, waardoor deskundigen tot de conclusi'e zijn gekomen, dat eene goede water-winplaats in deze streken niet in den bodem is te vinden. Het bestaande waterleidings-comite in Zeeuwsch-Vlaan deren Oostelijk deel, heeft zich daarop tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht om steun voor het tot standbrengen eener waterleiding, welk verzoek werd gesteld in handen der Staatscommissie voor drinkwatervoorziening en bij die commissie een punt van uitvoeng onderzoek heeft uitgemaakt. Aangezien de Commissie op grond van de uitkomstcn van bovenbedoelde boringen, evenals van die ondernomen in verschillende Begische gemeenten eveneens tot het met aanwezig zijn van voldoende waterbronnen heelt gecon- eludeerd en bovendien ook geen rivierwater kan worden benut, heeft zij eene andere oplossing gezocht en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het voorstel gedaan, dat van Regeeringswege onderhandelingen zouden worden geooend met Belgie, over het leggen van eene buisleidmg door de Schelde, teneinde het in Brabant stellig te ver krijgen water aldus te brengen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. jilijkens mededeeling van haren secretaris, den beer Dr. J. W. Jenny Weijerman is het der Staatscommissie aangenaam te kunnen berichten dat de Minister zich tot het gevraagde bereid heeft verklaard, mits voorai zeker heid wordt verkregen, dat de betrokken gemeenten 11 beginsel bereid zijn om, wanneer de bedoelde onderhande lingen slagen, eu ook overigens de financieele uitvoer- baarheid der onderneming voor liaar wordt aangetoond. dan ook de waterleiding tot stand te brengen. Dat het totstandkomen eener drmkwaterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen van onberekenbaar belang is, behoeft geen betoog. Het gemis van goed drinkwater, dat elk jaar in alle gemeenten sterk gevoeld wordt, komt in een drogen zomer als de tegenwoordige te scherper aan het licht. Velen moeten zich behelpen met dikwijls ondeugdelijk drinkwater, dat veelal nog moeilijk te verkrijgen is en allerwege worden de bezwaren gevoeld die het gemis van zuiver, frisch drinkwater met zich brengt. Bovendien zou het ruimschoots aanwezig zijn van zuiver water niet alleen van hoog belang zijn voor den metisch, teneiude aan zijne persoonlijke behoeften te voldoen, maar mag dit ook van groot gewicht genoernd worden voor tal van landbouwers met het oog op gemakkelijke en be hoorlijke drenking van hun vee. Ook de industrie zou ten zeerste gebaat zijn bij het bestaan eener waterleiding men denke slechts aan'de beetwortelsuikerl'abrieken te Sas van Gent. Daar het evenwel moeilijk is schnftelyk alle voordeelen van het verkrijgen eener drinkwaterleiding uiteen te zetten besloot de Gezondheidscommissie op voorstel van Dr, Jenny Weijerman voornoemd, eene poging te doen, om de ver schillende gemeentebesturen tot het houden eener ver gadering bijeeu te roepen, op welke vergadering het nut der waterleiding meer in den breede kan worden uiteen- gezet, belangstellenden gewenschte inlichtingen kunnen verkrijgen, teneinde zich een meer juist oordeel omtrent de zaak te vormen en wat wel zeer belangrijk mag genoernd worden, kunnen hooren op welke wijze de begeerde i i- -- Kmnrron zonder dat daarmede waterleiding is tot stand te hrengen, voor de betrokken gemeenten linancieele oilers gepaard gaan. De heer Weijerman heeft zich bereid verklaard oyer te komen, teneinde op die vergaderingen tegenwoordig te zijn, mits niet al te veel van zijn tijd werd gevergd, wyl zijne drukke ambtsbezigheden dit met toelaten. De Gezondheidscommissie stelt daarom voor eene ver gadering te beleggen te Ter Neuzen voor de gemeenten Ter Neuzen, Hoek en Zaamslag, te Axel voor Axel, Zuid- dorpe en Overslag, en te Sas van Gent voor Sas van Gent Westdorpe dh Philippine en zag op die vergaderingen gaarne zoo mogelijk de betrokken gemeenteraden voltalhg bijeenkomen. De Gezondheidscommissie doet een beroep op de mede- werking van het gemeentebestuur wijl zoo groote belangen met deze zaak gemoeid zijn en verzoekt de leden van den Raad uit te noodigen die vergadering te willen bij- wonen op Dinsdag 12 September e.k. op nader te bepalen ""van onoverkomelijke bezwaren tegen dezen datum wordt bericht verwacht evenals zoo mogelijk eenigszins spoedio- bericht omtrent de meening over bovenstaande. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. deze zaak van groot belang achten en het daarom meenen dat het gewenscht is deze vergadering te gaan bijwonen. De heer De Klerk merkt op dat, wat in het schrijven beweerd wordt, dat het watergebrek telken jare terug- keert, wel wat ver gaat. Er heerscht in deze gemeente toch niet elk jaar watergebrek. De heer De Jonge is van meening dat er gemeenten zijn waar watergebrek elk jaar voorkomt. De Voorzitter wijst er op dat het bijwonen der ver gadering in elk geval tot niets verbindt. De heer De Jonge deelt mede dat er vanwege de Gezond heidscommissie op gewezen is dat het zeer gewenscht is dat alle raadsleden de vergadering bijwonen, om volledig want dan kan iede7eei7het hoorei^ en desnootk vragen stellen, terwijl daarentegen als maar enkelen de vergadering bij wonen. deze niet alles kunnen onthouden en van bet gehoorde verslag doen en kosten zijn er met aan ver- De heer Scheele wijst er op dat de kosten eener water leiding zijn af te leiden uit hetgeen daarointrent van de Zuid-Bevelandsche waterleiding bekend is geworden. Zonder kosten kan men natuurlijk geen waterleiding krijgen en dat is ook niet zoo erg, als men maar een beteren toestand kreeg. De Voorzitter beaamt dat het vanzelf met zonder kosten gaat en nu met dezen drogen zomer ondervindt men goed hoe de toestand is, anders wordt dit zoo met gevoelc1. De heer Scheele merkt op dat, als de boringen te Uinge nog niet waren geschied, deze in verband met deze po- gingen alsnog zouden moeten gebeurendat was dus noodig, want ze zouden wel eerst probeeren water in de nabiiheid te krijgen. lie heer Faas zou zoo zeggen dat het haast onmo„elijk is om een buis door de Schelde te leggen en welke kosten moeten dat niet zijn De Voorzitter meent dat dit zoo erg niet is, dat is voor de technische lui maar een kleinigheul en wanneer een groote deelneming is zijn de kosten voor elk ook met zoo De lieer Faas merkt op dat zoo'n buis door de Schelde leggen heel wat anders is dan een telegraafkabel, wat hii hier aan de Griete eens heeft zien doen en hoever dreef die kabel wel niet af en wat een eind zakte die door Er was dus heel wat meer lengte noodig dan de stroom breed is. En hoe dat zal gaan met zoo'n buis, die nog zoo klein niet zal mogen zijn ook, in de Schelde, met zijn steeds aan verarldering onderhevigen bodem, vat hij niet. De Voorzitter wijst nog op een onlangs vermeld plan, dat men voornemens was om bietensap van Kijkuit nam de fabriek te Sas van Gent te persendat is ook een heel eind. De heer Faas wil niet beweren dat de mtvoenng on- mogelijk is, maar wat de kosten betreft, dat zal hij zoo maar laten, die zullen verschrikkelijk hoog zijn, het is geen telegraafkabel De heer De Ruijter wijst er op dat het hier heele groote buizen betreft en die zullen niet afdrijven. De lieer Faas kan eigenlijk niet goed vatten hoe het gemaakt moet worden, dat gaat eigenlijk zijn verstand te boven. De heer Scheele Daarom zal Dr. Jenny het ons komen vertellen. De heer Faas stemt dat toe en is bepaald nieuwsgierig n het eens te hooren. Nadat de Voorzitter er nog op gewezen heeft dat dan alle gelegenheid bestaat om ook vragen te stellen, wordt besloten de vergadering op 12 Sept. te Per Neuzen te gaan bijwonen en nadere opgaaf van localiteit en uur te verzoeken. (I Een verzoek van den heer M. C. Casteleijn, hoofd der openbare school in den Groote Iluissenspolder, om hem wegens zijne benoeming te Nooddorp eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen met ingang van 1 Oct. a. s. De Voorzitter deelt mede dat dit adres 11a de vergadering van Burg, en Weth. inkwam en daarom nog niet in dat college' kon worden behandeld. Hij stelt voor het daar- heen te zenden om advies. De heer Scheele vraagt of daaraan geen bezwaren ver- bonden zijn, want de heer Casteleijn zal op de plaats waar hij benoeind is kennis willen geven wanneer hij in functie kan treden. De heer Wisse acht den termijn van ontslag wel wat kort, daar het moeilijk zal gaan om binnen dien tijd in de vacature te voorzien. De Voorzitter acht het daarom gewenscht het adres naar Burg, en Weth. te verzenden, daar die de zaak dan kunnen overwegen. Het ligt volstrekt niet in de bedoeling om den heer Casteleijn te bemoeilijken. want terstond na het inkomen van het verzoek is eene oproeping van sollieitanten gedaan. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen. e. Een missive van Ged. Staten van Zeeland, dd, 4 Aug. 1911, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het suppletoir kohier der schoolgelden voor het jaar 1911. Aangenomen voor kennisgeving. S. Verzoek verhuren schoollokalen in den Groote Huissenspo Ider. De Voorzitter brengt in behandeling het verzoek van de vereeniging tot bevordering van Christelijk schoolonder- wijs om tijdens de verbouwing van de chr. school in de buurt Reuzenhoek, twee lokalen van de openbare school in den Groote Iluissenspolder te mogen huren. In de vorige vergadering staakten daarover de stemmen. Sedert is advies gevraagd van het hoofd der school, den heer Casteleijn, die heeft geantwoord dat maar 1 lokaal disponibel is. Twee lokalen worden bezet door de klassen van het openbaar onderwijs, een wordt gebruikt voor gymnastieklokaal en het vierde lokaal wordt gebruikt voor bergplaats van schoolbanken, hout enz., waar moeilijk ergens anders een plaats voor te vinden is, zoodat maar 66 n lokaal overblijft. Ook is in een dier lokalen de toestand van het plafond van dien aard dat het niet aanbevelens- waardig is daarin onderwijs te geven. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. in de school een kijkje hebben genomen en de uitslag daarvan is dat zij voorstellen 2 lokalen te verhuren. Het is waar dat een der plafonds een weinig gescheurd maar dat is toch niet gevaarlijk het zijn maar kleine scheurtjes, dat is niet zooals met het plafond van de raadzaal, dat heelemaal slecht was. In dat eene lokaal werd een partijtje brandhout be- vonden, dat ook evengoed kan geborgen worden op het zoldertje boven de kolenbergplaats. Er zijn dus twee lokalen beschikbaar, waarom de meer- derheid van Burg, en Weth. besloot voor te stellen 2 lokalen te verhuren. Er blijven dan drie lokalen voor het openbaar onderwijs. Burg, en Weth. zijn er ook voor om die lokalen te ver huren met het oog op de omstandigheid dat zij zelf op het dorp nu voor eene hulpschool een kerkgebouw moeten huren en men elkaar dan met gesloten beurzen kan be- talen. Als de Raad tot verhuring wenscht over te gaan zullen Burg, en Weth. ook het bedrag noemen dat zij als huurprijs willen voorstellen. De heer Scheele merkt op dat de vorige vergadering reeds een bedrag genoernd is. De Voorzitter erkent dit, maar men kan wel eens door nadere overwegingen tot andere gedachten komen. De heer ScheeleNoemen is noemen en er is van dat bedrag notitie genomen. De Voorzitter: Het staat natuurlijk aan den Raad te beslissen of hij er al dan niet bij blijven wil. De heer De JongeWij hebben nader overwogen dat wij verplicht zijn bij de bepaling der huursom rekening te houden met' de waarde van het gebouw. Dit kost 19000; rekent men 4000 voor de woning dan rest 15000 voor de school of 3000 per lokaal, voor 2 lokalen dus f 6000 en daarvan eene rente van 4 pet., maakt een huurprijs van 240 per jaar. Dit is het bedrag dat Burg, en Weth. meenen te moeten vragen De heer ScheeleEn zijn er voor de gemeente geen andere onkosten aan verbonden De VoorzitterNeen, we behoeven niets te doen dan de lokalen weer te laten opruimen De heer Scheele En is het voornemen eene regeling te maken aangaande schooluren of moeten de beide scholen gelijk in- en uitgaan De Voorzitter antwoordt dat daarover door Burg, en Weth. ook is gesproken en dat daar het denkbeeld is ge opperd om, wanneer mocht blijken dat de kinderen niet goed zouden accordeeren, de voorwaarde te stellen dat de christelijke school een half uur eerder zou moeten beginnen en ook een half uur voor de openbare de lessen eindigen, terwijl er toezicht zou moe en worden gehouden op de kinderen die's middags in school hun middagmaal gebruiken. De heer De Jonge is van meening dat beide scholen ge lijk moeien in- en uitgaan, daar anders bij het onderwijs hinder zal worden ondervonden van de op de speelpaats vertoevende kinderen. De VoorzitterHet was ook maar een gedacht, maar wanneer het zoo beter is, is daartegen geen bezwaar. De heer De Ruijter gelooft ook dat het beter is dat beide scholen op een gelijk uur aanvangen. De heer De Mul: Het zal er van afhangen of de hoofden der scholen er goed orde onder kunnen houden De heer Scheele gevoelt ook wel eenige vrees voor ver- storing der orde, maar vraagt of het wel aangaat om de hoofden der scholen daarvoor aansprakelijk te stellen, als tengevolge van een raadsbesluit de kinderen in een ge bouw worden bijeengebracht. Hij verwacht dat de kinderen er aardig op zullen douwen en niet zoo links ook. De Voorzitter vertrouwt dat de onderwijzers wel zooveel gezag op de kinderen hebben dat wanordelijkheden zullen uitblijven en de kinderen hen onderdanig zullen zijn. Natuurlijk kunnen de onderwijzers er geen toezicht op houden wanneer ze op den weg zijn om naar huis te gaan, maar als de kinderen op de speelplaats vertoeven zullen de onderwijzers hen wel kunnen beteugelen. De heer A. de Feijter acht het ook maar beter dat de scholen op dezelfde uren beginnen en eindigen. De heer Faas is daar ook voor, daar dit volgens hem juist meer aanleiding zal geven tot het verkrijgen van een goeden toestand, daar de kinderen er dan zoo geen erg in zullen hebben dat ze gescheiden zijn en de schoolhoofden zullen hunne kinderen toch wel onder het oog brengen dat zij geen aanleiding mogen geven tot tweedracht. Hij vreest trouwens daar ook niet voor, de kinderen zullen er nog zoo geen erg in hebben dat zij in verschil lende richtingen worden opgeleid, maar bovendien, ook de groote menschen zijn van verschillende richting, maar dat belet toch niet dat ze bij verschillende gelegenheden samenkomen en zeer genoeglijk met elkaar kunnen omgaan. Hoe meer de kinderen dus met elkaar in aanraking komen hoe beter, dat zal bij hen meer de verdraagzaam- heid aankweeken. Juist wanneer men de schooluren ging scheiden zouden ze te eerder op het idee komen om te zeggen: wij zijn van die, en jullie van die school. Als ieder evenveel en gelijke rechten heeft zal er niet zoo licht wrijving komen. Mocht het toch het geval zijn, dan kan er later nog altijd een andere regeling gemaakt worden. De heer Wisse merkt op dat- het hoofd der school in den polder een goede orde onder de kinderen weet te bewaren. De heer Faas erkent dat, men hoort daar nimmeriets, dat de kinderen van de andere school nog worden na- geroepen. Ook de vorige meester, de heer Wooldrik heeft daarvoor zijn best gedaan, dat was ook een zeer orde lievende meester. De heer Scheele verklaart zijn stem te willen geven aan het voorstel van het Dag. Best, inaar wil de gevolgen die zich zouden kunnen voordoen ook laten voor rekening van dat college. Als er zich iets mocht voordoen, moeten Burg, en Weth. dan ook maar zorgen dat het weer in orde komt. De Voorzitter ziet er geen bezwaar in, herhalende dat hij ten voile vertrouwt op den invloed der onderwijzers. Het voorstel van Burg, en Weth. om 2 schoollokalen te verhuren, wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem Tegen stemt de heer De Jonge, voor de overige leden. Z. h. s. wordt goedgevonden dat de verhuring geschiedt voor een termijn van 6 maanden, tegen eene huursom van 240 per jaar. 3. Gratificatie gemeente-secretaris. De Voorzitter deelt mede dat de klerk ter secretarie weer 3 maanden ziek is geweest en in dien tijd al het werk door den secretaris moest gedaan worden. Hetvorig jaar werd daarvoor aan den gemeente-ontvanger, die toen he! werk deed, eene gratificatie van 50 verleend en nu meenen Burg, en Weth. dat het niet aangaat den secretaris daarvoor ook geen vergoeding te geven. De mogelijkheid bestaat echter dat Gedep. Staten het verleenen eener gratificatie aan den secretaris voor secretarie-werkzaam- heden niet zouden goedkeuren en dat zouden beschouwen als een verkapte verhooging van salaris. Er is echter enorm veel werk geweest aan het in orde brengen van het archief, dat in zeer desolaten toestand verkeerde, maar dat nu zeer keurig geordend is. Burg, en Weth. stellen daarom voor met het oog op dat voltooide werk aan den secretaris eene gratificatie toe te kennen. De heer Scheele meent dat alle leden ten zeerste over tuigd zijn van het vele werk dat de secretaris aan het in orde brengen van het ar.chief heeft besteed. De heer De Putter vraagt of hem dat dan ook verleend wordt zooals het vorig jaar aan Geelhoedt De heer Scheele Het is den anderen vorm. maar komt t zelfde neer. op Door de commissie worden naar aanleiding van hun onderzoek enkele opmerkingen gemaakt, o.m. dat voor de registers van den burgerlijken stand zegels kunnen worden gebruikt van 75 centin plaats van /1,12J, wat eene besparing zou geven van 81 X 37j cent. De Voorzitter deelt mede dat dit in het vervolg zal geschieden. Nog werd opgemerkt dat van de rioleeringswerken, aan genomen voor f 625, de aannemingssom wegens bijwerk met f 89 was overschreden. Naar de meening der com missie had het aanbeveling verdiend ook dat bijwerk aan te besteden. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. het daar- inede eens zijnhet is eihter onder het bestuur van spreker's voorganger gebeurd en heeft dus geen resultaat meer om er verder op in te gaan. De commissie zou ook de levering van anthraciet willen aanbesteed zien. De Voorzitter kan hieromtrent meedeelen dat dit ook reeds bij Burg, en Weth.. overwogen was en reeds inlich tingen zijn gevraagd hoe de voorwaarden daarvoor beliooren te worden gesteld. Gevraagd werd of de betaalde geneesmiddelen waren gekomen ten bate van het burgerlijk armbestuur. De Voorzitter kan die vraag. bevestigend beantwoorden, dat is van den tijd dat er' een apotheek gevestigd was, die er niet meer is en de levering van medieijnen weer in het salaris der geneesheeren is begrepen, zal die post niet meer op de rekening voorkomen. Naar aanleiding van het verzoek der commissie zal voortaan op de staten, vermeldende de ontvangsten der havengelden, worden vermeld van welke goederen de gelden ontvangen zijn. Begrooting Alg. Armbestuur voor 19iH. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1912, op een eindcijfer van f 1759,42. De subsidie van de gemeente is uitgetrokken op een bedrag van 1749,72, ongeveer 105 hooger dan het vorig jaar. Daar nog voortdurend een vrouw voor rekening van het Armbestuur in het ziekenhuis te Ter Neuzen ver- pleegd wordt, zal de verhooging der subsidie noodig zijn. Goedgekeurd z. h. s. 6. Gratificatie voor waarneming werkzaamheden Secretaris-Ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat tijdens de ziekte van den heer De Vries, de heer Geelhoedt drie maanden die werk zaamheden heeft verricht. Bij het Armbestuur is daarover gesproken en was men van meening dat daarvoor iets betaald moet worden. Er werd echter overwogen of een besluit deswege moest uitgaan van het Armbestuur dan wel van den gemeenteraad. Men meende ten slotte het laatste, daar de raad den functionaris benoemd, achtte men het ook noodig dat deze een belooning toekent voor de waarneming der betrekking. De heer Scheele meent dat het Burgerlijk Armbestuur, als zijnde met de werkzaamheden op de hoogte, in elk geval een voorstel zal behooren te doen. De Voorzitter deelt mede, in geval de Raad van die meening is, gemachtigd te zijn die zaak pasklaar te maken. En wanneer de raad die zaak uit handen wil geven is het armbestuur volkomen bereid deze af te handelenhet wilde eene gratificatie toekennen van f 7,50. Burg, en Weth. hadden gemeend f 10 maar het armbestuur vond f 7,50 voldoende, in verband met het salaris van den ontvanger, daar 10 bijna een hoogere belooning zou worden dan de gewone bezoldiging. De heer Scheele wil aannemen dat het Burgerlijk Arm bestuur er het best over kan oordeelen, maar had toch liever gezien dat de f 50 vol werden gedaan. De Voorzitter meent dat het er toch op aankomt om bewezen diensten te beloonen en daar het toch onder de gewone werkzaamheden doorgaat, achtte men 7,50 voldoende. De heer De Jonge merkt op dat, als rekening werd ge houden met de gewone bezoldiging van de 3 maanden waarneming f 12,50 zou moeten worden betaald. De heer De Klerk voelt wat voor de meening van den heer Scheele en stelt voor f 10 te geven. De heer Faas is daar ook voor, dan is men j uist tusschen 7,50 en f 12,50 en is het verschil gedeeld. Met algemeene stemmen wordt f 10 toegekend. 7. Drinkwater aan de Poonhaven. De Voorzitter deelt mede dat blijkens hem gedane mede deeling in den Van Lijndenpolder drinkwater gevonden is en vraagt wat thans moet geschieden, of de Raad kan goedkeuren dat van gemeentewege de put verder wordt uitgegraven en daar tonnen in zullen worden geplaatst. De heer Faas merkt op dat de menschen het putje hebben gegraven in de gemeente Boschkapelle. Als een meter of 12 westwaarts werd gegraven is men in de ge- Er wordt een anderen draai aan De heer De Ruijter gegeven. De VoorzitterEr was een voile kast met boeken van polders tusschen het archief, die moesten daar ook allemaal uitgezocht worden. De heer De Jonge Het was een kolossaal werk. Van jaren her lag alles dooreen. Dd Voorzitter merkt op dat er nog niet over gedacht zou zijn, als zich de omstandigheid dat de klerk zoo lang afwezig was, niet had voorgedaan. De secretaris heeft er in het geheel niet op gerekend, maar Burg, en Weth. meenen dat hem wat toekomt en stellen daarom voor 40 gratificatie te geven, voor het in orde brengen van het archief, nevens het dagelijksch werk. De heer Scheele vraagt waarvoor nu 40 wordt voor- gesteld; vroeger werd aan den heer Geelhoedt 50 gegeven. De Voorzitter deelt mede dat dit in verband staat met een straks te doen voorstel betrelfende de waarneming der werkzaamheden van den klerk, den heer De Vries, als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. Verleden jaar is dit bijeengerekend, maar nu wil men er 2 posten van maken, tot hetzelfde bedra; De heer Scheele merkt op dat verleden jaar aan den heer Geelhoedt 50gratificatie werd verleend voor secretariewerk van het armbestuur was toen geen sprake. De Voorzitter zegt dat dit dan vergeten is, maar 't was er toch in begrepen. De heer Scheele meent dat het Burgerlijk Armbestuur zelf een voordracht moet doen voor de diensten jegens haar collegedat was dus een zaak apart. De heer De Ruijter wijst er op dat het wel eenig verschil maakt met de vroeger aan den heer Geelhoedt verleende gratificatie deze was, als gemeente-ontvanger, niet verplicht secretarie-werkzaamheden te verrichten, maar de secretaris moet het toch doen. De heer Scheele verklaart, dat het hem alleen vreemd voorkomt dat verleden jaar f 50 is verleend en nu f 40 wordt voorgesteld. De Voorzitter meent dat dit door een straks nog te doen voorstel duidelijk worden zalhet is maar om op hetzelfde bedrag te blijven. De heer Scheele zal er zich bij neerleggen, maar blijft het toch vreemd vinden. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen. Tijdens de behandeling dezer zaak was de secretaris afwezig. 4. Vaststelling gemeenterekening. De Voorzitter deelt mede dat de commissie belast met het onderzoek der gemeenterekening bestaande uit de heeren Scheele, De Klerk en A. de Feijter een rapport is ingekomen, waarin zij tot voorloopige vaststelling adviseeren op een bedrag van 34,374,40£ in ontvangsten en 33,011,41 in uitgaven, gevende alzoo tot genoegen der commissie een goed slot van 1362,991- water zal verkregen worden en het is aanbevelens- waard in eigen gemeente te blijven. Na eenige discussie wordt de heer Faas gemachtigd een verder onderzoek naar drinkwater te laten doen voor rekening der gemeente. Wanneer de plaats waar een put komen moet is bepaald, zal van wege het Dag. Best, voor de noodige vergunning worden onderhandeld met het polderbestuur en de betrokken eigenaars. Voor het geval dit zou zijn de Burgerlijke Godshuizen van Gent wordt den heer Scheele verzocht daarmede te onderhandelen, wat deze toezegt. De heer Faas deelt mede dat hem, toen hij naar hier kwam nog iets is opgedragen. Reuzenhoek passeerende waren daar twee menschen gereed om den waterput die in de buurt ligt op de hofstede van den heer Van de Ree te gaan uitdelven en van modder te zuiveren. Heel de buurt haalt daar water uit en ze hadden een accoord gemaakt om tegen 2 per man en per dag dat werk te doen. Nu schijnt het dat ze er wel eenig bezwaar in zien om dat geld uitbetaald te krijgen, waarom ze vroegen of de gemeente die voor andere plaatsen geld uitgeeft voor drinkwaterputten, in de kosten van dat schoonmaken-niet wat zou willen bijdragen. Als acht gulden werd gegarandeerd, of al was het er maar zes, dan waren ze al tevreden. Ze spraken ook over hetgeen we voor het Poontje willen doen, heel de buurt Reuzenhoek haalt er water uit. De Voorzitter acht het wel billijk daarin tegemoet te komen. De heer Scheele acht het noodig eerst eens te onder- zoeken of de heer Van de Ree toestemming geeft om daar water te halen en van gemeentewege den put schoon te maken. De Voorzitter zegt dit toe, terwijl Burg, en Weth. ge machtigd worden om dan verder het noodige te doen voor zuivering van den put voor rekening van de gemeente. 8. Omvraag. a. De heer De Klerk vraagt of de kastjes voor de voor de school al gemaakt zijn, waartoe indertijd besloten is, waarvan een moest dienen voor het bergen van Indische voorwerpen. Hij zou die voorwerpen gaarne eens zien. De heer De Jonge antwoordt dat de kastjes gemaakt zijn. Het hoofd der school zal de voorwerpen gaarne laten kijken maar dan zullen de leden moeten wachten tot de heer De Moor van zijne vacantiereis is teruggekeerd. b. De heer De Jonge deelt mede dat de rijks-ijkmeester zich hedenmorgen bij hem vervoegde met de mededeeling dat hem het gebruik van een der zalen van het gemeente- huis -tot hiertoe gebruikt was ontzegd en aange- wezen het materialenmagazijn. Hij vond dat een onge- schikt lokaal en zeide dat, als de gemeente geen lokaal beschikbaar had, zij daarvan kennis moest geven. En daarin geeft spreker hem gelijk. De veldwachter Petegem had gezegd dat het boven niet meer mocht omdat het te veel leven hield. De ijkmeester vroeg toen of de school niet leeg stond

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5