AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere n. Dinsdag 15 Augustus 1911. 51e Jaargang. Binnenland. f euTlTTe ton. BEN OOMJUITEIT. ABONNEMBNT: Per Irie maanden binnen Te, N.uzen 1,_. Franco par port:Voor v j i t* i 10 Vnor Beleie f 1,40. Voor Amenka l,o^ /s en voor bet 'overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. - Inzending van advertentien vdor d "0,at de prjjs slechts tweemaal berekend. Vorekend Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Mr. J. C. de Marez Oyens. Het liik van den sedert 3 dezer vermisten t j. jyiarez het aan Nederlandschen oud-minister J. C. de Oyens werd Vrijdagmiddag bij Wang bergpad van Geist, gevonden. Aangezien alle voorwerpen van waarde, die de heer De Marez Oyens bij zich droeg, op het stoffelijk overschot gevonden werden, wordt de mogelijkheid van misdaad uitgesloten en heeft men te denken aan een ongeluk, den oud- minister overkomen. Vermoedelijk is de heer De Marez Oyens eis^r een beroerte getroffen en tengevolge daar- hah gf wleden. de'De sVagsche correspondent van de Tel. schijft de Er is geen party, of zij heeft er onder haar Eguren enkele, die met hoofd en schouders bo- ven de anderen uitsteken, die door bun talen- ten naar den voorgrond worden geschoven, zonder zelf die voorste plaats met opzet te zoeken. Maar zelfs die enkelen kunt ge dan nog schiften, en niet zeldzaam is het, dat ein- delijk zij het hoogst worden aangeslagen, die, behalve door hun kennis en talent, uitblinken door 't goud van hun karakter en 't schitteren van een edelen geest. Tot deze laatsten be- hoorde de anti-revolutionnaire staatsman. De Marez Oyens, wiens droeve dood de natie nu gedenkt. Edelman, niet van geboorte, maar van geest, zijn er weinigen in den lande, die zoo gedragen worden ook door des tegenstan- ders sympathie, als deze man het by zijn leven werd gedaan. Een eerlijk christen, een recht- vaardig christen, en een blijmoedig christen dat was hij. Geen partij, die over zoovele steile figuren beschikt, als de anti-revolution naire. Mannen, trouw van hart, maar bij wien het beginsel een soort fanatisme is geworden. Oyens was niet alzoo. Hij stond vooraan in den vleugel der veraraagzamen van zijn partij. Daar was in het spreken en het doen van dezen man geen zweem onwaarachtigheid of gekunsteldheid hij gat u, in deze tijden, dat de succes-politiek zooveel namaak naar de Calvinisten voert, de charme, de bekoring van een echten christen, wiens overtuiging, wiens levens-opvatting en levens-beschouwing ten slotte nog soepel genoeg is, om de overtuiging van wie lijnrecht tegenover hem staat, vol en eerlijk te respecteeren. Nog kort geleden heeft De Marez Oyens bewezen, hoe echt, hoe be- minnelijk, hoe sympathiek, maar daarnaast hoe Als mevrouw Alers haai" dan vertelde hoe Eduard van Houtheim al sedert zijn jongelings- jaren met nooit rustende vlijt en helderen biik overal op het goed verbeteringen en verfraaii'n- gen had aangebracht en steeds vol acbting van den man sprak, wien dit kleine rijk eigenlijk zijn bloei te danken had ja, dan werd het warm om het hart en gevoelde zij, dat Eduard van Houtheim wefkelijk een man moest zijn. Dan maakte zij onwillekeurig vergelijkingen tusschen oom en neef en dan steeg de heerscher van Dennenrode, een type van een flink man, steeds hooger in hare achting. En daar kwam hij nu zelt' weer aan, en nog wel te voet van Nunspeet, zooals hij later schertsend verklaarde, omdat mevrouw Alers wel alle paarden in de boerderij aan het werk zou hebben gezet en hij dus toch niet zou kunnen rijden. De dames zaten juist aan de theetafel, taen er even aan de deur werd geklopt, waarop hij dadeljjk haastig binnentrad. Hetty sprong verschrikt op een donkere bios kwam op haar wangen, ternauwernood kon zij zijn eenvoudigen, harteljjken groet beantwoorden. Zii was zeer krachtig-geworteld in hem zijn beginsel is. Bij het laatste algemeeu debat in de Eerste Kamer hield hij een rede, die ieder trof en voor hem innam. Er zijn mannen, ook vooraan- staande, in het parlement, die, wanneer ze over hun christelijkheid gaan spreken, een lichte wrevel wekken, en een giimlach. Want zij paradeeren met hun beginsel. Maken er reclame mee. Maar als Oyens sprak over het Christen dom in de staatkunde, en als Oyens klaagde over het toenemend geloofs-verval dan werd het stil. Dan voelde men dien diepen eerbied over zich komen dien men verschuldigd is aan wat een ander het beste, het schoonste en het dierbaarste is van zijn leven, ook, al is men het absoluut niet met hem eens. Dan voelde men de waarheid van Thorbecke's woord ,/Het heilige voor een ander is mij heilig in zijn ziel." De dood van dezen man ontroert. Schoon aan hevige doofheid lijdend, die hem bij zijn parlementairen arbeid zeer hinderde, was hij zoo uiterlijk een gezond, krachtig man. Een sierlijke, decoratieve figuur, indrukwekkend. Onberispelijk, ja, zelfs elegant in uiterlijke vei- zorging. Z'n lange grijze baard, de bekende, door Hahn zoo vaak geteekende, zwierige witte haartooi, gaven hem een decoratief voorkomen, doch deden hem anderzijds wel de 66 jaren aanzien, die hij telde. Johannes Christiaan de Marez Oyens werd in 1845 te Amsterdam ge boren, bezocht de Universiteiten van Leiden en Heidelberg, om in 1872 in de sleutelstad tot doctor in de rec'ntswetenschap te promoveeren. Gedurende tien achtereenvolgende jaren was hij daarna advocaat en plaatsvervangend kanton- rechter te Amsterdam, om vervolgens in den dienst aan 'a lands departementen over te gaan. Van '82 tot '85 was hij referendaris aan het Ministerie van Kolonien en van '85 tot 1901 administrateur van het departement van Water- staat, Handel en Nijverheid. Toen in laatstgenoemd jaar de rechterzijde aan de stembus de overwinning behaalde. trad Oyens op als minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in het kabinet Kuyper. De meest bekende gebeurtenis tijdens zijn bewind is wel Boocerhuis kreeg in Oyens een man van beteekems tde niet zou nalaten het peil van het parlement te verhoogen. Hij heeft het gedaan. fechoon hi) slechts een jaar zitting had, hield hij in de Eerste Kamer reeds menige voortreffelijke rede- voering. Bekend is het sensationeele advies, dat hy in het afgeloopen voorjaar gaf, om, nu de staat van 's lands fin^ncien tot bezuiniging dwingt, die bezuiniging het eerst toe te passen op wat men zelf het liefst wildit naar aanleiding van het voornemen der regeering om subsidie voor den bouw van christelijke scholen toe te staan. ffAls er offers gebracht moeten worden zei Oyens, //moet men zelf met het brengen van offers beginnen en niet den tegenstander er toe dwingen". Deze woorden, die een illustratie zyn van zijn eigenschappen, gelijk wij die boven schetsen, een duidelijk blijk van zijn onaihan- kelykheid en ruimen blik, wekten in anti- revolutionnaire kringen beroering. Minister Heemskerk kwam er tegen op, en dr. Kuyper in ,/De Standaard" ook. Zij bewijzen echter, dat De Marez Oyens in het partij-verband niet zyn persoonlijkheid en eigen, vrije overtuiging had zien te loor gaan. En wat zullen we verder van hem zeg- gen Wijzen op zyn bekwaamheid, en op de uitgebreide massa kennis, dat hij op veleilei gebied had eigen gemaakt Zyn verdiensten als redenaar roemen, wij I er weinigen zijn in het parlement met Oyens' sierlijke, aangename jrelbespraaktheid Mededeelen, dat hij op sociaal en philanthropised gebied menigen post van vertrouwen bekleedde, in verschillende staatscommissies en andere lichamen als voor- zitter of lid zitting nam P Of - eindelijk de ridderorden opnoemen die hij bezat, en waarby de Koningin nog slechts enkele dagen geleden het commaudeurskruis van Oranje-Nassau voegde Wij doen het niet. Deze man heeft de mooiste en beste ndder orde verworven die er bestaatsterven na een vruchtbaar, eerlijk leven, onder de innige deel neming en hoogachting van vriend en tegen stander. En deze orde verwierf Oyens met bekende gebeurtenis tijdens zyn bewind is wel fc een gtaatshoofdi maar door de befaamde spoorwegstaking van 1903 gewee8t. van een 0ngerept karakter. Oyens' naam stond echter ook onder vele zeer belangrijke wetsontwerpen, die van 1901 tot 1905 werden ingediend, doch niet behandeld. Met den val van het ministerie-Kuvper trad hy in 't ambtelooze leven terug, maar toen het vorig jaar de Staten van Znid-Holland baron Van Heeckeren uit de Eerste Kamer joegen. werd De Marez Oyens er ingebracht. Vriend en vi]aud hebben die keuze toegejuicht. Ons in de laatste jaren in erehalte snel dalende den adeldom van een ongerept karakter. De beroemde Nederlandsche kunstschilder Jozef Israels is overleden. ontroerd, toen hij, haar kleine hand vattend, haar met zijn groote uogen aanzag, als kon hy raden wat er in haar oraging. „Is alles goed gegaan in mijn afwezigheid, mijn beste mevrouwtje Alles in orde mijnheer de baron Bet hooi is binnen en „Dat bedoel ik niet, beste mevrouw", zei hij lachend. ,/Ik wilde maar weten, of u uw strenge heerschappij ook al te onbarmhartig aan onze lieve gast heeft doen gevoelen, dat is alles. Maar geef mij, wat ik u mag verzpeken, nu eens een kopje thee dat is weer iets anders dan wat er alzoo in de wachtkamers en restau ratie's te krijgen is." En nu ging hij naast Hetty zitten. Hij moest wel een verbazenden honger hebben, want Hetty kon hem het brood en de boter, de worst en verdere heerlijkheden niet vaak genoeg aanreiken. Hij praatte daarbij over alles wat te bedenken viel, behalve over het doel en de gevolgen van zijn reis Wanneer miss Green hem vragend aanzag, schudde hy slechts het hoofd en eerst toen mevrouw Alers veelbeteekenend met het sleutelmandje begon te rammelen, zei hij ernstig ,/Morgen, miss Green. Morgen is er weer een dag." TER NEUZEN, 14 Augustus 1911. By de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres aan school B alhier, hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. morgen en in de stilte daar van kwam er bij Hetty een besluit tot stand. Zij mocht niet langer op Dennenrode blijven, geen dag meer met hem onder een dak vertoeven. Ja met hem Dat dwaze hart. Wenschte dat een nieuwe stryd aan te vangen, en nieuwe smart te ver- duren? Hetty drukte de handen op de borst en nam zich voor vele mijleu afstand te brengen tusschen haar en Dennenrode. Zij kwam zich zelf slecht voor, om enkele dagen nadat een gedroomd geluk in puin was gevallen, in haar borst een nieuw gevoel te zieti ontwaken, dat wel anders was. dan dat, hetgeen haar met Frans had vereenigd, maar daarom ook zooveel te gevaarlyker. Zij, een jong ding, waarvoor men •medelijden en deelneming gevoelt meer niet, wat kon zij voor Eduard van Houtheim zijn? Weg, wegzoo spoedig mogelijk zoo ver mogelijk. Maar dit scheiden zou zwaar vallen. Den volgenden morgen, nadat mevrouw Alers van het ontbijt was opgestaan, begon Van Houtheim uit zichzelf verslag te geven van zyn zending. Hij vertelde zyn gesprek met Frans, hoe hij vol hoop naar Louise was gegaan hoe zij hem kort en beslist haar antwoord Voor de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer met acte jansche taal enz. (vacature-Ridderikhoff) heeft zich slecht. een sollicitant aangemeld. Op de voordracht voor de benoeming eener onderwijzeres aan eene der openbare scholen te Rotterdam, komt voor A. H. van Borssum Waalkes, wed. Valk, alhier. Op de voordracht, ter benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte te lissin- gen (voorloopig werkzaam te stellen aan school B) zijn geplaatst de heerenD. C. Was, te Zuidlaren Th. A. van Dijk, te Haulerwyk en J. de Jonge te Ter Neuzen. De behoefte aan drinkwater doet zich hier ook meer en meer nijpend gevoelen. De ver schillende regenbakken, waaruit water werd verstrekt, zijn ledig. De ongekende langdunge droogte, waaraan een droog voorjaar vooraf- cring maakt dat alles uitgeput geraakt. Blijkens de advertentie in dit blad is nu gratis drinkwater te bekomen in de lolaag van den Nieuw Neuzenpolder, terwyl ook water verkocht wordt uit de tunnels van de schoor- steenen der staalfabriek, die vele duizenden emmers water bevatten. Als er een sleepboot uit de Hollandsche stroo- men arriveert, is dit een buitenkansje voor vele huismoeders, die er veel geduld voor over hebben om van de welwillende kapiteins een paar emmers water te bekomen. Zaterdag is alhier en in de omgevlng in den vroegen morgen een vliegmachine waarge- nomen. Hier zweefde het vliegtuig (no. Jl) over de terreinen der staalfabriek en verdween in de richting van Hoek. Velen maakten reeds herhaaldelyk tevergeets eene reis om eene vliegdemonstratie by te wonen en de landlieden die Zaterdag vroeg aan den arbeid waren, kregen die, op't onverwachts, gratis. Het concert, gisterenavond door hetmuziek- gezelschap „De Vereenigde Werklieden" alhier in den tuin van den heer Joz. de Fey ter gegeven ten voordeele van het instrumentenfonds, leverde een bevredigend resultaat op. Het bezoek was zeer goed te noemen en een vaneerend pro- gramma werd met succes uitgevoeid. □e vliegdag. Langdurige hondsdagen De stekende zon, die loodrecht op het aardry nederviel, kon ons niet weerhouden om klok- sla<r 12 uur naar het station te gaan, en daar in de broeiende kussens van een tweede klasse coupe' neer te vallen, gebraden, gebakken. Het gansche puffende en blazende menschdom is onder hoogen warmte-druk. Eerst hoed af, dan, verlof der dames, de jas uit en waren we alleen geweest, wie weet, welke kleedingstukken nog gevolgd waren. In Selzaete aangekomen, zagen we een enorme drukte, men hoorde niets dan „vliegen ,/vlie- en Er lag een lange nacht tusschen avoud en had gegeven. //Het is een flink meisje, die Louise van Elderen", zei hij ten slotte. //Het doet mij leed, dat zij en Frans geen paar zullen worden." Hetty zuchtte treurig. Wat spijt mij dat want niemand weet beter dan ik hoe zy by elkaar passen, hoe de een juist aanvult, wat de ander mist. Geloof my, mijnheer Van Hout heim, ik maak mij zelf er een verwyt van, dat ik tusschen hen gekomen ben." z/Daarvoor bestaat geen grond", viel hy haar met klem in de rede. „lntegendeel, lieve juffrou w, zonder u waren deze beide menscben en ten minste* Frans niet tot een helder be- wustzijn van zijn liefde gekomen. De laatste webeurtenissen hebben hem wakker geschud. Tk hoop, dat hij nu een man zal worden Zij zag bedeesd naar hem op. „Wat wil hij nu doen?" vroeg zy zacht. /;u stelt nog altijd veel belang in zei hij kortaf, het voorhoofd een oogenblik fronsend. ,/Dat is niet meer dan natuurlyk zei ze zonder aarzeling. //Wij hebben ons in elkaar vergist van beide kanten zoodat we elkaar niets kunnen verwijten. Maar ik hoop dat hy later met vriedschappelijke gevoelens aan my zal denken, zooals ik het nu reeds doe. (Wordt vervolgd). TBOlraSCHE COTIAIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1