Laatste Berichten. Te Berlijn heeft zich in den vroegen tnorgen van Woensdag, een bloedig drama af- gespeeld. De 40jarige voormalige tramconduc- teur Anton Zientarski schoot zijn 38jarige vrouw een kogel in het hoofd verwondde haar zeer zwaar, en pleegde vervolgens zelfmoord. Zientarski leed reeds eenige maanden aan hersenverlamming, wist dat hij sterven moest, en wilde niet, dat zijn vronw hem zou overleven. Het echtpaar bewoonde een kelderwoning, in de Dresdener Strasse. De man was, tot hij ziek werd, ongeveer tien maanden geleden, conducteur, maar moest toen zijn ontslag nemen. Zyn vrouw kreeg toen een betrekking als winkeljuffrouw in een vruchtenzaak, waarbij de kelderwoning behoorde. Zientarski zelf was die tien maanden zonder werk en had reeds her- haaldelijk gedreigd, dat hij zijn vrouw om het leven zou brengen. Om die reden had zijn vrouw reeds meer- malen het verzoek tot de politie gericht, om haar man in een gesticht te laten brengen. Daar men zijn toestand echter niet gevaarlijk voor de gemeeuschap achtte, werd hij in zijn woning gelaten. Dat de ongelukkige het meende met zijn bedreiging, dat hij zijn vrouw niet in het leven wilde laten, nu ''hij zelf moest sterven, blijkt hieruit, dat hij reeds een paar maanden geleden, een bijl had neergezet, om zijn vrouw in den slaap af te maken. Het plan werd echter ontdekt en verijdeld. Later vond men een scherp dolkmes onder zijn hoofdkussen, waarmee hij zijn vrouw wilde vermoorden. Dit mes werd hem echter weer afgenoraen. Een paar dagen geleden miste vrouw Zien tarski haar horloge. Haar man had het haar ontfutseld, het vervolgens naar een bank van leening gebracht en voor de opbrengst een revolver gekocht. De bekenden van de vrouw waarschuwden haar, en rieden haar dringend aan, op haar hoede te zijn. Woensdagmorgen om half zes kwam het zevenjarig zoontje van de Zientarski's verschrikt bij een in 't zelfde huis wonenden cafehouder binnen loopen, en smeekte hem, in de ouderlijke woning te willen komen, want vader had op zijn moeder geschoten. Toen de waard in de woning der Zientarski's drong, vond hij daar de vrouw in haar bloed badend, midden in de kamer liggendhaar man had haar in den slaap overvallen en op haar geschoten. De kogel was haar gelukkig onder de slaap in het hoofd gearongen en had een zware maar niet direct doodelijke wonde veroorzaakt. Het slachtoffer werd naar de woning van den cafehouder overgebracht en men wilde Zien tarski arresteeren, toen de waanzinnige uit de slaapkamer naar den winkel liep en zich daar een kogel in 't hoofd joeg. De ongelukkige was binnen enkele minuten een lijk. Terwijl in het hotel ,/Prinz Albrecht" te Berlijn de bruiloftsgasten vroolijk zaten, storm- den opeens, uit een nevenzaal een knecht en een werkvrouw met brandende kleederen, luidkeels om hulp roepend, binnen. De meeste feestelingen vluchtten doodelijk verschrikt in allerijl naar buiten en verscheidene dames kregen het op de zenuwen. Een der bruiloftsgasten, die den brandenden menschen te hulp snelde, bekwam zelf brandwonden bij zijn pogingen om hunne kleederen te blusschen. Aaij verscheidene bedienden, die kwamen toesnellen, mocht dit eindelijk gelukken. Zij rukten den knecht*de kleederen van het lijf en bluschten die der vrouw door met dekens de vlammen te ver- stikken. De bediende en de vrouw waren bezig een parketvloer te boenen, by welk werk zij een eleetrisch toestel gebruikten. Door kortsluiting had een portiere vlam gevathet brandende gordijn had een bak met benzine doen ont- vlainmen en op hetzelfde oogenblik stonden ook de kleederen van den bediende en de werk vrouw in lichte laaie. De twee gewonden werden naar het zieken- huis gebrachtde bediende heeft ernstige brand wonden die van de vrouw zijn minder ernstig maar men vreest, dat zij inwendige kneuzingen heeft, doordat eenige der verschrikte gasten by hun vlucht over haar heen hebben geloopen. Het begin van brand was spoedig door de brandweer gebluscht. De bruiloftsgasten gingen natuurlijk alien naar huis. Niemand was meer in stemming om feest te vieren. Dreigende spoorwegstaking in Amerika. De New-Yorksche correspondent van de Berliner Lokal-Anzeiger seint, dat op alle spoorwegen ten westen van de Mississippi een reusachtige staking dreigt. De beambten eischen een loonsverhooging, die een vermeerdering der uitgaven met 50 millioen dollars zou meebrengen. De spoorwegen bereiden zich tot een hard- nekkigen strijd voor. Kolonel H. R. Green, 43 jaar oud, zoon van de rjjkste vrouw uit Amerika, mevrouw de weduwe Hetty Green, heeft bekend gemaakt, dat binnen enkele maanden zijn belofte, om in 20 jaar niet te trouwen, eens aan zijn moeder gedaan, niet meer van kracht zal zijn, zoodat hij in de huweiijksboot kan stappen. De kolonel heeft nu reeds 300 huwelijksaan- biedingen gehad van jonge dames, die hart en hand aan den zoon van mevrouw Hetty willen schenken. Uit alle staten van Amerika, uit Engeland en zelfs uit Haiti zijn brieven ge- komen. De kolonel verklaarde echter, dat hij nog geen keus gedaan heeft en dat hij alleen het meisje zal huwen, dat hem uit liefde en niet om zijn geld neemt. De brave kolonel zal intusschen een heele toer hebben om daarachter te komen. Woensdag is het Fransche stoomschip //Emir" na vertrek van Gibraltar tengevolge van een dikken mist in aanvaring gekomen met het Engelsche stoomschip //Silverton". De //Emir" zonk onmiddellijk. Volgens de berichten verdronken daarbij 93 personen en werden 12 matrozen en 15 passa- giers gered. Voor het 3de wegvak Doornik—Blanken- berghe zijn gisterenavond vertrokken Tyck oifi halfzes, Contenet om vijf uur 15 en 'd Hespel om 5 uur 54. Lanser beproefde het vertrek om 7 uur 15 en daalde bij Doornik. Hij zou vandaag vroeg zijn weg vervolgen. Contenet is te Meenen opgehouden door den wind, hij zou vandaag verder gaan. Tyck en 'd Hespel zijn niet te Blankenberghe aangekomen. Berichten die laat in den afgeloopen nacht binnenkwamen, meldden, dat beiden door hevigen wind gedwongen, gedaald zijn aan de kust tusschen Nieuwpoort en Ostende. In het bosch van St. Germain nabij Parijs, is brand uitgebroken die een bedenkelijken omvang neemt. Men heeft genietroepen tot blussching uitgezonden. Kookt uw melk 1 Te Neumunster zijn 13 menschen na het drinken van ongekookte melk, ziek geworden. Woensdag in alle vroegte zijn te Toulon twee matrozen gefusilleerd gedurende veertig jaren heeft een dergelyke terechtstelling in Frankrijk niet plaats gehad. Het waren de beide matrozen Gieguen en Lemarecbal. die in Januari een kameraad nabij Ajaccio met een mes op gruwelijke wijze af- maakten om hem te bestelen. Hun buit bedroeg vijftien centimes. Uit Weenen wordt aan de National Zeitung geseind, dat de hitte in geheel Oosten- rijk en Hongarije de afmeting van een ramp begint aan te nemen. De teelt van vruchten en beetwortelen wordt als volslagen mislukt beschouwd, als het weer niet spoedig verandert. Hierop is echter volgens de uitspraken der meteorologen vooreerst geen kans. Het terugkeeren van de groote hitte heeft te Parijs eigenaardige gevolgen gehad. De lijk- bezorgers en begrafenisknechts dreigen met staking, wegens te zwaar werk. Het aantal sterfgevallen is dan ook sedert begin Juli ge- weldig gestegen. In de laatste 14 dagen stier- ven gemiddeld per dag 220250 personen, terwijl de gemiddelde Juli-sterfte in gewone jaren 700 personen per week bedraagt. Vooral kinderen onder 2 jaar sterven bij massa's dagelijks 6095. Het vaste personeel van dragers en doodgravers is reeds met 60 man noodhulpen vermeerderd. Een groot aantal liedeu van het begrafenispersoneel is ook zelf ziek. De groote kindersterfte wordt hoofdzakelyk toegeschreven aan het gebruikvan bedorvenmelk. Te Blang-les-Ouates bij Geneve is een geweerschot gelost op Vidart, een der overwin- naars van Parijs—Rome, terwyl hij met zijn eendekker naar Geneve terugvloog. De dader, Cruber genaamd, is aangehouden. Hij beweert dronken te zijn geweest en dat zijn geweer niet geladen was. Te Straatsburg moest een brievenbesteller, belast met het uitbetalen van postwissels, een wissel betalen op de derde verdieping van een huis aan de Hoheulohestrasse. In de gang werd hij aangevallen door een goed gekleed jong- mensch, dat hem met een hamer op het achter- hoold sloeg. Zwaar gewond viel de besteller neer en de aanvaller trachtte hem zyn tasch met geld te ontrukken, maar buren snelden toe en grepen den misdadiger, die aan de politie werd overgeleverd. Hij had aan zichzelf in dit huis, waar hij niet woonde, een postwissel verzonden met het eenige doel den besteller hierheen te lokken. Op Helgoland is Woensdagochtend om half vier brand ontstaan bij een banketbakker, die een pension hield. Onmiddellijk daarop vatte een naburig hotel vlam. Het ging zoo snel in zyn werk, dat de gasten zich slechts met moeite en vele ongekleed konden redden. Een huis- knecht is omgekomen. De brand liet zich zeer dreigend aanzien en men had nauwelijks hoop de plaats zelf met haar houten huizen te kunnen redden. Aan de vereende krachten van brand weer, visschersbevolking en 350 matrozen gelukte het echter met groote inspanning den brand te beperken. Zes badgasten zyn gewond, doch niet ernstig. De landbouwer Snauwaert van Vosselaere ging te Deinze een feest bijwonen. In het rijtuig, waarmee hij zich derwaarts begaf, be- vonden zich ook zijn dochtertje en twee nichtjes. Door het schrikken van een wielrijder sprong het paard te water. Met moeite werd de land bouwer, zyn dochtertje en een der nichtjes gered. Het andere nichtje is verdronken. Uit Zurich wordt aan de Lokal Anzeiger gemeld, dat Woensdagnacht in Oberriet, in het Rijndal, in de nabijheid van de Zwitsersche grens, tengevolge van brandstichting, een kruit- magazijn in de lucht gevlogen is. Het magazijn be vatte 18 vaten dynamiet en 9 vaten buskruit. In Oberriet is een groot aantal huizen bescha- digd. In de kerk werden kostbare vensters vernield. Ook in Montlingen en Koblach zijn huizen beschadigd. De schok werd tot een afstand van 20 kilometer gevoeld. Staking in Engeland. Tengevolge van de staking worden er nage- noeg geen zaken gedaan hier op de korenbeurs. Er werkte Woensdag niemand tusschen de havens en de ijspakhuizen van de vleeschmarkt te Smitfield. Er dreigt staking aan de visphmarkt van Billingsgate. 300 vischdragers daar hebben besloten te staken, tenzij hun eischen worden ingewilligd. Te Birkenhead hebben ongeveer duizend goederendragers het werk neergelegd. Woens dag deden zij pogingen om anderen tot staking over te halen. Te Liverpool is de menigte tegenover het Limestreetstation, ten getale van verscheiden duizenden, vanmiddag zoo opgewouden, dat de bereden politie te hulp moest geroepen worden. De politie dreef het volk uiteenl dat hen uit- jouwde. Politie van de omliggende districten wordt vanavond vroeg te Liverpool verwacht. De bladen bevatten een bericht dat desecre- taris van den Bond van havenarbeiders het bevel heeft gegeven tot de algeheele staking, waarbij hij iedereen oproept, die werkzaam is aan de havens van Londen. Daardoor is het aantal stakers tot ongeveer honderdduizend gestegen. De onderhandelingen van het Ministerie van handel ter bemiddeling met de patroons en werknemers in de Londensche havens om te komen tot een einde van de staking duurden Woensdag voort, maar hadden tot nu toe weinig tastbaar sucees. Onderwijl heeft de staking zich gestadig uit- gebreid vooral onder de voerlieden, waarvan duizenden staakten, en onder de vleeschdragers te Smitfield, terwijl de vischsjouwer3 te Billings gate morgen mede te staken. De vleeschhandel te Smitfield stond nagenoeg stil, evenals de provisiehandel en het vervoer van groenten en fruit. Te Coventgarden liggen twee en twintig proviandschepen ongelost op de Theems. Groote massa's fruit en groenten liggen, om- dat ze niet besteld kunnen worden te verrotten aan de spoorwegsfations te Londen. Dezelfde benarde stand van zaken heerscht te Liverpool en te Hull. Ben Tillet heeft op een vergadering in Oost-Londen vanmiddag de stakers toegesproken en heeft verklaard dat hun oogmerk is den geheelen Londenschen handel te verlammen. Mocbt de regeering het wagen soldaten tegen de stakers te gebruiken, dan zouden de stakers de regeering doodden evenzeer als den handel in Londen. Heftige tooneelen hebben zich Woensdag af- gespeeld in de havenbuurt. De stakers hielden verscheidene vrachtwagens tegen en wierpen die om. De politie heeft eindelijk de menigte uiteengedreven na een gevecht van man tegen man. Ten minste 30,000 vrachtrijders te Londen staken nu ingevolge het bevel, dat het bestuur van de vereeniging van vrachtriiders gisteren avond heeft uitgevaardigd. In de City, in het Oosteinde, bet Westeinde en in het Zuiden van Londen ziet men op de hoofdwegen van het verkeer bijna geene voertuigen. Piketten hebben alle vrachtrijders staande gehouden en hen ge- vraegd om hunne wagens naar de stallen terug te brengen, meestal met goed gevolg. De staking zal zich waarschynlijk tot de laad- en losplaatsen van goederen in Londen uitbreiden. Enkele vrachtrijders van het spoor werken al niet meer. Aan het station Londen Bridge liggen groote hoeveelheden fruit en levens- middelen te wachten die de vrachtrijders weigeren te laden. Er loopen leelijke geruchten over een verbond tusschen het verbond van Transportarbeiders en het verbond van Spoorwegpersoneel, waarvan de ernstige gevolgen onberekenbaar zouden zijn. Thomas, de secretaris van het verbond van Spoor wegpersoneel, moest Dinsdagavond erkennen, dat er over onderhandeld werd. Hij wqs op het punt naar Liverpool te gaan. Hij noemde de staking te Liverpool vooral ernstig als teeken van de gisting die onder het heele spoorweg personeel hier te lande heerscht. Hij ontkende dat de stakingen onder dat personeel te Liverpool, Manchester, Hull, Bristol en Swansea op zich zelf stonden. Integendeel ze doelen samen op algemeene ontevredenheid. Het personeel, vervolgdehy, heeft vele grieven Oj m. is het ontevreden over de werking van de verzoeningsraden van 1907. Het vindt, dat ze meest de maatschappijen bevoordeelen. En het is altijd bezwaarlijk en dikwijls onmogelijk om een voor het personeel gunstige beslissing toe te passen. Daarom is er een algemeene wensch om die raden op te heffen. Het ver bond van Spoorwegpersoneel neemt, volgens Thomas, gestadig en laatstelijk snel in leden toe. Een collega van Thomas vertelde den man van de Standard, die ook met Thomas sprak, dat het niet onmogelijk is dat de staking uit Liverpool naar Londen zal overslaan. Dan zou't hier een toestand worden als in Cardiff. De toevper van levensmiddelen zou spoedig ophouden, hetgeen veel erger zou wezen dan de gedeeltelijke staking aan de havens. Deze staking is overigens al erg genoeg. De prijzen van de levensmiddelen stygen. De winkeliers kunnen hun voorraad niet aanvullen. Brett, secretaris van het reedersverbond al- hier, zei gisterenavond, dat de toestand on- houdbaar was geworden. De havenwerkers schijnen hun voormannen niet meer te gefmor- zamen. De reeders zullen krasser maatregelen moeten nemen, als de arbeiders niet, overeen- komstig de pas gesloten regeling, onverwijld het werk hervatten. De reeders blijven die regeling gestand. De stakers te Liverpool hebben gisterenavond een manifest uitgevaardigd, waarin zij al het spoorwegpersoneel opwekken mee te staken, als protest tegen de verzoeningsraden en ter verkrijging van lotsverbetering, De staking van bankwerkers te Manchester breidi zich uit. Er doen nu 20,000 man aan mee. De Daily Express spreekt als haar meening uit, dat als de staking nog tien dagen duurt, Londen tot een volkomen stilstand zal zijn gekomen. De stad zal dan den hongersnood tegemoet zien en in volslagen duisternis gehuld zyn omdat er geen steenkolen meer zullen zijn om de machines te stoken. Weinige menschen stellen zich den omvang van het gevaar goed voor oogeD. Londen heeft voor tien dagen steenkolen. Is die tijd om en de voorraad uit- geput, dan staan er vreeselijke dingen te bezien. Yan steenkolen hangt de watertoevoer af, het gas, de trams, de treinen, het eleetrisch licht en den geheelen publieken dienst. Ook moet men er wel van overtuigd zyn, dat elke poging om elders dan te Londen steenkolen te lossen onmogelijk is, want het verbod van den Nationalen Transportwerkersbond omvat alle havens. Een groot aantal stoombooten met licht be- dervende waar in bun koelkamers liggen nu in de haven, maar als er geen kolen komen om te vervoeren zullen al deze goederen voor het gebruik ongeschikt worden. De prijs van voedsel zal, als de staking voort- duurt, zeer snel rijzen, en voor de menschen er goed over gedacht hebben, zullen ze van hun dagelijksche verbruiksmiddelen verstoken zyn. >s Gravenliage, 11 Aug. Inzake een quaestie tusschen Portugal en Timor wordt medegedeeld dat gedurende de onderhandelingen over het geschil, waarbij stilzwijgend voorloopig hand- having van het status quo werd verondersteld, eene schermutseling plaats had tusschen Por- tugeesche en Nederlandsche troepen. De Gouverneur-Generaal heeft den Gouver- neur van Portugeesch Timor zijn leedwezen betuigd over het verlies van menschenlevens bij de schermutseling en vrijlating der gevangen genomen Portugeesche militairen gelast. Het Portugeesche bewind had uitdrukkelijk verzocht aan het geschrevene en besprokene geen openbaarheid te geven. IJsselstein. Gisteravond 7 ure is alhier brand uitgebroken in eene fabriek van hout- bewerking. waarin ook eene sigarenfabriek was gevestigd. Het gebouw werd geheel vernield. Mede werd door het vuur aangetast de Ned. Herv. kerk, die geheel uitbrandde. Ook de kerktoren, die van het jaar 1619 dagteekent werd voor een deel vernield. In de kerk beyond zich ook een praalgrat, vande ambachtsheeren van IJsselstein,bevattende o. m. de overblijfselen van Giisbrecht en Arnold van Aemstel en van hunne echtgenooten en van Hillegonda van Beieren, meer bekend onder den naam van //het Vrouwtje van IJsselstein". Dit historisch praalgraf is ook vernield. De kerk was meer dan 1000 jaar oud. De kerk en het fabrieksgebouw zijn verzekerd. Watervliet. De 13jarige P. Berkmoes is gisteravond by het zwemmen verdronken. Rotterdam. Heden is opgevischt het lijkje van de 4jarige Carlina van B., die omgekomen is bij de ramp van het stoomschip Gutenberg. Antwerpen. Hedennacht is brand uitge broken in het entrepot Queensland, waarin vooral veel katoen opgeslagen was. De brand weer moest zich slechts bepalen tot het be- veiligen der nabij staande huizen. Te 5 ure van morgen kon men den brand meester worden. De schade wordt geraamd op 4 millioen francs.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 7