Ze waarscbuwden den veerman Vos, die dadelijk met zjjn bootje naar de plants toeroeide, den man uit het water haalde, hem aan een paal vastbond en inmiddels de politie waarscbuwde. Daarna is de man naar he! Iijkenhuis gebracht waar een geneesheer hem onderzocht. De verdronkene is een tamelijk net gekleed onbekend man, omstreeks 60 jaar oud, met kaal hoofd en grjjze snorhij droeg schoenen met gespen en zijn ondergoed was met de letter L. gemerkt. In zijn bezit werden gevonden een portemonnaie met 46 cent, een leege sigaren- koker, een zakdoek en een kaartje van de Vlissingsche tram. Vermoed wordt dat de man, waarschijnlijk een kermisreiziger, hier ter stede een dag of acht geleden te water geraakt is. Teekenen van geweld waren niet aanwezig. Een buurman heeft later gemeend het lijk te herkennen als dat van zekeren L., gepen- sioneerd machinist van den watermolen uit Kou- dekerke, den laatsten tijd wonende op het Hof- plein alhier. Dinsdagavond is hij voor 'tlaatste thuis gezien. Het tramkaartje in zijn zakken is te verklaren uit de omstandigheid dat hij iederen Zondag tot Dinsdag in Vlissingen bij familie vertoefde. Treurige huiselijke omstandigheden moeten oorzaak zijn van het gebeurde. (Middelb. Crt.) Ten bewijze dat de droogte overal ge- voeld wordt, kan onder anderen het volgende dienen In Gelderland ligt in de omstreken van St. Heerenberg, het dorpje floog Elten, aan den voet van den Elten berg. Op dien berg bevindt zich de Drususput, 72 meter diep en nu zijn de dorpbewoners genoodzaakt, door de groote droogte zich uit dien put van water te voorzien. Oratrent den vermisten oud-minister, Mr. J. C. de Marez Oyens, is steeds niet de minste tijding vernomen. De tweede brigade, die gisteren uittoog om eenig spoor te zoeken, keerde zonder resultaat te Partenkirchen terug. De pogingen worden heden met nog meer krachten herhaald. De Zeeliedenstaking te Amsterdam opgeheven. Woensdagmiddag te 5 uur werd in ffPlan- cius" te Amsterdam een huishoudelijke ver- gadering gehouden van de zeelieden. Met 409 tegen 254 stemmen en 39 bianco werd, nadat de vergadering ongeveer twee en een half uur geduurd had, besloten de staking op te heffen. Dit besluit was belichaamd in de navolgende motie »De vergadering van zeelieden enz., kennis genomen hebbende van het bestaan van een commissie uit de burgerij, welke het verlangen koestert zoo mogelijk de beeindiging te bevor- deren van den ongeregelden toestand, waarin het zeemansbedrijf hier ter stede verkeert overwegende, dat het nog eenigen tijd kan duren voor genoemde commissie eenig resultaat zal kunnen bereikenoverwegende, dat het aantal zeelieden dat zich bij de staking aan- sluit steeds grooter wordt en daardoor steeds meer geld voor steun noodig isvan meening zijnde, dat genoemde commissie ook na op- heffing der staking nuttig werk kan verrichten in het belang der zeelieden besluit de staking op te hefFen, en hiervan mededeeling te doen aan de betrokken stoomvaart-maatschappijen." Na afloop der vergadering trokken de zee lieden zingende de stad in. Toonbeelden van Moeders. Woensdagmiddag om ongeveer half vier kwamen in den winkel Maison Pierres, Nieuwen- dyk bij den Dam te Amsterdam, twee vrouwen binnen ieder met een kind aan de hand, meisjes van vijf en twaaifjaar. De vrouwen wenschten schilderijen te koopen, doch konden geen keuze doen en wilden nu de byouterien zien. Men geleidde hen naar de byouterienkast en na lang wikken en wegen werd daar een eenvoudige broche van 40 cents gekocht, waarop de vrouwen den winkel verlieten. 't Was den winkelbediende, die de vrouwen geholpen had, opgevallen, dat ze zich vreemd gedroegen en daarom telde hij de voorwerpen van een zilver-blad, dat hij even onbeheerd had laten staan, na, en het bleek, dat twee zilveren bonbonnieres en een servetring ontvreemd waren. De winkelbediende holde de straat op, doch ontdekte de dames niet meer. Hij begaf zich tenslotte naar het bureau St.-Pietershal en toen hij daar weer uit kwam zag hij tot zijn ver- wondering juist de vrouwen en de kinderen voorbijgaan, die wegvluchtten zoodra ze hem zagen. Maar met behulp van een tweetal agenten duurde het niet lang, of ze waren ge- arresteerd, doch niet voordat een van de kinderen een bonbonniere had weggeworpen. Op 't politiebureau kwamen bij het fouilleeren nog meerdere ontvreemae artikelen te voor- schijn, terwijl in de woonhuizen in de Jordaan nog wel een kar vol goederen werd gevonden. Het kwam aan het licht, dat de moeders de kinderen afgericht hadden om voor hen in de winkels zooveel zij konden ongemerkt weg te nemen. Te Enschede is Woensdag in het zieken- huis overleden de landbouwer J. Eggink, uit Markelo, die bp een twist met zijn schoonzoon A. Z. te Goor eenige ernstige messteken ont- vangen had op 30 Juli. Naar aan de 's H. Ct. gemeld wordt, is te Antwerpen naar alle waarschijnlijkheid de uit- breker De Haan gepakt. De 77jarige S. te WijDgaarden is Dinsdag te water geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Terwijl Dinsdagavond vrouw V., te Wage- ningen, met haar 3jarig zoontje op den schoot at, trok het kind onverhoeds een brandend petro- leumstel omver, zoodat de brandende olie over beiden heenstortte, waardoor ze oogenblikkelijk in vlam stonden. Vrouw V. liep gillend de straat op en werd een eind verder door buren ge- grepen, die haar de brandende kleeren van het lijf rukten en het vuur bluschten. Zij had over het geheele lichaam hevige brandwonden ge- kregen. Ook het kind was er zeer ernstig aap toe. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. De toestand van de ongelukkige slachtoffers is hoogst ernstig. In de Houtstraat te Leiden heeft Wofensi- dagmorgen een hond een kind van den staf- muzikant J. een stuk uit het gelaat en uit den arm gebeten. Het kind werd ter bebandeling naar het Hopital Wallon en de hond ter obser- vatie naar het politiebureau gebracht. Goedkoope groenten. De gaardeniers in Friesland en zeker ook wel elders klagen steen en been. Door het warme weder zijn de groenten vooral de boontjes ineens rijp geworden en is er over- vloed. En die overvloed heeft tengevolge, dat ze zoo goed als onverkoopbaar zijn. Aan in- maken denken de huismoeders in deze warme dagen nog niet en dat maakt de zaken voor de gaardeniers nog slechter. Een hunner heeft meer dan 80,000 snijboonen, die noodig geplukt moeten worden. Hij laat ze maar hangen, want verkoopen kan hij ze niet. Een ander bood snijboonen aan tegen 1 gld. zegge een gulden de 1000 stuks hp kon er geen kooper voor vinden. En met andere groenten gaat het eveneens zoo. Een groentenkoopman bood bloemkool aan tegen 1 cent per stuk. Hij kreeg er geen bod op. Toen nam hij een kort besluit en wierp de bloemkoolen in het kanaal. En toen repten de niet-koopers zich, de koolen op te visschen Men ambtenaar, die zich voelde. In het werk van J. Eggink, Album der Pas- terijen, komt onderstaand staaltje van ambtelijke courtoisie in de 19e eeuw voor. De Weledele Gestrenge Heer en Mr. Bernard Wichers, Advocaat bij het geregtshof van de Provincie Groningen, Ontfanger van de Directe belastingen en accijnsen in de gemeente Baflo vindt zich verpligt om aan de ingezetenen bekend te maken Navolgende bepalingen ten zijnen kantore. le. het zal niemand geoorloofd zijn, om het kantoor binnen te treden, alvorens aan de deur geklopt te hebben en van binnen horende roepen met luider stemme BINNEN. 2e. Zal men de deur mogen openen en met ongedekten Hoofde, binnen treden, zonder te rooken of op eenige andere wijze tabak te ge- bruiken, vermits het zwakke caliber van den ondergetekende zulks niet gedoogt. 3e. Een ieder zal verpligt zijn om den onder getekende in deze wijze aan te spreken, namelijk Dw dienaar Mijnheer Ontfanger Hoe vaart UEdele. Kan ik geholpen worden 4e. Evenmin zal iemand de stoutheid mogen nemen, om op een stoel te gaan zitten, alvorens hem zulks wordt gepresenteerd en eindelijk ten 5e. Heb ik gemeend als een man van op- voeding deze bovenstaande wellevendheid aan een onbeschaafd publiek onder 't oog te moeten brengen, en ik vertrouw, dat niemand mij zulks ten kwade zal nemen, aangezien ik het vatt ganscher harte meene. Baflo, den 21 February 1826. B. W. WICHERS. Bovenstaand is een afschrift naar het origineel, gevonden in de archieven van het Ministerie van Financien. Maandagavond heeft een Haagsche dame die met haar familie te Volendam logeert, een paar gouden ringen op de waschtafel in het hotel laten liggen. Toen zp de voorwerpen wilde terughalen waren ze verdwenen. Het geval heeft zich als volgt toegedragen Een van de dames van een Hollandsch ge- zelschap begaf zich na de lunch naar de toilet- kamer, om haar handen te wasschen, maar liet er per ongeluk haar beide ringen, een zegelring en een verlovingsring, achter. Nadat zij in de restauratiezaal teruggekeerd was, begaf een Amerikaansche dame zich naar de toiletkamer en wiesch daar eveneens haar handen, waarna zp zich met een heer die haar vergezelde, naar de tram naar Edam begaf. Toen zij even weg waren, sprong fie Hol- landsche dame plotseling geagiteerd op en riep uit: //Mijn ringen zijn weg Men zocht overal, het eerst in de toiletkamer, maar zonder resul taat de ringen waren en bleven zoek. Een van de dochters van den hotel-eigenaar herinnerde zich, dat zij beide ringen op de toilettafel had zien liggen, terwijl de Ameri kaansche dame er bezig was, en men kwam tot de conclusie, dat deze dame de ringen moest hebben weggenomen. Zoo vlug men kon, ging men dus naar het station van de Edammer tram en daar vroeg de dochter van den hotel-eigenaar beleefdelijk de ringen terug. „Waar heb je de ringen, Will vroeg de Amerikaansche aan haar reisgenoot. ,/Ik heb ze op het eind van de tafel in het hotel gelegd", antwoordde deze hierop. Dus ging men weer naar het hotel terug, maar vond daar geen ringen. En men besloot de politie te Edam telefonisch te verzoeken, de Amerikanen aan te houden en te fouilleeren. Aldus geschiedde en nadat de verlovingsring in een zak van den Amerikaan was gevonden, kwam de zegelring ten slotte uit den schoen van dezen gentleman te voorschpn. 's Nachts werden de man en de vrouw, die zich de artisten Will Rogers en Mary White noemen, in een kamer van het raadhuis opge- sloten en den volgenden dag ter beschikking van de justitie gesteld. Men denkt, omdat beiden een deftigen indruk maken, met kleptomanen te doen te hebben. Eenige dagen geleden werd te Straatsburg een banklooper op straat beroofd van zijn porte- teuille, waarin zich 25.000 Mark bevond. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft nu bewezen, dat de roof gepleegd is door een student. Men is den roover nog niet op het spoor. Op de Tegeler See, bij Berlijn is een roeiboot onder de steven van een passagiers- boot geraakt. Van de drie inzittendeu ver- dronken een dame en een heer de derde pas- sagier, een heer, werd met zeer veel moeite gered. Eindelijk is er thans omtrent de motieven tot den afschuwelijken moord te Boom licht opgegaan. De Neubourg en zijn vrouw hebben volledige bekentenissen afgelegd, nadat zij beiden nog eens ondervraagd waren. Eerst De Neubourg, die geheel verslagen was, toen hij vernam, dat men de overblijfselen van een portefeuille in zijn woning had gevonden. Yermoedende, dat zijn vrouw had geklapt, riep hp uitffWelnu, ik wil er een einde aan maken." En toen deed hij een omstandig relaas. De misdaad werd door het echtpaar, dat in zeer slechte financieele omstandigheden verkeerde, voor eenige maanden beraamd. De vrouw diende als Jokvogel en Roseublum liet zich vangen en werd herhaaldelijk met haar gezien. Toen.wp trouwden aldus verhaalde De Neubourg volgens de ,/Nieuwe Gazet", bezaten wij bijna niets. Wp gingen op een kwartier wonen boven een her berg naast de slijperij. Wij zochten, net gelijk door welk middel, ons klein bezit te vergrooten. Zoo kwam bij ons het idee op, Rosenblum die wekelijks bij ons kwam, uit te schudden. Alleen het middel om hiertoe te geraken, hadden wp nog niet gevonden. Later gingen wij in de Wipstraat wonen. Soms ging mijn vrouw met Rosenblum in de herberg, waar wij vroeger woonden, een glas bier drinken, en zulks om geen achterdocht te verwekken. Wij besloten dan, samen den diamanthande- laar te vermoorden en zijn lijk in den hof te begraven. Ik had hem de week tevoren gevraagd, een partij diamanten mede te brengen, daar ik zegde er te willen koopen. Wetende, dat Ro senblum Dinsdag zou komen, plaatste ik mij op de fabriek op die wijze, dat ik mijn woning zien kon. Yroeger zegde ik dat zulks was om mijn vrouw te kunnen bespieden, hetgeen on- waar is, want ik ben nooit jaloersch geweest. Vandaar zag ik den diamantkoopman voorbij mijn huis gaan. Ik zag mijn vrouw hem ook teekenen geven om binnen te komen. Aanstonds verliet ik mijn w^'k, onder voor- wendsel eenig gereedschap te gaan halen, en liep naar huis, waar eenige oogenblikken ua- dien Roseblum aanbelde. Ik bracht hem in de achterkamer en gelastte mijn vrouw een balans om diamant te wegen, te gaan halen. Rosenblum zette zich aan tafel, haalde zijn brieventasch te voorschpn en legde de ver- schillende partijen open in pakjes. Intusschen was mijn vrouw weergekomen. De koopman zat voorover gebogen. Ik deed een teeken aan Celine, dat het tijd was. Zij hief de bijl in de hoogte en trot Rosen blum met een geweldigen slag op het hoofd. Ik sprong recht, greep een hamer en begon op mijn beurt als een razende op het hoofd van den man te slaan. Naar de Matin meldt heeft de cholera te Marseille geen epidemisch karakter. Alle moge- lijke zorg voor isoleering der gevallen is geno men. Daardoor wordt het ontstaan van een haard vermeden. In bet krankzinnigengesticht te Saint Pierre is de toestand ernstig. 27 gevallen hebben zich al voorgedaan en Dinsdagavond zijn nog 8 nieuwe gevallen vastgesteld in een vrouwen- afdeeling. Het gevaarlijkste voor de omgeving is het feit, dat de reinigingsdienst niet is aan- gesloten op de stedelijke riolen, maar uitkomt in een klein riviertje, dat door eeu volkrijke buurt stroomt. Toch hebben de autoriteiten zoo goed mogelijk hun voorzorgsmaatregelen genomen. Ook is besloten om in het krank zinnigengesticht het serum van Dr. Salembini te gebruiken. Toen de Franscbe onderzeeboot //Rubis" bp Cherbourg oefeningen maakte, begon zij plotseling te zinken, waarschijnlijk doordat uit onvoorzichtigheid een luik aan het voorsteven opengelaten was. De kapitein bevond zich op het bovendek en beval luitenant Carbonnier naar het benedendek te gaan om te trachten de boot weer vlot te maken. De luitenant vond het scheepsruim reeds geheel vol water en onder de manschappen heerschte een wilde paniek. Slechts een, een Bretonsche bootsman, had nog eenige kalmte bewaard. De moed en vastberadenheid van den officier bracht de manschappen tot bezinning. Hij liet de loodgewichten yan den kiel losmaken, de schotten sluiten epn de dekopening stoppen. Daarna zette hij de gelukkig nog onbeschadigde turbine van bet achterschip in beweging, om het water uit te pompen. Na eenige angstige minuten begon het voorschip zich op te heffen, langzamerhand ging het geheele schip omhoog en vertoonde zich weldra weer aan de opper- vlakte. Luitenant Carbonnier is voorgedragen voor het Legioen van Eer. Automobiel-ongelukken. Omtrent het eergisteren gebeurde automobiel-ongeluk te Cormery in Frankrijk, deelt men de volgende bijzonderheden mee Tien studenten der Medische Hoogescbool te Tours waren tegen zes uur 's morgens een uitstapje begonnen in een auto, die slechts vijf plaatsen had. De wagen bereikte een kwartier later het op 16 K.M. afstand gelegen stadje Cormery, en stoof in voile vaart den steil afloopeuden toegangsweg af, toen plotseling de band van een voorwiel sprong. De bestuurder verloor de macht over zijn stuurwiel, de auto gleed zijdelings uit, kantelde om en sinakte toen nog tegen den nog gesloten winkel van een kapper. De inzittenden werden met vreeselijk geweld op straat geworpen. Drie studenten bleven op slag dood, terwijl de andere zeven en de chauffeur alien zeer zwaar gewond werden. Een hunner is reeds overleden. De automobiel van prins Heinrich van Pruisen en diens adjudant vloog, uit Nederland komende, bij Cloppenburg tegen een boom. De chauffeur kreeg een schedelbreuk. De adjudant werd licht gewond, de prins kreeg geen letsel, doch toeft nog in het plaatsje. In de Hongaarsche gemeente Edeleny zijn Maandagnacht de cafehouder Czeisler en zijn vrouw door bijlslagen vermoord, terwijl Czeisler's zuster zoo zwaar werd gewond, dat er geen hoop bestaat, haar in het leven te behouden. De afschuwelijke misdaad werd des nachts tegen twee uur gepleegd. De dader is aan den kant van het langs 't huis stroomend riviertje door een klein gat in den kelder gekropen en is van daar door de tapperij de voorste woonkamer binnengedrongen, waar Czeisler sliep. Met een enkelen bijlslag verpletterde de moordenaar hem de hersenen. Op het gerucht kwam de in de naast gelegen kamer slapende vrouw Czeisler toeloopen. Ook zij werd met een paar vreeselijke slagen met de bijl gedood. De ongelukkige was pas 18 jaar en eerst 4 maanden met Czeisler gehuwd. Diens zuster die tijdelijk bij het echtpaar inwoonde, had geen tijd om op te staan, want de moordenaar trof haar met een paar bijlslagen, die haar doodelijk verwondden. Des ochtends om 5 uur vond de vrouw van een daglooner het in bloed badende lijk van vrouw Czeisler en riep de buurschap te hoop. Men heeft bier ongetwijfeld met roofmoord te doen. Familieleden van den vermoorden cafehouder beweren, dat er wel 900 a 1000 kronen in huis moesten zijn, die door den moordenaar zijn geroofd. Des middags kwam het gerecht uit de naburige stad ter plaatse. De met geronnen bloed bedekte bijl werd in het drooggeloopen bed van den Boedva gevonden. De aanwezige rechter van instructie liet het moordwapen aan de.om hem been verzamelde menigte zien en loofde 400 kronen uit aan hem of haar, die inlichtingen omtrent het moordtuig kon verschafifen. In den loop van den dag werden twaalf Zigeuners gearresteerd, die echter hun alibi konden bewijzen. De zoon van den timmerman Edmund Regula staat onder zware verdenking den moord te hebben gepleegd. Hij werd ten huize van zijn meisje gearresteerd. Men vond 42 kronen in zijn bezit, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Daar hij ook zijn alibi niet kon bewijzen, blijft hij voorloopig in arrest. Czeisler's zuster heeft het bewustzijn nog niet teruggekregen. Zij ligt met tweevoudig gespleten hersenpan en ontvleeschde armen in het ziekenhuis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6