AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. HERBESTEDING. No. 5646. Zaterdag 12 Augustus 1911. 51e Jaargang. Gemengde berichten. H00FDEL1IKEN 0MSLA6. S C H 0 0 L 6 eTd! aan te besteden: ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZR/IKHBSTIEJ BHIlA-ID. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, zullen op 18 Augustus 1911, des voorm. 10 ureten Haadhuize dier gemeente, trachten Met afbreken der bestaande en het terzelf der plaatse weder opbouwen eener openbare lagere school met 3 lokalen, in de hoofd- kom dezer gemeente. Plaatselijke aanwijzing op Minsdag 15 Augustus 1911, des voormiddags f>J/2 ure. Bestek met teekening zijn ter Secretarie te ver- krijgen a f 1.50 per stel. Inlichtingen zijn verder te bekomen bij de Architecten de heeren M. Riemens Dzn. en J. Wisse Jzn. Burgemeester en Wethouders voornoemd. JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van STOPPEL- DIJK zullen op 16 Augustus ISII, des nam. 2 ureten Raadhuize dier gemeente, onder nadere goedkeuring, trachten aan te be steden Het bouwen eener openbare lagere school met onderivijzerswoning te Pauluspolder onder deze gemeente. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Woensdag 16 Aug. 1911, des voorm. 9 ure. Bestek met twee teekeningen zijn ter Secretarie te verkrijgen a 2 per stel. Inlichtingen zijn verder te bekomen bij den architect, den heer J. J. Colsen te Hontenisse (Terhole). Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. L. DE WAEL, Burgemeester. H. F. VAN LEEUWE, Secretaris. Maandag den 21 Augustus a. s. heeft de trekking plaats der Belgische Congo-Loten, *aarin 600 prijzen, waaronder eerf hoofdprijs *n bedrage van frs. 20,000, worden uitgeloot. LDeze premie-obligatien trekken 6 maal's jaars, sarbjj zeer hooge prjjzen uitgeloot worden "i er is indirect eene rente van 5 pCt. aan 'trbonden. Nadere omschrijving vindt men in de hierin voorkomende advertentie der Hollandsche Cre- dietbank. Ramp te Rotterdam. Omtrent het springen van den ketel aan boord van het stoomschip //Gutenberg" te Rotterdam, op jl. Woensdag, ontleenen we nader aan het Rott. Nbl. Van de Prins Hendrikkade vertrekken elken morgen om 7 uur de raderbooten van de Keulen- Dusseldorfer stoombootmaatschappij via Arnhem naar den Boven-Rjjn tot Mannheim. Vooral voor de reis naar Arnhem wordt van dezen dienst tamelijk veel gebruik gemaakt door passagiers, in hootdzaak is dit echter een goederendienst. Woensdagmorgen lag dan tot vertrek gereed de //Gutenberg," een der nieuwere kleine booten van de maatschappij, in 1900 in dienst genomen een boot ter lengte van 80 meter. De ditmaal weinig talrjjke passagiers waren al aan boord en stonden met bloedverwanten en kennissen op den wal te praten, toen ineens een ontzaglijke knal werd geboord, dof brekend en scheurend met woest geweld als door ijzeren wanden en stukken hout en zwaar metaal vlogen den wal op. Toen een luid gegil van verschrikte en gewonde menschen, politieagenten en burgers snelden toeer was een groot ongeluk gebeurd. Het was toen acht minuten voor zeven. Even later ter plaatse waren wij midden in een onbeschrijfelijke verwarriug, de geheele kade was bedekt met splinters hout en ijzer en groote stukken glas, bespat met modder en walglijken pekelde huizen op den wal leken ontredderd als door brand vooral de gevel van de cartonnagefabriek van de firma Hoffman had zwaar geleden. Eerst langzamerhand kwam, tot een overzicht in dezen woesten chaos eenige teekening. De ketel van de //Gutenberg" is gesprongen werd ons oncsteld toegeroepen. En dolle ge- ruchten van een groot aantal omgekomenen en hopeloos gewonden liepen dadelijk rona. De reddingsbrigade kwam aangereden, brancards van de politieposten, we zagen doodelijk ver schrikte bloedenae menschen op den wal dragen het was een wijle een verwarring van schrik en jammer, waarin niemand eenige verklaring, eenige bijzonderheid wist te geven. Eerst langzamerhand kregen we een overzicht van wat geschied was. De //Gutenberg" heeft twee kelels, nog slechts 2 jaar oud, die in af wij king van den regel voor de machinekamer zijn geplaatst. Elke ketel heeft een oppervlakte van 80 a 90 M2. Met den stuurboordketel heeft het ongeluk plaats gehad. Er is, aldus lieten wij ons door een ingenieur verklaren, in den wand van dezen ketel een scheur geweest, de stoom in zijn geweldige spanning heeft dezen wand losgerukt, afgepeld en met al wat er aan vast was, den binnenketel zelf incluis, door den wand van hout en ijzer van het schip met titanengeweld weggeslingerd, den wal op. De ketel viel dadelijk op den wal neer, de zware ijzeren wand of huid, met den dora vloog vijftig meter ver de De Ruijter- straat in en plofte daar neer op de keien. Maar dit zich wegrukkend enorm stuk ijzer sloeg alles wat in zijn weg kwam in gruzele- menten, versplinterde hout en ijzer, donderde een stevige ducdalf tegen de kaden in stukken, knapte een dikken ijzeren lichtpaal door als riet en joeg een wolk van splinters mee de lucht in, als een wolk van onheil, die tot in de hooge lucht, tot op de daken der huizen, vernieling bracht. Het schip zelf werd in zijn middendeel totaal verbrjjzeld, het promenadepek en het kapiteinsdek op dikke balken steunend, zijn omhoog gestagen en afgeknaptde stevige raderkasten zijn geheel ontredderd. De pjjp werd afgerukt en omhoog geslingerd naar de nverzijde, de Oranjeboomstraat in, waar zij neerkwakte. Een regen van hout en ijzer viel ook neer in de Koningshaven. En nu, hoe ernstig de ramp ook zij, hoe fai^al haar gevolgen, hoe veel ernstiger had zij kunnen zijn. Over den lichter tusschen de beide kantoortjes door vloog de ketel, vond geen mensch op zijn weg en viel in een verlaten straat neer. Van de bemanning waren de meesten op voor- en achterdek, die niet heel zwaar geleden hebben, ook de passagiers waren daar. In het gedeelte van het schip waar de krater- uitbarsting plaats had was alleen het nog niet voltallige personeel van stokers, met den kapitein en den stuurmaD. Zij zijn slachtoffers van de ramp geworden. Bovendien hield de bakboord- ketel zich, hij sloeg om in het schip dat dade lijk vol water liep en exploideerde niet. In de verwarring van de eerste uren was nog geen juist overzicht te krijgen van de gevolgen, wat betreft het verlies van menschen- levens. Twee dooden vielen onmiddellijk, bet waren de tweede stuurman A. Pollmann, 31 jaar oud en de lichtmatroos fleinrich Leher, 16 jaar oud. Om balftwaalf werd nog een derde doode uit het wrak omhoog gebracht, de stoker Gottzeik. Nog twee personen werden om een uur vermist. Naar het Ziekenhuis Bergweg werden, na voorloopig in den naastbijzijnden politiepost te zijn verbonden, 6 personen gebracht, alien Duitschers. Het waren de kapitein, twee machi- nisten, een hofmeester en een tweede hofmeester. Zij waren meest zeer ernstig gewond. Van de passagiers werd alleen mej. De Gooyer van Bergen op Zoom, echtgenoote van den vaandrig van het 3de regimenf, aan het hoofd gewond. Zij wordt bij familie verpleegd. Haar man kreeg een kwetsuur aan de hand, die ter plaatse verbonden werd. Wij spraken De Gooyer zelf, die den heelen morgen op het terrein gebleven was. De dap- pere soldaat met zijn verbonden linkerhand sprak vrij rustig over het gebeurde. z/lk zat te kijken naar den wal, daar op dien stoel op 't achterdek met mijn vrouw en miju dochtertje, want we zouden naar Arnhem gaan, toen 'k ineens een dreunend geweld hoorde. Ik dacht dat 't signaal van wegvaren gegeven werd en 'k dacht nogwat geven ze dat hard toen ineens stukken hout en Jappen zeil als in een wervelstorm op me afstoven. Toen begreep ik, dat er iets ergs gebeurd was. Er was nog al gauw een sleepboot bij ons die een ladder uitzette en daar klommen we op af, mjjn vrouw met een zwaar bloedend hoofd, mijn kind gelukkig ongekwetst. Een vrouw lag vreeselijk te kermen, zjj had haar been gebroken. We voeren naar den wal en werden in gindsche herberg gebracht, waar mijn vrouw verbonden werd. Er lagen daar twee druipende lijken van mannen. Pas nu krijg ik een indruk van wat er is gebeurd. Ik zag in dien wervelstorm mannen van de equipage als razend rondloopen, met bloed en slijk bespat, schreeuwend als gek. Twee doctoren, Schutte en Van Leeuwen, hebben dapper geholpen. Ik heb mijn behoud te danken aan mijn sabel, kijk eens, zij is vol deuken. Daar zijn stukken ijzer tegen gevlogen. De mine. Aan boord van de //Gutenberg" was een afschuwelijke ru'ine, het middenschip totaal vernield, op voordek en achterdek was een regen van snelverdroogden riviermodder neergestort. Er stonden een groot aantal haringvaten op het voordek, die, voor een groot deel stukgeslagen, hun pekel vloeien lieten. Daarop brandde de felle zonaerzon. Het was een walglijke stank. Gauw was personeel van de reederij aan 't lossen gegaan, reeds om tien uur was de drijvende bok //Simson" van de firma Tak opzij. Aan deze firma is de berging opgedra- gen, die wordt uitgevoerd door mannen van P. Smit Jr., onder wie de bekende duiker Sperling reeds voor tien uur in het wrak was afgedaald. Het was een bedrijvigheid als wel eens wordt waargenomen na een zwaren brand. Op den wal. De vernieling op de Prins Hendrikkade strekte zich over tamelijk grooten afstand uit. Ramen zijn vernield op alle ver- diepingen en op de zolders van de panden 32a, 32b, 30b. De fabriek van de firma Hoffman lijkt, als wij zeiden door brand geteisterd. Alle ruiten zijn stuk. In de De Ruyterstraat is van de fabriek een zolderraam geheel vernield. met een stuk van het dak, waar een stuk ijzer doorheen is geslagenook een koekkoek is verbrjjzeld en de gootlijst op vele plaatsen zwaar beschadigd. Waar de ketelmantel terecht kwam zijn de klinkers en keisteenen eenvoudig weggespat. In de De Ruyterstraat zijn de ramen stuk van verschillende panden en op de Prins Hendrikkade is van een spekslagerij de geheele spiegelruit aan splinters gevallen en de etalage is ver woest. Van een cafe daarnaast is het bovenlicht geheel vernield. Verder weg op het Stieltjesplein is een stuk ijzeren plaat van wel 2 M. tegen den voor- gevel van de R. K. kerk geslagen, die daar van de verglaasde steenen een aanmerkelijk deel vernielde. Ook op het Burgemeester Hoffmanplein zijn overblijfselen gevonden, in de Rosestraat en in de Oranjeboomstraat. Van enkele huizen zgn de muren gescheurd. De brandweer was nog een wijle in het touw. De ketel, die op den wal lag, is door personeel van spuit 37 met een slang op de waterleiding natgehouden. De ontruiming van het wrak heeft den ge- heelen dag voortgeduurd. Het vorderde langzaam. De duiker Sperling, die om 10 uur voor de eerste maal omlaag was gegaan, had al dadelijk onder den omge- vallen bakboordketel een lijk ontdekt, maar het lag daar vastgedrukt onder het gewicht van de ontzaglijke ijzermassa. Toen de bok ySim- opzjj was, daalde hij wederom en be- son vestigde een touw om den arm van het lijk. Nu moest de ketel een weinig worden gelicht om den doode er onder weg te kunnen krijgen. Het was een sombere voorbereiding, die ern stig en zwijgend werd verricht, terwijl rondom de sjouwers met vaten haring en lasten ijzer zwoegden, met druk gepraat alsof er niets gebeurd was. Te meer somber was dit omdat op den lichter er getuige van was een zwartgekleed meisje, het keukenmeisje van de //Gutenberg", wier verloofde bij de bemanning was en die vermist wordt. Zwijgend stond zij toe te zien, doodsbleek met droge oogen. Zij vertelde, dat zij in de keuken was, toen de knal daverde. Zij liet zich vallen te midden van allerlei neerstortend gerei. Toen zij even later den moed had op te staan, zag zij den restaurateur geheel bebloed wegloopen. Hoe zij van boord is gekomen, weet zij niet, op een oogenblik stond zij aan den wal verbijsterd. Matrozen wisten //Kiithe" te bewegen van den lichter weg te gaan, naar den wal, waar een werkman aan de boot zijn woning voor hen beschikbaar had gesteld. Het was goed, dat zij dit deden, want even later haalde Sperling in zijn duikerpak op den ketel staande, die langzaam een weinig gelicht werd, het vreeselijk verminkte, geheel naakte lijk van een stoker op, misschien Kathe's ver loofde In een zwarten doek gerold werd het per politiebootje weggebracht. Ooggetuigen, van de ramp hebben we toen meerderen gesproken. Een oude man, Uiting, had zijn vrouw naar de boot gebracht, zijn dochter en zijn kleindochter waren bij hem aan den wal. Van het ongeluk werd hij zich eerst bewust, toen hij zijn vrouw kermende tusschen de haringvaten zag liggen. Hij heeft haar van boord gehaald en aan wal gebracht, waar toen de politie zich harer verder heeft ontfermd. Maar zijn dochter en kleindochter waren zoek. In doodelijken angst hebben hij en zijn kinderen den geheelen morgen rondgeloopen en gezocht. Tot, gelukkig, het bericht kwam dat zij naar het Ziekenhuis aan den Bergweg waren gegaan om moeder te zoeken en daar een wijle ge bleven. Het verhaal van een machinist van de ^Gutenberg" is om zjjn laconisme merkwaardig. ESSCHE COURMT. ■Bit bind verschijnt VI nnml WoennilnK- en Vrijdntrnvtvul■llge.ondeid op Veestdn^en bij de Kir inn P. J. VIM OK MIHK, te Vei Keaien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het Jste suppletoir kohier van den Hoofdelijlien Oinilag in deze gemeente, voor 1911, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 10 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L° Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 2«' kwartaal 1911 in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 10 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. V1SSER, L°. Burgemeester. A. P. DE VOS, L°. Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1