De GESLOTEN zijn. Dokter C. DE DECKEH. Advertentien. Laatste berichten. Hoogwatergetij te Ter Ncuzen. Op DINSDAG 15 AUGUSTUS a.s. zullen de winkels van H. en A. J. CLAESSENS, Axel, 8 Aug. 1911. op Zondag 13 Augustus 1911, by M. AUDENAERD, Baandijk, Ter Neuzen. Tandarts MEIER (Mijnheer enMevrouw) gearresteerd, zoodat Nijmegen voorloopig van dit vijftal bevrijd is. Te Uithoorn (N.-H.) ontstond Zondag- avond in het cafe van den heer Goudriaan, waar een troepje jonge mannen bij elkaar zaten, een kleine woordenwisseling. Gaandeweg echter werd de twist ernstiger. Van schelden kwam men tot handtastelijkheden, en al ras sloegen de mannen er op los, zoodat eene formeele vechtpartij ontstond. De kastelein, die van zulk een' herrie niet gediend was, wees zijn gasten de deur en zette hen, toen ze voor geen over- reding vafMar bleken, kort en bondig op straat. Oogenschijnlijk was de zaak hiermededewereld nit. Doch toen men den volgenden morgen het cafe binnenkwam, .vond men Goudriaan dood in zijn gelagkamer, met een ernstige steekwond in de borst. Bij onderzoek bleek, dat een der twisteuden, H. Daalhuizen, arbeider en 24jaar ond, in zijn woede, dat Goudriaan hem de kroeg uitgezet had, naar huis was gelooper., een mes had gehaald, daarna naar het cafe teruggekeerd was en den kastelein zulk een ernstigen messteek in de borst had toegebracht dat de dood onmiddellijk intrad. Daarna keerde hij naar huis terug en legde zich te bed, alsof er niets gebeurd was. Eerst Maandagmorgen kwam zijn daad aat/'bet licht. D. werd on middellijk in hechtenik genomen. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Goudriaan laat een weduwe en vijf kinderen na. Voor de Belgiscbe rondvlucht zijn Zondag slechts 6 der ingekomen vliegers opgekomen. De Olieslagers o. m. nemen er geen deel aan. Dinsdag vertrokken om het tweede vliegvak af te doen, slechts 3 vliegers uit Bergen. Te Doornyk was eerste Tyck, tweede graaf d'Hespel Nog was vertrokken Lanser, die bjj Grammont viel, waardoor de schroef van zijne machine brak en zijn stuurinrichting defect raakte. Nog wordt melding gemaakt van het vertrek van Cronbey, die bij het nemen eener bocht van een hoogte van 25 M. viel. Hij zelf was ongedeerd, doch zijn toestel totaal verbrijzeld. Te Bavegem (Belgie) heeft Zaterdag een verschrikkelijke misdaad plaats gehad, die nu door het parket van Dendermonde onderzocht wordt. De 12jarige Celina Schepens was door hare ouders naar het veld gezonden, om klaver te snijden. Daar zij buitengewoon lang weg bleef, ging de moeder. met eenige buurvrouwen op zoek en weldra vonden zij het kind. Het was op ijselijke wijze vermoord. Het lijkje lag voorover in een plas bloed, stroomend uit den hals die doorgesneden was. En uit alles bleek dat het arme kind, eer het werd vermoord, het slachtolfer was geweest van andere mishandelingen. Het meisje moet, volgens verklaring van den dadelijk toegesnelden geneesheer, hevig tegen den moordenaar geworsteld hebben, want de ruggegraat was gebroken. In de zakken van het kind vond men eenige peren van de soort, als er groeien in den hof van een zekere Vdie niet verre van daar woont. Bij een huiszoeking, in zijn woning gedaan, heeft het parket eenige daar groeiende peren in beslag genomen. Terwijl dit eerste onderzoek plaats had werd aan het parket gemeld dat te Burst een man zeltmoord had gepleegd en dat de zelfmoordenaar niemand anders was dan bedoelde V. De politie van Berlijn en hare vooj-steden heeft een expeditie ondernomen tegen het'dorpje Ziegenhals. Het onderzoek inzake de juweelen- diefstallen in de Potsdammerstraat had geen gunstige resulfaten opgeleverd. Alleen ervoer men, dat vele handlangers den dieven groote diensten bewezen. Het vermoeden rees tegen de inwoners van voornoemd dorpje. In stilte werden Vrijdagavond honderd en vijftig politie agenten uit verschillende plaatsen naar Ziegen hals vervoerd. Van 't station ging't langs een om weg op het doel af. Men overnachtte in een naburig bosch en vie! tegen den morgen op drie plaatsen tegelijk het dorp binnen. Niemand kon de plaats verlaten. Met getrokken revolvers gingen de agenten de huizen binnen en onder- zochten deze van ber.eden tot boven, waarbij een memgte horloges en kostbaarheden, af- komstig van inbraken in de Postdammerstraat werden gevonden en in beslag genomen. Niet minder dan twintig personen werden aangehouden, Vant lcl'6 ^6r^en *n verzekerde bewaring zijn De verraste bewoners moesten bet bed ver- laten en de politie inlichtingen verschaffen. Een villa trok vooral de aandacht. Hier waren met minder dan tachtig politiebeambten binnen gegaan, daar ze bewoond werd door mannen en vrouwen uit Berlijn, bij de politie daar ter stede overbekend, die er eenigen tijd kwamen uitrusten In dit huis werd de grootsee buit gemaakt Koners en doozen vol kostbaarheden werden ir alle vertrekken gevonden. Nadere berichten meldden dat ook de overige dertien aangehoudenen weer op vrije voeten zijn gesteld. Toch hoopt men dat de inval nog goede resultaten zal hebben. Een kattenbelasting. De gemeenteraac unchen heeft in Juni in beginsel beslotef Duitsehland geheel nieuw soort te Munchen tot een voor van belastingeen kattenbelasting. Het voor- stel daartoe is uitgegaan van dr. Kriiche. Bij het bekend worden van het voorstel ontstond eerst groote vroolijkheid, welke echter spoedig in welwillenden ernst en ten slotte in bijna algemeene instemming veranderde, toen de voor- steller zijn nieuwe belasting toelichtte. Hij wees er op, dat op grond van medische erva- ringen katten niet alleen alle sehaduwzijden van honden bezitten, maar ook door bet dooden van zangvogels, rupsenplagen en bladziekten in de band werkten. Zeer vele kattenvrienden onder zijn patienten hadden den dokter de verzekering gegeven, dat zjj met de belasting zeer ingenomen zouden zijn, want een kat, waarvoor belasting betaald wordt, zou beter verzorgd worden, dan de nu veelal zonder meester rondzwervende. Ook de veredeling der katten- rassen zou door de belasting en de daarmede gepaarde verdwijning der wilde katten gemak- kelijker kunnen geschieden. De grootste moeilijkheid bij de belasting is echter het aanbrengen van den belastingpenning. Een penning aan een halsband zou voor de kat, gewoon aan het klimmen, zeer onaangenaam en zelfs gevaarlijk zijn. Echter, men merkt tegenwoordig wel palingen en trekvogels, het merken der katten zal dan ook wel geen onover- komelijke moeilijkheden baren. Gelijk gezegd, de gemeenteraad nam het beginsel met overgroote meerderbeid aan. Men zal nu inlichtingen inwinnen bij Fransche steden, alwaar een zoodanige belasting reeds ingevoerd schijnt, en bovendien deskundigen advies vragen, hoe men op de humaanste wijze een merk kan aanbrengen. (Soc. W.kbl.) Rotterdam. Hedenmorgen is van het stoom- schip ffGutenberg" een der twee waterpijpketels gesprongen. Men spreekt van 5 dooden en 6 gewonden de consternatie is enorm. Nader wordt ons geseind De brand in bet stoomscbip ontstond van morgen kwart voor 7 uur. De boot ligt in de Prins Hendrikkade. De oorzaak is onbekend. De huizen in de omgeving zijn ernstig be- schadigd, o. m. is het dak van eene drukkerij geheel afgerukt. IJzeren palen en bouten zijn verbogen en verwrongen, de kade is bezaaid met proviand, stukken hout, ijzer enz. Er zijn 3 lijken te voorschijn gehaald, maar men vermoedt dat er nog meer dooden zullen zijn. Twee stokers worden nog vermist. De zich aan boord bevindende passagiers zijn meest licht gekwetst, doch zeker weet men niets, daar de meesten gevlucht zijn. Eene juffrouw uit Rotterdam is met een versplinterd been in het ziekenhuis opgenomen. De kapitein is ernstig verwond, evenals de tweede machinist. Hun toestand is redelijk. Assen. De scbietterreinen te Witten staan in brand, zoodat bet schieten van het garnizoen belemmerd wordt. De troepen zijn naar het terrein vertrokken om door het graven van sloten enz. den brand te stuiten. Wijlre. Gisterenavond passeerde alhier een rijtuig waarin 4 personen wart¥f$dzfetfenl He?t paard sloeg op hoi waardoor het rijtuig in botsing kwam met een ijzeren paal. De in- zittenden werden er uit geslingerd. Een van hen een 70jarige vrouw werd dood opgenomen. De heer Hendrik, controleur der belastingen te Maastricht, bekwam ernstige verwondingen, doch kon nog te voet het station bereiken om naar Maastricht te vertrekken. De anderen zijn licht verwond en kwamen met den schrik vrij. Parijs. De Matin meldt dat in het ziekenhuis te Marseille 27 gevallen van cholera zijn voor- gekomen, waarvan 12 doodelijk. Gemeenteraad van Axel. (Zie verder het tweede hlad.) D AGEN. Voorm. Nam. Donderdag 10 Augustus Vrijdag 11 Zaterdag 12 k Zondag 13 n Maandag 14 h Dinsdag 15 Woensdag 16 2.7 2.40 3.13 3.47 4.20 4,57 5.35 2.23 2.56 3.31 4.4 4.38 5.15 5.57 G e w o n e c o n d i t i e n. A'a afloop Pflpsselpartij. Gediplomeerde specialisten voor Mond- en Tand- ziekten. Dagelpks te raadplegen van J tot en van 2 tot 5 uur. Bagattenstraat 30, GENT. (2 minuten van de Zuidstatie). geurigste Sigaren koopt men in Z den bekenden Sigarenhandel van J. itf DE TOS te Zacimslag. Aaubevelend. Z Specialist Tandmeester, Ottogracht 17 (by de Yrijdagmarkt) GENT. Raadplegingen van 8 tot 5 tire, behalve des Donderdagsmorgens. Behandeling zonder prjn. Alle soorten van Kunsttanden. juioii n.i j - n fT* I IS Vergadering van Dinsdag 8 Aug. 1911. Voorzitter de heer J. Hui/nga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. De Voorzitter stelt hierna aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 21 Juli 1911, waarnevens van het bewijs hunner goed- keuring voorzien wordt teruggezonden het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1911. Aangenomen voor kennisgeving. I» Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 21 Juli 1911, waarnevens van het bewijs hunner goed- kehring voorzien wordt teruggezonden het kohier van het schoolgeld voor het 3de kwartaal 1911. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van het Bestuur der vereeniging »Floralia" waarin dit verzoekt voor het houden eener tentoonstelling van bloeinen, planten enz. op 31 Aug. en 1 Sept. a.s. ge- bruik te mogen maken van de daartoe benoodigde beneden- lokalen der openbare school. De Voorzitter deelt mede dat dit adres is gesteld in handen van het hoofd der school, den heer Hagers, die te kennen geeft dat bij hem geen bedenking bestaat tegen inwilliging van het verzoek. Het komt hem echter zeer gewenscht voor dat de lessen aan de school die Dinsdag 29 Aug. worden hervat, ongestoord voortgang kunnen vinden opdat de vacantie niet behoeft te worden verlengd. Dit zal kunnen geschieden wanneer de voorbereidende werkzaamheden vanwege de vereeniging zoo worden inge- richt, dat voor s namiddags half vier niet gehamerd wordt. Disponibel is het gymnastieklokaal met het daaraan grenzende, een derde lokaal kan ontruimd worden, doch mocht ook onverhoopt een vierde lokaal noodig zijn. dan zou de laagste klasse naar huis gezonden kunnen worden. Namens Burg, en Welh. stelt de Voorzitter op grond van dit advies voor het verzoek in te willigen. De heer Oggel vraagt hoeveel lokalen zullen noodig zijn. De Voorzitter kan dit nog niet zeggen, dat zal afhangen van het aantal inzendingen. Het vorig jaar zijn maar twee lokalen gebruikt, maar toen was de ruimte wel wat beperkt, waarom er nu voorloopig is onderhandeld over het mge- bruiknemen van een derde lokaal. Blijkens hetschrijven van het hoofd der school zal inwilliging van het verzoek geen belemmering voor het onderwijs veroorzaken. De heer OggelBehalve wanneer vier lokalen zouden noodig zijn dan moet eene klasse naar huis gezonden worden. De Voorzitter vermoedt dat wel met djie lokalen zal kunnen worden volstaan. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen z. h. s. <1. Een adres van S. Dieleman en 19 andere inwoners van Axel, waarin deze er op wijzen dat binnen de gemeente bijna geen personen gevonden worden die, zelfs tegen be- taling, beerputten willen ruimen, dat buiten de gemeente evenmin personen gevonden worden, daartoe bereid, wat eenige jaren geleden nog het geval was, dat zij daardoor op geenerlei wijze hunne beerputten kunnen doen ruimen, wat grpote ongemakken veroorzaakt. Redenen waarom zij den Raad verzoeken eene reukelooze beerruiming in te voeren, of, ingeval dat onmogelijk is, zilfke maat'regelen te treffen, dat van gemeentewege de inwoners van dien last bevrijd worden. De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van Burg, en Weth, voor advies en dit bij de behandeling der gemeente begrooting ter sprake te brengen. Hij kan meedeelen dat Burg, en Weth. bij het •oprnaken der be grooting reeds rekening hebben gehouden met het doen van een voorstel te dezer zake. Z. h. s. wordt besloten overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter. e. De Voorzitter herinnert dat het vorig jaar in de maand Augustus is vastgesteld eene nieuwe heffing voor het schoolgeld, zulks in verband met de inrichting van meer uitgebreid onderwijs. Deze heffmgsverordening is van Gedep. Staten bij schrijven van 9 Sept. 1910 terug ontvangen, met een reeks van aan- merkingen en wenken omtrent de inrichting der verordening en de wijze waarop de kostende prijs moet worden berekend, aan welke prijs men bij de heffing niet gelijk mag zijn of welke ook niet mag overschreden worden. Daar de aanmerkingen omtrent de regeling van een en ander nogal van beteekenis waren hebben Burg, en Weth. in verband met andere omstandigheden, die zaak wat moeten laten rusten en konden de noodige nieuwe ver- anderingen eerst nu worden ter tafel gebracht. In de eerste plaats wordt door Burg, en Weth. voorge- steld vast te stellen eene nieuwe verordening op de in- vordering van schoolgeld. UaaPR/1 WtH'WMV bS^aald1 Hat telken jare door Burg, en Weth. voor 15 April het primitief kohier der school- gelden voor het bezoeken der dag- en avondschool wordt 'opgemaakt en voor het einde der daarop volgende maand aan den Raad ter vaststelling wordt ingediend. Voor kinderen die in den loop van het jaar tot de school worden toegelaten wordt zoo spoedig mogelijk een suppletoir kohier ingediend. Wanneer een kind in den loop van het jaar de school verlaat wordt voor de resteej-ende maand of maanden afschrijving der belasting verleend. Het schoolgeld kan in gedeelten worden voldaan, doch moet geheel zijn aangezuiverd op 1 Dec. van het jaar waarvoor het kohier is vastgesteld. Deze verordening wordt aangenomen z. h. s. De Voorzitter deelt mede dat volgens de regelen door Gedep. Staten aangegeven voor het berekenen van den kostenden prijs, Burg, en Weth. tot het resultaat zijn gekomen dat het gewoon lager onderwijs aan de gemeente kost 1,24 per kind en per maand. Het voortgezet of het meer uitgebreid lager onderwijs kost aan de gemeente f 1510, waarvan 500 moet worden afgetrokken die van het Rijk als tegemoetkoming in de salarissen worden genoten, en blijft dus f 4010, wat, be rekend op 25 leerlingen komt op f 3,37 per kind en per pnaand. Alvorens over te- gaan tot het behandelen eener nieuwe Verordening op de hefting van schoolgeld stelt de oor- zitter voor de betrekkelijke verordening, het vorige jaar vastgesteld, in te trekken. Z. h. s. wordt aldus besloten. Yervolgens wordt voorgesteld eene nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld, waarin wordt bepaald dat voor ieder schoolgaand kind, met uitzondering van be- deelden en van hen die, schoon niet bedeeld onvermogend zijn, schoolgeld wordt geheven a. voor het onderwijs gegeven in de vakken gedurende den tijd dat de leerlingen de zes eerste klassen der lagere school doorloopen en b. voor het uitgebreid lager onderwijs, gegeven aan de kinderen welke met vrucht het onderwijs in de eerste 6 klassen hebben genoten, en volgens de leerplichtwet ontslagen kunnen wOrden. Belastingplichtigen zijn de ouders, voogden ofverzorgers der schoolgaande kinderen of bij gebreke van deze de kinderen zelf. Ter bepaling van het bedrag van het schoolgeld worden de belastingschuldigen verdeeld in 7 klassen, als volgt tot de le klasse behooren zij wier zuiver jaarlijksch m- komen bedraagt van f 550 tot en met J 700; tweede klasse 701-/800; derde klasse 801-1000vmrde klasse f 1001- 1300; vijfde klasse 1301—/ 1000zesde klasse 1601—/ 2000 en zevende klasse meer dan J 20U1. Het schoolgeld bedraagt, ongeacht of de kinderen de dagschool, de avondschool of wel beide bezoeken per maand voor het onder letter a te ontvangen onderwijs; in de eerste klasse voor 1 kind 20 cent, voor elk kind d&arboven uit hetzelfde gezin 10 cent in de tweede klasse zijn deze bedragen 30 en 15 cent; in de derde klasse 40 en 20 cent in de vierde klasse voor 1 kind 60 cent, voor het tweede kind 30 cent, voor elk kind daarboven 15 cent van de vijfde klasse zijn deze bedragen, 80, 40 en 20 cent in de zesde klasse 1,00. 50 en 25 cent; in de zevende klasse f 1,15, 60 en 30 cent. Voor het onderwijs genoemd onder b van deze verordening (het meer uitgebreid lager onderwijs) bedraagt het school geld ongeacht het aantal ki-.deren dat uit een gezinatkomstig is voor elk kind in de eerste klasse /0,30; tweede klasse 0,-k> derde klasse /0,60; vierde klasse /0,80; vijfde klasse J 1,00; zesde klasse 1,50zevende klasse 2,00. Ilet zuiver jaarlijksch inkomen wordt berekend overeen komstig het bepaalde bij de artt. 4 en 5 van de verordening op de helling van den hoofdelijken omslag. De heer Oggel vraagt of er gebruik gemaakt wordt van het meer uitgebreid onderwijs. De Voorzitter deelt mede dat er thans 15 of 16 leerlingen gebruik v-an makenmen is met 11 leerlingen begonnen. Dat is nu 2 jaar geleden, daar wordt nu ook 1*ransche taal, Wiskunde en bijkomende vakken ondersvezen. De heer Oggel acht het schoolgeld voor het m. u. 1. o. wel wat laag. Er moet in aanmerking genomen worden dat daarvan voornamelijk gebruik zal worden gemaakt door gegoeden daar er nu maar 15 zijn komen die der gemeente per leerling op f 67 sjaars en acht hij een schoolgeld van f 2 per maand voor de meest gegoeden wel wat gering. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. het met het denkbeeld van den heer Oggel wel eenigermate eens zijn. Ze hebben over dit punt niet eens, maar wel vijf- maal gesproken en zijn eindelijk tot de meening gekomen, dat zij moesten vasthouden aan de bedragen zooals die eenmaal door den Raad waren vastgesteld. Daarbij werd ook overwogen dat het aantal meergegoeden die men door eene hoogere heffing zou kunnen treffen zeer gering is en hoogstens 1 of 2 zouden zijn, en dus van weinig be teekenis voor het financieel resultaat, waar het dan toch om te doen zou zijn. Dit neemt echter niet weg dat deze vergadenng voile vrijheid bezit om een van dit advies afwijkend beslmt te nemen. Spreker-ontraadt dit, voornamelijk op grond dat er geen noemenswaardig financieel voordeel voor de gemeente mede bereikt wordt. De kinderen die er gebruik van maken zijn voornamelijk van ouders die in de tweede tot de vijfde klasse behooren te worden geplaatst. Onders die kapitaalkrachtiger zijn zenden hunne kinderen allicht naar eene andere onderwijsinrichting. De heer Oggel laat dit terzijde maar wijst-op het ver- schil tusschen de heffing voor het lager e» Vdor hebmeer uitgebreid onderwijs. Bij het lager onderwijs is de kostende prijs 1.Z4 en wordt 1.15 als hoogste schoolgeld voorgesteld, terwijl voor het uitgebreid lager onderwijs de kostende PriJ® 3.37 bedraagt en slechts 2 als hoogste schoolgeld wordt gevraagd. In die twee regelingen is een gioo verschil. De Voorzitter voert hiertegen aan dat voor het uit gebreid onderwijs geen korting wordt gegeven voor meerdere kinderen uit een gezin. Als van lemand l ot kinderen daarvan gebruik maken moet hij voor alien t voile bedrag betalen, al was het ook dat-hij er tien/ond. De heer Van Driel merkt op dat het aantal kinderen misschien wel zal toenemen en dan wordt net vanzell voordeeliger voor de gemeente, zooals de heer Ogge zou willen. Als het schoolgeld hooger werd gesteld zouden er misschien in tegendeel leden weggaan. De heer Oggel wijst er op dat hij wees op den kostprijs van 3,37 per maand en per kmd.fim dat die volgens de be- rekening van Burg, en Weth. gej/aseerd is op een getal van 25 leerlingen, maar niet op lie 15 dieernu zijn, een toeneming van het aantal leerlingen verzwakt dus in geenen deele zijn betoog. Zijn opmerking geldt alleen de oneven- redigheid dat voor het eene onderwijs het schoolgeld den kostenden prijs zoo nabij komt en nu het andere zooveel lager blijft. De heer Kruijsse voert ter verdediging van het standpunt van Burg, en Weth. aan, dat het uitgebreid onderwijs aan de gemeente ook eigenlijk niet zooveel meer kost als op den specifieken staat is berekend. Met het oog op dat onderwijs krijgt de onderwijzer koole 100 voor onderwijs in de Fransche taal en de onderwijzer Dijkwel 100 voor onderwijs in wiskunde, zoodat dat onderwijs eigenlijk aan de gemeente maar 200 meer kost dan het lager onderwijs. De Voorzitter bevestigd het betoog van den heer kruijsse, daaraan toevoegende dat Burg, en Weth. volgens de door Gedep. Staten gegeven aanwijzing de berekening moesten maken om tot een cijfer der kosten te komen, maar dat de meerdere kosten die invoering van uitgebreid onderwijs voor de gemeente hadden, werkelijk niet zoo hoog zijn. De heer Oggel merkt op dat na deze toehchting de zaak er heel anders uitziet en oppert geen verdere bedenkingen tegen het tarief, waarna de verordening z. h. s. wordt aan genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 3