Loting Nationale Militie. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 9 Augustus 1911. Op het drietal voor het beroepen van een predikant bij de Geref. kerk, Vlooswijkstraat alhier, zijn geplaatstDs. van Oort te Middelburg Ds. B. Y'ersluijs in Noord-Amerika en Ds. van Reenen te Leiden. Bij het gisteren gehouden examen voor de akte Engelsche taal 1. o. is o. m. geslaagd de heer P. van Es alhier. Voor de akte Fransehe taal 1. o. slaagde o. m. de heer C. Brakman te Schoondijke. Dinsdagnamiddag had de voerman M. Loof van Ter Neuzen bp het laden van vlas op de Sassing het ongeluk van boven van het voer te vallen, doordien een touw, dat hp wilde aantrekken, brak. Hoewel hp eenigen tijd be- wusteloos was, kwam hp later toch weer bij, maar klaagde toch nog over pijn in de borst. Naar we heden vernemen is zijn toestand redelijk. Een luchtballon, ook door ons Zondag- avond boven Sas van Gent waargenomen, is ongeveer halt zeven ure gedaald bij de kreek aan den ,/Zwarten hoek", onder Axel. Er bevond zich een persoon in de mand hij was om 5 ure te Brugge opgestegen. Met behulp van toegeschoten personen werd de ballon nadat Met gas was uitgelaten in de mand verpakt en naar Sas van Gent vervoerd, van waar de luchtreiziger met den ballon naar Brugge tferugkeerde. Gisteren brachten een kleine 200 leden, waaronder verscheidene dames, van het Belgisch geschied- en oudheidkundige congres het aan- gekondigde bezoek aan Hulst. Aangekomen met de trein van 3.52 begaven zich de congresleden naar het Stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur in de benedenzaal werden ontvangen. Ter hunner verwelkoming hield de Burge- meester, de heer F. van Waesberghe, de vol- gende rede. Hooggeachte Heeren. Als hoofd dezer gemeente rust op mp de hoogst aangename taak U namens het gemeente bestuur hartelijk welkom te heeteu in Hulst, een der vier ambachten van Vlaanderen, dat in de taal, die gesproken wordt, zijne afstamming van het Vlaamsche volk verraadt. Ik zal U hier geen stuk geschiedenis geven, deze is U alien bekend, doch de tpden hebben geleerd, dat Belgie en Nederland. weder ge- worden zijn twee landen wier bevolking erkent, dat het kinderen zijn van denzelfden stam. (Applaus). De ontvanjfst Harer Majesteit, onze geeer- biedigde Koningin, in uwe hoofdstad onlangs ten deel gevallen, heeft bewezen dat Belgie en Nederland elkander de hand willen reiken ter bereiking van gemeenschappelijke belangen. De Nederlandsche Regeering stelt het streven van het Belgisch geschied- en oudheidkundig verbond op hoogen prijs, getuige de afvaardiging naar uw congres van den heer Dr. Colenbrander, secretaris van de commissie van advies voor 's Rijks geschiedkundige publication. (Applaus). De Nederlandsche Regeering gevoelt het, dat de geschiedenis van Belgie vormt eene bladzijde van de geschiedenis van Nederland, evenals de geschiedenis van Hulst vormt eene bladzijde in de geschiedenis van het Land van Waes in het bpzonder en in die van Vlaanderen in het algemeen. (Applaus,) Uw bezoek aan onze grjjze veste getuigt van uw ijver in het navorschen der geschiedenis en zoover het gemeentebestuur U hier van dienst kan zijn, zal het U daarbij gaarne en zoo mogelijk behulpzaam zijn. Ik hoop, dat het bezoek, dat U zoo aanstonds aan ons archief gaat brengen voor U vruchtbaar moge zijn. Ook vertrouw ik, dat het bezoek aan onze stad U niet zal teleurstellen. De burgerij stelt uw bezoek op hoogen prijs, en ik betuig U, ook namens haar, mijnen besten dank voor de eer Hulst aangedaan. Louise achteruitgeweken, zoodat zij uu, na het eindigen van zijn gloedvolle pleitrede, met over de borst gekruiste armen en als een versteenc beeld bij het venster stond. wIk neem u de woorden, die u tot mij ge sproken hebt, niet kwalijk," antwoordde zij, terwijl hij haar hoopvol aanzag. //Hoe vreemd mij uw wijze van doen ook voorkomt,' gevoel ik toch zeer goed, hoe goed en edel uwe bedoeling is, daarom wil ik u openhartig ant woorden ja, ik heb Frans zeer lief gehad, misschien nog het meest toen het gold voor altijd te scheiden. Hoewel mij eenmaal de mogelijkheid de zijne te worden zeer gefpkkig zou hebben gemaakt, nu is zoo iets niet meer mogelijk. Er ligfe te veel tus- schen ons, dat ik niet kan overwinnen. Neem met dit antwoord genoegen, mijnheer Van Houtheim. Zeg hem, dat ik hem alles toe- wensch wat voor zijn geluk bevorderlijk kan zijn, maar dat ik hem verzoek als hij mij ooit heeft liefgehad, geen moeite meer te doen om te herwinnen, wat voor altijd, zoowel voor hem als voor mij, verloren is." Met vaste stem aangevangen, kwamen de laatste woorden haar slechts bevend over de Ik heb gezegd. (Langdurige toejuichingen). De beer Willemsen, voorzitter van den Ondheidkundigen Bond te St. Nicolaas, dankt, namens het congresbestuur het gemeentebestuur voor de guile ontvangst, welke de congresleden in Hulst ten deel valt. A1 is Hulst wel is waar gescheiden van Vlaanderen, het is toch gelegen in een streek, die nog altijd den naam van Zeeuwsch-Vlaanderen draagt. Moge de verbroedering tusschen Noord en Zuid, Zondag te Mechelen zoo duidelijk getoond, lang blijven voortbestaan. Spreker eindigt met den kreet Lang leve Nederland, Lang leve Belgie. (Langdurige toejuichingen). Alsnu namen de congresleden in oogenschouw het Archief der gemeente, dat op zeer doel- matige wijze in de Burgemeesterskamer en de Raadzaal was tentoongesteld. Hierna werd een bezoek gebracht aan de kerk en andere merkwaardigheden bezichtigd. Met den trein van half 7 keerden de congres leden weder naar hun land terug. (Zel.)j 1 Ter vervanging van de mislukte plannen van den aanleg van een electrische tramweg- verbinding BreskensKnocke worden thans naar de Breskensche courant meldt door dezelfde combinatie pogingen aangewend om een stoom- tramweg aan te leggen van Breskens over Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement naar Sluis. Het traject BreskensSluis zou in ongeveer een half uur minder worden afgelegd dan met de tram BreskensMaldeghem. Maandagmorgen deed zich ten raadhuize te Breskens het merkwaardige geval voor, dat een ongehuwde moeder die Zondagavond een levenloos kind ter wereld had gebracht van die geboorte zelf de aangifte kwam doen. Zaterdagnamiddag omstreeks vijf uur ont- stond, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende sigarette, brand in de duinen van de Waterschappen //Groede" en //Breskens" ter plaatse waar die in eea.iloopen. OfsGhoon de dijkbaas van Groede bijna een half uur verder woont waar ook de vaste arbeiders verblijven, was deze ambtenaar met acht man spoedig ter plaatse en wisten door het opwerpen van zand- bermen den brand te beperken waarna hij bij gebrek aan voedsel en volkomen windstilte uitdoofde. Gelukkig dat spoedige hulp aanwezig was, anders was het westelijk paalhoofd van Breskens bestaande uit gecreosoteerde palen die door de zon reeds gloeiend heet waren, in brand ge- vlogen en was voor duizenden guldens schade berokkend. Nu beperkte deze zich tot duin- beplanting over eene oppervlakte van ongeveer 30 aren. Koewacht. Maandag was het feest in de kom dezer gemeente. Jac. Elegeest en ecbt- genoote mochten hun gouden huwelijksfeest vieren en de buren hadden besloten dezen dag voor de oudjes tot een feestdag te maken. 's Morgens werd voor de woning een eereboog opgericht en versierde sparretjes geplant. Van alle huizen wapperde de vlag, toen dejubilarissen door de feestcommissie werden afgehaald en naar de kerk geleid, waar een H. Mis van dankbaar- heid werd gezongen. In het gemeentehuis werden de feestelingen door den burgemeester toegesproken en hun werd namens den gemeente- raad een geschenk aangeboden. De feestcom missie ontbaalde daarop de geheele familie ten huize van den heer Gh. Swartelee, waar het recht vroolijk toeging. In den namiddag ont- ving het gouden echtpaar van hunne buren een zestal stoelen met fauteuilalsmede een geschenk in geld. 's Avonds bracht de fanfare maatschappij z/De Eendracht" eene serenade. Als eene merk- waardigheid dient vermeld. dat de twee naaste bloedverwanten der jubilarissen, die bij hun huwelijk als //bruidsknecht en bruidsmeid op- traden, beiden nog in leven zijn en het feest bp woonden. De Woensdag te Hontenisse gehouden loting had den volgenden uitslag HONTENISSE. lippen, terwijl ze half afgewend als om steun de vensterbank greep. Met geweldige inspan- ning richtte zij zich nu op en boog tot afscheid het hoofd. Eduard van Houtheim begreep, dat op het oogenblik tegen dit besluit niet te redeneeren viel. Wellicbt zou de tijd hierin verandering brengen. Hij boog dus diep en verwijderde zich. Louise keek hem strak na. Haar borst zwol op in een diep, zwaar ademhalen. z/Dat was het laatste, het zwaarstemom- pelde "zij droomerig. „De rechtvaardige straf ook voor mij zelf Kalm en vreedzaam waren de dagen vervlogen sedert het vertrek van den heer Van Houtheim. Wat deed de vredige omgeving Hetty goed, terwijl de rust, die er heerschte in deze atmos- feer van orde en eenvoud zich aan haar mee- deelde. Geen jagen naar efiect, geen veinzerij of kleingeestigheid was hier te ontdekken. Wat gevoelde zij zich gelukkig, wanneer zij met de eenvoudige dame zat te praten of met haar door bosch en veld wandelde. (Wordt vervolgd). Getrokken nummer. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 NAMEN LOTELINGEN. Opgegeven reclames. Roelans Eduard Judocus. Nijskens Alphonsus Aug. de Waal Cijrille Petrus. Hiel Petrus Aloijsius. Hermans Honore Petrus. Adriaanse Jacobus J. L. Dobbelaar Alphonsus. Bogaert Josephus. de Z wart Michiel Leendert. Dalie Camillus Josephus. Cambeen Emile. Heijens Josephus H. A. Verdurmen Leon Joh. van der Klooster F. C. J. de Meijer Wilhelmus M. Bogaart Eduardus Bern Thijs Florent. Hiel Theodorus. Cornelis Honore Jacobus, van Dixhoorn Abraham L. Lucasse Krijn. Mangnus Petrus Aug. Asselman Petrus. de Booij Alphonse. Gornelissens Eduard Ant. van Dommelen Petrus J. Kindt Theodorus Fred Schelfhout Petrus. Vereecken Rudolph And. Waelpoel Alphonsus. .Cambeen Josephus E. van Damme Eduardus D. Verschooten Emile Joh. van Dorsselaer Adriaan. Vaal Petrus Augustinus. van Waterscboot Julius P. Hoefeijzers Eduardus F.J. de Bakker Josephus. van Leemput Petrus L. Weemaes Desire Carolus. van de Velde Rene August, de Bakker Eduard. Feber Hendricus. Steijns Eduard. Buise Karel Lodewijk. de Vree Franciscus L. Broederdienst Broederdienst Broederdienst Gebreken. Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst De Woensdag te Gra.au w en Lang en- dam gehouden loting had den volgenden uitslag". GRAAUW EN LANGENDAM. 1 2 3 4 5 6 7„ 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 de Munck Theodorus. de Keijser Jan L. M. Bracke Petrus Leonardus. van Gimst Franciscus. Verstraaten Leon Petrus. van Sikkelerus Francies. ,Jt%^uJohi»j}nes Fr. van Immerseel Alph. de Vilder Johannes Fr. van Mol Hypolitus J. van Kruijssen Alphonsus, de Klerk Johannes Jac. Mangnus Desire, de Smit Petrus. de Smaele Johannes Fr. Buijsse Petrus Eduardus van de Vijver Petrus, Borm Edemondus J. Broederdienst Gebreken. Broederdienst Maandagavond half acht is te Werkendam bij 't zwemmen in de Merwede verdronken de 15jarige Aart Roubosch. Zijn lijk is nog met Qpgevischt. - De 15jarige A. R. te Sleeuwijk, bij Gorinchem, is Maandag bij het zwemmen verdronken. Te Krimpen a/d. IJsel is bij het zwemmen in de IJsel de 14jarige ver dronken. Een bewoner van den Haarlemmer- dijk te Amsterdam is Maandagnacht uit het raam van zijn op de 3de verdieping gelegen slaapkamer op een binnenplaats gevallen. Bg aankomst in het Binnengasthuis, waarheen hij per auto-ziekenwagen werd vervoerd, bleek de man te zijn overleden. Bij de familie bier te lande was nog geen bericht omtrent den in Beieren vermisten oud-Minister, den heer De Marez Oyens, inge- komen. Men meldt uit Groessen aan de Geld.: Zondagnamiddag zat een man van 85 jaar voor de deur van zijn woning zgn pgpje te rooken, terwijl er niemand tbuis was. Een voorbijganger bemerkte, dat zijn kleeren in brand stonden. Filings riep hij den zoon van den ouden man die in de nabgheid de koe hoedde, doch de hulp kwam te laat. De kleeren waren den ongelukkige letterlijk van het lijf gebrand. Men bracht hem in huis, haalde vlug geneeskundige hulp, doch weldra gaf de onge lukkige den geest. Hoe het ongeluk zich toegedragen heeft is niet te zeggen. Waarschijnlijk zijn de kleeren door vuur uit de pijp in brand geraakt en heeft de grijsaard zich zelf niet kunnen helpen. Toen in November 1907 de stormloop plaats had op de Spaarbank aan de gedempte Botersloot te Rotterdam, ging ook een koffie- brander hier ter stede zijn spaarpenningen op- vragen. Sedert droeg hij zijn spaarduitjes, tot een bedrag van f 2400, in een sigarenkoker bij zich. Maandagavond en nacht is de man uit ge- weest. Hij kwam ook in een clandestien kroegje aan de Lange Baanstraat, waar hij tot gezelschap kreeg drie vrouwen. Met dit drietal vermaakte hij zich onder gelag. Toen de vrouwen hem verlatep hadden, kwam hjj tot de ervaring, dat de sigarenkoker waarin zijn spaarduitjes geborgen waren, leeg in zijn broekzak zat. De hulp van de politie werd ingeroepen, en in den loop van den nacht zijn de drie vrouwen in haar woningen aangehouden en naar het politiebureau in de^apge Torenstraat gebracht. Alle nasporingen naar ae gestolen 2400 be staande uit een nieuw bankbiljet van f 1000, een van 300, twee biljetten van 200, twee van 100, twaalf van 25 en twintig van f 10, zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Yan een meloen. Zeker Amsterdamsch fruithandelaar, tijdelijk te Zandvoort resideerend, duwde bij het venten in de Haltestraat in overdreven koopmansijver een in de deuropening staand logeetje der bad- gasten een fermen meloen in de handen met de woorden//Laat je moeder zienprachtige meloen, 50 cent Nu geviel het, dat de meloenen in dit gezin van de fruitlijst gebannen zijn. Dies bracht het kind de meloen, onvoorzichtig genoeg de zware vrucht aan het steeltje dragend, den koopman terug. Maar voor de koopman ze aangenomen had, daar lag zij op den grond, de meloen. Dit gaf den venter aanleiding captie te maken mevrouw moest en zou de meloen nu nemen. Mevrouw echter wees den man de deur en toen daaraan geen gevolg werd ge- geven, gaf ze haar driftig een trap, de meloen n.l., zoodat deze den stoep oprolde, waarna de koopman haar onder groot misbaar weer de gang in keilde. Yan alle kanten waren de nieuws- gierigen toegestroomd als lachende getuigen van de komische voetballerij. Maar nog vo6r het relletje teneinde was, verscheen reeds een dienaar van den heiligen Hermandad als onloochenbaar getuigenis der activiteit van het Zandvoortsch politiekorps. Hij trachtte den koopman zijn ongelijk aan het verstand te brengen, daar immers de meloen niet op zicht was gevraagd, maar hij ze opgedrongen had. Was dat geen verstandige taal voor een agent, door de ranglijst gedoemd no. 11 als nummer te dragen Maar de koopman, totaal onhandel- baar omdat er niet te handelen viel, liet zich niets aan 't verstand brengen en reeds wilde de agent tot krachtiger maatregelen overgaan, toen de vrouw des huizes, inmiddels van een wandeling teruggekeerd, schrikkend van den volksoploop, die het verkeer stremde, zich over de verschop- peling ontfermde en fluks den koopman zijn meloen afkoeht, aldus stoffe leverend voor het bewijs der stelling, dat een brutaal mensch de halve wereld heeft. t. Maandagnacht om een uur werden door een politieagent, inbrekers gesignaleerd in de villa van mr. Van der Goes aan de tstanng- straat te Nijmegen. Daar de bewoners in het buitenland vertoeven, was het huis tgdelyk on- bewoond. De agent wist d<jn inbrekers het ontsnappen te beletten en vroeg,;versterking, die spoedig aanwezig was. Men omsingelde de villa, waarin een inspecteur met twee agenten door een raam naar binnen wisten te komen. Dadelijk bleek, dat de dieven alles van waarde vernield hadden en toen naar boven gevlucht waren Bij het doorzoeken van de bovenver- dieping kwam de politie voor een gesloten deur Na herhaald roepen en dreigen van te zullen schieten, werd de deur eindelgk geopend en gelukte het den inspecteur Walraven na veel tegenstand de drie inbrekers, twee van ^1 jaar en een jongen van 17, te arresteeren. De jongen was in het bezit van een revolver, waarmee hij viermaal geschoten heeft, echter zonder iemand te treffen. j.'. Bij de huiszoeking maakte de! politie gebruik van fietslantaarns, door eenige voor i)gau0ers afgestaajn dat de drie inbrekers op het politiebureau ondergingen, bleek, dat zg behoorden tot een clubje van 5 persone°' zich reeds herhaaldelijk aan diefstal ^huldig maakte. Het bleek, dat zij dezen winter reeds meer dan 10 inbraken voor hun rekemng hebben gehad, waarvan de daders tot no onbekend waren. De twee ontb™ke^e° het kwintet werden gistermiddag door de polit e DEE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2