Gemengde berichten. welke bij uitzondering geldig zullen zijn tot middernacht van 16 Augustus. Ook de op 13 en 14 Aug. af te geven retourbiljetten zullen tot middernacht van 16 Augustus gangbaar zijn. Volgens mededeeling van het Loodswezen is bet wrak van den Belgischen loodsschoener in de Sardijngeul, op ongeveer 51° 26', 5 N.b. en 0° 19', 3 W.l. (3° 33', 8 0.1. van Green wich), opgeruimdde wraklichtboei is opge- nomen. Bij Kon. besluit is o. m. aan degemeente Clinge eene buitengewone subsidie verleend voor de kosten van het lager onderwijs tot een be- drag van 4900. t De beer B. G. Balje, schipper bij het Nederl. loodswezen schrijft in de Vlissingsche Courant Het is niet alleen de zeer hooge temperatuur dezer dagen die ons doet wanen in de tropen te verkeeren maar nu verschijnen ook al de daar inheemsche (ik bedoel in de tropen) dieren n.l. de vraatzuchtige haaien, hier in de Noordzee. Al behoeft men nu wel geen vrees te koesteren voor eventueele ontmoetingen met deze dieren aan het strand of tegen de kust op z. g. n. droog water, toch beletten die ons (zeevarenden) het nemen van een frisch verkwikkend bad in voile zee. Meermalen werden deze dieren van verschillende grootte waarbij van plm. 4 meter, door ons in de afgeloopen reis in de Noordzee waargenomen. En dat de vraatzucht van deze dieren niet zoo gering te achten is bewijst een door toe- vallige omstandigheden overboord gevallen zak inhoudende een 150 makreelen (een fijn zee- banquet) in de maag van een dezer monsters verdween als zoete koek. Nogmaals, mijnheer de redacteur, men"behoeft geen vrees te koesteren aan stranden of bad- plaatsen, maar het bedoelt een waarschuwing aan zeevarenden om zich wel een tweemalen te bedenken voor zij overgaan tot het nemen van een verkoelend bad in voile zee. Beter dan maar wat last van de hitte, als zoo wij ons uitdrukken ,/Voor de haaien te zijn." /aamslag, 5 Aug. Tot hoofd der openbare school te Nootdorp, (Zuid-Bolland) is benoemd de heer M. C. Casteleijn hoofd der openbare school in den Groote Huissenspolder. Door de langdurige droogte is de kreek in den Groote Huissenspolder geheel opgedroogd, terwijl met het water-verlies ook de laatste paling, die men daarin vroeger in menigte aantrof, gevangen is. In verschillende andere putten en kleine moerassen, waar thans de watervoorraad zeer klein is, komen vele palingen te voorschijn, en soms wel van 3 tot 4 pond, terwijl niet bekend was dat zich daarin paling ophield. Door som- mige personen werd deze vischsoort aan de huizen aangeboden voor 0,30 a 0,35 per pond. Stoppeldijk. Zaterdagnacht heeft men bij den visscher Cammaert, wonende op het ge- hucht Campen, circa 30 K.G. paling gestolen, en bij den visscher Merk, wonende op de Oude Stoof, ook eene groote hoeveelheid. De eerste heeft van de dieven niets bemerkt de tweede werd wakker van het leven dat ge- maakt werd en vervolgde een drietal hem on- bekende dieven een eind weegs in de richting van Hengstdijk, maar zonder succes. Lamswaarde. Tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier is met algemeene stemmen benoemd mej. M. Broekaert, tijdelijk onder wijzeres te Graauw. Wegens benoeming van den heer W. Uremer tot hoofd der school te Graauw is er te Lams waarde nog eene vacature te vervullen. Frans vertelde met het oude, halfkinderlijke, half broederlijke vertrouwen, dat hij vroeger tegenover zijn oom gekoesterd had. Dit ver trouwen, ontwaakte tegelijk met de behoefte, die hij gevoelde om zijn hart uit te storten. Hij sprak over zijn eerste onmoeting met me- vrouw Van Elderen en Louise, van hun verderen, steeds intiemer wordenden omgang met elkaar en van Louise's talent als schilderes. Hij ver- zweeg ook niet hoe zij hem het eerst met Hetty had bekend gemaakt en diep zuchtend voegde hjj er aan toe, dat Louise sedert een paar dagen ernstig ziek was en weigerde hem te zien. Oom Eduard hoorde hem opmerkzaam aan. Eenigszins voorovergebogen en de handen op de knieen, las hij elk woord van Frans zijn lippen. Toen deze geeindigd had, trok hij zijn stoel bij Frans en legde hem de handen op de schouders. //Wel mijn jongen, beantwoordt me een vraag gehje^l openhartigbemin jij Louise van Elderen in waarheid zoo innig en zoo oprecbt dat je alles zoudt kunnen wegwerpen om haar de uwe te mogen noemen Frans ademde zwaar. //Ja, oom Eduard, bet is zoo zei hij oprecht. z/En ben je er zeker van zorgen en ontbe- ringen met haar te kunnen dragen en toch door je liefde opgewekt en flink te blijven Vat het niet licht op, Frans. Je weet nog niet wat ontbering beteekent. Denkt dus goed na alvorens me te antwoorden." Wordt vervolgd.) Donderdagmiddag heeft een landbouwer in de Herpsche heide onder Berchem het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk van zekeren v. W. gevonden. Door een beroerte getroffen moet de man daar neergevallen zijn. Bij een dezer dagen gehouden telling van textielarbeiders te Gronau bleek, dat er van de 4819 arbeiders niet minder dan 3000 in Neder- land wonen. Te Herike, bij Markelo, is de 19jarige Hendrika Holstege op het roggeland door een zonnesteek getroffen en overleden. Te Lisse is Zaterdagavond de bloembollen- kweeker C. H., uit Vogelenzang (gem. Bloemen- daal), doordat zijn pa^rd van een draaiorgel schrok, van zijn wagen gevallen en overreden. Hij was bijna onmiddellijk een lijk. De onge- lukkige laat een weduwe met 6 kinderen achtbr, In den Usel, nabij den Hohtwal bij Voorst, is Zaterdagmorgen door een visscher en zjjn knecht drijvende gevonden het lijk van een verpleegde uit krankzinnigengestichtteZutphen het is naar Zutphen overgebracht. Zaterdagmorgen is uit een gracht te Zutphen opgevischt het lijk van den sedert eenige weken aldaar vermisten handelsreiziger H. J. v. d. V. Om nonvlinders te vangen spant men op de Veluwe des nachts op open plaatgen in de bosschen groote witte lakens, gedrenkt in alcohol en flink bestreken met een kleverige massa. Deze lakens worden door carbidlantaarns be- schenen. Op die wijze worden tal van vlinders gevangen, die op het lichte doek afkomen en daaraan blijven vastkleven. Op het Dacostaplein te Amsterdam is Zaterdagavond een wielrijder door twee mannen van zijn fiets geworpen, waarna zij hem beroofden van een bankbiljet van 10. Zaterdagmorgen is de vrouw van A. v. 't H. te Brielle bij het scheppen van water in het water gevallen en verdronken. Haar man was op den schelpenzuiger Marie uit. Zij laat vier kinderen achter. Te Leiderdorp is Donderdagnatniddag een 16jarige jongen van een paard gevallen. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht, waar hjj gisteren aan de gevolgen van den val is overleden. Op den Goudschenrijweg is Zaterdagna- middag P. J. van een motorwagen van lgh 5 der electrische tram gevallen, waaraan hij van achteren was gaan hangen. De jongen sloeg met het hoofd tegen de straatsteenen en kreeg een hersenschudding. Hij is per brancard naarde ouderlgke woning in de Palestinastraat gebracht. Den 26sten Juli werd uit een trein, die van Amersfoort via Utrecht naar Den Haag vertrok, een koffertje, het eigendom van zekeren heer W. R. V., uit het net in een der coupe's vermist. In het koffertje bevonden zich een antiek Perzisch handschrift uit de 16de eeuw, eenige miniaturen uit dien tijd en andere waardevolle stukken, een waarde van vele duizenden guldens vertegenwoordigend. In verschillende dagbladen komen in den laatsten tijd advertenties voor van zekeren A. Bakker, Medicine Hat, provincie Alberta, Canada, waarbij hij aanbiedt gegadigden aan betrekkingen iD dat land te helpen. Alvorens op die advertentie in te gaan, wordt belanghebbenden aangeraden omtrent Bakker inlichtingen in te winnen bij het departemeut van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage. (Stct.) De eerste vrouwelijke predikant in Neder- land. Bij de doopsgezinde gemeente te Baard in Groningen is beroepen mej. A. Zernike, proponente te Amsterdam. In de donkere wijk van Rotterdam, waar het nieuwe stadhuis en het postkantoor zullen verrijzen, zijn reeds 77 krotten gebeel of ge- deeltelijk gesloopt. Ongeveer 300 gezinnen die er woonden, hebben in andere stadsbuurten een onderkomen moeten zoeken. Weest voorzichtig met petroleum Nabij Apeldoorn ging vrouw Gr. met een bus petroleum langs een brandenden fornuispot. Eensklaps ontplofte de bus met een hevigeu knal, terwijl de vrouw een stroom brandende petroleum over haar lichaam kreeg, waardoor zij hevige brandwonden opliep. Haar toestand is thans redelijk, hoewel zij nog erge pijnen lijdt. De oorzaak der ontplofling wordt hierin ge- zocht, dat door de hitte de gasontwikkeling bij petroleum verbazend hoog is. In twee weken tijds is dit nu reeds het derde ongeluk, dat op soortgelijke wijze is ontstaan. Aan bet adres van den onlangs te Onst- wedde op noodlottige wjjze om het leven ge- komen timmerman H. Huisman kwam Woens- dag bericht, dat hij was geslaagd voor het examen als ambtenaar bij de Rijks directe be- lastingen, enz., onlangs gehouden te Arnhem. Yoor de ouders van het veelbelovend jong- mensch zeker diep tragisch. In het zwembassin. In het //Vad." wordt het volgende vermake- lijke voorval verteld. In zekere Nederlandsche stad is een drijvend zwembassin in een stroo- mende rivier. Reditu de dames- links de heerenafdeeling. De toegang geschiedt over afzonderlijke plankieren, en de afscheiding loopt tot op den bodem der rivier door. Maar in een rivier staat den eenen tijd wel eens meer water dan den anderen. En van- daar "het volgende voorval In het heerenbassin zwom een zwaarge- baarde heer, een man op leeftijd, een hoogst serieus man, die de gewoonte had om van de hoogste stelling te schieten en dan onder water voort te zwemmen. Op zekeren dag deed hij het weer, en kwam niet meer boven. Dreggen werden ge- haald. De zwemmeester dook naar hem niets hielp. Intusschen speelde zich in de damesafdeeling het volgende af Opeens kwam, tusschen de dameshoofden, die zich boven 't water bewogen, een zwaar gebaard hoofd boven, dat met verschrikte oogen rond keek. Aanvankelijk had niemand er erg in. Maar wie beschrijft den schrik van mevrouw X, die gewoon in het water wat zat te stoeien met haar vriendin, mevrouw Y, opeens haar mollige armen om een hals sloeg, waaraan een baard bengelde. Een gilletje. Schrik, ontsteltenis Paniek 1 Een enkele minuut na zijn verschijning boven het watervlak zag het baardige hoofd het bassin totaal verlaten. De verschrikte nymfen vlucht- ten in haar badkamertjes. Gelukkig dat er een gat in de deur was, anders hadden zij niet eens kunnen zien hoe het afgeloopen was. Het liep daar mee af, dat de badvrouw het zwemmende hoofd sommeerde Boven of onder langs te verdwgnen. Het baardig hoofd, amechtig van de reis onder langs, en niet zeken den terugweg te kunnen vinden, verkoos het laatste. Een minuut later was het nymfenbassin weer bevolkt, en het was er nu luidruchtiger dan ooit. Aan den anderen kant van de afscheiding verheugde men zich over den weergevonden drenkeling. Maar er werd toch een timmerman gerequireerd, om de scheiding na te zien. Een drama te Ossenzijl Eenigen tijd geleden werd op last van de justitie te Beerenveen bet lijk opgegraven van vrouw O. te Ossenzijl en daarna gerechterlijk geschouwd. De vertevingsorganen werden op- gezonden naar Heerenveen om te worden onderzocht. Naar aarileiding hiervan kunnen we het vol gende mededeelen. Na den dood van de vrouw werden twee briefjes gevonden, waarin ze mededeelde, dat het leven haar ondraaglijk was geworden en dat ze er daarom van ging scheiden en dat ze reeds drie jaar geleden van een schipper arse- nicum had gekocht. Deze briefjes zijn door de justitie in beslag genomen. Te Ossenzijl wordt nu openlijk uitgesproken, dat de vriendschappelgke verhouding die er sinds lang tusschen het echtpaar O. en het echtpaar P. bestond, niet van zuiveren aard was. In Februari j.I. gebeurde een ongeluk met een boot, waarmee Onderweegs en P. omsloegen en waarbij P. verdronk. Volgens O. zou P., toen deze zinkende was, hem nog hebben toegeroepen ffRed je zelf, het is beter dat er een verdrinkt dan twee". Thans, enkele maanden later, is de vrouw van O. op verdachte wijze overleden. De deskundigen hebben n.l. arsenicum in de verteringsorganen gevonden. Men zocht toen verband tusschen beide sterfgevallen en dit te meer, daar dadelgk na den dood van de vrouw van O., de wed. P. bij 0. de huishouding kwam besturen, hoewel hij reeds vrij groote meisjes in huis heeft. De Justitie zet haar onderzoek voort. Tien jaar geleden werd te Wapserveen (Dr.) een man vermpord noch het lijk, noch de dader werd gevonden. Het echtpaar Grunewold te Wapserveen, indertijd reeds verdacht van den moord, kreeg Vrijdag ruzie, waar bij de vrouw den man van hetzoolang geleden misdrijf beschuldigde. Beiden werden in hechtenis genomen en naar Assen overgebracht. Het geraamte van den vermoorde is thans gevonden. diep in den grond, op 20 meter afstand van het huis van Grunewold. Te Andijk (N.-H.) is Vrijdag een jongen van 14 jaren bg het baden verdronken. Zaterdagmorgen werd, naar het Vad. meldt, op den Rgswijkschen weg bij den Haag een bejaarde man die op de rails liep, door de stoomtram overreden. De wielen gingen hem over beide beenen, zoodat zij van het lichaam werden gescheiden. Per brandcard weid hij naar het Gemeente-Ziekenhuis in Den Haag gebracht. De 23jarige J. G., die Zondagavond te Helden (Limb.) door messteken werd verwond is aan de gevolgen overleden. De vermoedelgke daders F. v. M. en H. P., beiden uit Helden, zijn gearresteerd.' In het Oosterpark- en Muiderpoortkwar- tier te Amsterdam hebben zich Vrijdag bij twintig personen van verschillende gezinnen verschijnselen van ernstige maag- en ingewand- storingen voorgedaan, als hevige brakingen en diarrhee, gepaard met krampen en benauwdheden. Er werd oumiddellijk aan cholera gedacht, doch gelukkig werd spoedig vastgesteld dat hiervan geen sprake is. De gezinnen waarin zich de ziekte-verschijnselen hebben voorgedaan, hebben hun melk van melkboeren die ze van dezelfde boerderij onder Weespercarspel betrekken. Men vermoedt, dat deze melk ondeugdelijk is ge- weest. De toestand van geen der aangetasten is ernstig. Van de personen, bjj wie zich ziekte-ver schijnselen hebben voorgedaan, behoefden er slechts twee in een gasthuis te worden opge- nomen. Zij waren echter heden reeds beterende. Het heeft de aandacht getrokken, dat de melk- slijters, van wie de gezinnen, waarin ziektege- vallen voorkwamen, haar melk betrokken, ook melk leveren aan gezinnen, waarvan niemand eenigen last ondervonden heeft. Donderdag is te Zuidwolde de 15jarige Dirk Middelveld door den drijfriem van een stoomdorschmachine gegrepen. Hij was oumid dellijk een lijk. Uit een ongesloten trommel, die stond in de slaapkamer van een woning aan de Kei- zersgracht te Amsterdam, is Vrijdag een bedrag van 750 ontvreemd. In de bosschen van den heer W. A. In- singer onder Wageningen heeft' de jachtop- ziener Woudenberg Donderdag een wild varken geschoten, wegende 100 K.G. ZONNESTEEK. De wetenschap maakt onderscheid tusschen directen en indirecten zonnesteek. De directe zonnesteek kan weer verschillende vormen aan- nemen. Nu eens treft hij menschen bg zware in- spanning die er niet aan gewoon zijn, bijvoor- beeld jonge soldaten bij inspannende marschen in den zomer of na de aankomst in een tropisch land. Hoe vochtiger de lucht is, des te grooter het gevaar, door de uitwaseming van de huid. De zonnesteek kondigt zich door een hevige hoofdpijn aan. Als er nu niet dadelgk iets geschiedt om het gevaar af te wenden, dan stort de getroffene spoedig op den grond. Het lichaam maakt krampachtige bewegingen, de tanden zijn krampachtig op elkander geklemd, de huid is geheel ongevoelig de ademhaling sterk gestoord. Een ander maal kondigt zich de zonnesteek met sterke transpiratie aan. De getroffene wordt voortdurend bleeker, de lippen blauwachtig, de oogen met bloed doorloopen, de aderen ge- zwollen, de ademhaling rustig maar zeer zwak, tot de man eindelijk neervalt. Het ergst is echter diegene er aan toe, die zonder een gevoel van pijn of vermoeidheid te voelen slechts een buitengewonen dorst bespeurt en dan plotseling in onmacht valt. Deze on- macht kan tot anderhalven dag duren en dan op den dood uitloopen, zonder dat de zieke is ontwaakt. Eindelijk kondigt de zonnesteek zich door een vreeselijke hoofdpijn aan, die van uur tot uur heftiger wordt, totdat eindelijk waanzin intreedt. In bovengenoemde gevallen is sprake van directen zonnesteek. De dood is met onver- mijdelijk maar de hevige hoofdpijnen kunnen 6 tot 8 weken lang telkens opmeuw terug- keeren en tot nieuwe bezwijmingen leiden, zonder dat de aanwending van eemg genees- middel er tegen belpt. De zoogenaamde indirecte zonnesteek treedt niet op in de open lucht, maar in gesloten ruimten, en kan eveneens in ernstige geva lea den dood veroorzaken en wel onder dezeltde krampverschijnselen als bij den directen zonne steek Over het ziekte-proces, dat zich in het lichaam afspeelt, loopen de meeningen der ge- leerden uiteen. Sommigen spreken alleen over de inwerking der overmatige hitte op de orga- nen die dienen tot het handhaven van de nor- male temperatuur van het licbaam. Tegen deze opvatting is te zeggen, dat de stokers bg de ketels van stoomschepen dikwgls nog grootere hitte verdragen zonder dat zij er veel schade van ondervinden. Verder wordt gezegd, dat door de hooge temperatuur het bloed dermate veranderd wordt, dat het op de zenuwcellen ver- giltigend inwerkt, namelijk op die cellen waar- van de werkzaamheid van het hart en der bloedvaten afhangt. u_„i_ Een derde theorie sleept er zelfs de bacte- rien bij, echter zonder veel grond ten minste heeft nog niemand het fatale wezen gezien, dat zoo veel onheil moet stichten. Het meest vertrouwen verdient nog de op vatting die niet de warmtestralen, maar de zoo genaamde chemische stralen der zon, dezeltde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2