A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. No. 5(544. Dinsdag 8 Auguslus 1911. 51e Jaargang. Buitenland. EEN OOM BUITEN. Binnenland. F E U1LLET0N. ABONNEMENT: Per Irie maanden bianen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De staking in de Londensche dokken heeft nu een reusachtigen omvang gekregen. Elken dag wordt de stagnatie grooter. De leiders Wil Thorne en Cathery verklaarden dat, indien Zaterdag het conflikt niet werd bijgelegd, alle werklieden in de haven zulleu staken. In dit geval zullen 30,000 a 40,000 man het werk neerleggen. Vrijdag bedroeg het aantal stakers 25,000 man. Toen het arbeidsconflikt zoo'n groote uit- breiding kreeg, begon de kamer van koophandel aanstonds met bemiddellingspogingen. De maat- regelen voor het bemiddelend optreden zijn geeindigd. Het resultaat der voorloopige be- sprekingen tusschen de afgevaardigden van patroons en werklieden, zou op een groote stakersbijeenkomst, die Zondag op het Trafalgar- plein teLonden wordt gehouden, bekend worden gemaakt. Bij de groote stagnatie, die de havenstaking op handel en bedrijf uitoefende, kan het conflict niet van langen duur zijn. Bijv. was ook het lossen van ijs uit de schepen gestaakt, hetgeen in dezen warmen tijd tot een ramp moest leiden. Vier schepen met ijs lagen ongelost in het dok. Tengevolge van de staking onder- vonden Vrijdag verschillende bezendingen ijs, bestemd voor de ziekenhuizen, in de provincie, ernstige vertraging. Men heeft toen de leiders der stakers ingelicht, dat een groot gedeelte van 't ijs bestemd is voor de ziekenhuizen, waarop maatregelen getroffen zijn, opdat het benoodigde ijs naar de ziekenhuizen kan worden vervoerd, en om te zorgen, dat het afval en het ruimwater uit de schepen wordt verwijderd, zoodat de belangen der openbare gezondheid niet zullen worden geschaad. Ondanks de pessimistische geruchten duren de Marokko-onderhandelingen te Berlijn voort. Volgens de //Frankf. Ztg." zal nu spoedig een nieuwe basis voor de verdere onderhande- lingen vastgesteld zijn. Dit dit bericht maakt men op dat de Duitsche Minister Kiderleu- Wachter van zijn oorspronkelijke eischen heelt afstand gedaan, immers er is een /nieuwe basis" voor onderhandelingen gevonden. Bevestigd zou hiermee worden de geruchten dat de Keizer het van 't begin af niet eens was met de onverzoenlijke politiek van Kiderlen. 24) In een kamer van //Bet Wapen van Medem- blik" aan het Damrak, waar Van Houtheim bij zijn zeldzame bezoeken gewoon was te verblijven, zaten oom en neef tegenover elkaar. Frans zag er sleclit uit. Hij scheen atgemat en moedeloos. Met tegenzin had hij voldaan aan het verzock van zijn oom om bij hem te komen. Ofschoon hij het doel van oom's komst niet kende, voorzag hij wel, dat hjj tot ver- klaringen moest komen en daar zag hij tegen op. Oom Eduard verspilde niet veel tijd, om het geprek in te leiden. //Weet je waar miss Green nu is vroeg hij barsch en keek Frans daarbij doorborend aan. Deze gaf geen antwoord. Hij kneep de handen stijf ineen en durfde de oogen niet opslaan. ,/Zij is bij mij," ging oom voort. ,/Zij is bij mij gevlucht, mijn beste mijnheer, nadat ze jouw ellendige komedie, jouw gemeene veinzerij had doorzien. God zij geloold, dat het arme meisje bij mij is gekomen." //Oom schreeuwde Frans opspriDgend. //Nu kan a 11 e s nog goed worden." Frans gevoelde zich als van een zwaren last bevrijd. Tevergeefs had hij de beide laatsta dagen nasporingen gedaan om Hetty weer te vinden. Hij, zoowel als mevrouw Van Elderen, beangstigde zich om haar. Hij was zelfs Per saldo heelt de politiek van tegemoetkoming aan Frankrijk, die men aan 's Keizers initiatief toeschrijft, weer gezegevierd. De teleurgestelden zijn de Duitsche chau- vinisten, die in hun bladen, zooals de //Post", z/Nat. Ztg." e. d. g. ach en wee roepen over den smaad, Duitschland aangedaan .door het terugkrabbelen van zijn staatslieden. De //Post" durft ook vlijmscherp te zijn tegen den Keizer. Het blad der agrariers- en jonker-partij jammert over Duitschland's schande, erger dan die van Olmvitz, en betoogt dat Kiderlen en de rijkskanselier beiden hun ontslag zullen nemen. Het blad schimpt voorts tegen Keizer Wilhelm en diens vredelievende bedoelingen, noemt hem als sommige Fransche bladen, z/Guillaume le timide, le valeureux patron", die bij zijn terugkomst onmiddellijk vrede a tout prix liet blazen". Ook Max. Harden slaat in zijn //Zukunft" een schreeuwtoon aan tegen den Keizer en Scheldt op den kanselier, die bij de internationale Hochspannung" naar Swinemunde geroepen, in plaats van politiek te redeneeren, een thee- kransje bijwoont, dan een officieel diner en eerst twintig uren later over de internationale broeiing durft spreken. Men weet nu wie de feitelijke bedreigers van den vrede zijn Bezadigde Duitsche bladen verheugen zich dat een toenadering tusschen Duitschland en Irankrjjk tot stand kwam. Thans zijn nog alle bijzonderheden van de Marokko-overeen- komst te regelen. In Marokko zelf is het rustig. Sultan Hafid zit. dank zij de Fransche hulp weer vast op zjjn troon, en uit erkentelijkheid heeft hij aan den Franschen premier Caillaux het grootkruis van de Hafid-orde geschonken. De uitwijzing van de Engelsche dagblad- correspondenten uit Agadir is het gevolg ge- weest van een twist dien zij hadden met het voornaamste stamhoofd aldaar. De kommandant van den Duitschen kruiser //Berlin" hood aan t opperhoofd te dwingen de verbanning der beide Engelschen te herroepen, maar de Engel- schen bedankten en zijn naar Mogador gegaan. De Duitsche kruiser //Vineta" is uit Wilhems- haven vertrokken voor een reis naar Marokko en de Middellandsche zee. Nu president Simon uit Haiti is gevlucht raken de opstandelingen onderling aan het twisten. bevreesd dat zij de hand aan zich zelf had geslagen. Oom Eduard vatte de woorden van zijn neef anders op. //Wat kan nog goed worden?" vroeg hij heftig. //Verbeeld jij je misschien, dat je miss Green nog eens maar wat praat ik ook. Ik heb de opdracht je je woord terug te geven. Dat heb je schandelijk gebroken. Ik vind je geheele gedrag in deze zaak, in een woord gezegd, erbarmelijk." I'rans zat in zijn stoel weggezonken met de handen voor het gelaat. Bij de laatste woorden vloog hij op. z/U hebt het recht niet mij te veroordeelen, oom L weet niet wat een groote hartstocht beteekent." Oom Eduard trilde, maar hij dwong zich kalm te blijven. z/ln de eerste plaats ken ik den plicht, eerlijk en oprecht te zijn." hernam hij bedaard. //Je hebt dubbel gezondigd, eerstens door liefde te huichelen voor een meisje, dat je nooit bemind hebt, en tweedens door haar, die jou vertrouwde, daarna schandelijk te bedriegen." z/Oom wees niet zoo on recht vaardig. Zoo waar als ik leef, meende ik Hetty te beminnen, totdat het over mij kwam ja hoe het kwam we,4 ik zelf niet" riep Frans wanhopig uit. z/Bedrieg mij en je zelf niet. Wanneer Hetty arm was geweest, zou je lichtzinnig hart nooit voor haar ontvlamd zijn." vEn zoo dat waar is oom, kunt ge u dan vrijpleiten van alle medeschuld Frans ging voor zijn oom staan. z/Ja, oom, ik beschuldig u eveneensEerst De aanhangers van de pretendenten Leconte en Firmin zijn in de hooldstad Port-au-Prince slaags geraakt. Vele winkels, de presidents- woning en het tolkantoor werden geplunderd. Een groep van een paar honderd gewapenden eiscbte de uitlevering van den politie-chef, die aan boord van een Amerikaansch schip was ge vlucht. Hij was zeer gehaat, omdat hij vele gevangenen heeft laten doodschieten. De voorloopige regeering liet hen verjagen en 6 plunderaars werden gefusilleerd. De Ver. Staten, Duitschland en Engeland hebben troepen aan land gebracht om hun onder- danen te beschermen. Wanneer de stiijd tusschen Leconte en Firmin voortduurt, is interventie van de Vereen. Staten te verwaehten. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Zaterdag- middag andermaal een bezoek aan de stad Utrecht om de Rijks-Veeartsenij school en het daaraan verbonden Instituut in oogenschouw te nemen. De Prins werd ontvangen door den directeur Prof. Schimmel en leeraren. Vrijdag 4 Augustus was de Prins te Harder- wijk en werd daar met veel geestdrift door de burgerij ontvangen. Z. K. H. bezocht o. a. het historische Kerkgebouw. Met ingang van 1 October a.s. zijn brief- postzendingen onder omslag met doorschijnend utLesvlak slechts dan toegelaten, als het adres parallel is gesteld met die zijde van den omslag, welke de grootste afmeting heeft. De aandacht wordt er op gevestigd, dat briefomslagen als bovenbedoeld alleen mogen worden gebezigd voor de verzending van niet aangeteekende stukken. TER NEUZEN, 7 Augustus 1911. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht der ingezetenen van Ter Neuzen op achterstaande kennisgeving betreftende het houden eener collects ten bate van werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam. Wij hopen dat velen in ruime mate dit edel doel zullen steunen. Is blind zijn reeds een groote ramp, daarbij nog hulpbehoevend zijn, drukt veel zwaarderdat de gunstiger bedeelden hunne hulpbehoevende natuurgenooten naar ver- mogen steunen. liet u me alle genoegens van 't leven genieten, ge wildet dat ik dezen stand zou kiezen, steeds gaaft ge me met voile handen en daarna sluit ge plotseling hart en beurs voor mij. U moest bedacht hebben, dat ik niet plotseling een geheel ander menscb kon worden het is uw schuld dat ik naar een ander middel zocht om mijn gewoon leven te kunnen voortzetten en toen ik het vond, gewillig toegreep." Zijne woorden schenen niet zouder uitwerking te zijn. Oom Eduard liet het hoofd op de borst zinken en zag zwijgend naar den grond. Na eenigen tijd richtte hij zich op, vatte Frans bij de hand en trek hem bij zich. Zijn stem klonk aangedaan, toen hij ten slotte antwoordde z/Je hebt gelijk en ook weer geen gelijk, Frans. Luister eensJe zei zoo straks dat ik nooit een grooten hartstocht had gekend je dwaalt hierin. Met al het vuur en de innigheid van een jeugdig hart heb ik bemind en de vrouw, die ik lief had wasjou moeder, Frans, de vrouw van mijn broerHet huwelpk van je ouders was niet gelukkig. Je vader was te levenslustig, eerlijk gezegd, te lichtzinnig je moeder leed hieronder stil en geduldig. Zij wist, zonder dat er ooit een woord over mijn lippen was gekomen, wat ik voor haar gevoelde zij wist ook dat je vaders financien zeer in de war waren en hij zijn ondergang nabij was. Kort voor haar dood drukte zij mij, die toen ternauwernood nog een man genoemd kon worden, vol vertrouwen je toekomst op het hart, ze smeekte mij voor je te zorgen, wanneer er mocht gebeuren, wat zjj vreesde en voorzag. Ik be- loofde haar jou als een zoon te beschouwen Gisterenavond werd in //De Buiten-Societeit alhier een concert gegeven door de fanfare //De Eendracht" van Wachtebeke, directeur de heer Jules Tacq. De opkomst was als gewoonlijk. De uitvoering bleef beneden de verwachting die men, op grond van het aangekondigde programma, van het gezelschap had gekoesterd. Het concert. Verbeeldt U niet, lezers, dat ik met hoog gezochte woorden over de muziek zal spreken, die ik maat voor maat dan na moet gaan Evenmin, als men dat doet, als men een concert bespreekt, evenmin behoeven we over belangstelling te spreken als men een openbare uitvoering geeft. Langzaam woei het afkoelend windje door de hooge boomenlangzaam kwam het klein aantal bezoekers binnen langzaam liepen een aantal kinderen over de krakende schelppaadjes en of al dit langzame geen invloed uitoefende op de muzikanten, was de tempo, vooral in het begin, ook te langzaam. Ik ben reeds wat gewoon aan de met leege stoelen omzette tafeltjes en krijg het wat te druk met groeten en lachtjes, zoodoende wordt mijn aandoening een weinig opgebeurd door het hoopje getrouwen, altijd dezelfde, om de verve- looze kiosk. Er zijn aardwormen, die dwaas genoeg zijn om te denken, dat men alleen naar den tuin gaat om de muziek. Ik kan die dwalende zusjes en broeders het tegendeel zeggen. Som- migen nooren niets van de muziek, maar zien iedereen in-, uit- en voorbijgaan. Zij oefenen critiek uit op alles wat wordt gedragen. Zelfs mijn hoogverheven naam werd gisteren goed gebruikt en ontpinkte een traantje aan mijn rood gewaaide oogen. Naar ik vermeen is het nu geduldig wachten tot 31 Aug. en dangeheel Ter Neuzen in Oranjeroes, in bioscoopgedoe en dansgedraai. Bravo, dan zal het wat wezen AD. Een elftal van de vereeaiging van jonge voetballers //E. M. M." van hier, trok gisteren naar Sas van Gent om aldaar op het veld te spelen tegen een elftal jonge Sassenaren. De jongelui troffen het dat het wat koeler was, daar dit seizoen zich voor die sport niet leent. De uitslag was 31 in het voordeel der Ter Neuzenaren. Op de Belgische spoorwegen zullen den 12den Augustus retourkaarten worden afgegeven en toen je vader eenige jaren later overleed, nam ik je als een dierbare nalatenschap aan je was een vertroosting voor mijn eenzaam hart. Maar zoo standvastig ik anders kon zijn, zoo zwak was ik tegenover jou. Ik zag in je gelaat steeds de trekken van je moeder, ik kon niet weigeren als je iets vroeg. Zoo ging het jaren achtereen je weet zelf het best, hoe ik je steeds liet doen, wat je verkoos ik werkte en spaarde alleen voor jou. In het laatst zag ik in, dat ik je verkwistende levenswijze toch moest tegengaan en ik heb daarbij de teugels misschien al te strak aangetrokken. In plaats van je openhartig en met vertrouwen tot mij te wenden, ben je je eigen weg gegaan je hebt nu gezien hoever je daarmee gekomen bent." Frans had met aandacht geluisterd, zijne oogen waren vochtig geworden. z/U hebt gelijk, oom Eduard," zei hij zacht. z/lk ben in zoo'n warnet geraakt, dat ik geen uitweg weet te vinden." z/Niet wanhopen, Frans," zei oom Eduard ernstig. //Zoolang een mensch nog kracht in zijne armen heeft, mag hij niet wanhopen. Zeg Frans, heb je er al over gedacht, wat er nu moet gebeuren z/Wat er nu moet gebeuren? Hoe zal ik dat weten, oom Hetty heeft me verlaten, u trekt de handen van me af en Louiseja Louise Hier begaf hem de stem van aandoening. Oom Eduard legde hem de hand op den schouder en zag hem diep in de oogen. z/Vertel me alles van haar wat je weet de geheele waarheid TER SEIIZEISCHE COURAIT. OU blutl veiachijnt HaniKlnif, Woenadag. en Vrijilavavouil, ■Ugezanderd op Feeafdagen K»!J de Fbina P. VAW OK SASIIK. te Vsr Xeiizeii-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1