AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeiiwsch-Vlaaiderest. Aanbesteding. HERBESTEDING. No. 5643. Zaterdag 5 Augustus 1911 51e Jaargang. aan te besteden Gemengde berichten. A I n n m n a n V 0 0 f ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederiand 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V, en voor - - - -1-A zich bg alle Boekhande- het overige Buitenland laars, Postdirecteuren en Telefoon No. 1,65. Men abonneert Brievenbushouders. 25. A D YE RTESTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. wordt de Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 3 3BIEiB/ST:Hi EXjAD. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, zullen op 18 Augustus 1911, des voorm. 10 lire, ten Raadhuize dier gemeente, trachten Ilet afbreken der bestaande en het terzelfder plaatse weder opbouwen eener openbare lagere school met 3 lokalen, in de hoofd- Jcom dezer gemeente. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 15 Augustus 1911, des voormiddags O1^ ure. Bestek met teekening zijn ter Secretarie te ver- krijgen d f 1.50 per stel. Inlichtingen zijn verder te bekomen bij de Architecten de heeren M. Riemens Dzn. en J. Wisse Jzn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOB. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van STOPPEL- DIJK zullen op 15 Augustus 1911, des nam. 2 ure, ten Raadhuize dier gemeente, onder nadere goedkeuring, trachten aan te be steden Het bouwen eener openbare lagere school met onderwijzerswoning te Pauluspolder onder deze gemeente. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Woensdag 16 Aug. 1911, des voorm. 9 ure. Bestek met twee teekeningen zijn ter Secretarie te verkrijgen a 2 per stel. Inlichtingen zijn verder te bekomen bij den architect, den heer J. J. Colsen te Hontenisse (Terhole). Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. L. DE WAEL, Burgemeester. H. F. VAN LEEUWE, Secretaris. TER NEUZEN, 4 Augustus 1911. Dinsdag werd in de schorren van Philippine een zeezwaluw, daar genoemd stekker, geschoten, welke een ringetje aan een poot had, waarop was gegraveerd //Museum Leiden 1876". In de week van 26 Juli tot eu met 1 Augustus 1911 kwamen in Zeeland zes gevallen van besmettelijke ziekte voor nl. twee gevallen van roodvonk, een te Goes en een te Zuiddorpe en vier gevallen van diphtheritis nl. een te Goes, een te Hontenisse en twee te Zierikzee. Bij het examen voor de Fransche taal 1. o. slaagde mej. C. P. J. van Ham, vroeger te Oostburg, thans onderwgzeres te Amsterdam. Sint Jausteon, 2 Aug. Heden nacht, om- streeks l1/, uur, stond de schuur van den land- bouwer R. van Houten alhier in lichte laaie. Een paard, 2 koeien en een rund, alsmede kippen, eene partij vlas, rogge en het landbouwersgerief werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Biervliet. Voor het festival op Zondag 27 Aug. a. s. ter viering van het zeventigjarig bestaan van het muziekgezelschap //Harmonie" hebben zich als deelnemers aangegeven Willen is Kunnen" van Philippine, Apollo" van Sluis, z/llarmonie' van Oostburg, de //Muzieksocieteit fanfare" van Aardenburg, de //Vereenigde Vrienden" van Sas van Gent, ,/IJver en Een- dracht" van Oaprycke, „GeduId Overwint" van lJzendijke, //Eendracht maakt Macht" van Groede, #Oefening baart Kunst" van Hoofdplaat, ,/Oefe- ning kweekt Kunst" van Sehoondijke, //Uit het Folk voor het Volk" van Breskens, Yeronica" van Zuidzande, //Nut en Genoegen" van Water- landkerkje, //Oefening baart Kunst" (zang) van Philippine en //Excelsior" (zang) van Groede. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Augustus en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrij ving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik ge- maakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoreu der Posterijen ver- krijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is tegen J. D., 27 j., landbouwer, geboren en wonende te Biervliet, thans gedeti- neerd te Middelburg, rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie verdacht van poging tot doodslag op zijn broeder en be- dreiging met misdrijf tegen het leven van zijn vader. Te Rotterdam kreeg een lljarige knaap op den Schieweg van drie hem onbekende jongens een rijwiel cadeau. Hij vond dit ge- schenk wat al te royaal, en bracht daarom het karretje naar de politie, die de zaak verder zal onderzoeken. Te Barneveld is het kindje van een land bouwer door bijen bijna doodgestoken. 35 angels zijn uit het hoofdje getrokken. De landbouwer Verheije te Willemstad, hield des nachts de wacht in zijn fruitboom- gaard, teneinde het plegen van diefstal te voor- komen. Hij werd door vier personen, die hij op heeteraaad betrapte, zoodanig mishandeld, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Verheije heeft de politie met het voorge- vallene in kennis gesteld, die een onderzoek heeft aangevangen. Bij het rooien van een boom te Nieuwe Tonge werd in de takken een bijennest ge- vonden, dat bij onderzoek ruim 10 pond honing bleek te bevatten. Een meevallertje dus voor den rooier Te Harlingen kregen een paar meisjes twist. Een harer, een achtjarig kind, maakte zich daarbij zoo kwaad, dat het een zakmes te voorschijn haalde en daarmee het andere een steek toebracht in de zij. Opneming in het ziekenhuis was noodzakelijk. Maandagavond heeft een jongmensch in den melksalon in de Groote Houtstraat te Haarlem, muizentarwe ingenomen. Zijn meisje had hem den bons gegeven. Ziedaar de oor zaak. Het gevolg is, dat de jonge man nu in het gasthuis iigt en niet buiten gevaar is. Gebakken appels aan den boom. Een merkwaardig verschijnsel, gevolg van de ge- weldige hitte der laatste dagen, wordt ons gemeld en door geloofwaardige personen. De felle zonnebrand heeft op een bijzondere plaats, die wij als een geheim bewaren, aan een bijzonderen appelboom de, natuurlgk nog onrijpe vruchten op zoo eigenaardige wijze gekoesterd, dat de gelukkige eigenaar kan spreken van //gebakken appels aan den boom". Een der appels, die geplukt werd, had een middellijn van ongeveer 5 c.M. Hij was groen en bruinachtig, maar aan de zonzijde over een derde deel van de oppervlakte donkerbruin gebrand, zoo, dat de schil evenals bij gebakken appels gebarsten was en heel gemakkelijk verwijderd kon worden. Bij het doorsnijden van de vrucht bleek, dat de appel onder het sterk verbrande deel, ongeveer c.M. diep, week vleesch had, terwijl verderop nog halfrijpe deelen waren. En wat nog meer zegtde appel had, vooral na het doorsnijden, de typische geur van een gebakken appel. De vrucht was gezond. Een bakker te Tiel had ongeveer vier jaar geleden, zijn keeshond voor een ander hondje geruild met den rijksveldwaehter te Dreumel. Ongeveer een half jaar later ontliep de hond zijn nieuwen meester, toen deze met het dier in de stad kwam, doch werd toen weder terug- gezonden. Inmiddels werd de veldwachter in een andere betrekking te Leeuwarden werkzaam gesteld. Eensklaps is Maandag het trouwe dier weder bg den bakker teruggekomen hongerig en blijkbaar zeer vermoeid. Waarschijnljjk heeft het dus den verren afstand van Leeuwarden afgelegd om zijn ouden meester weer te vinden, aan wien hij zeer gehecht is en die hem nu vermoedelijk wel niet meer zal terugzenden. Eenige jongens waren in de 2e Spaarn- dammerdwarsstraat te Amsterdam bezig met het afschieten van zoogenaamde rotjes. Een der jongens wierp met een aangestoken vuur- projectiel en dit kwam juist in een open- geschoven raam eenhoog binnen. De gordijnen vp.Hen vuur en vlogen in brand, zoomede had een bed, dat te luchten was neergezet, ook eenige schade. De brandende gordijnen werden afgerukt en op straat gegooid, waar de vlammen door de omstanders werden gedoofd. De brand- weer, die inmiddels was opgebeld, behoefde geen dienst te doen. Te Wijnjeterp (Fr.) is Dinsdag de boerderij tevens koffiehuis, van Jan van der Heide afge- brand. Een gedeelte van den inboedel kon nog door de buren met behulp van voorbijgangers worden gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. De brand werd veroorzaakt door het vlamvatten van olie in een pan bij het bakken van visch. Te Maastricht is een landbouwer door, een zonnesteek gedood. O U W E E R. Dinsdagnacht is de bliksem gestagen in de boerderij van G. ten Hove, gelegen achter de stichting Veldwijk, onder Ermelo. De boerderij en de nieuwe oogstvoorraad zijn verbrand. Tijdens een hevig onweder is Dinsdagnacht de bliksem gestagen in de zadelmakerij van J. Velthuizen te Driebergen. Alles brandde tot den grond af. De bliksem is Dinsdagavond ingeslagen in het achterhuis van den molenaar v. d. Heuvel te Zoelmond. Alles is afgebrand. Yerzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweder is Dinsdagnacht de bliksem ingeslagen in de woning van den rietdekker en mandenmaker J. v. L. te Kerkdriel. Alles is verbrand ook een groote voorraad hooi en eenig klein vee. Te Barneveld is Dinsdagnacht de bliksem geslagen in de boerderij van B. Luttikhuizen, in de buurtschap Esveld. De gebouwen zijn totaal afgebrand. Dinsdag is T. v. H., werkzaam op den steen- oven van de heeren De Jongh van Euch te Nieuwaal, door den bliksem gedood. Hij laat een gezin met 6 kinderen na. Brand te Wilp. Dinsdagavond ruim 9 uur is het prachtige kasteel op het landgoed De Lathmer te Wilp nabij Deventer, toebehoorende aan Mr. C. Crommelin te 's Gravenhage en bewoond door de familie Van de Broek d'Obrenan uit '3 Graven hage, totaal afgebrand. Een van de gouver nantes ontdekte den brand, toen zij na het hooren van een knal, een brandlucht waarnam die uit de werkkamer van den heer des huizes kwam. Onmiddellijk ging men naar boven om den heer d'Obrenan, die ongesteld te bed lag, benevens de kinderen te wekken. en in dien tijd was de brand reeds zoo hevig, dat men om zich te redden ongekleed moest vluchten. Niets heeft men kunnen redden en vele kostbaarheden, schilderijen, porselein, goud en zilver, gingen verloren. De heer Crommelin had het kasteel gemeubeld verhuurd. De brandweer uit naburige gemeenten kon de vuurzee niet bedwingen en alleen de otn- liggende gebouwen behouden. Men vermoedt alhoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat, dat de brand is ontstaan door carbidghs- ontploffing. De familie, die naar Den Haag vertrekt, bracht den nacht door in de woning van den heer Van de Water, wethouder der gemeente Voorst. Alles was verzekerd. Dinsdag zijn te Lienden 2 kinderen van de warmte bezweken. In yerband met het instorten van het huis te Nijmegen meldt men nog aan het \ad. Het kindje van den kastelein, voor welks leven men bevreesd was, gaat goed vooruit, zoodat alle gevaar reeds geweken is. Minder goed er aan toe is een reiziger van van Ravens- waay's bierbrouwterij, uit Gorkum, dieeveneens onder het neervallende puin bedolven werd en nu zwaar ziek te bed ligt. Een buurmeisje, dat met de kinderen van den kastelein aan 'tspelen was, zal een paar vingers moeten missen. Maandagnacht werden te Rotterdam met de veerboot ,/Heen en Weer V" twee matrozen overgezet. Gekomen aan de aanlegplaats aan den Linker Veerdam werden deze matrozen die in slaap waren gevallen, gewekt. Beiden gaven te kennen aan deze aanlegplaats niet van boord te moeten, waarop verder gevaren werd. Ter hoogte van Charlois werden de heeren rumoerig. Zg beweerden dat men te ver door- gevaren was. De machinist werd beetgegrepen en in de machinekamer geworpen. Een lucht- koker vloog hem naeen andere machinist werd tegen het dek geslagen. Nu werd aan boord van de ,/Heen en Weer" om adsistentie gefloten, waardoor de rivierpolitie verscheen, die de beide geweldenaars met de hulp van agenten van den wal arresteerde. De mishan- delde machinisten hebben geen noemenswaardig letsel kregen. In de Hoekelumsche "bosschen onder Ben- nekom worden bij herhaling wilde zwijnen gezien. De dieren zijn stellig van de hooge Veluwe naar den Veluwzoom gekomen in de bosschen om Harskamp waren ze reeds eerder waarge- nomen, terwijl zooals bekend is, Prius Hendrik in zijn wildpark onder Hoog Soeren enkele jaren geleden uit Duitschland ingevoerde wilde varkens heeft losgelaten. Daaruit moet het opnieuw verschijnen van het wilde zwijn in de bosschen op de Veluwe verklaard worden. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Oostwold, laat de diepe en breede gracht om den pastorietuin schoonmaken en uitgraven, niets bijzonders natuurlijkWat echter wel een bijzonderheid mag heeten, is, dat het werk, en dat nog wel in de heete dagen van tegen- woordio-, wordt verricht door drie arbeiders, die resp. 80, 78 en 76 jaar tellen. Het zijn de krasse oudjes Vos, Linkvis en Nap die tjiat zware werk verrichten. Misplaatste grap. In een der bladen kwam het volgende bericht voor ,/Dr. A. Dupont, geneesheer-directeur van Lozenoord te Ermelo, viel de hooge eer ten deel, door H. M. de Koningin benoemd te worden tot lijfarts van H. K. H. Prinses Juliana. Het eerste consult heeft reeds Dinsdagmiddag ten paleize te Soestdijk plaats gehad." Naar aanleiding daarvan schrgft de corres pondent van de Tel. te Ermelo TER SEUZESSCRE COERAJT IH* blnil vemchijBt fflaandng-, Woensdag- en Vrijilw«Hvond, nitgezonderd op feeatdagen blj de nima I*. J. VA* WiS B1MDE te Ver Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1