Landbouwberichten. Gemengde berichten. Laatste berichten. geboden om zicb te kunnen bekwamen in het )ereiden van goede en goedkoope gerechten. Daarna sprak de voorzitter nog enkele woorden tot sluiting van den kookcursus. Hiermede was het officieele gedeelte van den avond geeindigd, waarna het eigenlijke feest een aanvang nam. De avond werd aangenaam door- gebracht door verschillende voordrachten van de leerlingen en toehoorderessen, die alien goed van stapel liepen, in aanmerking genomen den korten tijd van voorbereiding. "V ooral mejuffrouw P. Cense was onuitputtelijk in het voordragen, waarvoor zij dan ook den dank der aanwezigen mocht inoogsten. Het feest werd verder opgeluisterd door bespelen van de viool door 2 jongelui en door eene gramophone. Terwijl de aanwezigen onthaald werden op door de leerlingen bereide chocolade- en citroenmelk en andere versnape- nngen. Doch evenals aan alle goede dingen kwam ook aaii dit feest een einde. Nu nam de secretaris van de Afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond, de heer A. Schagen van Leeuwen, het woord, die met aanhaling der woorden van de Genestet,/Er is een tijd van komen. er is een tijd van gaan, wie heeft dit niet vernomen, wie heeft dit niet verstaanenz., zeide, dat nu er een begin van het feest geweest is, er ook een einde moet komen, dat nu wel helaas, het oogenblik van scheiden is aangebroken, doch dat hp niet van hier wilde gaan zonder de jonge dames den dank der besturen van de beide afdeelingen over te brengen voor hetgeen zij voor het wel- slagen van het feest hadden gedaan, alsmede ook aan alien, die aan de opluistering hadden medegewerkt. ..-De Kookcursus is nu wel geeindigd, doch hij hoopte, dat de ontvangen lessen voor de leerlingen en toehoorderessen veel nut zullen hebben, ook in de toekomst. Hij spoorde de ouders aan hunne dochters vele malen zelf het middagmaal te laten gereed maken, opdat zij de ontvangen lessen en raadgevingen immer in het geheugen zouden houden. De lessen op den kookcursus zijn nu wel geeindigd, doch wij hopen, dat zij rijke vruchten zullen dragen voor haar, die er aau deelgenomen hebben, zoodat die zeer veel zullen bijdragen tot haar later geluk. In den nacht van Zondag op Maandag was ook hier een heftige beroering in de atmosfeer waar te nemen. In het westen was een ODafgebroken neerschieten van den bliksem waar te nemen, en er waaide gedurende eenigen t{jd een hevigen windmaar, de verlangde regen, die op andere plaatsen in te ruime mate valt, bleef hier nog steeds achterwege. In Westelijjr Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men van het zware weder veel geleden. De bliksem was niet van de lucht en tien- tallen zware slagen volgen elkaar onophoude- lijk op. Nabij de kom der gemeente Oostburg werd een graanhoop (gerst) getroffen, toebe- hoorende aan de kinderen De Smit. Voorts sloeg het hemelvuur in een paar boomen en werd ook een vlasschelf in den //Diomede" polder, van den heer Ch. Mabesone te Oost burg getroffen. Ook deze verbrandde geheel. Verder werd de landbouwersschuur van P. Lannoije te Aardenburg getroffen behalve een deel van den oogst, verbrandden, naar men zegt, een tweetal stieren. Bij den herbergier P. van den Ameele te St. Anna ter Muiden heeft de bliksem veel schade aangericht. Hij vernietigde een groot deel van het dak, sloeg een deurstijl tot splinters, brak een arduinen dorpel in tweeen en ver- schroeide eenige kleedingstukken. De oudste dochter is zeer verschrokken, zoodat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Haar toestand is nog niet bevredigend. Van den landbouwer A. Bruynooge te Waterlandkerkje werden twee koeien van de drie door het hemelyliur gedood. loopen nacht slechts onduidelijk had gevoeld. En hoewel de waarheid hard was, tegen de waarheid viel niet te strijden. Gewillig legde zij haar rechterhand in de zijne en wat men niet van hem zou denken hij boog zich over de slanke vingers en kuste die. Hetty was genoeg vrouw om van het oogen blik gebruik te maken. //En wat zegt de broeder van het verzoek der zuster vroeg zij. Hij antwoordde niet. Langzaam liet bij haar hand los en wandelde de kamer eenige malen op en neerten laatste bleef hij weer voor haar staan en zeide //Openhartig gesproken, miss Green, moet ik zeggen, dat uw verlangen zeer edelmoedig is, maar het wil me voorkomen dat noch mejuffrouw Van Elderen, die ik niet de eer heb te kennen, noch mijn geliefde neef er werkelijk door geholpen zullen worden. Het is zelfs twijfelachtig of zij door mij op een of andere wijze geholpen willen worden. Ik kan in elk geval zoo ineens niet beslissen, er moet eerst rijpelijk wordeD nagedacht." (Wordt vervolgd). De vliegtocht. De groote oppervlakte van den effen polder was met duizenden menschen bezet. Midden was een groote open ruimte; de soldaten der vesting hielden de toesehouwers op den voor- geschreven afstand. Een muziekkorps blies de vroolijkste, nieuwste wijsjes. Heeren in sport- costuum draafden af en aan. Ik zelf stond, met mijn ouders en mijn meisje druk te praten tegen een jongmensch, aan wiens costuum wij onmiddellijk den vlieger kunnen kennen. Door den Belg daartoe uitgenoodigd zal ik een vlieg tocht met hem maken. Ik moest de eer van mijn vaderland op houden en daarom heb ik niet durven weigeren ik wilde de fierheid van den Hollandschen Leeuw niet verzaken. Noch het afraden mijner ouders noch het pijnlijk smeeken van mijn lieve Amsi hebben mij kunnen beletten de uitnoodiging aan te nemen. De °Pstijging en daling zouden volgens den amateur binnen 20 minuten plaats hebben ik dreef echter verre van mij het denkbeeld, dat die tijdsruimte meer dan genoeg was, om erarmen en beenen in te breken en den hals op den koop toe. De wind is eindelijk gaan liggen, op een wenk van den vlieger rollen de mecaniciens de sierlijke Bleriotmachine naar buiten. Gehjk een ruiter, die zijn paard bestijgt, nog eens nauwkeurig onderzoekt, of er soms aan zadel of tuig iets ontbreekt, zoo wierp de Belg een laatste blik op bet toestel om zich te over- tuigen of alles in orde was. Voor was de groote schroef, die de ontzettende trekkracht moest doen, hierachter de Gnom- motor, die de schroef 1400 omwentelingen in de minuut deed maken, dan was het stuurrad met zijn vele kraantjes en handels en hierachter de twee zitplaatsen. De vlieger trok eens aan het boogtestuur en de zijvleugels, deed de kraantjes over om te zien of deze geroakkelijk open en dicht gingen, peilde het benzine-reser voir en ging de hoeveelheid van de olie na. Mijn meisje ondertusschen trachtte mij in deze laatste oogenblikken nog terug te houden. Die zenuwachtige oogenblikken, die mij zoo lang toeschenen, die mij een inwendigen strijd bezorgden, heviger dan ooit uitweudig werd gestreden. Wij gingen beiden ifl het schuitje. Gelukkig kon ik mijn knieen voor het oog der toesehouwers verbergen, mijne knieen, die van angst tegen elkaar sloegen, als de kleppers wan een ooievaar. Ik maakte mij een beetje gerust met de gedachte, dat ik den Hollandschen Leeuw voorstelde en maakte wat de Franschen zeggen //bonne mine a mauvais jeu". Ik gaf een hand aan mijn huilende Amsi, die mij toeriep //Ad, toe blijf nou niet lang boven", wuifde nog even naar mijne ouders en opeens begint de schroef te draaien. Een kort en krachtig //En avant" weerklinkt en los is de vogel. Het was alsof die uitroep mij een kogel door het hart joeg, ik riep onwillekeurig z/hulp" hetgeen de Fransch sprekende Belg wel zal vertaald hebben door //Vaarwel". Wij rolden een eind en pijlsnel vlogen wij toen naar boven. Mijn oogen had ik eerst ge- sloten, nu durfde ik ze langzamerhand te openen. Ik zag naar boven ik duizelde Toen sloeg ik mijn oogen naar beneden. Het is onmogelijk de aandoeningtebesehrijven, die mij aangreep, toen ik de aarde zag. Ter Neuzen scheen mij een stad toe uit een bouwdoos. Menschen kon ik bijna niet meer onderscheiden. Het kanaal scheen mij een nietig zilverdraadje. Wij daalden een weinig, ik zag de effen gladde zindelijke straten. In de prachtige havens lagen de groote zeeschepen, die mij notendoppen leken de rook der stoomkranen en elevators was als een kleine wolk. Ik kon het drukke verkeer waarnemen, dat door de nieuwgebouwde havens, zoo'n welvaart bracht in onze stacj. Ik zag de fabrieksschoorsteenen, die mij pijpe- stelen schenen, herinnerde mij hoe nog kort geleden de wasscherij de eenige fabriek was en dit alles was verbetera door het wijselijk daar- stellen van de havens. Ik zag de Schelde als een breed lint. Ik zag het hoofd, waarop een vereeniging tot bevordering van het vreem- delingenverkeer, kort geleden een paviljoen had gebouwd en zit- en rustplaatsen had gezet. Ik zag dat weinig schepen de Schelde opvoeren, maar dat zij bijna alle in mijn woonstad bleven, die door haar gunstige ligging en praktische Josplaatsen met iedere andere bavenplaats kon wedijveren. Wij vlogen verder, kwamen zelfs boven Vlis- singen. Ik keek neder, zag echter geen forten, geen millioenen kostende vestingwerken. Keen, dit geld was beter besteed door den handel en industrie te bevorderen. Van dit geld, dat hier misschien nutteloos zou verspild zijn, hadden wij in het belang van ons vaderland de nieuwe havens gekregen in Ter Neuzen. Ik voelde mij trols, dat ik door mijn moedig gedrag de eer hoog hield van datzelfde vaderland. wiens re- geering zoo'n open oog had voor de belangen van het land ten Zuiden der Schelde. Langzaam rolde het luchtruim zijn breede perkamenten voor ons open. Het gevoel, dat we zwevend hier het luchtruim doorkliefden, was schier bedwelmend. Wel is het groot mensch te zijn Met bewonderingswaardige kalmte zat de Belg naast mij in dien doolhof van kraantjes en handels. Geen woord kwam over zijne lippen. Scherp keek hij voor zich uit en regelde iedere manoeuvre der machine. Ik werd geruster, ik werd grootscher, ik had spijt.dat men mij niet kon zien zitten, hoe moedig ik den vliegdoop doorstond. Ik waagde het eindelijk te vragen om terug te keeren,- gedachtig aan den laatsten wensch van mijn beminde voor mijn vertrek naar hooger sfeeren. „Wat, terug?" bulderde mijn geleider in het Fransch, //neen, vooruit, niet terug naar dat land, dat vroeger alles voor mijn land over had en nu slechts denkt aan haar eigen belangen. Ik zal mijn land wreken op U Ik gaf een gil, die zich akelig in de lucht liet hooren. Krampachtig hield ik mij aan de houten staven vast. De krankzinnig geworden vlieger deed de benzinekraan open, gaf vollen stroom. Wij stegen niet meer, wij sprongen onder het kraken van de sterk gespaunen draden. De schroef snorde met duizelingwekkende toeren. De damp sloeg van den motor, ik was bang dat deze zou springen. Het suisde mij om de ooren, het draaide voor mijn oogen een ongekende koude deed mij rillen ik gevoelde een spanning der huid. </Wij moeten nu het hoogtestuur spannen, dan vallen of stijgen." Den indruk, welke deze ontzettende woorden op mij maakte vergeet ik nooit. Ik wild6 mij tot den dood voorbereiden. Dacht aan mjjn dierbare ouders, om mijn arm meisje, maar een hevig gekraak, de schroef sloeg van den motor, wij maakten een slag en vielen op den Ja, lezer, voor niets ter wereld, zou ik willen dat gij mij had zien liggen. Verbeeldt U, onderste boven in mijn bed. De kussens en peluw en lakens onordelijk boven op me, met mijn handen krampachtig de twee zijwanden van het ledikant vastkiemmende. Ik was wakker, het zweet brak mij uitik tastte in het nachtelijk duister rond, of ik mij wel wezenlijk op die plaats bevond waarop ik mij den vorigen avond horizontaal had neergelegd. Hoe wakker ik ook van den grooten schrik geworden was, toch heb ik nog een oogenblik getwijfeld of die chaos van lakens enz. niet het treurig overschot was van de ver nietigde vliegmachine. Zoo zeker als men soms iet3 droomt, dat men graag zou hebben en hard noodig is, zoo zeker is het ook dat droomen, en dat is dikwijls jammer, bedrog is. AD. In de nacht van Zondag op Maandag is te Retranchement het onweer ingeslagen in de wouing van Gambier. De glasruiten zijn ver- brijzeld. In de wijk Heille te Sluis brandde Maandag een houten stalletje van een der veldarbeiders van den landbouwer Lako af, waardoor een geit, een tal van kippen en konijnen voor den werkman L. verloren gingen. Verzekering dekt alleen de schade voor 't onroerena goed. Het spelen met lucifers door de kinderen schijnt de oorzaak van den brand te wezen. De bliksem, die denzelfden dag zooveel onheil stichtte, was hier onschuldig. Hoek. Maandagavond had alhier een droevig ongeluk plaats. De waterhnudende putten van den nieuw bedijkten polder bieden vooral aan de jeugd, maar ook aan ouderen, een welkome gelegenheid voor baden en zwemmen. De put ter plaatse van den eerst gelegden dijk is zeer diep. In die omgeving was dien avond ook aan 't baden het 9jarig zoontje eenig kind van H. van Tatenhove Fz. Dit geraakte in diep water en zonk weg. De heer Roosendaal, onderwijzer alhier, die zich in de nabijheid bevond, wist het knaapje al spoedig boven water en op het droge te brengen, waar hij begon met het toepassen der behandeling van d'renkelingen. Nagewaarschuwd te zijn kwam ook dokter Deijer ter plaatse, die de behandeling overnam en voortzette gedurende geruimen tijd, doch helaas zonder gunstig gevolg. Philippine- Tijdens de godsdienstoefening begon j.l. Zondag de klok het brand-alarm te luiden. Allen spoedden zich terstond naar buiten, om te vernemen waar de brand was. Dit bleek te zijn aan den dijk van den Kanaal- polder, waar over eene lengte van ongeveer 700 M. het dorre gras brandde. Gelukkig wist men spoedig den brand meester te worden, waardoor voorkomen werd dat het graan in den polder mede een prooi der vlam- men zou geworden zijn. Stoppeldijk, 1 Aug. Heden werd door het Gemeentebestuur aanbesteed den bouw eener school met onderwijzerswoniog te Pauluspolder. Er werd ingeschreven als volgtK. Dieleman te Zaamslag voor j 14020, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor f 13091, A. v. d. Walle te Hulst voor 12940, 0. Wisse en J. Kayser te Zaamslag voor 12900, J. Schopman te Hulst voor 12849, P. J. Voet te Hontenisse voor 12820, Jos. Bleyenberg te St. Jansteen voor 12800, L. Boeykens te Lamswaarde voor 12776 en B. H. Reuling te Hulst voor 12690. Behoudens nadere goedkeuring geguud aan den laagsten inschrijver. Er waren 7 biljetten van onwaarae. Nu 't hooi binnen is. >s Gravenhage. Bij het heden alhier gehouden exaraen voor de akte lager onderwijs f ransche taal slaagde o. m. de heer W. H. Balkenstein, onderwijzer te Rotterdam. Nabij Bakkersdam St. Kruis, is Zondag- namiddag een uitgestrektheid van circa 7 H. A. weiland door onbekende oorzaak kaal gebrand de op het terrein staande jonge boomen bekwamen tevens eenige schade. Zondagavond is de 17jarige H. R., te Leksmond bij het zwemmen in de Lek ver- dronken. Zondagavond zijn te Leeu warden twee broers van 16 en 18 jaar bij het zwemmen verdronken. Ook een erfenisDaar heerschte dezer dagen groote blijdschap in het gezin van den heer S., te Winsehoten, zegt de „Pr. Gr. Ct. En geen wonder, als je daar, zonder d'r op ge- rekend te hebben, bericht ontvangt, dat men z/bedocht is in het testament van 'n verren bloedverwant „'tMout wel in vbKl' staoken, vrouw" aldus S., als hij van den eersten schrik was bekomen, z/tnaor men kan 't nooit waiten, oom was gain wegsmieter het d r aaltied zuunig van leeft 't kan nog wel mitvall'n vrouw!" Thaus is de zaak afgewikkeld en S. heeft bericht ontvangen, dat zijn deel is wel- berekend 'n halve cent. Een troep Zigeuners, bestaande uit 150 mannen, vrouwen en kinderen, met ongeveer 30 wagens, die in den nacht van Zondag op Maandag in de buurt der gemeente Veur had gekampeerd, heeft eergisterochtpnd getracht langs verschillende wegen Den Haag binnen te komen. Politieagenten stonden echter aan de gemeentegrens geposteerd om dit te beletten. Eenigen van de ongenoode gasten hadden reeds met °hun woonwagens hun tenten opgeslagen op een terrein nabij de Laakhaven. De politie leidde hen in de richting van Rijswijk buiten de stad. Ook in den middag werden er nog eenigen langs den Rijswijkschen weg buiten de kom der gemeente gebracht. Maandag reed K. Kooiker, landbouwer te Nijeveen bij Meppel, met een door twee paarden bespannen wagen. Eensklaps sloegen de paar den op hoi. Kooiker viel van den wagen en Zoo zoetjes aan, beginnen de boeren zeker ook al eens weer te denken aan 't andere wintervoer, het krachtvoer voor bun beesten. Tot voor betrekkelijk korten tijd stond op het lijstje der artikelen, die als zoodanig in aanmerking komen, lijnkoek bovenaan. Tegenwoordig kennen de meeste veehouders daarnaast nog heel wat andere koek- en meelsoorten. Da's stellig van belang. 'tis vooral uit een Cnancieel oogpunt zeer veel waard, dat de verbruiker flink op de hoogte blijft van wat de voedermarkt zooal aanbiedt. Een nieuwigheid van den laatsten tijd zijn desesam- koeketl. Ze worden geslagen uit sesamzaad, dat vooral in Mantsjoerije en China gewonnen wordt. Dit zaad is uiterst rijk aan eiwit en vet. Volgens bekende voedertabellen bevat Sesamzaad: eiwit vet zetmeelachtige stoffen 19,6 pet. 41,4 pet. 26,3 pet. Ter vergelijking geven we ook de analyse van L ij n z a a d eiwit vet zetm«ei 20,5 pet. 37 pet. 26,8 pet. De aandachtige lezer zjet uit de gegeven cijt'ers (die ontleend zijn aan ReinderS Handboek) al dadelijk. dat sesamzaad wel recht heift of> een plaatsje in de rij der eiwit en vetrijke zaadsoorten. In de oliefabrieken worden de zaden onder hartden genomen, om er de sesamolie uit te winnen en de over- gebleven, „koek" is dus in de eerste plaats om een boog eiwit-gehalte de aandacht waard, hoewel ook 't vet- gehalte verre van gcring te noemen zal zijn. Men beschouwe maar eens weer deze cijfers uit Reinders Handboek. Sesamkoek eiwit vet zetmeel 37,2 pet. 12,8 pet. 28 pet. L ij n k o e k eiwit vet zetmeel 31,5 pet. 10,5 pet. 38,9 pet. En dan leze men 't onderstaande uitknipsel uit »Rust Roest', Landbouwblaadje voor de rivierklei en om- streken van Woensdag 3l Mei j.l. -/Sesammeei". Analyses sesamkoek en-meel, Langenboom, Escharen. 7 Maart 1911: 39,7 eiwit, 11,6 vet, 10 pet. vocht; 23 Maart 1911: 41,5 eiwit, 11,2 vet, 9,6 pCt. vocht; 13 April 1911 41,4 eiwit, 10,9 vet. 9,5 pCt. vocht. Analyse H. Timmermans Packbier, St. Odilienberg bij Roermond. 17 December 1910: 41,4 eiwit, 11,7 pCt. vet, 9,3 vocht. Deze Rijks-analyses heb ik persoonlijk gezien. Geen wonder dat sesammeei er goed ingaat. Tot zoover «Rust Roest", dat met deze weinige regels het sesammeei al warm aanbeveelt zij het dan ook vooral op theoretische gronden. Wie nu ook nog de praktijk in dezen hoort, de veehouders, die gedurende de afgeloopen stalperiode het sesammeei voederden, die zal vernemen hoe er een mooie overeenstemming is tusschen de theorie en de praktijk. Sesammeei is de aandacht onzer veehouders over- waard. Verschenen winter was het onzes inziens het goed- koopste krachtvoer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2