A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5642. Donderdag 3 Augustus 1911 5tc Jaargang. Onsierwijzer Buitenland. EEN 00M BUITEN. FEU3LLLET0N. ABONNEMENT: Per lrie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,321/, en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. AD VEKTEE TIENi Van 1 tot. 4 rebels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt e prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgetneester en Wethouders van w TER NEUZEN roepen op soliici- tanten naar de betrekking van met verplichte akte voor de Fransche taal aan school B, in het bezit der hoofdakte en eene akte voor de Engelsche of Dnitsche taal. De jaarwedde bedraagt 600,met regel- matige opklimmingen overeenkomstig de des- betreffende verordening tot 900,na 20 dienstjaren. Voor het bezit der hoofdakte wordt de jaarwedde met 100,— verhoogd. Voor het onderwijs in de Fransche taal wordt f 100,en voor iedere volgende akte f 75, 'sjaars genoten. Stukken in te zenden aan den Burgemeester voor 14 Augustus 1911. Ter Neuzen, 1 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L(> Secretaris. Omtrent het gesprek van keizer Wilhelm met den rijkskanselier en Minister Kiderlen-Wachter te Swinemiinde, verneemt de //Koln. Ztg.", dat de Marokko-kwestie 't hoofdpunt der besprekip- gen was en dat er tusschen Keizer en Kanse- lier volkomen overeenstemming heerschte. De Keizer wordt steeds op de hoogte gehouden en het program der onderhandelingen met Frankrijk was reeds geruimen tijd in overleg met den Keizer vastgesteld. Nieuwe besluiten werden niet genomen, daar alles feitelijk al vroeger in groote lijnen was vastgesteld. De bewering dat de Kanselier den Keizer te Swinemiinde een volledig plan van overeen- komst met Frankrijk heeft voorgelegd, is onjuist, zegt de „Koln. Ztg." Het blad loochent voorts de bijzonderheden, die Fransche bladen van het onderhoud te Swinemiinde weten te geven. Zoo gaat o. a. de //Matin" zich te buiten aan gewaagde combinaties. Het blad heeft van een //hooggeplaatst diplomaat" vernomen dat de Keizer de politiek van Kiderlen-Wachter niet steunt, dat hij zich niets van de Marokko- kwestie aantrekt en eindelijk, dat Cambon, de Fransche gezant te Berlijn, trjdens de over Marokko gevoerde onderhandelingen, dit verwijt richtte tot den Duitschen Minister //Maar Excel lence, u vergeet dat uw souverein zich te Kiel er over heeft uitgelaten, dat Marokko hem, met en zonder compensaties, totaal onverschillig laat." De /Matin" zegt verder, dat de Keizer woedend is over den ommekeer, die in de open- bare meening heeft plaats gehad, en Herr Von Kiderlen-Wachter geheel verantwoordelijk stelt voor zijn verkeerde politiek. De Duitsche bladen zijn er natuurlijk als de kippen bij om de berichten van oneenigheid tusschen den keizer en zijn minister tegen te spreken. Maar het is overbekend dat Wilhelm II er altijd 'n eigen politiek op na hield De geruchten van militaire maatregelen van Frankrijk en Duitschland worden weer tegen- gesproken. Dezer dagen werd te Berlijn een bijeenkomst van socialisten gehouden, waarop ook Franschen het woord voerden. Geprotesteerd werd tegen het aanwakkeren van het oorlogsgevaar, waar- tegen de socialistische vereenigingen zich met alle middelen zullen verzetten. De //Vorwiirts", het voornaamste socialistische blad in Duitsch land, verklaart dat, indien de Marokko-onder- handelingen mislukken, //de wereld zal zien dat de internationale solidariteit van het proletariaat geen ijdel woord is." Men kan voorloopig gerust zpn De Marok- ko-onderhandelingen te Berlijn duren voort. Eergistermiddag hadden, zoo melden Berlpnsche bladen, de Fransche gezant en minister Kiderlen een langdurig gesprek. De Czaar zal met zijn familie dit jaar weer naar Bad Nauheim reizen ter wille van den gezondheidstoestand der Czaritsa, die opnieuw te wenschen laat. Het zenuwlijden der Czaritsa is in den laatsten tijd weer dermate toegenomen dat de hof-arts Botkin haar opnieuw een bad- kuur te Nauheim heeft vaorgeschreven. De Czarenfamilie zal dan 6 a 8 weken blijven en omvangrijke maatregelen ter bescherming wor den nu reeds door de Russische politie getroffen. Van Nauheim vertrekt de Czaar en zijn gezin naar Livadia, in den Krim, en op den terugweg bezoekt men Belgorod, waar in September ker kelijke plechtigbeden zullen plaats vinden Ook Kief zal de Czaar bezoeken, er zijn daar al vele personen in hechtenis genomen of de stad uitgezet. Na 'tbijwonen der manoeuvres zal de Czaar voor een week naar het hof te Kopenhagen gaan 22) z/Aan het middagraaal gaan, mejuffrouw. Daarom kwam ik u roepen. En wanneer dat is afgeloopen, staat heel Dennenrode, de huisheer inbegrepen, te uwer beschikking. Het middagmaal verliep veel gezelliger, dan Hetty het zich had voorgesteld. Zij moest bij zichzelf lachen, als zij bedacht welk een ver keerde voorstelling zij zich van oom Eduard evenals van diens huishouding had gemaakt, naar de weinige mededeelingen van Frans. Oom Eduard scheen haar volstrekt geen verdrietige zonderling, integendeel, een vroolijk, spraakzaam man, die met zijn grappige opmerkingen den spijker menigmaal op den kop trof en het middageten, hoewel eenvoudig, legde geen ge tuigenis af van zijn spreekwoordelijke gierig- heid." Heel prettig vond zij het, dat noch hij, noch mevrouw Alers naar haar verloofde vroegen beiden begrepen, dat er iets niet in orde was met de beide verloofden en zoo zwegen ze ook over Frans, hoewel het niet te voren overlegd was. Nadat de koffie gebruikt was en de tafel afgenomen, zei Van Houtheim z/Wanneer u het goedvindt, miss Green, kunnen we nu wel in mijn kamer gaan en daar met elkaar spreken." Hetty schrok. Het gewichtige oogenblik was dus aangebroken. Zij raapte al haar moed De ex-sjah van Perzie Mohammed Ali heeft den opmarsch naar de hoofdstad begonnen. Volgens een Londensch blad verliet de sjah gister Asterabad met een ,/aanzienlijke macht ruiters. De Perzische regeering heeft hem een groote troepenmacht voetvolk en ruiters tegemoet ge- zonden, die het voordeel hebben voor't grootste deel gedisciplineerde troepen te zijn. Zij staan onder bevel van majoor Stokes, een voormalige officier uit Britsch-Indie. bijeen en knikte toestemmend. De bekentenis viel haar zwaar genoeg. Weldra zat ze in zijn kamer tegenover hem een breede tafel, met boeken en papieren bedekt, scheidde hen. Volgens zijn gewoonte legde hij een onbeschreven blad papier een afgescheurd half-velletje post voor zich neer en teekende zoo maar iets. Zij zocht tevergeefs naar een goed woord om te beginnen. Al wat zij zich had voorgenomen te zeggen was haar ont- schoten. Hij bemerkte haar verwarring en kwam haar te hulp. z/U wilde zeker iets van mijn neef Frans vertellen, is het niet Hare wangen gloeiden van verlegenheid. z/lk moet u wel heel onvrouwelijk voorkomen, mpnheer Van Houtheim zei ze aarzelend. z/Wel neen, volstrekt niet, miss Green, toch nietbeweerde bij met groote levendigheid. //Mijn neef schreef me, dat u alleen op de wereld staat, welnu stel u nu maar voor, dat ik uw broeder ben en spreek met mij, alsof ik het werkelijk was." Zij zag hem dankbaar aan, maar hp zette zijne teekeningen weer voort. Zij begon dus te vertellen wat er de laatste dagen was voorgevallen, hortend en stootend, en daarbij liet zij veel aan de verbeelding van den toehoorder over. Bij wijlen kwameu de waterlanders over hare wangen en beletten haar te spreken. Dan keek hij vol medelijden op, maar beproefde niet haar door vragen te helpen, als zij ophield. Alleen toen Hetty eindelijk het tooneel TER NEUZEN, 2 Augustus 1911. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder woei heden van openbare en verschillende particuliere gebouwen de drie- kleur. Naar we vernemen is het muziekgezelschap ,/De Vereenigde Werklieden," door verhindering van vele leden, genoodzaakt de traditioneele muzikale wandeling uit te stellen. De ,/St. Crt." no. 178 bevat de statuten van de //Association Cooperative Zelandaise de Car bonisation", te Ter Neuzen. De vereeniging heeft ten doel de vervaardiging van cokes en nevenproducten van steenkolen, zoowel als het verrichten van alle andere werk- zaamheden en bewerkingen, die aan die industrie verbonden zijn. Bp Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Paulinapolder te Biervliet de heer Th. J Buijsse te Biervliet tot gezworene van den polder Willem 111 de heer F. de Jonge te Zaamslag; tot gezworene van den Nieuw Othenepolder de heer J. Huijssen Jz. te Zaamslag tot gezworene van den Van Lijndenpolder de heer A. Scheele te Zaamslag. Tijdens schipper Adr. Bootsgezel van Breskens met zijn schip //Zeeuwsch-Vlaan deren" te Hoogveld (Duitschland) lag, werd hij door een strijklier zoodanig aan het been ge troffen dat dit moest geamputeerd worden. De Kookcursus. Gisteren avond had in het Vereenigingsgebouw alhier de sluiting van den kookcursus, gegeven door de Afdeeling Ter Neuzen van den Volks- bond tegen Drankmisbruik door tusschenkomst van het departement Ter Neuzen van tNut van 't Algemeen", plaats, welke sluiting de tusschen Frans en Louise beschreef, zei hij zacht: //Ha! juist dat dacht ik wel!" en een schaduw van afkeuring vloog over zijn gelaat, toen zij hem vertelde, dat zij juist door zijn brief de hoop had opgevat, dat hij haar zou willen helpen. Alsof zij het zwaarste achter zich had, begon zij nu levendiger en vloeiender te spreken. vEn nu, mpnheer Van Houtheim", ging zij voort, //nu kom ik met mijn eigenlijk verzoek. Ik zou Louise zoo graag gelukkig zien en haar daarbij willen helpen, zooveel ik het vermag. Duidt het me niet ten kwade, als ik van mijn vermogen spreek, maar het moet. Zoo gaarne zou ik op de eene of andere manier Louise of hem een kapitaal ter beschikking stellen dat hen in staat stelt op een fatsoenlijke wijze te leven. Van mij zouden ze het nooit willen aannemen, maar u, mpnheer Van Houtheim, u zal wel in orde kunnen brengen, wat mij onmogelpk is. Laat dit verzoek, waarvoor ik juist tot u kom, een bewijs zijn van mijn volkomen onvoorwaardelijk vertrouwen in u. Ik bid u, help mij om hun geluk te bevorderenIk smeek het u als een zuster." Zij haalde verlicht adem. Hij had het potlood terzijde gelegd, leunde achterover in zpn stoel en streek aan zijn knevel, terwijl een glimlach hem om de lippen speelde. Maar deze glimlach was niet spottend, maar verried integendeel een innerlijke, goedmoedige tevredenheid. Vragend en onderzoekend zag zij hem aan en toen eerst scheen hij te bemerken dat zij een antwoord verwachtte. Hij boog zich nu naar haar toe en zei afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond niet onopgewerkt wenschte voorbij te laten gaan. Zij had daarvoor een feestavondje georganiseerd, dat, dank zij de hulp van de leerlingen en toehoorderessen, en ook van de leerares, mejuf frouw P. Schuckink Kool, uitnemend is geslaagd. Het Bestuur van de Afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond had op dezen avond ook de ouders van de leerlingen en toehoorderessen uitgenoodigd, terwpl de besturen der beide bovengenoemde aideelingen ook aanwezig waren. Bij het binnenkomen werden wij aangenaam verrast, doordat de zaal door de zorgen van de jonge meisjes zoo mooi was groengemaakt, ter wijl hier en daar schoone bouquetten met frissche bloemen prpkten. Het feest werd geopend door een toespraak van den voorzitter van de beide meergenoemde afdeelingen, den heer H. J. Vooren. Hij zeide, dat het Bestuur van de Afdeeling Ter Neuzen van den Volksbond den kookcursus niet wilde laten eindigeu, zonder de leerlingen nog een aangenamen en gezelligen avond te bereiden. Hij dankte de leerares voor het gegeven onder wijs en zeide vervolgens, dat er aan dezen avond ook nog een geheim verbonden was, dat hij niet wilde verklappen, doch dat liever door een ander wilde laten doen, waarop hp verzocht de jonge dames Emma Koevoets en Helena Lok naar voren te komen. In welgekozen woorden sprak de eerstge- noemde de leerares toe om haar ook namens hare medeleerlingen te bedanken voor de lessen, door haar in het bereiden van verschillende spijzen gegeven zij kon zich vprzekerd houden, dat door hen alien op prijs gesteld was, wat zij van haar geleerd hadden, terwijl zij er in de toekomst de vruchten van hoopten te plukken dat het hen alien een behoefte was haar daar voor een stoffelijk blijk van dankbaarheid aan te bieden, waarop door laatstgenoemde aan de leerares het geschenk, bestaande in 2 kristallen bloemvazen op zilveren voet, terwpl in elk daarvan een schoon bouquet prijkte, werd over- handigd, waarop de kleine spreekster liet volgen Wilt dit geschenk dan aannemen van uwe Ter Neuzensche leerlingen als een bewijs van hare vriendschap en toegenegenheid voor u en de verzekering medenemen dat wp u en uwe raadgevingen nimmer zullen vergeten. Vervolgens dankte zp ook namens hare mede leerlingen de besturen der bovengenoemde afdeelingen voor de gelegenheid haar alien aan- ,/De zuster sprak met den broeder, nietwaar miss Green Welnu, sta mij toe, dat ik dit standpunt dan ook behoud. Weet ge wat een broeder, die het goed met u ineent, allereerst zou zeggen? Hij zou den goeden God danken, dat alles zoo gegaan is, want gij, dwaas meisje, hebt dien mpnheer Frans immers nooit werkelijk liefgehad." t( Hetty schrok. Deze openhartige woorden krenkten haar toch. Hij liet zich echter niet van de wps brengen en ging voort ,z Altijd als broer met de zuster gesproken. Wanneer ge hem werkelijk bemind hadt, zoudt ge hem nooit en nimmer gelukkig willen maken aan de zijde van een andere vrouw. Er werd u voorgespiegeld door hem en door anderen dat ge hem uw hart hadt geschonken dat is alles. Wees gij, mijn zuster, maar blij, dat de goede God u nog bijtijds gewaarschuwd en dus voor veel verdriet heeft bewaard. Zoo zou een broer tot zijn zuster spreken, lieve miss," zei Van Houtheim op hartelijken toon. Ge moet me echter vergeven, dat ik me een vrijheid veroor- loofde, die me niet toekwam. U zult wel reeds gehoord hebben, dat ik als een zonderling man bekend sta ik kan de waarheid maar niet verzwijgen en nu hebt ge al dadelijk een proefje van den heer Van Dennenrode." Hp stond op, liep om de tafel heen, bood haar de hand en vroeg haar op hartelijken toon z/U is toch niet boos op me, miss Green?" Hetty voelde maar al te goed dat Van Hout heim het bp het rechte eind had. Hij had nu onder woorden gebracbt, wat zp in den afge- COVRANT. -.m Z Hie iaMBK. te *ee Senien „,t blBd Tenehyni Wt.BDrtw*-. w»ensrtag- en rijdnynvoml, exonderd op FeertdageB MJ de »rmn J. -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1