Gemengde berichten. Landbouwberichten. Niftrik .Jr. en de burgemeester, Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Een half uur na de officieele opening werd reeds een vlucht gemaakt door Jan van Bussel, die op zijn monoplane 4V2 minuut door de lucht zweefde en een groote snelheid bereikte. Hij was gemiddeld 50 a 80 meter hoog, een enkele maal eehter bereikte hp bijna het dubbele. De tweede vlucht, die van Heinrich van den Burg, op zijn monoplane Darioli, was minder succesvol. Hij ging om kwart voor zes de hoogte in en nadat hij precies 2 minuten ge- vlogen had, was hij verplicht zoo spoedig mogelijk te dalen, daar de schroef van de motor was gevallen door het losraken van een verbindingsbout. Van den Burg kwam terecht in riet aan den kant van een sloot, doch had gelukkig hoegenaamd geen letsel bekomen. Zijn machine was ook slechts licht beschadigd. Het grootste succes van den dag was evenwel de tweede vlucht van Jan van Bussel, nu vergezeld van een passagier, den heer J. N. van den Berg, le luitenant der infanterie te Vlissingen. Van Bussel ging om 6,25 naar boven en maakte een vlucht langs Souburg, vervolgens in westelijke richting naar de duinen, daarna over de stad en de havens om over het kanaal naar Souburg terug te vliegen om vervolgens prachtig op het vliegterrein neer te strijken, waar aviateur en passagier tal van gelukwenschen in ontvangst hadden te nemen. De tweede dag (Zondag) was een pechdag. Er stond reeds vanaf des morgens veel wind en hoewel de witte vlag wapperde, ten teeken dat zeker zou gevlogen worden, scheen het publiek, den wind in aanmerking genomen, daar niet veel vertrouwen in te stellen. Van- daar dat het aantal belangstellenden op het eigenlijke terrein bedroevend klein was en nauwelijks eenige honderden bedroeg. Buiten het afgezette terrein waren veel be langstellenden, die wachtten en wachtten, doch hun geduld slecht beloond zagen, want er werd niet gevlogen. Tot den avond toe bleef de wind te krachtig. RECHTSZAKEN. Voor de arr. rechtbank te Middelburg wei- gerde Vrijdagmorgen een getuige, C. de H., uit lissingen, den eed af te leggen, omdat hij tot geen kerkgenootschap behoort. Ook toen de president er hem op wees dat de beide zwervelingen, die bij hem ruiten inwierpen, dan vrijgesproken zouden worden, bleef hp weigeren. Hierop vroeg het 0. M. vrijspraak van de ten laste gelegde vernieling en eischte alleen 12 dagen bechtenis wegens landlooperp tegen beide mannen. Volgens het overzicht der landbouwgewassen op 15 Juli staat de wintertarwe er algemeen prachtig voor. De stand is in Zeeland zeer goed. Zomertarwe staat aanmerkelijk minder goed dan wintertarwe. Wintergerst is reeds grootendeels gesneden. Het gewas is niet zwaar van stroo doch de korrelopbrengst belooft zeer goed te worden, evenals de kwaliteit. Algemeen wordt melding gemaakt van het sterke optreden van stuitbrand in de gerst. De stand is overal goed, in Groningen goed tot zeer goed. De stand van de zomergerst is iets minder dan die van de wintergerst. In Zeeland en Noord-Holland, waar de verbouw het meest beteekent, staat deze goed. Rogge heeft ondauks de droogte zich goed gehouden, ook op het zand, afgezien van de hoogste perceelen. Van de granen geeft de haver de minste reden tot tevredenheid. Door de droogte is dit gewas te kort van stroo gebleven. Boekweit is in de oostelijke en zuidelijke provincier, door de nachtvorsten in begin Juni grootendeels afgevroreD. In-sommige gevallen werd nog nagezaaid, doch het was daarvoor reeds te laat, zoodat het gewas in deze streken algemeen slecht tot matig staat. lag een zwarte brieventasch blad papier lag er naast. een beschreven Op het perron van het kleine station Nun- speet was het tamelijk eenzaam, ofscboon de komst van den trein verwacht werd. Voor de wachtkamer derde klasse stond een oude boerin met een mand eieren, iets verder een stationschet en een witkiel, terwijl een forsch gebouwde heer met groote stappen steeds heen en weer wandelde. //Wat zou die oude Van Houtheim hier toch te doeu hebben vroeg de chef aan den wit kiel. //Als hij op reis moet, zal het eerst sedert dertig jaar zpn. tfNeen, neen," zei de ander. Hij wacht op iemand. Er is vanmorgen een telegram gekomen en toen heeft hij eindelijk laten inspannen." //Een telegram Zoo, zoo dat is ook iets zeldzaams op Dennenrode. De oude is geen vriend van die nieuwigheden. Nu we zullen het wel zien." De man, die zp met //Oude" betitelden, was Van Kanariezaad is de stand goed in Groningen en Friesland, vrij goed in Noord-Holland en Zuid-Holland. Blauwmaanzaad is door de regens aanmerkelijk vooruitgegaan. De stand is in Zeeland goed. Karwij heeft zich zeer goed ontwikkeld. In vele streken is men reeds met het dorschen begonnen, de daarbij geconstateerde opbrengsten waren zeer bevredigend. Het zaad is blank en grof van stuk. De oogst is overal goed. Van bruin en geel mosterdzaad is de stand overal goed. Tengevolge van de droogte is vlas ongelijk- matig, doch kort van lengte gebleven. Alleen het witbloeizaad dat in Friesland algemeen en in 't Oosteiijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen hier en daar verbouwd wordt en iets later in ontwikkeling is, heeft van de regens nog veel geprofiteerd, zoodat dit een behoorlijke lengte heeft verkregen. Het blauwbloeiwas staat zeer ongelijk. Naast enkele zeer goede perceelen ziet men zeer vele, die een kleine opbrengst van matige kwaliteit zullen leveren. De zaadopbrengst van de niet te vroeg getrok^en velden belooft zeer groot te zullen worden. De stand is vrij slecht tot vrij goed in Groningen, goed in Friesland, elders is hij vrij goed. De patroons in het reeders- en havenbe- drijf te Amsterdam hebben afwijzend geantwoord op een schrijven der Christelijke bootwerkers- vereeniging en om ter oplossing der kwestie te willen onderhandelen met het bestuur der boot- werkersvereeniging //Recht en Plicht". Naar men ons mededeelde was heden te Londen aangekondigd eene algemeene staking der schuitenvoerders en voerlieden. Wordt dit be- vestigd, dan zal een groote stremming in het handelsverkeer daarvan het gevolg zijn. Te Heinkehdzadd' 'ttfeeft de heer Hi van Iwaarden uit ingenomenheid met zijn b4nodmifig; als lid van den raad een vet varken laten slachten en verdeeld onder de mindergegoeden van alle gezindten. De losse arbeider N., wien Donderdag op het stationsemplacement te Roermond door een rangeerende machine een been werd afge- reden, is Vrijdag aan de gevolgen in de kliniek overleden. Hij laat een vrouw en negen kinderen na. Vrijdagnamiddag is de 77jarige sigaren- winkelier K. W. op het kruispunt Marnixstraat- Rozengracht, te Amsterdam, door een auto- mobiel aangereden en daarna dooreen motorwagen van de gemeentetram overreden. Vrijdagavond is de man aan de bekomen verwondingen over leden in het Wilhelminagasthuis. Te Assen is Zaterdagmorgen het twee- jarig kind van den arbeider W. uit Emmer- Compascuum door een vrachtwagen overreden. Het was onmiddellijk dood. Vrijdagmiddag om kwart voor vier geraakte waarschijnlijk door vonken uit de locomotief van een voorbpkomenden trein te Ede een hoe- veelheid dennen takkenbosschen van pi. m. 3000 stuks, benevens een zeshonderd kub. M. mijn- hout in brand. Het vuur deelde zich ^ij^a! .onmiddellijk mede aan een voorraadloods vpu het station der S:*S., waarin vdrfwaren, creoline. gereedschappen enz. Loods en houtmijten waren in een uur tijds verbrand. Door het spoedig en krachtig optreden van het garnizoen werd verdere uitbreiding voorkomen. Onder Eersel (N.-B.) is een partp heide en jong mastbosch door brand vernield. De gemeentearbeider J. Lepelaar, die in de nabij- heid aan het werken was, trachtte te vergeefs het vuur tot staan te brengen, hp beliep daar bij ernstige brandwonden aan armen, handen en hoofd. Zijne kleederen waren zelfs gedeelteljjk verbrand. Op het luiden der noodklok kwam meerdere hulp opdagen, en konden daardoor de uitgestrekte, nabij gelegen jonge dennenbos- schen der gemeente, behouden blijven. Ongeveer 25 hectaren heide en bosch zijn afgebrand. in het geheel geen grijsaard, maar een man in zijn beste levensjaren en daarbij werkelijk knap van uiterlijk, hoewel het algemeen oordeel dit niet altijd toegaf. Zpn hooge gestalte was goed evenredig gebouwd en verried, niettegenstaande het eenvoudige jachtbuis en de hooge laarzen, den edelman, maar het gezicht was onregelmatig genoeg. De neus scheen wel iets te groot, de lippen wel wat dik en hp scheen zich niet heel veel aan zijn lange blonde baard gelegen te laten liggen maar zijn oogen waren prachtig. Hij had open, groote, blauwe oogen, waaruit een helder verstand en een edel goed hart sprak, hetgeen niet wegnam, dat ze ook wel eens ge- weldig konden doordringen. Wat den menschen wel eenig recht kon geven om van een ouden heer te spreken was het hoofdhaar. Ofscboon dit nog zeer vol en dicht was vertoonden er zich reeds eenige grijze Iokken tussc'nen, die niet best pasten bp de jeugdige gezonde roode kleur van het gelaat. (Wordt vervolgd). Bij Wezel heeft een arbeider Donderdag bij het roggemaaien het reehterbeen van een Ijarig jongetje, dat te dicht bij het werk stond, met zijn zeis geheel afgesneden. Op justitieel bevel is in de gevangenis te Roermond opgesloten iemand uit Blerik, ver- dacht van gelden tot een zeer groot bedrag ten postkantore te hebben ontvangen, nadat op het spaarbankboekje van zijn broer valsche hand- teekeningen waren geplaatst. Op den Singel bij het Spui te Amsterdam is Vrijdagnamiddag omstreeks 4 uur een atax te water gereden, doordat zij in de tramrails was geraakt, tengevolge waarvan het stuur weigerde. De ijzeren leuning, die langs den waterkant stond, werd afgebroken. De in de auto gezeten heer geraakte te water, maar werd spoedig op het droge gebracht. De chauffeur werd door den schok uit het rijtuig op een schuit geslingerd. Hij is des avonds weinig uren na zijn aankomst in het Binnengasthuis overleden. Door den val was hem de borstkas ingedrukt. Toen Vrijdagmorgen de sneltrein, welke circa kwart over negenen Baarn passeert in de richting Amersfoort, de naast 't station gelegen Bierhal voorbij snorde, ving 'tzoontje van den restaurateur en een daar aan het werk zijnde tuinjongen eenige papiertjes op welke bank- biljetten bleken te zpn. Toen de restaurateur van het geval in kennis gesteld, op nader onder- zoek uitging, werden nog eenige bankbiljetten van f 60, eenige van f 40 en van f 25 ge- vonden. Het geld werd bij den stationschef gedeponeerd, daar men vermoedde, dat het uit de voorbijgaande sneltrein was gewaaid. De bankbiljetten zijn aan den eigenaar teruggegeven, een bekend inwoner uit Baarn, die haastig naar den trein gaande, zijn portefeuille uit den zak had gehaald waaruit circa 400 aan" bankbil jetten was weggewaaid. Eenige dagen geleden hebben we gem eld, j:dat sinds' ee'nigen tijd postwissels ten /hoofd- postkantore te Amsterdam gestolen worden thans wordt gemeld, dat zich dezer dagen ook een geval van oplicbting met een aaugeteekend stuk te Amsterdam heeft voorgedaan. Deze aangeteekende brief was aan het postkantoor te Vrijhoeve-Capelle in Noord-Brabant ter ver- zending naar een firma te Amsterdam aange- boden en hield een geldwaarde in van f 70. De kennisgeving, dat deze brief voor de firma op het hoofdpostkantoor ter beschikking lag, heeft echter de betrokken firma niet bereikt. Toch is de bewuste brief afgehaald, zoodat de kennisgeving gestolen moet zijn. Op welke wijze dit is geschied, maakt een punt van uit- gebreid onderzoek uit. Vrijdagavond is bij het zwemmen in de Laakhaven te 's Gravenhage een 21jarige jonge- man verdronken. De 32jarige arbeider op den steenoven van den heer Dusseldorp, te Zennewijnen is Zater- dagmiddag bij het baden in de Waal verdronken. Hp laat een weduwe en een kind na. Te Culemborg is Vrijdagmiddag in de rivier de Lek nabij de spoorbrug een 12jarige jonge- ling bij het zwemmen verdronken Zijn iijk is nog niet gevonden. Vrijdagmiddag is te Gorinchem de 16jarige W. Otten bij het baden in het Merwedekanaal .yerdronken. Vrijdagmorgeif is° de 23jarige gehuwde dag- looner Blankensteyn bij het visschen bij Weesp uit zijn boot geslagen en verdronken. Een uur later werd zijn lijk opgehaald. Nabij den vuurtoren te Scheveningen is Vrij dag een tienjarig jongetje bij het baden in see verdronken. Vrijdagavond is de jongste zoon van den heer G. K. te Hardinkxveld bij het zwemmen in de Merwede verdronken. De boot, waarmee hij was overgevaren, en zpn kleeren heeft men gevonden van den drenkeling was geen spoor te ontdekken. Op de werf van den scheepsmaker Van Duiveudijke te Bruinisse had Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk plaats, dat den dood van een jong werkman ten gevolge had. Terwijl S. Schakel, scheepmakersknecht, bezig was een vaartuig t.e repareeren, kreeg hij plot- seling de mast op het hoofd, waardoor hem de schedel werd. ingeslagen. Een ander, niet wetende dat het slot niet op den mast was, had den stag losgemaakt. Schakel kwam bekneld tusschen den mast en den kant van het vaartuig, zoodanig dat hem ook de borstkas werd ingedrukt. Hij werd bewusteloos opgenomen en thuis- gebracht, alwaar de inmiddels ontboden genees- heer den dood constateerde. Een dame te O. Pekela verloor Vrijdag een portefeuille met f 800 aan bankbiljetten. Kinderen vonden de portefeuille, die de papiertjes met vriendjes en vriendinnetjes deelden. De politie vernam het en zoo is het bedrag onge veer geheel weer terechtgekomen. Uit den gemeenteraad van Bemelen. Uit het verslag, dat Limburgs Belang geeft van een vergadering van den raad van Bemelen, knippen we het volgende De burgemeester kwam met punt 2 van de agenda voor den dag en begon de toelichting voor te lezen. De heer Leesens onderbrak hem met de vraag, of dat stuk ter inzage gelegen had. De voorzitter antwoordde ontkennend. Waarop de heer Leesens vroeg, waarom niet De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat zulks niet behoeft. De heer Leesens bleef overtuigd, dat zulks wel behoeft, en hij wilde hebben, dat in het vervolg alle stukken, die behandeld moeten worden, voor de leden van te voren ter inzage liggen. De voorzitter ant woordde „Dat zou belachelijk zijn." De heer LeesensBelachelijk of niet, ik wil weten, wat in de stukken staat, voordat zij op de vergaderiDg behandeld worden, stukken, waaraan wij later onze goed- of afkeuring hebben te hechten. U moet ons geen kat in den zak probeeren te verkoopen." De voorzitter //Dat doe ik niet." De heer Leesens//Dat doet gij wel, nil haalt ge die stukken uit de tafel- lade, dan weer uit uw zak en niemand weet dan iets van den inhoud af en wij zouden dan maar moeten goed- of afkeurend oordeelen over zaken, waarvan wij niets afweten of gezien hebben. Daarom verzoek ik u, burgemeester, deze vergadering te verdagen op grond, dat de te behandelen stukken niet ter inzage gelegen hebben." De heer Leesens stond op, om zich te verwijderen. De voorzitterffDat is niet noodigdat is belachelijk." De heer Leesens driftigvDat kan me niet schelen ik wil het, ik ben die verlakkerij en schelmenboel al lang moede. De voorzitter: //Ho! ho!" De heer Leesens z/Ja, burgemeester, niks van //ho, hoHet is zoo; de gemeenteraad is een troep schelmen, waarvan gij het hoofd bent en de grootste schelm De voorzitter //Zoo, kunt gij dat bewijzen De heer Leesens„Ja, burgemeester, gij hebt in Haagwielder 4 meter kiezel van den gemeen- teweg gehaald, op uw kar geladen en er nooit een cent voor betaald. Gij hebt de modder, die vroeger publiek verkocht werd, uit een gemeentepoel weggehaald, haar in uw boom- gaard gebracht, om dien te mesten." De burgemeester//Anderen hebben er ook van weggehaald." De heer Leesens//Het zou nog mooier worden, dat, als de burgemeester, het hoofd van de gemeente, zich van de gemeente iets toeeigent, waar bij geen recht op heeft, anderen het moesten laten." De voorzitter tegen Leesens„Wil ik u eens wat zeggen Gij bent zat." De debatten werden hoe langer hoe heviger de heer Leesens gaat voor den burgemeester staan, en elk oogenblik meende men, dat ze handgemeen werden. De heer Leesens: //Wat? Durft gij zeggen, dat ik zat ben Hebt gij dat kunnen merken aan rnijn gang, toen ik hierheen kwam i De voorzitter: //Neen." De heer Leesens: //ltuik ik dan naar drank?" De voorzitter: ,/Neen, maar ik hoor het aan uw gebazel." De heer Leesens,/Dat is geen gebazelhet is de waarheid, wat ik zeg, maar die u de waarheid zegt, is zat, of bazelt. Een moeie boelBur gemeester, nogmaals, ik verzoek u deze ver gadering te verdagen op grond, dat de te be handelen stukken niet voor ons, raadsleden, van te voren behoorlijk ter inzage gelegen hebben. En probeer eens, het niet te doen, dan zal ik wel weten, wat mij te doen staat." De heer Leesens af. Na een poos stilte zegt de voorzitter ,/Dan zulle vier mer oetschijen." Een 22jarig timmermansknecht had woor- den crehad met zijn 19jarig meisje, een pers- ster op een confectiefabriek Korte Prinsen- gracht hoek Brouwersgracht te Amsterdam. Den geheelen dag zwierf hp Vrijdag in den omtrek der fabriek, en het meisje, dat de zaak niet vertrouwde, liet zich Vrijdagmiddag om halfvier door haar moeder van de fabriek balen. Bovendien waarschuwde haar patroon een politieagent, die bij de Eenhoornsluis op post stond. Toen het meisje, door haar moeder vergezeld, huiswaarts ging, volgde dejongemau haaT- aan den overkant der Korte Prinsengracht, en bij de sluis gekomen trok hij plotseling een revolver en loste een schot op haar, gelukkig zonder haar te treffen. Een agent greep den dader onmiddellijk. Deze wierp het wapen weg doch dit werd eveneens door een agent opaeraapt. Geboeid werd de jongeman over- gebracht naar het politiebureau in de Wester- St'mj had blijkbaar een glaasje bier te veel gedronken. Al dadelijk toonde hij zich berouw- vol en verklaarde, dat het niet zijn bedoeling geweest was, het me.sje te trefien. Hij had haar alleen maar schrik willen aanjagen. Den avond te voren had hij oneemgheid met zpn meisje gehad. Zijn ouders hadden echter dien avond niets bijzonders aan hem gemerkt. De revolver bleek met vijf scherpe patronen geladen geweest te zijn. Er was een schot uit gelost. Een ledige huls werd in den zak van den aangehoudene gevonden. Hoe twee veldivachters gevangen werden. Men schrjjft aan het Nws. Niet minder historisch dan het verhaal, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2