Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. No. 5638. Dinsdag 25 Juli 1911. 51e Jaargang. GEMSSITEaAAB. Binnenland. EEN 00M EUITEN. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10, Voor Belgie 1,40. Voor Amerika L321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEBTEHTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik brengen Donderdag 3 Augustus van nit Soestdijk een officieel bezoek aan de stad Utrecht. Ontvangst ten Raadhuize door het Gemeentebestuur. Lunch en rijtoeren met be zoek aan diverse inrichtingen staan op het program. In den laten middag vertrekt het Kon. Echtpaar weder naar Soestdijk. Enkele grachten en straten zullen versierd worden. TER NEUZEN, 24 Juli 1911. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; onderzoek geloofsbrieven enz. benoemde leden van den Raadvaststellen kohier schoolgeld 2e kwartaal 1911 aanbieding gemeenterekening, dienstjaar 1910 verzoek tramcomite verleenen toegestaan subsidie aan de Zeeuwsch Vlaamacbe Tramweguaaatschappij aanbieding gemeenteverslag over 1910; vast stellen le suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Naar we vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van secretaris dezer ge meente 13 sollicitanten aangemeld, waaronder 3 die op 1 Jan. 1.1. den leeltijd van 30 jaren nog niet hadden bereikt, wat in de oproeping als eisch was gesteld. Vrijdagavond arriveerden in de West- haven alhier de Nederlandsche torpedobooten z/G 10" en ffTangka", welke, na alhier overnacht te bebben, Zaterdag zijn opgeschut en naar Gent vertrokken. Hieraan was geen bijzonder doel verbonden. Gent was alleen als eindpunt van een 24uurs proeftocht met ge- noemde booten gekozen. Een derde torpedoboot, de (/Smeroe", die ook bestemd was om dezen tocht mede te maken is wegens beloopen schade, door onderlinge aanvaring bij het ver trek, achter moeten blijven. 18) - Zij las en herlas de weinige regelen, nu eens het hoofd erover gebogen dan weer achterover leunend in een stoel en dan zag ze weer in gedachten op naar het grijze plafond. De in houd van den brief was kort, duidelijk en juist en toch kon zij dien brief niet begrijpen. Kon het mogelijk, kon het waar zijn, wat er stond van een huwelijk, waarbij het geld van de vrouw hoofdzaak is Hoe vreeselijk en vernederend. Was zij dan slechts ten huwelijk gevraagd om haar geld, had Frans haar op de lippen gekust met een leugen in het hart? Neen, neen, dat kon niet, die brief loog en Frans beminde haar Maar wanneer oom Eduard nu eens de waarheid sprak ledere regel van zijn brief was zoo waar, getuigde van zulke mannelijke ernstige gevoelens. Deze harde woorden waren niet lichtzinnig, niet zonder reden aan het papier toevertrouwd0, God, wat een smart, welk een nameloos bittere teleurstelling Hetty sehrok. In de voorkamer werd de deur naar de gang in het slot geworpen. Dadelijk daarop hoorde zij de stem van Frans. Hjj sprak zacht, maar zij kon toch elk zgner hartstochtelijke woorden duidelijk verstaan. //Louise, liefste Louise," hoorde zij, »het is misschien de laatste maal, dat ik je alleen ongestoord en vrij van den verschrikkelijken dwang kan spreken. Louise, hoor mij nog Heden namiddag zijn de torpedobooten weder afgescbut en hebben de terugreis aanvaard. Een paar als zeelieden gekleede personen trachten alhier, met de mededeeling dat zij bg de staking te Rotterdam door de Holland- Amerikalijn zijn ontslagen, door het verkoopen van horloges in hun ouderhoud te voorzien. Wij maken hen die gaarne een gouden hor- loge willen hebben er op attent, voorzichlig te zijn, want het is al geen goud, wat er blinkt. Heden werd door den heer Joh. A. Feij in het //Hotel Rotterdam" alhier aanbesteed: het bouwen van een nieuwen voorgevel en het maken.van eenige veranderingen aan het woon- huis van den beer G. A. Standaert, in de Nieuwstraat alhier. Ingeschreven werd voor Perceel 1 metselwerkdoor F. J. Rijnberg voor 1060, J. v. d. Velden voor 910, J. M. v. d. Velden voor 910, D. de Smidt voor 900 en W. P. Nieuwelink voor 855. Perceel II timmerwerk door P. L. Boogaard voor 996, C. C. Nobels voor 987, A. J. de Kort voor f 933, H. Kaijser voor f 835 en F. 0. Herrebout voor 823. Perceel III verfwerkdoor 0. C. F. de Pauw voor 607, Alph. Guilliet voor f 587, A. Casteleijn en A. van Duijse voor f 580 en J. J. Yerjaal voor f 519. Alle inschrijvers wonen alhier. Gegund aan de laagste inschrijvers. Prikkels. Een somber noodlot heeft gewild, dat ik m'n eigenlijke bestemming musicus worden, radicaal ben misgeloopen. Van de zuigflesch af heb ik gedweept met heerlijke klanken en mijn baker, die een stem had als een rommelpot, heeft mijn gehoor wel wat tnisvormd. De viool van mijn opa, die ergens muzikant was te land of te zee, was eeuwig zoek, omdat ik er een verkeerd gebruik van maakte. Op mjjn 14de jaar toen ik de eerste pianolessen had genoten, droomde ik van concerten, succes en lauweren op mijn 15de jaar, toen ik een operazangeres gehoord had, wiide ik met haar trouwen en met haar een muzikale verandering te weeg brengen, en op mijn 19de jaar wetd mij gezegd dat mgn stem tot niets deugde. Maar daarmee is mijn lielde voor de muziek niet gefnuikt. Een piano waarop goed gespeeld wordt, doet me sidderen van emotie en een geoefend muziekkorps brengt me aan het huilen slechts dezen enkelen keer aan Louise, ik kan het niet vevdragen zoo van je te scheiden." Doodsbleek stond Hetty op, terwijl iedere zenuw in haar trilde. z/Laat mij met rust, Frans," hoorde zii Louise, z/ik mag en ik wil je niet lager aanhooren. Je handelt verkeerd jegens je zelf, jegens mij en jegens je verloolde I" z/Werp toch niet alle schuld op mij alleen. Jij hebt zelf het plan geopperd me in de gouden ketenen te slaan en toen je dat deedt beminde je me reeds. Ontken het niet, Louise," ging hij opgewonden voort, ffje beminde me Ik leeide toen in een droom, waarnit ik nu eerst ontwaak en wel op vreeselijke en toch zalige wijze. O Louise, zeg me tenminsteiets, geet me een troost mee, wanneer je weggaat. Zeg me dat je me nog bemint On willekeurig viel Hetty's blik op den grooten spiegel, die recht tegenover den ingang naar de aangrenzende kamer hing. Zij drukte de hand op het kloppende hartDaar zag ze 1 rans voor haar vriendin, de handen smeekend naar haar opgeheven Louise deed een schrede achteruit. z/Mijnheer van Houtheim", riep ze uit. z/Neen, neen ik laat je niet gaan Je zult me niet voor de tweede maal bedriegen ik heb de laatste weken te veel geleden en geleerd. Ik wil nu de waarheid van je lippen hooren daarna mag er gebeuren, wat wil Louise scheen zich weer een weinig te kunnen beheerschen. Zij streek zich met de hand over het voorhoofd en zei zacht z/Frans, sta op, en wees verstandig. Laat het n aandoeniDg. Oordeel dus, geliefde lezers, over mijn diepe smart en mateloozen jammer, toen mijn vastgeheide vereering voor de heer- lijkste aller gaven gisteren een danigen duw kreeg. Ik zat na een snikbeeten middag, waarmee mijn boord en zakdoek evenveel geleden hebben, als ik zelf, in den koelen, frisschen tuin van z/De Buiten-Societeit." Helaas, weinig publiek een gedeelte luisterend en, zelfs onder het spelen, een gedeelte pratend. Ik heb genoten. Het muziekgezelschap //De Vereenigde Werk- lieden" speelde zelfs heel aardig. De fluitist voor zijn polka een extra pluimpjedie jongen heeft die oude herinneringen weer bij mij op- gewekt. In de pauze veel rondgeloop. Leuke toiletjes en lachende gezichtjes, een oogenblik, (ik hoop men het mij zal vergeven,) is toen mijn muziek- aandoening verdwenen, om hiernaar te kunnen kijken. Het tweede gedeelte, alhoewel iets minder dan het eerste, deed mij toch een zeer goeden dunk meenemen van het Ter Neuzensch muziekkorps. Ik breng een hulde aan de ijvere werklieden, die, na dikwijls zwaren arbeid, bunnen vrijen tijd zoo nuttig besteden. 's Avonds aan het Scheldehoofd gezeten, pein- zend over den dag en over de oorzaak van de geringe opkomst, dacht ik aan een bekend spreekwoord //Een profeet wordt in zijneigen land niet geeerd." Bij de volgende uitvoering op Zondag hoop ik, dat mijn smart in vreugd zal veranderen, dat er een flinke opkomst van het muziek- liefhebbend Ter Neuzensch publiek zal zijn. Men klaagt er is weinig te doen en is er iets dan komt men niet. BeterschapAd. De indijking van den nieuwen polder in het Axelsche Gat, waarvan wjj reeds in ons vorig nummer melding maakten, is j.l. Vrijdag met succes volbracbt. De maatregelen waren dit— maal goed genomen en de werklieden legden een grooten ijver aan den dag, zoodat, toen het water dien avond aan het hoogste peil gewassen was, de dam die den polder van het water in den Brakman afsloOt, reeds 1 M. hooger dan het gewoon hoogwaterpeil was opgeworpen. Zeer talrijk was de schare die van af den dijk van den De Loozepolder het indgkingswerk aanschouwde. Dit was bepaald interessant, Er heerschte een algemeene bedrijvigheid. De verleden rusten wij kunnen niet meer veran deren wat het lot over ons beschikt heeft. Ja, Frans, ik wil niet ontkennen, ik heb je lief gehad z/En je bemint me nog, Louise Ja, ik weet het, ik gevoel het Zij glimlachte treurig. z/Mijn hart kan in zoo'n korten tijd niet veranderen er zullen jaren verstrijken, eer het geheel genezen is. Maar waarom zouden we deze wonden weer openrijten, Frans. Ik ga naar den vreemde, wie weet, wanneer wg elkaar weerzien en wellicht is het beter, dat er een lange tijd over heen gaat. Als wij elkaar dan weer eens terugzien, zullen we bedaarder zijn en misschien over al deze dwaasheden kunnen lachen Frans...." Hij stond langzaam op. z/En dat noem je liefde riep hij bitter uit- z/Een liefde, die zoo gemakkelijk ontzeggen kan en zich zoo spoedig en gewillig naar het ver- stand voegt, kan geen ware, geen volkomen liefde zijn, Louise." Zij zag hem treurig aan. z/Wees verstandig, Frans," herhaalde zij, //en volg mijn raad. Ik ken het leven en ik ken u beter dan gij dit zell doet. Geloof maar dat ik in deze weken veel, oneindig veel geleden heb, maar ik zal mijn leed overwinnen, omdat ik weet dat er niets veranderd kan worden. Denk aan hetgeen ik je eens zeideje bent niet ge- schapen om in armoede gelukkig te zijn." z/Ik verwensch ten voile het uur, waarin ge dien giftigen druppel in mijn ziel deedt vloeien 1" //'Verwensch dat uur niet, Frans," viel ze hem mannen die de kipkarren te vullen hadden waren rusteloos bezig. Als men met de ledige wagens, na deze op den dam uitgestort te hebben terugkwam, stonden de voile reeds ge- reed. Hoe men zich ook repte met het uit- storten, hoe ook de trekkende paarden draafden, de vullende mannen wisten steeds een voor- sprong te behouden, en voor voortdurenden voorraad te zorgen. Toen te 7 ure het water begon op te komen en tegen den nieuwen dam stroomde, was het reeds te voorzien dat men het water nu wel zou weten te keeren. Een aantal in de nabij- heid gemeerde vlettertjes, met schorzoden ge- laden begon toen vlot te komen en meerden langs den nieuwen dam om den zandgrond aan de buitenzijde te versterken met een bekleeding van kleizoden. Zeer ten genoege van de talrijke aanwezigen kwam de muziekvereeniging wElk naar zijn krachten" het feit der gelukte indijking op- luisteren door het spelen van eenige opgewekte muziekstukjes. Met 1 Aug. a.s. zijn tot commies bg de Rijks directe belastingen enz. benoemd de heeren Adr. v. Baalen en Jacs Korstanje, respectievelijk te Strijbeek en Sas van Gent. Met ingang van 1 Aug. 1911 is de heer M. J. Geuze te 's Heer-Arendskerke benoemd tot commies der dir. belastingen met standplaats St. Jansteen. Bg Kon. besluit van 19 dezer is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissement9- rechtbank te 's Gravenbage, Mr. J. J. Carsten, thans officier van justitie bij dearrondissements- rechtbank te Middelburg. Koewacht. Op 16 Augustus a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer A. Geerards de betrekking van hoofd der school A alhier aanvaardde. Onderwijzers en oud-onderwijzers, leerlingen en oud-leerlingen zullen dien dag niet onge- merkt laten voorbijgaan. Vlissingen. De eerste dag van de Vlis- singsche vliegweek is Zaterdag een beslist succes geweest. Nu was het trouwens zeldzaam stil weer, iets wat in Vlissingen in de onmid- dellgke nabgheid van de zee, niet zoo dikwijls voorkomt. Om half vijf was de vliegweek Zaterdag- middag officieel geopend, nadat eerst toespraken waren gebouden door de heeren J. G. van zacht in de rede. //Ik geloof, dat je met Hetty gelukkig zult worden. Je zult vergeten spoedig zeer spoedig Frans liet zich in een stoel vallen en verborg het gelaat in zijn handen. Vergeten Lpuise, je weet niet wat ze zegt." Zij antwoordde niet. Diep bewogen keek ze hem aan, een traan ontrolde haar oogen. Buiten de deur klonk de stem van haar moeder. //Is juffrouw Louise al terug z/Wees een man, Frans." Louise legde haar hand op den schouder van den officier. //Mama is weer thuis. Hij sproDg op en zag verwa'rd rond. ,/ls Hetty niet hier zei mevrouw Van Elderen de kamer binnenkomend. //Dag Frans, dag Louise Maar wat beteekent dat kin- deren Dos heb ik me vergist. Ik meende Hetty hier te vinden. Ik heb haar al geroepen, maar kreeg geen antwoord. En Bet zei, dat miss Hetty hier in de kamer was Louise moest zich aan een stoel vasthouden. z/Hettyhier herhaalde zij met bevende lippen. Mevrouw Van Elderen keek vragend nu eens haar dochter en dan weer Frans aan, die zwijgend en met neergeslagen oogen naast zijn stoel stond. vMaar spreek jullie dan toch Watiser ge- beurd Hebben onze verloofden een kleinen twist gehad Geen beiden antwoordden. Eindelijk was Louise zichzelf weer meester en trad zij de aangrenzende kamer binnen. Het vertrek wasledigop den grond bg het venster TSl UET7JBSSCHE (MRAST. --i*-- nit bind versebljnt Vlwanrt Woenadag. en Vr iJil»*K>» von rl■ttgeinnd-ird op Feeitd»|[eii blj de f'rma P. VAS OK IASBI. te *e» Semen. Dc Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openb are Vergadering ▼an den Gemeenteraad is belegd tegen llouderilag den 27 Juli IBII9 des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 24 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, A. VISSER, L° B.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1