Gemengde berichten. Biervliet. Bij het vee der landbouwers Aug. de Cuelenaere en J. Bracke is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Opmerkelijk is't dat de gevalien tot hiertoe in denzeltden hoek der ge- meente voorkomen n.l. ten zuiden van de kom bij den Kapitalen Dam. Men sehrjjtt ons uit Ylissingen In den naeht van Zaterdag op Zondag beeft alhier een ernstige mishandeling plaats gebad. I wee clubjes jongemannen ontinoetten elkaar op den Nieuwendijk en er ontstond eene woor- denwisseling, die eindigde in dreigementen. Een der ruziezoekers, de 18jarige opperman E. J. de J., liet het niet bij dreigen doch pakte naar zijn mes en bracht daarmede den 24jarigen fabrieksarbeider C. Huiszan, een ernstige wonde in de rechterzijde toe. De ter hulp geroepen geneesheer, Dr. Van Maanen legde het eerste verband en deed den gewonden man naar het Ga9thuis vervoeren. Zondag was zijn toestand zoo, dat de doctoren geen direct levensgevaar er in zagen. De dader werd denzelfden nacht door de politie van zijn bed gehaald, en legde een volledige bekentenis af. Hedenmorgen werd De J. naar Middelburg overgebracht en aldaar uoor den officier van justitie geleid. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de woning van J. L. A. de Lange, den bekenden propagandist der vrij-socialisten en redacteur van het weekblad ,/De Toekomst", door tot nu toe onbekende daders een viertal ruiten ingeworpen, terwijl een bloempot en andere zaken eveneens vernield werden. Een der gebruikte projectielen was een straatkei. De politie stelt een onderzoek in, maar het eenige spoor is dat een buurman twee personen op rijwielen zonder licht heeft zien wegvluchten. Uit Goes schrijft men De oude bankierszaak der firma De Kanter Hordjjk is eenige jaren geleden in eene naam- looze vennootschap veranderd, n.l. »De Kanter en Hordijk's Bank". Alras was te bemerken, dat deze instelling onder leiding van haren wakkeren directeur, dhr. J. A. Wilton van Reede, met ernst werd aangevat en dat wel degelijk rekening werd gehouden met den tegen- woordigen tijdhet gevolg bleef niet uit. De kantoorlokalen bleken spoedig te klein en peinsde men dan ook reeds lang over een totale verbouwing. Door het overlijden van dhr. J. Fransen van de Putte kwam het pand door dezen bewoond en waarin tevens de kantoren der firma J. Fransen van de Putte en Zoon waren gevestigd te koop en hiervan profiteerde De Kanter en Hordijk's Bank. Voor dat iemand wist dat dit pand te koop was, was de directeur der Bank reeds kooper en zoo zullen de kantoren der Bank overgeplaatst worden in het zij- straatje van de Wijngaardstraat, nadat het oude kantoor der firma Fransen v. d. Putte ver- nieuwd zal zijn en geheel naar de tegenwoordige eischen des tijds ingericht. Wij twijfelen dan ook niet, of De Kanter en Hordijk's Bank zal in hare nieuwe lokalen nog meer tot bloei komen als tot heden reeds is geschied, daarvoor staat de groote werkkracht en energie van haren directeur borg voor. Uit Brakel (bij Gofinchem) wordt ons ge- meld dat daar gisteren een hevige brand heeft gewoed, waarbij 40 huizen en 60 hooibergen zijn verbrand. 20 gezinnen waren verzekerd, van de anderen is daaromtrent niets bekend. De oorzaak van den brand is onbbkend. Deze is ontstaan op de hofstede van de erven Duijze, welker boerderij niet verzekerd is. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat daar 4 beruchte inbrekers uit de gevangenis ontsnapt zijn. Onder dezen bevindt zich Willem Roos, een der leden van het beruchte Amsterdamsche trio. Men meldt uit Heerenveen dat de justitie Zaterdag naar Oldenmarkt is vertrokken tot 't onderzoeken van 'n plotseling sterfgeval aldaar. Twee geneesheeren vergezelden de justitie. Naar men verneemt zou aldaar een gehuwde vrouw, zekere L. Ov door vergiftiging zijn overleden. Eeil krasse grijsaard is een 86jarige heer te Nieuwesluis, op een der Zuid-Hollandsche eilanden, die op dezen leeftijd nog leert fiets- rijden en die plan heeft zich een rijwiel aan te schaffen. Te Rotterdam hebben knapen een gat gegraven onder een schutting, die het terrein afsiuit van een een lawntennisbaan aan den Heemraadsingel. Op die wijze zijn zij op het terrein van de club gekomen en hebben daar uit een Ioodsje eenige lawntennissattributen gestolen. Een veelbelovend stelletje De echtgenoote van den pettenmaker v. W. te Zutphen is Zaterdag in de Melaten steeg onder den wagen van een vrachtrijder ge- raakt. De zware wielen gingen haar over de borst en spoedig daarop overleed zij. Zaterdagmorgen is de metaaldraadlampen- fabriekderfirma Alardte Boxtel totaal uitgebrand. De brand heeft zich als volgt toegedragen. De heer Alard stond met een paar ingenieurs op den locomo'oiel, toen de scheikundige kwam berichten, dat op het laboratorium eenige blauwe rook hing. Beiden snelden naar het laboratorium, doch voor zij boven kwamen, stond reeds bet geheele plafond in vuur, zoomede het houten tusschenschot van het nevenvertrek, dat als pakkerij dienst deed. Aan blusschen viel niet meer te denken. De directeuren der fabriek waarschuwden het personeel beneden, om zonder opgaaf van reden naar buiten te gaan, waaraan onmiddellijk werd voldaan. De laatste, die beneden de fabriek verliet, wist nog niet, dat de fabriek in brand stond. Binnen vijf minuten stond de geheele bovenbouw in lichte laaie. Het kantoor werd zoo spoedig mogelijk ont- ruimd en boeken en geldswaarden in veiligheid gebracht. lets uit de fabriek te redden was totaal onmogelijk. Ofschoon hetspuitmateriaal beslistonvoldoende was, kon men toch door zeer tactisch optreden de belendeude perceelen behouden. De vlammen sloegen zoo hoog uit, dat die in's Hertogenbosch waren te zien. Te Utrecht kwam bij een hersteller in de Haverstraat iemand met een wiel van een kinderwagen om dit te doen nazien en repareeren. Toen de hersteller om zijn loon vroeg, kwam dit den klant zoo enorm hoog voor, dat hij woe- dend opstoof en een groote spiegelruit van's mans winkel vernielde. Dat kan dus alles te zamen een duur wieltje worden. Zaterdagochtend te half zeven heeft aan het bouwwerk van het Vredespaleis te's Graven- hage een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee werklieden begaven zich met een bak, die machinaal op en neer wordt bewogen en die uitsluitend bestemd is voor vervoer van steenen, naar boven, om aldus tijd uit te sparen en vlugger te zijn op de plaats, waar zij hun werk hebben te verrichten. Halverwege van den grooten toren geraakte de bak beklemd tusschen den steiger, terwijl de machine op den beganen grond doorwerkte, met het gevolg, dat de stalen tros waarlangs de bak wordt voortbewogen, knapte en het gevaarte, met steenen geladen, naar beneden viel. Een der werklieden, herkomstig uit Schiedam, gehuwd en vader van 8 kinderen, was terstond dood. De andere, eveneens gehuwd en vader van 2 kinderen, is zwaar gewond naar het ge- meenteziekenhuis vervoerd. De werklieden hadden gehandeld in strijd met de iilstructies, waarbij bepaald is, dat de bakalleen bestemd is voor het vervoer van steenen. Naar wordt medegedeeld, is de ambtenaar H. te 's Gravenhage, die verdacht wordt een' bedrag van 20,000, zijnde de afrekening met eene buitenlandsche postadministratie, te hebben verduisterd, geen commies der posterijen, doch een commies van het departement van water3taat. Hij was als zoodanig werkzaam bij de afdeeling Algemeene zaken aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Terwijl de vrouw van een landbouwerte Baars, in de gemeente Overijsel, rustig te bed lag, ontdekte zij in haar legerstede een dikke slang. Verschrikt sprong zij het bed uit, voorzichtig werd dit daarna afgehaald, door jnan en vrouw samen. Kort daarna kwam het griezelige dier te voorschijn. Het werd onverwijld afgemaakt. Toen Vrijdagavond een trein van de S.S., bestaande uit een locomotief en vier wagens, beladen met steenkolen, de Tolhuislaan bij de Katendrechtsche laan te Rotterdam passeerde, trok H.' B., een jongen van 7 jaar, de wissel over, nadat de locomotief en twee wagens ge- passeerd waren. Het gevolg ervan was, dat de derde wagen dwars over de rails kwam te staan en de vierde op zijn voorganger inliep, waardoor vrij belangrijke materieele schade is ontstaan. De derde en vierde wagen zijn overgeladen moeten worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De officier van justitie te Tiel heeft den heer H. van Kuyk medegedeeld, dat geen ge volg zal gegeven worden aan diens klacht, dat hij, op den avond van Hemelvaartsdag te Kerk- Avezaath zonder licht tietsende, gevalien is en zich ernstig aan het hoofd verwond heeft, door- dat de veldwac'nter Yan der Thoolen aldaar met een stok zijn rijwiel greep. Uit Hoorn wordt gemeld dat Zaterdag- avond nadat om kwart voor 7, de aviateurs Mulder en Bahle een paar proeftochten over het terrein hadden gemaakt, om de kracht van den wind na te gaan, werd kwart na 7 de witte vlag geheschen als teeken, dat er zou worden gevlogen. Om 3 min. voor half acbt maakte Mulder zijn eerste vlucht over het terrein en over zee door de nog verraderlijke rukwinden was Mulder genoodzaakt spoediger te dalen dan hij hoopte, te meer daar de machine boven de zee niet meer geheel naar het stuur luisterde. Na de vlucht, welke eenige minuten duurde, werd de eerewijn aangeboden, en de aviateur door de Yereeniging voor Yreemdelingenverkeer met een krans gehuldigd. De voorzitter, de heer Johan Wilson, legde er in't bijzonder den nadruk op, dat het comite niet de minste pressie zou uitoefenen op de vliegers. Om 10 min. voor 8 deed de aviateur Bahle een vlucht. Bij het nemen van een bocht even- wel, toen de machine nog laag bij den grond was, vloog deze tegen de afzetting van den derden rang aan. Gelukkig echter stond hier zoo goed als geen publiek. Wat er stond, kon zich bijtijds redden. De aviateur sloeg met zijn machine tegen den grond, gelukkig echter zonder hem letsel aan te brengen. De machine echter is geheel vernield. De vleugels en de schroef zijn stuk geslagen en kort bij den motor afgebroken. Zeker is het, dat de machine, de bekende „zilvervogel", gedurende de Hoornsche vliegweek niet meer zal kunnen worden gebruikt. Een oud-strijder. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het is dezer dagen 80 jaar geleden, dat het Nederlandsche volk voor de laatste maal te wapen geroepen werd ter verdediging van het vaderland. Voor het tegenwoordige geslacht behooren die gebeurtenissen tot wat men pleegt te noemen vde geschieclenis", al hebben de meesten onzer nog wel persoonlijk of bij name ,/Oud-strijders van 1831" gekend. Jarenlang kon men af en toe in de bladen lezen, van een 90sten of 1008ten verjaardag of van een sterfgeval onder de gelederen van die kleine, steeds kleiner wordende schare van dapperen, doch sinds geruiraen tijd zoekt men tevergeefs naar dergelijke herinnering en bet lijkt wel of alle oud-strijders het tijdelijke gezegend hebben. En toch is dit niet zoo. Luister slechts 80 jaar geleden was er in de kleine Brabantsche vesting Ravestein een leeraar aan de Fransche schooldie brave man blaakte van heiligen ijver voor de vaderlandsche zaak en iederen dag vertelde hij zijnen leerlingen van „de trouweloosheid van den gemeenen Belg". Zijn woord had zooveel succes, dat op een mooiep dag, drie dier leerlingen, alien omtrent 15 jaren oud, het kloek besluit namen, zich bij het leger in Zuid-Brabant te voegen. Zoo maakten zij den Tiendaagschen Yeldtocht mede. Alle drie zijn hunne plotselinge vrijwil- lige keuze getrouw gebleven, hebben het vaderland vele jaren gediend, later als officier. Een van hen, genaamd Yan Willes, is als generaal over leden, reeds jaren geleden. Ook zijn krijg9- makker De Haes is niet meer onder de levenden. De derde leeft nog en woont sedert zijn pensionneering in de streek zijner geboorte. Hij is nog een uiterst kras man, die niet opziet tegen een uurtje wandelen en die nog geregeld ter societeit zijn partijtje maakt. Wel zijn hem de kwalen zijner hooge jaren niet geheel bespaard gebleven, terwijl ook de gedachte, zoo geheel alleen over te blijven van al zijne tijdgenooten, hem soms droevig stemt doch niemand, hem ontmoetende op zijne dage- lijksche wandeling, zou in dezen kloeken grijsaard, den man vermoeden, die in 1831 mede uittrok tot verdediging onzer grenzen. Zondag 16 Juli vierde de oud-kolonel Jacob Wilhelmus van Hopbergen te Aalten zijn 95en verjaardag. Te Zwolle heeft het Donderdagmiddag buitengewoon zwaar gehageld. Een donder- bui ontlastte zich boven de stad en omgevingt; de hagelsteenen waren stukjes ijs van buiten- gewone grootte. Eenige straten en pleinen werden overstroomd. De bui hield een half uur aan. Ongelukken kwamen niet voor. Tijdens dit onweder werd op een steen- bakkerij te Rijssen een arbeider door den bliksem getroffen. Aanvankelijk meende men, dat hij dood was, doch eenigen tijd later gaf hij nog teekenen van leven en tbans heelt de dokter nog hoop op herstel. E<m andere arbeider werd tegen den grond geslingerd, doch kwam er zonder letsel af. Van twee paarden werd er een gedood en een ander gewond, terwijl de wagen gedeeltelijk werd vernield. In het bosch nabij Bergen is het lijk ge- gevonden van een bejaard manspersoon. Het verkeerde reeds in zoo verren staac van ont- binding, dat het hoofd, van den romp g?schei- den, niet. meer herkenbaar was. Het is met iemand uit de omgeving, want er wordt niemand uit de buurt vermist. Volgens een geneesheer moet het lyk reeds ruim een half jaar aan weer en wind zijn blootgesteld De Staking te Amsterdam. De zeeliedenstaking is te Amsterdam lang- zamerhand een groote staking in het transport- bedrijf geworden. Zeer vele vakken zijn er voor en na bij betrokken en het laatst de voerheden. Het aantal stakende voerlieden bedraagt thans ongeveer 450 circa 50 man, leden van Allen Een", werken nog. De stakers zijn alien ontslagen. Ook de directie der Amsterdamsche rijtuigmaatschappij heeft haar personeel f*56®" gedeeld, dat het als ontslagen wordt beschouwd, wanneer het niet op bet werk verschjjnt. De rondbrengers van ^De Courant' hebben Vrijdagochtend de bladen afgehaald aan de druk- kerij om daardoor onnoodig te uaaken de expeditie van de drukkerij naar de bijkantoren per rijtuig. De bedoeling' hiervan is, bij wijze van syrn- pathiebetuiging met de staking, aan de voer lieden te toonen, dat zij er een extraloop voor over hebben. 's Avonds wenschten ze de bladen niet te bestellen, omdat z.g. „besmet" papier was ge bruikt. Met de directie werd een conference aangevraagd. In de Minervahaven weigerden bootwerkers een stoomschip met kunstmest te lossen. Ze deden dit niet uit sympathie voor de staking, doch omdat zij de terroristische handelingen der stakers vreesden. Het ,/Volk" beweert, dat er oneenigheid onder de reeders zou komen. Van wel-ingelichte zijde verneemt dat blad, dat de Maa'tschappij //Ne- derland" onder de werkgevers oorspronkelijk kerhaaldelijk op toegeven heeft aangedrongen. De andere werkgevers echter, met Oranjeveem voorop, houden alle toenadering tegen. Hetzelfde blad meldt, dat de „Hollandia" van de „Kon. Holl. Lloyd" met 24 uur vertraging uit Amsterdam te Lissabon is aangekomen. Onderweg bad zij twee etmalen lang geen vol- doende stoom op kunnen krijgen. Het zal de Maatschappij nu een paar duizend gulden aan den staat der Nederlanden moeten kosten wegens niet tijdige bestelling van de mail. De vorige week (Maandagmiddag) zoo vertelt het „Hbl. van Antwerpen," bevond Noemi Louf, een 15jarig meisje zich alleen in het huis harer ouders te Reninghelst (West- Vlaanderen). Op zeker oogenblik zag zij een kerel, wiens vreemde manieren haar argwaan deden opvatten, recht op haar huis toekomen. Zij vluchtte onmiddellijk langs achter naar buiten en begon om hulp te roepen. Pieter Bailleul, 60 jaar, die op eenigen afstand van het huis werkzaam was, kwam toegeloopen, maar werd onmiddellijk door den onbekende vastgegrepen, erg mishandeld en in de schuur opgesloten. Ondertusschen was Noemi Louf terug in huis gevlucht en had al de deuren op slot gezet, Een uur later toen zij dacht, dat de booswicht zich verwijderd had, wilde zij naar den koer gaan om water te halen, maar zjj werd onmid dellijk bij de keel gevat door den onbekende, die zich achter een haag had verborgen ge houden. Na het meisje een zakdoek in den mond te hebben gestopt, sleurde de booswicht zijn slachtoffer in een nabijgelegen boschje. Op dit oogenblik hoorden voorbijgaogers het hulpge- roep van Pieter Bailleul, die nog altijd in de schuur opgesloten was. Hij werd uit zijn gevangenis veriest en hij verhaalde wat er gebeurd was. In eenige oogenbliltken was gansch de buurt ter been en men ging op zoek naar de kleine Noemi. 't W as hoog tijd': de schelm, die gewaar werd, dat men hem welhaast zou ontdekken, nam haastig de vlucht en liet zijn slachtoffer liggen vooraleer hij een euveldaad had kunnen ten uitvoer brengen. Een klopjacht werd onmiddellijk door de m- woners der streek ingericht. De kerel is door twee tolbeambten te Westoutre aangehouden. Hadden gendarmen en douaniers hem tegen de verontwaardigde menigte niet beschermd, dan ware de misdadiger door het volk dood- geslagen. De boschbranden in Canada. Reeds maakten wij 'in het kort melding van de geweldige boschbranden, die op het oogenblik in Canada woeden. Volgens nadere berichten, tart de ramp alle beschrijving. Niet minder dan vijfhonderd personen zouden den dood in het vuur of in het water gevonden hebben. De hitte der laatste weken had alle bosschen van North Bay tot Porcupine, een afstand van tweehonderd mijlen, in een reusachtige dorre vlakte veranderd. Toen dan ook een maal d e brand was uitgebroken, was het zoo goed als zeker, dat alle steden en oorpen door deze bosschen omgeven, een prooi der vlammen zouden worden. Nauwelijks was het bekend geworden dat een boschbrand woedde, of een paniek greep de bewoners der bedreigde steden en dorpen aan. Men had slechts een doel, de groote meren te bereiken, waar men in denabpheid van het water veilig zou zijn. i)e brand had zich echter met zulk een ontzettonde snelheid uitcebreid, dat vele vluchtelingen in een ring van vuur werden ingesloten en in de vlammen den dood vonden. Maar ook zij, die de kust der meren konden bereiken, waren met altijd in veiligheid. Nabij Porcupine greep de vol- gende ontzettende catastrophe plaats. Een zeshonderdtal personen door den brand uit bun woonplaatsen verjaagd, was gevlucht naar de kust van het meer, in de overtuiging. dtn, het vuur de bosschen in de onmiddellijke nabjjneid van het water niet zou aantasten. Eerst toen het te laat was om nog te vluchten, kwamen zij tot de overtuiging, dat ook het bosch, waann zii zicb bevonden, in vlammen opging. Dm akn den dood door het vuur te ontkomeu, wierpen zij zich in het meer, dat reeds aan de kust zeer diep is. Voor uit Porcupine hulp op kwam dagen, waren reeds tweehonderd personen in de golven verdronken. Volgens de verhalen der vluchtelingen, is het op het oogenblik nog onmogelijk de atme-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2