Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscfi-Vlaanderen. No. 5635. Dinsdag 18 Juli 1911. H1NDER WE T. Binnenland. EEIST 00M BUITE2T. 51e Jaargang. n. o FEBILLET0N. s c5 U 3 o u in. p. li ,11. u x to u ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post .Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*/, t het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. Voor en voor Telefoon No. 25. ADYEETENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Een voor de katholieken belangrpk pau- selijk besluit is bekend gemaakt in de ,/Osser- vatore Romano". Dit blad bevat een motu proprio van den Paus, „Su premi Disciplinae" dato 2 Juli en wijzigend de kerkelgke wet be- treffende godsdienstige feesten. Het motu proprio zegt dat de nieuwe toe standen der tijden en der menscb.elijke maat- schappij aanraden de wet op het vieren der godsdienstige feesten te wijzigen, omdat de snelheid en het gemak der reizen toelaten snel de landen te bereiken waar de geestelijken mindet talrijkzijn. Daarenboven, de toenemende handel en zaken schijnen schade te lijden door de vertraging die de vele feestdagen er aan toe brengen. Ten slotte verplicht de duurte des levens de werklieden niet to dikwijls den arbeid te onderbreken. Bijgevolg heeft de Paus besloten de feest dagen te verminderen eu ze enkel te bepalen totden Zondag, Kerstmis, Nieuwjaar, Drie- koningendag, O. H. Hemelvaart, O. L. V. Hemelvaart, St.-Pieter en Paulus en Allerhei- ligen. De patroonsfeesten moeten op den vol- genden Zondag worden gevierd. De Paus noodigt de bisschoppen uit den H. Stoel te raadplegen, indien 'zjj, het noodig oordeelen in hunne streken eenige bijgevoegde feestdagen te behouden. 15) ,/Je ziet het te donker in lieve", zei hij daarop. //Jutfrouw Van Heldingen weet, ge- loof ik zeer goed, dat haar papa een man voor haar heeft gekocht en eerlijk gezegd zij kon immers niet veel anders verwachten." "Wei foei, Frans," stiet Hetty uit en leunde in den versteu hoek van het rjjtuig. Je noemt ons Amerikanen verachtelijke dollarjagers, maar het wil mi) voorkomen, dat met jullie zeden de jacht naar geld op veel ergere wijze geschiedt. Een man, die zijn hart verkoopt wel foei hoe schandelijk.Zij beefde van opgewondeaheid. Het gosprek bleef even steken. ,/Je raoet niet dadelijk alles van den donker- sten kant bekijken, mijn lieveling", begon hi) eindeljjk. /Zulke huwelijken worden niet altijd ongelukkigin plaats van de genegenheid des harten komt dan dikwijls de wederzjjdsche achting." Zij lachte kort en zei toen //Achting Spreek me niet van achting waar rnoet die vandaan komen onder zulke omstandigheden Zou die hieruit kunnen voort- komen dat de vrouw te fijngevoelig is om den man te verwijten, dat hij zich heeft verkocht TER NEUZEN, 17 Jul) 1911. Heden werd alhier door Burg, en Weth. ten gemeentehuize aanbesteed lo. het uitvoeren van verf- en glaswerken aan gemeentegebouwen en andereeigendommen in de kom. Daarvoor weed ingeschreven door de heeren A. L. van Duijse voor 441, O. C. F. de Pauw voor 438 en A. L. van Duijse voor f 342,50. Gegund aan laatstge- noemde. 2o. het onderhoud van gemeentegebouwen en andere eigendommen te Sluiskil. Hiervoor was eenige inschrijver de heer A. Kooman te Sluiskil voor 123,50. Gegund. Door den djjkraad van de waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt is tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. A. Klaassen te Ter Neuzen. Voor het toelatings-examen tot de eerste klasse der H. B. School met 3jarigen cursus en daaraan verbonden haudelsschool te Vlissingen is o. m. geslaagd P. J. Buyze van Ter Neuzen. Bjj het te Kampen gehouden examen voor het Gereformeerd gymnasium zijn o. m. geslaagd Pieter de Feijter Joz.z. van Axel en Adr. van Overbeeke van Ter Neuzen. De compagnieen van het 4e reg. vesting- art. uit Ter Neuzen, Hellevoetsluis en Willem- stad zullen tusschen 17 en 26 dezer in Den Helder scbietoefeningen houden met kustgeschut uit open batterijen. Deze oefeningen worden bijgewoond door den lste luit. L. de Ridder van de Kon. mil. academie. In de Vrijdagavond in het „Hotel des Pays-Bas gehouden vergadering van de Ver- eeniging tot Ziekenverzorgingalhier, die zeer slecht bezocht was (slechts een gewoon lid was aanwezig) werd overeenkomstig het advies der daarvoor benoemde commissie de rekening en verant- woording over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Zjj bedroeg in ontvangsten 4384,6075, in uitgaven f 4394,65, het nadeelig slot alzoo 10,047,. Uit het verslag vau den secretaris bleek dat op enkelen na alle in het ziekenhuis verpleegde patienten de inrichting genezen konden verlaten. Het aantal verpleegden bedroeg over het afge loopen jaar 71 met 1335 verpleegdagen. tegen 59 met 1049 verpleegdagen in het daaraan voorafgaande jaar. Het aantal operatien bedroeg 47, terwjjl verder werden behandeld beenbreuken, eene verlossing, gipsverbanden werden aangelegd en ernstige maagoperatien en huidtransplantatien plaats hadden. Evenals vorige jaren kon slechts op zeer be- Of soms hieruit, dat hg de uiterlgke beleefd- heden tegenover de rijke echtgenoote zorg- vuldig in acht neemt Hetty leunde achterover en kruiste de armen over de borst. Ze haalde diep adem en zei toen z/Zeg me eens eerlijk, Frans, zou je ooit ooit om geld getrouwd zijn Hij beet zich op de lippen en voelde dat het bloed hem in het gezicht steeg. Toch greep hij krampachtig haar hand en riep uit "Nooit nooit, Hetty Hoe kan je zoo iets vragen Ik geef je immers volkomen gelijk gelukkig echter hij, die niet in de verzoeking komt. Maar waarom, mijn lieve Hetty, waarom kwel jij je zoo met zulke dwaze gedachten Zet ze uit je hoofd, mijn lieveling, dat is veel beter Het rijtuig hield stil en Frans haalde verlicht adem. Wat een dwaas gesprek was zij begon- nen een gesprek dat hem het bloed sneller door de aderen deed stroomen. Wat een hel op aarde zou het zijn, zoo zij vernam, dat hij Maar neen, dat kon ze immers nooit te weten komen. Hij had slechts een vertrouwde, dat was Louise en op haar stilzwijgen kon hij zich verlaten als op zich zelven. Nog een laatsten handdruk. ,/Goeden nacht Hetty, mijn geliefde Hetty." Langzaam ging Hetty de trappen op. Zij voelde zich bedrukt, maar zij kon zichzelf er scheiden schaal voldaan worden aan verzoeken om in de wijken te verplegen. Voor geheele of gedeeltelijke rekening van het Dames-Comite werden 6 patienten in het ziekenhuis verpleegd met 103 verpleegdagen. Volgens mededeeling van dat Comite zullen de geneesheeren in dit loopende jaar over een geringer aantal gratis verpleegdagen dan in 1910 mogen beschikken. De chirurgen Merckens, Schoute en Staver- man bleven geregeld in het ziekenhuis werk- zaam. Het ledental was op het eind van het jaar 361 tegen 370 in 1909. Bij kon. besluit is o.m. aan den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, voorzitter van den algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, te Hontenisse, vergunning verleend tot het aannemen van het officierskruis der Orde van de Kroon, hem door den Koning van Belgie geschonken. Donderdag is nog mond- en klauwzeer geconstateerd onder het rundvee in een onder Groede gelegen weide van den heer T. Tol, koopman te Breskensen te Retrachement bij het vee van J. Verhage en J. Bashing. Ook te Sluis is dien dag des namiddags bij den landbouwer J. Adriaansen in den „Be- wester-Eede"-polder het mond- en klauwzeer uitgebroken. -*- De Gymnastiek- en Schermvereeniging Medioburgum te Middelburg zal op 31 Augustus haar 20jarig bestaan vieren met openbare uit - voering, wedstrijden enz. Zij heeft zich daartoe de medewerking verzekerd van de vereeniging //Uit het Volk voor het Volk", van het gewest Zeeland" van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond en van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren. Eene feestcommissie is gevormd, waarvan de heer H. P. den Bouwmeester, wethouder van Middelburg, eere-voorzitter is. Voorzitter is de heer Herman Snijders, voorzitter van het gewest Zeelandvice-voorzitter de heer L. K. van der Harst J.Jz., voorzitter van Uit het Volk voor het Volksecretaris de heer S. P. Willems, tweede secretaris de heer D. van der Jagt en penningmeester de heer H. C. Reyersterwijl verder een groot aantal personen uit de samen- werkende vereenigingen zitting hebben in de Commissie. Koewacht. De heer G. Boddaert alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Lichtevoorde (prov. Gelderland). Zaterdag overleed alhier de heer A. de Dauw, lid in het bestuur der Cooperatieve geen verklaring van geven. //Jij bent immers ook rijk kan Frans jou ook niet om het ellendige geld gekozen hebben Zij streed dapper tegen deze afschuwelijke gedachte, zij wilde geen wantrouwen bij zich Iaten opkomen. hrans kon toch geen huichelaar zijn. De open, eerlijke oogen konden niet liegen, zijn woorden vol liefde niet ongemeend zijn. „Schaam je, Hetty, dat je hem een oogenblikje slechts on- recht aandeedt je verlangt vertrouwen en schenkt zelf geen vertrouwen schaam ie wat Terzelfder tijd zat Frans diep in den hoek van zijn rijtuig gedrukt en de hand over zijn brandende oogen. Hare woorden klonken nog na. Een man, die zijn hart verkoopt, wel foei, hoe schandelijkfloe zou het afloopen als zjj eens gevoelde dat zijn geheele hart haar niet toebehoorde Maar had hij haar dan zijn geheele hart niet geschonken Moest hij zichzelf nu gaan verwijten? Had hij haar dan niet lief?" Wel zeker hij had haar lief. Maar toch niet met hart en ziel. Hg hield wel veel van haar. Zij was immers zoo goed eu zoo mooi. Dat hg haar niet hartgrondig beminde, gevoelde hij nu echter maar al te duidelijk, al te smartelijk. Welk een verdriet om liefde te moeten huichelen, zich dag aan dag, uur op uur te moeten be- heerschen eu dan wat een schande een wezen zoo edel en rein als Hetty te moeten bedriegen. Boerenleenbank. De overledene bereikte den leeftgd van 75 jaar. Zondag gaf de wielrijders-vereeniging z/De Adelaar" haar gewoonjaarlgksch wielrijders- feest op den Ouden Molen alhier. Er waren 219 nummers verkocht. Bij het ringrijden behaalde de le prijs O. Verwilghen te Moerbeke, de 2e prijs A. Waelput te Zuiddorpe, de 3e prijs A. v. d. V'elde alhier bij het ringwerpen le prijs A. Baert, 2e prijs P. Vercouteren, 3e prijs G. Vermeire alien alhier. Bij vogelpik had de le prijs P. Hamerlinck te Moerbeke, 2e prijs E. Hiel te Ossenisse en 3e prijs M. Migon te Overslag. De clnb van Overslag behaalde de premie voor de verstkomende. De andere premien konden niet uitgereikt worden. Bij loting viel het rijwiel op no. 101 zijnde van Arthur Baert alhier. Graauw. De heer W. Cremer, onderwgzer te Lamswaarde, is in de raadszitting van 14 Juli j.l. benoemd tot hoofd der school alhier. Sas van Gent. Gisteren hadden alhier onder zeer groote belangstelling verschillende sport- wedstrijden, uitgeschreven door de gymnastiek- vereeniging T. H. 0. R. en de voetbalvereeniging z/Oranje", plaats, die werden opgeluisterd door het muziekgezelschap //De Vereenigde Vrienden". De club //Sportif Parisien" bracht haar tweede bezoek aan onze gemeente. Nadat zij des Zaterdags een bezoek had gebracht aan Middel burg en Vlissingen werd zij des avonds door bet muziekgezelschap afgehaald. Met het muziek voorop trok men gisteren naar het voetbalterrein. Bij het nummer springen bleken de gasten echte springers te zijn, wat ook uitkwam bij den voetbalwedstrijd. Het nummer hardloopen trok aller belang stelling. Hier waren de gastheeren de baas en telkens waren zij onder de eerst aankomenden. Onder de mannen, waarvoorook prijzen waren uitgeloofd, waren er die nog flink de beenen konden strekken. De daaropvolgende voetbalwedstrijd was niet dat wat men er vau verwachtte. z/Oranje" was overwegend sterker en club »Sportif Parisien" had niets in te brengen. Voor de rust had //Oranje" geen gelukver schillende malen ging de bal er even naast, doch bg de hervatting maakte zij 3 doelpunten waar de gasten niets tegenover konden zetten. De doelverdediger van //Oranje" heeft na de rust geen enkele keer handelend moeten op- treden, waaruit wel blijkt dat de spelers van club z/Sportif Parisien" erhun pet naar konden gooien. Na afloop trok men weder met muziek aan het hoofd terug, waarna de prgsuitreiking plaats had. Om 6 uur trokken de spelers weder naar hun heimath na een hartelijk af- scheid genomen te hebben van hun vrienden die hen in grooten getale hadden uitgeleid. Hij drukte krampachtig de tanden op elkaar. Het was nu nog slechts een ellendig, schandelijk bedrog, wat eenige weken geleden nog een zelfmisleiding was, nl. zijn liefde voor Hetty. Hij gevoelde een oprechte toegenegenheid voor haar, maar zijn hart behoorde aan iemand anders, dat behoorde aan Louise ja, Louise Louise gevoelde zich voor het eerst sedert jaren ernstig ongesteld. Haar kraehtige natuur had lang weerstand geboden, maar had het nu moeten opgeven, de frissche kleur was van hare wangen verdwenen. Zij hield niet van klagen en toen het mevrouw Van Elderen eindelijk opviel, stemde zij ten slotte er in toe, een geneesbeer te raadplegen. Dokter Jurgens was een 'oud vriend des huizes. Hij had vroeger als militaire dokter in hetzelfde regiment gediend als overste Van Elderen en Louise nog op zijn knieen laten rijdentoen hij later zgn ontslag nam en zich te Amsterdam vestigde, waren de oude relatien nog niet vergeten en toen mevrouw Van Elderen ook in Amsterdam woonde, was het iets van zelf sprekend, daUhij weer als huisdokter bij haar in functie kwam. (Wordt vervolgd.) X •h 1. -M in.H TER \Ei ZEVSCHE COlfRAJT. e" ■Ilyeinnderil op Feeildagen bij de Fir in u P. J. VAX UK IAXBE. te Ver Xeaieo. Burgemeestei- en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1890) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van MARINUS JACOBUS CORNELIS VAN PIENBROEK, broodbakker, wonende te Zaamslag, om vergunning tot het oprichten eener brood-en ban ket- bakkerij in een gedeelte van het perceel plaatselijk ge- merkt 73 en gelegen aan de Noordstraat, kadastraal sectie L no. 65 en dat op Maandag, 31 Juli 1911, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen- heid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 17 Juli 1911. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L° Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuw zijn verschenen, tentinde hunne bezviaren moBdellwg toe te lichten. T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1