Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 15 Juli 1911. No. 5634. 51® Jaargang. Stemmingen Gemeenteraden. Predikbeurten. TWBBDB BXj-AJD. TER NEUZEN, 14 Juli 1911. Bij akte, op 10 Juli j.l. voor notaris Van der Moer te Ter Neuzen verleden, is opgerichfc //['Association cooperative Zelandaise de carbo nisation", gevestigd te Ter Neuzen door1. ,/la Societe Anonyme Metallurgique de Semelle- Maubeuge te Longwy-Bus" (Fraukrijk). 2. //la Societe Anonyme des Accieries de Longwy",. gevestigd te Mont Saint Martin (Frankrijk). 3. z/la Societe Anonyme des Laminoirs, Hauts- Fourneaux, Forges, Fonderies et Usines de la Providence", gevestigd te Marchienne au Pont (Belgie). 4. //la Societe des Hauts-Fourneaux de Saulnes Mare Roty et Cie"., gevestigd te Saulnes. 5. //Societe des Hauts-Fourneaux de Longwy et la Sauvage F. de Saintignon et Cie." te Longwy (Frankrijk). De vereeniging stelt zicb ten doel het sticbten van cokes-ovens bi) Sluiskil, Ter Neuzen. Met de werkzaamheden zal thans ten spoedigste worden begonnen. Tot hoofd- en algemeen directeur is benoemd de heer T. Dochain— Defeite Couillet, terwijl zullen optreden als Ingenieur-directeur de heer De Coster van Brussel en als chef-comptabel de heer H. J. Etienne van Antwerpen. Beide laatstgenoemden verblyven reeds te Sluiskil. (Middelb. Ct.) Onder het vee van den landbouwer P. de Feijter Jozz., in den Sluispolder onder deze gemeente, is mond- en klauwzeer uitgebroken. De vereeniging voor //Schoolreisjes" alhier en het gezelschap dat zij naar Antwerpqn leidde, heelt het gisteren weer bijzonder getroffen. Het was een zomerdag zooals men die voor een dergelijk uitstapje maar wenschen kan. Een kleine 300 schoolkinderen en ruim 100 ouderen, geleiders, ouders, familieleden en belangstellen- den, kwamen des morgens 7 ure aan het station bijeen, waar de extratrein die de reizigers ver- voeren zou reeds gereed stond. De uittocht der talrijke kinderen, alien vroolijk en opgewekt wegens het genot dat zij dien dag dachten te smaken, trok reeds veler belangstelling. Te 7,20 ure werd het sein voor vertrek ge- geven - en reed men onder gejuich der kinderen af. Het bleef voor de velen die in dezen schoonen zomermorgen op de velden aan het werk waren geen raadsel dat daar een groot aantal vroolijk gestemde kinderen hen voorbij snelde, de stralende kijkers voor de raampjes, de wuivende handjes konden hen zich daarin niet doen vergissen en hoe ijverig men ook aan het werk was, hield men een oogenblik pauze om dien gelukkigen stoet te zien voorbij rijden en de groeten met een wedergroet te beantwoorden. Nadat de grens was gepasseerd ontving men te Clinge het bezoek van de Belgische douaniers, die de schatkist van hun land voor mogelijke benadeeling moesten vrij waren en toen daar gebleken was dat men alleen voor z'n plezier uit was en niets kwaads op het geweten had, reed de trein weer verder, om te St. Nicolaas weder te stoppen. Daar ging de locomotief der maat- schappij MechelenTer Neuzen er van voor en kwam er een van den Belgischen Staat om ons verder te trekken naar de Scheldestad. Toen men deze in het oog kreeg werd onze aandacht reeds spoedig getrokken door een voor velen onbekend schouwspel in de lucht. Op grond van de afbeeldingen die men verschillende malen onder de oogen kreeg werd al spoedig vastgesteld dat men te doen had met een be- stuurbaren luchtballon. Dit is ook later be- vestigd. het was een bestuurbaar luchtschip der genie, dat manoeuvres hield. Met de stoomboot voeren we de Schelde over die ons aan de Zuid-Statie bracht, waar de ver- tegenwoordigers van de Antwerpsche onder- wijzersvereeniging Diesterweg", die ook voor 2 jaren het gezelschap begeleidden, ons verwel- komden. Nadat de kinderen waren opgesteld werd de tocht langs de handelskaden aangevangen. Het ging weer over het viaduct, vanwaar men zoo'n prachtig gezicht op de Schelde en op de los- en laadinnchtingen geniet. Vandaar werd door verschillende straten der stad gemarcheerd, waarbij op verschillende bezienswaardigheden. belangrijke openbare en historische gebouwen de aandacht werd gevestigd, terwijl ook een bezoek, dat een vluchtig overzicht over de plattegrondsche lokaliteit mogelijk maakte, werd gebracht aan Fietz het algemeen bekende warenhuis. Toen was het tijd geworden om den inwen- digen mensch te versterken waarvoor weer gezorgd was in de zaal van den heer Maes, waar de kinderen zieh het voorgezette goed lieten smaken. Nadat nog eenigen tijd was gepoosd werd de stoet weer opgesteld en trok men naar het //Palais d'Ete", met den exploitant waarvan door de heeren van Diesterweg een accoord was getroffen om voor het geheele gezelschap een speciale bioscoop voorstelling te geven. In de ruime zaal konden alien een goede plaats vinden en was er gelegenheid ondertusschen eens op het gemak uit te rusten. De kinderen gaven blijk van hunne stemming door spontaan het Belgische volkslied en daarna het Wilhelmus van Nassouwe te zingen, wat zeer aardig klonk in deze groote zaal. Zoodra de eerste beelden op het doek ver- schenen, was daarop aller aandacht gevestigd en het applaus dat aan de verschillende nummers ten deel viel bewees dat men genoot. De comische voorstellingen brachten er begrijpe- lijk de vroolijkheid in en daardoor opgewekt werd na ruim een uur toevens de zaal ver- laten om een bezoek te brengen aan den dieren- tuin, het laatste, maar niet het minst belang- wekkende voor de kinderen en ook wel voor de grooten. Onder geleide van de vergezellende heeren werd in groepen aldaar alles bezien. Vooral het aquarium, dat daar nieuw is ingericht, trok de algemeene belangstelling. Voor de kinderen die van allerlei waren voorzien om de directie van den tuin in het voederen van verschillende diertjes, als pape- gaaien, eekhoorntjes, en bovenal de apen, te helpen, was de grootste pret wanneer hunne gaven door de vlugge beesten spoedig werden aangenoroen en verorberd. De groote olifant kreeg weer ruimschoots zijn deel, die de hem toegeworpen geldstukjes aan zijn oppasser gaf, maar het eetbare naar binnenwerkte. Een ander deel van het gezelschap was gelegenheid gaan zoeken om per kameel, olifant, hit, of met een bokkenwagen een rijtoer door den tuin te doen, en toen men daar eenmaal de smaak van beet had waren er geen dieren genoeg om al de rijlustigen te voorzien. Echter met een beetje geduld kregen alle rijlustigen een beurt. Ondertusschen kon men ook genieten van een concert door een militair muziekcorps op de kiosk gegeven. Tegen 4 ure verzamelde het gezelschap weer zoetjes aan bij den uitgang, om nogmaals een bezoek te gaan brengen aan de zaal van den heer Maes, om nog wat te gebruiken, waarna de tocht werd aangevangen naar het station van GentWaes, vanwaar men weder zou huis- waarts keeren. Over het algemeen was men wel wat vermoeid, toen men het station in het oog kreeg, maar dat deed aan de opgewektheid geen nadeel, men was nog vol goeden moed. Men vertrok nadat het bestuur der vereeni ging en verschillende begeleiders namens het gezelschap afscheid hadden genomen van de heeren van de vereeniging Diesterweg, de voor- zitter Adriaanseus, en de secretaris Louis Louette, die voor zoover het van hun afhing alles zoo goed hadden voorbereid om het bezoek te doen slagen, en geregeld van voorlichting en geleide hadden gediend. Van aller dank kunnen die heeren zich overtuigd houden. Nadat de veerboot het gezelschap had over- gebracht werd plaats genomen in den trein, en elkaars indrukken besprekende de terugreis aan- vaard. Juist op het bepaalde tijdstip, 8,15 voerde de trein het gezelschap het station te Ter Neuzen binnen, in de omgeving waarvan velen de terugkomst der kinderen en aanver- wanten verbeidden. t Spreekt van zelf dat de kleinen over het algemeen het zeer druk hadden en het doen van een aaneengeschakeld verhaal hun niet mogelijk was. Later gaat dat beter en zoo genieten zij lacgen tijd van een dergelijk reisje, dat, blijkens het toenemend getal der ouderen dat daaraan deelneemt, meer en meer burgerrecht verkrijgt. Dat is de beste belooning voor de vereeni ging en de heeren die haar bijstaan, voor de moeite gedurende het jaar voor het ontvangen der spaarcenten en voor de zorgzame opoflering en verantwoordelijkheid die zij op zich nemen op den dag der reis zelve. Met genoegen mag zij weer op haar pogen terug zien. Dinsdag bracht de R. K. vakvereeniging uit Gent een bezopk aan Waleheren. Met de prov. boot van 5 ure alhier teruggekeerd brachten zij een bezoek aan den tuin der R. K. pastorie, waar het zarigkoor eenige liederen uitvoerde op eene wijze die Ter Neuzen naar het bezit van zoodanige vereeniging zou doen watertanden. Vervolgens verspreidden de reizigers zich door de stad en vertoefden hier tot het voor hen tijd was om met den avondtrein naar Gent te vertrekken. Heden maakte de patronage van Valen ciennes hare jaarlijksche reis, ditmaal over Ant werpen. Zij arriveerden hier des namiddags en woonden in de R. K. kerk een godsdienst- oefening by, om per trein weer naar hunne woonplaats terug te keeren. De drukke vreemdelingen-bezoeken, ook van die gezelschappen welke naar elders gaan en hier doortrekken maar eenigen tijd toeven, zijn voor verschillende neringdoenden lang niet onvoordeelig. Benevens de in ons vorig nummer reeds vermelde leerlingen der R. H. B. S. te Middelburg zijn aan die school o.m. nog bevorderdvan de eerste tot de tweede klasse R. W. M. A. Malotaux, U. A. A. Collot d' Escury, van de tweede tot de derde klasse J. M. O. Motke. Gisteren maakten leerlingen van de Cbr. School te Spui onder geleide van onderwijzers en belangstellenden een reisje naar Antwerpen, waar zij o.m. ook een bezoek brachten aan den dierentuin. Blijkens ons toegezonden programma zal a.s. Zondag vanwege het muziekgezelschap z/Harmonie" te Hulst in het //Hotel de Graan- beurs" een buitengewoon concert worden ge geven, met medewerking van eenige dilettanten. Er zullen uitgevoerd worden stukken voor harmonie, voor viool, saxophone, tuba enz., be nevens eenige zangnummers en voordrachten. Liefhebbers van goede muziek en zang zullen daar wel iets te genieten vinden. Hoek. In de jl. Donderdag gehouden ver- gadering van ingelanden van den Koudepolder werd tot Ontvanger-Griffier benoemd de heer J. M. Dregmans alhier. Sas van Gent, 14 Juli. Hedenmorgen was de schildersknecht J. E. in de Ooststraat werk- zaam met een brizeerlamp om verf af te branden, waarbij door een ongelukkig toeval zijn schilders- kiel in brand raakte. De slager Vermoet had de tegenwoordigheid van geest hem met een schuimblad te omwinden, waardoor de vlammen gedoofd werden. Hevig verbrand aan beide handen liep de ongelukkige kermend van pijn naar dokter Temmerman die spoedig genees- kundige hulp verleende. Bosclikapelle, Deze week heeft men het perceel koolzaad geoogst, waarin voor eenigen tijd een aantal kippen en gordijnen werden ont- dekt, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Nu werden nog een fietspomp en een paar mooie pantoffels ge von den. St. Jansteen. De heer E. M. H. Bartz, alhier, is benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het Eur. L. O. in Ned.-Indie. Graauw. Bij de op 11 Juli alhier gehouden stemming voor 3 leden van den gemeenteraad stemden 156 van de 308 kiezers Volstrekte meerderheid 79. Uitgebracbt waren op de heeren H. Aubroeck (aftr.) 66, J. J. Bauwens Jz. 42, E. Buijsrogge 45, F. Francken 42, A. A. d'Haens 51 en G. Yerstraaten (aftr.) 76 stemmen. Tusschen alle candidaten moet herstemming plaats hebben. Zondag 16 Juli 1911. Provinciaie Staten van Zeeland. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., I>9. A. Tim merman, viering van het H. Avondm. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u.y Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u.. Ds. E. Raams Jr., H. Avondm. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Dankzegging en H. Doop. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hul§t. 10 u., Ds. De Boer. Gereforrneerde Kerken. Ter Neuzen. 9 n. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. (in de AITuitloods). Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. h M. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u., Ds. R. Hamming en 2 u., Ds. M Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereforrneerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Oud-Gerefor meer de gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5( u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. R. Hamming, van Zaamslag. Lokaal „Eben-Hae«er" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. Boone, van St. Philipsland. ZOMERZITTING. Yergadering van Vrijdag 14 Juli 19H, des morgens te 10 uur. Yoorzitter de heer Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 39 leden. Afwezig de heeren Bolle, Noordijke en De Veer, alien met kennisgeving. De notulen der bijeenkomst van 4 Juli worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een adres van Burg, en Weth. van Scherpenisse, waarin zij namens den Raad dier gemeente instemming betuigen met het verzoek van den Raad van Stavenisse om bij overname van den stoombootdienst MiddelburgZierikzee door de provineie, te bepalen dat ook Stavenisse zal worden aangedaan. Aan de orde wordt gesteld het algemeen verslag der afdeelingen, betrelfende het voorstel van Mr. Dieleman c. s. omtrent de jaarwedden van de vaste arbeiders op de provinciaie wegen. Uit dit verslag blijkt, dat in eene afdeeling het voorstel sleehts even besproken werd en dat zich negen leden er voor en twee zich er tegen verklaarden, terwijl den zich zijne stem voorbehield. In eene andere afdeeling meende een lid, dat het niet pleit voor deferentie tegenover de Staten om telkens op eene zaak terug te komen, waartegenover een ander lid opinerkte dat, waar indertijd tegen de voorstellers is gezegd»Gij komt te vroeg," het naar zijne meening na wel zeker de tijd is, om op het eenmaal genomen besluit terug te komenaan de arbeiders is werkelijk voorgespiegeld, dat zij de hoogere traktementen zullen genieten, zij moeten nu tevreden gesteld worden. Fen derde lid voerde aan, dat het niet alleen de wegarbeiders zijn, die de dupe zijn van het bekende amendement; het lid vestigt de aandacht er op, dat die arbeiders thans in veel betere conditie zijn gekomen dan voorheen, toen zij sleehts losse arbeiders in dienst van den aannenter waren, terwijl zij nu als vaste arbeiders bij de Provineie recht hebben op pensioen voor zichzelf en hunne weduwen en weezendeze meening wordt ook gedeeld door een vierde lid dat aanvoert, dat het hier niet geldt de kwestie van eenige luttele guldens, die de aanneming aan de Provineie meer zou kosten, maar een principe, daar de wegarbeiders niet de eenige getroiTenen zijn. Een lid vond, dat het werk der bedoelde arbeiders niet zwaar is en de bezoldiging voldoende, waartegen weer een lid beweerde, dat zij lang genoeg hebben gewacht en de hoop uitsprak, dat aan hunnen z. i. zeer billijken wenseh zal worden te gernoet gekomenin deze afdeeling gingen 6 leden met het voorstel mede, 6 verklaarden zich er tegen en een lid behield zich zijne stem voor. In de derde afdeeling wees een lid er op, dat het voor stel geheel ligt in de oorspronkelijke bedoeling van Gedep. Staten en van de meerderheid der Statener wordt wel opgekomen tegen het telkens terugkomen op deze zaak, maar zij is eene daad van rechtvaardigheid tegenover de arbeiders, die indertijd de dupe zijn geworden van eene stemming, waarbij niet ieder zich voldoende rekening kon geven van de beteekenis zijner stem. Een ander lid acht deze wijze van behandeling een ge- vaarlijk antecedent, waar eenmaal eene uitspraak is gedaan de waardigheid der Staten brengt mede dit voorstel te verwerpen, omdat het eene kortelings gevallen uitspraak uit zijn verband rukt en te niet doetbovendien krijgen de arbeiders in 1914 alien het maximumnog merkt dat lid op, dat de nota van toelichting sleehts geteekend is door een lid, ofschoon het voorstel door meer leden is gedaan. Een derde lid zegt, dat de nu ingeslagen weg, het zenden eener nota van toelichting aan de leden der Staten door den heer Dieleman, het gevolg is van de wenschelijk- heid, daartoe in de najaarszitting uitgesproken. Een vierde lid wenscht de opmerking te maken, dat het hier minder geldt een poging om terug te komen op de indertijd vastgestelde overgangsbepaling. dan wel om eene hoogere bezoldiging aan sommige arbeiders toe te kennende voorstellers zouden dan beter gedaan hebben eene wijziging in de verordening voor te stellen. Nog een lid ziet niet in, welke onregelmatigheid in den vorm hier bestaathet voorstel is overeenkomstig het reglement van orde. In deze afdeeling gingen 4 leden met het voorstel mede. 8 verklaarden zich er tegen en "2 behielden zich hunne stem voor. Resumeerende, blijkt uit de afdeelingsverslagen, dat 19 leden zich voor het voorstel verklaarden, 16 tegen stemden en 4 zich hunne stem voorbehielden. Het voorstel werd thans verdedigd door den heer Dekker, die meent dat deze zaak thans teneinde moet worden gebracht door aanneming van het voorstel. Het bezwaar door anderen geopperd dat er nog meer geholpen moet worden, is geen steekhoudende reden om in deze geen verbetering aan te brengen. De waardigheid der Staten eischt, dat zij goed maken wat zij 5 jaar geleden in een onbewaakt oogenblik bedorven hebben. Namens Gedep. Staten werd het woord gevoerd door den heer Blum, die opmerkte dat, ontdaan van alle franje, de zaak hierop neerkomt, dat de minderheid zich in dit geval niet bij de meerderheid wenscht neer te leggen. Aan de hand van enkele citaten wijst spreker er op, dat zulke handelingen ook in de Tweede Kamer worden af- gekeurd. Verder keurde deze spreker het af,dat de minderheid vroeger in 1906 zich steeds de medewerking van nieuwe leden heeft trachten te verzekeren, en dat zij hunne tegenstanders van toen trachten te suggereeren dat zij zich bij de uit- brenging hunner stem hebben vergist. Spreker kan niet gelooven dat de leden der Staten er zoo maar op los stemmen. Nieuw licht is er over de betrokken zaak niet opgegaan en een besluit als wordt voorgesteld kan niet genomen worden als niet de aan- genomen wijziging in de voorschriften, regelende de positie der arbeiders, wordt ingetrokken. Dat de voorstellers zelf niet sterk in hun schoenen staan blijkt hieruit, dat in de najaarszitting de heer Dieleman zelf uitstel vroeg en zijne metnorie van toelichting lang op zich liet wachten. Deze memorie was handig gesteld, doch leed aan gebrek aan argumenten. De voorstellers hadden.zich beter op de hoogte der geschiedenis Van de kwestie moeten stellen. In den breede bestreed de heer Blum de memorie van toelichting en besprak ook de daarin genoemde cijfers. Hij verklaarde dat Gedep. Staten nooit een voorstel tot loonsverhooging zouden achterhouden omdat de bevoor- reclite categoric van ambtenaren te groot is. De nu vastgestelde overgangsbepaling zal nog twee jaar van kracht zijn en sleehts enkele arbeiders zullen er van profiteeren. De heer Dieleman verkreeg alsnu het woord en stelde zich eerst de vraag of het besluit van 1906 kan veranderd worden. Hij verklaarde dat niet alleen het voormalig Statenlid, de heer Van Waesberghe, doch meerdere leden in de couloirs verklaard hebben dat zij zich bij het uitbrengen hunner stem hebben vergist. Spreker meende dat uit de historie blijkt, dat men het voorstel kan aannemen. Hij ontkende dat de door de voorstellers aangewende middelen om dit te verkrijgen niet goed zouden zijn. Hij heeft er alleen het oog op gevestigd gehad eene gemaakte fout te herstellen. Nog werd het woord gevoerd door den heer Blum die aanneming van het voorstel ontried, omdat intrekking van het destijds genomen besluit nu juist niet gewenscht is. Evenwel zou hij toch gaarne zien dat de leden die zich destijds in het uitbrengen hunner stem vergisten, dit ruiterlijk zullen erkennen. In stemming gebracht wordt het voorstel ten slotte aan- genomen met 22 tegen 17 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten werd eene redactiewijziging aangebracht in het reglement op de tramwegen. Bij de behandeling in de afdeelingen van het voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, konden in twee afdeelingen alle leden zich met het voorstel vereenigen. In de overblijvende afdeeling vond het voorstel niet algemeen bijval. Door onderscheidene leden werd te kennen gegeven, dat, naar hunne meening, bij aanneming der voorgestelde wijzigingen, de onderhoudsplichtigen in slechter conditie worden gebracht. Een lid achtte, dat door de wijziging de mogelijkheid geopend wordt voor particulieren, om tegen den wil van het gemeentebestuur werken en wegen aan te leggen. Een ander lid wees er op, dat, indien bij het leggen van gasbuizen en dergelijke een weg moet opgebroken worden, de onderhoudskosten aanzienlijk zullen ver- meerdereu, zoodat het hem billijk toeschijnt. dat in zoodanig geval, de meerdere kosten van onderhoud, voor zooveel het opgegraven gedeelte betreft, minstens gedurende de eerste vier jaren voor rekening van den aanlegger der werken gebracht worden. Door de in bedoelde afdeeling aanwezige leden van Gedep. Staten werd daarentegen aangevoerd, dat de voor gestelde wijzigingen juist in het belang van onderhouds plichtigen zijn gedaan. Bij stemming over artikel 70 bleek. dat 7 leden, zich voor het voorstel van Gedep. Staten verklaarden, 4 tegen, terwijl 3 leden zich hunne stem voorbehielden. De heer Sprenger bestreed het voorstel, die bleek een der leden te zijn die meenden dat de onderhoudsplich tigen in slechte conditie komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5