A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDIN G. No. 5634. Zaterdag 15 Juli 1911. Binnenland. Gemengde berichten. 51e Jaargang. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BBRSTE BLAD. Burgemeester en Wetbouders van STOPPEL- DIJK zullen op 1 Augustus 1911, des voorm. 10 lire, ten Raadhuize dier gemeente, onder nadere goedkeuring, trachten aan te be- steden Het bomven eener openbare lagere school met onderwijzerswoning te Pauluspolder onder deze gemeente. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 25 Juli 1911, des nam. 2 are. Bestek met twee teekeningen zijn ter Secretarie te verkrijgen a 2 per stel. Inlichtingen zijn verder te bekomen bij den architect, den heer J. J. Colse.v te Hontenisse (Terbole). Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. L. DE WAEL, Burgemeester. H. F. VAN LEEUWE, Secretaris. Onze Koningin vertrekt op 26 dezer per extra-trein te 8 u. 10 min. v.m. van 't Loo- Paleis over Amersfoort, Utrecht en Den Bosch naar Brusselaankomst aldaar 1 uur n.m. De extra-trein, waarmede H. M. op 28 dezer de terugreis doet, vertrekt te 3 uur n.m. van Brussel, komt te 7 u. 52 min. te 't Loo- Paleis aan. Omtrent de voorbereide ontvaDgst in het stadhuis te Brussel meldt de //Independence" dat die schitterend belooft te zijn. Edger Tinel heeft reeds een begin gemaakt met de repetities van zijn jonge meisjes-orchest voor het concert, dat ter eere van Koningin Wilhelmina zal worden gegeven. Dit orchest is samengesteld uit de knapste in beide beteekenissen van het woord leerlingen van het Conservatorium. De directeur van het Conservatorium heeft de meisjes te kennen gegeven, dat voor het concert een wit japonnetje met oranjesjerp zeer aan te bevelen zijn. TER NEUZEN, 14 Juli 1911. In de week van 5 tot en met 11 Juli k wam en in Zeeland 9 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. een geval van typhus en febris typhoidea^ te 1 holen, een geval van roodvonk te Oud Vossemeer, en zeven gevallen van diph- theritis nl. twee te Goes, een te Kattendijke, drie te Kloetinge en een te Middelburg. Uit Oostburg schrjjft men Begunstigd door prachtig weer werd Woensdag op een vveide, daartoe welwillend afgestaan door de familie De Smit, het 14e zomerfeest ge houden der Chr. Jongelingsvereenigingen Ring Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door een zeer groot aantal belangsteilenden is bjjge- woond. Te 10 uur des voormiddags werd het Openings woord uitgesproken door den heer J. Ph. Marmeldein van Amsterdam. Vervolgens traden als sprekers op Ds. A. A. Vermeer van Vlissingen die sprak ,/Over de Liefde Gods", Ds. J. W. van Petegem te Groede, over //Padvinders", Ds. W. D. Linthout van Amsterdam over ,/Een onfeilbaar middel", Ds. G. A. van der Hooft van Domburg over z/Strijden en Overwinnen'", Ds. Chrispeels van Maria Horebeeke (Belgie) over //Het Evangelie in Belgie", Ds. H. J. Logchers van Nijverdal over y/Jongelingen in dienst van den Heer." Door Ds. E. Kloosterman van Alkmaar werd het slotwoord te ruim 6 uur uitgesproken: De verschillende sprekers vonden bij het groot aantal bezoekers een dankbaar gehoor. De pauzes werden afgewisseld met muziek van het christ. fanfare gezelschap //Excelsior" van Cad- zand en door de zangkoren van Cadzand en Breskens. Koewacht. Woensdagnamiddag werd ten huize van den heer E. de Yleeschouwer alhier eene vergadering gehouden van stembevoegde ingelanden van den polder Oud beoosten blij bezuiden. De rekening over het dienstjaar 1910/1911 werd nagezien en goedgekeurd. Uit deze rekening bleek, dat het bestuur voor den aanleg van den steenweg in de Koestraat en Klapstraat eene 4 percent geldleening had ge- sloten van 18000, waarvan ieder jaar 500 gulden wordt afgelost. De ontvangsten bedroegen 13911,84s, de uitgaven 13562,04, zoodat er een batig saldo was van /349,80s. Vervolgens werd vastgesteld de begrooting voor het volgende dienstjaar sluitende in ontvangsten en uitgaven op 3209,58s. Met algemeene stemmen werd tot gezworen herbenoemd de heer H. Bonte, alhier. Na afloop der vergadering nam de dijkgraaf, de heer E. L. Plasschaert, het woord en herin- nerde er aan, dat de heer Aug. Ysebaert heden 25 jaar onafgebroken ontvanger-griffier geweest is van den polder. Hij feliciteerde den heer Ysebaert met dit zilveren feest en bood hem namens het bestuur een prachtige bloemtuil aan. De heer Ysebaert dankte het bestuur voor deze verrassing en hoopte nog vele jaren de belangen van den polder te mogen behartigen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Juli de volgende vonnissen uitgesproken F. J. d. W., oud 17 j., bierbrouwersknecht te llulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 1 week tuchtschool. J. F. d. R., oud 27 j., visscher te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. W. B., oud 21 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. F. H., oud 36 j., arbeider te Hulst, beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Door bovengenoemde rechtbank is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangen- houding van den beklaagde tegen W. B., oud 27 j., bootwerker, geboren te Amsterdam, vroeger te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal en heling. Reeds geruimen tijd werden de grensge- meenten Aalten-Dinxperlo en Winterswyk on- veilig gemaakt door een dievenbende, die hoofd- zakelijk van roof leefde. Gisternacht gingen drie marechaussees, een gemeente- en Rijks- veldwachter naar het Burlosche veen, grenzende aan de buurtschap Woold, om te trachten de dieven in handen te krijgen. Onmiddellijk aan de Duitsche grens werd de legerplaats der roovers ontdekt. De politie stelde zich verdekt op. Tegen 5 uur werden de dieven ontdekt, die juist op den terugtocht waren. Vier van hen werden ge- arresteerd en geboeid naar Winterswjjk over- gebracht. Een groote hoeveelheid spek, worst, kippen, groenten, aardappelen enz. werden in beslag genomen. De politie moest nog van de wapens gebruik maken. Naar verluidt moet de bende uit 15 man bestaan, behoorende tot een beruchte troep uit Aalten. Een enorme menschenmassa was Woens- dagmiddag te Zaandam op de been, om ge- tuige te zijn van de begrafenis der overblijf- selen van de 6 slachtoifers van den vreeselijken brand, die daar Zondagnacht woedde. Precies halftwee verliet de stoet de woning der familie Heij, waar de lijkkisten tijdelijk waren binnengebracht. De stoet telde 3 lijkkoetsen en 9 volgrijtuigen, waarin familie en kennissen hadden plaats ge nomen. Men reed langs het terrein van den brand, waar een oogenblik halt gehouden werd. Meniger oog werd vochtig bij het zien van den droevigen stoet. In de eerste lijkkoets was de kist met het stoffelijk overschot van den man gezetde kist was gedekt met een krans van de Zuid-Hol- landsche Bierbrouwerij. In het tweede rijtuig waren de overblijfselen der 4 kinderen gezet, eveneens gedekt met een krans en tenslotte volgde het rijtuig met het stoffelijk hulsel der moeder, op wier kist een krans was gelegd met de woorden //Rust zacht, lieve moeder." Het neerlaten der kisten in het gemeen- schappelijk graf eischte heel wat tijd en toen deze plechtigheid had plaats gehad, voerden achtereenvolgens Ds. W. Breukelaar, de heer Jongeneel, broeder van de overleden vrouw, en D. L. Harms, hoofd der Chr. School, waar Neeltje en Pieter school gingen, het woord. Allen schetsen het aangrijpend en hartver- scheurende van het voor de twee overgebleven zoons en de overige familieleden zoo indroevig geval. In hun rouw deelt niet alleen heei Zaandam, maar ook een groot aantal Neder- landers daarbuiten. De heer Heij, broeder van den overleden vader, bedankte voor de belangstelling en de b^-wyzen van sympathie en deelneming. In //het Volk" wordt door Ds. A. v. d. Heide een verhaal gedaan van een geval, dat zich afgespeeld heeft in het armhuis te Workum en dat, indien het op waarheid berust, een schandelijk voorbeeld is van machtmisbruik. Een 57jarige, zekere Ynte Haringa, werd omdat hij wederspannig was, gedurende 24 uren, zonder voedsel, in een kast van 1.95 M. lengte, 0.85 M. breedte en 2.30 M. hoogte opgesloten. Zonder eten of drinken, zonder mogelijkheid om te zitten of te liggen, zonder licht en lucht moest hij in dat hok blijven. Zoo ging de nacht in. Den volgenden dag, 's morgens half vier, passeerde de werkster het hok en hoorde zij den ongelukkige roepen //Zeg aan vader, dat ik er uit wil, ik heb zoo'n honger." Toen had de bedeelde meer dan 18 uren in de kast gezeten op de bovengeschetste wijze. Yader antwoordde //Ik kan hem er nu niet uithalen, hij moet zoo lang wachten tot mynheer B. (de president-armvoogd) komt." Om half zeven kwam er een andere bedeelde bij vader, met dezelfde boodscbap. Hetzelfde antwoord. Toen eindelijk, nadat de president-armvoogd gekomen was, het hok geopend werd, vond men een lijk. Voorover, met het hoofd op zij, de tong blauw tusschen de tanden geklemd, lag de man dood in de kast. In den hals was een gekleurde groeve, waarschijnlijk veroorzaakt door den har den rand van een borstrok, die om den hals klemde en de ademhaling belemmerde. De geroepen dokter constateerde den dood door verstikking, doch vulde in het overlijdens- briefje in, dood door beroerte, zich daarmede ook in het komplot tot verzwijging der waarheid betrekkende. Door de geruchten echter lekte de zaak uit en kwam de justitie er by te pas. De schul- digen moesten zich voor de rechtbank verant- woorden. Na verschillende getuigenissen, nam de officier requisitoir, noemde de opsluiting in het hok barbaarsch, doch de beklaagden hebben de gevolgen er van niet ingezien evenwel zijn ze schuldig aan //dood door schuld". Het is zeer clement, dat zij voor dit feit en niet voor vrijheidsberooving, den dood tengevolge hebbende, terechtstaan. Het maximum daarop is 12 jaar. Nu eischte de officier tegen beide personen, die hij even schuldig achttedrie maanden. De rechtbank heeft hen schuldig verklaard aan het in vereenigiug veroorzaken van den dood door schuld, en ieder veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Een bakker te Elburg heeft met zijn huis- genooten eenige angstige uren doorleefd. Om zich in de warme dagen te verfrisschen, liet hij bij een kruidenier een verkoelenden drank halen. Deze gaf echter in stede van iets ver- frisschends bij abuis een braakmiddel mee, dat ook wel by dieren wordt aangewend. Dadelijk na het gebruik werden de gebruikers ernstig onwel. Gelukkig diende een geneesheer hun nog bijtyds een tegenmiddel in. In de bosschen aan de zuidgrens der ge meente Apeldoorn, tusschen de Woeste Hoeve en Terlet, heeft de nonvlinder zich vertoond vele boomen zijn reeds van onder tot boven kaal gevreten. Tongblaar by menschen Tal van kinderen te Zwolle zijn lijdende aan tongblaar, een zeer lastige ongesteldheid voor de kleinen. Dit verschijnsel zal niet vreemd zijn aan het voorkomen van mond- en klauwzeer onder een paar veestapels in die gemeente en in den omtrek. Het kan den huismoeders dan ook niet genoeg worden aanbevolen de melk goed te koken. De bloemkool is in het Westland onge- kend laag in prijs. Yoor 4 cent koopt men de grootste kool. De prijsverlaging is een ge- volg van overproduktie. Er is met het zon- nige weer groote aanvoer van late kool. Te Lent was zekere De B. langs den straatweg ArnhemNijmegen aan't noten pluk- ken, toen de ladder, waarop de man stond, door de passeerende tram werd aangereden, met het gevolg, dat De B. viel, eerst op de locomotief en daarna op straat terecht kwam. Ernstig gewond werd hij bij Dr. Kuipers binnen- gedragen. Een te Malang verschijnend Maleisch blad beweert, volgens het //Soer. Hbl.", dat inlan ders in de omgeving op het idee zijn gekomen pest te simuleeren. De patienten klagen over koorts en pijnlijke opzettingen, de dokter komt eD zij gaan naar de barakken. Verdiensten50 cent per dag, en niets uit- voeren De //wolkenkrabbers" in Amerika worden hoe langer hoe hooger. De hoogste bereikt thans 233 meter, maar in de //Scientific Ame rican" berekent de ingenieur Semsch, dat ze zonder gevaar voor de publieke veiligheid 150 verdiepingen en 666 meter hoogte kunnen krijgen. Het komt maar op het scheppen van een goed fundament aan, want zoo'n 666-tiger zou een druk van 150.000 K.G. op den vierkanten meter uitoefenen. Barbaarsche zeden Pastoor v. d. Kolk schrjjft- uit Okobe aan de Javapost Yoor een 14" dagen was pater v. d. Kooy in een dorp en daar wilden ze er juist een gaan begraven. Ze hadden hem aan een bamboe gebonden en zo6 werd hij, als vergeef mij de uitdrukking een dood varken weggedragen. Maar jawel, toen pater v. d. Kooy hem eens bekeek, zag hij dat er nog leven in was. Toen de pater vroeg wat ze daar deden, gaven ze ten antwoord //Och, hij is toch dood." En als pater v. d. Kooy hun zeide, dat de man nog leefde, zeiden ze droogweg//Dat is juist hetzelfdehij is toch bijna dood daarenboven is de zon aan 't dalen en moeten wij op tijd thuis zijn't is hem hetzelfde of hij onder of boven den grond sterft". Door zijn krachtig optredeu behield pater v. d. Kooy de bovenhandna enkele uren overleed de ongelukkige. Blijkens een mededeeling van den Nederlandsehen consul te Brugge, wordt in de Bel- gische provincie West-Vlaanderen dit jaar een goede vlasoogst verwacht. In het district Rous- selaire-Thielt is het gewas niet bij zonder goed, maar in het arrondissement Kortrijk is het uit- stekend. De prijzen zijn zeer hoog en varieeren van 650 tot 700 gulden per HA. TER KEHMSCHE COIRAST. Dlt hind ver»ehljnt Hitanilnc-, %Woeimd»ar- en I'riJdnfHronil, ■itgeznndrrd op Feeaidu^eo by de F'rma P. Jf. VAW UK HIKE, te Wer Semen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1