Ter Hsuzsnschs Gouraflt Donderdag 13 Juli 1911. No. 5633. TA/VZH3ZE1IDE1 ~RT 'AID. Gemeenteraad wan Axel. VAN Vergadering van Dinsdag 11 Juli 1911. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, F. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Dregmans, Dieleman en P. Dekker. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Dieleman, dat hij ver- hinderd is de vergadering van heden bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Van Gedep. Staten van Zeeland d.d. 30 Juni 1911, het van het bewijs hunner goedkeuring voorzien Raads- besluit van 20 Juni 1.1., tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1911. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een kennisgeving van P. Koole dat hij de benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aan- neemt. Aangenomen voor kennisgeving. - .1. Een schrijven van J. lluizinga Waarin deze bericht dat de benoeming tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand door hem wordt aangenomen, tevens dank betuigende voor het daarin uitgesproken vertrouwen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van G. van den Berg, waarin deze !de "ontvangst bericht van de akte van aanstelling tot directeur der gemeentelijke gasfabriek te Axel, en onder dankbetuiging voor 't in hem gestelde vertrouwen, verklaart gaarne de benoeming aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van het Bestuur van het muziekge- zelschap »Concordia", waarin dit in antwoord op de kennisgeving van Burg, en Weth. bericht genegen te zijn de muziektent op de Markt in eigendom aan de gemeente over te dragen, onder bepaling evenwel dat detent steeds twee dagen per week, den Zondag uitgesloten, ter be- schikking van de muziekvereeuiging »Concordia blijft. De Voorzitter voegt hieraan toe dat de muziekvereeni- ging Concordia" gewoonlijk Donderdags over de muziek tent beschikt doch nu nog een tweeden avond wenscht voor te behouden. De heer Oggel acht het gewenscht dat dan die dag wordt bepaald, bv. des Maandags en des Donderdags, zulks ter voorkoming van latere moeilijkheden, als ook andere vereenigingen er gebruik van zouden willen maken. Ook zou hij wenschen te bepalen dat ter gelegenheid van volks- of nationale feesten Burg, en Weth. de bevoegdheid liadden om wanneer die dagen samenvallen met die waarop de muziektent voor »Concordia" is voorbehouden, alsdan ook aan andere vereenigingen die er gebruik van willen maken daarvoor toestemming te verleenen. De Voorzitter gelooft niet dat het zoo'n vaart zal loopen en ziet niet in dat zulks in de voorwaarden van overname behoeft te worden omschreven. Hij ziet er alleen in dat .Concordia" voor mogelijke gebeurlijkheden ook over een anderen avond, benevens Donderdag wenscht te kunnen beschikken. En wat nu betreft de regeling bij feestelijke gelegenheden, een eventueel feestcomitd zal zich dan toch steeds verstaan met de alhier bestaande andere gezel- schappen, het muziekgezelschap »Hosanna" en de zang- vereeniging »Orelio", die dan gezamenlijk eene regeling maken, waardoor vanzelf moeilijkheden achterwege blijven. De heer Oggel wijst er op dat men thans een accoord gaat maken en bespreken de voorwaarden waaronder de gemeente de muziektent overneemt. Het is dan toch goed daarop de aandacht te vestigen. Een goed accoord maakt eene zachte scheiding. Dan weet men precies waar men aan toe is en hij wenscht alleen aan de andere vereenigingen ook het gebruik van de muziektent te verzekeren. Er is niets tegen dat het muziekgezelschap »Concordia" daarvoor vaste avonden aanwijst. Voor het gebruik maken van een schoollokaal ten behoeve der repetitie's moet ook een vaste avond aangenomen worden. De heer Kruijsse merkt op dat men uit de besprekingen wel zou kunnen atleiden dat er gevaar bestaat als zou Axel met concerten overstelpt worden, wat hij geenszins inziet. De toestand zal weinig veranderen. Alleen zal de gemeente voor het onderhoud zorgen en als eene andere vereeniging nog eenS van de tent gebruik wilde maken dat deze voor »Concordia" is voorbehouden, maar er geen gebruik van maakt, dan zal tegen het gebruik door eene andere vereeniging, als deze daarvau kennis geeft, geen bezwaar gemaakt worden. De heer Oggel herhaalt alleen het maken eener goede regeling op het oog te hebben. De heer Kruijsse wijst er op dat de muziektent thans het eigendom van »Concordia" is, doch dat hieruit nog nimmer moeilijkheden zijn voortgekomen. als een andere vereeniging er ook eens gebruik van wilde maken. Dat is steeds toegestaan. Hij wijst daarop ten bewijze van den geest die bij Concordia" voor zit. Waarom zou dat in de toekomst anders worden? Er is nimmer bezwaar ge maakt tegen het gebruik, al werd het soms zelfs niet officieel gevraagd. De heer Lamaitre vreest ook in geenen deele dat er moeilijkheden zullen komen en meent ook dat het best aan Burg, en Weth. kan worden overgelaten. De heer De Feijter merkt op dat de heer Kruijsse zoo even sprak van in onderhoud overnemen door de gemeente maar de bedoeling is toch dat de gemeente de muziektent in eigendom overneemt De heer Kruijsse antwoordt bevestigend dat de muziek- vereeniging het zoo begrijpt, blijkt trouwens voldoende uit haar schrijven. De heer De Feijter, vervolgende, meent zich te herinneren dat men bij het in het gebruik geven aan andere ver eenigingen toch ook al eens blijk keeft gegeven van wat xklein" te handelen, ten minste hij meent dat er bij een in gebruik vragen ten behoeve van »Orelio" al eens iets geweest is dat niet van meegaandheid getuigde. De Voorzitter meent dat, waar de heer De Feijter op doelt, niet eene kwestie was omtrent ingebruikgeving door het muziekgezelschap, maar eene algemeene regeling van feestelijkheden betrof, dat men het programma te gerekt vond en meende van het goede teveel te zullen krijgen. Ten slotte wordt op voorstel van Burg, en WTeth. z. h.s. besloten de muziektent van de muziekvereeniging »Con- cordia" voor de gemeente in eigendom over te nemen op de door die vereeniging gestelde voorwaarde. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. besloten te voldoen aan een verzoek van den heer Van 't Holf, aannemer van den bouw der gasfabriek metdirec- teurswoning, tot het aanbrengen eener wijziging in art. 21 van het bestek. Ii Een adres van J. A. van Hoeve, waarin deze te kennen geeft dat hij niet bevredigd is door handelingen van Burg, en Weth. te zijnen opzichte. Den 9 Juni was door hem in opdracht van L. Faas eene teekening ingediend, voor het uitvoeren van een werk. Den 21 Juni was die teekening nog niet door hem terugontvangen, wat hem zeer vreemd voorkwam, daar volgens zijne ervaring bij vroegere gelegenheden eene teekening altijd binnen 10 of 12 dagen werd teruggezonden. Op 21 Juni richtte hij daarop weer een schrijven aan Burg, en Weth. met ver zoek hem de reden van het lang uitblijven der teekening te willen berichten, daar hij er nu de oorzaak niet van kende en hij ook niet in de gelegenheid was om mogelijke gebreken die er in waren te verbeteren, omdat die niet te zijner kennis werden gebracht. Ook op dit schrijven ontving hij geen antwoord, waarom hij eindelijk op 1 Juli weer aan Burg, en Weth. om in- lichtingen vroeg. Toen was evenwel daags te voren de teekening bij Faas terug ontvangen en in het begeleidend schrijven werd melding gemaakt dat die teekening door hem was ingezonden den 21 Juni, terwijl dit toch reeds gebeurd was op 9 Juni, door welk schrijven hij tegenover zijn lastgever in een verkeerd licht werd gesteld, daar er uit af te leiden viel dat hij dien had misleid en de teeke ning veel later was ingezonden dan hij had verteld, waar- van benadeeling in zijn bedrijf, door de geringe verdienste die hij daaraan heeft, het gevolg zou kunnen zijn. Op dit punt heeft de Voorzitter van den Raad hem op 6 J uli mondeling eene mededeeling gedaan, waardoor hij op dit punt gerust gesteld werd, omdat er uit bleek dat van benadeeling van hem geen sprake was. In het voorgevallene vindt adressant echter voldoende aanleiding om den Raad te verzoeken debouwverordening zoodanig te wijzigen, dat daarin worde bepaald dat eene ingezonden teekening voor een bouvvwerk binnen 8 dagen na de inzending aan den belanghebbende moet worden teruggezonden, tenzij deze daaromtrent nadere inlichtingen moet verstrekken, waarvoor dan in die eerste 8 dagen gelegenheid moet worden gegeven en om verder te be palen dat de teekening dan binnen de 14 dagen aan den belanghebbende moet worden ter hand gesteld en wanneer dit niet is geschied de aanvrager met het werk overeen- komstigde door hem ingezonden teekening kan voortgaan. De Voorzitter deelt hieromtrent mede dat op 9 Juni door J. A. van Hoeve eene teekening is ingezonden namens L-—Faas. Deze is, als naar gewoonte, in handen gesteld van den gemeenteopzichter, die daaromtrent rapport heeft uitgebraeht en in de eerstvolgende vergadering van Burg, en Weth. op 13 Juni, is het verzoekschrift behandeld. Toen is het echter aangehouden omdat het plan niet voldeed. Er stond op aangegeven het bouwen van een schuur in de Koestraat, maar er bleek niet uit hoe in den afvoer van het aalwater, gootwater en hemelwater zou worden voorzien, waar een put zou worden gemaakt waarin zich dit kon verzamelen. Reeds meermalen is er dezerzijds op gewezen, dat het in het belang der gezondheid noodig is, dat bij stallen en mestvaalten daarin wordt voorzien. Bovendien is aan Faas al driemalen gewezen op den onvoldoenden toestand waarin de mestvaalt op zijn erf achter de marechaussee- kazerne bevindt, en nu achten Burg, en Weth. het eene goede gelegenheid om dat ook in orde te krijgen en dat het 'tbeste was daarover eens ter plaatse met Faas te spreken, hem in overweging te geven dien mestvaalt wat op te rommelen en een hoogere schutting tusschen het erf te zetten. Spreker is er toen namens Burg, en Weth. geweest, maar kon Faas zelf, wegens afwezigbeid, niet spreken. Nu was inmiddels een brietje van Van Hoeve over deze zaak ingekomen, maar dat is bij de desbetrelfende stukken gevoegd. Burg, en Weth. waren in correspondentie met Faas, dat was den verzoeker en spreker meent dat het college toch niet verplicht kan geacht worden om te ant- woorden op briefjes die door een ander aangaande een of andere zaak. niet hun eigen verzoek betrell'ende, worden ingezonden. Na 13 Juni is er geen officieele vergadering van Burg, en Weth. meer geweest tot op 27 Juni. Toen is op het verzoek van Faas ook eene beschikking gevolgd en is hem deze toegezonden. Door een abuis van den schrijver op de secretarie die de beschikking gereed maakte isingevuld de datum van het tweede schrijven van Van Hoeve, in plaats van de dagteekening van de inzending van het verzoek, 9 Juni. Het was dus louter eene vergissing, wat spreker dan ook aan Van Hoeve heeft medegedeeld. Nog meent de Voorzitter er op te moeten wijzen dat, wanneer de termijnen in aanmerking genomen waren geworden die adressant verzoekt in de bouwverordening op te nemen, Burg, en Weth. nog maar juist 1 dag over den tijd zouden geweest zijn. Hij stelt namens Burg, en Weth. voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen en Voor wat het zakelijke deel betreft, dit in aanmerking te nemen bij eene eventueele wijziging der bouwverordening. De heer Wolfert meent dat het toch wel aanbeveling zou verdienen om op het verzoek van Van Hoeve in te gaan, waar dit beoogt oin voor te schrijven dat eene teekening binnen 8 dagen moet worden teruggezonden. De Voorzitter stemt toe dat daar wel iets in zitBurg, en Weth. zijn dan ook voornemens bij eene wijziging daarop de aandacht te vestigen. De heer Oggel meent dat het ook aanbeveling zou ver- diend hebben om eenig antwoord te geven aan Van Hoeve, dan had deze geweten wat er aan haperde. De Voorzitter wijst er nogmaals op, dat Faas de man was met wien Burg, en Weth. te maken hadden, hij was de verzoeker, aan wien het antwoord moest worden gezonden. Van Hoeve handelde maar in opdracht van hem. Er is geen oogenblik aan gedacht om Van Hoeve onwelwillend te bejegenen maar de teekening was niet goed en wij moesten ons tot Faas wenden. De heer Kruijsse stelt er prijs op om er ook nog op te wijzen dat Van Hoeve meermalen denkt dat hij achteruit gezet wordt, maar dat toch uit zijn eigen schrijven blijkt dat de door hem ingezonden teekeningen gewoonlijk binnen 10 a 12 dagen worden terugontvangen; hieruit blijkt dus voldoende dat er van achteruitzetting te zijnen opzichte geen sprake is. Overigens is de heer Kruijsse het met den heer Wolfert eens dat het gewenscht was dat er in de verordening een termijn was aangegeven binnen welke de ingezonden teekeningen moeten worden behandeld. Acht dagen is wel wat kort, maar er zou toch kunnen worden bepaald veertien dagen. De Voorzitter merkt op dat de verordening nu toch zoo maar niet op eens kan gewijzigd worden. Hij vraagt of de Raad genoegen nemen kan met het voorstel van Burg, en Weth. onder toezegging dat de ge- wenschte wijziging spoedig kan worden tegemoet gezien. Z. h. s. wordt aid us besloten. 3. Bestek en teekening tot het inrichten van een winkelhuis. De Voorzitter deelt mede dat, naar aanleiding van het genomen besluit tot het inrichten van een winkel voor den verkoop van artikelen benoodigd bij het verbruiken van gas, Burg, en Weth. naar een geschikt perceel daar voor hebben uitgezien. Zij kunnen thans een huis huren in de Noordstraat, op den hoek der Molenstraat, wiik B, no. 41, voor den tijd van 5 jaren en onder voorwaarde dat dit voor zoover zulks noodig wordt geoordeeld mag worden vertimmerd, mits de gemeente bij het eindigen der huur het huis weer in den vorigen toestand terug- brengt. De huursom kan nog niet vast worden medegedeeld, maar deze zal eene som van 150 'sjaars niet te boven gaan. In verband met de besprekingen met den adviseur, den heer Van Niftrik, zouden Burg, en Weth. dat perceel zoo goed mogelijk willen inrichten. De fitter zou er ook in moeten wonen, kan beneden over de achterkamer beschik ken en voorts over de bovenvertrekken. Op den hoek zouden Burg, en Weth. aan de beide straten uitkomende spiegelruiten willen laten aanbrengen en winkelkasten, op zoodanige wijze dat deze konden strekken tot voorbeeld aan anderen. De kosten dezer inrichting worden geraamd op f 725. Het is niet zonder eenige huivering dat Burg, en Weth. voorstellen tot deze uitgaaf te besluiten, maar zij achten het toch raadzaam daartoe over te gaan. De heer Oggel acht het voorgestelde bedrag nogal hoog. Het is hem bekend dat ook andere winkeliers, wanneer de gasfabriek eenmaal in werking komt. zullen overgaan tot den verkoop van gas-artikelen, zoodat de gemeente niet zonder concurrentie zal blijven. Daarmede dient rekening te worden gehouden en de winkel niet te grootsch opgezet. De Voorzitter verklaart dat Burg, en Weth. het met spreker eens zijn aangaande het bedrag, dat dit nogal hoog lijkt, maar het plan wijst toch in geen enkel opzicht op eene bepaald luxe inrichting. De installatie wordt net en practisch voorgesteld en zoodanig ingericht dat die ook in een ander huis kan worden gebruikt wanneer men mettertijd eens zou gaan verhuizen. Er zou misschien op enkele dingen eens een klein bedrag kunnen bespaard worden, men zou b.v. een toonbank kunnen nemen van vprenhout in plaats van Amerikaansch grenen zooals wordt voorgesteld en dat zou wellicht f 10 of 5 vermindering geven, en zoo zijn er wellicht nog enkele onderdeelen te noernen, maar tot belangrijke besparing op de totaalsom zou dit niet leiden. De heer Van Driel vraagt of de eigenaar het recht heeft de huur van het huis reeds met een jaar op te zeggen De Voorzitter herrinnert te hebben medegedeeld dat het huis voor 5 jaar kan worden gehuurd. Burg, en Weth. stellen voor tot het huren en inrichten overeenkomstig hun voorstel te besluiten. Z. h. s. wordt aldus besloten. Eveneens wordt z. h. s. goedgekeurd het bestek voor het inrichten van den winkel. 3. Bepaling gasprijs en aansluiting van de buizen. Door Burg, en Weth. wordt voorgesteld den prijs voor de levering van gas vast te stellen als volgt voor muntgas 9 cent per M:!, voor lichtgas 8 cent per en voor kook- of industriegas 7 cent per M:l. Deze prijzen zijn niet gebaseerd op eenige berekening van winst of verlies der fabriek, want dit is nog niet mogelijk. Wel durven Burg, en Weth. met vertrouwen tot het vaststellen dezer prijzen adviseeren, omdat ze vrij- we'l overeenkomen met de prijzen elders. Blijkt na een of twee jaren dat deze prijzen kunnen worden verlaagd, dan is er geen enkele reden om dit na te laten. Integendeel, het college twijfelt niet of de Raad zal daartoe overgaan. Zulks is dan ook beter dan nu de prijzen te laag te stellen. In den prijs voor het muntgas is tevens begrepen de kosten van aanleg en levering van lampen en komforen, zoodat die niet lager kan worden gesteld. Het lichtgas kan voor 8 cent per M b worden geleverd, verbruikt naar den meterstand, zooals deze aangeeft, voor welken meter huur verschuldigd is. Zijn er echter die dat willen betrekken om te koken of voor industrieele doeleinden, deze kunnen met plaatsing van een afzonderlijken meter en het aanleggen van een afzonderlijke leiding gas bekomen voor 7 cent. De heer De Feijter vraagt wat de kosten van aansluiting zullen zijn, want die zijn hierbij niet genoemd. De Voorzitter zal die straks aan de orde stellen. De heer De Feijter vraagt hoe Burg, en Weth. tot het voorstellen dezer prijzen gekomen zijnhij begrijpt dat het niet mogelijk was deze te baseeren op de uitkomsten die de fabriek zal geven, maar vraagt waarop ze dan wel gebaseerd zijn. Is men bij andere gemeenten te rade gegaan Hoe is de prijs in Hulst De heer Kruijsse deelt mede dat de prijs hier een halve cent duurder wordt voorgesteld dan te Hulst. De Voorzitter deelt mede dat de prijs wordt voorgesteld in overleg met den adviseur, den heer Van Niftrik. De prijs is te Vlissingen ook zoo en er worden goede resul- taten mede verkregen, zoodat deze ook hier met vertrouwen worden voorgesteld. De heer Oggel meent dat men hier moeilijk een ver- gelijking met Vlissingen zal kunnen maken. Het gas- verbruik zal daar wel wat grooter zijn dan hier. Het is geheel een sprong in den blinde, daar alle gegevens ontbreken. De Voorzitter deelt mede dat de prijzen zoo worden voorgesteld, nadat daarover in hun college met den adviseur breede besprekingen zijn gehouden. Wat de heer Oggel opmerkte is daarbij ook aangeroerd, maar men is ten slotte tot de conclusie gekomen dat de prijs wel niet hooger zal behoeven te worden gesteld. Er is meer kans op ver mindering en dat is dan ook aangenamer dan wanneer men later zou moeten verhoogen, daar het publiek dan zou klagen beetgenomen te zijn. Het voorstel van Burg, en Weth. betreffende de bepaling van den gasprijs wordt aangenomen z. h. s. Alsnu komt in bespreking de kosten van aanleg. Daar omtrent is geinformeerd bij de firma Wilson, die aannemer is geworden van het leggen der buizen. Deze heeft daarop geantwoord dat als eenheidsprijs voor het aanleggen van geleidingen 75 cent per strekkende meter in rekening kan worden gebracht. Zooveel kost het echter aan de gemeente niet. Voor de gemeente zouden de kosten met de verdere benoodigdheden en gereedschappen komen op pi. m. 55 a 60 cent. Daar het een voordeel is wanneer terstond veel ge leidingen kunnen gemaakt worden, daar de straten nu voor het leggen der buizen toch moeten worden opengebroken stellen Burg, en Weth. voor, ook om de deelneming aan te wakkeren, dat voor diegenen die zich voor 1 November aanstaande voor aansluiting aanmelden, de geleiding binnenshuis zal worden aangelegd tegen den kostenden prijs, 55 a 60 cent per strekkenden meter geleidingsbuis en dat voor hen ook de aansluiting aan de hoofdbuis gratis zal worden gemaakt. In andere gevallen is de buis die van af de hoofdbuis tot binnenshuis aansluiting geeft wel voor rekening van de gemeente, maar de kosten van het leggen, de werkzaamheden voor het opbreken der straten, mogelijke schade aan stoepen enz. is voor rekening van den aanvrager. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen z. h. s. Daarna wordt overgegaan tot het vaststellen der instructie voor den directeur. De heer De Feijter merkt na voorlezing van het concept op dat daarin niets is bepaald omtrent eene vacantie voor den directeur, zooals dit voor andere ambtenaren der ge meente in de laatste jaren is geregeld. De Voorzitter deelt mede dat ook deze instructie in overleg met den heer Van Niftrik is vastgesteld. Er is ook wel over vacantie gesproken maar de adviseur achtte het niet raadzaam nu zoo terstond alles in de kleinste bij- zonderheid daarin te omschrijven, en zeker niet om bij het inrichten van eene nieuwe fabriek reeds te spreken van vacantie vodr den directeur, die aan de zaken zijne voile aandacht zal hebben te wijden. Dat is iets wat later beter geregeld kan worden, als men eenigermate op de hoogte der zaken is. De heer Van Niftrik is 6ok nogal eens afwezig, maar heeft dan, naar het schijnt, iemand die hem daar vervangt. Bovendien is het ook niet uitge sloten dat, als de directeur alhier eens op reis wil en hij daartoe het verlangen te kennen geeft, Burg, en Weth. er wel geen bezwaar tegen zullen maken, wanneer gezorgd wordt dat de fabriek hier ondertusschen goed marcheeren kan. De heer De Feijter verklaart na deze toelichting voldaan te zijn, omdat er uit blijkt dat de aandacht van Burg, en Weth. er ook op gevestigd geweest is. De instructie wordt goedgekeurd z. h. s. 5. Vaststellen verordening voor het leveren van gat. Daarin is bepaald dat zij, die wenschen aan te sluiten zich daarvoor moeten aanmelden bij den directeur der fabriek en dat de aansluiting aan de perceelen geschiedt voor zoover het net der gemeente zich uitstrekt. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer Smies hoe gehandeld zal worden als ook eens ingezetenen aansluiting vragen die wonen op plaatsen waar het net niet is aangelegd. Als voorbeeld noemt hij den heer Wolfert of den heer Van Dixhoorn. De Voorzitter antwoordt dat met dezulken zal worden gemarchandeerd over aansluiting. Het spreekt van zelf dat de gelegenheid voor aansluiting moet worden beperkt tot zoover als het net loopt, want het zou voor de gemeente te bezwarend worden wanneer men de verplichting op zich nam om de geheele gemeente door die aansluiting, wlSinad b>:enSen- Verondersteld dat b. v. eens iemand onende in den Buthpolder aansluiting vroeg. Spreker hoopt dat men mettertijd ook wel in den Buthpolder gas zal kunnen leveren, maar in de eerste toekomst zal daarvan toch geen sprake kunnen zijn. Wanneer echter ingezetenen wonende buiten het gebied van het net aansluiting vragen, dan zal met hen over de kosten worden onderhandeld. Deze regeling wordt goedgekeurd. \erder wordt bepaald dat de geleidingen binnenshuis op verzoek van de aanvragers kunnen aangelegd worden door het personeel van de fabriek. De buis, aansluiting gevende \an de hoofdbuis tot binnenshuis is voor rekenin0- van de gemeente en deze aansluiting moet worden verricht door het personeel der fabriek, doch de werkzaamheden die daarvoor verricht moeten worden zijn voor rekening van den belanghebbende. Zooals hiervoren besloten is wordt daaromtrent eene uitzondering gemaakt voor de aansluitingen die voor 1 Nov. a. s. zullen worden aangevraagd. Verder wordt ook voorgesteld te bepalen dat, wanneer iemand gedurende 2 maanden blijkt geen gas te gebruiken, de meter bij hem wordt weggehaald en weer geplaatst zal worden, wanneer hij het verlangen te kennen geeft weer gas te willen gebruiken. De Voorzitter geeft te kennen dat het niet de bedoeling is om maar direct tot het weghalen van den meter over te gaan, maar wijst er op dat, als iemand in 2 maanden tijds geen gebruik maakt van gas, het blijkt dat er toch iets niet in orde is. Een uitzondering hiervoor is gemaakt voor gebouwen voor openbaren dienst bestemd, b.v. kerken en scholen, waarvoor in den zomer geen gas noodig is, omdat in die maanden niet verlicht wordt. De heer Oggel zou daarom beter achten dat werd om schreven dat de meter »kan" worden weggehaald. Dan is het minder positiel. Zooals het nu wordt voorgesteld xmoet" de meter worden weggehaald. Nu zou het voor Burg, en Weth. verplichtend zijn om den meter te laten weghalen. De heer Kruijsse ziet geen bezwaar in behoud der voor gestelde bepaling. Het is niet de bedoeling om op plaatsen waai men in 2 maanden geen gas heeft gebruikt den meter maar direct weg te halen, maar het kan voorkomen dat men een meter noodig heeft voor het maken eener tijde- lijke installatie, b.v. ter gelegenheid van kermis voor een of andere tent. Als er dan geen meter voorhanden is, zou men die ergens kunnen weghalen waar die toch niet gebruikt wordt. En al kan uit de verordening worden gelezen dat Burg, en Weth. den meter moeten laten weghalen er staat toch ook geen strafbepaling op, wanneer ze het niet doen. De heer Oggel zag toch liever het woord »kan" inge- lascht. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, 1Dekker, Smies, De feijter en Wolfert; tegen stemmen de heeren Lamaitre, Kruijsse en Van Driel. oorts wordt bepaald dat schade aan den meter voor rekening van de gebruikers is en dat bij schade aan de geleidingen daarvan terstond kennis moet worden gegeven aan den directeur, opdat deze die kan laten herstellen. De afrekening geschiedt maandelijks, op kwitantie afte geven door den gemeenteontvanger. Bij weigering der betaling van het verschuldigde is de directeur gemachtigd de toevoerkraan af te sluiten en te verzegelen. Wanneer hem den toegang tot de wonmg daarvoor geweigerd wordt kan hij de aansluiting aan de hoofdbuis laten wegnemen onverminderd de bevoegdheid van den gemeenteontvanger om tot vervolging van den nalatige over te gaan. De gemeente is bij stoornis in de levering van gas niet tot schadevergoeding verplicht. \oor meterhuur geldt het volgende tariefvoor een 51ichts meter 20 cent per maand, voor een lOlichts meter 25 cent, voor een 201ichts meter 45 cent, voor een 301ichts meter 55 cent, voor een 501ichts meter 65 cent, voor een lOOlichts meter f 1,45 en voor een 1501ichts meter f 2, Voor een meter voor kookgas is geen huur verschuldigd, wanneer voor een lichtgas-meter betaald wordt. Deze verordening wordt z.h.s. goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd het formuliert voor het aanvragen van gewone aansluitingen over den meter. Daarna komt in behandeling de aanvrage voor het leveren van muntgas. Dit wordt verkregen door het werpen van een 21 centstuk in de gleuf. Voor aanleg wordt niets betaald, deze wordt door de gemeente aangebracht en er wordt bijgeleverd 2 kornforen en 2 lampen, b. v. voor voorkamer en keuken. Alles blijft echter eigendom van de gemeente, die de geleiding enz. bij beeindiging.van het gebruik weer wegneemt. De muntgasverbruikers moeten garandeeren een jaarlijksch gebruik van 200 ML Met het oog op de omstandigheid dat de woning van een verbruiker aan een ander behoort is op het formulier ook eene ver- klaring aangebracht, te onderteekenen door den eigenaar der woning, waarbij deze den aanleg toestaat en hij ver klaart dat de buizen enz. eigendom der gemeente blijven en hij er niet toe zal overgaan deze te vervreemden. De heer De Feijter vraagt of het ook niet mogelijk zal zijn het toestel voor levering van gas in werking te brengen door er in plaats van een 21 centstuk een stukje blik in te werpen. De oorzitter stemt toe dat zulks misschien zal kunnen geschieden, door inwerping van andere voorwerpen, maar wanneer dan later het toestel vanwege de fabriek wordt open gemaakt komt de fraude aan het licht en eischt de directeur voor ieder ander voorwerp een halven stuiver. De heer Smies vraagt of degenen die muntgas nemen verplicht zijn tot het nemen van 2 komforen. De oorzitter antwoordt bevestigend. Bij de levering van muntgas wordt alles wat er geleverd wordt als een geheel beschouwd. Men is echter niet genoodzaakt de komforen te gebruiken. Evenwel heeft de praktijk ge- leerd dat de gebruikers van muntgas dit meestal juist doen voor het gebruiken van kookgas. Die menschen kunnen het over het algemeen best met petroleumverliehting stellen maar de komforen om te koken zijn voor hen de hoofdzaak. De heer Oggel vraagt of deze, wanneer ze per jaar geen 200 M gebruiken, zij die toch moeten betalen De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Oggel wijst er op dat ze dan in elk geval J 18 'sjaars moeten betalen. De Voorzitter stemt dat toe, maar voegt er bij dat het ook uit de praktijk elders blijkt, dat die 200 M< per jaar wel gebruikt worden. Het is hem uit Kainpen niet bekend dat er waren die moesten bijpassen. Ook zal de invoering van gas tengevolge hebben dat de menschen des avonds wel wat later leven. Dit is bijna overal geconstateerd. De regeling voor de levering van muntgas wordt alsnu z. h. s. goedgekeurd. it. Overleggen gemeenterekening. Door den Voorzitter wordt overgelegd de gemeente rekening over 1910, op een bedrag in ontvangsten van 40,340,08 in uitgaven van 38,633,22 en alzoo met een goed slot van f 1706;86. Tot leden eener commissie om deze te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen benoemt de Voorzitter de heeren Smies, olfert en Van Driel, die de benoeming aannemen. 3. Omvraag. De heer De Feijter vraagt of er reeds een gasfitter benoemd is en of in dit geval daarover iets kan worden medegedeeld. De Voorzitter antwoordt dat er iemand is benoemd, maar door omstandigheden die daarmede samenhangen kunnen daarover thans in het publiek nog geen inede- deelingen worden verstrekt. De oorzitter sluit hierna de openbare vergadering, om in besloten zitting over te gaan tot de vaststelling van het suppletoire kohier van den hoofdeliiken omslia en schoolgeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5