Hoogwatergetij te Ter Neazea. Advertentien. 10 x 44 aren 56 centiaren VLAS. Laatste Berichten. wps dan de kok bedoelde, smaken, te meer nu ,de Nieuwe Gazet" er, al vertalende, nog wat kruiigheid aan toevoegde. //September 1898. De inhuldiging (I'inargu- ration) van de Koningin in de Newe kerk (Nouvelle eglise). Den Haag verdwijnt onder de oriflammen. Op elken straathoek, verheft zich een triomfboog. De bevolking, ten prooi aan een vaderlandsche delirium, zingt, danst en drinkt zich zat, al drie dagen en drie naehten lang. //Zijn alleen in de kerk toegelaten, bp de plechtigheid der kroning de journalisten en de inboorlingen, al behooren ze tot het laagste schuim der bevolking. elk was geen journalist en nog minder Hollander. De eigenaar van het hotel Oude Doelen bezorgt mij een kostuum van straat- werker. Ik trek het aan. Lord Roseberry, daags te voren aangekomen, op het jacht van Lord Rothschild, heeft zich wel in metser ver- kleed om in de kerk te geraken. „De kaarsen knetteren, de kolommen zijn behangen met purper. Voor het altaar brandstapel, waarin bloemen bezwijmen staat de geestelijkheid recht, die glinstert van goud van het hoofd tot de voeten. ffMijn kleeding wordt niet opgemerkt. Hon- derden werklieden staan gedrongen tusschen kamerheeren, maarscbalken en senatoren. De menigte is ingetogen, de mannen zijn ernstig. Enkele vrouwen weenen. Maar het orgel dreunt ziedaar de Koningin I" Men zietde schrijver is in den IJaag, in een kerk met kaarsen en een altaar, vol katholiek ceremonieel, en waar lords, als metselaars ver- momd, plaats nemen onder maarschalken en 3enatoren. Het volgend tafreel speelt te Amsterdam u's Anderendaags 's avonds, in de zaal der Harmonie, op een concert, haar door de stad aangeboden liet Wilhelmina, die rechtgestaan was om het Wilhelmus van Nassau wen te hooren het nationaal lied een bloemtuil uit haar vingers vallen. Zij bukt zich niet. Zij beziet, zacht maar bevelend, de Koningin-moeder, die aan haar linkerzijde zit. Deze aarzelt, bukt zich en geeft den bloemtuil aan haar dochter. Haar dochter is de Koningin." De harmonie doet in dit tafreel tusschen moeder en dochter wel harmonisch. Doch een idylle komt het relaas besluiten. Er is door de bladen verzocht, op den Dam niet al te teestvreugdig te zpn, om de Koningin niet in haar rust te storen. Dat heeft de Fransche kroniekschrijver aid us gezien ffOp de vier hoeken van het paleis stond dit bericht aangeplakt. Hp zag met eigen oogen twee dronkaards, die, op den Dam gekomen, hun schoenen uittrokken, en op hun kousen, met een vinger op hun lippen, de plaats over- liepen, om dan aan de overzpde die schoenen weer aan te trekken en al zingend hun wee voort te zetten Aldus op de hoogte ge8teld van Nederlandsche toestanden en verhoudingen, wacht Brussel met vertrouwen de gasten uit het Noorden 1Een brave zoon. Een vermakelpke geschiedenis wordt uit Samara, in Rusland, gemeld. Op het oogenblik is men daar pverig bezig met het verzamelen van handteekeningen voor een adres aan den vader van den tegenwoordigen burgemeester, Isjehsjef. Boden gaan voortdurend van het eene huis naar het andere om de burgers te overreden, hun naam op de lijst te zetten, die reeds vrp veel namen bevat. In dit adres wordt de vader verzocht, zijn zoon er toe te bewegen, zijn waardigheid van hoofd der gemeente neer te leggen. Dit is zeker een oemgzins zonderlmge weg om tot het ge- wenschte resultaat te geraken, doch de voor- geschiedems van Tsjelisjef junior's verkiezing verklaart het gedrag der brave inwoners van Samara. 1 oen men den jongen Tsjelisjef er toe wilde overhalen zich candidaat te stellen voor het burgemeesterschap, verklaarde deze zoo een goedgeaard zoon te zpn, dat hp dit niet zonder de officieele toestemming van zpn vader i°j mocHt doen. Daarop werd door de stedelpke Doema een bijzondere deputatie naar den vader gezonden, opdat deze zijn zoon zijn eegen mocht geven voor het door deze te aan vaarden ambt. De oude echter, die lang niet mak was, weigerde zulks echter beslist en lokte aldus een algemeen ach- en weegeroep uit onder de z/bamaritanen De jonge Tsjelisjef was een pracht van een kerel, dien men niet gaarne s. wilde Iaten als candidaat. Yerscheidene malen herhaalde de Doema-deputatie haar be- zoek bp den ouden Tsjelisjef. Steeds werd zp vnendelpk ontvangen, men bedronk zich en omhelsde elkander broederlijk alles een ge volg »vau de klare en 't plichtsbesefmaar de oude gaf niet toe, zelfs niet in zijn diepst- bewogen oogenblikken. Ten einde raad besloten alle burgers, die schrijven konden, zegge meer dan -5 /p der bevolking, een adres aan den ardnekkigen vader te zenden, waaronder zp uunne handteekeningen plaatsten, terwijl de overige 75°/0 de anderen machtigden ook hun \e zWn- weer klonken „hoera's" en kreten ^eve Tsjelisjef en zijn zoon!" in de stad Samara. Dit veranderde het hart van den oude, die op de markt der geestdriftige be volking zpn zoon „schonk". Tsjelisjef junior werd burgemeester en gedurende eenige dagen baadde Samara in geluk en wodka (jenever). Maar de vreugde zou, helaas, van korten duur zpn. Van den dag af dat hp tot het burgemeesters- ambt was geroepen, draaide de jonge T. om als een blad. Hij beging niets dan zotte streken, liet zich niets aan de gemeentezaken gelegen liggen en maakte het zijne medeburgers zoo lastig, dat dezen het niet langer konden uit- houden. Zij drongen er daarom bij hem op aan, dat hij zijn ambt zou neerleggen. Tselisjef junior, blijkbaar een gemoedelijk man, verklaarde zich onmiddellijk daartoe bereid, doch zeide natuurlijk weer, dat het niet ging //zonder toestemming van zijn vader", en het spelletje begon weer van voren at aan. Dezelfde depu tatie bezocht den ouden Tsjelisjef herhaalde malen en keerde weer evenals vroeger, onver- richter zake terug. Op het oogenblik verkeert men te Samara weer in het ,/adres-stadium." Maar thans is de toestand iejwat ingewikkel- der. Tsjelisjef junior is naar een badplaats vertrokken en heeft den braven burgers van bamara laten weten, dat //zjjne beslissing zal afbangen van het resultaat van zijn kuur". Intusschen is hij nog steeds de wettige heer- scher van Samara, dat in angst en vreeze het beslissende //resultaat" verbeidt. Het reuzenschip der White Star Line, de //Olympia", heeft onlangs zijn eerste reis naar Amerika volbracht en is weer op de thuisreis. Natuurlijk was er bij de Amerikanen veel animo voor de nieuwste sensatie op het gebied der passagiersvaart, een reisje op den grootsten stoomer der wereld, een schip van 45.000 ton. Het schip voer dan ook Donderdag van New- York af met t35 eerste klasse 495 tweede klasse en 1100 tusschendeks-passagiers. Met de bemanning waren er 3000 menschen aan boord. Alles met elkaar werd ongeveer f 800.000 aan passage-geld ontvangen voor deze thuisreis. Keulen, Hedenmiddag is te Wurgenburg een dynamietfabriek in de lucht gevlogen. 10 arbeiders zijn gedood en 20 gewond. Gemeenteraad van Hoek. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 Juli. Van 10 tot en met 11 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 30 binnen vaartuigen op- en 24 afgeschutdoor de Wests!. 16 op- en 2 afgeschut. JPoaitie der Stoomschepen. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 13 Juli Vrjjdag 14 Zaterdag 15 Zondag 16 Maandag 17 K Dinsdag 18 f Woensdag 19 f 3.13 3.49 4.25 5.3 5.46 6.32 7.26 Ondergeteekende brengt zijnen har- av telijken dank aan alien, die hun steun verleenden of blijken van belangstelling gaven bp zijne herbenoeming tot lid van den Gemeenteraad. D. J. DEES. Ter Neuzen, 12 Juli 1911. 1 Ondergeteekende zegt, ook namens p. zijne fatnilie, hartelijk dank aan alien die tot zijne herkiezing als lid van den gemeenteraad van Ter Neuzen hebben mede- gewerkt en dankt. tevens voor de bij die ge- legenheid ontvangen bewijzen van belangstelling. M. E1JKE. Aan alien, die hebben mede ge- werkt aan mijne herkiezing tot lid van den gemeenteraad, mijn welgemeenden dank, zoo ook voor de zeer vele blijken van belangstelling daarbij ondervonden. Axel. F. DEKKER Fz. De ondergeteekende betuigt bij w deze zpn hartelyken dank voor het vertrouwen zoo ruimschootsin hem gesteld, bij zijne herbenoeming tot lid van den Raad, en voor de vele blijken van belangstelling hierbp ondervonden. Zaamslag, 12 Juli 191L A. DE FEIJTER Iz. Voor de vele blijken van belang- stelling op 30 Juni ondervonden, brengen wij onzen hartelijken dank. Vlissingen, J. MA AS Joost de Moorstraat 23. en Echtgenoote. voor Bij ondergeteekende is plaats JAN DE REGT Lz., Axel. Vergadering van Dinsdag 11 Juli 1911. \oorzitter de heer A. Wolfert, burgemeester. Aanwezig de heeren Geelhoedt, Kaan, Jurrij, Platteeuw, De Fey ter en Dekker. Afwezig de heer Van Drongelen. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde I. Ingekomen stukken. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, waar- nevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het suppletoir kohier der schoolgetden voor 1911. Aangenomen voor kennisgeving. b; Proces-verhaal van de door Burg, en Weth. op 9 Jum 1911 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden kasopnerning, waarbij is gebleken dat alles in orde was. Er was in kas 2284,331. Aangenomen voor kennisgeving. Subsidie Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweq-Maat- sc nappy. lie oorzitter deelt mede dat na het opmaken der agenda met verzoek om daarop spoedig te beslissen, is ingekomen een adres van den volgenden inhoud Bij dezen hebben wij de eer U kennis te geven, ondert hartehjke dankzegging voor Uw destijds genomen besluie om gedurende 20 jaren een subsidie te verleenen aan d- Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, dat de verschillende groepen, die voorondere scheidene gedeelten van Zeeuwsch-Vlaanderen concessih voor den aanleg van tramwegen hadden aangevraagd, zicr hebben vereenigd, zoodat door eene Maatschappij, wanneee daartoe de noodige subsidien worden bevestigd en d lmancieele steun van Provincie en Rijk eveneens mag be" vestigd of verleend worden, zullen worden aangelegd en geexploiteerd de tramlijnen van HontenisseHengstdijk Zaamslag Axel Drie Schouwen Zaamslag Neuzen— rvu— SchoondijkeIJzendijkePyramide Philippine Sas van GentDrie SchouwenZuiddorpe Moerbeke, benevens van Hoofdplaat door Biervliet naar de Pyramide, terwijl bovendien aan de Oostelijke zijde van net kanaal van Sas van Gent naar Selzaete voor industrieele doelemden een verbinding zal tot stand komen. Hierdoor is het oorspronkelijke plan, waarvoor door de heeren Fruytier c.s. concessie en financieelen steun is aan gevraagd, eenigszins gewijzigd, in zooverre dat niet meer zal aangelegd worden de lijii van Drie schouwen over Zuiddorpe naar Selzaete. Men is daartoe geleid in de eerste plaats doordehooge noodzakelijkheid van de van regeeringswege gewenschte eenheid tusschen de beide groepen, maar verder ook door de overweging, dat bij een verbinding met Moerbeke en Sas van Gent, welke aan dezelfde spoorlijnen liggen als Selzaete, een directe verbinding, anders dan voor goederen- vervoer (met name bieten) met laatstgenoemde plaats, met opweegt tegen de hooge kosten van aanleg en vooral ook van exploitatie, die daarvan het gevolg zouden zijn. lengevolge van deze eenheid tusschen de beide groepen i de veranderingen in de plannen, die daarvan het gevolg zijn achten ondergeteekenden het noodzakelijk, dat door U de reeds toegezegde subsidie opnieuw wordt bevest.gd. Er wordt toch van ons geeischt overlegging van bewijzen (alzoo van Uwe besluiten), dat voldoende subsidien zijn verleend door de betrokken streek liet- geen te meer klemt, omdat anders geen financieele steun ot geen voldoende financieele steun van het Rijk is te verwachten, correspondeerende deze iminers op den door U verleenden of te verleenen steun. Tevens moeten wij ernstig er Uwe aandacht op vestigen, dat het stellen van voorwaarden, waarvan het verleenen van Uwe subsidie al nankelijk zou zijn, den voortgang der zaak ten zeerste belemmert. Immers de polders of gemeenten kunnen wel verschillende voorwaarden stellen, maar wanneer men zich van Kykswege daarmede niet vereenigt, zou die subsidie vervallen of kregen we geen steun van 't Rijk. Vervalt er eenige subsidie, dan wordt weder de Kijkshulp minder, daar deze verband houdt met Uw subsidie en wordt dus totstandkoming van het plan moeilijker, zoo niet onmogelijk. In elk opzicht is het dus van het hoogste belang, dat door de polders en gemeenten onvoorwaardelijk de toe gezegde subsidie verleend wordt. Er behoeft dan over die voorwaarden niet nader onderhandeld te worden, waar- door de voortgang der zaak zeer zou worden belemmerd. Dit laat zich immers begrijpen, wanneer men bedenkt dat met pl.m. 100 polders en 19 gemeenten onderhandeld moet worden. Dit neemt echter niet weg, dat wij gaarne verlangen, dat hetgeen anders wellicht door U als een voorwaarde zou worden gesteld, ons in den vorm van wenschen of verlangens worde medegedeeld. Even ernstig zonder den vooruitgang der zaak te belemmeren wordt er dan door ons op gelet, gelijk trouwens de Rijkscommissaris en de Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, aan wier oordeel wij onderworpen zijn, op het nauwkeurigst letten op de diverse belangen der betrokken streek, welke immers ook samenhangen met de onze en die van het Rijk, hetwelk met zulk een enorm kapitaal in de zaak geinterresseerd zal zijn. Ernstig en dringend, in het belang van de spoedige totstandkoming der zoo lioog noodzakelijke verbindingen, verzoeken wij U thans ten spoedigste te besluiten de nieuwe maatschappij, wier Statuten reeds ter goedkeuring aan de Koningin zijn opgezonden, die de genoemde lijnen tot stand zal brengen en genaamd zal worden »Zeeuwsch- Maamsche Tramwegmaatschappij", onvoorwaardelijk een subsidie te verleenen van f 350, gedurende ten minste 20 jaren, van het jaar af, waarin de lijnen, voorzoover Idopende door Uwe Gemeente in exploitatie zullen zijn gebracht. Vervolgens wordt in verband met vorenstaande verzocht een besluit te nemen waarbij aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij die de in het verzoekschrift vermelde lijnen zal aanleggen en in exploitatie brengen, of in geval van naasting door den Staat aan den Staat, gedurende 20 jaren te verleenen eene jaarlijksche subsidie van f 350, speciaal voor de oorspronkelijke ontwerpen derlJzendijksche tramwegmaatschappij, te beginnen zoodra de lijnen, voor zoover loopende door de gemeente in exploitatie zijn ge bracht, en onder gratis beschikbaar stelling van alle wateren, wegen en dijken of gronden, welke publiek- rechterlijk aan haar toebehooren. Hieraan kunnen bijzondere wenschen, waarop speciaal de aandacht wordt gevestigd, worden toegevoegd. Kunnen zoodanige besluiten, in dezen of dergelijken vorm bij de Regeering worden overgelegd, dan mag worden verwacht, dat binnen een zeer kort tijdsverloop het wets- ontwerp tot het verleenen van Rijkssteun zal worden ingediend, waartoe de Minister van Waterstaat zich in begiusel reeds bereid heeft verklaard. Bij het adres is nog gevoegdeenschrijven van den secretaris van de genoemde maatschappij, Mr. P. Dieleman, waarin deze in aansluiting op het verzoek bericht dat, voor wat richting en los- en laadplaats aangaat de Maatschappij slechts voorstellen kan doen en niet eischen kan stellen tegenover het Rijkstoezicht, en per slot van rekening alles moet goedkeuren en vaststellen. Zij is ook wat de veiligheidsmaatregelen betreft] geheel onderworpen aan dat toezicht en aan de op dat stuk be- staande reglementen. Slechts indien bijzondere omstandigheden van plaatse- lijken aard in een gemeente voorschriften noodig maken omtrent den dienst en het gebruik van spoorwegen met beperkte snelheid kan de gemeenteraad onder koninklijke goedkeuring daaromtrent voorschriften vaststellen (zie art. 3 der wet van 9 Juli 1900, Stbl. no. 118). Daarom zou de Maatschappij en eventueel de Staat niet een voorwaarde kunnen accepteeren als door deze gemeente is gesteld betrekkelijk de veiligheid. Mocht later daarin niet voldoende voorzien zijn dan kan uw Raad altijd nog voorschriften maken. De Voorzitter merkt op dat de zaak voor deze gemeente hetzelfde blijft, er behoort alleen een nieuw besluit ge nomen te worden in verband met de vorming der .Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, die in de plaats komt van het vroegere comite. Burg, en Weth. stellen voor aan het verzoek te voldoen. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. S. Vaststellen verordening havengeld. De Voorzitter wijst er op dat bij de voltooiing der be- dijking de haven te Mauritsfort vervalt en die voor den De I.oozepolder in gebruik zal moeten genomen worden. In de verordening tot hefiing van havengeld is echter sprake van havengeld voor de haven te Mauritsfort, zoodat de heffing niet van toepassing kan zijn op de nieuwe haven. Teneinde met de heffing tijdig klaar te zijn, wordt nu voorgesteld eene nieuwe verordening vast te stellen, die in werking zal treden van af het tijdstip dat de nieuwe haven in gebruik wordt genomen. Het tarief wordt volgens de oude verordening voorge steld voor elk schip dat van de haven gebruik maakt voor een overdekt schip met een laadvermogen van 25,000 K.G. en daarboven 6 cent per 1000 K.G., voor een van 15,000 tot 25,000 K.G. 5 cent per 1000 K.G., voor een van minder dan 15,000 K.G. 40 cent, voor niet over- dekte schepen en vaartuigen met een laadvermogen van minder dan 10,000 K.G. 30 cent. Het havengeld kan worden afgekocht telkens voor niet langer of korter dan 1 jaar tegen betalingvan twaalfmaal het bedrag voor eenmaal verschuldigd. Het havengeld is verschuldigd door de schippers of gezagvoerders der schepen. Deze verordening, evenals die op de invordering, wordt h. s. vastgesteld. 4. Vaststellen verordening tot heffing van los- en laadgeld. Om dezelfde redenen als bij de vorige verordening aangevoerd moot ook de verordening tot het heffen van laad- en losgeld opnieuw worden vastgesteld. Ook deze wordt voorgesteld overeenkomstig de tegen- woordige, waarbij het volgende tarief geldt dat wordt gevorderd van alle goederen d ie op de kade worden gelost of geladen voor beetwortelen 3 cent per 1000 Kg., voor granen en meststotfen J cent per 100 Kg. voor steenen en bouwma- terialen 3 cent per 1000 Kg., voor steenkolen en grint 3 cent per 1000 Kg., voor vlas en hout 10 cent per ge laden voer en 5 cent per geladen kar. Gedeelten van bovengenoemde meststoffen worden voor een geheel gerekend. Het laad- en losgeld is verschuldigd door den voerman die de goederen naar of van de losplaats vervoerd heeft en bij gebreke van dezen door den verzender of ontvanger der goederen. Het laad- en losgeld is niet verschuldigd voor gebruikte ledige vaten, kisten, zakken en andere verpakkingen en voor goederen die voor de gemeente, de provincie of het rijk worden geladen of gelost. Deze verordening, evenals die op de invordering, wordt vastgesteld z. h. s. 5. Wijziging reglement commissie tot wering van schoolverzuim. De oorzitter deelt mede een verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim tot wijziging van het regle ment voor die commissie. Er is nl. bepaald dat de commissie moet vergaderen den eersten en derden Woensdag van elke maand. Die dag is voor een tweetal leden bezwarend, waarom wordt verzocht Woensdag te veranderen in Vrijdag. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. besloten aan dat verzoek te voldoen. Thans maakt de commissie voor de vergaderingen ge bruik van de raadzaal, of wanneer die bezst is van een lokaal der openbare school. Burg, en Weth. stellen voor om daarvoor te lezen dat de vergaderingen worden gehouden in het stemlokaal of, wanneer dit gebruikt wordt, in de Raadzaal. oorts heeft de secretaris medegedeeld dat de commissie ook zou wenschen te doen vervallen de bepaling dat de vergaderingen openbaar moeten worden afgekondigd Sommigen leiden daaruit af dat de vergaderingen der Commissie openbaar zijn en dat het publiek het recht heeft deze bij te wonen. Het komt de commissie onge- wenscht voor dat de opgeroepenen genoodzaakt zouden zijn hunne omstandigheden aan de commissie bloot te leggen ten aanhoore van het publiek. Burg, en Weth. zijn het er mede eens, en stellen daarom voor nevens de door hen voorgestelde wijziging ook nog die bepaling te doen vervallen. Z. h. s. wordt aldus besloten. C. Verzoek gemeentebode om verhooging jaarwedde. De Voorzitter deelt mede dat een verzoek is ingekomen van den gemeentebode J. Wondergem, waarin deze ver- zoekt verhooging van zijn salaris in verband met de toenemende werkzaamheden wegens uitbreiding der be volking en de uitvoering van verschillende rijlfcwetten. Besloten wordt dit te behandelen bij de vaststnlling der gemeente-begrooting. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. S VBAG. J? NAAM MS. Van en naar-^Lading, 10 Ned. s s. Eng. 8.8. Duit. zeel. 10 10 Magdalena Avocet Die Woche Eng. t.s. loor Ter lenzeii I 6157 St. Petersb. 3985 Liverpool 22ii Koningsb. Van Ter Kenzen I Skinningrove 1460 |Skinning. Voor €>ent t 2763 2011 3269 3645 3727 2349 London Goole idem Glasgow Riga Goole 4468 Riga 3926 |St. Petersb. 1964 idem hont stukg. hoot ledig hont stnkg. kolen stnkg. idem hont stnkg. idem hout idem ledig Noor. s s. Daro 4322 Wiborg Eng. 9.s. Sea Gull idem Rescne idem Frankfort idem Harelda Noor. s.a. Neverini Eng. s.s. Derwent Russ. s.s. Gen. Gurko 11 Deen. s.s. Chassie Maersk Noor. s.s. Fromo Tan Gent i 11 Eng. s.a. Rescne 2011 |Goole s.s. HARALD vertrok 10 dezer van SL Petersburg naar New-Castle on Tyne. s.s. JENNY van St. Petersburg naar Ter Neuzen pas- seerde 10 dezer des v.m. 6 uur Elseneur. s.s. RICHARD van Riga naar London passeerde 9 dezer des n.m. 2 uur Kopenhagen. s.8. ELISABETH wordt heden te Duinkerken verwacht. s.8. HELENA in lading te St. Petersburg voor Brugge, s.s. MAGDALENA in lossing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 3