Gemengde berichten. Landbouwberichten. Stemmingen Gemeenteraden. Na een gunstige verklaring van den dokter omtrent den toestand van den gewonde werd hij Tryge aten. Procesverbaal is opgemaakt, wat door de Belgiscbe Justitie zal behandeld worden p*1®4 feit ln Belgie gepleegd is en de dader een Belg is. Axel. De vereeniging van Paardenfokkers Vooruitgang is ons streven" hield heden alhier haar jaarlyksehe veulenkeuring. Was het vioegei moeilijk om met die jonge beestjes aan den openbaren weg te moeten staan, hiervoor waff dit jaar geen nood, daar de heer Ph. J. van Dixhoorn belangloos een zy'ner praehtig met boomen begroeide weiden beschikbaar stelde, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. jooals vanzelf spreekt konden de jonge beestjes 11 u veel beter in conditie worden voorgebracht, an wanneer ze eerst een paar uur in de brandende zon hadden moeten staan, waarom leder deelnemer den heer Van Dixhoorn dan ook ten hoogste dankbaar was voor de in zoo ruime mate betoonde gastvrijheid. Dat ook deze tak van landbouw steeds vooruit- gaande is, bewees de groote aanvoer van veulens. a"oo 6r *n en 1910 respectievelijk 17 en 2u stuks, thans was dat getal verdubbeld er waren 42 stuks van allerbeste kwaliteit op- gekomen, n. I. 21 hengst- en 21 merrieveulens. Het valt dan ook geenszins te betwisten dat dat het voor de jury een zeer moeilijk werk was om de beste uit de beste te zoeken. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld dat er onder de hengstveulens van zeer beste kwaliteit werden gevonden. Yoor de jury was het niet gemakkelijk om deze bij vergelijkende keuring geplaatst te krijgen en zoo veel mogelijk uaar kwaliteit te rangschikken. Dit was bij de merrieveulens .niet minder het geval, ook aan deze kon men zien dat de fokkerij hier sterk vooruitgaat, ja zelfs zeer spoedig Belgie zal evenaren, gezien de kolossale prijzen daar in ons bijzijn geboden. Voor een merrieveulen van mej. de wed. Daelman te Westdorpe werd, voordat de toekenning der premien bekend was, tevergeefs f GOOjgeboden. Dit veulen behaalde den eersten prijs. Verder vernamen wij dat beste hengstveulens waren opgekocht van 350 tot 500. Na zorgvuldig wikken en wegen kende de jury de prijzen toe als volgt H engstveulens. Bekroond 8 hengstveulens. le prijs Clairon, vader Robure 141 Z. B., eigenaar B. C. Puijlaert te Zuiddorpe. 2e prijs Dragon, vader Dragon 164 Z. B., eigenaar E. P. Staal te Stoppeldjjk. 3e prjjs vader Blandiau 143 Z. B., eigenares Wed. Daelman te Westdorpe. 4e prijs vader en eigenares alsvoren. 5e prijs Carlo, vader Apollon 137 Z. B., eigenaar P. Vael—Ysebaert te St. Jansteen. 6e prijs vader Leon 91 Z. B., eigenaar C. de Feijter, te Koewacht. 7e prijs Barvo, vader Dragon 164 Z. B., eigenaar Ph. J. van Dixhoorn te Axel. 8® prijs vader Leon 91 Z. B., eigenaar Frans- van Hoeve te Axel. Merrieveulen 8. Bekroond 10 merrieveulens. le prijs vader Blandiau 143 Z. B., eigenares wed. Daelman, Westdorpe. 2e prijs Brillantine, vader Dragon 164 Z. B., eigenaar Ph. J. van Dixhoorn, Axel. 3e prijs?, vader Gamin, eigenares wed. Daelman, Westdorpe. 4e prijs vader Opera du Fosteau 167 Z. B., eigenaar A. Cammaert, St. Jansteen. 5e prijs Alice, vader Cambriuus 76 Z. B., eigenaar K. van Hoeve, Zaamslag. 6e prys vader Martingal de Ragnies, eige naar C. van Waes te Westdorpe. 7e prys Marie, vader Mon Reve de Roeulx 111 Z. B., eigenaar P. Dekker Fz. te Axel. 8e prijs vader Leon 91 Z. B., eigenaar C. de Feijter te Koewacht. 9e prijs vader Mont d'Or 9 Z. B., eigenaar S. de Feijter te Axel. 10e prys vader Blocus 118 Z. B., eigenaar als voren. De heer P. Teunissen schryft in het N. v. d. D. Hoe helpen wij onze koeien snel door het mond- en klauwzeer heen Het is ons een genoegen te kunnen berichten, dat de heer W. Bylmer, Singel 159, te Am sterdam, een geneesmiddel heeft weten samen te stellen, waardoor de runderen, die aan mond- en klauwzeer lyden, spoedig door deze ziekte heen zijn. Zelf hebben wij bet middel met succes zien aanwenden, doch hebben met mede- deeling daarvan gewacht, tot anderen, cn daar- onder mannen met naam in den landbouw, daarmede ervaringen hadden opgedaan. Nu die ervaringen er zyn, maken wij er melding van. Niemand minder dan de heer G. Kruseman, landbouwer te Houtrijk en Polanen, lid van t hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en bovendien bekleedende nog tal van andere fnnctien in den landbouw, schryft het volgende «rDe ondergeteekende verklaart, dat het ge neesmiddel van den heer W. Bylmer, te Am sterdam, voor mond- en klauwzeer hem zeer goed is bevallen. De bekken der koeien waren na tweemaal behandelen genezen en geen der 25 koeien is kreupel gewordeu, noch hebben zij losse schoenen gehad. »De tongblaar is den 2 Juni bij de eerste koe uitgebroken en heden, 28 Juni, is er zoo goed als niets meer van te bemerken, zelfs niet bij de laatst aangetaste dieren. Ook voor de spenen werkt het uitnemend. „Gaarne geef ik u vrijheid deze verklaring te gebruiken, daar ik nog nooit een genees middel heb gehad, dat dien naam verdiende.'' Andere landbouwers schrijven en spreken in gelijken zin. Omdat de tongblaar thans zoo'n kwaadaardig karakter heeft en zoovele dieren daaraan nog dagelyks sterven, waardoor duizenden en dui- zenden guldens schade wordt geleden, meenen wij goed te doen op dit geneesmiddel te wy^en. Het helpt de dieren snel door de ziekte heen en voorkomt ook nog de naweeen, die soms nog maandenlang zich doen gevoelen, en meestal ook uitloopen op schade voor den veehouder. Het middel is eenvoudig aan te wenden en kost weinig. Hulst. Bij de op 11 Juli alhier gehouden stemming voor 7 leden van den gemeenteraad stemden 357 van de 406 kiezers. Van onwaarde waren 10 biljetten. Volstrekte meerderbeid 174. Uitgebracht waren op de heeren J. H. Baert 39, P. J. Borm 238, J. B. de Boy 131, F. J. de Bruijn 91, C. J. Burm (aftr.) 191, Th. C. Fassaert (aftr.) 159, J. E. Fricot 161, A. Hangel- broek 115, Fr. Hemelaar 8, D. F. van der Heijden 125, F. C. O. M. Hombach (aftr.) 214, li. P. J. Janssens 89, J. Ph. C. de Paepe 132, A. C. M. Poppe 96, A. A. van de Walle 116 en J. F. van de Walle J.Fzn 178 stemmen. Alzoo gekozen de heeren Borm, Burm (aftr.), Hombach (aftr.) en J. F. van de Walle J.Fzn. Herstemming tusschen de heeren De Boy, Fassaert (aftr.), Fricot, Van der Heijden, De Paepe en A. A. van de Walle. Sas van Gent, 11 Juli. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad stemden 155 van de 230 kiezers. Van onwaarde waren 7 biljetten. Hiervan verkregen de heeren J. V. Oole (aftr.) 102 stemmen en V. Verschaffel (die verzocht had niet in aanmerking te komen) 46 stemmen. Alzoo herkozen de heer J. V. Oole. Aan het ffN. v. d. D." ontleenen wy nog de volgende bijzonderheden over den verschrik- kelijken brand te Zaandam, een brand zooals daar gelukkig maar zelden voorkomt Op het beste gedeelte der stad, aan den Dam zyn vijf huizen geheel in de asch gelegd, ter- wyl vier andere perceelen zoodanig van het vuur hebben geleden, dat ook van dezen kan gezegd worden, dat zjj grootendeels vernield zyn. Erger nog dan deze materieele schade is het verlies van zes menschenlevens, dat bij dezen brand is te betreuren. Een man van 43 jaar de heer P. Hey met zyn echtgenoote van 46 jaar en hunne jongste vier kinderen waarvan de oudste 13 en de jongste 4 jaar waren konden niet meer het brandende gebouw ontvluchten en kwamen alien in de vlammen om. Alleen de oudste twee zoons wisten zich bijtijds te redden. Kort voor tweeen hoorden de omwonenden plotseling angstgeroep, dat op een groot onheil duidde. En bijna op hetzelfde oogenblik sloegen reeds met groote kracht vlammen uit het koffiehuis van den heer Hey. Terwijl de toen nog slechts weinig in aantal omwonenden elkander de vraag stelden of de bewoners in veiligheid waren, zagen zij plot seling de oudste twee zoons Jan en Dirk in nachtgewaad van de Damkade Snellen onder het geroep van: //Vader en moeder en myr. drie zusjes Grietje, Neeltje en Mientje en myn broertje Pieter zijn nog in huis." Een vreeselyk oogenblik Het gebouw binnen te gaan om te zien of zij te redden zouden zijn, was niet mogelijk. Het was reeds een vuurzee Naar alle zijden sloegen de vlammen en ver- stikkende rookwolken naar buiten. Er kwam eenige verademing, toen enkelen wisten te verzekeren, dat alien toch gered waren, hetgeen later belaas is gebleken een loos ge- rucbt geweest te zyn. Alle aanwezigen hielden zich bezig met het lot dezer zes menschen. Tegenover de bewering van den een dat zy wel, stonden even stellige mededeelingen, dat zij niet gered waren. Toen evenwel bleek, dat zy noch by een der om wonenden noch bij familieleden onder dak waren, werd de vreeselyke onzekerheid harde nood- lottige waarheid. Ook het verhaal der twee geredde zoons, liet geen hoop bestaan. De beide jongens, die op de tweede verdieping sliepen, werden door hun vader gewekt, met de angstige mededeeling dat het huis in brand stond en terstond zagen zij ook de vreeselyke werke- lykheid. Hun vader, die twee kinderen op den arm had, stond zelf reeds in brand. De po- gingen van Dirk om de vlammen uit te slaan, waarbij hij zelf brandwonden aan de handen opliep en zelfs zijn haar reeds in brand geraakte, moesten opgegeven worden. Het vuur was te hevig. Vluchten, daarop alleen waren alien be- dacht. Jan en Dirk wisten door het dakraam naar buiten te komen. Doch de overigen zijn door het verslindende vuur in hun pogen om weg te komen verhinderd. Dirk heeft nog getracht zyn vader door hetzelfde dakvenster te helpen. Zijn hand, dien hij reeds vast had heeft hij echter moeten loslaten. Het zelfde treurige lot van vader en moeder trof ook de jongste vier kinderen van 13, 10, 5 en 4 jaar oud. Het echtpaar Van Kra- lingen, dat boven het koffiehuis van den heer Hey woonde, sliep toevallig dien nacht ten huize van hun schoonzoon. Alleen de zoon sliep in de woning, doch deze kon zich nog bijtijds redden. De lyken van alle zes de omgekomenen zijn, bij elkaar liggende, onder het puin te voorschijn gebracht. Aangezien het pand in zeer korten tijd van onderen tot boven in brand stond, meenen sommigen, dat eene gasontploffing als oorzaak van den brand moet worden aangenomen. De twee geredde zoons kunnen evenwel niets dienaangaande mededeelen. De zeeliedenstaking. In de Maandagnacht te Rotterdam gehouden vergadering der stakende zeelieden is met 320 tegen 179 stemmen de staking te Rotterdam opgeheven. Dinsdagochtend om 11 uur zyn de zeelieden weer gaan monsteren. Dinsdagochtend heeft Minister Talma te Amsterdam geeonfereerd met den voorzitter en een bestuurslid van de vereeniging »Recht en Plieht". De Minister had vervolgens een onder- houd met den burgemeester. Des middags werden de besprekingen hervat tusschen den Minister en de werkgevers. In deze conferentie verklaarden de werkgevers de bemiddeling van den Minister niet te kunnen aanvaarden, omdat naar hunne meening na een beeindiging der staking door bemiddeling van den Minister het terrorisme en de intimidatie zullen toenemen, waardoor een verderfelyke invloed voor de toekomst zou worden uitgeoefend. De Minister heeft na dit antwoord der werk gevers geen reden zyn aanbod tot bemiddeling langer te handhaven, daar de Minister na deze pertinente verklaring niet langer de verwachting koestert, een bevredigende oplossing te ver- krygen. De Minister besloot derhalve naar Den Haag terug te keeren. Te Amsterdam hadden Maandag in ver- band met de staking enkele huiszoekingen plaats die door arrestaties werden gevolgd. Aan de soldaten is in verband met voorge- komen gevallen verboden te schieten. Dinsdagmorgen is op het Koningsplein te Amsterdam een werkman, die op een fiets was gezeten, door het onderstel van een in woeste vaart aankomende Atax overreden. De man kreeg de wielen over buik en hoofd en een achter- wiel bleek, toen men de ongelukkige van onder bet voertuig wilde verwyderen, op het hoofd te zyn blijven staan. De man was dadelijk dood. De 2de lnitenant F. E. E. Lvan het 3<Je regiment huzaren, gedetacheerd by de rij- scbool te Amersfoort, is Dinsdagochtend met zyn paard gevallen en er onder geraakt. Toen het paard poogde op te staan, heeft het zijn meester dermate aan het hoofd verwond, dat deze met alle onzichtigheid moest worden over- gebracht naar het naburige militair hospitaal. Maandagavond is te Amsterdam op de brug Nieuwe Heerengracht bij den Amstel een 6jarige jongen, die met een 12jarigen knaap samen op een rijwiel reed, doordat zij kwamen te vallen, met het hoofd onder een sleeperswagen geraakt en terstond gedood. Een vreemdeling belde Vrijdagavond te Amsterdam aan een huis in de Tweede Van Swindenstraat en deelde aan een achtjarig meisje, dat hem open deed, mede, dat hy gekomen was om te veel betaald schoolgeld terug te brengen. Toen hy boven was greep hij het kind onver- wachts beet, hield het de mond dicht, droeg het naar den zolder en mishandelde het daar op schandelijke wijze. Ongestoord gelukte het hem daarna weer het huis te verlaten. Blijkens het jaarverslag van het /,Ned. Bybelgenootschap" zyn in het afgeloopen jaar verspreid 69.410 exemplaren van den Bijbel of van gedeelten daarvan. Uitgaven van den Bijbel in het Karo Bataksch en in^het Windessisch zyn thans gereed en met den druk van een uitgave in het Niassisch en Wentaweisch is begonnen, evenals van een lees- boek in het Windessisch. Als lid van het hoofdbestuur werd gekozen Dr. E. Barger, te Amsterdam. Den jongsten zoon van schipper Van den H., uit 's Gravendeel, zich met hun motorschip te Kortgene bevindende, overkwam een ernstig ongeluk. Door een ontploffing van een flesch met spiritus, die gebruikt wordt om de beweegkracht van den motor, (olie-motor) op te wekken, geraakte hij onmiddellijk in brand, maar had nog tegenwoor- digheid van geest genoeg om uit de maehine- kamer ijlende, in het water te springjen. Overdekt met brandwonden aan hoofd en armen werdhjj voorloopig verbonden en is per s.s. z/Middelburg" naar zijn woonplaats vertrokken. Onder geneeskundige behandeling van dr. B. gesteld zijnde, is verder gebleken, dat de oogen gelukkig niet benadeeld zyn. Dit is de tweede maal, dat den jongen man zoo'n ongeluk treft. Het kind dat verleden week door een locaaltrein te Apeldoorn overreden en gedood werd zou Vrijdag begraven worden. De vader die in Duitschland woonde kwam voor deze plechtigheid over, maar juist toen de familie zich in het sterfhuis had vereenigd, kwam de marechausee om den man die nog een oude schuld met de justitie te vereffenen had, te arresteeren. Terwijl hem werd toegestaan even van kleeding te verwisselen hielden een paar buurvrouwen intusschen de politiemannen aan de praat. Toen deze genoeg van het gesprek hadden en eens gingen kyken waar de man bleef, had deze door een achterdeurtje de woning verlaten en was nergens meer te vinden. In den vroegen ochtend werd Maandag de Bakkerstraat te 's Gravenhage in rep en roer gebracht door moord geschreeuw. Een ruim zestigjarige bewoner van genoemde straat zekere C., steenhouwer van zijn vak, maar die ook wel eens met een orgel langs straat liep, had een jongen man, een orgeldraaier, die by hem in huis woonde, met een zwaren beitelvormige steenhouwershamer eenige slagen op het hoofd toegebracht. Op het gekerm van den verwonde waren de andere huisgenooten, o.a. een dochter van den dader toegesneld en onder het geroep van moord, moord 1 de straat opgeloopen. Reeds herhaaldelijk hadden de beide mannen in den laatsten tijd met elkander getwist. De oude man was tegen de verkeering van zyn dochter met den jongen orgeldraaier. Zaterdagavond was er weer ruzie geweest. maar Zondag was de dag zonder gekrakeel voorbij gegaan. Maandagochtend echter omstreeks 4 uur stond C. uit bed op, nam een zwaren hamer, ging daarmede gewapend naar het vertrek waar zijn aanstaande schoonzoon sliep, en bracht deze viif ernstige, als door een wonder voor't oogen- biik niet levensgevaarlijke verwondingen aan het hoofd toe. Ten gevolge van het moord-en hulpgeschreeuw van de verdere huisgenooten vluchtte C. daarop de straat op, liep langs de Veenkade naar het Ververschingskanaal, en sprong daar te water om zich door verdrinking van het leven te be- rooven. De man werd echter bytyds weder op 't droge gebracht en naar het Politie-Commis- sariaat aan de Archimedesstraat geleid. Na aldaar van droge kleeren te zyn voorzien werd C. naar het Commissariaat aan de Riviervisch- markt overgebracht. De verwonde was inmiddels door^ de politie per I'aderbaar naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. De dader, die bekend heeft geslagen te hebben, is ter beschikking van de justitie ge steld en naar het huis van bewaring over gebracht. Te Haarlemmermeer is Zaterdagavond een 13jarige jongen by den landbouwer De Vlieger, terwijl deze en de overige huisgenooten afwezig waren, door een opengeschoven raam ingeklotn- men. Hij heeft toen een secretaire openge- broken en 523 aan papieren- en zilvergeld ontvreemd. Het boefje is kort daarna gevat. Bij eene oefening der huzaren uit Zutphen, op de Gorselsche heide zyn Zaterdagmorgen twee paarden op elkander in gehold. Een der ruiters, zekere Leter uit Westervoort, bekwam daardoor eene belangrijke boofdwond en moest naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd worden. Hij heeft een hersenschudding. Leter is gehuwd. Een der paarden heeft men moeten afmaken. Onder de titel ,/Wetenswaardigheden", komt in het ,/Utr. Dbl." het volgende artikel voor: De Belgische pers bereidt haar lezers voor op het bezoek van onze Koningin. Nu iederen regel over de gast van Koning Albert opgeld. Zoo is een Brusselsch blad leentjebuur gaan spelen by Francis de Croisset, scbrijver van eenigen naam, die in het tijdschrift „les Annates van de inhuldiging in 1898 heeft verteld. Deze Francis de Croisset discht onzin op, die zyn lezers eten voor zoete koek. Zy zal ook onze lezei:o, zy het op andere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2