A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5632. Dinsdag 11 Juli 1911. VOOr Buitenland. 51e Jaargang. U1TSLAG VERKIEZING. Binnenland. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Yoor elken regel meer 0,10. Van 1 tot 4 regels 0,40. B— Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Van de houding der Fransche regeering jegens de Duitsche actie in Marokko is nog weinig bekend geworden. Minister De Selves, die Zaterdagmorgen uit Nederland te Parijs is terug- gekeerd heeft in den loop van den dag een onderhoud gehad met den eerste-Minister over het Agadir-incident. Na afloop van dit onderhoud heeft De Selves, met Jules Cambon, den Franschen gezant te Berlijn, een gesprek gehad. In officieuse bladen, zooals de Matin", heet het nu, dat Cambon naar Berlijn terug zal gaan, zonder voorstellen van Frankrijk aan de Duitsche regeering. Wanneer Cambon den Duitschen Buitenland-Minister spreekt, zal hij hem zijn beklag doen over het weinig vriendschappeljjk optreden in Marokko. Frankrijk heeft geen plan met Duitschland voorstellen tot verdeeling van Marokko te be- spreken, zegt de //Matin" verder. Nu Engeland zoo volkomen partij kiest voor Frankrijk, voelen de Franschen zich sterk ge- noeg om de Duitschers voorloopig buiten Marokko te houden. Het radicale Engelsche blad //Star" meent, dat het optreden van Duitschland rechtstreeks het gevolg is geweest van de Fransche expeditie naar Fez, die evenmin noodig was als detocht van Jameson naar Johannesburg, waar vrouwen en kinderen destijds evenmin gevaar liepen als de Europeanen te Fez. Volgens de//Star" was de Fransche expeditie onziunig en onrechtmatig. Wanneer de Engelsche regeering haar heeft goedgekeurd, dan treft haar dezelfde blaam. De Engelsche regeering had er tegen op moeten komen. Het parlement zal de zaak moeten onderzoeken. De geheele twist om Marokko, zegt de i-Star", is een ellendige, vernederende warboel geworden, een zucht naar concessies, anders niet. De verlichte Europeesche staatslieden behooren een zoo facsoenlijk mogelijke regeling na te streven." En die //regeling" isverdeeling van hetMoorenrijk door Frankrijk, Engeland, Duitsch land en Spanje. Opnieuw is in de Fransche Kamer een poging gedaan om de ontslagen spoorwegstakers weer in dienst te berstellen. De afgevaardigde Colly stelde in dien geest een motie voor. Minister Caiilaux verklaarde er zich tegen en stelde de vertrou wenskwestie. Met 490 tegen 90 stemmen werd de motie-Colly verworpen. De Kamer had op 14 April onder het vorig Kabinet een besluit genomen de regeering te verzoeken al 't mogelijke te toen om de ontsla- genen weer in dienst terug te brengen. Minister Dumont had toen de motie aanvaard. Het Kabinet-Caillaux denkt er anders over en de Kamer verwierp nu dezelfde motie, om den nieuwen minister een plezier te doen. Een dagorde, waarin vertrou wen in de regeering wordt uitg^sproken, werd daarop met 361 tegen 81 stemmen aangenomen. Koningin Wilhelmina naar Brussel. De Independance beige meent te weten, dat het verblijf van Koningin Wilhelmina te Brussel bekort zal worden. H. M. zou den 27sten 's avonds of den 28sten 's morgens weer ver- trekken. De Parpsche bladen zijn zeer ingenomen met de hartelijke ontvangst, die aan president Fallieres in ons land, met name Amsterdam en 's Gravenhage, is bereid. Vol lof zijn zij over de wijze, waarop ons land, gelegen als middelpunt tusschen zoovele mogendheden, zijn standpunt als onafhankelijke staat weet te handhaven, alsmede over de groote waakzaamheid aan den dag gelegd, wanneer het betreft het bewaren der strikte neutraliteit. //Nederland, zoo schrijft de Temps, heeft twee jaar geleden met vaderlandslievende vol- doening de geboorte van Prinses Juliana begroet die de toekomst van zijn Vorstenhuis verzekerde. Het vraagstuk van de opvolging drukte op 't Nederlandsche volk, met in het vooruitzicht de conflicten, die door een voortblijvendeonzekerheid zouden kunnen ontstaan. Er was uit de 41 pretendenten nog geen keuze gedaan De geboorte van Prinses Juliana bracht dus niet slechts vreugde voor de vorstelijke familie, doch voor geheel het Nederlandsche volk. En President Fallieres heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat Frankijk van harte in die vreugde heeft gedeeld, gelukkig als het was, z/de toekomst van de dynastie verzekerd te zien door de geboorte eener Prinses, op Wie zoo vele verwachtingen rusten." Verder, na het huldigen in warme bewoor- dingen van de wederzijdsche vriendschap heet het Het zou Frankrijk verbaasd doen staan, wanneer het edele Nederlandsche volk niet, in die absolute vrijheid van zijn politiek en zonder zich aan eenig systeem te binden, zijn wettige belangen zou weten te handhaven. Diep ge- troiien is men in Frankrijk, over het enthou- siasme, waarmede zijn Eerste Burger isontvangen. Geen twijfel, of deze hartelijkheid is be- vorderlijk voor de rust in Europa, daar zij bewijst, hoezeer Nederland weet wat het wil, noodzakelijk drager van een duurzame orde, waarvan zijn waakzame vaderlandsliefde een kostbare garantie is." Met deze gevoelens richt Frankrijk zijn beste beste wenschen tot Koningin Wilhelmina, de Koninklijke Familie en het edele Nederlandsche volk. President Fallieres heeft na zijn vertrek van de Edgar Quinet, aan H. M. de Koningin een radio-telegram gezonden van den volgenden inhoud Mevrouw, ik wil Uw schoone land niet ver- laten, zonder U nogmaals mijn levendige dank- baarheid uit te spreken voor de warme ontvangst, die ik van Uwe Majesteit in haar twee boofd- steden, Amsterdam en Den Haag, heb onder- vonden. Ik neem van mijn reis een onver- getelijke herinnering mee en het is mij een behoefte Uwe Majesteit, naast mijn eerbiedige huide, mijn gevoelens van oprechte dankbaarheid aan te bieden. (Get.) ARMAND FALLIERES. De Koningin heeft hierop het volgende ge- antwoord Mjjnheer de President, zeer gevoelig voor Uw beminnelijk telegram, dank ik er U hartelijk voor. Ik wil U nogmaals de vreugde uitspreken, die Lw vriendelijk bezoek mij heeft gegeven en mijn dankbaarheid voor Uw onvergetelijk verblijf bij Mij. Ik ben zeer gelukkig, dat gij eene goede herinnering van mijn land hebt meegenomen. (Get.) WILHELMINA. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de havensteden, gelegen in de provincie Napels en de stad Palermo besmet verklaard wegens Aziatische cholera. De Minister van Nijverheid en Handel heeft zich Zaterdagmorgen naar Amsterdam begevenom een poging te doen tot bemiddeling in den strijd, die daar in de haven wordt gevoerd. Alvorens aan beide partijen zijn bemiddeling aan te bieden, heeft hij de heeren Post'numa en Hoeber, voorzitter en bestuurslid van Recht en Plicht, verzocht, hem te komen spreken. Dit onder houd had plaats ten raadnuize. De Minister deelde aan de beide bestuursleden mede, dat het hem voorkwam, dat door hem bemiddeling met kan worden aangeboden, indien het niet vast stond, dat het bestuur, dat namens de arbeiders bij die bemiddeling zou optreden, vrij stond ten opzichte van terrorisme en intimidatie, waarover in de laatste weken in de pers zoo vele klachten waren openbaar gemaakt, en het mogelijke wilde doen, ten einde te zorgen, dat de arbeiders, voor wie zij optreden, zich aan dergelijke inbreak op de rechtsorde niet schuldig maakten. De beide bestuurders verklaarden, dat hunnerzijds nimmer tot terrorisme of intimidatie was aangespoord dat ook in het laatste manifest een bedreiging daar mede niet was bedoeld en dat zij bereid waren, de arbeiders dringend te raden, zich te onthouden van alle daden tegen de openbare orde, ook op grond van hun over- tuiging, dat daarmede een beeindiging van het gesehil door bemiddeling in gevaar wordt ge- bracht. Na deze verklaring ontvangen te hebben, heeft de Minister aan de werkgevers en arbeiders zijn bemiddeling aangeboden. TER NEUZEN, 10 Juli 1911. Te Amsterdam is Donderdag geslaagd voor het semi-arts-examen de heer C. J. M. van Rompu van Ter Neuzen. Gisteren avond had alhier een voetbal- wedstrijd plaats tusschen een lltal jonge spelers tegen een dito elftal van Sas van Gent. Daarbij was tamelijk belangstelling. De jongens weer- den zich over en weer uitermate, en bleken zich zeer vlug te kunnen verplaatsen. Het Ter NeuzeDsche elftal was echter dat uit Sas van Gent verre de baas. Bij de rust was de stand 3-0 en bij het eind 8-0 ten voordeele van het Ter Neuzensche elftal. Als Zeeuwsche gemeenten, waar het in- gevolge artikel 19, 2de lid, der muntwet 1901 geoorloofd is, vreemde munten in betaling te geven, worden o. a. aangewezen Cadzand, Re- tranchement, Eede, Aardenburg, St. Kruis, IJzendijke, Biervliet, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Overslag, Koewacht, St. Jansteen, Clinge, Hulst, Graauw en Langen- dam. Te Axel wordt morgen, Dinsdag 11 Juli, vanwege de vereeniging van hengstenhouders en paardenfokkers Vooruitgang is ons streven" aldaar, eene veulenkeuring gehouden. Daarvoor zijn veulens van zeer gunstig bekende hengsten uit de omgeving aangegeven, naar we vernemen tot een getal van 72 stuks. Deze keuring be- looft voor de belangsfellenden in de fokkerij zeer interessant te zijn. Be WilbrorduskerJc te Hulst. Op 8 Augustus zal het stadje Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen de eer van een bezoek hebben van een 400tal leden der Federation archeologique et historique de Belgique, welke haar 22e congres van 510 Augustus te> Mechelen houdt. Bij die gelegenheid zullen verschillende historiacbe gebouwen van Hulst bezocht worden en o. a. de Wilbrorduskerk, de eenige misschien in Nederland, die gemeensckappelijk door Protestanten en Katholieken, ieder voor een gedeelte wordt gebruikt. In opdracht van de Ned. Herv. gemeente heeft Ds. L. M. de Boer eene geschiedenis der kerk samengesteld, gedeeltelijk ontleend aan de Beschryvinge van de Stadt Hulst door Borge- meester Jacob van Lansberghe, Anno 1685, welke aan de leden der Belgische vereeniging zal worden aangeboden. Wij ontleenen er het volgende aan De eerste kerk in Hulst was een kapel, aan St. Petrus gewijd, welke door de Noormannen verwoest en door Robert de Vries hersteld werd. De tegenwoordige kerk, aan St. Wilbrordus gewijd, dateert van voor 1270. In 1468 is tengevolge van het hemelvuur de kerk met bijna de geheele stad en verscheiden hofsteden in den onmiddellijken omtrek afgebrand. In 1562 was er een dergelijk onheil. De bliksem sloeg in den toren, en niet alleen deze en het dak der kerk, maar ook het klooster van de Observanten en 160 huizen werden in de asch gelegd. Daarbjj bleef het niet. In 1663 sloeg de bliksem wederom in den toren, die tot dicht bij de kerk werd vernield, terwijl ook het hout- werk en het dak van het koor en de kapellen verbrandde. Al de klokken en het uurwerk smolten, behalve de uurklok, die viel en op het kerkhof tereeht kwam. Hoewel gloeiende vonken en brandend hout alom in de stad neer- kwamen, zoodat de kruitmagazijnen met natte zeilen moesten bedekt worden, is het mogen gelukken de brand tot de kerk te bepalen. In 1665 begon men met den herbouw van den toren, en de geheele kerkbouw was in 1686 gereed. Voor den tweeden brand (in 1562) waren er in de kerk vele grafteekenen, o. a. die van markgraaf Albert van Baden, gesneu- veld in dienst van Maximiliaan van Oostenrijk in 1488. De monumenten schijnen bij dien brand vernield te zijn. Aan bovenstaande mededeelingen uit de kroniek van Jacob van Lansberghe, voegt Ds. De Boer het volgende toe Toen in 1795 Zeeuwsch-Vlaanderen aan Frankrijk werd afgestaan, verlieten vele Protes- tantsche families de stad en vele Katholieke vestigden er zich, zoodat weldra de Katholieken de overhand kregen. Een tweede gevolg der inlijving was dat de tractementen, door de Bataafsche Republiek aan de drie predikanten toegekend, werden ingetrokken, terwijl ook de kerkelijke goederen in dien troebelen tijd weinig opbrachten. Gelukkig werden al spoedig twee predikanten naar elders beroepen en alleen Ds. Leendert Geene bleef. Eerst in 1814, toen Zeeuwsch-Vlaanderen weer bij Neder- r land kwam, kreeg deze zijn rijkstractement terug. In 1806 schreef Napoleon een brief aan kerkeraad en kerkbestuur te Hulst en vroeg om een deel der kerk, die toch te groot was voor de verkleinde Protestantsche gemeente, te willen afstaan aan de R.-Kath. parochie, wipr kapel te klein was geworden, en eveneens om de kerkelijke en diaconale goederen tusschen de twee gezindten te verdeelen. Zulk een ver- zoek was natuurlijk een bevel en er werd dus aan voldaan. De Protestanten behielden de zoogenaamde Preekkerk en de consistoriekamer met de daaraan grenzende gedeelten van het vroegere kerkhof, terwijl het overige aan de Katholieken werd toebedeeld. De drie bogen onder den toren en de beide zijschepen werden dichtgemetseld met dubbele muren en opgevuld met turf, zoodat men elkander wederzijds niet kon hindereu. Gelukkig bracht de verdeeling van kerk en kerkelijke en diaconale goederen geen onaaDge- name verhouding tusschen Protestanten en Katholieken teweeg. Men leefde als volgelingen van een Heiland vriendschappelijk bijeen en hield voortaan zijn eerediensten onder hetzelfde dak en bij overeenkomst op dezelfde uren, terwijl de R.-Kath. gemeente de verplichting op zich nam tot het laten luiden der klok voor de bijeenroeping der gemeenten ter godsdienst- oefeningen. Zoo is het tot dezen dag gebleven. Ds. De Boer deelt over het Protestantsche gedeelte van het gebouw nog het volgende mede Vroeger waren aan den ingang der z.g. Preekkerk twee zij muren zichtbaar, blijkbaar bestemd voor een portiek, dat echter nooit voltooid is. In 1841 zijn ze afgebroken en men vond toen in het muurwerk in een hollen steen drie muntstukjes een zilveren Franschen stuiiter van Lodewijk XII, ter waarde van 4 mijten Vlaamsch (5 centen), vermoedelijk geslagen tusschen 1499 en 1515, en twee koperen munten, blijkbaar van Luxemburg, een waarde hebbend van twee mijten en geslagen omstreeks 1500. Waarschijnlijk heeft men het plan tot bouw van de portiek niet kunnen volvoeren om ver schillende rampen, die stad en omstreken troffen, watersnood in 1511, 1528 en 1532, en een op pest gelijkende ziekte in 1528. In de Protestantsche kerk is prachtig be- sneden houtwerk, vooral aan den kansel, en ook zeer goed Vlaamsch snijwerk aan doophek en TEH JfElMSCiE COIIBAST. Olt bind Ye.achyn< fflaandag-, Wvenadag- en l'rijdavavonil, mtlgemnderd op Feeitdagen blj de l'bin» P. J. VAM OK I1IBK, te Aeneen. Burgemeester en Wethoudera der gemeente TER NEDZEN maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal vermeldende den uitalag der op 7 Juli 1911 gehouden stemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, 7 Juli 1911. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1