A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. No. 5628. Zaterdag 1 Juli 1911. 51e Jaargang. Gemengde berichten. PAARDEN- en VEEMARKT Binnenland. ABONNEMENT: Per Erie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/g en voor het overige Buitenland f 1,05. Men abonneert zich bp alie Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. HBBSTEI BLAJD. Burgemeester en W ethouders van Z A AMSL AG, brengen ter algemeene kennis A. dat de gewone jaarlijksche in deze gemeente zal plaats hebben op Don* derdag den 6 Juli I9IIV aanvangende des voormiddags ten 9- en eindigende des na- middags ten 3 ure dat iedere eigenaar of aanbrenger van vee zal verplicht zijn dadelijk bij zijn aankomst zich by den Marktmeester aan te melden tot opgaaf van het aantal, de soort en den ouderdom van de door hem ter markt gebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na het sluiten der markt de navolgende premiSn zullen worden uitgereikt lo. Voor het grootste getal paarden van een eigenaar ter markt gebracht, doch minstens 5 stuks f 4, 2°. Yoor het grootste getal hoornvee als vorenu 4, 3°. u h grootste getal varkens als vorenv 2, 4°. v n schoonste Merriepaard van 4 jaar of ouder le prijs een verguld zilveren medaille en 3,— 2e prijs5,— 5°. n schoonste Merriepaard van 3 jaar oudle prijs een verguld zil veren medaille en 1,50 2e prijs3,— 6°. schoonste paard van 2 jaar oud le prijs een zilveren medaille en 3, 2e prijs 2,— 7°. h schoonste paard van 1 jaar oud: een zilveren medaille en 2,50 8°. u a schoonste veulen ge- boren in 1911 2,50 9°. n de schoonste baatgevende of kalfdragende koe le prijs4,— 2e prijs2,50 10°. beste kalfvaars le prijs3, 2e prijs2,— 11°. n ,i vetste koe, vaars, os of stier le prijs4, - 2e prijs2,50 Geen bekroning kan plaats hebben voor dieren na 11 uren voormiddag, ter markt gebracht. B. dat de kermis zal worden gehouden te beginnen Donderdag 6- en eindigende Zaterdag 6 Juli aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOEL DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Zaamslag, 14 Juni '11. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt de gedachtenwisseling over de vraagpunten der commissie van voorbereiding voor de Ziekteverzekering. Volgens de gister genomen beslissing zou hedenochtend aangevangen worden met vraag- punt 111, maar de heer Nolens, Voorzitter der commissie van voorbereiding deelt mede dat de commissie, in verband met 'a Ministers gister aangebrachte wijziging, en waardoor de werk- kring van den Arbeidsraad beperkt wordt tot de arbeidersverzekering, thans vraag III intrekt omdat die nu haar belang verloren heeft. Vraag- punt III maakt dus geen onderwerp van beraadslaging meer uit. De commissie acht echter een beslissing over het tweede vraagpunt, ook na het nieuwe gezichts- punt dat de Minister gister omtrent de parti- culiere ziekenkassen heeft geopend, wenschelijk. Dientengevolge kcmt thans het gister ge- schorste vraagpunt II//Is het wenschelijk de Ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats heb ben bij van Overheidswege ingestelde organen in verder debat. De heer I^uys stelt vast dat het, wat dit vraagpunt betreft, nu tot een noodzakelijk onzuivere stemming zal moeten komen. Want de Minister heeft niet eens, maar herhaalde malen verklaard dat verdwijning van de parti- culiere kassen een onafwijsbare eisch is. Daarom dient het debat te worden opgeschort, en het nieuwe gezichtspunt, door den Minister geopend, nog eens nauwkeurig gewikt en ge- wogen te worden. Overigens bestrydt spreker hetals een be- zwaar daartegen geldt vooral, (afgezien van conflicten welke zullen ontstaan wegens het gelijktijdig bekleeden van het bestuurs-lidmaat- schap van een particulier foods met dat van den raad van arbeid) dat het zeer goed mogelijk zal zijn dat de premies, opgebracht door leden van de openbare kas, langs indirecten weg zullen vloeien in de kassen van particuliere fondsjes. Ook vreest spreker dat in sommige districten van het land, bv. in katholieke streken, de niet-confessioneelen zullen worden overgeleverd aan de confessioneelen. De heer De Visser begroet met sympatbie het nieuwe gezichtspunt, door den Minister geopend. Bij het verdere debat verklaart de heer Patijn, dat de Unie liberalen voorshands tegen de Staats- monopolie zijn, omdat niet dan hoog noodig het particulier initiatief moet belemmerd worden, maar dat de party zich niet gebonden acht aan de oplossing, gister door den Minister aan de hand gedaan. De heer Schaper, die 's Ministers beleid in deze kritiseerde, en de heer Lohman zullen voor het monopolie stemmen, laatstgenoemde het niet eens zijnde met het standpunt van den beer De Visser. Nadat de Minister nog kortelijk zijn stand punt in deze zaak heeft toegelicht, wordt vraag punt III ontkennend beantwoord met 54 tegen 13 stemmen. (Voor stemden de heeren Teenstra, Ilelsdingen, Ter Laan, Duys, Treub, Drucker, Lohman, Hugenholtz, Troelstra, Limburg, Smidt, Schaper en Middelberg.) Na de pauze deelt de Voorzitter mede, dat morgen de heer Brummelkamp een voorstel zal doen om de Bakkerswet nog aan de agenda toe te voegen. Een ander lid zal voorts voorstellen om het afdeelingsonderzoek betreffende het in- validiteits- en ouderdoms-verzekeringsontwerp op een nader te bepalen dag in September te doen plaats hebben. Aan de orde is hierna het opmaken van twee voordrachten ter vervulling van vacatures in den Hooge Raad, ontstaan door het overlijden van raadsheer Pleyte en door het eervol ontslag, verleend aan raadsheer Karsten. Voor de vacature-Pleyte wordt bij eerste stemming eerste candidaat Mr. C. O. Segers, president van de rechtbank te Utrecht, met 45 stemmen, tegen 14 stemmen op Mr. H. Besse, raadsheer in het hof te Arnhem, die daarop met 47 van de 64 stemmen tweede candidaat wordt. Derde candidaat wordt Mr. Feith, raads heer in het hof te 's Gravenhage. By het opmaken van de voordracht ter voor- ziening in de vacature-Karsten wordt, buiten de aanbeveling van den flooge Raad om, benoemd tot eersten candidaat de oud-minister Nelissen met 38 tegen 24 stemmen op Mr. Hesse. Bij de volgende stemmingen daalt, ondanks het verzoek van den Voorzitter, om toch vooral niet bianco te stemmen, het aantal uitgebrachte geldige stemmen beneden de 50, wegens het uit- brengen van eenige blanco's, zoodat die stem mingen nietig verklaard moeten worden. De Voorzitter dreigt met sluiting der ver gadering, indien de volgende stemming gelijk resultaat zou hebben. Bij de vierde stemming voor den tweeden candidaat worden daarop uitgebracht 64 stemmen, waarvan 12 in bianco. Deze stemming, waarbij Mr. Hesse de meerderheid behaalt met 40 stemmen, is dus geldig. Alsnu wordt gestemd voor den derden can didaat. Uitgebracht worden nu 61 stemmen, waaronder 13 in bianco. Dus deze stemming is weder ongeldig. De Voorzitter, dit met leedwezen constatee- rende, schorst de vergadering tot morgen 11 uur. De heer Lohman stelt echter dadelijk voor om de vergadering te hervatten, opdat kunne blijken wie hier blijkbaar obstructie voeren. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene (61) stemmen. Eerst morgen echter zal het opmaken der nominatie worden voortgezet. Besloten wordt het wetsontwerp betreffende dekking van het tekort der Rijksverzekeringsbank van de agenda af te voeren. Alsnu komt weder aan de orde het wetsont werp houdende nadere bepalingen met betrek- king tot de belasting, bij invoer verschuldigd van gedistilieerd en vruchten. De Minister van Financien laat, na een vrij vinnige woordenwisseling tusschen de heeren Lohman en Schaper, de verdere beslissing van het vroeger meegedeelde amendement-Schaper aan de Kamer over. Het wordt verworpen met 50 tegen 7 stemmen. TER NEUZEN, 30 Juni 1911. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school A te Biervliet heeft zich een sollicitant aangemeld. Aan den heer W. C. Maarleveld, die naar Krimpen vertrekt, is met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend. Te Schoondijke ging Dinsdagavond een paard, bespannen voor een driewielskar, even buiten Schoondijke op hoi, daar het schrok van iets, dat op den weg lag. De voerman werd van de kar geslingerd en bekwam eene diepe hoofdwonde. Hij werd naar de hofstede ver- voerd waar hij knecht is. Hij verloor veel bloed. Hulst. In de Donderdag 29 Juni gehouden vergadering van de afdeeling Hulst van den R. K. Onderwijzersbond in het bisdom Breda werden tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Breda benoemd de heeren De Waal te Kloosterzande, Cremer te Lamswaarde, en Neve te Hengstdijk. Tot leden der commissie voor de tentoonstelling van leermiddelen, te Hulst te houden, de heeren Eggermont te St. Jansteen en Yan de Vijver te Axel. Er werd besloten onder de leden boek- werken te doen circuleeren der bibliotheek van z/Geloof en Wetenschap" te Amsterdam. Koewacht. De handel in vlas te velde is voor dit jaar geeindigd. De handel was zeer levendig en er werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Er is nog vlas verkocht voor 550 francs per gemet, terwijl vorige jaren voor vlas van uitstekende kwaliteit hoogstens 400 francs betaald werd. Maandag begint men met het uittrekken van vlas. Het verkochte vlas wordt meest groen naar Belgie gevoerd, het onverkochte wordt door de landbouwers zelve geroot en verder bewerkt. Enkele partijen vlas hebben door de laatste regenbuien en windvlagen veel geleden. Stoppeldijk. Donderdagnamiddag hield, in het cafe van den heer D. de Schepper, de Z.Eerw. Heer P. J. Oomen, pastoor te Bosch- kapelle, eene voordracht over drankbestrijding. De talrijke belangstellenden volgden met aandacht de rede van den zeer begaafden spreker. Naar aanleiding van het vergaan van een Belgische loodskotter bij Vlissingen, dat aan een man het leven kostte, geeft de Metropole een uitbrander van belang aan het Ministerie van Marine En een uitbrander, die dit Ministerie om den drommel niet gestolen heeft. Dit blad spreekt hier van niet minder dan van een schandaal. ./Deze nieuwe ramp, zegt hij, die nog heel wat erger had kunnen zijn, is eene nieuwe schande voor de bureelen van het Belgisch Ministerie van Marine, die, zooals men weet, bij de meest achteruitkruipende van Europa gerekend mogen worden. z/Jaren al strijden gansch de Antwerpsche pers, en gansch de scheepvaartpers, zonder onder- scheid van partijen, opdat men de zeilende ioods- kotters te Vlissingen door motorbooten zou vervangen. Te Vlissingen, dringt zich, meer dan waar elders ook, deze hervorming opde reede is er slecht en de loodsen moeten er by alle weder buiten. Het is onbetwistbaar, naar het oordeel van alwie in de zaak bevoegd is, dat sterke en goed onderhouden motorbooten een belangrijk voordeel zouden opleveren." En dan herinnert de Metropole eraan, dat er verleden jaar reeds een krediet voor den aankoop van motorbooten door de Kamer beschikbaar werd gesteld, maar dat men, in het Ministerie van Marine, niettegenstaande dat, toch maar het hekken aan den ouden stijl heeft laten hangen. Het blad hoopt, dat er eindelijk wat gedaan zal worden voor onze loodsen, nu de heer de Broqueville Minister is. Aan de taptoe in Den Haag ter eere van president Fallieres zullen 16 muziekkorpsen deelnemen, benevens tamboers, trompetters, hoornblazers en pijpers. Zij zal op dezelfde wijze gehouden worden, ook wat de opstelling der korpsen betreft, als verleden jaar te Amster dam yoor het Belgische koningspaar, met dit onderscheid, dat ter eere van het Staatshoofd der Franschen de //Marseillaise" zal worden gespeeld, gevolgd door het //Oude Wilhelmus". Verder zullen de muziekkorpsen den president begroetenmet twee Fransche marschen, getiteld z/Sambre et meuse" en //Marche des drapeaux". Door de Koningin zijn aan den president tijdens zijn verblijf te Amsterdam en in de residentie toegevoegd den gep. vice-admiraal Jhr. Roell, adjudant in buitengewonen dienst, oud-Minister van Marine, kolonel graaf Schiru- melpenninck, adjudant der Koningin en den lsten luit. der jagers, A. Ruys, van het reg. grenadiers en jagers. Te Bunne (Dr.) is Woensdagavond een 8jarig jongetje van den landbouwer J. E. onder een hooiwagen geraakt. Het kind, dat een wiel over het hoofd kreeg, bleef op de plaats dood. In de stoomponthaven te Velsen is Woens- dag het 6jarige zoontje van v. d. P. te water geraakt. Het werd bewusteloos opgehaald en is overleden. Zaterdagmiddag 2 uur gebeurde teHeeze een ernstig ongeluk. Yoor eenige weken is men daar begonnen met de restauratie van den toren en duren deze werkzaamheden nog steeds voort. Zaterdag middag nu, 2 uur, klom de leiendekker De Gr. uit Nuenen naar boven (niettegenstaande den hevigen storm had hij den gebeelen dag reeds gewerkt) en eenige minuten later gebeurde het. De man had zich nauwelijks goed en wel in zijn stoeltje gezet of daar ging een knoop los en viel de man naar beneden. Gelukkig is zijn val driemaal gebroken geworden hij tuimelde n.l. eerst op de kerk, toen op het Liefdehuis (waar hij niet minder dan 48 pannen vernielde) en kwam daarna terecht op de keuken van het het gesticht, waaraan zeker te danken is, dat hij levend be neden kwam. Te Genderen (N.-Br.) heeft Woensdag- morgen de vrouw van den arbeider de B. op de secretarie aangifte gedaan, dat zij bij den veehouder H. 600 had gestolen. Ze had SEIIZEIVSCHE COERiVT. Ult blad vemchljnt nHHmlHK-, Wuemdsg- en t'riJdaKavunil, aitKeiooderd up »eatdai;en bij de Klrma 1". JtIAHT UK IASHK. te lenien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1