Gemengde berichten. Candidaatstellingen Gemeenteraden. en M. de Jonge, herkozen resp. tot voorzitter en secretaris. Bij versehillende ingezetenen alhier ver- voegde zich gisteren een persoon die voorgaf van eene nette familie te zijn, doch wegens het geven van een klap nit zijne betrekking ontslagen en langzamerhand aan lager wal te zijn gtraakt. Daarom trachtte hij door het venten van papier en schrijfbehoeften wat te verdienen. Bij een ingezelene vertelde hij dat hij door bemiddeling van een heer uit deze plaats aan eene betrekking op //De Schelde" te Vlissingen was geholpen, en deze hem met een klein bedrag was tegemoet gekomen. De vreemdeling bleek in het bezit te zijn van goede adressen en deed ook hier en daar be- stellingen op voor te leveren waar, aan een prijs die een gewonen winkelier in die artikelen zou doen watertanden. Hij kreeg ook al geld voorop, zoodat hij over de ontvangst alhier niet kon klagen. Dit ging alles goed tot onze politie van een en ander de lucht kreeg. Deze is minder licht- geloovig en wil steeds het naadje van de [kous weten. Zij stelde een onderzoek in en daarbij bleek het verhaal van den vreemdeling gelogen. Het slot was dat de mensehen die reeds geld gegeven hadden dit terug hebben gekregen, dat de man van goeden huize naar elders, buiten onze landpalen is getransporteerd, en dat degene die doozen postpapier enz. bij hem bestelden wanneer ze daaraan werkelijk behoefte hebben, zich elders daarvan zullen moeten voorzien. Cliiige, 26 Juni. Heden werd alhier naar zijne laatste rustplaats gebracht het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Bruggeman, een zeer geacht ingezetene dezer gemeente. Jarenlang was hij lid van den gemeenteraad, waar zijn invloed groot was en zijne voorstellen veelal werden aangenomen. Ook was hij mede- oprichter en gedurende een 6tal jaren direeteur der Boerenleenbank alhier, alsmede voorzitter van den Boerenbond. leder onzer weet met welk een ijver hij zich aan die zaken wijdde. Sedert Januari had hij om gezondheidsredenen als voorzitter dier vereenigingen ontslag geno- men. Ook was hij vele jaren gezworen van den polder Clinge en als zoodanig een zeer actief persoon in het bestuur van dien polder. Bij de begrafenis waren de leden van den gemeenteraad, met den burgemeester en den secretaris aan het hoofd, aanwezig, alsmede de besturen der vereenigingen, waarvan de overledene voorzitter was geweest of bestuurslid. De burgemeester herdacht hem in gevoelvolle woorden op het kerkhot, bracht hulde aan zijne groote verdiensten. We hebben in den heer Bruggeman veel verloren. Ongeveer 40 jaren was hij op dit plaatsje de ziel van het openbare leven en er bestond niets, of hij had het helpen stichten. leder kende hem ook, vooral in vroeger jaren, als hoofdman der schutterssocieteit vEendracht en Broedermin", als jolig en voorkomend scbutterskameraad. Kortom, hij was een in vele kringen bekend en bemind persoon. Zijn familie verliest in hem haar steun en trots, de gemeente Clinge een verdienstelijk burger, de Maatschappij een edel mensch. Hij ruste in vrede In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd benoemd tot onderwijzer met hoofdacte te Clinge de heer J. H. Njjssen, thans onderwijzer aan eene R. K. school te Noordwij k-Binnen Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Nieuw-Namen, in plaats van wijlen den heer F. Yerbist, werd benoemd de heer E. van der Heijden, aldaar. Ook werden benoemd de stembureaux voor de aanstaandestemmingen voor den gemeenteraad. Te St. Kruis is gisteren vergeten een candidatenlijst in te leveren voor de aftredende leden, (twee liberalen en een katholiek). Gekozen werden nu bij candidaatstelling de drie R. K. candidaten de heeren P. de Baere, A. Blondeel en C. de Sutter. van Dorsselaer, P. J. S. van der Hep den en P. A. Smet (aftr.). Stemming 5, eventueele herstemming 12 Juli. Graauw. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteldH. Aubroeck (aftr.), J. j. Bauwens, J. J. Bogaert, E. Buijsrogge, P. van Damme, F. Francken, P. J. Franssens, A. A. d'Haens, G. Verstraaten (aftr.). Stemming 11, eventueele herstemming 21 Juli. Hengstdijk. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zjjn candidaat gesteld J. de Bakker (aftr.), C. E. van Putte (aftr.), H. Schelfhout en J. Staes (aftr.). Stemming 7, eventueele herstemming 18 Juli. Hoek. Bij de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld J. van Drongelen (aftr.), J. D. de Feijter (aftr.), J. L. Platteeuw (aftr.) en D. Scheele. Stemming 7, eventueele herstemming 18 Juli. Hontenisse. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld E. B. Dumoleyn (aftr.), E. Kuijpers (aftr.), C. L. van Mol (aftr.), P. Vereecken (aftr.) en P. F. Vermorken. Stemming 7, eventueele herstemming 18 Juli. llulst. Bij de verkiezing van 7 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld: J. II. Baert, P. J. Borm, J. B. de Boy, F. J. de Bruijn. C. J. Burm (aftr.), Th. C. Fassaert (aftr.), J. E, Fricot, A. Hangelbroek, Fr. Hemelaar, D. F. van der Heijden, F. C. 0. M. Hombach (aftr.). L. P. J. Janssens, J. Ph. C. de Paepe, A. C, M. Poppe, A. A. van de Walle en J. F. van de Walle JFzn. Door toeneming der bevolking moet het aantal leden van den gemeenteraad met 4 worden vermeerderd. Stemming 11, eventueele herstemming 25 Juli. Koewaclit. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaard C. P. J. Dierick, E. L. Plasschaert en J. L. Kips, aftr. leden. Overslag. Alhier heeft dit jaar geene ver kiezing voor den gemeenteraad plaats. Philippine. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld F. J. L. M. Dhooge (aftr.), A. J. Minnebo (aftr.) en E. A. Rammeloo. Stemming 3, eventueele herstemming 10 Juli. Sas van Gent. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld P. J. Hamelynck (aftr.), J. V. Oole (aftr.), V. Verschaffel en P. Wauters (aftr.). Stemming 4, eventueele herstemming 11 Juli. St. Jausteen. Bij de verkiezing van 7 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld E. van Acker, A. de Beule, E. V. Bleijenberg, A. van den Branden, J. F, de Cock (aftr.), J. C. Cornelissens (aftr.), A. van Dorsselaer, P.J. Ferket, P. C. van Gassen, B. van de Goore (aftr.), A. C. Lockefeer, P. J. de Potter, H. Vergauwen, A. P. M. Vermandel, D. Verstraeten en Th. Voet. Door toeneming der bevolking moet het aantal leden van den gemeenteraad met 4 worden vermeerderd. Stemming 7, eventueele herstemming 18 Juli. Westdorpe. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaard D. B. van Acker, Alph. de Beleir en Cyr. Dellaert, aftr. leden. Zaamslag. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zjjn candidaat gesteld Jac8 F. Dees (afr.), Jan Dees, Aarn. Dieleman, Aarn. de Fejjter (aftr.), M. de Jonge (aftr.), W. de Klerk (aftr.) en L. A. de Mul. Stemming 4, eventueele herstemming 18 Juli. Zuiddorpe. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaaid. Th. Buijsse, P. Ongenae en P. Verhoeven, aftr. leden. Is het wenschelijk de ziekteverzekering uit- sluitend te doen plaats hebben bij van over- heidswege in te stellen organen De heer De Visser, die te kennen geeft dat hp later bij het algemeen debat over het Ziekteverzekerings-ontwerp zelf, zou uiteen- zetten dat, en waarom hij is tegen het stelsel van verplichte verzekering, houdt een betoog, waaruit blijkt dat hij is tegen het systeem van verzekering alleen bij overheids-zieken- kassen, omdat hij daarvan vreest dat dienten- gevolge de particuliere ziekenfondsen in de verdrukking zullen komen, ja het onderspit zullen delven. Van vervorming der particuliere kassen tot kassen voor bij verzekering of omzetting dier particuliere fondsen in begrafenis- of pensioen- fondsen, stelt spreker zich niets voor. Het stelsel van verplichte verzekering, zooals het thans door den Minister ontworpen is, acht spreker in zijn gevolgen zoo ernstig, dat als de zaak geregeld blijft zooals thans, bij het ge- geheele ontwerp absoluut verwerpelijk acht. Spreker doet uitkomen dat door een louter ambtelijke ziekteverzekering, ook door gemis aan goede controle, het* doel dat men zich voorstelt nooit zal kunnen bereikt worden, en dat en zulks is voor spreker het onover- komelijkst bezwaar aan de eene zijde aan volkskracht zal worden verloren, wat men aan den anderen kant aan volkskracht wil winnen, omdat de Minister thans met een slag wil ver- nietigen al wat er bij de arbeiders op het ge- bied van ziekenzorg reeds tot stand is gebracht. Noode zal spreker dus stemmen voor een ver plichte ziekenverzekering zeer noode voor een ziekteverzekering, alvorens een ouderdomsver- zekering is tot stand gebrachtmaar geheel onmogelijk zal het hem zijn te stemmen voor het Ziekteverzekerings-ontwerp als de regeling zich niet aansluit aan het particulier initiatief en hetzelve niet zoodanig sterkt, dat de Over- heid zich ten slotte geheel zal kunnen terug- trekken. De heer Duys steunt daarentegen's Ministers stelsel van uitsluitend overheidskassen. Maandagvoormiddag vergaderde in ^Dilli- gentia" te's Gravenhage het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De »Conradprijs" werd door den Raad van Bestuur toegekend aan den lnge- nieur van het Waterschap Schouwen, oud- Ingenieur van den Nederlandschen-Indischen Waterstaat, Jhr. R. R. L. de Muralt te Zierikzee. De Voorzitter, professor Krause, oud-Minister van Waterstaat, hield een toespraak, en deelde daarin mede, dat de Raad van Bestuur, voor- gelicht door het eenstemmig ad vies van de be- trokken commissie, in een daartoe expresselijke gehoudene zitting met algemeene stemmen be- sloten had de hoogste onderscheiding die aan een Nederlandsch ingenieur uit de handen van vakgenooten kan te beurt vallen, toe te kennen aan den heer De Muralt. De Conradprijs, die eens in de vijf jaren wordt toegewezen aan den Nederlandschen ingenieur, die de beste verhandeling en nuttigste vinding in het vak van den ingenieur zal hebben medegedeeld, is in het jaar 1870 ingesteld. De heer De Muralt is de achtste ingenieur, wien in een tijdperk van 46 jaren in Nederland en zijn Kolonien deze hooge onderscheiding deel- achtig wordt. De Conradprijs werd den ingenieur De Muralt toegekend op grond van een verhandeling over het ontstaan van dijkdoorbraken en oeverwerken van gewapend beton. Diep onder den indruk van het oogenblik dankte de heer De Muralt voor de eer, hem bewezen. Hij droeg onder levendig applaus die eer over aan het bestuur van het Waterschap Schouwen. Zierikzeesche Nieuicsbode. TER NEUZEN, 28 Juni 1911. De kapitein J. C. Lens van het 4e reg. vesting-artillerie te Ter Neuzen, is overgeplaatst naar het 3e reg. vesting-artillerie te Gorinchem. Heden werd alhier in het Hotel Cen- traal" door den notaris Van der Moer, ten ver- zoeke van de erven van mej. Maria de Kraker, weduwe van den heer Louis de Koeijer, in het openbaar geveild een woonhuis met toebehooren, schuur, plaats en tuin aan de Markt, hoek Zandstraat te Ter Neuzen, groot 2 aren 46 centiaren, bewoond geweest door de erflaatster. Hiervan werden koopers de heeren K. en Abr. de Koeijer, voor de som van f 6225. In de gisteren gehouden vergadering van de leden van ?De Buiten-societeit" alhier werd de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd, waaruit van een flink batig saldo bleek. Bij verkiezing voor 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Schagen van Leeuwen, M. de Jonge en J. P. W. Rommel werden gekozen de heeren Schagen van Leeuwen en M. de Jonge, en bij derde stemming de heer J. Jurrij. De herbenoemden en benoemde namen na eenig beraad de benoeming aan. In de, na de algemeene vergadering volgende bestuursver- gadering werden de heeren Schagen van Leeuwen Ter Neuzen. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld E. H. T. van Borssum Waalkes, D. J. Dees (aftr.), M. Eijke (aftr.), P. H. de Jonge van den Broeke, P. J. Scheele en A. Yisser (aftr.). Stemming 7, eventueele herstemming 18 Juli. Axel. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld F. Dekker Fz. (aftr.), P. Dregmans (aftr.), J. de Feijter Lz., J. J. de Feijter Kz. (aftr.), M. W. Koster Pz. en L. Lamaitre (aftr.). Stemming 7, eventueele herstemming 18 Juli. Bosclikapelle. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld P. B. Mel (aftr.), P. A. StallaertAdriaansens (aftr.), C. F. de Njjs en A. J. v. Vooren. Het aftredend lid de heer P. A. v. Eerdenburg wenschte niet meer in aanmerking te komen. Stemming 8, eventueele herstemming 22 Juli. Clinge. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad zjjn candidaat gesteldP. Bolsens, C. de Bruyn, J. F. Buijsrogge (aftr.), C. L. de Cock (aftr.), J. van Damme, K. L. Provinciale Staten van Zeeland. lntrekking Trekhonden- reglement. Onder de door Ged. Staten ingedieode stukken voor de a.s. Zomervergadering komt nog het volgende voor Blijkens het koninklijk besluit van 6 Februan 1911 (Staatsblad no. 44) zal de Trekhondenwet 1910 (Staatsblad no. 203) op 1 September a.s. in werking treden. Met dien datum zou dus volgens de letter van art. 142 der Provinciale wet het thans geldende Provinciale^ reglement op de bescherming van trekhonden in zijn ge heel van rechtswege ophouden te gelden, omdat in het daarbij behandelde onderwerp door een wet en een algemeenen maatregel van bestuur is voorzien. Intusschen bevat dat reglement in art. 4, derde lid, een in de Rijksregeling niet voor komend voorschrift omtreDt het muilkorven van de trekhonden, dat meer de veiligheid van het verkeer dan de bescherming van de dieren be- treft en daarom wellicht zou kunnen geacht worden naast de Rijksvoorschriften te blijven voortbestaan. Ged. Staten achten het onnoodig, voor die enkele bepaling een afzonderljjk Provinciaal Reglement te handhaven voor zooveel noodig kunnen de gemeentebesturen daarin bij politie- verordening voorzien. Ten einde alien twijfel uit te sluiten, of de bedoelde bepaling al dan niet in stand is ge- bleven, komt het Ged. Staten wenschelijk voor, het reglement met ingang van 1 September a.s. uitdrukkelijk in te trekken, en doen daartoe een voorstel. RECHTSZAKEH. m De rechtbank te Alkmaar veroordeelde den 35jarigeu David Maarschalk. vroeger ambtenaar in het krankzinnigengesticnt „Duin en Bosch te Castricum, die 13 Juni terecht stood wegens medepliehtigheid aan een poging tot diefstal van sleutels, welke was beraamd om in het gesticht in te breken en de brandkast te ledigen, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. lt,en scheepsramp. Op de reede te Vlissingen heeft Dinsdagnacht een scheepsramp plaats gehad, waarbij helaas, een slachtoffer te betreuren valt. Ongeveer half een werd in den Schardijnkil tegenover den Boulevard Bankert en slechts een paar honderd meter verwijderd van de plaats waar de vorige week het Engeische stoomschip ffRedwood" is gezonken de Belgische loods- schoener no. 15, schipper P. J. Decoster, aan- gevaren door het Zweedsche stoomschip //Lud- vig Peyron", komende van Antwerpen enbestemd naar Stockholm. De loodsschoener was uit zee teruggekeerd om te Vlissingen loodsen te halen en de beman- ning bestond uit den schipper en 5 matrozen. De schoener werd aangevaren midscheeps aan bakboordzijde en wel zoodanig dat het vaartuig dadelijk zonk. De opvarenden konden zich alien redden door tegen het stoomschip op te klimmen. Ook de schipper Decoster was reeds aan boord, toen hij op de borst getroffen werd door een neer- vallenden mast van den schoener. Tengevolge hiervan sloeg de schipper overboord en hoewel dadelijk alle pogingen in het werk werden ge steld hem te redden, mocht dit niet gelukken zoodat de schipper in de diepte verdween en verdronk. Het stoomschip ,/Ludvig Peyron" keerde naar de reede terug en werden de geredden door de motorboot van het Belgische loodswezen afge- haald en aan wal gebracht. Daarna zette het stoomschip de reis naar Stockholm voort. De bij deze ramp om het leven gekomen schipper P. J. Decoster laat een weduwe en 9 kinderen na. Reeds zeer vroeg in den morgen bewoog zich een talrijke menigte op den boulevard, de scheepsramp druk besprekende. Ook verder op den dag bleef deze belangstelliug onverflauwd en dat de twee aanvaringen, bijna op dezelfde plaats en dat in 6 dagen het onderwerp van alle gesprekken was, laat zich wel begrijpen. Van den gezonken loodsschoener is niets anders te zien dan de masten. Vanwege het Ned. loodswezen is bij de gezonken schoener een wrakboei gelegd. ^0 De 50jarige vrouw van C. V. isDinsdag- namiddag bij het spoelen van waschgoed in een sloot' achter de Hucht te Tiel verdronken. Zij laat een groot gezin na. Zaterdag j.l. is in den Dollart opgevischt het lijk van een net gekleede vrouw, tusschen de 40 en 50 jaar oud, met een steen om den hals, zoodat men aan een moord denkt. Het lijk is te Emden aan wal gebracht en naar het lijkenhuis aldaar vervoerd. In een gummifabriek te Haarlem wierp een 32jarig man een kameraad met een doode muis. De°vriend werd zoo woedend dat hij den ander met een ijzeren slinger te lijf ging en hem twee wonden toebracht aan het voorhoofd. Van ontsteltenis kreeg de getroffene een toeval, daar de geneesheer verklaarde dat detoegebrachte wonden zelf onbeduidend waren. Een werkman te Delft, die eenige dagen uit stad was geweest, kwarn, thuis komende, tot de minder aangename ontdekking dat een on- gewenschte bezoeker uit een linnenkast de spaar- pot der kinderen had gestolen. - Aangaande den vermoedelijken moord te Lienden, meldt men het volgende De vermoedelijke dader heet C. A. Nauris, oud 51 jaar, zwervende in een woonwagen en vader van acht kinderen, waarvan het jongste ^aterdagmorgen ontstond tusschen hem en zijn vrouw ongenoegen. Zij stond achter in den woonwagenhi) was aan het snpden van brood voor zijn paard. Even later Woorden lieden uit een anderen wagen roepen O, God I, en vonden zij de vrouw buiten den wagen voor de deur liggen. Haar 17jarige dochter en een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2