A I g e in e e r Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeu wsch-Vlaanderen. No. 5627. EE1T 00M EUITEN. 51e Jaargang. Binnenland. Donderdag 29 Juni 1911. STEMMING voor den Gemeenteraad. Ter visie-ligging opgaven van Candidaten. Buitenland. F E g IL L E T 0 N. ABONNEllENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,321/J en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Vrijdag, den 7 Juli aanstaande, VAN BORSSUM WAALKES E. H. T., DEES D. J., EIJKE NS., DE JONGE VAN DEN BROEKE P. H., SCHEELE P. J., VISSER A. zooals Het nieuwe Fransche Kabinet is al bijna gereed. De financieele specialiteit Caillaux heelt opdracht gekregen een nieuw Kabinet te vormen. De voorloopige lijst van de nieuwe Ministers, die in de politieke kringen wordt mee- //Maar Louise, ik begrijp je nietJe bent het toch zelf geweest, die me direct of indirect erop hebt gewezen, dat..." „Je een goudvisch kon machtig worden. Noem het kind rnaar bij zijn naam." //Juist, met eenige andere woorden heb je het me eens voorgesteld. Maar nu we het er toch over hebben, wat geeft je het recht eraan te twijfelen, dat ik Hetty werkelijk liefheb ^11 zag hem openhartig aan. De kennis van je karakter, Frans. Je gelooft haar liel te hebben in werkelijkheid is er van innige liefde geen spoor in je hart te ontdekken." //Louise, riep hij verwijtend. Zich bedwingend ging hij op smartelijken toon voortWat heb ik je tocb gedaan, Louise, dat je zoo geheel veranderd bent. Is dat nu dezelfde vriendin, die mij met raad en daad ter zijde stond, ver- trouwen met vertrouwen beantwoordde. Is dat nu dezelfde goede kameraad, die met mij lachte en weende Ik ben me geen schuld bewust ik ben in mijn hart en in mijn gevoelens voor jou niets veranderd, lieve Louise." //En toch moet het anders worden, ook tus- schen ons beiden," antwoordde zij hard. //Daar- over wilde ik ook eens met je spreken. Ik heb er reden toe. Je verloving met Hetty kan niet lang uitblijvem 6c daarom is de kameraadschap- pelijke toon tusschen ons niet meer gepast. ^gedeeld, ziet er aldus uitBinnenlandsche Zaken en voorzitterschap Cailiaus, Marine Delcasse, Oorlog Etiene, die wel zal zorgen dat in Marokko de militaire operaties niet gauw zullen worden gestaakt, Justitie Cruppi, Buitenlandsche Zaken De Selves, Financien Gauthier, Arbeid Boncour of Renaux, Kolonien Messimy. De Selves is de uiterst impopulaire en heftig aangevallen prefect van de Seine. Door hem een portefeuille aan te bieden, doet Caillaux een slimme zet. Hij is hem nu kwijt als prefekt, maar als zoodanig schijnt hij nadeeliger dan als Minister van Buitenlandsche Zaken. Overigens berusten deze combinaties slechts op geruchten. De moeiiijkheid zit hem juist in een titularis voor Buitenlandsche Zaken. Cruppi heeft in den korten tijd allerminst voldaan als leider der buitenlandsche politiek en hij werd terecht of ten onrecbte beschouwd als de spreek- buis van zijn collega Delcasse. Caillaux wil dus Cruppi niet overnemen, ook niet als Minister van Justitie. Onder de politici, die naar een Ministerbaantje snakken, behooren Bourgeois, Doumergue, De- schanel, Ribot en nog vele anderen. De oproerige Albaneezen wenschen zich niet klakkeloos aan de Turken te onderwerpen. Na de nederlaag, die de Turken hen toebrachten, is het meerendeel der Albaneezen in Montenegro gevlucht. De Porto koDdigde een amnestie af, beloofde de verbrande woningen weer te zullen opbouwen, maar de Albanen eischten waarborgen dat de Turken hun beloften zouden nakomen. Voor overwonnelingen slaan de Albanen een hoogen toon aan. Zij eischen verlof om wapens te dragen, het recht hoog en laaggeplaatste ambteuaren in Albanie te kiezen, vervullen van den dienstplicht in AlbaniS zelf, wederopbouw van alle verwoeste buizen en vergoeding voor de aangerichte schade, volleaige amnestie voor alle Albaneezen en tenslotte waarborgen, dat deze voorwaarden nageleefd zullen worden. Het hoofd van de voorloopige regeering, die de Albaneezen zichzelf gegeven hebben, de advoeaat Tocci, heeft een brief gericht aan de ltaliaansche pers, waarin hij zegt, dat 60,000 Albaneezen besloten zijn den strijd tegen de Turksche heerschappij voort te zetten, als Turkije hun eischen niet inwilligt. De Albaneezen zouden zich niet zoo sterk wanen, indien Montenegro hen niet hielp. De Porte heeft nu door haar gezant aan de Dat zou me tegenover Hetty in een scheeve verhouding kunnen brengen. Ik verwacbt, dat je langzamerhand aan onze omgeving een andere kleur zult weten te geven." Frans kreeg een benauwd gevoel. Het was hem of de kraag van zijn uniform te nauw werd. Het bloed steeg hem naar de wangen. Wat moest dat alles beteekenen Was het Louise ernst Hij werd verdrietig. Het kwam hem hard voor de vriendin te moeten ver- liezen om de bruid te winnen. Maar Louise overdreef stellig, dat deed ze pog al graag. Ja, het was zoo, zij overdreef. Hoe kon Hetty jaloersch worden op Louise, dat was immers onmogelijk. Hij beproefde dan ook den ouden hartelijken toon aan te slaan hij smeekte Louise hem te veroorloven, zijn vriendschap evenals vroeger, openlijk te mogen toonen, hij wilde aantoonen, dat zij verkeerde veronderstellingen en gevolg- trekkingen maakte te vergeefs, zij bleef onbewogen. Haar gezicht had een bijna ver- steende nitdrukking aangenomen, toen ze ten slotte vroeg //Frans, leg eens de hand op het hart en zegt of ge nu werkelijk gelooft aan je liefde voor Hetty, het hatelijke geld daar gelaten. Onderzoek je zelf ernstig of het niet een oogenblikkelijke luim was, die je Hetty als het ideaal van je hart voorspiegeldeIk herhaal het, zij is te goed voor een lichtzinnig spel, maar ik zou het arme, lieve meisje nog honderdmaal meer beklagen, wanneer je haar en jezelf voor het leven ongelukkig zou maken." Koortsachtig woelden allerlei gedachten hem regeering van Montenegro laten meedeelen dat zij den naar Montenegro gevluchtte Malissoren een termijn voor den terugkeer naar hun dorpen toegestaan had en dat de Montenegrijnsche re geering de aanwezigheid van de Malissoren niet Ianger dulden mocht. Ondanks dat de opstand officieel geeindigd heet, wordt dagelijks gevochten tusschen de Albanen en de troepen van Torgoet-pasja. De Malissoren zouden weer opgerukt zijn naarSamo- bor en de verbinding met Toezi hebben afgesneden. De kroningsplechtigheden te Evesham werden door onlusten gekenmerkt. Het stadsbestuur had 3600 gulden besteed aan de versiering en verlichting van gebouwen en kindervermaken. Ook was er een gemaskerd bal georganiseerd op 't stadhuis, waarop echter alleen de hoogere standen toegang hadden. Een troep volk trok des nacbts naar de balzaal, wierp de ruiten in en stak de versieringen in brand. De politie was macl^teljps en van de aangerukte brand- spuit werd d6 slang doorgesneden. Bij den burgervader werden de ruiten ingeworpen. Politie uit de omliggende gemeenten werd te hulp geroepen, maar de onlusten duurden van Vrijdagavond tot Zondag. De Koning heett zijn bijzonderen dank be- tuigd aan de Londenscbe politie, voor de pres- taties in de feestweek. Er wordt aan de agenten een speciale medaille uitgereikt, en zij krijgen als verdere belooning drie dagen extra loon en drie dagen vrij af. TWEEDE KAIVIER. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is de voortzetting van vraagpunt I der voorbereidingscommissie voor het Ziekte- verzekerings-ontwerp (is ziekengeld zonder ge- lijktijdige regeling der geneeskundige behan- deling wenschelgk De heer Lohman doet nader uitkomen, waarom hij voor beantwoording van het vraagpunt, maar tegen de Ziekteverzekeringswet zelf zal stemmen. Loopt het met 's Ministers stelsel mis, dan kan de Minister aan spreker althans niet verwijten, dat met zijn medewerking de regeling ontworpen is. Deze houding van spreker heeft niets met politieke draaierij of stemmen om den Minister pleizier te doen, te maken. De politiek heeft met deze kwestie absoluut niets uitstaande. Yan door het hoofd. De eigenaardige sombere toon, waarop Louise sprak, verlamde zijn tong. Hij waagde het nauwelijks haar in het gelaat te zien en hij had alles willen geven om daarop een vriendelgker, bartelijker trek te zien. Louise's ernstige blik deed hem verdriet. z/Ja, ik bemin Hettyklonk het eindelijk, maar de uitroep was meer smavtelgk dan innig en hartelijk. Hij scheen dit zelf te gevoelen. z/Ja, ik bemin haar, Louise," herhaalde hij op vasten toon, en zich zelven opwindende ging hij voort: //Waarom kwel je me toch zoo, Louise Je vergeet, dat jij zelf me met Hetty hebt samengebracht Als ik maar ernstig wilde, zou ik wel een meisje vinden, dat ver- mogend is en dat ik tevens werkelijk lief heb. Dat heb je zelf gezegd. Je bent steeds recht- vaardig, maar nu onrechtvaardig mijn han- delingen geven je geen grond voor twijtel en voor verwijten, zou ik meenen." Deze woorden troffen haar smartelijk. Ze keerde zich om en ging naar het venster als om haar gelaat te verbergen. Lang staarde ze naar buiten in den donkeren winternacht. Toen ze zich weer tot hem wendde, was zij blijkbaar veel bedaarder geworden. Hare trekken hadden de harde uitdrukking verloren, hare oogen waren vochtig. Ook haar stem klonk zachter. „Je hebt gelijk, Frans, ik mocht zoo niet spreken Ik zeg nu dan ook alleen Wordt gelukkig met Hetty maakt haar gelukkig. Zij verdient het, meer dan iemand anders." Een diepe aandoening greep hem aan. In zijne oogen glinsterden ook tranen. „Goede, lieve Louise zei hij ontroerd. //Ik een afspraak tusschen den Minister en de rechter- zijde is, spreker altbans, niets bekend. De Minister zet uiteen, dat de politiek in deze er niet bijgehaald is door de gehouden redevoeringen of door eenige redevoering of uit- lating des Ministers. Maar als de Minister gewezen heeft op de politieke gevolgen van al dan niet tot standkoming der wet, dan ligt dit hier aan, dat de Ziekteverzekeringswet zelve een politieke strekking heett, zoodat de politiek uit de zaak zelve voortspruit. 's Ministers wijzen op de politieke gevolgen bevat dus allerminst een dreigement. Gedetailleerd zet de Minister verder nogmaals het standpunt uiteen, dat hij zich bij zijn stelsel gedacht heeft. De Minister eindigt met als zijn overtuiging uit te spreken, dat het ontwerp zal voorzien in den nood, die bij de arbeiders bestaatdat het, trots de beperking, niettemin tegemoet zal komen aan wat economisch het eerste noodig zal zijn voor den arbeiderdat regeling van de ziekte-verordening niet mogelijk is, maar deze, zelfs al ware zij mogelijk, den arbeider zoodanige lasten zal opleggen, welke hij niet zou kunnen dragen. De Minister vraagt dus aan de Kamer, door het eerste vraagpunt bevestigend te beant- woorden, uit te spreken dat het ontwerp zich alleen tot uitkeering van ziekengeld behoort te bepalen. Ook de heer Nolens verklaart zijnerzijds, dat hem onbekend is eenige afspraak ter rechter- zijde omtrent de vraagpunten. De beraadslaging wordt hierop gesloten, en vraag 1. luidende is het wenschelijk de wettelijke Ziekteverzekering te beperken tot de uitkeering van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp, wordt met 51 tegen 37 stemmen bevestigend beantwoord. De stemming was zuiver rechts tegen links met uitzondering van den heer Van ldsinga (chr.-historisch), die met de linkerzijde tegen stemde. Aan den heer Schaper wordt verlof verleend op een nader te bepalen dag den Minister van Justitie te interpelleeren over het optreden van den waterschout te Rotterdam, bij gelegenheid van de zeeliedenstaking. De heer Schaper dringt aan op spoed bij de behandeling dezer interpellate. Na de pauze komt in behandeling vraagpunt II, luidende wensch immers niets anders dan het geluk van Hetty. Als zij mij tenminste wil toestaan aan haar geluk te denken." Louise glimlachte. z/Vrouwenoogen zien scherp, Frans. Ik ge- loof dat je daaromtrent geen zorg behoeft te hebben. En laten we nu als twee verstandige menschen scheiden. Beloof mij nu mijn beide wenschen toe te staan. Kom spoedig met je aanzoek voor den dag en dan het moge ons beiden licbt of zwaar vallen laten wij minder vertrouwelijk tegenover elkaar staan dan tot nu toe. Het is noodzakelijk, 1 rans, strikt noodzakelijk." Hij antwoordde niet, maar bracht hare band aan zijne lippen en kuste die. Zij weerde hem niet al. Integendeel, door een plotselinge op- welling van haar gevoel meegesleept, boog zij zich over hem heen en kuste hem op het voor- hoofd. u Daarop trok zij haar hand weg en snelde heen zonder een woord tot afscheid. Den volgenden middag zat Louise in haar atelier en beproefde te werken. Het wilde in den laatsten tijd niet erg vlotten vooral wan neer zij alleen was, verzonk zij in droomerijen. Uren lang kon zi) roerloos op een punt van het begonnen portret staren, geheel gevoelloos voor hetgeen anders haar belangstelling op- wekte. Plotseling kon zij dan opspringen, het vertrek eenige malen op en neer loopen, om dan weer den verloren tijd in te halen door ingespannen arbeid. (Wordt vervolgd). T ER IRAHfT. Hit bind verschijnt Kannda^, Wuensdag. era ViijdaBavonil, nitgeinoderd op Feeatdaiceu 1»il de t'lima J. Ill OK HAHrOK, te fe» lenien. I if i r 11 IIMill i» ■■■Mm. i De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgena acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vierplaatsen in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren 1). J. Dees, M. Eijke en A. Visser; en ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. van de Bee, die mede periodiek moest aftreden. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn: Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste *EEN JAAR". Ter Neuzen, den 27 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van vier plaatsen in den Genxeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der can- didatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat ai'sehriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, den 27 Juni 1911. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. SBBSBESKG£

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1