AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwsch-Vlaaideren. No. 5626. Dinsdag 27 Juni 1911. 51e Jaargang* Buitenland. EE1T 00M BUITE1T. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Baitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Kroning&feesten te Londen. De Koninklijke optocht door Londen werd Vrijdag* begunstigd door goed weder, en had daardoor een groot succes. Het was een der mooiste militaire schouwspelen, en het duurde meer dan een uur, voordat de stoet voorbij was, zoodat als het hoofd van den stoet een weg van zeven mijlen had afgelegd deze aan het paleis terug had kunuen zijn tegen dat de staart dit verliet. De koning en de koningin reden in een open staatsiekaros bespannen met acht roomkleurige paarden. De geestdrift van het volk was zonder voorbeeld. De koning droeg maarschalksuniform, de koningin een blauw kleed met stroohoed waarop een blauwe veer. Toen de koning en de koningin de Wellington Arch passeerden stonden zij rechtop in het rijtuig, om den prins van Wales, de prinsen en prinsessen te begroeten. die op de tribune zaten, voor hun gebruik ingericht op het terrein van het paleis. De stoet was Vrijdag veel indrukwekkender dan Donderdag. In den stoet was ieder regiment van het leger vertegenwoordigd door een af- deeling van vijfentwintig man en een officier de koloniale troepen en het Indische leger zonden ook afdeelingen. Ondanks de groote drukte zijn er over het algemeen slechts weinig beteekenende ongevallen te vermelden. De personen, die naar de ziekenhuizen werden gebracht,leden slechts aan zwakte en over- spanning, doordat zij den nacht slapeloos hadden doorgebracht en niet voldoende voedsel hadden kunnen krijgen. Slechts enkele ernstige gevallen kwamen voor, twee dames n.I. braken een bee'n en een Cana- deesch kapitein bekwam bij een val een schedel- breuk. F R A N K R IJ K. De Fransche Kamer beleefde Vrijdag weer een ,/journee", een dag van beteekenis, want het kabinet-Monis werd naar huis gezonden. Na de ramp op 't vliegveld van Issy waar de invloedrijke Minister van Oorlog, Berteaux, sneuvelde, was de krachtige man uit't Kabinet weg. Toch had men al voor dien aan het ministerie geen lang leven toegedacht, maar 9) Onlangs ergerde hij zich niet weinig, ze was bezig met de wijsgeerige stellingen van Schopen hauer. Soms kon Louise wel weer uitgelaten vroolijk zijn dan vloog ze naar de keuken, kwam even later terug met een dampende bowl „ate- lierpuncli", zooals zij het noemde, en schitter- de een goed uur van vroolijkheid en vernuft. Maar haar vroolijkheid had iets gedwongens, haar scherts klonk dikwijls spottend. De hemel weet, hoe het kwam, maar eens op een avond kwam het gesprek op het huwe- lijk en mevrouw Van Elderen hield een lofrede op het verbond tusschen twee harten, door liefde vereend. Zij mocht zich zelve soms gaarne hooren sprekeh en zij sprak goed, Hetty en Frans luisterden aandachtig. Op eens begon Louise te lachen. wVergeef me, mama, maar als men in de wereld rondkijkt, bemerkt men toch dat het echtelijk geluk soms even snel verdwijnt als het aanvankelijk opkwam. Men slaat de be- schaafde vrouw niet meer met een knuppel, maar de zedelijke onderworpenheid der vrouw is des te grooter. Ik zou daarvan vele voorbeelden kunnen aanhalen. De vrouw brengt haar vrij- heid ten offer, menigmaal ook haar geld en goed, maar of liefde haar die opoffering blijft met den nieuwen Minister van Oorlog had men ook al geen succes. Deze was generaal Goiran, die, naar een blad insinueerde, indertijd met madame Steinheil zeer bevriend was en haar machtigen politieken invloed ten gunste van zichzelf en zijn zoon wist aan te wenden. Goiran heeft, en dat is erger voor een Fransch Minister, zijn neus voorbijgepraat. Men vertelt dat hij nog geen 24 uren de politieke erfenis van Berteaux had aanvaard, of hij had reeds ver- schillende journalisten te woord gestaan. In het parlement sprak hij alsof hij in de societeit was en zoo wist hij in den Senaat te vertellen dat in tijd van oorlog niet de opperbevelhebber, maar de Ministerraad de hoogste beslissing in handen zou houden. Niet de militaire deskundigen, maar de burgerlijke politici zouden dus over de militaire taktiek te beslissen hebben. In de Kamer werd Vrijdag over die kwestie geinterpelleerd. Goiran trachtte er zich uit te redden door te verzekeren dat hij slechts zijn persoonlijke opvatting in den Senaat had meege- deeld. De Kamer nam de gelegenheid waar om het Kabinet omver te werpen. Een motie, die de regeering niet aanvaardde, werd met 238 tegen 224 stemmen aangenomen. De uitslag der stemming veroorzaakte een groot tumult. Eenigen tijd lang bleven de aanwezige Ministers kalm op hun bank zitten, in plaats van met hun portefeuille onder den arm been te gaan, zooals gebruikelijk is. De meerderheid schreeuwde //Ontsiag nemen met uitzondering van de socialisten, die het Ministerie zouden willen behouden. De uitslag der stemming werd met daverend handgeklap ontvangen. Aan voortzetting van de zitting viel niet te denken. De oorzaak van Monis' val ligt in de kiesrecht- hervorming. Het kabinet had zich verklaard voor evenredige vertegenwoordiging, waarvan de behoudende radicalen voor zich geen heil ver- wachten. Het Kabinet moest dus zoo spoedig mogelijk omvergekegeld en 'tis te verwachten dat er een zeer gematigd ministerie zal optreden. Als formateurs worden genoemd Caillaux, Clemenceau, Delcasse en Poincare. President Fallieres was juist op reis naar Rouaan, toen de crisis uitbrak. Hij kwam gis- teren te Parijs terug. Heden werd officieel het ontsiag aangeboden. vergoeden, is aan redelijken twijfel onderhevig. Een vergulde kooi is haar hoogste belooning." Frans gevoelde zich onbehaaglijk. Geergerd wierp hij haar tegen ffNu schijn je slechts de schaduwzjjde te zien, lieve nicht. Dat is toch, met je verlof gezegd, de waarheid verdraaien en bovendien je smaadt onze eigen ouders." vOnze ouders Ik spreek slechts van het tegenwoordig geslacht," antwoordde zij verlegen. ;/De wereld is de laatste dertig jaar immers zooveel volmaakter geworden of het ons voordeel is Maar hoe het ook zjj, ik prjjs ruijne vrijheid en wil die niet voor een bedrie- gelijk geluk weggeven", ging zij trotsch voort. tfEn alles wat jullie mannen liefde noemt is in de meeste gevallen niets anders dan bedrog en schuim. IJdelheid en zelfzucht zijn uwe drijfveeren." ffKom, kom, Louise, je maakt het te erg. Het is also! er tegenwoordig geen mannen met eerlijke gevoelens meer voorkomen," zei me vrouw Van Elderen wel wat ontevreden. //De alles overheerschende liefde zal heden evenzeer in menig menschenhart wonen als in vroeger tijd. Ik moet toegeven, dat zij zich tegenwoordig moeilyker kan te kennen geven door de veran- derde oinstandigheden. Om in het huwelijk gelukkig te zijn, komt het werkelijk niet alleen op de liefde aan. Eene bedaarde, gelijkmatige genegenheia, wederzijdsche achting en niet het minst zorgenvrij, uiterlijke omstandigheden zijn naar mijn oordeel de zekerste waarborgen voor wezenlijk geluk." #Maar, mama, u ontneemt zoo aan het huwelijk In de wandelgangen der Kamer vertelde men, dat Monis nog getelefoneerd heeft, dat men den toestand moest zien te redden, door te zeggen dat hij, Monis, de motie van eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan, wel aan had willen nemen. Maar dit bericht wekte enkel hoonend gelach. Het Kabinet-Monis leefde 3 maanden en 17 dagen als men dat //leven" noemen kan. Vrijdag heeft H. M. de Koningin een bezoek aan het nieuwe 's rijks muntgebouw te Utrecht gebracht. Op den weg van het station naar de munt werd H. M. door een groote menigte Utrechte- naars luide toegejuicht. In het muntgebouw waren tal van autoriteiten, waaronder de Minister van Financien aanwezig. De Minister sprak de Koningin toe, waarna een rondgang door de verschillende zalen werd gemaakt. H. M. ver- leende in een dezer hare medewerking bij het slaan van het eerste gouden tientje. Het geheele bezoek droeg een zeer eenvoudig karakter, vnj van alle officieel vertoon. TER NEUZEN, 26 Juni 1911. Door ingelanden van den polder Noord bij Neuzen is benoemd tot ontvanger-griffier van dien polder de heer A. de Bruijne alhier. Een concert van het Vlissingsche muziekge- zelschap //Ons Genoegen" in „de Buiten-Societeit" alhier, schijnt maar niet vlot van stapel te kunnen loopen. In vroegere jaren moest een concert meermalen wegens ongunstig weder uitgesteld worden. Een ander maal ging het door onder niet juist gunstige omstandigheden en het concert dat gisteren zou gegeven worden werd Zaterdag wegens het ongunstige weer uitgesteld tot a. s. Zondag. Door de Scherpsehuttersvereeniging /,Voor Vaderland en Koning" alhier, is besloten haar 25jarig bestaan, dat zij op 27 Sept. a. s. her- denkt, te vieren door een vierdaagschen schiet- wedstrijd, tot bijwoning waarvan alle schiet- vereenigingen in Zeeland zullen worden uit- genoodigd. Naar wij vernamen is ook alhier de in vloed der staking van zeelieden merkbaar ge- weest. De bemanning van het stoomschip de laatste bekoring. Voor mij zou zulk een rustig en koel naast elkaar leven met den dood gelijkstaan. Mijn natuur heeft behoefte aan strijd en een uur van geluk, waarvoor ik ge- streden heb, zou me meer waard zijn dan een jaar van zulk schijngeluk." Spotachtig viel zij zich zelf in de rede z/Maar wat babbel ik toch. Ik ben juist als iemand, die den hoofdprijs verdeelt, zonder in de loterij te spelen. Mijn beste Hetty, neem mijne woorden niet te ernstig op en doe als ik, lach erom." Miss Green had zwijgend toegeluisterd. Lang- zaam sloeg zij de oogen op en keek Louise peinzend aan. //Ik kan niet lachen om hetgeen je daar zeide, Louise. Het doet me te treurig aan als ik je zoo hoor spreken", zei ze bedaard-. z/Wel, wat denk je dan van mijn vurige rede //Slechts dit, dat er heden evenals vroeger gelukkige en ongelukkige huwelijken zijn, en dat wij vrouwen aan het geluk of het ongeluk daarvan evenveel schuld hebben als de mannen en verder, dat men geen hersenschimmen moet najagen maar berusten in zijn lot, dat wil zeggen, dat men zijn plicht moet doen." z/Bravo!" riepen mevrouw Van Elderen en Frans als uit een mond. z/Je bent de beste van alle practische Ameri- kaansche vrouwen, lieve Hetty. Voor u daar- ginds wordt het gelukkig zijn ook bijzonder gemakkelijk gemaakt. Men zegt tochDe Vereenigde Staten zijn het paradijs voor de ge- trouwde vrouwen en de hel voor de inanneD." Hetty schudde het hoofd. Wanneer men haar /River Lagan" gat althans jl. Donderdag in verband daarmede te kennen dat zij bezwaar had op de bestaande voorwaarden weer mee te varen naar Londen, omdat men aldaar moeilijk- heden vreesde van de zijde der stakende zee lieden. Na onderhandeling met de reederij werd eene loonsverhooging toegezegd, die aan een tweetal matrozen niet voldoende voorkwam. Deze zijn daarop door anderen vervangen. Een der alhier thuisbehoorende werkwilligen is door stakers bemoeilijkt, maar wist deze van 't lijf te houden. Tot buitengewoon opzichter van den Rijks Waterstaat bij de rivierverbetering van den Gelderschen IJsel bij Zalk is benoemd de heer P. J. Visser te Doesburg. Den heer flonore Buijsse te Assenede in Belgie is dezer dagen vergund weer in Neder land te verblijven. Wegens wederspannigheid tegen de politie had hij drie weken gevangenisstraf te onder- gaanom die straf te ontgaan nam hjj in September 1907 de wijk naar Belgie en liet zijn landbouwersaffaire te Biervliet in den steek. Vrijdag is te Middelburg naar het huis van bewaring overgebracht W. B., oud27 jaren, bootwerker, geboren te Amsterdam, vroeger wonende te Ter Neuzen, thans te Merxem. Tegen B. was door de Arrond.-Rechtbank te Middelburg rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming en instructie ter zake van diefstal van gietijzer, gepleegd te Ter Neuzen in Mei 1910. Te Stavenisse besloot de raad aan de Prov. Staten te verzoeken de spoorboot bij de nieuwe dienstregeling ook die gemeente te laten aandoen. In verband hiermede zal aan de gemeen- tebesturen van St. Maartensdijk, Scherpenisse en St. Annaland om steun gevraagd worden, en de afgevaardigden van het eilaud Tholen om hun medewerking. Sluiskil. Zaterdagavond overleed plotseling alhier de Zeer Eerw. Pater Gerardus Gardiaan. In hem verliest de orde der Capucijnen een waar Kloosterliug, de kerk van Sluiskil een groot weldoener, de bevolking een goejen herder, de armen een hulp en troost, de kinderen een goeden leidsman. Vooral het Patronaat dat heel veel aan hem te danken heeft betreurt zijn al te vroeg heengaau. Axel, 26 Juni. Het a.s concours-hippique alhier, dat ditmaal uitmuntend is samengesteld, vaderland aanviel kon ze bijna driftig worden. z/Dat is leelijk gezegd, lieve Louise. De vrouwen verlangen van de mannen wel veel eerbied maar zij staan hen in nood en gevaar ook on- wrikbaar ter zijde. Men heeft mij dit gezegd en naar alles wat ik gezien heb, geloof ik het ook gaarne. Een Amerikaansche laat zich niet in een kooi zetten zij wil ook in het huwelijk hare vrijheid en zelfstandigheid bewaren." z/Dan moet je je maar bedachtzaam een goudmannetje onder de tirannen der wereld uitzoeken." Nu moest Hetty lachen. //Dat heeft den tijd nog, hoor. Ik wacht op het eerstvolgend schrik- keljaar dan hebben we het recht een echt- genoot te vragen, en wee hem, die zich dan wil onttrekken aan het geluk, dat ik hem aan- bied." Een week later troffen Louise en Frans elkaar des avonds weer eens samen aan. z/Het wordt tijd, dat je er een eind aan maakt, Frans", zei ze kortaf. »lk weet niet hoe mama er over denkt, maar ik kan dat getalm niet langer dulden. Hetty is er te goed voor. Ik bid je dus niet langer met je verklaring te wachten." Die ongewone toon ergerde Frans. //Ik vind het woord getalm vrij kras", zei hjj. //Ik ben me niet bewust, dat in mijn omgang met miss Green, onder de oogen van je mama, iets on- gepast is gebeurd". z/Kras of niet kras, ik wil er toch een eind aan gemaakt zien. Ik kan niet langer dulden dat je mijne vriendin op een wijze het hof maakt, dat..." (Wordt .vervolgd.) TEtt \EiZE\S(HE COIR1ST. Dit III ml ver.chijnt VIWnenaditi. en VriJdMtiavond, altgexonderA op Fee.tilM^en ItiJ de Iflnna I*. J. UK liXBE. te ter Semen. ■wrwrmw Twtxj- *»ian ggM—inKmi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1