A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5624. Donderdag 22 Juni 1911, 51e Jaargang. Kamer van Koophandel en Fabrieken Buitenland. EEN 0QM BUITEN. Binnenland. Openbare Vergadering ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.B21/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer <U0. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsmg derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ZEIEIE^STIE] BXjJLID. te Ter Neuzen. op Donderdag den 22 Juni 1911, 's nam. 8 uur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, H. J. YOOREN. Londen maakt zich gereed voor de kronings- feesten. Maaudag is de ontvangst van de vreemde vorsten begonnen. In den loop van den dag zijn 39 vorstelijke personen, onder wie prins Hendrik der Nederlanden, voordekronings- plechtigheid aangekomen. Zij zijn in naam van den Koning door den bertog van Connaught, door prins Arthur, door den bertog van Teck en prins Christiaan aan het versierde station ontvangen. Des avonds heeft Koning George de vorsten aan zijn tafel genoodigd. Er is een lange lijst van onderscheidingen ter gelegenheid van de kroning gepubliceerd. Bekende politici als Crewe, Curzon en Roseberry kregen hooge onderscheidingen. Te Spithead arriveeren de vreemde oorlogs- schepen voor den vlootschouw. Ieder schip vuurde bij aankomst 21 saluutschoten af, ter eere van het Engelsche volk, en 17 ter eere van den Britschen opperbevelhebber, admiraal Moor. Ook de Engelsche vloot is, behalve de torpedojagers en de onderzeeers, bijeen. Vandaag heeft op het Buckingham-paleis het groote staats-banket plaats, waaraan alle vreemde vorsten zullen deelnemen. Donderdag is de eigenlijke kroningsdag. Millioenen heeft men besteed voor de ver- siering en illuminatie van Londen, waarvoor bijna 30 millioen gulden zou zijn uitgegevpn. Aan electriscbe lampen voor de straatverlich- ting is door een firma voor 4 millioen gulden geleverd. Aan de schatkist kosten de militaire parades door 60,000 man en de vlootrevue door een paar honderd groote schepen, 10 millioen gulden. Aan de oprichting van tribunes is meer dan 6 millioen ten koste gelegd. Zooals men weet is het verkeer met vlieg- machines en ballons van 22 tot 29 dezer boven het graafschap Londen verboden. FEUILLETON. Louise perste de lippen samen. Als door een plotselinge, diepe ontroering aangegrepen, trok zij het blonde hoofd harer vriendin aan haar borst en kuste haar hartstochtelijk. Zooals Louise van Elderen het zich had voor- gesteld en gehoopt en toch ook gevreesd, zoo was het gekomen. Het is zoo gemakkelijk een jong meisjeshart te winnen, dat nog nooit liefde gekend heeft of door verdriet terneergebogen is. Zij beoor- deelde Hetty Green zoo juist als de scherpste menschenkennerFrans van Houtheim moest overwinnen, als hij slechts wilde. En hij hij zou dwaas zijn als hij de gelegenheid niet aangreep. Hoe zonderling speelt het lot toch met ons, menschen, dacht Louise. Waarom moest Hetty Green haar levensweg kruisen. Zij kon niet boos zgn op het lichtzinnige toeval, dat alles zoo had geschikt. Evenmin kon zij boos zijn op Hetty. Zij zelf had Frans immers genoodigd on kennis met Hetty te maken en toch kwam bij haar de gedachte opzou het niet beter zgn geweest als ik haar nooit had gezien De Londensche bladen wijden kolommen aan de beschrijving van de overdadige pracht der kostuums van het Koningspaar en hun ge- volg. Op den dag der kroning zal Koningin Mary een blauw satijnen kleed dragen, met gouden borduursels belegd, in den vorm van bloeroen, die Engeland, lerland en Schotland voorstellen, en in 't midden een groote ster Indie voorstellend. De hermelijnen mantel der Koningin, ook rijk met goud versierd, op de schouders zware gouden kwasten, is voorzien van een 6 meters langen purperen sleep. Ook op dien sleep zgn rozen, klaverbloemen, distels en eikenbladeren geborduurd. De Koningin weduwe Alexandra schonk 12,000 gulden voor studiebeurzen van kinderen van politieagenten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde komtde behandeling van de door de commissie van voorbereiding voor de wetsontwerpen tot regeling der arbeiders-ziekte- verzekering gestelde vraagpunten, luidende 1o. Is het wenschelijk de wettelijke Ziekte- verzekering te beperken totuitkeering vanzieken- geld, met uitsluiting van de zorg voor genees- kundige hulp 2o. Is het wenschelijk de Ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats hebben bij van over- heidswege in te stellen organen 3o. Is het wenschelijk raden van arbeid in te stellen, belast met de taak om mede te werken tot de uitvoering van wetten betreffende den arbeid De Voorzitter geeft vooraf eenige regelen omtrent de wijze van behandeling dier vragen, waaruit aangestipt wordt dat hij de vragen ieder afzonderlijk wil behandeld hebben; dat hij de debatten wenscht beperkt te zien uitsluitend tot de vraagpunten en niet wil uitgebreid zien tot het ontwerp-Ziekteverzekeringswetvoorts acht hij amendementen op de vragen niet toelaatbaar, hetgeen echter niet uitsluit het indienen van moties, over de toelaatbaarheid waarvan dan nader kan beslist worden. De heer Duys, het eerste vraagpunt be- jiandelende, bestrijdt in het stelsel des Ministers, dat deze het meest elementaire beginsel van Ziekteverzekeringde zorg voor de genees- kundige hulp, in het ontwerp niet heeft opge- nomen. Dit acht spreker een onverantwoordelijke zorgeloosheid. Wei is waar verdedigt de Minister zijn handelwjjze door te beweren dat Het was gebeurd in den avond van den 24en December. Mevrouw Van Elderen en Louise hadden nog eenige boodschappen gedaan en wandelden langzaam door het bontgewoel naar hare woning. Op den hoek van de Vgzelstraat en Singel had een oploopje plaats. De beide dames gingen er heen.en hoorden dat een koet- sier zich op ruwe wijze uitliet tegen een jong meisje, dat blijkbaar even te voren van zgn rgtuig gebruik had gemaakt en 't met hem niet eens kon worden. De omstanders, lieden uit de laagste volksklasse, schepten veel be- hagen in het voorval. Louise had dadelijk opgemerkt dat het meisje gebroken Hollandsch sprak met een Engelsch accent. Zij hield haar moeder tegen en trad naderbij. z/Neem dan toch dat gouden vijfdollarstuk en wissel in den dichtstbijzijnden winkel", hoorde ze het vreemde meisje zeggen, ,/of laat mij het doen." „Neen, neen, juffie, allemaal praatjes. Wacht maar tot de politie-agent van den hoek komt die zal dat wisselen wel voor u in orde brengen. Het is niet alles goud wat er blinkt." De koetsier scheen zich op Kerstdagavond reeds getracteerd te hebben. Het publiek ver- maakte zich kostelgk. Verontwaardigd trad Louise dichterbg. Vast- beraden liep ze op den koetsier toe en vroeg kort en bevelend hij atkeerig is van dwangoplegging in zake de geneeskundige behandeling, maar geheel in strijd daarmee en inconsequent straft de Minister hen, die zich niet van geneeskundige hulp voorzien door aan dezulken geen uitkeering te geven. Indirect worden dezen dus, niettegen- staande de Minister beweert geen dwang te willen, toch gedwongen voor geneeskundige hulp te zorgen. Maar anderzjjds zullen er velen zijn die het er eens op wagen zullen, in de gedachte dat zij wel niet ziek zullen worden. Dit zal in niet geringe mate de, zorgeloosheid vermeerderen. Spreker zet uiteen, dat vooral de arbeiders ten plattelande, de landarbeiders, de slachtoffers zullen worden van deze verkeerde regeling des Ministers, zullende deze kategorie van arbeiders geheel overgeleverd zijn aan de willekeur der plattelandsdoktoren. Met een beroep op buiten- landsche wetgevingen, bestrijdt spreker, dat er geen rechtsgrond te vinden zou zijn voor op- neming in de wet van de zorg voor genees kundige hulp, en weerlegt verder breedvoerig de verschillende andere argumenten, door Mi nister Talma in zgn antwoord op de vraag punten, aangevoerd tot verdediging van diens stelsel. Een goede Ziekteverzekering raoet erop gericht zgn om den arbeider zoo spoedig en zoo volkomen mogelijk te genezen maar moet tevens waar- bovgen bevatten dat de organen, belast met de uitvoering der verzekering, krachtig zullen medewerken tot bestrijding van volksziekten en volkskwalen. De volks-hygienein het algemeen moet door de Ziekteverzekering krachtig bevor- derd worden. Als dit sociale element aan de verzekering ontbreekt, zal zij een dood, dor, duf ding zgn. En nu is juist spreker's grief, dat de Minister, door in het ontwerp de zorg voor de geneeskundige hulp niet op te nemen, getoond heeft te missen dat besef, dat de Ziekte verzekering volks-hygienisch moet werken. Nog zet spreker uiteen dat de regeling, die de Minister wil, een broeinest van strubbelingen en misere zal doen ontstaan, waavdoor de zaak duur en slecht wordt, en waardoor tevens de geheele vereenvoudiging en decentralisatie van de administratie der Ongevallenverzekering en der Rijksverzekeringsbank, waarnaar het geheele land verlangend uitziet, zullen worden verijdeld. Spreker noemt de splitsing van een regeling van het ziekengeld en van de geneeskundige hulp een dokterseisch, waarvoor de Minister eenvoudig op den loop is gegaan. En daar- tegen protesteert spreker krachtig, namens zgn partijgenooten, want de belangeu van de arbeiders, voor welke toch de sociale wetgeving in het leven wordt geroepen, mogen niet worden op- ,/Hoeveel moet je hebben? Spoedig alsje- blieft." De man veranderde nu plotseling van houding. Hg nam zijn hoed af. „Twee gulden vjjftig alsjeblieft." Zij gaf hem snel het geld eu trad weer naar het trottoir, waarheen de jeugdige vreemdelinge haar hartelijk dankend volgde. Louise zag nu eerst, dat de tranen het meisje in de oogen blonken. nWees zoo goed mij naar een winkel te brengen waar ik mijn Amerikaansch goud kan wisselen", zei het jonge meisje ontroerd. //Ik heb geen Hollandsch geld en die man scheen mij voor een bedriegster te houden." Spoedig was in het gebrek aan Hollandsch geld voorzien. Yoor de vreemdelinge echter afscheid nam vroeg zij naar het adres van den Amerikaanschen consul. Mevrouw Van Elderen was zoo ingenomen door de sympathieke verschijning, dat zij het woord opnam voor Louise. z/Oh, als a aan het consulaat wilt weten, kunt u wel met ons meegaan. Wij maken heel geen oraweg, wanneer wij langs de Heerengracht guan. Zoo u het dus goed vindt, miss //Hetty Green", zei de jonge dame, eerbiedig buigend. z/Wanneer u het dus goed vindt, miss Green, zullen wjj u daarheen brengen." geofferd aan de zuivere beroepsbelangen der doktoren. Spreker eindigt met de hoop dat de Kamer den Minister duidelijk zal te verstaan geven dat zij een goede Ziekteverzekering wil tot stand brengen als een nationale zaak zonder politieke bijoogmerken, maar waarin niet mag ontbreken de zorg voor de geneeskundige hulp. En daarom dient de eerste der gestelde vragen ontkennend te worden beantwoord. De heer Passtoors, die Minister Talma hulde brengt voor diens duidelgke beantwoording der vragen, houdt een betoog voor de door den heer Duys zoo gewraakte splitsing van verzekering en geneeskundige hulp, een splitsing welke niet alleen door de Maatschappij tot bevor- dering der Geneeskunst, maar evenzeer door de Federatie van Roomsch-Katholieke arbeiders ge- wenscht wordt. Door samenkoppeling van verzekering en geneeskundige bulp zouden de losse atbeiders buiten de ziekenfondsen worden gesloten. Behoudt men de scheiding, dan zal de werk- looze arbeider zgn dubbeltje kunnen blijven betalen aan het ziekenfonds, en zgn dokter en apotheker kunnen behouden. Het onoverkome- lijke bezwaar van spreker tegen samenkoppeling, ook al zouden alle andere bezwaren daartegen worden weggenomen, is dat hij niet zou weten wat er staat te gebeuren met de kleine loonen. Bij regeling van werkzaamheden na de pauze wordt besloten morgenmiddag, na de eind- stemming over de Steenhouwerswet, eenige koloniale wetsontwerpen te behandelen, en onmiddellijk daarna de interpellate te doen houden door den heer Van Karnebeek, betreffende de toepassing van het totalisator-verbod. De heer Schaper geeft in overweging om alsnog ook de Bakkerswet in openbare behandeling te nemen, in plaats van de Tariefwet in de secties te onderzoeken. In October toch zal de Kamer anderen arbeid vinden, en bovendien gaat het gerucht dat in het najaar verscheidene leden naar het interparlementaire congres te Rome zullen gaan. De Voorzitter beduidt den heer Schaper echter dat tot het sectie-onderzoek der Tariefwet nu eenmaal besloten is, en dat dus moet voorgaan. Hierna wordt het debat over de vraagpunten betreffende de Ziekteverzekering hervat. De heer Patijn zet als zijn onoverkomelgk bezwaar tegen de regeling uiteen, dat deze zich beperkt tot de uitkeering van ziekengeld, zonder gelijktijdige regeling van de geneeskundige be handeling. Eerste eisch toch is het ziek zijn zelf van den arbeider tot de kleinste perken terug te brengen. De uitkeering van ziekengeld is slechts van secundair belang bij een goede Ziekte- Zij dacht niet anders dan dat de Amerikaan- sche door den consul als gast verwacht werd en was dus zeer verwonderd toen ze onderweg hoorde, dat miss Green alleen om raad en be- scherming naar den consul ging. Zij verloor reeds vroeg haar beide ouders en was niettegen- staande haar jeugdigen leeftijd geheel onafhan- kelijk. Reeds lang had zij den levendigen wensch gekoesterd Europa te bezoeken en nu had zij haar plan volvoerd. Een gezelschaps- dame, die zij had meegenomen, was plotseling op de zeereis gestorven en zoo stond zij bij aankomst te Rotterdam geheel alleen. Ze her- innerde zich een pension in Amsterdam, dat haar was aanbevolen. Het scheen echter ver- plaatst te zijn, zij kon het tenminste niet vinden en daar ze het liefst een goed pension wenschte waar ze landgenooten kon aantreffen, wilde zij zich tot den consul wenden. Bij den consul aangekomen troffen zjj dezen niet thuis. De portier vroeg of zij morgen wilde terugkomen. De Amerikaansche scheen bierdoor wel teleurgesteld te zgn. Ze liet er zich echter niet door ontmoedigen. //Ik heb mijn bagage op het station laten staan en zal vannacht maar in een der dichtstbijzgnde hotels logeeren", zei ze kalm. //Morgen zal ik wel verder zien. Zoudt u me nog de vriendelijkheid willen aan- doen mij een goed hotel aan te wgzen (Wordt vervolgd.) TER \EI7iE.\S('IIE COURAST. Dl« bind verxrliijnt Maandng-, Woenadag- en »'*iJdn«tnvond, uitKeznnderd op Fee«(diiKen by de Fl»m» 4'A® BK *e

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1