Gemengde berichten. vervoeren van herkauwende dieren en varkens, naar of binnen een kring, omvattende den Klein Baarzandepolder en den Jong Baarzande- polder in de gemeente Groede, alsmede de ge- deelten der gemeenten Schoondijke, IJzendijke en Hoofdplaat, welke begrensd worden door de grens tusschen de gemeenten Groede en Schoondijke van af den Zeedijk tot den Gater- nisseweg, den Gaternisseweg tot de Gaternisse kreek, de Gaternisse kreek, den Scherpenheuvel- schen weg van af den Statendijk tot de Klakbaan, de Klakbaan, den Kruisweg tot den Zeedijk en den Zeedijk van af den Kruisweg tot de grens tusschen de gemeenten Groede en Schoondijke en tevens bepaald, dat, wanneer byzondere redenen afwijking van het sub A. bedoelde verbod nood- zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken burgemeester, onder de door den districtsveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. Naar aanleiding van het uitbreken van het mond- en klauwzeer op 2 plaatsen in de pro- vincie Zeeland, n.l. te Hoofdplaat en Klevers- kerke, schrijft de heer C. Zwagerman, zuivel- consulent voor Zeeland, o.m. in de Midd. Ct. Wanneer het vee in de weide loopt, kan de ziekte zeer gemakkelijk door vogels worden overgebracht. Vroeger meende men dat het mond- en klauwzeer, wanneer het in een ziek- tevrije streek uitbrak, door de groote besmette- lijkheid niet beteugeld kon worden. Thans denkt men, met het oog op opgedane ervaringen, daarover geheel anders. Mits de landbouwers willen medewerken, is het mogelijk bij beginnend optreden der ziekte deze met groote kans op succes te bestrijden. Vooral kan dit geschieden in eene gelsoleerde provincie als Zeeland is. Het is daartoe noodig zooveel mogelpk maat- regelen te nemen om eene besmetting te voor- komen. Met het oog daarop moet het volgende worden aangeraden 1. Koopt buiten noodzaak geen vee. Wan neer dit moet geschieden, verzekert u dan van onbesmette herkomst. Houdt het nieuwbijge- kochte vee zoolang mogelijk, echter minstens een week afgezonderd van het andere vee. 2. Laat, wanneer dat te vermijden is. geen vreemden bij uw vee toe. 3. Neemt geen ongepasteuriseerde melk van zuivelfabrieken of melkinrichtingen terug en verzekert u van een goede reiniging der bussen aan de fabriek. 4. Weest voorzichtig met den aankoop van veevoeder in zakken en kisten, die misschien ook reeds by andere veehouders zijn geweest 5. Voorkom zooveel mogelijk dat u, uw per- soneel of huisgenooten besmette boerderijen bezoeken of in aanraking komen met het perso- neel dat daar het vee verzorgt. 6. Let nauwkeurig op den gezondheidstoe- stand van uw vee en vergeet daarbij de schapen en varkens niet. 7. Merkt ge verschijnselen die op mond- en klauwzeer wyzen, doet dan onmiddellijk aan- gifte bij den burgemeester. Het verzuimen van deze aangifte is strafbaar en kan u groote schade berokkenen. 8. Is uitgemaakt dat het mond- en klauw zeer onder uw vee is uitgebroken, volgt dan nauwkeurig de voorschriften van den districts veearts of diens plaatsvervanger. Tracht vooral te voorkomen dat door onvoor- zichtigheid van u, van uwe huisgenooten of personeel de smetstof naar elders wordt over gebracht. Aan te bevelen ishet besmette vee zoo mogelijk van ander vee af te zonderen en door personeel te laten behandelen, dat niet met het gezonde vee in aanraking komt. Het is echter niet wenscbelyk zieke dieren uit een koppel te scheiden van de nog gezonde waarmede ze voor de ontdekking der ziekte samen liepen. Na de verzorging van het zieke vee late men het personeel, waardoor dit is geschied, zoo mogelijk van bovenkleeren verwisselen en de handen goed met sodawater en zeep reinigen. Ook is het wenschelijk na het verlaten van de weide met het besmette vee of de stal waar dit is geplaatst, de klompen te ontsmetten op een dweil die gedrenkt is met creoline. Dit- zelfde verlange men van bezoekers die mogelijk de besmetting van elders zouden kunnen over- brengen en die met het vee in aanraking komen. Als eerste verschijnselen van mond- en klauwzeer ziet men bij runderen een zekere stijfheid, iets overkoot staan, terwijl de dieren weinig eetlust hebben. Het kauwen geschiedt langzaam en uit den mond loopt draderig vocht. De mond wordt zooveel mogelijk gesloten ge- houden, het herkauwen vermindert en dikwijls verneemt men een smakkend geluid. In den beginne treedt tevens temperatuursverhooging op tot 41° C. Eerst is de mondholte iets hooger rood gekleurd dan gewoonlijk. Binnen eenige dagen vertoonen zich geel witte blaren in den mond en aan den tong. Soms worden die blaren zoo groot als een rijksdaalder. Wanneer de uier ook wordt aangetast, vertoonen zich witte blaren op de spenen. Een enkele maal worden eerst de klauwen aangedaan. Deze worden dan rood, gloeien en vertoonen een pynlyke zwelling der huid, vooral in de klauwspleten. Na een of twee dagen ontstaan blaren en de dieren worden sterk kreupel. Bij schapen komt vooral het klauwzeer voor en wel speciaal aan de achterbeenen. Bij var kens treedt ook meestal het klauwzeer op. De dieren liggen dan veel en vertoonen weinig eetlust. Of we al dan niet in Zeeland het mond- en klauwzeer baas zullen blijven, of we al dan niet de groote schade, die van het optreden dezer ziekte het gevolg is, zullen lijden, is voor onze provincie een vraag van groote beteekenis. Van de medewerking der veehouders zal het allereerst afhangen of de door de Regeering zoo krachtig gesteunde pogingen daartoe zullen slagen. Daarom Zeeuwsche veehouders, daartoe alle krachten ingespannen Dat men zoo noodig zich eenige moeite en opofferingen getrooste voor eigen en algemeen belang Vrijdagavond stookten te Souburg eenige kinderen een vuurtje in een varkenshok. Het rieten gebouwtje stond weldra in voile vlam, die echter spoedig met eenige emmers water gebluscht werd. Een kind kreeg brandwonden aan hoofd en handen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Yerseke, is Zaterdag voormiddag in een oesterput in den Hardenhoek een meisje van ongeveer drie jaar ongezien te water geraakt en, men weet niet hoeveel later, drijvende gevonden. Zoo spoedig mogelijk is geneeskundige hulp in geroepen, maar deze heeft niet mogen baten de levensgeesten konden niet meer opgewekt worden. Te 's Gravenhage is Zaterdagmiddag een 5jarig knaapje aan de Loosduinschekade ver- dronken. Tijdens de vliegdemonstraties te Wilhel- minadorp vermiste een der bezoekers, de heer I), uit Kloetinge, zijn rijwiel. Een onderzoek werd ingesteld, met het gevolg, dat het frame der vermiste fiets werd teruggevonden in de haven onder Wilhelminadorp, terwijl de wielen tot heden nog zoek zijn. De zaak is in handen der politie. Zondag is het dorp Binnen-Wijzend, bij Hoorn, tellende ongeveer 200 inwoners, afge- brand. 15 perceelen en de kerk, zijn geheel in de asch gelegd. Hedennacht was men den brand meester. Lijn 101. Met de Arnhemsche electrische tram spot de N. A. C. als volgt Weet je hoe ons Bakkerstraat-lyntje in den volksmond al genoemd wordt: Neen. Lijn 101. Hoezoo 1 bestuurder voorop, 0 passagiers in't midden en 1 cdnducteur van achteren. Een 20jarige dienstbode uit Drachten die kleinoodien en prachtige kleeren los wist te krygen, zeggende dat ze 8000 geerfd had en eerste klasse logeerde zonder te betalen, is te Bussum gearresteerd en naar Drachten over gebracht. In het pakhuis van de stuwadoorsfirma P. van Koeveren Co. aan de Olivier van Noordstraat te Rotterdam, heeft Zaterdagna- middag de ertswerker G. V., tijdens de uit betaling van het werkvolk, een revolverschot gelost op den voorman P. L. Tegen dien voorman had de ertswerker een wrok opgevat, omdat hij hem zijn ontslag uit zijn werk, dat hem aangezegd is, wijt. De kogel drong den voorman in den hals, maar de geneesheer, die hulp verleende, acht zijn toestand voorloopig niet levensgevaarlijk. De ertswerker, die door de politie uit het pakhuis is gehaald, heeft be kend het schot gelost te hebben. Hij is op het bureau aan de Nassaukade opgesloten. Bij het wegnemen van oud behangselpapier heeft men in een der kamers van een heeren- huis te Gorincbem, oud beschilderd doek ont- dekt, dat bij onderzoek van hooge waarde bleek te zijn. Het werd aan een antiquair voor duizend gulden verkocht. Zaterdagmorgen is in de Johannes Ver- hulststraat te Amsterdam een moordaanslag gepleegd. De 50jarige juffrouw M., die wettelijk ge- scheiden is van haar man, werd door een schot uit een revolver ernstig in den buik getroffen Zij werd dadelijk naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De dader bleek haar gewezen man te zijn. De getroffene was huishoudster bij de dames T. In den Haarlemmermeer zou 11 dezer een club wielrijders uit Den Haag nabij de „Leeghwater" een onderlingen wegwedstrijd houden. Zeven reden tegelijk afdoch nadat zij een kilometer gereden hadden viel de voorste en vielen de anderen over hem been. Drie bleven bewusteloos liggen. Een, die met het hoofd op de afgebroken pen van het stuur was terechtgekomen, had een gapende hoofdwondeeen had een pols gebroken en een had een ernstige verwonding aan de knie. De anderen waren alien meer of minder ernstig verwond. Zy werden by een landbouwer welwillend opgenomen en op een bed neergelegd. De dokter uit Sassenheim, was spoedig ter plaatse en wist de bewusteloozen weer bij te brengen. Hij verbond de wonden. Later werden de gewonden per as naar Sassenheim vervoerd, vanwaar zij onder geleide met de stoomtram huiswaarts keerden. Te Haarlem bemerkte een slager in den nacht van Woensdag op Donderdag dat de gordijnen in de achterkamer in brand stonden. Dit begin van brand werd spoedig gebluscht, door eenige werklieden der gasfabriek. Maar daarna kwam men tot de ontdekking dat er was ingebroken en een bedrag van f 230 was ontvreemd. De dief is door een kelderluik binnengekomen en moet den brand hebben ver- oorzaakt. Nader meldt men De slager D- te Haarlem, die het had doen voorkomen, alsof bij hem f 230 was ontvreemd en de dief daarna brand had gesticht, heeft be- kend, dit te hebben verzonnen en zelf den brand gesticht te hebben om de assurantiepenningen los te krygen. Tusschen Wadenoyen en Geldermalsen is Zaterdagmorgen door den eersten trein in de richting Arnhem A. N., van Geldermalsen, een bejaarde opzichter van eigendommen, overreden. Hij liep voor den trein langszijn geheele schedel werd verbrijzeld. Goedkoop vleesch Te Winterswijk is het vleesct* verkocht van dieren, afkomstig van een door mond- en klauw zeer besmetten stal. Het rundvleesch bracht gemiddeld nog geen 8 ct. per pond op, het kalfsvleesch gold 10 ct. en het varkensvleesch 141/, ct. De aanhouder wint Na 6 maal te licht bevonden te zijn mocht het een jongmensch gelukken bij het 7e examen zijn akte als onderwijzer bij de laatst gehouden exam ens te Rotterdam te bemacbtigen. Door het omkantelen van een wagentje gloeiende zinkblende werd een ]8jarige jongen in de fabriek van scheikundige voortbrengselen van Engis letterlyk onder de vreeselijke heete massa bedolven. De ongelukkige werd akelig verbrand te voorschjjn gehaald. Hij stierf een poosje later. Lieve ontvangst Een manufacturenreiziger vertelt van zijn ervaringen in het Noorden van ons land. Op zekeren dag is een van de provincie- stadjes aan de beurt en hij verschijnt er met handkoffer en een pak stalen onder den arm voor een van die winkeltjes, die er nauwelyks een etalage op na houden. Yoor de deur zit de jonge zoon des huizesuit de ouderlijke ,rzaak" schijnt hem zelfs geen zakdoek te zijn toegestaan Zeg eens, vent, is je moeder thuis Het jongemensch ziet schuw even naar den handelsreiziger op, daarna loopt hij de gang in naar het achterhuis. En in de holle ruimte van de lange gang klinkt het duidelijker nog voor den handelsreiziger dan misschien voor de winkelierster Moeder, doar 's de staolenhengst Een aardig blijk van de heilzame werking die de Kinderwetten kunnen hebben, is een uitspraak, waarbij de rechtbank te Zutfen Vrijdag de echtelieden D. en S. op verzoek van den Voogdijraad kon herstellen in de ouderlijke macht over hun kinderen. Yoor ruim anderhalf jaar werd de vader daaruit ten aanzien van zijn vier kinderen ontzet, omdat hij zijn opvoedings- plichten grovelijk verwaarloosde, terwijl toen de moeder van de ouderlijke macht over drie van die kinderen ontheven werd. Het gemis van de kinderen heeft daarna den man aange- grepen en tot nadenken gebracht. Orde en zekere welvaart zijn thans zijn huisbinnengetreden. Dit is de eerste maal, meldt de »Zutph. Ct. dat herstel in de ouderlijke macht door de rechtbank plaats had: Het ware te wenschen dat ook bij anderen de maatregelen van den Voogdijraad deze uitwerking hadden. De Europeesche pondwlucht. Noodlottige ongevallen. Gisteren is de Europeesche rondvlucht van vliegtoestellen aangevangen, georganiseerd door het dagblad „Le Journal", een rondvlucht die met Parijs als uitgangs- en eindpunt, ook zou gaan over Nederland. Er hadden zich 68 deelnemers voor opgegeven en gisteren, Zondag, zou de vlucht een aanvang nemen. Er moet gevlogen worden Parijs— Luik L5 K. M.. Luik—Spa—Luik 60 K. M., Luik Soesterberg 215 K. M., met verplichte tusschen- landing te Venlo; LuikBrussel 150 K. M., BrusselRoubaix 90 K. M., Roubaix—Calais 100 K. M., Calais—Londen 190 K. M., Londen Calais, dezelfde route als op de heenreis, Calais—Parijs 250 K. M. Van het tweede wegvak is de aftocht op morgen bepaald. Zooals we hierboven aangaven had de ^ers^e aftocht gisteren plaats en hedenmorgen bracht de telegraaf ons bericht van zeer noodlottige ongevallen. De vliegenier Lemartin is gevallen en gedood. Luitenant Princeteau die boven het manoeuvre- veld te Vinciennes, van waar de afvaart plaats had, proefvluchten deed, kwam te vallen, zijne machine geraakte in brand en hij zelf werd later geheel verkoold gevonden. Vidart kwam te 9,27 als eerste te Luik aan. Dalger is gevallen en zeer zwaar gewond. Wijnmalen is aan de Belgische grens gearri- veerd en zet zijn tocht voort. Landron's reservoir ontplofte, waardoor zijn toestel viel en in brand vloog. Hij werd geheel verkoold onder de machine gevonden. Hoe de wereldkamp ioen-boJeser reist. De Amerikaansche bladen zijn vol van de nieuwe overwinning, die de zwarte wereld- kampioen in het boksen, Jack Johnson, de overwinnaar van Jeffries behaald heeft, thans een overwinning op de rassenvooroordeelen van zijn landgenooten. Een Europeaan zal maar half kunnen be- seffen wat het beteekent, dat Jack Johnson als eerste-klas-passagier aan boord van de Kronprinz Wilhelm de reis van New-York naar Londen heeft mogen meemaken. Met de kracht van zijn vuisten heeft hij tenminste voor zijn persoon de vooroordeelen van de Amerikanen overwonnen, die anders nooit zelfs niet met ontwikkelde negers aan een tafel zouden willen zitten en in voorname koffiehuizen negers den toegang weigeren. Er zijn zelfs electrische trams, die afzonderlijke afdeelingen hebben voor blanken en zwarten. Jack Johnson, of, zooals hij zich liever hoort noemen Little Arthur, heeft in de eetzaal van de Kronprinz Wilhelm ongehinderd kunnen plaats nemen tusschen graven en baronnen, hij heeft bij de afternoon tea mogen verschijnen en op het promenadedek mogen wandelen alsof zijn huid zoo wit als sneeuw was. lngewijden beweren, dat hij zich alleen door een listigen streek van een hut eerste klas heeft meester gemaakt, door namelijk de plaatsen schriftelijk te bestellen en zijn identiteit met den wereldkampioen-bokser zorgvuldig te verzwijgen. Kort voor zijn vertrek reed hij in een prachtigen rood-gelakfen auto naar het douanekantoor en gaf al zijn kostbaarheden op om bij zijn terug- komst daarmee geen last te hebben. Bij het vertrek van de boot kon men hem en zijn vrouw, van top tot teen met juweelen bebangen, op het dek heen en weer zien wandelen. Zijn vrouw is een blanke en behoort niet tot de magersten. De groote kleine Arthur droeg aan zijn gevreesae rechterhand een ring met een kolossalen robijn en aan de andere hand ring met een even reusachtige smaragd. By de n„audientie", die de bokserkoning aan Ameri kaansche journalisten verleende, liet hij zich over de diepzinnige symbolische beteekenis van deze steenen als volgt uit»Ik zet altijd mijn stuurboord- en bakboordlichten op, opdat wanneer ik 's nacht op het dek wandel de menschen kunnen zien dat zij met Little Arthur te doen hebben en dat zij moeten oppassen voor een botsing." Jack Johnson en zijn echtgenoote reisden met een gevolg van vijf personen tweeoefenmeesters, twee kameniers en een chauffeur. Ze hadden o. a. twee automobielen en twintig groote koffers bij zich. Johnson zei dat hij naar Londen ging om de kroning te zien, maar hy zal natuurlijk het nuttige wel met het aan- gename vereenigen en bijvoorbeeld in variete s optreden. In een danslokaal te Tonne-la-Longue, Luxemburg, was de vorige week een dronkaard, die juist naar buiten was gesmeten, enn ge- slaacd weer binnen te komen, en wierp tusschen de dansende paren brandeude springbussen, die de kleeren van verscheidene meisjes in brand staken. ledereen vluchtte de slachtotiers deel- den in het gedrang den brand mee aan de kleeren der andere, zoodat spoedig een tiental personen levende toortsen waren, luide kreten slakende en als zinneloos rond loopend. Drie meisjes, van 18 jaar, 15 jaar en 17 jaar, alle drie land- bouwersdochters, kregen diepe brandwonden aan de beenen. De toestand van twee hunner is hopeloos. Een jongeman van 2o jaar, die door een venster wilde vluchten, viel zoo ongelukkig, dat hij de ruggegraat brak en eenige minuten later overleed. Een oud man van 76 jaar, die zyn dochter kwam halen, werd in het gedrang ernstig aan het hoofd gekwetst en bijna verstikt. De dronk aard is erg verbrand aan het ge aat en zal zeker een zijner oogen kwijt zyn. Hy is aan- gehouden. Hij is een 30jarig werkman van een staalfabriek. De Fransche onderzeeer Argonaute is te Toulon gedurende 18 uur onder water ge- bleven, hetgeen tot dusver nog met is8®lukt- De bemanmng heeft deze zware proet schitterend doorstaan. Aan de universiteit van Cambridge zyn Woensdag verscheidene aanzienlijke personen, tot eere-doctor bevorderd en onder hen ook generaal Botha, de eerste Minister van het ereemgd Zuid-Afrika, die zich ter gelegenheid van de kronincsplechtigheid in Engeland bevindt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2