Zondagnacht heeft de vorst te Kaatsheuvel en in omliggende plaatsen veel schade aan de te veld staande gewassen veroorzaakt. Yooral de aardappelen, die er zeer goed bij stonden, en een rijken oogst voorspelden, bebben veel geleden. Gebeele akkers zijn afgevroren. De schade voor de landbouwers is groot. In Friesland heeft het Zaterdagnacht flink gevroren. De boontjes, de aardappelen en andere veldvruchten zijn zwart. De schade is groot. Door een visscher is in de Eems een steur gevangen van ruitn 100 kilo. Het dier leverde 45 pond kaviaar. In de geniebazerne te Utrecht, geraakten den laatsten tijd herhaaldelijk rijwielen zoek. Een der sergeants begon argwaan te krijgen op een infanterist-duivenbewaker. Hij besloot der- halve den verdachte eens extra na te gaan en om hem goed op zijn duivenzolder te kunnen bespionneeren, boorde hij een paar gaatjes in den wand en ging daarachter op den loer lig- gen. Het resultaat was prachtig. De duiven- bewaker, zich onbespied wanend, haalde onder uit een kist, gevuld met duivenboonen een fietszadel op, stopte het in een emmer, gooide in den emmer op het zadel wat vuil en wilde er kalm mee naar beneden gaan, zoogenaamd om het vuil weg te gooien, doch inderdaad om het zadel buiten de kazerne te smokkelen. De sergeant sprong nu evenwel te voorschijn en deed den verschrikten milicien den emmer om- keeren. Toen het zadel daarbij te voorschijn kwam, bekende hij een rijwiel te hebben ge- stolen en het daarna te hebben gede- monteerd, om stuk voor stuk de onderdeelen buiten de kazerne te brengen. Bij nader onder- zoek werden inderdaad op den duivenzolder en op de vliering allerlei fietsonderdeelen gevonden. De duivenbewaker is sedert zelf, en onder zeer scherpe be waking gesteld, naar men begrijpen zal. Door den visscher Peepjes te Sloten (Fr.) is in het Slotermeer zwemmende aangetroffen een jong hert, dat zeer vermoeid scheen. Hij heeft het dier in zijn vaartuig weten te krijgen en voorloopig in bewaring genomen, om, zoo mogelijk, aan den eigenaar terug te kunnen geven. De man uit Veendam die zelf een vlieg- tuig had gebouwd en nog maar op een milden gever wachtte, die hem een motor zou schen- ken, heeft deze eindelijk gevonden. Hij zal zich nu met zijn toestel op een vliegveld gaan bekwamen. De ,/Nieuwe Courant" bevat thans van den directeur van het Apollo-theater, den heer A. van lmpelen, het volgende ingezonden stukje //Naar aanleiding van het door u overgenomen artikel uit de //Haagsche Courant" als zou Lionel de Leeuwmensch, welke in het Apollo- theater is opgetreden, niet echt zijn geweest, verzoek ik beleefd plaatsing van onderstaande regelen, teneinde de eer van het theater hoog te houden, dat bet geeerde publiek hetwelk Apollo bezoekt op geenerlei wijze is misleid. (/Lionel is echt, hetgeen gebleken is uit de vele geneeskundige onderzoekingen, o.m. door professor Virschow te Berlijn enz. //Lionel laat zich op dit oogenblik rustig be- kijken te Antwerpen en zit niet in de gevange- nis hij heeft ecbter den gerechtelijken arm in de hand genomen en tegen de //Haagsche Courant" een schadevergoeding ingesteld van 100,000 francs. //Voor degenen die zich nog verder hiervoor interesseeren, ben ik gaarce bereid stukken en bescheiden voor te leggen." Een soldaat, die tijdens een muziekuit- voering op het Velperplein te Arnhem niet wenschte stil te staan, niettegenstaande hem dit door de politie wds verzocht, werd gearresteerd en naar het bureau gebracht. Het geval ver- oorzaakte een grooten volksoploop. Nu zal een groote volksoploop, vermoedelijk meer hinder te weeg brengen, dan een persoon, die niet verkiest stil te staan; toch blijkthier- uit, dat de Arnhemsche politie spoedig over- gaat tot het nemen van strenge maatregelen, wanneer het genot der muziekliefhebbers dreigt te worden verstoord. Maandagochtend half 7 had op de rivier de Merwede, ter hoogte van de Papendrechtsche Kerk, een droevig ongeluk plaats. De 30jarige parlevinker Corstiaan van der Pol, thuisbehoorende te Papendrecht, wilde een op stroom liggende schipper behulpzaam zijn bij het opdraaien van het anker, maar viel daarbij overboord en ver- dween terstond in de diepte. Pogingen om het lijk te visschen bleven tot dusver zonder gevolg. De zoo noodlottig omgekomene laat een weduwe met drie kinderen acbter, waarvan het oudste nog pas 5 jaren telt. Zondagavond zag de politie te Delft zich genoodzaakt een man die wegens dronkenschap zich onhebbelijk aanstelde te arresteeren. Bij visitatie op het bureau kwam men tot de ont- dekking dat de man niet minder dan 12.000 aan effecten en bankpapier bij zich had. De politie meende natuurlijk dat zij hier door het arresteeren van den een of anderen dief een goeden slag had geslageu, uit het onderzoek bleek echter dat het geld het eigendom van den gearresteerde was. Te Bergen op Zoom worden door de verschillende kerkgenootschappen, diaconieen en de besturen van andere vereenigingen, die arraenzorg behartigen, pogingen in het werk gesteld om van gemeentewege de wederoprichting eener Stedelijke Bank van Leening te verkrygen, ten einde daardoor den schromelijken woeker waaraan sommige dusgenaamde pandjeshuizen zich schuldig maken, tegen te gaan. Onder den invloed van stsrkedrank is de 33jarige S. te Tiel in de Waal geraakt en ver- dronken. Een leeuwerik, die den heelen winter in de kooi opgesloten was geweest, werd in een tuin op de Hooigracht te Leiden op het gvas gezet. met de open kooide leeuwerik wandel- de door den tuin en kwam de kooi weer in. Zondag vloog de leeuwerik op de daken en bleef weg van 11 uren 's morgens tot 4 uren en kwam toen weer in de kooi terug. Het lOjarig zoontje van de familie Dijk— man, wonende te Amsterdam ging Zaterdag- middag te 5 uur met zijn vlieger uit, doch was Maandagavond nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. De politie werd van de vevmissing in kennis gesteld en een politie- hond werd aan het werk gezet. Deze berook de kleeren van het knaapje en sprong te water. De politie ging aan het dreggen, doch dit heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Men vermoedt, dat de jongen te water is ge raakt en naar het IJ is afgedreven. Vrijdagavond genoot Arnhem de eer een viertal kwartjesvinders te ontvangen. De heeren waren echter door de politie opgemerkt. Reeds tijdens hun diner verschenen in de eetzaal een paar reckercheurs, die blijken gaven zich voor hen te interesseeren. Na afloop van het maal werden ze gevolgd door de recherche zoodat zij al spoedig bun botel opzochten. Zaterdagvoor- middag werden ze verhoord en daarna alien heengezonden. Daar ieder der heeren van een rijwiel was voorzien, kreeg ook ieder een recher- cbeur op het stalen ros naast zich. Op den Velperweg kwam spoedig het viertal met de jachtmakende politie bijeen. Er werd rust ge- houden en beraadslaagd. De heeren kaarters snoefden op hunne krachten, ze zouden de politie eens laten fietsen, 5 K.M. kregen de dienders voor zeiden ze, maar de dienders verkozen gelijk af te rijden, dat was veiliger en daar gingen ze dan in de richting Velp, doch 't mocht niet baten, de politie liet zich niet afschrikken, ze hield de heeren vast, niet tot Velp, maar tot de Steeg, waar de kaartspelers woedend, in het gras neervielen. Hier werden zij overgegeven aan de Rhedensche politie, die voor verder geleide zorg droeg. Van verdienen geen sprake. Een familie uit 'sGravenhage had zich per fiets naar Friesland begeven en keerde Vrijdagavond van daar terug. Ter hoogte van Veur gekomen, kwam er opeens een man te voorschijn, uit een der woonwagens welke daar staan, en zeker meenende, dat de dame alleen was, stak hij een knuppel tusschen de spaken van het achterwiel. waardoor het rijwiel Ver mel d werd en de dame kwam te vallen. De bij de dame behoorende heer, die iets achter reed, wierp zich op den man, gaf hem een pak slaag en in den Haag gekomen, stelde hij de politie met het voorgevallene in kennis. De dame kwam, buiten eenige lichte schram- men, met den schrik vrij. Men meldt uit Schipluiden aanHetVad.: De spanning onder de bevolking van Schip luiden wordt weer erger. Geruimen tijd heeft men zich stil gehouden, en het blijkt nu, dat het slechts een wapenstilstand is geweest. De verschillende ambachtslieden van het dorp hadden zich beklaagd, dat de rekeningen over het af- geloopen jaar niet werden uitbetaald. Men zocht de schuld hiervar. bij den burgemeester. De oorzaak is echter, dat er geen geld genoeg in kas was. B. en W. verzochten nu den gemeente- ontvanger, tot het uitzenden van waarschuwingen aan de belastingbetalers over te gaan, welk ver zoek werd beantwoord met de mededeeling, dat de ontvanger de waarschuwingen zou gereed maken als het hem goed dacht. Een buitengemeen geraffineerde ontvoe- ring heeft in de baurt van Bochum plaats ge- had. Iemand, kortelings gehuwd, had ook een lief zusje van zijn vrouw bij zich in huis, die haar brood met naaiwerk verdiende. Terwijl nu de man naar zijn werk was, kwam er iemand de woning binnen, legde een ontzag-afdwingende portefeuille met stukken op tafel en verklaarde dat hem door den voogdijraad in Bochum op- gedragen was het jonge meisje te gaan halen, dat onder staatsvoogdij geplaatst zou worden. Groote ontsteltenis bij de vrouwen, bidden en smeeken of //mynheer de ambtenaar"t toch zoo lang zou willen wachten tot de man van zijn werk thuis was gekomen. Maar de amb- tenaar was onverbiddelijk. Ten slotte kleedde het meisje zich aan en beiden verwijderden zich. Toen de zwager thuis kwam, was zijn eerste werk naar het bureau van den voogdijraad te Bochum te gaan, maar daar wist men van niets, en evenmin bij de politie. Onmiddellijk werd nu naar alle kanten getelegrafeerd, maar 's avonds was nog geen spoor van de I ontvoerde gevonden. Men vermoedt, dat men hier met een geval van meisjeshandel heeft te doen, en dat het meisje over de Belgische of de Hollandsche grens is gebracht. Het Belgische bestuurbare luchtschip Ville de Bruxelles", dat Maandagmiddag nog een mooie tocht boven Brussel deed, isverdwenen. Bij een landing op een veld te Etterbeek, waar ook de hangar is, werd het luchtschip door een windvlaag gegrepen en tegen de boomen ge- worpen. De propeller brak. Dadelijk werden soldaten gerequireerd, die het luchtschip in den hangar poogden te brengen. Zij trokken dus aan vier touwen, welke evenwel niet sterk genoeg bleken te zijn, want toen er een tweede rukwind kwam, braken successievelijk de touwen. De z/Ville de Bruxelles" werd daarop in de lucht geslingerd en verdweeu spoedig uit het oog. Gelukkig was niemand in den gondel. Volgens een later bericht is de //Ville de Bruxelles" tusschen Leuven en Warre bij Vieux Heverle neergekomen. Over den Oceaan. Vaniman, de beken de Amerikaansche luchtscbipper, die deel nam aan de mislukte poging om met Wellmann in een bestuurbaar luchtschip den Atlantischen Oceaan over te steken, zal nu in den herfst opnieuw probeeren door de lucht van Amerika naar Europa te gaan. Een groot luchtschip wordt daartoe te Akron in Ohio gebouwd. De kosten van de expeditie, 30,000 pond sterling, worden gedragen door den president van de Kamer van Koophandel te Akron. Het luchtschip zal in Augustus gereed zijn en na eenige proeftochten in October den grooten tocht aanvaarden. In een restaurant der Friedrichstrasse te Berlijn heeft Zaterdag een man, die wegens twist gearresteerd zou worden, een agent een kogel door de longen geschoten, en daarna met een schot een kelner gedood. De aanwezige gasten vluchtten ylings uit het gebouw. De moordenaar hield iedereen op eer- biedigen afstand met een groot pistool en een dolk. Een groote politiemacht werd gerequi reerd. Toen deze het restaurant.afzette vlucbtte de bandiet op de binnenplaats. Geen uitweg vindend, schoot hij zich een kogel door het hoofd. Hij droeg geen enkel herkenningsteeken en had geen papieren bij zich. Twee namen kunnen van het lijstje der doodgevallen vliegers geschrapt worden De twee Japansche officieren, wier dood gemeld werd, zijn bij hun val slechts weinig erustig gekwetst. Naar de Daily Mail meldt, heeft Zondag te New-York een geweldige storm gewoed, die met onweer en zware regens gepaard ging. Drie personen zijn door den bliksem gedood en verschillende electrische toestellen hebben zwaar geleden. Er is zooveel water gevallen, dat in sommige straten bijna gevaren kon worden en het verkeer op enkele ondergrondsche lijnen door den binnendringenden zondvloed stopgezet moest worden. Te Flushing, een voorstadje op Long Island, werd een fancy-fair gehouden ten bate van een ziekenhuis. O. a. werd door amateurs een circus- voorstelling gegeven, die ongeveer 3000 belang- stellenden had getrokken. Juist toen eenige olifanten hun kunsten hadden vertoond en werden weggeleid en een troep ruiters binnenkwam, brak de storm los. De tent viel in voordat het publiek wist wat er gaande was, en er ontstond een geweldige verwarring. De olifanten trom- petten en liepen door elkaar, de paarden bin- nikten en sloegen achteruit, de menschen drongen naar de uitgangen en slechts weinigen wisten hun kalmte te bewaren. Na drie uur hard werken had men het zeil van de tent weggehaald en ten slotte bleken slechts twaalf personen gewona te zijn. Een overstrooming in Londen. Het was maar een waterleidingpijp die sprong, maar een heele groote, hoofdbuis, die veel gevaar en schade Het gebeurde Zondagavond te middernacht in de Noord-Londensche gemeente Islington. Aldaar, onder .Essex-road, waar een tramweg doorgaat, zagen eenige voorbijgangers plotseling het water in dikke stralen uit den grond spuiten. De ondergrondsche electrische geleiding van de tram geraakte verstopt en de benedenverdieping van verschillende werkmanswoningen liepen onder. De hevige waterstroom brak de vensters daarvan stuk en de deuren open. Een lange rij tenements, waarin werkmansfaroilies een vertrek bewonen, kreeg het meeste te lijden. In een paar souter- rainen sliepen kleine kinderen, toen het watei daarin doordrong. Het geroep der voorbijgangers maakte hunne ouders verschrikt wakker en nog net hadden zij tijd, een vijftal slapende kleinen aan het gevaar van verdrinken te onttrekken. De benedenverdiepingen stonden al half vol water en waren dra vol geloopen. Men vreesde voor het instorten van woningen, door het wegspoelen der fundeering. Snel werd de hoofdkraan der waterleiding in die buurt afgesloten en heel den nacht was een stoorospuit bezig, het water uit de straat en de woningen te pompen. De schade is nogal groot, maar had erger kunnen zijn. Te Querqueville, nabij Cherbourg, is de soldaat Dumont, die bij nacht op schildwacht stond aan de westzijde der batterij van het fort, door drie mannen aangevallen. Hij zag hen, bij het maanlicht, op de batterij klimmen, en riep hen driemaal aan. Teen hij geen antwoord kreeg vuurde hij. Eensklaps vielen de mannen op hem aan en een hunner bracht hem met een houweel een zwaren slag op het hoofd toe, zoodat Dumont half verdoofd neerviel, maar weldra richtte hij zich weer op, en loste een tweede schot. Weer vielen de mannen op hem aan en nu verdedigde de schildwacht zich met de bajonet, waarmee hij een der aanvallers een steek moet hebben toegebracht, want de man gaf een schreeuw en verwyderde zich snel, gevolgd door zijn metgezellen. Dumont laadde snel zijn geweer en zond hen nog een schot na, maar zij verdwenen in de duisternis. Hij is aan het hoofd zoo zwaar gewond, dat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. V an de aanvallers is nog geen spoor gevonden. De houweel alleen vond men ter plaatse terug. In //De Tijd" van 3 Juni schrijft X. X. Eene Nederlandsche gemeente in nood. Mijnheer N. had in zijn tuin, waar met iederen duim breed grond gewoekerd werd, toch nog een lekker zonnig plekje uitgespaard, waar zijn dochtertje, een meisje van een jaar of tien, haar eigen tuintje had. 't Was aardig te zien, wat Netje van dat tuintje gemaakt had, in aanmerking nemende, dat zij alles zelf moest doen, want een van vader's principes was, een kind wel te wijzen op het verkeerde wat 't doet, maar het niet te helpen of te steunen in zijn pogingen, iets te bereiken of tot stand te brengen. Er groeide en bloeide van alles in dat tuintje en in de oogen van het kind was het een groote- menschen tuin, dien zij met niet weinig trotsch iederen bezoeker haar's vaders toonde. Naa3t den heer N. woonde mijnheer B. hun tuinen grensden aan elkaar en de kinderen van mjjnheer B. hadden ieder ook hun eigen tuintjedat van zijn dochter Ganda lag, om zoo te zeggen, naast dat van Netjealleen een haag vormde de grensscheiding. Wyl echter mijnheer B. steeds zijn kinderen hielp en gaarne een dubbeltje of kwartje gaf, wanneer ze voor hun tuintje iets moois of nuttigs wilden koopen, waren die tuiutjes natuur lijk veel mooier. Netje was groot en verstandig genoeg om te zien, dat Ganda's tuintje in werkelijkbeid mooier was, maar doordrongen van vader's principe z/alleen door eigen kracht" en getroo*t door buurman'spruimenboom, van welks overhangende takken zoo nu en dan een vrucht in haar tuintje viel, gebeurde 't maar heel zeiden, dat ze vader lastig viel met de vraag, of hij haar ook niet eens wilde helpen, waarop dan geregeld het antwoord volgde Kind, je weet mijn principe Help U zelf Om geld vragen voor een mooie plant of een nieuwen gieter of schop, die ze toch zoo dringend noodig had, daaraan dacht ze zelfs niet, hoewel mijnheer N. het even goed betalen kon als mynheer B. Met elkaar omgaan deden de beide families eigenlijk niet; alleen een blik in elkaars tuin en zoo nu en dan een buurpraatje over de haag. Zoo'n buurpraatje was altijd een en al be- leefdheid en vriendelijkheid van weerszijde mijnheer N. was zoo uit principe, zonder meer mynheer B. ook uit principe, maar met de nevengedachteMen weet nooit waar het goed voor is. Gewoonlijk eindigde dan ook het praatje over de heg met de verklaring van den heer N., dat het hem een groot genoegen was, den heer B. ter wille te kunnen zijn, waarop deze dan antwoordde Reciproque, reciproque buurman Had echter de heer N. een verzoek, wat trouwens hoogst zeiden voorkwam, want hij vroeg niet gaarne, dan had de heer B. toevallig steeds overwegende bezwaren hij zou, o zoo gaarne, maar werkelijk, ditmaal was t hem tot zijn innig leedwezen, onmogeljjk mynheer N. zou dat wel inzien enz. enz.en mijnheer N. begreep dat ook steeds 1 Dat hij daarmee zijn kind wel eens onrecht deed, daaraan dacht hij heelemaal niet. De kinderen volgden het voorbeeld van hun vader hoewel Netje zich zoo nu en dan wel eens afvroeg, waarom zij altijd aan Ganda s wenschen moest toegeven en zij zelve nooit haar zin kreeg. Zoo gebeurde 't, dat Ganda permissie kreeg om in Netje's tuintje de afgevallen pruimen op te rapen en of Netje al volhield, dat zij zulks tot nog toe altijd zelve had mogen doen, vader bleef er bij 't waren toch buurman's pruimen, ze moest dankbaar zijn, dat ze die zoo dikwijls had mogen oprapen en ze wist welvader deed buurman altijd gaarne een genoegen Netje zweeg, overtuigd dat haar onrecht werd aangedaan met leede oogen zag ze toe, hoe Ganda bij 't oprapen haar tuintje vertrapte en een paar mooie planten vermeldeen een c/evoel van bitterheid kwam bij haar op jegens vader, die voor zijn eigen kind nooit iets deed, daarentegen voor buurman alles over had.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2