I AI g e m e e n Nieuws- 86i Advertentiebiad v c o r Zeeuwsch-Vlaaideren. 5621. Donderdag 15 *luni 1911. DRANKWET. Binnenland. EE2T 00M BUITE1T. Gemengde berichten. 51e Jaargang. F E UIIL ETON. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postA oor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland /1,65. Men abonneert zicb bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. adyestentieni Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Provinciale Staten van Noord-Brabaot kozen tot lid der Eerste Karaer in de vacature- Merckelbach, Mr. A. J. M. Smits, te Ooster- hout, met 47 van de 55 stemmen. TER NEUZEN, 14 Juni 1911. Zaterdag hield het uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood' alhier haar 18dejaarvergadering. Uit de rekening van de drie laatste maanden bleek dat was ontvangen f 510,82 en uitge- geven 562,03nadeelig slot 51,211/3. Blijkens de jaarrekening is ontvangen aan contributie van leden 1985,04, idem van donateurs 179,50, rente van het Grootboek N. W. S. f 45,boeten, reglementen enz. 10,95, busgeld 4,10, terugbetaald zieken- geld I,sarnen 2225,59. Uitgegeven werd wegens ondersteuning van zieken J 1834,15, bodeloon f 217,33, gratificatie aan bestuursleden 55,—, drukwerk en schrijf- behoeften /'47,40, verlet aan bestuursleden 3,0672, uitkeering bij overlijden van 3 leden 30,— buitengewone uitgaven 7,99 samen 2194,93V,. Het goed slot bedraagt dus 30,65!/,. Het batig slot der vorige jaarrekening was 2441,43, zoodat de vereeniging beschikt over een kapitaal van 2472,08V,. Voor de Steunkas is in het afgeloopen boek- jaar ontvangen 195,07 en uitgegeven 131,80 waarvan 126 wegens ondersteuning van zieken. 5) Zij liet zich gaarne het hot maken en lachte en schertste met de jonge luitenants bij de cotillonsin een woord, zij had beproefd bet leven te genieten en had er ook geen oogenblik berouw van gehad. Het lag niet, in haar aard over het verleden te tobben of de toekomst onder alle mogelijke en ontnogelijke gezichtspunten te beschouwen, zij toonde zich veel eerder, zooals zij was en nam de wereld ook zooals die is. Een uur na het bezoek van Frans snelde zij met vlugge schreden den trap af, alsot er niets was gebeurd. Met lichten tred ging zij langs de keuken, waarin de oude Bet, een erfstuk uit betere dagen, steeds ijverig in de weer was, en trad opgewekt de kamer harer moeder binnen. ,/Goeden dag, mamaDaar ben ik nu eens vroeger dan anders. Het zonnetje laat me vandaag al vroeg in den steek, zoodat ik het schilderij niet eens behoorlijk kan afwerken. Is Hetty niet thuis De generaalsweduwe knikte haar vriendelijk toe. ,Het is verstandig van je, dat je bijtijds hebt opgehoudenje oogen zijn je kostbaarste goed. Hetty is in haar kamer, zij kwam als een wandelende sneeuwpop terugzij is nu bezig zich te verkleeden." Het batig slot bedroeg dus f 63,37. Daarbp gevoegd het goed slot der vorige jaarrekening ad 161,78, bezit dit fonds totaal 225,15. Door 172 onderteekenaars is aan de Pro vinciale Staten van Zeeland een adres gezonden, waarin zij zich, als werkende of rustende be- ambten van het Belgische loodswezen, beklagen over het niet toelaten van hunne zoons tot de zeevaartschool te Vlissingen. Ofschoon hunne zoons niet anders wenschen dan de gewone lessen te volgen, worden zij gedwongen te Oostende of Antwerpen een dure opleiding te zoeken. Waar de Vereeniging werkt met ruime subsidie uit drie openbare kassen, en adressanten zelf op zeer ruime wijze aan alle kassen contribueeren, is h. i. de uitsluiting grievend en onbillijk. Van concurrentie kan bier geen sprake zijn, daar jaarlijks niet meer dan 8 a 10 Belgiscbe jongelieden naar zee gaan. Waar adressanten tevergeefs naar een tweede inrichting hebben gezocht, waar eene dergelijke uitsluiting tegenover in Nederland gevestigde vreemdelingeD wordt toegepast, verzoeken zij daarom de Provinciale Staten aan eventueele subsidie-verleeniDg ten bate der school de voor- waarde te verbinden dat aan deze onbillijkbeid een eind worde gemaakt. Te Hoofdplaat is Zondag bij eenjongetje, dat in een weide speelde, het gelaat door een koe met een harer horens opengereten. Een geneeskundige uit IJzendijke moest het gelaat dichtnaaien. De Centrale Anti-revolutionnaire kies- vereenging in het district Goes stelde voor lid der Provinciale Staten, vacature De Jonge, candidaat den heer S. Duvekot te Goes. Zaamslag, 13 Juni. Hedenmorgen had alhier de aanbesteding plaats voor het van gemeente- wege maken van riolen en zinkputten. lnschrijvers waren J. v. d. Yelde voor 220, C. A. v. Fraeijenbove voor 218, L. de Yisser vcor 210, J. H. Houg voor 205, W. Galle voor 189 en H. P. Lensen voor 181. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Op 27 Juni a. s. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor 4 leden van den raad wegens het periodiek aftreden der heeren M. de Jonge, J. F. Dees, W. de Klerk en Aarn. de Feijter. Met ingang van 1 Juli a. s. is aan mej. A. P. Geelhoedt eervol ontslag verleend uit bare ,/lk heb zooeven bezoek gehad, mama. Frans was boven en daar ik meende, dat u hem nu niet kon ontvangen, heeft hij zich bij u nog niet laten zien. Hij is al weer weg." //Zoo, nu hij heeft zich anders in langen tijd niet laten zien. Ik vind hem niet meer beleefd." i/O, mama, dan zal u misschien erg boos wezen, wanneer ik u zeg dat hij hedenavond hier wil komen. Zal ik hem nog gauw een briefkaartje met eene verontscbuldigiug nazen- den P" //Zoo erg bedoel ik het niet Louise. Je weet, dat ik hem graag lijden mag eu hij mij altijd welkom is." Louise ging aan een tafeltje zitten en bla- derde een van de boeken, die daarop lagen. //Zeg eens, mama, ken u dien oom van Hout- heim. dien oom Eduard, ook persoonlijk z/Dien van Dennenrode Ja, kind, ten min- ste oppervlakkig. Hij is een zonderling en wij hebben met hem slechts eenige beleefdheids- bezoeken gewisseld. Hoe kom je erbij over hem te spreken z/U moet Frans niet zeggen, dat ik het u verteld heb, maar hij zei me, dat zijn oom hem in het vervolg geen of slechts een kleine toelage zou kunnen geven. Dat is heel treurig". De oude dame liet haar naaiwerk, waarmede zij zich bezig hield, in den schoot zinken. z/Dat is zeker treurig", zei ze ontroerd. ,,Die arme trans hij is in het gebeel geen man om zich te bekrimpen. Hoe nam hij het op Wat is hp van plan betrekking van onderwijzeres in de nuttige hand- werken, met behoud barer jaarwedde. MitLlelburg. Aan de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland, vacature jhr. C. J. A. van Teylingen, hebben 4178 van de 5272 kiezers deelgenomen. Gekozen is de heer H. P. den Bouwmeester (vrijz.) met 2114 stemmen. Op den heer W. A. de Rijcke Sz. (antirev.) waren 2064 stemmen uitgebracbt. De stand der partijen in de Staten 19 anti- revolutionairen, 16 vrijzinnigen en 7 katholieken, is dus gelijk gebleven. De uitslag is voor de vrijzinnigen een succes geweest. De heer Den Bouwmeester toch die bij de periodieke verkiezingen in 1910 zijn zetel moest missen, omdat hij 239 stemmen minder behaalde dan den met de minste stemmen gekozen anti- revolutionairen candidaat, verkreeg gisteren hoe- wel er 129 geldige stemmen minder zijn uitge- bracht, 163 stemmen meer dan in 1910. Hij werd nu gekozen met 2114 stemmen tegen slechts 1951 bij de periodieke verkiezingen. Bij deze ver kiezingen behaalden de 3 gekozen anti-revolu- tionnairen resp. 2467, 2339 en 2190 stemmen, terwijl gisteren de anti-rev. candidaat, de heer W. A. de Rijcke slechts 2066 stemmen verkreeg. Vooral in Middelburg zelf zijn de vrijzinnigen goed vooruit gegaan. De beer Den Bouw meester verkreeg daar 1404 stemmen, de beer De Rijcke 920, alzoo een gunstig verschil van 484 voor de vrijzinnigen. Doch ook enkele plattelands-gemeenten met name Domburg, Nieuw- en St. Joosland en Veere gaven een meerderheid aan den liberalen candidaat. Zondagmiddag ontstond in de zeeduinen dicht bij de kom der gemeente Zoutelande, door een onbekende oorzaak brand. Daar alles zeer droog was, breidde de brand zich zeer spoedig over een groot gedeelte der duinen uit. De burgemeester verscheen spoedig ter plaatse eu requireerde zes man, die met scboppen zand in de vlammen wierpen, waardoor deze spoedig waren gebluscht. Over een groote oppervlakte zijn de helm- en duindoorns vernield. z/Als hij dat maar wist," zei Louise, schouder- ophalend. Hij heeft nog geen besluit genomen dit zal wel heel moeilijk voor hem zijn." z/Ach, ik kan het niet geiooven, dat die oom van Dennenrode zoo'n beproeving aan Frans wil opleggen," zei mevrouw Yan Elderen hoofd- schuddend. //Ik geloof, dat die beproeving niet noodzakelijk is. De goederen van Dennen rode zijn wel niet zoo groot, maar ze zijn goed opderhouden en uitstekend in orde. Bovendien is die oom Eduard spaarzaam, ja bijna gierig ik zie hem nog in zijn uiterst eenvoudig karretje in mijn geboorteplaats rondrijden, met zijn reusachtige meerschuimen pijp in den mond en een rookwolk achter zich' latend, alsof er een locomotief voorbij gestoomd was. Men lachte altijd om hem, want bij rookte steeds een tabak, die hij zelf verbouwde, een die zeer gevreesd werd." z/De oude heer zal verzwakt zijn en minder zorgvuldig zijn geworden in ziin bestuur." yDe oude heer?" zei mevrouw Van Elderen lacbend. //Wel kindlief, hij was toen zoo oud als ju nu bent, hjj zal nu ongeveer acht. en dertig jaar zijn, niet ouder. Waarsckijnlijk is hij nog dezelfde reus van vroeger." Louise sloeg het boek dicht. ./Toch vreemd, ik stelde mij oom Eduard altijd voor als een oud man. Alles wat ik van hem hoorde, bracht mij tot die gedachte vooral de bijna vader- lijke zorg, die hij steeds aan Frans heeft be wezen. Vergist ge u niet mama?" z/Neen, neen, mrjn best kind. Eduard van Houtheim was altijd eenigszins vreemd en in zijn gekeele doen en laten zijn leeftijd reeds Met het mooie weer waren een menigte menschen ooggetuige van dezen brand. Maandagnamiddag is de arbeider J. J. H. Bax, uit Zutphen, werkzaam bij de bagger- werken in den IJsel bij Baak (gemeente Steen- deren), overboord geslagen en verdronken. Hij laat een weduwe met vier kinderen na. Te Kamerijk zijn talrijke gevallen van vergiftiging ontstaan tengevolge van gebakken die gil'tige stoffen bevatten. Van eene familie is de vader in vreeselijke pijnen gestorven, zijn vrouw is erg ziek drie meisjes zijn ongesteld. Volgens het eerste onderzoek zouden 38 per- sonen, die gebak uit denzelfden winkel aten, pijnen gevoeld hebben. In een behoeftig gezin te Surhuizumerheide (Gr.) zijn de vrouw en dochter beiden plotseling na elkaar overleden, naar het algemeen gevoelen tengevolge van het in den afgeloopen winter geleden gebrek. Op de Steenenkamer Wilp, gem. Voorst, is Zaterdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige jongens en meisjes waren bezig een vuurtje te stoken. Toen het dreigd^ uit te gaan, wilde het 9jarige docbtertje van den landbouwer J. Roskam het aanwakkeren door te zwaaien met haar rokjes. Deze vatten echter vlam en weldra stond de ongelukkige kleine in licbtelaaie. De speelkameraadjes, geheel van streek, wisten geen hulp te bieden. Toen oudere personen toesnelden, was de kleine reeds geheel met brandwonden overdekt. Dr. J. van Delden, die spoedig ter plaatse was, deed het kind per rijtuig naar het ziekenhuis vervoeren, waar het iYlaandag zonder een oogenblik buiten kennis te zijn geweest en .na onduldbare pijnen te hebben geleden, is gestorven. Nachtvorst in Juni Te Driebergen heeft de nachtvorst van Zater dag op Zondag veel schade aangericht. Op sommige plaatsen zijn de aardappels en stam- boonen totaal bevroren. Te Barneveld heeft het Zondagnacht zoo sterk gevroren, dat sommige aardappelen- en boonenvelden geheel zwart zijn geworden. Zondagnacht heeft het in Twente en in het Oosten van Gelderland tamelijk hard ge vroren. Heele tuinen sla- en snijboonen zijn zwart gevroren. Belangrijk is ook de schade aan de bloemen toegebracbt, terwijl hier en daar de aardappelen nog al geleden hebben. ver vooruit. Hij was nog heel jong toen hij het beheer over Dennenrode op zich nam. Dat was in een tijd toen de bezitting zeer achter- uit was gegaan. De grootvader van Frans bekommerde zich heel weinig om het goed. Zoo gewende hij zich al heel vroeg aan de eenzaamheid en dacht alleen aan het weer opheffen van de bezitting en zoo werd hij ook de zonderling, die zich met niemand bemoeide en het liefst aan zich zelf werd overgelaten. Voor Frans is het toch vreeselijk als hij nu moet zien van zijn tractement rond te komen. Hij is te veel gewoon aan een lichte opvatting van het leven. Het zal slecht met hem afloopen als een gelukkig toeval geen verandering brengt." z/Nu, mama, ik hoop, dat u het te zwaar inziet eu ik geloof, dat u ook te hard over Frans oordeelt. Hij heeft een helder verstand en een goed hart en dat is veel, heel veel waard", zei Louise levendig, om daarna be- daard door te spreken //lk ga nog even bij Hetty op haar kamer. Als Frans er u niet over spreekt, zeg u dan niet dat ik het u gezegd heb. Ik zou het zeer onaangenaam vinden als hij mij voor een babbelaarster hield." ffMaar kindlief, dat spreekt vanzelf." kon mevrouw Yan Elderen nog zeggen terwijl Louise wegsnelde. Even daarna klopte zij aan de deur van Hetty's kamer. „Kom binnen, Louise", riep een jeugdige, frissche meisjesstem. //Ik hoorde je zoo straks al toen je van je atelier naar beneden kwam." (Wordt vervolgd.) SEIIZESSCHE COURAST. Hit 1>lad venehQnt VIHHmlkh-Wuensdikg- en Vt !dat;avond, oilt^esnnderd op freeatd»(;en MJ de frlrinm P. J. WAV 8ASBE, te lifer Jfanieen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen iugevolge artikel 37, in verband met artikei 12, le lid °ler Drankwet, tev openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholboudenden drank anderen dan sterken drank van LOUISA MARIA GELDERLAND, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het voor- lokaal van bet perceel plaatselijk gemerkt 201a en gelegen aan de Blikstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 14 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L°. Secretari9.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1