genomen. Onder deze drie koeien was er een die bij Vink geboren en door hem aangehouden was dit dier nu, stond Vrijdagmorgen weder vroolijk op het erf van zijn ouden meester Men zou nu trachten, door haar te blind- doeken, haar blijvend op de plaats van be- stemming te brengen. Te OldenzaaL was het weerzinwekkend schouwspel te zien, dat een dronken, gebrekkig moedertje door een paar politiemannen in een kinderwagen naast haar kleine werd geiegd, en zoo naar het cacbot vervoerd. Het bedelvrouwtje was niet in staat een stap te doenze lag bij de straat neer en liet de kleine aan haar lot over. Risico van den handelsman De boomgaard met appelen van den heer Jansen, te Druten, voor f 1200 verkocht toen hij nog in bloei stond, is nu geen f 500 meer waard, tengevolge van het afvallen der vruchten. Hondentrouw Te Oud-Vossemeer werd een bond van den landbouwer Van Gorsel met een persoon medegegeven eenige uren Noord-Brabant iuhoewel het dier zoo goed als blind was van ouderdom, keerde het acht dagen na zijn vertrek terug. Hoeveel moeilijkheden het beest wel zal ontmoet hebben, valt te begrijpen, als men weet, dat het o. m. de rivier de Eendracht heeft moeten overzwemmen 's morgens lag het trouwe dier weer voor de deur van zijn oude woning. Een drijvende bioscoop. Van de werf van Gebr. Boot te Leiderdorp is van stapel ge- loopen een vaartuig lang 50 en breed 8 meter voor bioseoop-voorstellingen. Er zijn 430 zit- plaatsen, Een Lemster visscher heeft Vrijdagmorgen bij het binnenhalen van zijn ansjovisnet opge- vischt het lijk van een der twee Wieringer visschers, die, in 't begin dezer week, bij het uit- zetten van hun ansjovisnetten overboord gevallen en verdronken zijn. Het lijk is voorloopig naar bet lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Lemmer overgebracht. Te Elshout is Vrijdagavond de voermau van de bierbrouwerij Gorman te Vlijmen, van zijn wagen gevallen en door de zware bierkar overreden. Toen hij opgenomen werd, bleek hij reeds te zijn overleden. Een zonderlinge vondst had te Oorschot plaats. Toen de vrouw van A. Roozen op den akker bezig was met'het wieden harer aardappelen kreeg zij opeens bij het omwerken der aarde een gouden ring in de hand, geheel in ongeschonden toestand. Bij onderzoek zag men aan de namen die er in gegraveerd waren, dat het een trouwring was van haar schoonzuster, die deze voor 20 jaren geleden verloren had. Spoedig werd hiervan aan de betrokkenen kennis gegeven, die tot hun groote verbazing het pand hunner trouw weer in blijdschap terug ontvingen. Brandweerwee. Men meldt uit Pan- nerden aan de Geld. In een dorp tusschen Arnhem en Nijmegen sloeg dezer dagen by een zware onweersbui de bliksem in een huis, dat weldra in lichte laaie stond. De brandklok werd geluid net alsof er een groote feestdag wasdat wil zeggen met twee klokken, en de brandweer- mannen verzamelden zich voor het brandweer- gebouw, overleggende, of men uit zou rukken of niet. De een vond //het wel wat ver", een ander meende //dat het wel uit zou regenen" en weer een ander zei„dat als men uittrok de spuit en de slangen nat en modderig werden en men ze nog niet weer droog had." Maar toen na eenige minuten meer oploop van volk kwam, vond 't grootste gedeelte toch beter om er efkens her te gaan. Het volgende staat te lezen in de Eindh. Ct. 't Is voormiddag. De dagvorstin staats reeds hoog aan den hemel en zendt hare warm-tot heete stralen af naar Eindhoven's stoffige straten. Een kar, voortgetrokken door een oud-afge- leefd paardje komt de stad binnen. Een prachtig bont kalf steekt den kop nieuwsgierig over de borden heen en schijnt maar niet te begrijpen waaraan het die eer verdiend heeft om zelfs in de stad te worden rondgevoerd. Eensklaps halt Wat komt daar aan?... /n Bromolie- wagen hoorde ik een der boertjes zeggen. n Bromoliewagen Nou mer diee mensch kijkt ook slecht, 'tlup er allemol out." Verwonderd staren vier oogen naar //het gevaarte", dat nadert. Wat te doen ,/Driek, motte w'm niet warschouwe z/Ja", zei Driek. ,/doe de mer". De wagen is genaderd. Hij wijkt voor de kar van onze buitenlui en gaat statig voorbij. //Be saperjen, nou giet ie rn'n boks ok nog nat, roep hem dan Driek loopt hem na en wenkt den koetsier om even stil te staan. z/Mensch", zoo zei Driek, „zie de nie de ge alles verliestoewe ketel leikt 't lopt er gelijk out". De koetsier weet niet, wat hij aan 't boertje heeft, slaat op het paard en't gaat weer verder. //Nou wil ie ok nog nie heuren", zei Driek, en kuierde hoofdschuddend naar zijn kameraad terug. Wat was de kwestie De sproeiwagen gij kent hem alien. Op het station Angleur te Luik is Vrijdag een lokaaltrein op leege wagons geloopen. De trein ontspoorde. Er zijn twee en dertig menschen gewond; velen liepen ernstige kneuzingen op. In Bad Dtirkheim is men bij fundeerings- werk gestooten op de resten van een zeer oude waterleiding, welker verbindingsstukken en buizen geheel uit papier bestonden, met leer geimpreg- neerd. De massa is zoo hard, dat ze alleen met een staalzaag doorgezaagd kan worden. Tot dusver eigende Amerika zich de eer toe, het eerst papier voor tal van industrieele doel- einden gebezigd te hebben. Die eer zal 't nu aan Duitschland moeten afstaan. Allereerst hebben de Amerikanen er nog niet aan gedacht papieren waterieidingen te maken maar de hier gevondene is daarenboven reeds eeuwen oud. Men vermoedt dat de leiding heeft moeten dienen voor een klooster, dat daar gestaan heeft en reeds in de 12e eeuw werd gesticht. Het bodem- water is er sterk brak vandaar dat een water leiding eisch was. Id 't Diirkheimer museum zal men de resten der papieren leiding kunnen aanschouwen. De vlieger Scheudel was Donderdagavond te Johannisthal opgestegen met zijn monteur Voss om het wereld hoogterecord te breken. Hij wilde van 2000 M. vermoedelijk in zweel- val landen, toen hij van 150 meter viel. De inzittenden waren natuurlijk dood. Het geheel leverde een vormlooze, bloederige massa. Uit Tokio wordt gemeld dat de militaire vliegers kapitein Toekoesawa en luitenant Ito van een groote hoogte zijn gevallen en gedood. En eindelijk wordt nog uit Rome een zeer ongewoon ongeluk gemeld. Raimondo Marra steeg daar Donderdag- namiddag op. Na 10 minuten zag men eens klaps het vliegtoestel een zonderliugen sprong maken. De vlieger was in aanraking gekomen met een electrischen draad met hooge spanning en werd op 't zelfde oogenblik getroffen. Zijn verkoold lichaam stortte met een doffen slag op den grond. Uit Lorient wordt getelegrafeerd, dat er een heele beroering is in de verbeter-kolonie van Belle-Ile-a-Mer. De kolonisten klagen over slecht voedsel en slechte behandeling. Zrj be- weren bij voorbeeld, dat het vleesch van een os, die des Vrijdags werd geslacht, eerst Dinsdag daarop te eten werd gegeven, toen het reeds in een volledig stadium van ontbinding verkeerde. Honderdvijftig jonge kostgangers vluchtten weg van de strafhoeve, waar zrj te werk gesteld waren. Gewapend met zeisen, zijn ze op de kolonie afgetrokken. Zij wierpen alle ruiten van de gebouwen in en zijn toen op het dak geklommen, waar zij de Internationale zoogen. Een hevig gevecht had plaats tusschen de kolonisten en hun bewakers. Aan beide kanten werden menschen gekwetst. De bestuurder van de kolonie werd eveneens geslagen. Op een honderdtal kolonisten, die de wijk genomen hebben, wordt nu jacht gemaakt door de gendarmerie. Het is niet de eerste maal, dat hier de jonge verpleegden" in een of ander kinder-bagno door slechte behandeling tot oproer gedreven worden. Voor de rechtbank te Altona is begonnen het proces tegen den margarinefabrikant Mohr, door wiens margarine op verschillende plaatsen in Duitschland een groot aantal menschen ern- stig ziek zijn geworden. Bij het voorloopig verhoor bleek, dat, aangezien dierlijke vetten in den laatsten tijd zeer duur geworden zijn, bij de margarinefabrikatie hoe langer hoe meerplant- aardige vetten worden gebruikt. Onder deze vetten is kokosvet 't voornaamste. Evenwel worden ook andere vetten gebruikt van minder allooi, die men vroeger uitsluitend voor het vervaardigen van zeepen aanwendde. Een bijenzwerm, te Golden Hill, Mass., gekocht door iemand die te Great Burrington woonde, veertien mijl ver, vloog den volgenden dag kalmpjes naar het oude huis terug. Een uitgebreid onderzoek is door het par- ket van Brussel ingesteld ten laste van een menigte spoorweg- en treiubeambten van Brussel en Schaarbeek. Bij de ruim driehonderd huis- zoekingen vond men vaten wijn, manden cham pagne, conserveu en andere waren, die als by tooverslag uit de wagons en de salonrijtuigen verdwenen. In al de omliggende dorpen waren de gendarmen gemobiliseerd, om bij het onder zoek de helpende hand te verleenen. Men ver- wacht natuurlijk een reeks aanhoudingen. De reizigers, komende van Dover, woon- den Woensdagavond te Calais een zonderling schouwspel bij. In zee was de toegang der haven als't ware belemmerd door groote scholen makreelen. De visschers hadden maar hun netten uit te werpen, om ze eenige oogenblikken later geheel en al vol op te trekken, en het was gedurende een ganschen dag een tijdverdrijf voor groot en klein, zich te wijden aan deze wonderbare vischvangst. Merkwaardige gevolgen heeft de strijd gehad, die in China met groote hardnekkigheid tegen opium gevoerd is. In Yunnan, een der provincies, waar opium vroeger in ongeloofe- lijke hoeveelheden geproduceerd werd, is nu geen enkel papaverveld meer, gelijk vastgesteld is door twee Europeescbe touristen, de doktoren Talbot en Rigaud. Maar tegelijk met de opium is ook de eens zoo beroemde honing van Yunnan verdwenen, daar de bijen niet voldoende bloemen vonden om honing in te zamelen. Het ergst evenwel is, dat de inwoners van Yunnan in niets door 't verbod gebaat zijn. Vroeger waren ze de sterkste opiumrookers uit China; na een korte pauze is 't aantal opiumschuivers daar weer sterk aan het stijgen alleen, thans verbruiken ze geimporteerd opium, dat twee- maal zoo duur is als 't vroeger door hen ver- vaardigde. Tevens neemt't alcoholisme onrust- barend toe. De bekentenis van een stervend dienst- meisje zal vermoedelijk ten gevolge hebben, dat een bende inbrekers, die gedurende de laatste maanden de aristocratische stadsgedeelten van Parijs terroriseerden, in handen der politie valt. Ongeveer een maand geleden nam mevrouw L., wonende in de Avenue Trudaine, een jong meisje in dienst, Alice Vernier geheeten. Zij was gewillig en ijverig, zoodat zij in ieder op- zicht de tevredenheid van haar meesteres weg- droeg. Ongeveer een week geleden werd Alice Vernier ziek, en om haar beter te kunnen verzorgen, liet mevrouw L. haar van de zesde etage naar de eerste overbrengen. De toestaod van het meisje verergerde voortdurend en toe- vallig hoorde zij, hoe de geneesheer, die haar behandelde, verklaarde, dat hij haar toestand als hopeloos beschouwde. Zij liet toen mevrouw L. roepen en zeide haar het volgende „lk weet, dat ik ga sterven, maar voor ik den dood inga, wil ik mijn geweten bevryden van een drukkenden last. Gij zijt altijd goed voor my geweest en daarom zal het my geen moeite kosten. Ik ben gedurende eenige maanden de geliefde geweest van een hoofdman eener inbrekersbende. Ik verliet hem, omdat ik vrees- de, dat hij mij zou vermoorden en trachtte sinds dien door werken een nieuw leven te be- ginuen. Ongelukkigerwijze en dit is de oorzaak van mijn ziekte ontdekte myn min- naar eenige dagen geleden waar ik woonde, en hij zond mij de boodschap dat ik van mijn leven niet zeker was, als ik hem niet binnen uw woning liet." Zij nam hierop een brief, dien zij onder haar hoofdkussem verborgen had, en gaf dien aan haar meesteres met de woorden //Geef dezen brief aan den commissaris van politie als ik gestorven ben. Hij bevat den naam van mijn minnaar en die van zijn medeplichtigen. In overleg met den geneesheer liet mevrouw L. het meisje naar een ziekenhuis overbrengen, waar zij Woensdag 1.1. overleed. Mevrouw L. overhandigde den bewusten brief aan de I a- rijscbe politie, die binnen weinige dagen de geheele inbrekersbende in handen hoopt te heb ben. Hoe men zich op Sardine verlooft. Op Sardinie heerschen er in sommige afge- legen plaatsen, waar geeo toeristen komen, nog eigenaardige huwelijks- en verlovingsgebruiken. Ouders, die voor hun dochters een man zoeken, moeten eerst aan alle familieleden, in den meest uitgebreiden zin, raad en toestemming vragen al is er ook maar een van hen tegen de ver- bintenis, dan kan er van het geheele huwelyk niets komen. Eigenaardig en poetisch is ook de wijze, waarop een jonge man om de hand van de uitverkorene, zijns harten vraagt. Op een lenteavond, wanneer aan den onbewolkten hemel de sterren schitteren, gaat hij met zijn vrienden naar haar huis en zingt daar onder haar raam, meestal by een guitaar een liedje, waarvan de eerste regel is Doe mij open, opdat ik kan binnentreden dat vraagt U Lodewijk de herder. Laat my hier buiten niet zoo lang wachten - om de rest behoeft gij U niet te bekotumeien Achter de deur staat de familie van het meisje, die op de komst van den minnaar na tuurlijk allang voorbereid was, en zoodra het liedje uit is vraagt er van binnen een stem Wat wilt gij en wie zoekt gjj ,/Een verloren lammetje, is het antwoord. Dan gaat de deur open en de mannen mogen binnenkomen. De verliefde jongeling vertelt in dichterlijke bewoordingen, hoe er uit zyn kudde een lammetje verdwenen is, dat by a overal gezocht heeft en hoe hi) nu hoopt, het hier te vinden. Teuslotte vraagt by den heer des huizes hem de lammetjes uit het huis te laten zien. Deze doet echter of hy nog met goed begrijpt wat het jongemensch eigenlyk wil en vraagt wat hij bedoelt. Ten laatste bemnt hij het dan te begrijpen en verklaart bereid te zijn den herder zijn lammetjes te toonen. De dochters des huizes komen nu een voor een de kamer binnen en worden den minnaar en zijn vrienden voorgesteld. Bij alle van de binnentredende schoonen vraagt de vader of dat nu het verloren lammetje is, waarop de jongeling ontkennend het hoofd schudt totdat - wat natuurlijk een afgesproken werkje is, het allerlaatst het lammetje in kwestie voor den dag komt. De gelukkige minnaar neemt het meisje in zijn armen en antwoovdt op de vernieuwde vraag van den vader: Ja, dit is mijn lammetje! Mais als brandstof. Yoor ons klinkt dit misschien wat lichtzinnig, wij moeten de gedachte echter niet onmiddellijk als onzinnig verwerpen. In streken waar er zooveel mais groeit, dat men er eenvoudig geen raad mee weet en er groote massa's bederven, zijn er al proeven met mais als brandstof ge nomen en met goeden uitslag. Men had op- gemerkt, dat bij de verbranding van een groote hoeveelheid mais er een sterke kooloxydont- wikkeling plaats had en is zoodoende op de gedachte gekomen gas te stoken uit de maisaren. op dezelfde manier als lichtgas, met dit verschil, dat men de retorten, in plaats van met steenkool, met maisstroo stookte. Daarbij heeft men ala verbrandingsprodukt uitstekende cokes gekregen, die in geenerlei opzicht bij de uit steenkolen verkregen cokes moet achterstaan. Deze maiscokes kan in ketels gestookt worden. Het, bij het stoken van maiscokes, vrijkomende gas, moet een grooter warmtegevend vermogen hebben dan gewoon lichtgas en de fabricage moet goedkooper zijn, tenminste in streken, waar de mais gemakkelijk te krijgen is. Men rekent op het gebruik van dit gas voor het drijven van gasmotoren, iu dienst van landbouw- onderuemingen. In Duitsche bladen wordt bericht van een buitengewone jacbt op kapers in den mond aan de Elbe, een tragisch eindigende kwajon- gensstreek. Twee zeventienjarige visschersknapen te Kaiser Wilhelm-Koog, maakten zich meester van een bootje, haalden het zeil op en voeren heen, om een tochtje op zee te doen. De eigenaar van het bootje, de heer Schmoner, die het zag sprong in een motorboot en ging de knapen achtenia. Weldra had hij hen ingehaald, en nu losten de knapen in hun angst uit een jachtge- weer dat in de boot lag een schot, waardoor Schmoner in den buik getroffen en doodelijk gewond werd. Nu gingen een aantal andere vaartuigen de knapen acbtervolgen maar dezen stuurden hun boot behendig ill de ondiepe wateren en bleven buiten bereik. Zij bleven af en toe schieten, maar raakt^n uiemaud alleen was het zeil van het voorste scbip vol kogelgaten, toen men de vervolging opgaf. Maar nu kwam een snelvarende motorboot met gewapende havenpolitie en de knapen die ook wegens windstilte niet meer konden zeilen, wer den tot overgave gedwongeu. Zy werden geboeid naar Cuxhaven gebracht. Het hotel Mann te Rhondorf, aan den voet van den Drachenfels gelegen, is in den nacht van Woensdag op Donderdag geheel af- gebrand. Het hotel logeerde 30 gasten benevens den eigenaar en zijn familie en 8 bedienden. De brand brak om 1 uur's nachts uit in de dienst- bodenkamer, door het omvallen van een pretro- leumlamp. Het vuur verbreidde zich zoo snel door de kamer, dat de dienstmeisjes er niet meer in slaagden het te blusschen en spoedig sloegen de vlammen, die zich langs de trap voortplantten, uit 't dak van het 2 verdiepingen hooge huis. De meeste bewoners van het huis konden niets redden, dan hetgeen zij aan het lijf droegen en al de bagage der gasten ging verloren Het kostte eenige moeite om de dames en kinderen, die alien reeds te bed lagen, uit het brandende gebouw te bevrijdeu, waarbij de mannelijke bewoners zich dapper weerden. De noodklok werd geluid en behalve de brandweer van Rhon dorf kwam ook die uit het op 10 minuten af- stands gelegen Honnef ter plaatse. Met ver- eende krachten was men om 5 uur 's morgens het vuur meester, maar van het hotel stonden nog slechts de buitenmureu overeind. De ,/Lokal-Anzeiger' publiceert een telegram uit Saloniki over de ontvoering van den Duitschen ingemeur Richter, dat luidt als volotEen afdeeling gendarmerie, sterk 7 man, patrouilleerde in de omgeving van het klooster Palmos In de buurt ontmoetten /y verschillende herders, waarvan er 2 gewapend waren. J,en der mannen ging op de vlucht en toen de man, ondanks het geroep van //halt der gendarmen, niet bleef stilstaan, schoot een der gendarmen hem neer. De herders vertelden nu, dat de neergeschotene een lid was van de rooverbende, die Richter gevangen genomen had. De gen darmen namen daarop de herders ge* J brachten hen naar het klooster. Daar bleek nu dat ook de kloosterlmgen behulpzaam geweest waren bij de ontvoering van Richter De monniken en herders werden nu geboeid naar Elassona getransporteerd. De gendarmen beweren dat zij nu binnen enkele dagen de pLts zallen weten, «aar Stabler gevangea ,/ehouden wordt. Landslieden veronderstellen, dat men den Duitschen ingemeur diep in een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2