A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5620. EEN 00M BUITEN. 51e Jaargang. Gemengde berichten. Dinsdag 13 Juni 1911. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederlard 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32x/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij het bezoek van president Fallieresaan 's Gravenhage zal een taptoe worden gegeven in den geest als ten vorige jare voor, het Paleis op den Dam te Amsterdam ter eere van het Belgische Koningspaar plaats had. H. M. de Koningin zal na afloop van een gala-diner ten Hove zich met den president en verdere gasten begeven naar het Koninklijk Paleis aan den Kneuterdpk tot het aanhooren van de muziek-betooging aan den voorkant van het vorstelijk gebouw. De taptoe zal worden uitgevoerd door tamboers, koornblazers, staftrompetters van de corpsen van het leger, met de pijpers van het korps mariniersde muziek zal worden ten gehoore gebracht door de Kon. Militaire Kapel en verder alle stafmuziek- en fanfarecorpsen der regimenten, mitsgaders de Kapel der Kon. Marine en het muziekkorps der Koloniale Reserve. De koninklijke en presidenteele stoet zou dan daarna denzelfden avond naar Amsterdam terugkeeren. jEen gift van Carnegie. De heer Andrew Carnegie heeft door tusschen- komst van den Amerikaanschen gezant onzen Minister van Buitenlandsche Zaken doen mede- deelen, dat hp voor Nederland een bedrag van ongeveer een half millioen gulden beschikbaar stelt tot het stichten van een fonds, waaruit geldelijke belooningen zullen verstrekt worden aan hen, die het leven van een medemensch hebben gered, een z. g. ,/heldenfonds". Het maakt thans een punt van schriftelijke gedachtenwisseling tusschen den schenker en de regeering uit, op welke wijze het best aan de hoogelijk gewaardeerde bedoelingen van den heer Carnegie gevolg zal zijn te geven. Waarscbpnlijk zal het in 't leven roepen van een stichting het meest doelmatig blijken. TER NEUZEN, 12 Juni 1911. Cokes-ovens. Ofschoon de tarievenkwestie niet is opgelost, zal men, naar wij van welingelichte zijde ver- nemen, de zaak toch doorzetten en wil men spoedig met de werkzaamheden beginnen. Minder gunstig voor onze plaats als boven- staande is het bericht dat we in verschillende Belgische bladen lezen, dat n.l. bij de Belgische Regeering de overname van den spoorweg Meche- len Ter Neuzen in ernstige overweging is. De nadeelen die daarvan voor onzen door- „Wat wilde ik toch gaarne, dat ik je kon helpen. Laat den moed niet zakken—komt tijd, komt raad. Maar tusschen twee haakjes, Frans," zei ze opgewekter, „als je niets beters weet, kom dan vanavond een uurtje bij ons. Mama zal wel blij zijn je te zien. Je kan meteen ken- nis maken met een lief en aardig Amerikaansch meisje, dat sedert kerstmis bp ons logeert." wAangenaam zal vanavond mijn gezelschap niet zijn. Ik ben in een slechte stemming, daar- om verzoek ikje, excuseer me voor hedenavond." //Keen, neen. Ik moet nu eens mijn zin heb ben. Ik reken bepaald op je. Ik stel er be- lang in, dat je komt." Hij zag haar vragend aan. Zij glimlachte even. yAdieu, Frans dus tot vanavond." Toen de portieres achter hem dichtvielen, liep zij op het venster toe en drukte haar gloeiend voorhoofd tegen de koele ruiten. Som ber dwarrelden de sneeuwvlokken langs het venster is het beste voor hem en ook voor mij zei zij eindelijk zacht, terwijl zij diep en smartelijk zuchtte. ffJaals hij een man een vastberaden man voerhandel het gevolg zouden zijn, wanneer althans onze Regeering in eene deswege te sluiten overeenkomst daartegen geen raaatregelen weet te uemen, zijn algemeen bekend. iedereen zal zich nog de beweging herinneren die ge- richt was tegen overaeming der spoorweg- maatschappijen toen dienaangaande bij de Nederlandsche Regeering plannen werden be- raamd. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is tot het bijwonen van den vacantie- cursus voor de Hoogduitsche taal te Jena (Duitschland) o.m. aangewezen mejuflr. J. T. de Kraker alhier. Gisterenavond gaf het muziekgezelschap wDe Vereenigde Werklieden," directeur de heer Aug. Eeckhout, in den tuin van den heer Joz. de Feijter nabij het Station alhier een concert voor hare leden en donateurs. In den aanvang waren slechts enkele hoorders in den tuin aanwezig, maar nadat het concert begonnen was werd het steeds drukker, zoodat het bezoek ten slotte zeer goed mag genoemd worden. Het weder lokte ook zeer tot een zitje uit, dat zeer ver- aangenaamd werd door het varieerend programma dat het muziekgezelschap ten beste gaf. z/Sparta II" speelde gisteren een voetbal- wedstrijd tegen //Ajax" van Sluiskil en toonde haar meerderheid door met 3 1 te overwiDnen. Evenals twee jaren geleden was ook thans de Ter Neuzensche Vischdub „De Baars" uit- genoodigd voor den vischwedstrijd te Willebroeck. Gedachtig aan de joviale ontvangst van toen, ging gisteren een flink gezelschap er heen. Een zeer groot aantal visschers nam aan den wedstrijd deel. Hoewel enkelen gelnkkiger in het vaugen waren dan een vorige maal, vielen de Ter Neuzenaars niet bij de prijzen. Toch viel aan de club eene premie van 15 fr. ten deel en werd den voorzitter, die immer op zpn post is, eene medaille uitgereikt. Genoeglijk werd verder de resteerende tpd doorgebracht en in prettige stemming werd de terugreis aanvaard na een hartelijk atscheid van de bestuursleden der Willebroecksche vischclub. Zeker zullen alle deelnemers aan dit uitstapje eene aangename herinnering behouden, niet het minst, omdat evenals altijd ook ditinaal alles in de beste harmonie plaats had. Door stembevoegde ingelanden van de polders /Groot- en Nieuw Kieldrecht" is, op verzoek, onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier aan den heer A. A. M. Rottier en in diens plaats voor beide polders met algemeene stemmen benoemd de heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen. Ze ging weer voor den ezel zitten en beproef- de te werken. TWEEDE HOOFDSTUK. I Mevrouw Van Elderen woonde te Amsterdam aan een dier grachten, die zich in den naam van solide voornaamheid mag verheugener valt nog een weerglans op van de oude deftig- heid der achttiende eeuw. Hier bewoonde de generaalsweduwe een bovenhuis. lets hooger bevond zich het atelier van Louise. Door den voortreffelijken smaak van Louise was de kale zolderkamer in een echt kunstenaarsverblijf veranderd. Moeder en dochter waren meesteressen in de moeilijke kunst om met kleine middelen iets flinks tot stand te brengen en zoo was een elegant en smaakvol atelier ingericht, zonder dat de beurs er een gevoeligen klap door kreeg. Zoo wist mevrouw Van Elderen ook een aangename en steeds gastvrije huishouding in te richten, en slechts de allerintiemste vrienden wisten hoe gering de jaarlijkscbe inkomsten van de gene raalsweduwe waren. I oen generaal Van Elderen voor drie jaar stierf, kreeg de weduwe een pensioen, dat slechts een zesde deel van het vroeger inkomen was. Vermogen was er nietde kosten der verhuizing naar Amsterdam konden zij slechts dekken door den verkoop van de paarden van haar overleden man. Door de Koninklijke vereeniging van Neder landsche Scherpschutters, gevestigdte Amsterdam is aan den Zeeuwschen Scberpschuttersbond yPro Patria" de leiding opgedragen van de in dezen zomer, in deze provineie vanwege die vereeniging te houden plaatselijke en geweste- lijke propaganda-wedstrijden. Door het bestuur der //Zeeuwsche ver eeniging van jaehtopzieners en boschwachters" is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het verzoekt de Vogelwet niet aan te nemen, of daaruit te lichten de bescherming van roof- en kraaivogels, benevens van reigers en aalscholvers, welke aan de visscherij groote schade toebrengen. In de vergadering van de afdeeling Axel van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, Zondag namiddag te Zuiddorpe gehouden, werd benoemd tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering, die dit jaar te Breda gehouden wordt, de heer A. Geerards te Koewacht. Besloten werd met de vereeniging van onderwijzers in het arrondissement Hulst mede te werken tot het verkrijgen van eene tentoon- stelling van leermiddelen te Hulst. De heeren A. Geerards en J. A. Boddaert beiden te Koewacht werden als afgevaardigden benoemd om met de commissie uit bovengenoemde vereeniging te beraadslagen over het verkrijgen van deze voor het onderwijs zoo belangrijke tentoon- stelling. In een Woensdagavond te Breskens ge houden algemeene vergadering der afdeeling Breskens van //Schuttevaer" werd besloten aau den inspecteur van het loodswezen te Vlissingen dank te zeggen voor de welwiilendheid aan belanghebbenden betoond bij de voldoening aan de betonning en verlichting van de plaat te Breskens eu van hef wrak in de Wielingen. Er zijn door het bestuur der Watering//Cad- zaud" drie lichten toegezegd voor verlichting van den Westberm der haven van Cadzand. Besloten werd jaarlijks 10 te doen toekomen aan de Zuid-Hollandsche maatscbappij tot redding van schipbreukelingen. Ten slotte werden nog eenige verbeteringen besproken, het jaagpad langs den Westerberm der haven eu een merkteeken voor de plaats van den telegraafkabel betreffende. Deheer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, werd bij acclamatie als eere-voorzitter der af deeling benoemd. Het 24e en 4de bataillon van het 3de regi ment infanterie, respectievelijk te Middelburg en Vlissingen in garnizoen, zullen van 9 tot en met 15 September een Kamp op het terrein Kijk in de Pot bij Bergen op Zoom betrekken De bloedverwanten schudden toen bedenkelijk hunne wijze hoofden, maar mevrouw Van El deren liet er zich niet van afbrengen zij wist te goed, dat men nergens goedkooper leven kan dan in een groote stadals men er maar verstand van heeft. Er was nog iets anders, dat haar tot dit be- sluit bracht. Louise had reeds jong een onbe- twistbaar talent voor de schilderkunst getoond. De kleine op portretten gelijkende schetsen waren reeds in alle garnizoenen van papa zeer gezocht eD somtijds ook zeer gevreesd geworden. De generaal dweepte met zijn dochtertje, zijn eenig kind. Het kostte Louise dus niet veel moeite om toestemming van haar vader te krijgen, teneinde een atelierscursus in Den Haag te bezoekeu. Op een leerlingententoonstelling trok haar schilderij aller aandachtzij verwierf daar- mee den eersten prijs, maar niemand dacht toen, dat zij hare kunst nog eens zou beoefenen, om daarmee geld te verdienen. Louise van Elderen had den eersten bloei der jeugd reeds achter den rug, wanneer men alleen de jaren in aanmerking wil nemen. In de zes jaren, waarin zij reeds in voorname kringen een rol had gespeeld en welke generaals- dochter speelde, vooral wanneer zij werkelijk mooi is, geen rol had zij veel en velerlei be- leefd, misschien meer treurigs onder een schit- terende dekmantel dan vroolijks. In de kringen, waarin Louise verkeerde, werd om met het ls'e en 3^e bataillon, beide te Bergen op Zoom in garnizoen, regiments- oefeningen te houden onder leiding van den commandant van het regiment den Kolonel J. H. de Wildt. Men schrijft ons uit Vlissingen Zondagavond is alhier een Duitscher, kellner in een der restauratierijtuigen, die bij het z. g. n. Eiland in de Schelde ging zwemmen, verdronken. Zaamslag. Blijkens het programma van het festival alhier zal daaraan door 8 gezelschappen van elders worden deelgenomen. Verschillende voorbereidingen worden ge- troffen voor het plaatsen van eerepoorten en versieringen. Het feest wordt des voormiddags geopend met een muzikale wandeling en concert van het feestvierende gezelschap /,De Volharding." Te 2 uur optocht van de gezelschappen en daarna uitvoering der muziekstukken op de muziektent. Des avonds 9 ure verlichting van het dorps- plein met Bengaalsch vuur. Door de politie te Zundert wordt gezocht naar een net gekleed persoon, die onder ver- toon van een ambtspenning, zich uitgaf als brigadier der marechaussee, die te Sprundel en te Zundert op onderzoek was naar valsch bank- papier. Op verschillende plaatsen werd door hem z.g. valsch bankpapier in beslag genomen. waarmede bij spoorloos is verdwenen. Indertijd heeft zich ook in verschillende steden van ons land laten zien een //leeuwmensch", d.w.z. een mensch met leeuwenhuid en manen. Hij werd om dat uiterlijk door de liefhebbers en hebsters zeer bewonderd, en het zal voor hen een groote teleurstelling zijn te hooren dat Lio nel zoo was zpn passende naam de goe-ge- meente fopte en een geprepareerde leeuwenhuid had aangetrokken. Een kamermeisje, dat hem te Bromberg in een hotel beloerd had ontdekte het bedrog. Lionel trok 's avonds zijn leeuwenhuid uit en liep als een gewoon mensch door zijn kamer. Voor deze zwendelarij werd hij tot l1^ jaar ge- vangenisstraf veroordeeld. Tijdens zpn gevangenschap heeft hij eenmaal getracht te ontvluchten door den schoorsteen in zijn cel. Hij werd echter gesnapt, juist toen hij zijn eel wou verlaten. Van dien tijd af werd hij zekerder opgesloten. Uit wanhoop hierover, wilde hij zich in zijn eel ophangen, doch ook dit werd hem verhinderd. Te Bussum is Woensdag in de Zieken- verpleging het ruim 5jarig dochtertje van Bakker, aan de Cereslaan overleden, hetwelk daags te- voren, zittende op de open lade van een latafel, een brandend petroleumstel en de daarop staande ketel met kokend water op het hoofd en lijf had gekregen. Na een dag van vreeselijk lijden, is de kleine bezweken. Woensdag werden door den veehouder P. Vink, te Schoten (N.-Holland), die in de kom der gemeente woont, drie koeien, die hij verkocht had, afgeleverd te Halfweg, zij hadden daartoe den weg langs de Spaarndammerdijken zij als dochter van een opperoificier overal ge- vierd en gehuldigd, alleen uit zeer zelfzuchtige beweegredenen. Eene zeldzame uitzondering was het, wanneer een man haar naderde, bp wien zich werkelijk genegenheid paarde aan de mogelijkheid, om haar een onbezorgd leven te kunnen aanbieden. Toch zou het onwaar zijn, wanneer men wilde beweren, dat de jonge dames in die kringen de vroolijke uren, die het leven hun biedt, niet gaarne en ten voile genieten. Mejuffrouw van Elderen maakte daarop geene uitzondering. Zij was een even hartstochtelijke danseres als paardrijdster. (Wordt vervolgd). SEIIZESSCHE I'll! R1 ST. Olt blad verHchljnt VIwhmiIWuenndaK- en Vrijdaatavontfl, allcezonderd »p Peeatdniren by de Vlrma P. M. VAV UK ll.VBK, te Ter A'eoieo. ■nmraninrn—m- -j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1