A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5619. Zaterdag 10 Juni 1911. 51e Jaargang. PU BLICATIE. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,B21/» en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie worc.t de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tusschen den 11 en den 18 Juni 1911, binnen deze gemeente de jaarlijksche coliecte zal plants hebben, ten beboeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot /mder- steuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Kolonien of bezittingen, en noodigen mitsdien een ieder uit, om door een inilde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat te stelien. Ter Neuzen, 9 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L°. Secretaris. TER NEUZEN, 9 Juni 1911. In de week van 31 Mei tot en met 6 Juni kwamen in Zeeland tien gevallen van besmet- teljjke ziekten voor, nml. een geval van typhus en tebrus typboidea te Sluis, vier gevallen van roodvonk, een te Arnemuiden, twee te Oud- Vossemeer, een te Overslag en vijf gevallen van diphtheritis en wel een te Aardenburg, een te Goes, een te Hoek, een te St. Jansteen en een te Westkapelle. Van rijkswege is aan de schippers Kastelein en Van der Klooster, te Ouddorp, f 400 visch- loon uitgekeerd voor het oppikken en aan de haven te Ouddorp aanbrengen van een losge- slagen gasbrulboei. Axel. Door burgemeester en wethouders zijn albier voor directeur van de gaslabriek in alphabetischb orde op de aanbevelingslijst ge- plaatst de heeren G. van den Berge te Venlo, K. K. Brink te Leiden, J. J. van der Jagt te Vlissingen, J. Meulenbelt te Baarn en J. Winkelaar te 's Gravenhage. Boschkapelle. Een paar weken geleden werd een jongen zoo ongelukkig met een stok tegen het voorhoofd geslagen, dat zijn gezichtsver- mogen snel verminderde en hij binnen enkele dagen niets meer zag. Volgens den geneesheer bestond er groot gevaar, dat de jongen blind zou blijven maar gelukkig begint nu het gezichtsvermogen lang- zamerhand terug te keeren, en is er hoop, dat het weer zoo goed zal worden als te voren. Koeivacht. Deze week is men hier en in de omliggende gemeenten begonnen met het opkoopen van vlas. Daar'zulke hooge prijzen gevraagd worden, zijn vele vlashandelaren nog niet al te haastig met koopen. Voor vlas van uitstekende kwaliteit werd deze week tot fr. 500 en meer per gemet betaald. Door de langdurige droogte heeft het vlas op de hooge gronden veel geleden en heeft niet de gewenschte lengte. Zuifldorpe. In den laatsten tijd is er her- haaldelijk in onze gemeente gestolen, doch de diefstallen waren steeds klein een paar kippen een paar konijnen, eenige duiven, wat aardap- pels enz. Thans zijn de dieven drie achtereenvolgende nachten op bezoek geweest bij een landbouwer in de naburige Belgische Ster en hebben als herinnering meegenomeneen dozijn ganzen, een twintigtal eenden en 125 jonge kippen. (VI. Ct.) Oostburg. Dezer dagen is er concessie ge vraagd voor het leggen van verschillende tram- lijnen, lo. van Oostburg over Groede naar Breskens 2o. van Oostburg over Sint Kruis Sint Laureijns naar Balgerhoeke (Belgie) 3o. van Oostburg over Waterlandkerkje naar IJzen- dijke, en 4o. van Groede over Nieuwvliet-Potjes, Terhofstede naar Sluis. De feesten van den A. _ZV. W. B. in Zeeland. Men schrijft ons uit Middelburg Betreffende de dit jaar op Walcheren te houden Bondsfeesten van den Algemeenen Ne- derlandschen Wielrijdersbond kunnen wij meiuen, dat deze zullen plaats hebben op 23, 24 en 25 Juli. Op eerstgenoemden datum zullen de deelne- mers zich te Rosendaal vereenigen en van daar per extratrein naar Middelburg reizen. Na aankomst in Zeeland's hoofdstad wordt geluncht en daarna heeft de algemeene verga- dering plaats. Zij die deze niet wenschen bij te wonen, zullen gelegenheid hebben de ver schillende bezienswaardigheden van Middelburg in oogenschouw te nemen. Na de vergadering gaat het per rijwiel, trein of tram naar Vlissingen. De wielrijders zullen de mooie rit over Koude- kerke maken. In het Grand Hotel heeft een feestmaaltijd plaats en na afloop daarvan concert en vuurwerk. De reis naar Folkestone, die gedurende den nacht en met de nieuwe nachtboot ,/Prinses Juliana" zal plaats hebben, wordt gedaan met halve kracht stoomende, zoodat geen trillingen der machines den slaap zullen verstoren. Tegen den morgen van den 24sten komt de boot te Folkestone, alwaar de .stad en zoo mogelijk het militaire kamp worden bezichtigd. Met motor-coarhes zal een rijtoer van 21/, uur in de omgeving der stad gemaakt worden. Na het diner in West-Cliffhotel heeft een concert in de Pleasuregardens plaats. Te elf uur wordt de terugtocht aanvaard om tegen den morgen van den 25sten weer te Vlissingen aan te komen. Dien dag wordt verder besteed aan een tocht door Walcheren en een pic-nic in de duinen. Tegen den na- middag is men dan weer in Middelburg, het eindpunt van dezen feesttocht. Aan boord zal plaats zijn voor 370 deelnemers. Op de scheepswerven van J. en K. Smit te Krimpen a/d Lek zijn de kielen gelegd voor twee stoombooten, welke gebouwd worden voor rekening van de Provincie Zeeland en welke bestemd zijn voor den dienst MiddelburgZie- rikzee v. v. Het voortdurende warme weer der laatste veertien dagen en het uitblijven van den regen heeft in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zeer veel schade gedaan aan het vlas vooral met de heete, onbewolkte dagen heeft het heel wat geleden* met het oog op de kwaliteit, terwijl de vroege bloei in verband met de droogte zeer nadeelig werkte op de lengte. Perceelen met lang vlas zijn dan ook zeer schaarsch te vindenover 't algemeen is het ver beneden bet middelmatige, en zijn er talrijke akkers, waar het nauwelijks een paar vuisten hoog is. Verscheidene landbouwers hebben stukken vlas omgereden. Wat de vlasbouw betreft zal 1911 onge- twijfeld een zeer nadeelig jaar zijn voor deze streek. E C H T S Z H El E N. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 9 Juni de volgende vonnissen uitgesprokeu F. J. B. N., oud 52 j., smid te Philippine is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Th. R., oud 35 j., werkman te Aardenburg, is wegens beleediging van ambtenaren veroor deeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. O. F. d. V., oud 20 j., werkman te West- dorpe is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Dinsdag den 20 Juni a. s. heeft de trekking plaats der Belgische Congo-Loten met een hoofdprijs van frs. 100,000deze Premie- obligatien trekken 6 maal 'sjaars waarbij zeer hooge prijzen uitgeloot worden en indirect is er een rente van 5u/0 aan verbonden. Nadere omschrijving vindt men in de hierin voorkomende advertentie der Hollandsehe Ore- dietbank. Terwijl Maandagmiddag te Zoutelande de vrouw van den landbouwer A. M. met haar tweejarig zoontje in de weide was om de koeien te melken, kwam een der dieren op haar af en stootte haar met haar horens zoo dat zij niet bij machte was op te staan. De knecht van den landbouwer, die het kind angstig hoorde schreeuwen, wist het dier te verwijderen en daardoor de vrouw en het kind uit hun benarden toestand te verlossen. Na spoedige ingeroepen geneeskundige hulp, fcleek dat bij de vrouw twee ribben waren ge- broken en bloedende wonden aan haar hoofd waren toegebracht, terwijl het kind deerlijk aan het hoofd was gehavendbeiden werden door den geneesheer verbonden. Was de knecht niet zoo spoedig ter hulp ge- sneld, hoogstwaarschijnlijk waren vrouw en kind hoogst ernstig zoo niet doodelijk gewond. Op het landgoed ,/Angerenstein" bij Arn- hem zijn Zondag bij het hevige onweer de vijvers van de forellenkweekerij overgeloopen, waardoor naar schatting een 50.000 kleine en groote fo- rellen over het land zijn weggespoeld. Vele zijn gestorven, maar andere zijn terecht ge- komen in vijvers in de buurt en zelfs in de beek op den Velperweg. De burgemeester van Rhenen, als hoofd der politie, ontving Zaterdagavond een telegram uit Deventer, waarin hem werd medegedeeld, dat met den laatsten trein een 18tal huzaren onder bevel van een dienstdoend officier zou arriveeren. Het telegraafkantoor was gesloten en toen de zonen van Mars aankwamen deelde de officier mee, dat zij door den burgemeester waren gerequireerd ter bewaking van besmette hoeven en weilaiiden, waar mond- en klauw- zeer heerschte. Er was hier echter geen enkel geval bij de autoriteiten bekend en wegens het vergevorderde uur werden de soldaten onder dak gebracht en ontving de officier logies op het gastvrije vHeimerslein", de buitenplaats van den burgemeester. Den volgenden dag kwam de ontknooping van het geval. Per abuis had men geseind Rhenen in plaats van Rheden. ZondagochteDd vertrok men dan ook spoedig naar de gewenschte plaats. Aan den Langendijk blijven de ratten nog steeds een plaag voor de tuinbouwers, zoodat men er indertijd toe over moest gaan een premie van 15 cent te stelien op het dooden van een rat. Duizenden werden iugeleverd, doch de tuin- bouwvereenigingen, die in ieder dorp bestaan, komen nu voor het moeilijke geval te staan, dat er ratten, in het eene dorp gevangen, bij de tuinbouw- vereeniging in een andere gemeente worden aan- gegeven, zoodat de premie dan wordt betaald voor ratten, die aan de velden in de laatste gemeente geen schade doen. Thans zal op een vergadering van alle tuinbouwvereenigingen worden voorge- steld, de rattenvangst voor gezamenlijke rekening ter hand te nemen. In de maand Mei werden te Noord-Scharwoude niet minder dan 1008 ratten gevangen. Dinsdagnamiddag is een meisje van drie jaar van den vrachtrijder J. B., te Krimpen aan de Lek, door haar moeder gevonden, overdekt met brandwonden. De spoedig ter plaatse ver- schenen geneesheer kon slechts den dood vast- stellen. Vermoedeiijk is het spelen met lucifers de oorzaak van dit ongeval. De marechaussee te Weerdingermond heeft een persoon uit Roswinkel betrapt op het in brand steken van veen. Ook een zienswijze. De Berlijnsche po litie heeft een al te spaarzamen jeugdigen echt- genoot achter slot en grendel gezet. De koster van de Sint-Josephkerk vond een anders gesloten deur openstaan en verraste een man, die juist bezig was, geld te halen uit een kast, die hij had opengebroken. De koster herkende in den dief den smid Stein, die op 16 April 1.1. in de- zelfde kerk in het huwelijk was getreden, en leverde hem aan de politie over. En deze kreeg een merkwaardig antwoord op de vraag, hoe hij, Stein, die toch vast en goed betaald werk had, er toe gekomen was om in te breken. Stein bad namelijk de 10 mark, 50 pfenning trouw- geld willen terughalen, die hij voor zijn trou- wen had moeten betalen. Hij achtte het ;/klink- klare nonsens" dat men voor ,/ZOO iets" betalen moest. Te Helmershausen, in Saksen-Weimar, werd dezer dagen een gouden bruiloft gevierd, waarbij ongeveer 120 menschen genoodigd waren. Men had de aardappelen voor de aard- appelsalade, die aan het feestmaal gegeten zouden worden, al drie dagen van te voren gekookt en toegedekt in den kelder gezet. Reeds aan tafel vonden verschillende gasten er een vreemden geur aan kort daarna werden een groot aautal menschen, die van de salade gegeten hadden, ziek. Twintig moesten er naar het ziekenhuis te Meiningen overgebracht worden verscheidene hunner bezweken, anderen zijn weer opgeknapt. Men vermoedt, dat de aardappelsalade bedorven is geweest. De onderkoning te Kanton heeft een strijd aangebonden tegen het dobbelen. Het spelen in de groote stad werd verboden; maar dit had ten gevolge dat de speelzuchtige Tii- neezen te Kanton, die wat te missen hadden, zich naar de naburige Portugeesche bezitting Macao begaven om daar te spelen ente verliezen. De onderkoning te Kanton is nu over deze aangelegenheid in onderbanaeling getreden met de Portugeesche autoriteiten te Macao, met het resultaat, dat de Portugeesche bezitting jaarlijks een bedrag van 200,000 taels als scha de! oosstelling zal ontvangen, in ruil waarvoor het spelen in Macao zal worden verboden. De uit het spelen voortvloeiende baten moet Macao dan voortaan derven. De regeling zal ingaan op 20 September a. s. De Fran.sche vlieger Tabuteau beeft met zijn jonge vrouw zijn huwelijksreis in een ylieg- machine gemaakt. Hij vloog van Buc naar Samois, waar zijn schoonouders wonen. In de machine nam hij een reiskoffer mee. In den Hasterhout bij Hannover hebben twee arbeiders in een mierenhoop 150,000 mk. aan effecten gevonden. Er naast lag een zware zak vol zilvergerei en ijzerwaren. De vondst is waarschijnlijk van diefstal afkomstig. De man, die den buit verstopt heeft, moet iemand zijn, die in den omtrek in een hoi geleefd heeft. Een ernstig ongeluk heeft er Dinsdag bij Mirando do Corvo in Portugal plaats gehad. Een motor-bus met zestien reizigers is aange- reden door een automobiel, die in dolle vaart van een helling af kwam rijden. De automobiel kon niet stoppen, omdat de remmen gebroken waren. De motor-bus werd in een ravijn ge- stort. Vijf menschen werden op slag gedood tien ernstig gewond. De bestuurder van de auto sloeg met zijn hoofd tegen een rotsblok en stierf. Te Borgworm hebben de inrichters van een fietswedstrijd, die per auto de geiueente binnenreden, drie kinderen omgeworpen* Twee waren op het oogenblik dood en het derde werd zwaar gewond. Het publiek wilde den chauffeur te lijt. Al de personen, die in de auto zaten, werden aangehouden en ondervraagd, maar nadien weer losgelaten. In de Beiersche Alpen zijn twee onge- lukken gebeurd. Zondag is een student uit Stuttgart op een tocht van den Nebelhorin naar het Luitpold-huis naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. Op weg naar den Zug-top is een negentienjarig werkman uit Munchen gevallen. Ook hij was dadelijk een lijk. Het was zijn eerste bergtocht. Maandag is te New-York een merkwaardig vonnis geveld in een eigenaardige strafzaak. Een der bekendste advocaten van New-\ork, Dan O'Reilly, die o.a. tot de verdedigers heeft mt bind veraehljot Haandnic, Woeimhig- r 4 f-Jda^avoud, iiltgezondprd op Peeatdagei 1»>J de Jldirma <MSAW te 'ff er Weazen -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1