PADVINDER-CHOCOLADE. 7% cent per reep. 7VZ cent per reep, Laatste berichten. Volmaakt fabrikaat. BURGER LUKE STAND. Handelsberichten. Bij een hevig onweer, dat Zondagmiddag over Werkendam woedde, is de bliksem ge stagen in de boerderij van Geleerum in de Biesbosch te Werkendam. Alles is tot den grond toe afgebrand. Tijdens het onweer van Zondagavond is om- streeks 6 uur de 32jarige arbeider E. v. d. K., wonende aan den Rozendaalschen weg te Arn- hem, terwijl hij alleen thuis was, door den bliksem getroffen en gedood. De bliksem had zijn weg genomen door den schoorsteen, die stukgeslagen werd, terwyl ook eenig huisraad is vernield. Een hevig onweer heeft zich Zondagmiddag ontlast boven de Over-Betuwe. In Bemmel is de bliksem geslagen in de hofstede bewoond door D. T. De geheele wooing brandde af. Het vee werd gered. De brief met inhoud van 1200, door een firma te Watergraafsmeer, afgezonden aan iemand te Maarsbergen en sinds eenigen tijd zoek, is thans terecht. Een sjouwer te Nijmegen, een goed zwem- mer, wedde Zondagmorgen in min of meer beschonken toestand, om een paar borrels, dat hij van de kade in de Waal zou springen. Hij deed het en verdronk. Zaterdagavond is het 5jarig zoontje van H. Oskam te Polsbroek te water geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Te Gennep is Zondag de 21jarige F. H. bij het zwemmen in de Maas verdronken. Vliegeu. Op de beide Pinksterdagen is te 'Soesterberg gevlogen. Den eeisten dag werd door een rukwind het toestel Tan Wijnmalen vernield op den beganen grond. Een kolossaal plan. Rond den Kraling- schen Plas wil Rotterdam aanleggen een groot villa-park van 400 hectaren. Raming circa 11 millioen onkosten. Te Bolnes is Zondag de 32jarige P. B., matroos op de Leemans, van de reederij Fop Smit en Co., van de boot in de Maas gevallen en verdronken. Twee uur later is zijn lijk opgehaald. De verdronkene was ongehuwd. Een Duitscher was Vrijdagmiddag met veel moeite binnengeloosd in de woning van een bekend kwartjesvinder aan de Leenwenstraat te Rotterdam. Daar wachtten andere kwartjes- vinders hem op, om hem voor gezamelgke rekening te ontlasten van de ruim f 200, die hij in zijn bezit had. Men meende juist het spel te be- ginnen, toen de politie binnentrad eAden vreemde- ling uit de handen van het nobele gezelschap, waarin hij verdwaald was, bevrjjdde. Daarover waren de kwartj esvinders heelemaal niet te spreken. Onder Steenwijkerwold heeft Donderdag- middag een groote boschbraud gewoed, die eerst tegen den avond tot staan gebracht werd. 30 a, 40 hectaren prachtige dennenbosschen zijn vernield. Een troosteloozen aanblik gaven de vele vogels, die in deze bosschen verbleven en waarvan vele in het brandende hout nog hun nest hadden. Opgejaagd door rook en vlammen vlogen zij weg, om een volgend oogenblik terug te keeren, wellicht om hun nest op te zoeken, doch waarbij zij een zekeren dood vonden. Ook veel wild als hazen, konijnen en fazanten zijn in dit wildrijke jachtveld een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond doordat een doofstom, wat onnoozel kind met lucifers speelde en een vuurtje wou maken. Tusschen Werkendam en Hardinxveld is Zondagmiddag opgehaald het lijk van de schip- persvrouw J. S. v. W., die Dinsdag, bij het spoelen van waschgoed bij Zaltbommel, was overboord geslagen en verdronken. Twee jongens uit //De Krim" te Enschede die pas van de tuehtschool terug waren, wilden de wijde wereld in. Nuinmer een hield geld achter, dat hij voor zijn vader had geind nummer twee zou trachten wat te krijgen. Op den Hengeloschen weg was de kans voor den laatste reeds gunstig, daar stond een onbeheerde fiets, die werd meegepakt. De avonturiers zouden de fiets verkoopen, van de opbrengst de reis- kosten betalen naar Rotterdam en dan door insluiping op een stoomboot een reis over zee maken. Het plan was viugger in orde dan de uitvoering, want de jongens waren nog niet te Hengelo of de jachtopziener Bronsvoort had ze reeds te pakken. Onlangs kreeg te Altona een jongeling op een dansfeest de hoedenspeld van een jong meisje in het oog, waardoor hij dit gezichtsorgaan ver- loor. Thans echter heeft men hem tengevolge van dit ongeluk ook aan het tweede oog moeten opereeren, en men heeft bijna geen hoop meer dit oog te redden, zoodat die hoedenspeld den armen jongeling zeer waarschijnlijk voor altijd van het gezicht beroofd heeft. De laatste dagen der vorige week heeft men in de mijnstreken van Henegouwen een aantal aardschokken gevoeld. Het begon Don- derdag. Daar in die buurt alles ondermijnd is, dacht men eerst aan grondverzakkingen. Maar door de uitgestrektheid van het verschijnsel, is 't onmogelijk dit aan een onderaardsche inser ting toe te schrjjven, zooals er zich soms in de mijnstreken voordoen. De mijnwerkers, die in de putten aan den arbeid waren, dachten dat een groote ramp zicb voordeed. Vrijdagmorgen werden te Gosselies nieuwe aardschokken waargenomen, die minstens vier minuten duurden. Een ijzerfabriek is ingestort en de werklieden werden onder de puinen bedolven. Een work man werd gedood en drie anderen gekwetst. De bevolking verkeerde in den grootsten angst. Overal werden meest al de inwoners uit den slaap gewektde meubels bewogen en de huizen werden op hun grondvesten geschud. De aardbeving was van een schrikaanjagend onderaardsch gerommel vergezeld. De gemeente Ransart vooral heeft 't meest te lijden gehad. Een vijftigtal schouwen zijn in de Yigneron-Tuchot- en Appaumeestraten neergevallen, alsook een m uur; men dacht zelfs dat de zolderingen ook zouden instorten. Tal- rijke huizen zijn gebarsten. Een trein welke in het station stood, werd uit de rails geworpen. Een wielrijder werd tusschen Jumet en Gos selies van zijn rijwiel geworpen en gekwetst# Er is een Belgisch comite tot stand ge- komen, dat zich voorstelt op 18 Juni 1915 met grooten luister de lOOe verjaring te gedenken van den Slag bij Waterloo. Bet plan is om dien dag hulde te brengen aan de soldaten, van alle nationaliteit, op't slag- veld gesueuveld en een plechtige ontvangst voor te bereiden aan de vreemdelingen, die denkelijk op 18 Juni 1915 talrijk naar Waterloo ter bede- vaart zullen trekken. Een grootsch gedenkteeken zou opgericht worden. Dat denkmaal, reeds vastgesteld in zijn groote lijnen, zou een middengroep bevatten in wit marmer rond deze groep zouden bronzen figuren geplaatst worden verbeeldend al de nationaliteiten die aan den slag hebben deel- genomen. Er is vermoedelijk weer een vlieger ver dronken, nl. de luitenant Bague, die Maandag- ochtend uit Nizza vertrok in de richting van Corsica en van wien men sedert niets meer vernam, noch in ltalie, noch in Frankrijk. Te Epinay is Zaterdagavond Iaat het zal circa half twaalf geweest zijn door een automobiel een ernstig ongeluk veroorzaakt. Twintig soldaten van het 128ste regiment infanterie keerden op dat uur terug van de stallen van tramwagens, waar zij, in verband met een staking van tramweg-personeel, de wacht gehouden hadden. De bestuurder van de auto scheen de soldaten niet te zien zijn wagen stoof in voile vaart op de twintig man in. Een soldaat werd op slag gedooddrie anderen werden gewond. Een der mannen, die de auto zag naderen, loste drie revolverschoten in de lucht om de aandacht van den bestuurder te trekken en de man geraakte zoo van streek toen het ongeluk gebeurde, dat ook hij naar het hospitaal gebracht moest worden. Toen de bestuurder van de tuf de soldaten bemerkte, poogde hij door remmen een onheil te voor- komen. Hij remde zoo sterk, dat zijn wagen omsloeghet kind, dat er in zat, deed een wond aan het hoofd op. 's Gravenhage, 7 Juni. Tweede Kamer. De heer Roodhuijzen, interpelleerende na de pauze over het voorkomen van pest op Java, stelde aan den Minister van Kolonien verschil- lende vragen, vooral waarom eerst zoo laat officieel van de ziekte is kennis gegeven. Minister De WaalMalefijt antwoordde dat wel in Februari en Maart verdachte gevallen voor kwamen doch dat eerst op 2 April door het bacteriologisch onderzoek volledige zekerheid werd verkregen, dat men met pestgevallen te doen had. De Indische ltegeering had intusschen niet zoolang stilgezeten. De Minister meende dan ook dat de Indische Regeering geen blaam verdient. Hij was overtuigd dat de Indische Regeering gedaan heeft en doet wat mensche- lijkerwijze gedaan kan worden. Alleen kan nog wat meer gedaan worden voor immuniseering door inenting, maar ook op dat gebied is de Regeering niet werkeloos gebleven. De heer |Roodhuijzen oordeelde dat, al mag worden aangenomen dat de Indische Regeering thans op den goeden weg is, er niettemin te laat is gehandeld. De heer Boogaard wraakte de sensationeele berichten uit Indie en was over het verloop der ziekte optimistisch gestemd. Hij waar- schuwde tegen overdreven maatregelen. Na dupliek van den Minister werd de inter pellate gesloten en voortgezet het debat over het eedswetje dat ook reeds de ochtendzitting in beslag nam. De Minister van Justitie verklaarde op ver- schillende gronden onaannemelijk het amende- ment van den heer Troelstra om te bepalen dat hjj, die verklaart gemoedsbezwaren te hebben tegen de eedsaflegging, wordt toegelaten tot het afleggen eener belofte of verklaring. Qemeenteraad van Hoek. Hulst, 6 Juni 1911. Rotterdam, 6 Juni. Binnenl. Granen. Wegens het afge- loopen Pinksterfeest en afwezigheid van beurt- schippers was er Dinsdag geen aanvoer. Graan- beurs werd niet gehouden. Buitenland is nogal vast gestemd voor Tarwe en Rogge. Mais en Gerst lager. Meel. Buitenl. lets booger. Inl. onveranderd. Roggebloem zeer vast Tarwe per 100 ktlo j 9,50 a 10.50 Essex n,— it 11,75 Rogge 7— a 7,25 Gerst f 8— a 9,50 en Chevalier tot /ll, 50. Haver 8,25 a 9,25 per 100 kilo. Boonen en Erwten schaarscb en onveranderd. Buitenl. rogge Heiena H5 a lo- 2100 kilo Gerst 138 Mais 1-8 per _0 ^Meel. Prima inl. en prima Belg. f12,25 a 12,75; le soort dito 11,50 a 12, Amerik. alsvoren; Roggebloem/ W— a/lD,(t> per 100 kilo. Veeni ark fc. Aanvoer op Dinsdag eirca 1800 vette en magere runderen, 240 kalveren, vette, 600 varkens, 175 btggen, nuehtere kal veren, enz. Puik vee duur. R u n d e r p r ij z e n 70 a 84 Ossen b8 a 82; Stieren 62 a 72; Kalveren 90 a 110 Schapen 40 a 55 Varkens 46 a 48 cents per ^Melkkoeien /145 a /290Kalfkoeien Vergadering van Vrijdag 2 Juni 1911. Voorzitter de heer A. Wolfert, burgemeester. Aanwezig de heeren Geelhoedt, Kaan, Jurrij, Platteeuw, De Feijter, Van Drongelen en Dekker. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van de heeren (iriede en Kiel dat zij hunne herbenoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van het bestuur van den polder Nieuw Westenrijk waarin dit bericht dat de vergadering van ingelanden zich bereid verklaard heeft in het door de gemeente voor verharding en onderhoud van den weg over den Binnendijk gevraagde bedrag van 200 'sjaars eene aan de grootte van den polder evenredige bijdrage te verleenen. Van het bestuur van den polder Oud Westenrijk is een schrijven ingekomen waarin wordt gemeld dat de ver gadering van ingelanden verklaard heeft niet bereid te zijn een deel van het bedrag in bovengenoemde som bij te dragen. De Voorzitter deelt mede dat van die voorgenomen wegsverbetering dus niets komen kan. Men zal dienen af te wachten of misschien later de polder Oud Westenrijk ook nog zal genegen zijn hierin mede te werken. Het bestuur van den polder Nieuw Westenrijk wilde nogeens met dat van den Oud Westenrijk confereeren en hoopte dan nog tot een goed resultaat te kunnen komen. Of het toen echter al op de hoogte was van dit besluit weet hij niet. De heer Kaan merkt op dat het 't beste zal zijn hier- omtrent in afwachting te blijven. De Voorzitter stemt dat toe. Wanneer het aan belang- hebbenden gelukt een jaarlijksch bedrag van /200aande gemeente te garandeeren kan er nog altijd op worden teruggekomen het is voor de gemeente geiijk waar het bedrag vandaan komt. 3. Rekening Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1910. De ontvangsten hebben bedragen f 929,921, ('e uitgaven 900,831, zoodat het goed slot bedraagt 29,09. Hij stelt deze rekening in handen eener commissie waarvoor hij aanwijst de heeren Jurrij en Platteeuw, Na onderzoek adviseert de commissie tot goedkeuring. Z. h. s. wordt dienovereenkomstig besloten. 3. Begrooting Gezondheids-commissie. De Voorzitter brengt in behandeling de ingekomen begrooting der Gezondheidscommissie, zetel Ter Neuzen, voor het jaar 1912. Deze wijst een eindcijfer aan van f 2105,531- De daarop voorkomende posten van uitgaaf worden goedgekeurd met uitzondering van die ad f 300 voor het onderzoek naar drinkwater, waarvoor vroeger reeds eene suppletoire begrooting was ingediend. De heer Kaan nieent dat daarover reeds genoeg ge- sproken is, de meening van den Kaad is bekend. De heer Dekker wijst er op dat het nu zoo geen be- teekenend bedrag is, maar later zou de Gezondheidscom missie nog wel met grootere uitgaven achteraan kunnen komen. De Voorzitter herhaalt hetgeen hij vroeger betoogde, dat men mag aannemen dat de Gezondheidscommissie toch wel niet zal overgaan tot het doen van uitgaven die de draagkracht der gemeenten te boven gaan. Hij neemt ook aangaande deze zaak nog zijn vroeger standpunt in, dat de Commissie heeft gehandeld overeenkomstig hare in de wet vastgelegde instructie en zou de post willen goedkeuren. De llaad is echter van eene andere meening en besluit met algemeene stemmen die f 300 te schrappen en de begrooting dus met 300 te verminderen. 4 Benoemen stembureau. De Voorzitter stelt aan de orde het benoemen van een stembureau voor de verkiezing van leden van den ge- meenteraad wegens periodieke aftreding. De stemming zal zoo noodig plants hebben 7 Juli en herstemming 18 Juli. Volgens den bestaanden rooster zijn aan de beurt van zitting de heeren Dekker en Jurrij als leden en de heeren Kaan en De Feijter als plaatsvervangende leden. De heer Platteeuw verklaart dat hij er ditmaal liever buiten zou zijn. De Voorzitter merkt op dat alle leden van den Raad die niet zijn benoemd, voor eventueele noodzakelijkheid als plaatsvervangers worden aangewezen. De heer Platteeuw bedoelt niet eene benoeming in het stembureau maar wil te kennen geven dat hij liever voor de benoeming tot lid van den liaad niet meer in aan- rnerking zou willen komen. De Voorzitter wijst hem er op dat de Raad daaraan niets doen kan. De heer Platteeuw behoort die mede- deeling ter kennis van de kiezers te brengen, want wanneer die hem candidaat stellen wordt er natuurlijk over hem fzestemd. De heer De Feijter geeft den heer Platteeuw den Raad zijn wensch per advertentie in de courant bekend te maken. De heer Platteeuw merkt op dat hij, nog herkozen wordende. ook voor de benoeming bedanken kan, waarna de Voorzitter hem er op wijst dat het toch beter is vooraf zijn wensch aan de kiezers bekend te maken, daar hij, herkozen wordende en later bedankende, de gemeente voor de kosten eener nieuwe stemming plaatst. Alsnu worden de heeren Dekker en Jurrij benoemt tot leden en de heeren Kaan en de Feijter tot plaatsver vangende leden van het stembureau. a. Vaststellen tweede kohier van het schoolgeld. Dit wordt z. h. s. vastgesteld op een bedrag van 3,60. B. Vuilnisplaats op het Boerengat. De Voorzitter deelt mede dat hij naar aanleiding van het in de vorige vergadering door den heer Dekker gesprokene over de behoefte van een plaats voor het bergen van vuilnis op het Boerengat, aldaar eens een onderzoek heelt ingesteld en dat hem daarbij gebleken is dat de bewoners volstrekt niet naar het beschikbaar stellen van een vuilnis- bergplaats verlangen. Ze zeggen hunne vuilnis nu gemak- keliiker kwijt te kunnen geraken en noernen het een be- zwaar dat ze er een heel eind mede zouden moeten loopen om hun liaardasch en dergelijke naar een vuilnisplaats 16 De6 heer' Dekker merkt op dat wanneer de Voorzitter eens kwam kijken naar een veld met suikerbieten van hem, daar gelegen, waarvan een heele strook verschroeid is door de daarop geworpen stoflen, hij zeker met zou meenen dat er reden tot dankbaarheid over den bestaanden toestand was. De Voorzitter meent dat dit misschien kan voortkomen door het op dat land werpen van faecalien, maar dat kan verboden worden. Toen hij de buurt bezocht, zag alles er netjes uit. De heer Dekker wil toegeven dat thans, nu er weex eens over gesproken is, een en ander er daar zmdelijk uitziet, maar zoo is het niet altijd. De Voorzitter zou het de beste oplossing vinden, mdiea daar menschen wonen die naar hetj verschairen eener vuilnisplaats verlangen, dat ze dit dan eens per request aan den Raad doen weten. Dan heeft men zekerheid omtrent het verlangen en weet men waaraan men zich houden kan. De heer Dekker deelt mede dien raad ook al eens gegeven te hebben. De Voorzitter sluit de vergadering. Ter Sleuzen. Huwelijks-aangiften. 2 Juni. Willem Oostdijk, oud 24 j., jm. en Adriana Fransina Faas, oud 20 j., jd. 3 Juni. Klaas Pieter Uijt den Bogaard, oud 30 j., jm. en Wilhelmina Tanneke van de Putte, oud Huwely ks-voltrekkingen. 1 Juni. Cornells Kaijser, oud 19 j., jm. en Jacomina Buijze, oud 19 j., jd. Geboorten. 28 Mei. Elisabeth Johanna, d. van Izaak Cornelis Bliek en van Johanna Tollenaar. 31 Mei. Clasina en Adriana, dochters van Willem Jacob V er- meulen en van Kommerina Paulina Oostdijk. 2 Juni. Martina, d. van Izaak Verhelst en van Suzanna de Kraker. Josephina Anna, d. van Theophiel Eduard Dhaene en van Agatha Rosalia Panis. Overlijden. 30 Mei. Rosalie Triest, oud 50 j., echtg. van Jan Dieleman. 3 Juni. Willem Simon Johan Dieleman, oud 41 j., echtg. van Neeltje de Jong. Sara Catharina Lakerveld, oud 62 j., wed. van Jacob Geensen. Clinge. Huwelijks-aangiften. 22 Mei. Emilius Fredericus Arabrosius Onghena (van Kieldrecht), oud 28 j., jm. en Maria Adelina de Cock, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Mei. Alphonsius de Potter (van St. Jansteen), oud 27 j., jm. er. Isabella Gaddaen, oud 28 j., wed. (van Henricus Deckers.) Gustavus Jacobus Verbist, oud 22 j., jm. en Eulalia Coralia van der Heijden, oudl9j.,jd. 23 Mei. Wilhelmus Adnanus van Sikkelerus (van Vlissingen), oud 31 j., jm. en Margaretha Maria Octavia van Geijt, oud 28 j., jd. 24 Mei. Isidorius Saman (van Stekene), oud 31 jm. en Maria Francisca Vertenten, oud 20 j., jd. 31 Mei. Alphonsus Van Mullem (van Stekene), oud al j-, jm. en Veneranda Stephania Hoefnagels, oud 29 j., jd. Geboorten. 18 Mei. Maria Clementina, d. van Joseph Lndovicus Franci&cus Smet en van Maria Josephina van Dorsselaer. Petrus Josephus, z. van Leonardus Marinus Roels en van Silvia Blommaert. 20 Mei. Albert Petrus, z. van Tobias Wouters en van Josephina Joanna Staes. 21 Mei. Anna Maria Petronella, d. van Emery Ferket en van Stephania Maria Ferket. 22 Mei. Leonard Aloijsius Johannes, z. van Jan Neve en van Louisa Sloot. 23 Mei. Florentia Adelaida Francisca, d. van Ludovicus Josephus Lockefeer en van Pelagia Schuddings. 26 Mei. Silvie, d. van Alphonsus Boeckling en van Mathilde de Weijn. Overlijden. 27 Mei. Albertns Adolphua Pauwels oud 6 m., z. van Theophilis Ludovicus en van Maria Julia Van den Bergh. SI J»ns«e»*n. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Mei. Camillus Emeleer, oud 29 j, jm. en Celestina Melama Janssens, oud 23 j., jd. 26 MeiAlphonsius Aerts oud 26 i im. en Coleta Josephina Wijnacker, oud 19 J-,jd. Geboorten. 17 Mei. Bertha Maria, d. van Alphonsius van Santbergben en van Rosalia de Nijs. 23 Mei. Marga retha Bertha Maria, d. van Augustinus Mattens en van Maria Louisa Frankevijie. Angela Maria L.cmisa, d. van Pieter Johannes van Dorsselaer en van Eulalia Maria d'llooghe 24 Mei. Theophilus Johannes, z. van Alouisius Saman en van Paulina Franciesca Schuerman. Joseph Carolus Ludovicus Maria, z. van Johannes Baptist van de Velde en van Rozalia de Rijk. 28 Mei. Cynllus Fredericus, z. van Camillus Franciscus Vael en van Maria Pharailda Pieters. Overlijden. 26 Mei. Silphia Butjs, oud 4i j., echtg. van Jacobus Verdurmem. Middenprij. per 100 K. G. Tarwe /10-, 7,5» Wintergerst f—Zomergerst Haver y 7,50, fcrwten f 15,—, Witte boonen Brume boonen Duivenboonen Paardenboonen/ Boekweit/^ Lijnzaad J Koolzaad Aardappels 6, Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f 0,85. Ter weekmarkt waren aangevoerd 4 stuks rundvee en 15 varkens, waarvan verkocht 1 sinks rundvee en 9 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2