A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GELDLEENING. No. 5618. Donderdag; 8 Juni 1911. 51e Jaargang. Gemengde beriehten. Binnenland. ABONNEMENT: Telefoon No. 25. Inzending van advertentifen v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Nu RECKTSZAKEM. Onweer. TER VE(7iE\S('HE C0IRA5T. Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32!/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsxng derzelfde advertentie wordt prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dlt bind verschijnt Mnaiidng-, Wuenadag- en VriJdn^aroniJ, nltgeionderd op Feeatdaften blj de I'lrma VAW HE ilSBE. te ®er Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat nieuwe hoofd- riolen worden gelegd in het M.arktplein en in de omlUjyende strut,en en dat belangheb- benden gednrende de uitvoering dezer werkzaamheden hunne afwateringsriolen daaraan kunnen aansluiten. Nadere inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 7 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L°. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat inschrijvingen naar de geld- leening groot f85000,—ten behoeve van de gasfabriek, bp den burgemeester kunnen ingeleverd worden tot en met 15 Juni a. s. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM De Koningin en haar Gemaal zijn gisteren bp eenen aangekomen. Oudergewoonte wordt in de stad hier en daar gevlagd het carillon in den toren van het Paleis bespeeld, en waren duizenden toegestroomd om het koninklijk gezin te verwelkomen. De gebruikelijke 51 saluutschoten werden bp aankomst van den koninklijken trein gelost. Aan 't station en in de koninklijke wachtkamer waren slechts enkele civiele en militaire auto- riteiten ter begroeting bijeen. Burgemeester Roel, in ambtsgewaad, heette H. M. en den Prins welkom in de hoofdstad, en na korte dankbetuigingen met handdrukken gepaard, ging de stoet door de koninklijke wachtkamer naar de gereedstaande hof-rijtuigen en nam het vorstelijk echtpaar plaats in een gala-rijtuig met vier paarden bespannen. De hooge bezoekers werden hartelrjk toege- juichten vooral toen zij, volgens gewoonte, op het balkon van het Paleis zich vertoonden. Na het 2e ontbijt verleende de Koningin in tegenwoordigheid van Prins Hendrik, audientie aan militairen, te 4,30 aan civiele autoriteiten. De burgemeester heette de Hooge bezoekers bp den aanvang van de audientie welkom namens de burgerij. Hij wees op de toenemende wel- vaart, de vermeerderde bevolking, den bevredi- genden gezondheidstoestand in de hoofdstad. Ook als centrum voor handel en scheepvaart is deze gemeente een nieuw tijdperk van bloei ingetreden. Te half acht uur had een gala-diner plaats waaraan de naaste hofhouding, voorts de burgemeester, de Commissaris der Koningin en de commandant der stad, die dagelijks de gasten aan tafel zijn gedurende het bezoek, alsmede de wethouders en de secretaris van Amsterdam genoodigd zijn. Men meldt ons heden uit Amsterdam Ilet was heden weer een vermoeiende dag voor onze Koninginimmers hedenmorgen werden de audienties voortgezet voor de civiele autoriteiten. Ook nu weer vroeg het komen en gaan der talrijke audientiegangers waarvan velen in ambtsgewaad en rok de aandacht trokken. Heden was het tevens audientiedag voor rijks-, gemeentelijke- en kerkelijke commissien, als mede voor particuliere commissien. In den laten namiddag, om half vijf, na afloop der audienties werd door het Koninklijk Echtpaar de eerste rijtoer van deze week onder- ■nomen. Door de Kalverstraat, Koningsplein, Leidschestraat, Stadhouderskade, waar overal de vorstelijke personen luide werden toegejuicht, werd langs een omweg gereden naar hetCentraal- Station, ter afhaling van H. K. H. Prinses Juliana, die om 4 uur 57 met een extratrein uit Apeldoorn zal aankomen. Geruimen tiju voor dit tijdstip stonden de menschen langs het Damrak geschaard om straks de PriDses te kunnen begroeten. Hedenavond zitten leden van Gedeputeerde Staten aan het diner ten Paleize aan. TEIl NEUZEN, 7 Juni 1911. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van de gezondheidscom- missie, zetel Ter Neuzen, de heer J. M. Mulder, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accpnzen aldaar. Zijn de Pinksterdagen over het algemeen druk wat het reizigersverkeer aangaat, de zomer- dagen van deze week werkten het reizen uiter- mate in de hand. Zooveel achter elkaar volgen- de mooie dagen zijn we als het ware niet meer gewoon. En het was niet alleen druk met doortrekkende reizigers, ook toefden met de Pinksterdagen vele vreemdelingen in onze veste, geheele ge- zelschappen, met of zonder muziek bij zich. Een en ander bracht vooral des Maandags nogal eenige drukte teweeg. Op den eersten Pinksterdag speelde alhier „Sparta" een voetbalwedstrijd tegen //Concordia" uit Middelburg. De uitslag was dat //Sparta" won met 42 doelpunten. Bij de rust was de stand 10. Gisteren werd in den tuin van //De Bui- ten-Societeit" alhier het zevende zomerfeest ge- houden, uitgaande van verschillende Christelpke vereenigingen alhier. Zooals dat alhier reeds met meerdere zaken het geval was, schijnt de belangstelling daarvoor ook steeds afnemend. Het bezoek nam jaar voor jaar eenigermate af en in verband met; het geringe bezoek in den voormiddag werd het feest thans voor het eerst beperkt tot den namiddag, terwijl naar we vernamen ook enkele vereenigingen die vroeger aan het organiseeren medewerkten zich daarvan ditmaal hadden teruggetrokken. Maar ondanks deze teekenen van teruggang viel te constateeren dat nog een groot aantal belangstellenden naar den fraai belommerden tuin waren opgekomen om daar een aangenamen na middag door te brengen en dat de verschillende sprekers welke optraden dit deden voor een zeer bevredigend belangstellend gehoor. Te half 1 ure was het teest geopend met het zingen van eenige liederen door dezaugvereeniging ,/Looft den Heer", waarna Ds. Raarns van Hoek het openingswoord uitsprak. Daarua werd het feest vervolgd met eene rede van Ds. Muller van Heinkenszand over //Vroom en Godvreezend", terwijl vervolgens Ds. Scheele van Veeresprak over //De spelbrekers van het wereldfeest". Hierop werd pauze gehouden gedurende welke het zangkoor weer eenige liederen zoug. Toen hield Ds. Raams eene rede over „De eeuwige rust en het tijdelijk werk" waarna Ds. Hulsteijn van Ter Neuzen sprak over //Des Christens roeping" en deze, nadat nog gezongen was, de slotrede uitsprak. In den vroegen morgen van Zaterdag werd het droevig vermoeden dat gerezen was naar aanleiding van de vermissing van den secretaris dezer gemeente, den heer W. S. J. Dieleman. bewaarheid. Door de hoogaars Bouchaute 18 was in de Wester-Schelde voor den Nieuw Neuzenpolder drijvende gezien en op sleeptouw genomen een lijk, dat toen het hier aangebracht werd, door alien dadelijk werd herkend als te zijn dat van den vermiste. Met een draagbaar werd het lijk terstond naar het lijkenhuis op de begraafplaats vervoerd en maatregelen genomen voor de teraardebe- stelling. Deze had des namiddags plaats in tegenwoordigheid van enkele familieleden, den burgemeester dezer gemeente, den gemeente- ontvanger, ambtenaren ter secretarie, leden van den gemeenteraad en eenige vrienden en belang stellenden. Maandagnamiddag verspreidde zich door de gemeente een treurige tijding, nl. dat de ruim 20jarige zoon van Ad. David, landbouwer te Sluiskil, bij het baden in het zijkanaal naar de Axelsche Sassing was verdronken. Deze tijding werd helaasbevestigd. De jongeling, Edmundus David, wilde zich des morgens wat vertrisschen door een bad. Hij kon niet zwemmen, schijnt in diep water te zijn geraakt en verdweeninde diepte. Eerst na verloop van een paar uren gelukte het hem op te visschen. Het verlies van dezen braven, oppassenden jongen is voor zijne ouders een zwaren slag. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging z/Schuttevaer" heeft een adres gezonden aan den Minister van Justitie met verzoek het daarheen te willen leiden, dat ten opzichte van laad-, los- en overlegdagen van schepen, een wettelijke scheiding van dag en nacht worde vastgesteld en dat die scheiding zoo zij, dat dag en nacht ongeveer evenredig tot elkaar staan en, wanneer in den laad-, los- of overlegtijd ook een nacht of gedeelte daarvan voor laden of lossen wordt gebruikt, die nacht ook voor een laad-, los- of overlegdag worde gerekend. Voor de aanstaande premiekeuringen van fokmerrien zijn aangegeven 474 paarden en voor de keuringen van het stamboek van het Zeeuwsch Belgisch Trekpaard, dat onlangs toe- getreden is als lid der Koninklijke Nederland- sche Landbouwvereeniging, 327 drie- tot negen- jarige merries. Het aantal te Axel en Oostburg is zoo groot, dat daar twee dagen moet gekeurd worden. Te Lamswaarde dronk een 4jarig meisje uit een flesch waarin zich geest van zout be- vond. Stellig meende het kind, dat het water wa3. Oogenblikkelijk haalde men den dokter. Deze mocht het meisje van een wissen dood redden. Het gevaarlijke vocht stond op de stelling van het in aanbouw zijnde huis van den heer L. van Mol. Toen de metselaars zich even hadden verwijderd, was het meisje op de stelling geklommen en had daar het flescbje gevonden. Te Oostburg werd Donderdag in de R. K. Kerk het nieuwe orgel, een geschenk van den heer A. Breijdel te Gent en geleverd door de firma Vermeulen te Weert, plechtig gewijd met een mis, opgedragen door den heer F. A. Luijkx pa3toor. Daarna hield pater Dobbelsteen eene rede over de beteekenis van het orgel in de kerk, waarop een orgelbespeling plaats had door den heer J. A. Borrenbergs, organist der parochie, en pater Dobbelsteen voornoemd. Het mooie orgel, dat van de nieuwste con- structie is met 2 klavieren en vrij pedaal, laat, vooral in de hooge registers, prachtige klanken hooren. Velen, ook niet-R. K., daartoe uitgenoodigd, woonden de plechtigheid bij. De vliegdagen te Goes trokken een druk bezoek. Dat alien er tevredengesteld van terug kwamen kan niet gezegd worden. Het was Maandagavond voor velen telaat eer er gevlogen werd. Velen die maar op een 1 daagsch tochtje gerekend hadden moesten, voor de aviateurs kans zagen blijk te geven van hetgeen ze met hunne vliegtuigen konden verrichten, de thuis- reis aanvaarden. Eerst tegen 6 ure maakte Liitge een tocht en later Mulder. Dat deze heeren die het eerst op of boven Zeeuwschen bodem gevlogen heb- ben werden gehuldigd, is te begrijpen. De tweede dag (Dinsdag) was niet voor- deelig voor het comite, er kwamen weinig bezoekers op het terrein en deze werden nog teleurgesteld daar de vliegeniers door den des avonds steeds heviger wordenden wind niet konden opstjjgen. Zaamslag, In de laatste nachten zijn hier baldadigen aan het werk geweesteerst werden eenige der fraaie ruiten ingeworpen van de nieuw gebouwde Geref. kerk en in den afgeloopen nacht heeft men bij een der predi- kauten dier gemeente ruiten ingeworpen. Er wordt naar de daders gezocht, doch aanwijzingen ontbreken. Westdorpe, 3 Juni. Heden werd ten huize van Jan Koning alhier ten overstaan van notaris Dumoleyn publiek geveild een woonhuis, laatst bewoond geweest door wed. P. Feijen. Kooper werd R. van Mol voor de som van 460. Daarna werd nog geveild een woonhuis laatst bewoond door P. van Hoecke. Hiervan werd kooper P. van Laere voor de som van 770. Overslag. Bij het hevig onweer dat zich de vorige week boven deze gemeente ontlastte zijn niet minder dan 7 boomen door den bliksem getroffen. Aan gebouwen werd geen schade aangericht. Walsoorden. Zaterdag werd alhier door den burgemeester van Hontenisse een partij vee bestaande uit 11 koeien en 20 kalveren, die onlangs wegens frauduleuzen invoer in beslag werd genomen en verbeurd verklaard, onder toeloop van vele belangstellenden en nieuws- gierigen, verkocht. Voor eventueele wanordelijkheden waren, be- halve dete Hontenisse gestationneerde marechaus- sees, een lOtal manschappen van dit wa.pen uit Hulst en Nieuw-Namen, benevens de districts- commandant uit Vlissingen, ter plaatse. Evenwel is alles in de beste orde afgeloopen. De geheele partij vee is door de eigenaars teruggekocht. Voor de koeien werd J 50 per stuk betaald, terwijl de kalveren voor J 10 per stuk van de hand gingen, zoodat de totale op- brengst 750 bedraagt. Ofschoon dit een zeer geringe koopsom is, toch blijtt het voor de betrokken personen een duur betaalde les. (Zel.) Middelburg. In de heden gehouden gemeente- raadszitting werd het lste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op een be- drag van 5281. Dit kohier bevat de namen van de eigenaren en de employe's der bookmakerskantoren, welke op het primitief kohier niet voorkwamenten- gevolge waarvan aan Gedep. Staten niet goed- keuring en aan de Koningin vernietiging van laatstgenoemd kohier was verzocht. Het percentage bedraagt 4,8 en vertegenwoor- digd boveugenoemd bedrag dus een betastbaar inkomen van ruim f 110,000. De 5281 zullen slechts van een zeer klein deel invorderbaar blijken te zijn, dus wederom een bewijs welk een schade het verdwijnen der ffEngelsche kantoren" voor onze gemeente is. Middelburg. Toen gisteren een inspecteur van politie alhier op een desbetreffend verzoek, een bezoek bracht in de woning van de wed. S. in de Havenstraat, bleek het hem dat het lijk van die vrouw, die Donderdag jl. aan kanker was overleden, nog boven aarde stond en dat het lijk zoowel in als buiten de woning een ondragelijke lucht verspreidde. Door de zorgen der politie werd het lijk ter aarde besteld en is de woning ontsmet. de Hooge Raad het beroep in cassatie van den heer H. A. van Dalsum te Hulst, wegens smaadschrift jegens den burgemeester dier ge meente, door het Hof in Den Haag veroordeeld tot 300 boete of 60 dagen hechtenis, heeft verworpen, zal de heer Van Dalsum een ver zoek om gratie aan II. M. de Koningin in- dienen. Zondagavond is te Koegras de bliksem ge stagen in een, door M. Jimmink bewoonde, boerderij, die geheel afbrandde. Zondag is de bliksem gestagen in den koren- molen van H. Mulder, te Walderveen, bij Barneveld. Behalve de molen, is ook ongeveer 300 mud koren geheel verbrand. Te Noordwjjk is Zaterdagmiddag een 18jarige Katwijksche boer, die bezig was een koe te melken, door den bliksem gedood. Zondag is in de buurtschap Haart onder Aalten door het inslaan van den bliksem een korenmolen afgebrand.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1